Olympia's Toer door Nederland Oranje sterren-voorhoede door brak harde Saarlandse verdediging DE BRULLENDE BERG De dochter Koopalt Lenstra en Wilkes s tme" zorgden voor de doelpunten VAN NELLE ina/ffeiT*^ DONDERDAG 7 JUNI 1956 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De spelers van het Nederlands elftal hebben met een glimlach afscheid geno men van het interland-seizoen. Het sloot de rij van zeven internationale ontmoe tingen. tegen het einde van een uitzon derlijk zware competitie, niet een over winning af. Bovendien met een ongekend gunstige totaalbalans, die vrijwel nie mand een jaar geleden zou hebben ver wacht. Het werd ook een mapifestatie, waarin de oranjemannen lieten zien, dat zij het lastige Saarland niet alleen met destructief voetbal weerstand behoeven te bieden om te kunnen zegevieren. Daardoor werd de 32 overwinning, welke nu werd behaald op het kleine landje aan de Saar ook veel eervoller dan de 21 zege, die op 16 november van het vorige jaar in Caarbrückcn is bevochten. Het stadion liep laat, maar snel vol op deze door-de-weekse-avond. Om zes uur waren de tribunes nog schaars bevolkt, maar buiten stroomden de werkers van fabrieken en kantoren toe en van de bui tenwegen naderden onafzienbare kolon- nes automobielen, die slechts moeizaam door de hoofdstedelijke straten konden worden geleid om de passagiers in de buurt van de olympische arena te laten afzetten. Kort voor de aanvang schoven nog honderden late bezoekêrs, hijgend van 't haasten, tussen de rijen toeschou wers door. Er heerste vreugde bij de 60.000 bezoekers over de onverwachte, gunstige wending in het sombere weer en zo leek er. nadat de Hongaarse scheidsrechter Zsolt de aanvoerders bij zich. had geroepen, niets meer 'n aantrek kelijk duel in de weg te staan. Er deed zich alleen het opmerkelijke feit voor. dat er voor het begin van de strijd geen volksliederen werden ge speeld. Saarland heeft n.L geen officieel volkslied. Zo moesten de bekwame en volijverige muzikanten uit Veenendaal zich bepalen tot het ten gehore brengen van wat feestelijke marsmuziek. De Saar landse aanvoerder Binkert had zich te- wilde aanbieden, in een wat overgecon centreerde bui in het hotel had laten lig gen. Oranje begon zich, meteen na het be- ginsignaal in de richting van doelman Borcherding te bewegen, maar stopper Lauck was iets eerder bij de bal dan de nog niet op toeren „gedraaide'' Abe Len stra. De Fries scheen in de derde minuut echter al aardig op dreef, toen hij, na een rush op de rechtervleugel, met een laag 25-meterschot Borcherding tot het toestaan van een hoekschop dwong. Tinus Bosselaar nam de corner echter slecht, zodat Saarland de bal gemakke lijk kon wegwerken. Koopal geeft Oranje de leiding. Het bleek echter een aardig „voorspel" te zijn geweest. Want in de zesde minuut stootte de Oranje- aanval wederom door in het doelgebied van de tegenstanders. Na enkele flitsende beenbewegingen spoot een donderende juichkreet uit het stadi on. Appel en Koopal hadden ëen razende switch uitgevoerd. De eerste gaf een mooie hoge voorzet, de toestormende Venlospeler een fraaie kopbal, dat tome- loos bleek voor de door zijn aarzelende back Keek onzeker geworden en wel licht ook door het zonlicht gehinderde Saarlandse keeper. Het was 10 en dat was in ieder geval reeds een andere gang van zaken dan op 6 november van het vorige jaar. toen Saarland de leiding had genomen. Het enthousiasme van de tienduizenden was begrijpelijk geweldig, en er