Albert van Dalsum als Rembrandt van Rijn Honderdduizend eruit! Opzienbarende genezing in Cleveland Salaris bleef achter en uniform voldoet niet Regeringscrisis in Suriname? DONDERDAG 7 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA I Première in Den Haag Spel van rnr Planten In dit Rembrandt-jaar heeft de Haagse comedie het spel van mr. H. M. Planten, „Rembrandt", op het repertoire genomen, in welk toneel spel een schets wordt gegeven van dc laatste levensjaren van onze grote schilder. Voor een geheel gevulde konink lijke schouwburg werd gisteravond d-e première gegeven, die onder meer ook werd bijgewoond door de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen en mevr. Cals. Mr. Planten heeft zijn spel gesitu eerd in de jaren 1654-1656, voor wat de beide eerste bedrijven betreft en in de jaren 16621669, voor wat het laatste bedrijf betreft. Wij ontmoeten Rembrandt en zijn vrouiw Bemdrickje Stoffels in hun huis aan de Jodenlbreestraat te Am sterdam, de voorname zakenman Jan Six, de apotheker en vriend Abra ham Francen. We maken kennis met de moeilijkheden van Rembrandt. Zijn onmaatschappelijke geaardheid, die in conflict kwam met de toen maals geldende godsdienstige en bur gerlijke fatsoensbegrippen. We ont moeten ook de schuldeisers en zien hoe tenslotte de inboedel wordt ver kocht. De titel rol werd gespeeld door Albert van Dalsem, die opnieuw een bijzondere vertolking heeft gevoegd bij de vele, die hij in zijn lange j toneelloopbaan heeft gegeven. Enny Meunier was Hendrickje, Dick van Veen speelde Jan Six en Johan Valk was Francen, de apotheker. In 't toneelbeeld waren vele copieën van bekende schilderstukken van Rembrandt opgenomen. (Men ziet hem al schilderend voor de Staal meesters en aan het slot zittend voor het schilderij van Saskia, Rembrandt en de kinderen., Cees Laseur had vele malen van zang en muziek, klokgelui en trom geroffel gebruik gemaakt, die op de juiste ogenblikken een klankdecor vormden, waarmee het spel werd versterkt. De muziek was van Jur- riaan Andriessen. Als de veiling meester voorlezing doet van de open bare verkoping maakt het toneelbeeld plaats voor een projectiedoek, waarop een aantal van de tekeningen en etsen van Rembrandt worden gepro jecteerd. Vele en hartelijke betuigingen van bijval, tal van bloemstukken en ge schenken verduidelijkten de grote waardering, die de stampvolle zaal voor schrijver, regisseur, speelsters en spelers, zowel als voor de andere medewerkenden had. Wég die pijn! En in 10 mint ten I "AKKERTJES" flit sen Uw klachten weg! (Advertentie). In de 531ste staatsloterij, twaalfde lijst, vierde klasse ls hedenmorgen de honderdduizend gevallen op lot nummer 1479. Van het lot, waarop de 100.000 viel, werd een serie verkocht in 's-Graven. hage (door mevr. G. Harinck aan de Ruychrocklaan 8). Voorts werden series verkocht te Amsterdam (door mevr. H. Rooyaards. Singel 443) te Wageningen (door mevT. M. van Rooyen, Aug. Faliseweg 4), te Waal- wijk(door mej. J. van Dooren, Gro testraat 194) en te Rotterdam (door de heer A. de Z\vart, NoorcLmolen- straat 3). „Wat heerlijk?" was de reaktie van de agente der Staatsloterij aan de Singel te Amsterdam, toen haar werd medegedeeld, dat op een door haar verkochte serie de honderddui zend was gevallen. Zij heeft de serie verkocht in cou pures van kv/artloten, tientjes en twintigjes en kon volmondig verkla ren, dat al haar klanten het geld zeer goed kunnen gebruiken. Het is overigens niet de eerste maal, dat mevr. Rooyaards de loten voor de hoogste prijs heeft verkocht. Jaren geleden, toen zij nog aan het Leidseplein huisde, kon zij ook al de honderdduizend onder haar klanten verdelen. Deze loterij is mevr. Rooyaards erg gelukkig geweest, want zij heeft al verscheiden prijzen zy het klei nere dan die van