3)e ftjidóeSotvfca/rtf bombardeerde rebellen Regering Peronisten in Argentinië waagden een kans, maar ze verloren IDEEËN-STRIJD Soekarno in Italië 3 Jongens en een jeugdleider in Alkmaardermeer verdronken Mgr. Groesz kan niet alles zeggen Eisenhower over 6 weken weer aan het werk De bloedige worsteling om Algerië Catalina bracht reddingboot naar een zinkend plezierjachtje £ngetó ko.ttitig.6p,aai op, ótatie&ezoek in Zweden Grillig weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN MAANDAG 11 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13826 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 AdvêrtêntiM:^"c"p.'m^#T^foontjes ƒ1.50 Militaire opstand in bloed gesmoord Zaterdag is een militaire opstand in Argentinië uitgebroken tegen het bewind van president Aramboeroe. De opstandelingen schijnen het echter niet ver te hebben gebracht, want volgens de berichten van de Argentijnse regering is de revolutie reeds in de kiem gesmoord. De opstand was zater dagavond uitgebroken in Buenos Aires en twee andere grote steden, Rosario en La Plata, waar militairen en burgerlijke aanhangers van het voormalige regime van Peron tot de aanval overgingen. De regering ant woordde o.a. met bombardementen van uit de lucht, waarbij veel bloed zou zijn gevloeid. President Aramboeroe bevond zich, toen de opstand begon, op een rivier boot op weg van Rosario naar Buenos Aires. Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, deelde zondagmiddag in een radiouitzending mee, dat de laatste centra van verzet, in La Plata en Santa Rosa, waren bedwongen en dat de gevechten waren geëindigd. Officieel is meegedeeld, dat 33 personen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. DE EERSTE OPSTAND. Dit is de eerste opstand in Argen tinië sedert generaal Pedro Aram boeroe in november van het vorig jaar president werd, nadat Eduardo Lonardi was afgetreden. Lonardi had zeven weken te voren de opstand aangevoerd, die leidde tot omver werping van het regiem van Peron, dat 13 jaar geduurd heeft. De clandestiene radio van de op standelingen in Santa Rosa verklaar de zaterdag namens de „nationale herwinningsbeweging", dat gestreden werd voor: 1. Onmiddellijke vrijlating van alle politieke gevangenen en vakbond leiders. 2. Teruggave van de vakbondsor ganisaties aan de arbeiders. 3. Algemene verkiezingen binnen 180 dagen, zonder uitsluiting van wel- ke partij dan ook. 4. Maatregelen tegen de. grote prijsstijgingen. De leider van de opstand, generaal Tanco, werd bijgestaan door generaal Valle. Beide generaals staan bekend als fanatieke peronisten. Zij zijn se dert een maand voortvluchtig, nadat de regering een arrestatiebevel tegen hen had uitgevaardigd. De gevechten begonnen zaterdag avond in Buenos Aires toen militairen van het derde regiment infanterie het legerarsenaal aanvielen. De talrijke mensen die zich bij het uitgaan van bioscopen en theaters op staat bevon. IJet Nederlandse staatsburger- schap geeft iedere ingezetene de gelegenheid, ééns in de vier ja ren de wens te kennen te geven, hoe in de naaste toekomst dat vrije volk je zal worden bestuurd. Het gaat weer stemmen zijn „stem" uit brengen zonder zijn mond open te doen Het stemrecht veronderstelt, dat degene die dit recht uitoefent, bij zijn volle verstand is en op een leef tijd is gekomen, dat hij zich enig le vensinzicht heeft eigen gemaakt. Leveninzicht, levensbeschouwing Wie de geschiedenis der mensheid bestudeert, weet dat de grote veran deringen in het leven van een volks gemeenschap niet door oorlogen en economische omstandigheden wor den teweeggebracht, maar door ideeën. Het gaat bij landsverkiezingen al tijd om ideeën. De practische poli tiek, welke uit die ideeën voort spruit, verdwijnt op de achtergrond. Zo althans is het in Nederland. Men stemt een levensbeschouwing. Men brengt zijn dieper levensin zicht tot uiting. Zij, die in de dictatuur van het communisme heil zien, stemmen communistisch. Zij, die in de alles-regelende staat geloven, stemmen socialistisch. Zij, die een regering van het volk dóór het volk nastreven, stemmen katholiek. Democratie betekent „regering door het volk". De christelijke maat schappij-gedachte, welke gegrond vest is op de hoge -bestemming en eigenwaarde van ieder mens, beoogt samenwerking van alle geledingen van het volk tot heil van het geheel Het is de gezonde opvatting van de mocratie, welke uitstraalt van het evangelie Zij is