brandde zelfs vuurwerk uit de staantribunes los. Middenvoor Krieger stelde vervolgens De Munck op een niet al te zware proef spannend loopduel met Borcherding. Saarland mocht een vrije trap nemen op ongeveer 30 meter van het Nederlandse doel. maar Binkert, die het tactisch" wilde doen. speelde wat al te naief naar achteren. Allesbehalve kinderlijk was in de 16de minuut een kogel van Koopal, die met een bruuske beweging stopper Lauck misleidde en toen, half geknield, een schot losliet, dat Wilkes demonstra tief in de handen deed klappen, maar dat juist even bezijden de paal raasde. Men kon zeggen, dat Nederland in de eerste twintig minuten veelal bezit had gehad van het middenveld en slechts met schaarse uitzondering het initiatief had behouden. Wilkes, steeds wisselend van plaats, bediende Bosselaar en Lenstra met kunstige passes, waarbij Abe tot tweemaal toe een wedren om het bezit van de bal. vlak voor doel van de slanke Borcherding verloor. Lenstra verhoogde de voorsprong. In de ,22ste minuut, toen Lenstra het niet alleen van snelheid, maar meer van zijn bedrevenheid met de bal moest hebben, was er echter geen houden meer aan voor de Saarlanders. Na een com binatie met Wilkes en Appel, zigzagde de Enschede-crack dwars door de linie van vijandelijke verdedigers, die hij als lucht scheen te beschouwen (20). Er volgde nu een weinig opwindende periode, waarin de onzen, met een vrij veilige 20 voorsprong, al trots met de borst vooruit gingen lopen. Enkele spe lers boden zelfs een korte „show". Feil loos sprong de bal heen en weer op de hoofden van Wiersma. Bosselaar, Appel en Klaassens. Achterstand verkleind. Deze nonchalante, bijna provoceren de houding van Oranje werd door de Saarlanders gewroken. Toen Wiersma in de 40ste minuut een voorzet van rechts buiten Siedl langs zich heen liet gaan, knalde linksbuiten Vollmar de bal on houdbaar langs de „zwarte panter" (2-1). Hiermede kwam de rust. DE TWEEDE HELFT Twee minuten na de hervatting moest Klaassens een corner toestaan in een J duel met de Saarlandse rechtsbinnen I Martin, maar deze speler nam de hoek-1 schop slecht. Een fraai schot van Lenstra I kon aan de andere zijde van het veld doelman Borcherding knap bedwingen. In de zesde minuut liet de geblesseerde Saarlandse rechtshalf Clemens zich ver vangen door Ringer. Het begin van de strijd bood in de tweede helft nogal wat afwisseling. Appel probeerde het weer eens met een van zijn bekende afstands kanjers, maar hij richtte niet zuiver ge noeg. Faas Wilkes haalde zich een fluit concert op de hals door het vrij stun telig nemen van een hoekschop. Tien seconden later kreeg de Spaanse Rotter dammer echter al weer applaus voor een fraaie aanvalsactie, samen met Lenstra, waarbij Wilkes op het laatste ogenblik de bal van de voeten werd geroofd door de onvervaarde Borcherding. De Saarlanders spanden zich nu onmis kenbaar beter in dan voor de rust. Er was ook maar één doelpunt nodig om weer slagen, een boogschot van Martin ransel' de De Munck weg en een kogel van mid denvoor Krieger ging enkele meters over ons doel heen. Faas Wilkes zorgde voor zege. Vuurwerk van de Nederlandse voor hoede bracht de harten w^er aan het bonzen. Wilkes plaatste bij een vrije trap listig opzij van het Saarlandse „muurtje", vanwaar de kleine Tinus Bosselaar kei hard in het zijnet poeierde. In de 20ste minuut schoot Faas Wilkes de illusies van de Saarlanders finaal aan flarden. Na een pass van Lenstra drong hij met een ouderwetse dribble