vandaag gehad. Klacht van marechaussees: „Grommende, ontevredenheid zon- van 6 procent, maar bovendien zal STRO-OPSLAG TE VEENDAM IN BRAND In een grote, met balen stro. ge vulde loods van de strokartonfabriek „De Vrijheid" te Veendanr is gister avond omstreeks kwart over zeven brand uitgebroken. De Veendamse brandweer was spoedig aanwezig, hoewel van blussen geen sprake meer kon zijn. De loods staat echter apart en de wind is gunstig, zodat uitbrei ding van het vuur niet mogelijk was. In de zestig meter lange en veertig meter 'brede loods was ongeveer twee miljoen kilogram stro opgeslagen. Volgens een voorlopige raming zal de schade vier tot vijf ton bedragen. KOLORADOKEVERS Nadat de afgelopen week de kolo- radokevers in Zeeland, een invasie hielden, zijn ze ook op het Scheve- ningse en Kijkduinse strand aan land gekomen. Men heeft er bijna twee honderd gevonden, maar eerst wan neer er duizend gevonden zijn, zal de toestand alarmerend gerioemd kunnen worden. De kevers worden op de politiebureau's ingeleverd. A.N.W.B. dringt aan op spreiding schoolvakanties In een uitvoerig schrijven aan mi nister-president dr W. Drees heeft de ANWB de regering met klem ge vraagd de vakanties op de lagere scholen te spreiden. De ANWB constateert, dat sinds het congres over de vakantiesprei ding in december 1954 te Utrecht, j ten opzichte van de medewerking van het onderwijs geen voortgang is gemaakt en reeds bereikte resultaten te niet zijn gedaan. „Wij gaan op dit gebied een crisis tegemoet," aldus de ANWB, „daar velen de verhoogde vakantietoeslag en de 3 procent over '55 voor de va kantie zullen gebruiken." Reeds op het congres heeft dr Drees gezegd, aldus de bond, dat in dien het probleem van de vakantie spreiding niet in vrijwillig overleg is op te lossen, „het denkbaar is, dat ten slotte ook wettelijke regelingen voor de schoolvakanties rrfoeten wor den gesteld." Naar de mening van de ANWB staat bij de huidige situatie alleen nog de weg van een overheidsrege ling open. ONDERWIJZER VEROORDEELD De hoofdonderwijzer W. M. de V. te Bak el is, wegens het mishandelen van een van de leerlingen met een lineaal, veroordeeld tot 50.boete, suibs. tien dagen hechtenis. Mr. de Vries, procureur generaal, had bij de behandeling 150.boete geëist, suibs. 75 dagen hechtenis, waarvan 100.of 50 dagen voorwaardelijk. OM „DE GOUDEN KOFFIEBOON" Een diploma, „De Gouden Koffie boon", zal de beloning zijn die jaar lijks wordt uitgereikt aan de inrich ting in Haarlem, die de beste kofie serveert. Dit is het resultaat van een aktie van de stichting „Haarlems Bloei", ter verhoging van de kwaliteit van de in Haarlem geschonken koffie. De commissie, die de Gouden koffie boon moet toekennen, bestaat uit vertegenwoordigers van het restau rantbedrijf. de kofiehandel en het vreemdelingenverkeer. der de waardigheid van het wapen aan te tasten", is gisteren door de voorzitter van de marechaussee-ver eniging, de adjudant-onderofficier F. H. J. Schoenmakers, op de alge mene ledenvergadering te Amster dam geuit. Zij betrof het salaris, het uniform, het wetsontwerp inzake de regeling van het politievraagstuk en „de onvoldoende steun bij de uit oefening van onze taken als gevolgd van de gebrekkige regeling en be perkingen van de daarvoor beslist noodzakelijke bevoegdheden." „Een positieve verbetering kan echter niet worden bereikt door kan keren, lusteloosheid, opstandigheid en plichtsverzuim", zo voegde hij hieraan onmiddellijk toe. De voorzitter memoreerde hoe se dert in 1949 de gelijkstelling in de salarisschaal met die der koninklijke luchtmacht tot stand kwam, het sala- risvraagstuk der marechaussee steeds een brandende kwestie is gebleven. „De slechte wervingsresultaten heb ben echter meer oorzaken", voegde hij er aan toe. Volgens spreker is de