Tweede Kamer schreef in vier jaar 13.231 bladzijden vol Luxemburgs vorstenpaar bekeek hoe Nederland "zijn land schept" Tocht door waterig Oost Flevoland en door bloeiende Noordoostpolder Tweede Kamer ging accoord met pensioenregeling ministers Wals overreed bestuurder Afbetalingsregeling door de Eerste Kamer aanvaard Geen verschillen in subsidie van particuliere en woningwetbouw RU ROL .o 7 j u Wi 1956- DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA X Koningin Juliana, die nog steeds zonder prins Bernhard gisteren het Luxemurgse vorstenpaar op hun tocht door Nederland vergezelde, heeft tijdens de tocht door de gedeeltelijk nog onder water staande IJsselmeer- polders een uitstekende gelegenheid gehad om haar buitenlandse gasten het vaderlandse grapje duidelijk te maken: „God schiep de wereld en daarna schiepen de Nederlanders hun eigen landje!" Ogenschijnlijk een dun, vrij onbeduidend lint stak een eindeloze water massa in en ergens, waar het „lint" eindigde, waren mensen bezig om dit „lint" langer te maken. De toeschouwer, die weinig van de Nederlandse inpolderingstechniek weet, zou de mededeling, dat door dat „lint" over vrij korte tijd het water, waarop men vaart, verdwenen zal zijn en dat de kanalen, die reeds onder water gegraven zijn dan aan de oppervlakte zullen komen om de grond, die nu nog onder water ligt dan van de laatste water-overvloed te verlossen, dit alles zou de buitenstaander als een vrij fantasievol verhaal voorkomen. Maar zo de buitenlandse gasten gisteren een moment getwijfeld heb ben aan de juistheid van dez^j bewe ring, dan kregen zij na hun boot tocht met de „Piet Hein" het over tuigende bewijs van deze stelling tij dens hun tocht door de N.O.-polder, die de middaguren vulde. PRAKTIJK EN THEORIE. Met zijn bezetting van steden en zijn rijkdom aan cultuurgrond le vert de N.O.-polder, die 10 jaren ge leden ook nog voor een groot ge deelte verscholen onder het grijze water lag, het bewijs, dat Neder land op zeer succesvolle wijze zijn eigen landje schept. Nadat aan boord van de „Piet Hein" het noenmaal gebruikt was, stapten de vorstelijke bezoekers te Schokker ha ven aan land, waar een enthousiaste ovatie van honderden schoolkinderen de tocht naar het waterloopkundig laboratorium bege leidde. Hier kregen de buitenlandse bezoekers de gelegenheid om de we tenschappelijke zijde van de Neder landse landwinning en alles, wat daarmee samenhangt, in werking te zien en prof. ir. J. Th. Thijsse, Ne derlands grote man op het gebied van waterloop-kunde, gaf een uit voerige uiteenzetting over de studies, die momenteel in het laboratorium gemaakt worden met betrekking tot het havenprobleem langs de Nieuwe Waterweg. Groothertogin Charlotte, koningin Juliana en prins Felix bleven ruim drie kwartier in het laboratorium en bezichtigden de modellen met inten se belangstelling. GALADINER IN DEN HAAG. Via Ramspol reed men vervolgens naar Zwolle, waar men zich bijzon der ingespannen had om de korte rohdrit door de stad een buitenge woon feestelijk aanzien te geven. En precies om vier uur hief de stationschef te Zwolle zijn spiegelei op ten teken, dat de koninklijke trein met bestemming Amsterdam het Zwolse station kon verlaten. De avonduren vonden het vorsten paar van Luxemburg met koningin Juliana jn de Luxemburgse ambas sade te Den Haag, waar de vorste lijke bezoekers onze landsvrouwe en enkele genodigden een gala-diner aanboden. Een rondtocht door de feestelijk verlichte binnenstad ein digde te kwart over tien op de grote rijksweg, via welke de vorstelijke auto's zich naar Amsterdam spoed den. Prins Bernhard