uitgewerkt in de encyclieken, welke door „de zuil der waarheid", de „Steenrots van Pe trus", aan de wereld zijn gegeven, ter toepassing in de landen naar de eigen aard van ieder land. Het is deze idee, de hervorming van de maatschappij in geest en lichaam volgens de richtlijnen van het evangelie, welke in Nederland door de christelijke partijen, in 't bij zonder door de Kath. Volkspartij wordt n'agestaan. Men stemt bij de verkiezingen niet Romme of de K.V.P. men stemt het dieper levensinzicht, men stemt de gezonde, moderne democratie, men stemt de moderne christelijke samen leving. Men stemt, zoals men zelf is. ARGENTINIË dat door opstandelingen bezet was, te heroveren. In Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie La Pam pa, was het de opstandelingen gelukt het radiostation en andere centra te bezetten. De opstandelingen gaven zich, naar verluidt, over, nadat de stad was omsingeld en vliegtuigen waren opgestegen om hen te bom barderen. Na het uitbreken van de opstand was de staat van beleg afgekondigd. Geen kans op slagen. Hoewel de staat van beleg voort duurt, was de toestand zondagavond in Buenos Airos weer normaal. Vol gens militaire waarnemers is het duidelijk, dat de opstand geen enkele kans van slagen had; de opstandelin gen konden niet rekenen op de steun van vloot of luchtmacht, en in het leger waren het slechts onderofficie ren en jonge officieren die de op stand actief steunden. De leden van de vakbonden hielden zich afzijdig, hoewel men een groot deel van de arbeiders in de industriewijken van Buenos Aires als een „peronistische massa" beschouwt. President Soekarno is zondag per vliegtuig uit Canada op het vlieg veld van Rome aangekomen. Hij werd op het vliegveld welkom geheten door president Gronchi van Italië. Hij zal drie dagen als staatsgast in het presidentiële paleis te Rome ver toeven. Hierna zal hij nog vier dagen aan verschillende andere steden van Italië particuliere bezoeken brengen. Woensdag zal Soekarno door Z.H. Paus Pius Xn in audiëntie worden ontvangen. Bootje omgeslagen Een waterkamp van een jeugd groep uit Noordscharwoude heeft zon dagmorgen een tragisch einde gevon den, toen een bootje, waarin zich 7 jongens en een leider bevonden, op het Alkmaardermeer omsloeg en 3 Voorlopige verklaring Mgr. Josef Groesz, de aartsbis schop van Kalocsa, heeft tegenover Westelijke journalisten verklaard, dat kardinaal Mindzenty niet opnieuw gearresteerd is, doch woont in een gebouw, dat aan de Katholieke Kerk toebehoort. Wel staat de kardinaal steeds onder toezicht, aldus het ver- (Slag, dat radio-Boedapest zaterdag gaf van het onderhoud van de aarts bisschop met de journalisten. Mgr. Groesz verklaarde voorts, dat Zal hij zich nog herkiesbaar stellen? De berichten over de gezondheids toestand van president Eisenhower die zaterdagnacht een spoedoperatie moest ondergaan blijven gunstig lui den. Als alles goed blijft gaan, zal de president binnen vier tot zes weken zijn werkzaamheden volledig kunnen hervatten. Generaal-majoor Leonard Heaton, die de operatie verrichtte, verklaar de. dat voorzover het de huidige ziekte van de president betreft, er geen reden is waarom Eisenhower den, vluchtten in paniek toen ma- niet in staat zou zijn zich herkfes- chinegeweren begonnen te ratelen. baar te stellen. Gezagsgetrouwe troepen slaagden De republikeinen leggen de nadruk er na een uur in een legerarsenaal, op deze doktersverklaring. De demo- Balans van 'n week-end In het afgelopen weekeinde zijn bij operaties in drie gebieden van Alge rië meer dan 150 opstandelingen ge dood en een veel groter aantal ge wond en gevangen genomen. Bij de zuiveringsoperatie in het westen van het land tussen Tlemcen en de kust werden in totaal 67 opstan delingen gedood, terwijl 600 personen voor een nader onderzoek werden aangehouden. Bij gevechten in het zuidelijke deel ■van 't departement Constantine, die zaterdag begonnen en waarbij Franse troepen in het grensgebied werden gesteund door Tunesische militairen, sneuvelden 45 opstandelingen en ga ven zich tien man over. Volgens te Algiers ontvangen toe- richten hebben opstandelingen za terdagavond brand gesticht in de kantoren van de burgemeester van Orleansville, een stad van 32.000 in woners. Een gedeelte van het com plex werd verwoest. In het gebied van Bougie (Oost-Al- gerië) hehben elf dor.pen zich aan de zijde van de Fransen geschaard. De legaties, die dit meldden, leverden