marechaussee ten zeerste achtergebleven bij de lo nen in het vrije bedryf. Niet alleen sprak hij er zijn teleurstelling over uit, dat het rijkspersoneel nog geen toezegging heeft voor een verhoging LANDBOUWER VERONGELUKT. Op de rijksweg Mep pelZwolle, tussen Lichtmis en Staphorst, is gis terochtend om zeven uur de 63-jari- ge gehuwde landbouwer R. M. Mus- sche uit Staphorts, toen hij per fiets de weg overstak door een auto ge grepen en gedood. De auto, die werd bestuurd door een arts uit 's-Graven- hage sloeg over de kop en belandde in-een sloot. De arts liep slechts lichte verwondingen op. KLEUTER KREEG TRAP VAN PAARD In het gehucht Ossenibeek, onder Reuver (L.), kreeg gistermiddag het 20 maanden oude dochtertje van de familie Killaars, toen het door de afrastering van een nabij de woning gelegen weide kroop, een trap van een paard. Kort na het- ongeval is de kleine aan de opgelopen verwon dingen bezweken. OOK IN RIDDERKERK EEN „MOTEL" Onder Ridderkerk waar een weg- tak zich van de rijksweg Rotterdam Dordrecht afsplitst in de richting Barendrecht en Brielle, zal een Motel verrijzen. Dit Motel het eerste in Nederland staat bij de Hoornbrug te Rijswijk, zal zeven eenpersoons kamers tellen en twee zalen. Op het zuiden komt een terras. De Motels hebben tot doel, de automobilist alles te verschaffen, wat hij tijdens de rustperioden op zijn lange en ver moeiende ritten nodig heeft. In het gehucht 't Rood onder de ge meente Margraten, zijn gistermidieg twee boerderijen vrijwel tot de grond toe afgebrand. In de boerderijen, eigendom van de landbouwer Dobbel- stein en van de gebroeders Haesen, gingen grote hoeveelheden tarwe en rogge alsmede hooi en stro verloren, terwijl ook enige landbouwmachines een prooi der vlammen werden. Het vuur, dat in korte tijd oversloeg op de woonhuizen, verwoestte ook de in boedel. Slechts het vee en de schuur van een der boerderijen bleef ge spaard. De oorzaak van de brand, die in de middag moet zijn ontstaan, is nog onbekend. Verzekering dekt de schade, die op 200.000 geraamd wordt. zo'n verhoging voor de marechaussee nog niet voldoende zijn, die hoger gesalarieerd dient te worden dan de overige onderdelen der koninklijke landmacht, zoals dat vroeger het ge val was. Voorts sprak de voorzitter over het uniformvraagstuk. Het huidige uni form voldoet z.i. niet aan de eisen en wordt als fnuikend beschouwd voor de uitoefening van de dienst en het gezag. Wat tenslotte het wetsontwerp in zake de regeling van het politie vraagstuk betreft, acht de vereniging het onredelijk de taken van de ko ninklijke marechaussee te regelen ..in een ministerieel besluit, dat met één ,pennestreek kan worden gewij zigd". In het officiële blad van de Ameri kaanse artsenvereniging is een we tenschappelijk verslag verschenen van de wonderbaarlijke wijze, waar op enige chirurgen in een ziekenhuis een huisarts weer tot leven hebben gebracht, nadat deze reeds een half uur dood verklaard was. De bewuste arts is de 65-jarige dr. Albert T. Ransone in Cleveland, die in juni van het vorig jaar „overleed" aan een hartaanval. Desniettegen staande oefent hij heden ten dage nog zijn praktijk uit en is volgens de medici even gezond als ieder ander mens die van een hartaanval is ge nezen. De drie geneesheren, die hem weer tot leven brachten dr. Beek, dr. Weckesser en dr. Barry van het Lake side Hospital in Cleveland verkla ren in hun verslag op grond van hun ervaringen, dat het in sommige ge vallen mogelijk geacht moet worden om zelfs buiten de operatiezaal aan een hartaanval overleden patiënten v/eer tot leven te brengen. Dr. Ransone zelf verklaarde, dat hij verleden jaar pijn in de hartstreek had en zich naar het Lakeside Hos pital liet brengen om een elektrocar diogram te laten maken. „Vreemd genoeg herinner ik mij