weer aanwezig. Prins Bernhard, die het eerste ge deelte van dit statiebezoek niet heeft kunnen meemaken vanwege een keelaandoening, heeft van zijn art sen toestemming gekregen vandaag mede aan te zitten aan een lunch, die in Huis ten Bosch gehouden zal worden. Morgen, de laatste dag van het Luxemburgse bezoek, zal prins Bern. hard naar verwacht wordt, het ge hele programma kunnen meemaken. Alvorens gisternamiddag de vergadering van de Tweede Kamer te sluiten heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, een rede gehouden, waarin hij opmerkte, dat de oude kamer vandaag voor de laatste maal in openbare vergadering bijeen is. Hij richtte een afscheids- en dankwoord tot die leden, die zich niet meer beschikbaar hebben gesteld voor de aanvaarding van een nieuw mandaat. Dr. Kortenhorst sloot de Kamer In volgorde van tijdsduur, dat zij reel uitmaakten van dit collge zyn dat de heren dr. J. Schouten met bijna .18 dienstjaren, Chr. van den Heuvel met bijna 34 dienstjaren, J. Schilthuis met 23 dienstjaren, Chr. J. M. Mol met 10 dienstjaren. J. Sta pelkamp met 10 dienstjaren, Th. S. J. Hooij met 10 dienstjaren, mr. W. F. E. baron van der Feltz met 10 dienstjaren en prof. dr. W. L. G. Le- maire met vier dienstjaren. Wachtgeld De Tweede Kamer aanvaardde gis teren unaniem de door minister prof. dr. L. J. M. Beel voorgestelde nieuwe pensioenregeling voor gewezen mi nisters, staatssecretarissen, leden van Ged. Sraten en wethouders, alsmede ©en wijziging, in de pensioenregeling van weduwen en wezen van over leden leden der Tweede Kamer. Nog voor de derde dinsdag in sep tember, zo vertrouwt het huidige ka binet, dat de volgende week demis sionair wordt, zal de straks nieuw ge kozen Tweede Kamer minister Beel's wetsontwerp tot aanpassing der over. heidspensioenen van de Algemene Ouderdomswet behandelen. Tot nu toe kreeg een aftredende minister dadelijk pensioen en wel 100 voor elke maand, dat hij mi nister was met een mazimuni van 4800. Bij dit bedrag kwamen dan nog diverse toeslagen doch het werd verminderd overeenkomstig de anti- cumulatiebep a 1 i ngen Volgens het thans aangenomen wetsontwerp krijgt-een minister, die nog geen 65 jaar is, na 'zijn aftreden een aflopende uitkering, nl. het eerste jaar 80% van zijn laatst genoten salaris, het tweede jaar 65 en ver volgens 50%, alles met aftrek van inkomsten, die hij geniet of gaat ge nieten Boer zette motor af De walsmachinist Lemstra uit Alk maar is dinsdagmiddag onder Den Hoorn op Texel overreden door de wals, die hij zelf bestuurde. Hij moet voor een ogenblik de wals, die hij van Den Burg naar Oudeschild reed, hebben verlaten om een obstakel op de weg te verwijde ren. Waarschijnlijk stond hij gebukt op de weg toen het gevaarte hem met een snelheid van 2 km. per uur achterop reed. De wals heeft zijn klomp gegrepen en L. is gevallen. Langzaam 'heeft hij het gevaarte over zich een gekregen. Toen de wals reeds zijn benen had overreden, passeerde een 42-jarige boer, die echter niet wist hoe hij de ■machine tot stilstand moest brengen. L. was nog bij kennis en schreeuw de de boer toe, hoe hij de wals stil moest zetten Nauwelijks stond de wals stil of L. raakte zijn bewustzijn kwijt. Met een inderhaast opgespoorde kraan heeft men de wals van het slachtoffer getakeld. L. is met zware verwondingen met een extra-boot naar Den Helder vervoerd, waar hij in het St. Liduina-ziekenhuis is op genomen. Op zijn 65ste jaar krijgt de oud minister dan 5 van zijn laatst ge noten wedde voor elk jaar dat hij minister was met een maximum van 8 jaren, dus maximaal 40 van zijn wedde. De heer G. Ritmeester (V.V.D.) zeide, dat als een minister thans 38.000 ontvangt, zijn maximumpen sioen op 65-jarige leeftijd dan 15.200 zal bedragen. Wat op de helling. Minister Beel stelde in het voor uitzicht, dat de kwestie der al dan rtiet opheffing van de bestaande anti- cumulatiebepalingen aan de orde komt zodra de gehele pensioen wet op de helling gaat. Ten slotte ligt het in de bedoeling der regering te komen tot een her ziene regeling van pensioenen der Tweede-Kamerleden en die van hun weduwen en wezen. Weer twee jaar geëist Ned. militair schoot Koreaan neer De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag iheeft bevestiging gevraagd-van het vonnis van de krijgsraad, waarbij de 31-jarige korporaal le klasse W. F. L P. tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omd'at hij in 1950 als vrijwilliger in Korea een Ko reaanse jongen had neergeschoten. Toen beklaagde tijdens de Noord- Koreaanse opmars een patrouille- tocht maakte stonden zij plotseling voor een drietal Koreanen. Een van ihen ging er onmiddellijk vandoor ■doch 'kon door P. worden achter haald. De Koreaan zou, nadat P. hem een klap had gegeven met de kolf van zijn geweer, de tromp hiervan heb ben gegrepen. P. zou hem daarna uit noodweer hebben neergeschoten. De advocaat-fiscaal mr. Zaaijer verklaarde, dat het verweer van be klaagde een bedenkelijke gelijkenis vertoont met dat van de Duitsers, die zich hieraan schuldig maakten. Het betrof altijd terroristen die ge vlucht waren of een Duitser hadden willen aanvallen. De verdediger wees er op, dat bij de opleiding, die P. in Amerika had gekregen, gewezen werd op het ge vaar van infiltraties en spionnen. Er werden films vertoond, waarin werd aangetoond, hoe men met verdachte Aziaten moest omgaan en waarbij bleek, dat zij, indien ze wilden vluchten, moesten worden neerge schoten. Pleiter meende dat ver dachte uit noodweer had gehandeld. De verdediger achtte het onjuist, dat deze zaak vijf jaar, nadat de fei ten zich hebben voorgedaan op nieuw op het tapijt wordt gebracht. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Hoe gaarne ik tot elk der schei dende leden nog een afzonderlijk woord van dank, hoogachting en ge negenheid zou willen richtenik wil op dit uur de bescheidenheid van dit achttal niet op de proef stellen, aldus de minister. Laat mij volstaan met hun te verzekeren, dat zij in onze herinnering zullen voortleven als loyale collegae en dat het ons steeds weer een vreugde zal zijn hen te ont moeten. Cijfers. De voorzitter herrinnerde in zijn speech eraan, dat de kamer gedu rende de vierjarige parlementaire periode, die vandaag wordt afgeslo ten, 1114 wetsontwerpen heeft be handeld. Het is tekenend voor de in het algemeen gesproken goede sa menwerking tussen regering en ka mer, zo voegde hij hieraan toe, dat slechts 30 maal over een wetsont werp hoofdelijk moest worden ge stemd en dat slechts één maal een wetsontwerp geen meerderheid dit col'lege kon verwerven. Dat ene wetsontwerp was de huurwet. In 21 gevallen trok het thans nog aan het bewind zijnde kabinet wetsontwerpen in, doch daarvan werden er 11 reeds kort na zijn optreden ingetrokken en slechts 10 later. Er werden 16 interpellaties gehou den en 81 moties van orde behandeld. Het aantal schriftelijk gestelde vra gen bedroeg 546, tegenover slechts 81 mondeldngen. Tot en met 3 mei van dit jaar wer den 13231 bladzijden der handelingen door leden van de regering en van de kamer met de verslagen der gehou den redevoeringen gevuld. Vliegende verhuizing Dinsdagavond arriveerde enkele omvangrijke verhuiswagens op Schip hol en enkele stoere sjouwers