door het doel gebied van de tegenstanders, misleidde met een schijnbeweging en scoorde zon der enig verder beletsel (31). Het was gedaan met de offensieven van de blauw- gehemde bezoekers. Integendeel, 't werd ineens weer alles Oranje wat de klok sloeg en Bram Appel zorgde voor de „Appeltjes van Oranje", al waren die dan niet helemaal doelrijp. Eenmaal stompte Borcherding, die zo langzamerhand de held van het bezoekende team leek te gaan worden, zo'n ogenschijnlijk onhoud baar schot van onze midvoor schitterend uit de bovenhoek. Het laatste kwartier werd, met de witte bal, weer het meest agressief door Saarland ingezet. Het kon weer wat ge makkelijker opdringen, nu het Neder lands elftal, gezien de ervaring van voor de rust, zijn voorsprong wat ging koes teren en aanvoerder Klaassens zich vrij wel alleen ten dienste stelde van de verdediging. Toch slaagde linksbuiten Vollmar er nog in, langs Wiersma te glippen, maar zijn uit moeilijke positie ingezonden schot kon De Munck gemak kelijk aan. Het slot werd een matte ver toning. maar het bracht toch nog een sensatie, toen rechtsbuiten Siedl een boogschot losliet in de Nederlandse doel- mond en invaller Ringer de stand op 32 bracht. Saarland probeerde in de laatste minuten nog door te drukken, kreeg achter elkaar twee corners te ne men, maar bracht het niet meer tot de halve winst. Het Nederlands elftal had het interland-seizoen met een overwin ning besloten. Bijna was de toer niet doorgegaan De bestuursleden van de 57-jarige ASC „Olympia" hebben de vorige week in zak en as gezeten toen van het minis terie het bericht kwam, dat men geen toestemming kreeg om „Olympia's toer door Nederland voor amateurs en on- afhankelijken", die van 15 tot en met 20 juni a.s. gereden moest worden, te laten doorgaan. De minister had name- ijk besloten het personeel van de rijks politie, dat altijd voor een prima bege leiding zorgt, in de maanden juni, juli en augustus niet meer aan de normale dienst te onttrekken en dus kon deze toer geen doorgang vinden. Bijna een jaar van hard werken dreig de verloren te gaan en, wat voor deze amateurs minstens zo erg is, de gelden, die tot nog toe in de organisatie waren gestoken. Op korte termijn heeft Olym pia besprekingen gevoerd met de diverse instanties en het resultaat was, dat het eenmaal genomen besluit werd ingetrok ken en Olympia dus op 15 juni kan ver trekken. Dit deelde gistermiddag de voorzitter, de heer L. van der Ruit, mede tijdens de aan deze toer voorafgaande persconferentie. Op 15 juni a.s. dus zullen ongeveer 100 amateurs en onafhankelijken van de Meeuwenlaan in Amsterdam-Noord ver trekken voor het grootste evenement in hun klassen in Nederland, dat ditmaal zes dagen zal duren. De ceremoniële start is in het olympisch stadion, waar vandaan de karavaan dwars door de hoofdstad naar de boorden van het Y rijdt. Deelnemers. Onder de deelnemers bevinden zich alle topfiguren, voor zover zij niet in het buitenland rijden, t.w. Rol (Alkmaar), Vrancken (Eijsden), Van Houwelingen (Sassenheim), De Jongh (Made), Van Wetten (Noordwijkerhout), Verhoef (Rotterdam), v. d. Borgh (Konings bosch), Konings (Breda), Braspenninx (Zundert), Geldermans (Beverwijk), Pauw (Utrecht), Nieskens (Swalmen), Niesten (Beverwijk), Mahn, Schild en Captein (allen Amsterdam), Steenvoor den (.Heemstede), v. d. Brand (Schijn- del), Heeren (Roosendaal), Buis (Bad hoevedorp), Piet van Est (St. Wille- brord), Kersten (Siebengewald), Van nep) en Piet Kooiman (Den