achttien rebellen uit, die zich hadden overgegeven. Het Franse leger zou over inlichtin gen beschikken, waaruit bleek, dat twee leden van de patrouille, die vo rige maand bij Palestro in een hin derlaag liep, nog in leven zijn en door de opstandelingen worden gevangen gehouden. Tot dusver is slechts één overlevznde van deze overval terug gevonden. craten daarentegen gebruiken Eisen howers ziekte als een belangrijk punt in hun propaganda. Zij zeggen dat hij niet in staat geacht kan wor den om de last yan het president schap te dragen. Het Witte Huis heeft verklaard, dat het nog te vroeg is om thans met eni ge zekerheid iets te kunnen zeggen over de toekomstplannen van presi dent Eisenhower. Hieraan werd toegevoegd dat de president, zodra zijn toestand dat toelaat, nog eens een algeheel me disch onderzoek zal ondergaan. Eisenhower zal thans niet kunnen spreken met de Westduitse bondskan selier, dr. Adenauer, die dinsdag en woensdag a.s. in Washington zal zijn. Bondskanselier Adenauer verklaar de zaterdag bij aankomst te New York: „De eerste woorden, die ik op Amerikaanse bodem spreek, wil ik wijden aan een wens tot spoedig en algeheel herstel van president Eisen hower". Harriman in de arena.. Averell Harriman, gouverneur van New York, heeft zaterdag meege deeld, dat hij zich namens de demo cratische partij kandidaat wil laten stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Harriman, die zich te voren als „niet-actief kandidaat" had beschre ven, deelde zijn besluit mee op een bijeenkomst van werkers in de hoe- denindustrie. Hij gooide een oude grijze hoed hoog in de lucht en zei: „Ik wil u vertellen, dat deze hoed nu in de arena ligt". Harriman, een beschermeling van oud-president Roosevelt, is multi miljonair. Men gelooft, dat oud-presi dent Truman hem steunt, hetgeen van groot belang kan zijn op de de mocratische conventie, waarover de kandidatuur wordt beslist. hij de kardinaal kan bezoeken als hij dat wenst. Hij zelf heeft volledige bewegingsvrijheid en hij staat in di rect contact met het Vaticaan. Mgr. Groesz werd de vorige maand uit de gevangenis ontslagen. Hij was in 1951 wegens samenzwering tegen de staat veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. De aartsbisschop verklaarde, dat de betrekkingen tussen Kerk en staat in Hongarije niet geheel zonder moei lijkheden zijn. Zo hebben zich moei lijkheden voorgedaan bij de benoe ming van kerkfunctionarissen en bij het geloofsonderricht op de scholen. Er bestaat geloofsvrijheid in Honga rije zo voegde hij hieraan toe, en de gelovige bezoeken in bevredigende mate de kerken. De opleiding van geestelijken verloopt normaal. Op een vraag met betrekking tot de religieuze orden, die in 1950 gedeel telijk ontbonden zijn, antwoordde mgr. Groesz: „Ik wil niet over het verleden spreken. Wij hebben reli gieuze orden, wij hebben scholen. De toekomst zal de andere vraagstukken oplossen. Op het ogenblik zijn dat niet onze dringendste problemen". De aartsbisschop geloofde, dat het feit, dat hij zijn functie weer kan uit oefenen, een latere regeling van de nog bestaande geschillen tussen Kerk en staat in Hnogarije mogelijk kan jongens, benevens de leider verdron ken. De jeugdgroep, bestaande uit 30 jongens cn meisjes, was zaterdag middag te Akersloot aangekomen. Zondagmorgen te acht uur begaven' 7 jongens en een leider zich aan boord van een klein bootje met buiten boordmotor voor een tochtje over het water. Midden op het water werd het bootje door een hoge golfslag ge schept en omgeworpen. iHet vaartuigje zonk onmiddellijk en allen geraakten te water. De 13- jarige H. Klein uit Beverwijk, die in de buurt zeilde, schoot te hulp en wist vier jongens te redden; de leider, de 27-jarige H. Kuipers, de 15-jarige Wim Louwerse, de 19-jarige Piet Hop en de 10-jarige Joh an Stoop, verdwe nen eöhter in de golven cn kwamen om het leven. Het jeugdkamp werd onmiddellijk opgeheven en met. een extra autobus werden de ontstelde kinderen naar huis gebracht. De jeugdgroep, „Spoorzoekers" ge naamd, 'bestaat 12 jaar en gedurende al die tijd is er nog nooit een ongeluk voorgekomen. De verslagenheid in Noordschar woude is zeer groot. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerwaar- de heer J. v. d. Sman, als rector van het St. Elisabeth-Gesticht te Amster dam en aldaar benoemd de zeereer- waarde heer Jac. A. G. van der Hoogte. Benard avontuur De eerste reis van 't jacht „Aruna',' eigendom van de Amerikaanse mrs Alice Wilkinson, die zaterdag is be gonnen in Hoek van Holland, met als reisdoel de Middellandse zeekust, heeft een vroegtijdig einde gevonden in de haven van Veere. Het plan was om alvorens over te steken naar Falmouth in Engeland, Vlisingen aan te doen. Ter hoogte van Domburg, ontdekte de bemanning, die bestond uit mrs A. Wilkinson, haar echtgenoot, de 53- jarige James Wilkinson, Engels in genieur in ruste, een duitser en een Hollander dat het scheepje snel water maakte. Het bleek, dat men het jacht met behulp van de pompen niet drij vende zou kunnen houden en men besloot radio-grafisch om hulp te vragen. Een Catalina-vliiegtooot van de opsporings- en reddingsdienst van de marineluchtvaartdienst, steeg op op 't vliegveld Valkenburg, nadat ook aan passerende schepen was verzocht scherp uit te kijken, en leidde, toen het bootje was ontdekt de loodsboot „Antares" van de loodsdienst uit Vlis- sinigen er naar toe. Deze loodsboot be reikte de Aruna omstreeks vijf uur en heeft, in afwachting van de red dingboot vani Veere, de heer Wilkin son, die zich onwel voelde, aan boord genomen. De reddingsboot Maria Carolina H.M. koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, Z.K.H. de hertog van Edinburgh, brengen momenteel een staatsiebezoek aan "Zweden. Tot een van de programmapunten behoorde een staatsdiner in het koninklijk paleis te Stockholm. De foto toont de aankomst van H.M. koningin Elizabeth en Z.M. koning Gustaf Adolf van Zweden (op de voorgrond) en H.M. koningin Louise van Zweden met Z.H.K. de hertog van Edinburgh (2e paar) voor het diner ten paleize. Gedurende het weekeinde stond het weer in Noord-Duitsland, Neder land en België onder invloed van en kele storingen, welke van Polen naar het westen bewogen. Deze vormden zich aan de begrenzing van koele boven Duitsland en het Alpen gebied aanwezige lucht en warme continentale lucht, welke bij ooste lijke winden aan de flank van een hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland naar het westen stroom de. In de nacht van zaterdag op zon dag drong de warme lucht, vooraf gegaan door een brede regenzone, ons land binnen, maar zij vorderde niet verder dan tot ongeveer de lijn EmmenZandvoort. In Groningen werden daarbij maximum-tempera turen van ongeveer 25 graden geme ten, terwijl het in Limburg niet war mer werd dan ongeveer 12 graden. Ne zondagmiddag begon de koele lucht weer terrein te winnen, waar bij vooral in Drenthe, Friesland en Groningen vrij. veel onweersbuien voorkwamen De algemene luchtbe weging boven West-Europa is zoda nig, dat het weer in Nederland on der invloed van storingen blijft staan. Op de Oceaan trokken verschillen de depressies langs een krachtig ont wikkelde frontale zóne in noordoos telijke richting via IJsland naar de omgeving van Spitsbergen. Boven Noord-Afrika begon zich zondag een nieuw lagedrukgebied te vormen, dat zich in noordelijke richting naar de Alpen uitbreidt en in Italië plaatse lijk weer flinke regenval brengt. Blankenheim, eveneens geleid door de Catalina, bereikte het in zinkende toestand verkerende jacht omstreeks half zes, nam de patient over van de loods/boot en ariveerde om acht uur in dte haven van Veere. Het jaoht, dat zijn eerste zeereis maakte, is in Aals meer gebouwd, en meet 17 ton. Ver moed wordt, dat het scheepje bij het passeren van de „Banjaard", een groep zandbanken voor de kust van Schouwen-Duiveland, op een zand bank is lek gestoten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. weer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZUIDELIJKE WIND. Zwaar bewolkt met morgen verspreide opklaringen en voor al aanvankelijk plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuidoost. Over het i algemeen iets hogere middag- temperaturen. op 4.22. onder 21.02; maan op 8.52, onder 23.2! Hoogwaterstanden 12 Juni v.m. 5.40; n.m. 6.10. Het weer in Europa stockholm geh. bewolkt oslo zwaar bewolkt kopenhagen aberdeen londen amsterdam luxemburg parijs bordeaux grenoble nice berlijn frankfort MüNCHEN zürich GENèVE locarno v/enen innsbruck rome ajaccio MALLORCA onbewolkt onbewolkt motregen nevel nevel regen mist zwaar bew. regen motregen licht bew. licht bew. nevel half bewolkt motregen mist regen zwaar bewolkt regen half bewolkt 27 C. 29 18 20 24 21 24 Korreltje Als het kleed gemaakt is, ziet men de fouten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1