begon- nij de inhoud over te laden in een D.C. 4 Skymaster van de Pan Ame rican World Airways, die de primeur had om een complete verhuizing over de Oceaan door de ludht te verzor gen. De heer John W. Piercy, lid van de Amerikaanse ambassade in Neder land, vond kennelijk, dat de verhui zing van zijn inventaris, dat tezamen een gewicht van ruim 3.900 kg. be draagt, per auto, schip en auto een te langdurige kwestie zou worden en beproefde daarom het gevleugelde woord: „Vliegen is goedkoper dan u denkt!" De vraag is nu natuurlijk, wat de heer Piercy gedacht heeft. STAKING BOUWVAKARBEIDERS VOORLOPIG OPGESCHORT. De contactcommissie, die vorige week werd gekozen uit de stakende Rotterdamse bouwvakarbeiders en die zoals men weet. uit leden van de EVC en het OVB bestaat, is gisteren bijeen geweest. Zij deelt ons het vol gende mede: om de eenheid te be waren zal. in verband met de te ver wachten besluiten, op vrijdagavond a.s., acht uur, een vergadering voor alle bouwvakarbeiders in gebouw „Odeon", te Rotterdam worden be legd. Daar zullen de resultaten van het overlegtussen werkgevei-s- en erkende werknemersorganisaties worden bekeken. Indien naar het oordeel der bouwvakarbeiders deze resultaten niet voldoende zijn, aldus de commissie, zal opnieuw een be sluit moeten worden genomen tot welke vorm van actie zal worden overgegaan. Gezien de stemming onder de arbeiders zal dit een zeer scherpe actie zijn. De voor donder dag a.s. aangekondigde staking is dus voorlopig opgeschort, z0 besluit de mededeling van de commissie. KATHOLIEKE VACANTIEHUIZEN EN JEUGDHERBERGEN CENTRALE (K.V.C.) Nog niet zo heel lang geleden was het probleem, waarmee het bestuur van de K.V.C. worstelde: Hoe geven wij aan het werk der jeugdherber gen en vacantiehuizen bekendheid onder de jeugd? Te beweren, dat dit vraagstuk thans geheel is opgelost, ware veel te veel gezegd. Maar de ontwikkeling is in dit opzicht toch uiterst bevredigend Het aantal leden is de 20.000 gepasseerd en dit jaar zal het zeker weer groeien. Daarmee wordt echter een andere vraag steeds dringender, nl. hoe te voorzien in de behoefte aan leiding. In sommige tehuizen zijn personen aanwezig, die beroepshalve dit werk doen. Maar ook zij hebben in het drukke seizoen nog assistentie nodig. In de meeste huizen wordt geheel de staf gerecruteerd uit vrijwilligers en vrijwilligsters die zich tijdelijk hier voor beschikbaar stellen. Als men bedenkt, dat het aantal jeugdherber gen en vacantiehuizen meer dan veertig bedraagt, en dat in ieder daarvan het seizoen toch zeker twee maanden duurt, begrijpt men, dat hiervoor de medewerking van velen noodzakelijk is. Gelukkig heeft zich in de loop der jaren reeds een vrij grote groep van vaste medewerkers gevormd. Maar zy zijn nog altijd te gering in aantal. Daarom doet de K.V.C. opnieuw een beroep op katholieken vanaf 23 jaar om zich voor. minimaal 14 da gen, liest langer, beschikbaar te stel len als leider of leidster. Assistenten kunnen desnoods wat jonger zijn. Ook aan meisjes, die kunnen koken voor een groep, is nog behoefte. De nood is het grootst vóór het drukke seizoen, dat half juli begint. Vooral dus van eind juni tot half juli is er tekort aan leiding. Maar ook voor de augustusmaand is hulp nog welkom. Men melde zich met opgave van enige referenties zo spoedig mogelijk aan het secretariaat van de K.V.C., Nachtegaalstraat 60 bis, Utrecht. Tevens geve men op voor welke tijd men beschikbaar is. Nadat gunstige inlichtingen zijn in gewonnen, ontvangt men instructies. Eind juni wordt nog een instructie weekend voor alle leiders en leid sters gehouden