Haag), die het vorige jaar een verwoede strijd om de leiding leverden, die door Kooiman met enkele seconden in zijn voordeel werd beslist. Prins Bernhard heeft opnieuw van zijn belangstelling voor de sport getuigd door wederom een eremedalje voor de winnaar in het eindklassement beschik baar te stellen. De route. In zes dagen moeten de deelnemers een lotale afstand van 1016 km. afleggen, als volgt verdeeld: 15 juni: Amsterdam, Afsluitdijk, Steen- wijk 198 km. 16 juni: Steenwijk, Apeldoorn, Nijme gen, Helmond 222 km. 17 juni: Helmond, Roermond. Maas tricht, Zuidlimburgs heuvelland, Eijs den 171 km. 18 juni: Eijsden, Sittard, Roermond, Deurne, Den Bosch 159 km. 19 juni: Den Bosch, Dordrecht, Rot terdam (door de tunnel), Den Haag, Wassenaar (aankomst op de nieuwe wielerbaan) 158 km. 20 juni: Wassenaar, Lisse, Leiderdorp, Amsterdam olympisch stadion) 108 km. Op de wielerbaan te Wassenaar zal bij de aankomst een omnium worden ver reden tussen Gerrit Schulte, Gerard Pe ters, Arie van Vliet en Jan Derksen. Het olympisch stadion opent op 20 juni ter gelegenheid van de aankomst van deze toer het wielerseizoen met natio nale wedstrijden voor stayers, profs en amateurs. De organisatoren van de Ronde van Zwitserland, die van 16 tot 23 juni wordt gehouden, hebben bekend ge maakt. dat Fausto Coppi in deze ronde zal optreden als ploegleider van de Ita liaanse equipe. KORFBAL Crescendo. Morgen speelt Crescendo I de laatste competitie-wedstrijd van dit seizoen tegen Vicus Orientis 3. Indien deze wedstrijd wordt gewonnen is Cres cendo kampioen van de Leidse Korfbal Bond, bij gelijkspel staat zij tezamen met De Danaïden I aan de kop van de rang lijst en zal een beslissingswedstrijd ge speeld moeten worden. Bij verliezen is de kans verkeken. De wedstrijd wordt gespeeld om 7 uur op het terrein de Zoeterwoudse Singel. Even uitblazen met een HALFZWARE VAN NELLE (Advertentie) PAARDENSPORT „LAVANDIN" WINT EPSOM DERBY. De bekende klassieke paardenrace, de derby van Epsom, welke jaarlijks op de beroemde renbaan in' Surrey wordt ge houden over V/$ mijl (2400 meter) is na spannende strijd met halslengte ver schil gewonnen door het Franse paard „Lavadin", toebehorende aan de onder koning Pierre Wertheimer en gereden door de derby-specialist Rae Johnstone (Australië), die n 948 en 1950 deze race ook heeft gewonnen met respectievelijk („My Love" en „Galcador"). Voor de race, welke bij koud weer werd gereden en in een zware slagregen, die echter te laat kwam om de baan zwaar te maken, kwamen 27 paarden aan de start. Ofscnöon de foto du'-.leiijk htc verschil tussen „Lavadin" als winnaar en nummer twee „Montaval" bewees, heeft het paard en zijn jockey het niet gemakkelijk gehad, want Freddy Pal mer, winnaar van de derby in 1955, die „Montaval" reed van de heer Strassbur ger (Frankrijk) voerde een verwoede strijd met de „Krokodil", zoals Johnstone schertsend wordt genoemd om de ere- plan. „Lavandin", een zoon van de Fran se derbywinnaar „Verso" en „Lavande" stond 71 genoteerd en is getraind door Aex Head. Het was de eerste maal dat Pierr Wertheimer een van zijn paarden liet uitkomen in de klassieke Engelse derby. De grootste verrassing was echter de felle strijd die „Montaval", die 401 stond genoteerd, heeft geleverd voor de tweede plaats. Wanhopig is ook gestreden om de derde plaats en wel door de Ierse hengst „Roistar" van J. McGrath en gereden door Jimmy Eddery. die verleden jaar met „Panaslipper" de tweede plaats in de derby bezette. Het