niets meer van wat die dag gebeurd is. Zelfs mijn rit naar het ziekenhuis kan ik mij niet meer herinneren", aldus dr. Ransone. Na in het ziekenhuis te zijn onder zocht, viel dr. Ransone plotseling flauw. Toevallig bevonden de dokters Weckesser en Barry zich vlak bij de kamer, waar dr. Ransone ingestort was. ^wee minuten later bevond de zieke zich reeds, nog steeds buiten bewustzijn, in de operatiekamer. De dokters konden echter geen polsslag of ademhaling meer bij Ransone con- stateren. Ook nadat hem een zuur- tofmasker was opgezet, gaf Ransone geen enkel teken van leven meer, zodat men niet anders kon doen dan de dood vaststellen. De drie geneesheren besloten daar op onmiddellijk een laatste behan deling toe te passen. Zij openden de borst van de levenloze dr. Ransone, waarbij geen 'bloedingen optraden. Daarna pasten zij hartmassage toe en voerden door een buis zuurstof naar de longen aan. Tweemaal werd door de hartspier een zwakke elektrische stroom gevoerd door middel van de zogenaamde defibrillator of „heart squeezer". Tweemaal werd het apparaat tever geefs twee seconden ingeschakeld. Men hield echter vol en 30 minuten nadat dr. Ransone was „overleden", verscheen er transpiratie op zijn voorhoofd. Hij begon te ademen en de bloedvaten in zijn borst begonnen te bloeden. Zij werden gesloten en de wond werd dichtgenaaid, waarna dr. Vijfhonderd jaren luiden nu elke middag de klokken van kerken en kapellen, en sporen de gelovigen aan het Engel der Heren te bidden en Maria aan te roepen. Dit feit wordt op 29 juni van dit jaar herdacht. De middagklok, het Engel des He ren, heeft een zeer bijzondere bedoe ling gehad bij de instelling door Paus Callistus III, een bedoeling, die een parallel zop kunnen hebben met 1956. In 1446 immers dreigde Europa on der de voet te worden gelopen door de Turken, die onder Sultan Mo hammed II, na de verovering van Constantinopel opdrongen naar Oost- Europese landen. De Paus riep toen alle gelovige tot gebed, door iedere middag de klokken te laten luiden, Een comité te Rome heeft besloten dit jubileum te herdenken om het nog altijd bestaande gebruik van de middagklok een nieuwe, actuele zin te geven. Zoals in 1456 christelijk Europa door de Islam werd bedreigd, zo hangt in 1956 over Europa het ge vaar van het atheisme. In verschil lende landen worden nu nationale comité's gevormd die zich in inter nationaal verband aaneen zullen sluiten. Voorjaar wordt lui de laat e jaren Het is al de derde maal, dat het voorjaar bijzonder lang op zich heeft laten wachten. In de eerste plaats valt de late uit zaai van zomergranen op. De haver, waarvoor de zaaitijd normaal om streeks 16 maart valt, kon dit jaar eerst einde maart worden gezaaid; in 1954 kon niet voor 22 maart wor den gezaaid; 1955 spande echter de kroon, want door het lang onbegaan baar blijven van de percelen kon men niet voor 4 april zaaien. Hoe laat het voorjaar is kunnen we ook zien aan de bloei van het fruit. De vroege peren, die eigenlijk 29 april volop moeten bloeien, stonden dit jaar 14 dagen later in bloei; dit is nog later dan in 1955 en 1954, toen de bloeitijd respectievelijk op 8 en 10 mei viel. De vroege appelen, die in een normaal jaar in de eerste week van mei volop bloeien, bereikten 'het stadium van volle bloei in 1956 eerst tussen 15 en 20 mei. De voorjaren van 1954 en 1955 wa ren ongeveer 10 dagen later dan normaal. De zeer late ontwikkeling in deze jaren hangt samen met de lage tem peraturen in de maanden maart en april. Vooral overdag is er in alle drie jaren een belangrijk tekort aan warmte geweest. De normale waarde van de maximum temperatuur in de periode van 1 maart tot 1 mei be draagt 10.8 C. In 1956 bedroeg het gemiddelde 9.3 C. dus 1.5 C. te laag; in 1955 was het verschil nog iets gro ter nl. 1.8 