in de jeugdherberg te Bakkum (N.H.). Reeds een druk overleg met het bedrijfsleven De Nederlandse regering vo«rt een conjunctuurpolitiek, welke niet ge richt is op drastische beperkingen van bestedingen maar op de voorzichtige matiging, die past bij de huidige con junctuurfase. Dit zei minister Zijlstra woensdag middag in de Eerste Kamer, in ant woord op de discussie, gevoerd naar aanleiding van het wetsontwerp tij delijke regeling afbetalingsovereen komsten. De Eerste Kamer heeft het ont werp zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen de communisten waren tegen. Het afbetalingsstelsel, aldus de minister, kan economisch zeer nuttig zijn, omdat het de afzet en de eco nomische groei stimuleert, maar in grijpen van de regering kan nuttig zijn om conjuncturele redenen. Minister Zijlstra heeft de gedaahte bestreden (onder meer door prof. Helema geuit) dat het ontwerp in breuk maakt op de rechtszekerheid. De eerste toepassingen zullen snel ■moeten geschieden, willen zij effect hebben. In volle gang. De maatregelen worden genomen na overleg met het bedrijfsleven. Dit overleg, aldus de bewindsman, is thans in volle gang en kan op korte termijn worden afgesloten. Ik meen, zei minister Zijlstra, reage rend op juridische aanvallen, dat deze zaak verantwoord is. Het ingrij pen van overtieidszijde in het afbe talingssysteem van heden is niet be denkelijk. Thans geldt het argument van de urgentie en daarom ook is de SER niet geraadpleegd. De minister wilde voor de toekomst wel toezeg gen, dat wanneer het urgentiepro- ibleem niet aan de orde is, de SER .niet gepasseerd zal worden. Minister Zijlstra beloofde ook, ■zulks in antwoord op de suggestie door de heer Pollema gedaan, over de toepassing van de tijdelijke wet re- Kath. aannemers vergaderden Tijdens de voortgezette algemene vergadering van de Nederlandse Katho lieke aannemers- en patroonsbond in Arnhem, is vandaag gedisccussieerd over de loonsituatie, ten aanzien waarvan het hoofdbestuur werd gemach tigd te handelen naar omstandigheden. Tegen het verlenen van dit mandaat waren alleen de afdelingen Tilburg en Bussum, naar uit de stemming bleek. De voorzitter, de heer R. H. Ter- lingen, zeide in een tóelichting: „We moeten een zodanige situatie trachten te scheppen, dat de organisaties de zaak weer in de hand krijgen en de zwarte lonen verdwijnen". In het debat werd onder meer opgemerkt: „Wij werkgevers bepalen wat kan, en wat niet kan, bij het geven van een gelijk loon aan elke bouw vakker". Minister Witte: overheid heeft taak Verder werd onder meer het voor stel van het hoofdbestuur inzake sub sidie 'aan de woningbouw aanvaard. Dit betrof eveneens een machtiging aan het hoofdbestuur en zo nodig en in overleg en samenwerking met de zusterorganisaties, stappen te onder nemen. teneinde te bewerkstelligen, dat de huidige verschillen in de overheidssubsidies voor de particu liere en woningwetbouw worden op geheven. In de toelichting werd hier omtrent gezegd, dat een gelijk be drag a fonds-perdu voor beide soor ten van woningbouw, de huidige on gelijke concurrentie-verhoudingen op dit gebied weer in evenwicht zal brengen. Een dergelijke gelijkstelling van de subsidies zal de particuliere bou wer in staat stellen ook zijn aandeel te leveren in de strijd tegen de wo ningnood, door de bouw van arbei derswoningen voor een verhuur op rendabele basis. Onbehagen. Op de tweede congresdag heeft gistermiddag gesproken minister ir. Witte, die de verhouding overheid en bedrijfsleven en de mate waarin het bedrijfsleven zich geraakt voelt, behandelde. Hierbij haalde hij een enkel punt aan