paard stond 221 genoteerd en lag twee lengte achter de winnaar. De tijd van „Lavadin" bedroeg 2 min. 36.4 sec. De winnaar kreeg een prijs van 17.240 pond sterling (172.400 gulden), de tweede aankomende ontving 2045 pond sterling (20.450 gulden) en voor num mer drie van het bedrag 1022 pond ster ling 10.220 gulden). Koningin Elisabeth, wie paard „Atlas" eveneens meeliep, luisterde naar de ra dio-uitzending op haar jacht Brittania, waarmee de vorstin op weg is voor het statiebezoek aan Zweden. „Atlas" die tot nu toe nog geen enkele maal een kans op een overwinning heeft gemaakt ein- digde^ op de vijfde plaats. GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN. Voor de Grote Prijs der Lage Landen, welke zondag 8 juli a.s. op Duindigt wordt gehouden en die meetelt voor het Europese draverskamp.oenschap zijn 34 paarden ingeschreven, waarvan 12 uit Nederland 11 ,uit Frankrijk, 5 uit Zwe den en 6 uit België. Van de Nederlandse paarden zijn de winnaars va nde voorgaande jaren „Mac Kinley" en „Roland" weer van de partij, evenals Olga Pluto, die na haar prachtige verrichtingen in Zweden tot één der grote kanspaarden mag worden gere kend. Frankrijk zendt „Gao B", de winnaar van het criterium voor 3-jarigen en de Grand Prix de Marseille, „Faleme", win naar van de Belgische Grand Prix d'Hiver. „Festival", „Fabién VI met de beroemde Charlie Mills. De ingeschreven Belgische paarden be horen zonder uitzondering tot de grote topklasse. „Iris Volo", die vorig jaar als tweede eindigde achter „Roland", start opnieuw, evenals „Ifille" en de cracks „Insuline" en „Luna Bloc". De snelste paarden sturen echter de Zweden. Hun beste paard „Gay Noon", tweede achter „Gelinotte"in de Prix de France, tweede in j.l. zondag gelopen Grot Prijs van Tothenburg, zal in de Grote Prijs van de Lage Landen trachten zijn puntenachterstand op „Gelinotte" in te lopen, waardóór de spanning voor het Europese kampioenschap terugkeert. Het totaal-prijzenbedrag voor de race bedraagt 20.000, een nieuw record voor Nederland. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. O. O. De Bridgeclub O.O. besloot het seizoen met een gezellige sluitingsdrive om mooie prijzen. De prijswinnaars zijn geworden: Groep zwart: 1. heer en mevr. Dolfhijn met 39 m.p.; 2. Diebenv. Wijk met 38J^ m.p.; 3. De BoerPiket 37 m.p.; 4. v. Diesen—Schilling 30 m.p. Groep rood: 1. Dames Bik 59 m.p.; 2. AsbwoudeLamboo 45 m.p.; 3. Jeuster Winkelmolen 39 m.p. Groep groen: 1. Dames De Boer 47 m.p.; 2. Dames Bergen Hnegouwen Bougie 46 m.p.; 3. Dames Bergers—Ba- rendse 40 m.p. Na uitreiking van de diploma's voor de kampioenen in de paren-viertallen en bekerwedstrijden, sloot de voorzitter het seizoen 19551956 met de wens, dat O.O. in het a.s. seizoen, wanneer het 10-jarig bestaan gevierd mag worden, moge groeien tot een sterke bridgeclub voor r.k., hetgeen in Leiden toch mogelijk is. POSTDUIVEN Wedvlucht met oude duiven vanaf Cor- beii. Gelost te 6.20 uur met zuidweste lijke wind. O punt 420.02 km. De Bonte Duif. In concours vo gels. Ie T)uif te 12.19.54 uur, laatste te 13.08.00 uur. Uitslag: H. v. Riet 1—4; Fa- selRomijn 23; P. Groenendijk 5; C. v. Helden 6; N. Oudshoorn 713; G. v. Al- bada 8101112; J. Krekelaar 9. De Blauwkras. In concours 94 vogels. Ie Duif te 12.30.04 uur. Uitslag: A. Kop 1—79; H. Moenen 2310; A. van Royen 4; H. Plippo 5; W. v. d. Wel 6; G. Grebel 10. De Rfjnklievers. In concours 114 vo gels. Ie Duif te 12.13.51. uur. Uitslag: K. A. Boekee 1; C. M. v. Dam 