C.; 1954 was, nog de minst koude van de drie met een gemiddel de maximum temperatuur van 10.0 C. dus 0.8 C. lager dan normaal Paus zal Soekarno ontvangen Z. H. de Paus zal 13 juni president Soekarno en de leden van diens ge zelschap ontvangen. President Soekarno zal op 10 juni in Rome aankomen. Hij zal de gast zijn van de Italiaanse president, G. Gronchi. Voor de plechtige audiëntie door de Paus op 13 juni is een speciaal protocol opgesteld. Na afloop van de audiëntie zal pre sident Soekarno de pro-staatssecreta ris Domenico Tardini bezoeken. De zaakgelastigde van Indonesië bij de Heilige Stoel, Mohammad Jahja, zal een diner aanbieden. Zes kardinalen, de prelaten van het staatssecretariaat, de ambassa deurs van Frankrijk en Italië en de diplomatieke vertegenwoordigers van de landen van het Nabije en van het Verre Oosten zullen daarbij eveneens aanwezig zijn. PAUS PIUS XII. Zijne Heiligheid de Paus heeft gis termorgen een korte toespraak ge houden voor ruim tienduizend men sen, die voor de Sint Pieter verzameld waren voor een algemene audiëntie. Hij zei, dat hij graag iedere nationali teit afzonderlijk had willen begroe ten, maar dat zijn gezondheidstoe stand dit verhinderde. De Paus maakte een vermoeide indruk. REIS VOOR SUIKERZIEKEN In samenwerking met de Neder landse Reis vereniging, heeft de Ne derlandse vereniging van Suikerzie ken een plan samengesteld voor een reis naar Obsteig bij Innsbruck in Oostenrijk. Dertig mensen, waarvan de oudste 70 jaar is en d e jongste 21, zullen aan de reis deelnemen. Fr moesten tal van bijzondere maat regelen worden getroffen om de reis normaal te kunnen doen verlopen. KWINTSHEUL BIJ WATERINGEN Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel tot wijziging van ge meentegrenzen in het Westland. Het belangrijkste onderdeel is de gemeen telijke herindeling van Kwintsheul, dat met zijn 2600 inwoners is ver deeld over de gemeenten Waterin gen, Naaldwijk, Monster en Den Haag Volgens het voorstel zal het dorp in zyn geheel ingedeeld worden bij Wa teringen. Hiermee wordt gevolg ge geven aan de wens van vele bewo ners van Kwintsheul. De gemeente Monster en Den Haag zijn het met de voorgestelde wijzigingen niet eens Het verlies aan Haags grondgebied wordt echter gedeeltelijk vergoed doordat de Haagse aanspraken op enkele kleine stukken grondgebied van Wateringen worden ingewilligd. Aan een hartaanval „overleden" arts door collega's gered Ransone naar een speciale kamer werd overgebracht. De volgende och tend draaide hy zyn hoofd naar degene, die tot hem sprak en 23 uur na de behandeling kon dr. Ransone weer spreken. De drie chirurgen schreven in hun verslag over dit merkwaardige ge val, dat de doodsoorzaak dikwijls klein en niet onafwendbaar is. „Het hart wil kloppen en heeft vaak slechts een tweede kans nodig", aldus het verslag, waarin een falend hart vergeleken wordt met een pendule waarvan de slinger slechts een zacht tikje nodig heeft om weer te gaan lopen. Volgens de medici is de kritieke factor tijd en de collegae van dr. Ransone waren net op tijd. Zes dagen na de behandeling was de gezondheidstoestand van dr. Ran sone weer normaal en nog geen vyf I dagen later kon hij hersteld het zie- I kenhuis verlaten. I De drie schrijvers van het verslag achten het niet onmogelijk, dat eens goed opgeleide medische teams een als boven omschreven behandeling zelfs buiten een ziekenhuis zoudén kunnen toepassen. Tito blijft „vriend" van Amerika Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft gisteren in Moskou verklaard, dat zijn verzoening met het Kremlin geen gevolgen zal hebben voor zyn vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten. De Russische partyleider Chroests- jew heeft op zijn beurt verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is met