uit het jaarverslag van de bond. dat, naar hij zei, karakteriserend was voor het onbehagen dat in deze kring leeft. JONGEN DOOR BEER ERNSTIG GEWOND. In het dierenpark te Amersfoort is dinsdagavond omstreeks zeven uur de 9-jarige Evert Klanderman, uit Amsterdam, leerling van een school voor buitengewoon lager onderwijs, door een beer gegrepen en zeer ernstig gewond. De knaap had samen met een vriendje kans gezien de achterzijde van de berenkuil te bereiken, welk deel voor het publiek verboden is en voorzien van een zware afrastering. De jongens hadden stokken bij zich om de beren te sarren. Op een gegeven ogenblik kwam Evert te dicht bij de kooi. Een beer stak zijn poot door de tralies en raakte de jongen aan het linkerbeen, dat geheel werd opengehaald. En ernstige toe stand is de knaap overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. gelmatig, d.w.z. om de drie maan den te zullen rapporteren. De tijdelijkheid van het ontwerp behoeft geen frase te zijn. Nu moet <*r iets gebeuren, zei de minister. De staatsecretaris van Economi sche Zaken, dr. Veldkamp, deelde mede, dat in 1954 de zevendmzend afbetalingsbedryven hier te lande, aan credieten een bedrag van ƒ250 miljoen hadden uitstaan. Volgende week dinsdag konht de Eerste Kamer weer bijeen. Huidgenezing Huldtuiverhcid Huldgeiondherd Puistjes verdrogen door rurol-poeder (Advertentie). NIEUWE WAPENS in de strijd tegen ALCOHOLISME Na het rapport, waarin de maat schappij ter bevordering der genees kunst, het nemen van de bloedproef als zijnde een medische ingreep ver oordeelde, heeft de heer dr. P. H. Es- ser, voorzitter van de Federatie van verenigingen ter bestrijding van het alcoholisme, nu medegedeeld, dat de „Alcometer" nuttige diensten kan be wijzen bij een onderzoek of drank misbruik de oorzaak is van ongeval len. Deze „Alcometer", die in de Ver enigde Staten al op ruime schaal m gebruik is, werd het vorig jaar door de uitvinder, prof. Leon Greenberg aan de heer Esser gedemonstreerd. H Het is een apparaat, waarin men moet blazen, waarna het automatisch registreert, hoe hoog het percentage alcobol is, dat zich in het bloed be vindt. Het apparaat registreert zuiver, kan door een leek bediend worden en is gemakkelijk vervoerbaar. Hier door kaïf de politie het in de uitrus ting van mobile brigades opnemen, waarbij elke politieagent het kan be dienen. Niemand kan tegen het ge bruik van deze „Alcometer" enig be zwaar hebben, zelfs niet de maat schappij ter bevordering van de ge- neeskunt, aldus dr. E«er, omdat er hier geen sprake is van een medische ingreep. Dr. Esser hoopt, dat het ge bruik van de Alcometer in ons land spoedig vrij algemeen zal zijn, en dat in de toepasing ervcan wettelijk zal worden voorzien. Hij vroeg het bedryfsleven te wil len inzien, dat de overheid een be paalde taak heeft. Dit ligt geheel in de structuurverandering van de maatschappy. De meest geschikte vorm voor samenspel in de vorm van publiekrechtelyke bedrijfsorganisa tie is wat het bouwbedrijf betreft nog niet gevonden. De minister zei echter te hopen dat in de nabije toe komst belangryke stappen in deze zouden kunnen worden gedaan. Auto's niet zonder W.A.-verzekering in Duitsland Buitenlandse auto's en vrachtwa gens zullen na het einde van dit jaar W.