26; M. Reyerse 35; A. Roda 4; W. Hooger- vorst 7; A. G. A. Rijsbergen 8; H. J. van Alphen 9; A. Gijnzenij 10. L.P.C. le Duif 12.24.47 uur (1149.43 meter per min.), laatste te 13.35.22 uur (967.57 metr per min.) Uitslag: J. Filippo 1; W. Teske 2; C. de Groot 3—4—9—19; Chr. v. d. Pluym 6—26—36; A. Bev 7— 23—33; W. Stouten 8—24—35; J. Schou ten 9—15—22; W. de Ridder 10—17— 25—30. Vriendenclub. In concours 256 dui ven. le Duif 12.00.05 uur. Uitslag G. A. L. v. d. Reyden 1; A. Dijsselbloem 23: J. J. v. Dordt 4; L. L. Bax 5; H. van Klaveren 610; J. J. Mulder; 7. TT.' Be- melman 8; J. v. Duuren 9. Colomba. le Duif te 12.07.1 uur. Uitslag: J. W. Wolters 1^—8^9; R. de Graaf 2-6-10; Oude Elferink 3; C. Velt- huizen 5; Jos Jöbel 7. HOOFDSTU IV. De groene carmenita. Dene keek met een ernstig gezicht op een bijzonder onbeduidend exem plaar van een zeldzame maiar weinig aantrekkelijke orchidee en toen wierp hij, als bij ingeving, een snelle blik op Lucia's gelaat. Haar ogen waren half gesloten, een glimlach speelde om haar (mondhoeken. Zijn eigen zin voor humor werd daardoor opgewekt. Hij lachte schaterend en, tot zijn ver bazing lachte zij mee. „Wat een schandaal!", merkte zij een ogenblik later op, „U is dus hele maal geen enthousiast, eigenlijk". „Integendeel", verzekerde hij haar, „ik verfoei orchideeën". Zij deed haar parasol dicht en keek naar een bouten bank, die rondom 'n reusabhtige tropische heester heen liep. „U heeft mij hierheen den gaan on VAN DE PRESipENT der valse voorwendsels", zei ze bij wijze van protest, „en ik iat zo lek ker". „Uw bomen zijn in ieder «geval schitterend", zei hij; „kunnen we niet een ogenblik gaan zitten? Het lijkt mij hier koeler dan op de binnen plaats". „Zoals u wilt", antwoordde ze met een zweem van haar vroegere stug heid. „Dit is het koelste plekje van de tuin". Zij liepen langzaam naar de bank en gingen zitten. Haar houding was nog niet erg toeschietelijk. Die glim lach scheen eigenlijk slechts een op welling te zijn geweest. Ze viel weer gedurende enige ogenblikken terug in een stijf stilzwijgen. Toen Dene het waagde een alledaags praatje te be ginnen, ging ze er niet op in en vroeg hem vrij onverwacht; „Wilt u imij eens wat vertellen van uw mensen in Beau Desir? Ik heb daaromtrent zoveel vreemde dingen gehoord, dat ik de waarheid wens te weten". Hij glimlachte en zei: „Ik zal u er alles van vertellen, indien u er zeker van is, dat het u interesseert". Zij speelde even met haar parasol, keek naar de blauwe lucht en toen in zijn gezicht. „Wellicht", zei ze, „waarschijnlijk wel. Ik heb gedurende mijn hele leven pas één man ontmoet, die aan iets anders dacht dan aan zijn eigen genoegen. Men zegt, dat u rijk is en tooh is u een werker; dat u eenvou dig leeft en van het welzijn van an dere mensen een studie maakt. Het klinkt als een sprookje. Ik zou wel eens willen weten waarom u dat doet waarom u het de moeite waard vindt, aan iets anders te denken dan aan u zelf". „Dat klinkt nogal cynisch", zei hij ernstig. „Och, ik ben zuiver een negatieve persoonlijkheid", zei ze. „Ik heb geen individualiteit dat is een weelde, die mij ontzegd is. Het is mij niet ge oorloofd, voor mijzelf te leven. U moet mij niet beschouwen als een verantwoordelijk persoon. Ik zou het alleen maar eens willen horen". „En waar moet ik beginnen?", vroeg hij, nadat hij besloten had het meisje haar zin te geven. „Bij het allereerste begin", ant woordde zij. „Als we gestoord wor den vóór u klaar is, kunt u me de rest