-Duitsland niet binne gelaten worden, wanneer zy niet tegen wette lijke aansprakelykheid verzekerd zyn. De Bondsdag (Tweede Kamer) heeft gisteren een wetsontwerp .goedgekeurd, waarin de verzekering wordt voorgeschreven. Het is zeker, dat het ontwerp ook goedgekeurd zal worden door de Bondsraad (Eerste Kamer) en zes .maanden later in werking zal treden. De bezoekende automobilisten moe ten in het bezit zijn van een buiten landse verzekering die geldig is in Duitsland of zy moeten zich aan de grens verzekeren. RING VAN ƒ1000— VERDWENEN Een juwelier op de Hoogstraat in Der) Haag ontdekte dezer dagen, dat hy een gouden ring met briljamten ter waarde van 1600.mistte. Hy herinnerde zich, dat hij een klant op bezoek had gekregen, die zich uitgaf voor de zoon van een dokter en die een collectie ringen had gekeurd zon der te kopen. De politie legde de hand op de 26- jarige A. K. die uit Avereest ont snapt was. Deze bekende naast een andere diefstal ook het ont vreemden van de ring. Na zijn bezoek aan de juwelier zou hij hard weggelopen zijn en de ring verloren hebben. De politie onder zoekt of dit juist is. IR. v. KEULEN DIRECTEUR LANDBOUWONDERWIJS. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 augustus 1956 de heer ir. N. J. A. van Keulen benoemd tot di recteur van het landbouwonderwijs van genoemd ministerie. De heer Van Keulen, tot dusverre inspecteur van het landbouwonder wijs, volgt de heer ir. N. van Vliet op, die met pensioen gaat. Aetherklanken 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge- wyde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Radiophilharm.ork. en so liste. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.20 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Gram. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. 14.55 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Instr. trio. 16.00 Tuinbouwcaus. 16.15 Gram. 16.30 Blaasens. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Een goed woord voor een goede zaak. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Harmonie-ork. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weer ber. 19.10 Regeringsuitz.: Een taak van het museum: laten zien.... Ie ren zien, door Petra darijs, Hoofd van de pedagogische afdeling van het bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten. Rubriek Verklaring en toelichting. 19.20 Re geringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 19.45 Pol. toespr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.00 Vom Reiche Gottes, cantate. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Orgelconc. HILVERSUM II. 298 m. 7 00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VAR-A. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuw. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.55 Wie weet hoe? 8,00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor dé huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwyding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Onget- spel. 1,1.10 Gram. 11.35 Fluit en cla- vecimbel. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. om gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strijktrio. 14.30 De onbekende Kipling, caus. 14.40 Stryktrio. 15.05 Gevar.progr. 16.00 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muz. caus. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dans muziek. 18.45 Het Gouden N.V.V. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. 19.30 Glamour, een Amerikaans be grip, caus. 19.45 Nieuws v. d. VPRÓ. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 22.40 Ouder en oud wor den, caus, 21.00 Amus. muz. 21.30 Gram. 22.40 Amus. muz. 22.25 Bui tenlands overz. 22.40 Vandaag, caus 22.45 Avondwyding. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.0021.00 Eurovisie: Royal Tounament in Londen. 21.00—22.30 Relais v. België: De Banier van de Koning, TV-spel.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9