op een andere keer vertellen". Hij glimlachte en zei: „Ik ben bang dat het als verhaal niet bijzonder in teressant is, maar ik zal u met ge noegen alles er van vertellen. Het is ongeveer vijf jaar geleden, dat ik besloot iets dergelijks te proberen. Op zekere avond nam een van mijn vrienden mij mee naar een bijeen komst van werklieden ergens in Lon den. Ik geloof dat het de eerste keer was dat ik de sociale verhoudingen, van hun standpunt bezien, hoorde bespreken en het wekte mijn belang stelling. Ofschoon zij het op dat ogen blik niet wisten, was ik een van die mensen, tegen wie zij het felst te keer gingen. Ik was kapitalist en mijn geld had ik geerfd van mijn vader, die een der grootste werkgevers in Engeland was. Welnu, wat ik daar hoorde maakte dadelijk grote indruk op mij. Ik zag in, dat er waarheid in school. Natuurlijk overdreven zij. Maar binnen zeer korte tijd zag ik in, dat, in, de grond van de zaak, het recht aan hun zijde was. Ik wilde hen helpen, maar ik wist niet hoe. Ik liet me overhalen zitting te nemen in het Parlement als een der Radi calen, doch had er al spoedig genoeg vam Ik kwam tot het inzicht, dat, al had ik daar honderd jaar gezeten, ik nog niet veel verder zou zijn geko men". „U noemde u zelf een radicaal?", vroeg zij. „Die term is zo vaag", antwoordde hij. „Onze leerstelling is, dat de sterken de zwakken moeten helpen, en de rijken de armen. Waar deze regel niet wordt nageleefd, is grote ellende het gevolg. Verhongering en grote weelde waren nooit bedoeld, om naast elkaar te bestaan. Ik geloof, dat het onze plicht is de verschillen zo klein mogelijk te maken. Ieder onzer moet een kans tot ontwikke ling hebben. Begrijpt u?" .Volkomen", zei ze. „'Het is zeer eenvoudig. Ga verder, als het u blieft". „Welnu", ging hij voort, „theo rieën te verkondigen en middelen te vinden, om ze in de praktijk te bren gen, zijn naturljjk twee verschillen de dingen. Ik probeerde het in het parlement, zoals ik u verteld heb, en ik placht een beetje te schrijven en weinig te spreken. Ik werd eindelijk ongeduldig en veranderde van tac tiek. Ik hield er mee op te trachten grote verandering tot stand te bren gen door te theoretiseren en ik be sloot praktisch en persoonlijk werk to doen. Daartoe moest ik een groot aantal van mijn kiezers persoonlijk leren kennen en het gelukte mij ge makkelijk er een honderdtal bijeen te krijgen, die door verschillende oor zaken ten onder gingen in de strijd om het bestaan. Ik nam ze mee hier heen naar de vallei van Beau Desir aie ik,zo juist van uw vader gekocht 'heb. Daar heb ik een soort van kleine kolonie gesticht. Wij verbouwen graan en fokken paarden en de win sten worden in billijke verhouding onder allen verdeeld. De mannen vinden het prettig en eervol, hun brood op een gezonde manier en zon der vernedering te verdienen en de vrouwen delen natuurlijk in hun voorspoed. Ze hebben niet het gevoel, onrechtvaardigd behandeld te wor den wat hen voorheen zo opwond. Zij hebben allen gelegenheid te leven zals zij willen, en ieder doet zoveel mogelijk datgene, waarvoor hij ge schikt is. Het betekent natuurlijk niet veel er slechts een paar honderd te helpen, terwijl millioenen gebrek lyden. Ik had er echter genoeg van zo dagelijks dezelfde vermoeide gfe- ziöhten te zien en zo weinig resultaat van ons werk, toen ik nog in Enge land was. Nu heb ik tenminste een tastbaar begin gemaakt, al is het ook op bescheiden schaal". (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6