de Verenigde Staten tot overeenstem ming te komen. Tito en Chroestsjew spraken tij dens de receptie met staand banket, die president Worosjilow van de Sowjet-Unie ter ere van de Joegosla vische staatsman gaf en die door de gehele Sowjetregering, het corps di plomatique en talloze anderen bijge woond werd. Nooit tevoren zijn zoveel mensen samengeweest in de wit-met-gouden St. Georgezaal van het grote Krem- linpaleis. Vele gasten aan het banket hadden de grootste moeite om de ta fels met een uitgelezen keur van spij zen te bereiken. Dr. Antoon Sang A. Jang heeft zijn ontslag ingediend als leider van de progessieve katholieke partij, die de leiding heeft in de Surinaamse coa litie-regering. De heer Jang verklaarde, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid wenste te dragen voor het verlies van de onafhankelijkheid van zyn partij als lid van het verenigd front. Indien ten gevolge van deze ont slagaanvrage de progessieve partij de regering verlaat, zal deze de meerder heid in de volksvertegenwoordiging kwijtraken. Dit zou dan een nieuwe algemene verkiezing als consequentie kunnen hebben. ALI OOK NAAR MOSKOU. De Indonesische premier Ali Sas- troamidjojo is door Boelganin uitge nodigd tot een bezoek aan de Sowjet- Unie. Sastroamidjojo heeft de uitnodi ging aangenom,en. Het bezoek zal plaats vinden nadat Soekarno is sep tember in Moskou is geweest. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, heeft het Lagerhuis verteld dat communistisch China de wens te kennen heeft ge geven in de Britse kolonie Hongkong een „commissaris van Buitenlandse Zaken" met diplomatieke en ande re staf te installeren. Dit voorstel werpt een aantal kwesties op die nog bestudeerd worden, zei Lloyd. Hongkong is 'n belangrijke Britse lucht- en vlootbasis in het hart van zuidoost Azië. Het grootste deel van de bevolking is Chinees. Mollet vraagt weer vertrouwen De Franse premier, Guy Mollet, heeft de Nationale Vergadering ver teld dat hij de vertrouwenskwestie verbindt aan zijn plannen voor de ouderdomsvoorziening. De stemming zal vrijdagochtend worden gehouden. Mollet maakte zijn besluit bekend toen de commissie van financiën uit de kamer zijn plannen verworpen had. De uitslag van de stemming in de commissie was 1919, maar dat betekende verwerping. Aanvaarding in tweede lezing door de Nationale Vergadering is no dig omdat de Senaat op 30 mei het wetsontwerp heeft afgewezen. PRINS RAINIER TERUG IN MONACO. Prins Rainier III en prinses Grace van Monaco zyn woensdag aan boord van het jacht „Deo Juvante" in de haven van Monaco teruggekeerd na hun huwelijksreis in de Middelland se Zee. Atoomgeleerde door elektrische schok overleden Een vooraanstaande Britse geleer de in de kernfysica is om het leven gekomen tijdens zijn werk aan een nieuwe atoomsplitser, geconstrueerd voor onderzoek in zake het aan ban den leggen van de energie van de waterstofbom. Autoriteiten deelden mede, dat Graham Hawkins overleed aan een elektrische schok, die hy opliep bij proeven in het laboratorium van Harwell. Hawkins is het eerste slachtoffer, dat bij een ongeluk in Harwell, dat verleden week zijn tiende verjaardag vierde, om het leven is gekomen. MALENKOF NAAR FRANKRIJK De voormalige Sowjetrussische premier Georgi Malenkof, thans mi nister voor de elektriciteitsvoorzie ning, heeft een uitnodiging aanvaard om Frankrijk, als gast van de econo mische raad, te bezoeken, aldus heeft een raadswoordvoerder donderdag te Parijs medegedeeld. Hij voegde hieraan toe dat de uit nodiging verleden jaar was gedaan en aanvaard, doch dat nog geen da tum voor het bezoek is vastgesteld. Generaal Zachanof, plaatsvervan gend hoofd van de Sowjetrussische burgerluchtvaart, heeft woensdag meegedeeld, dat binnenkort een nieuw straalvliegtuig in dienst zal worden gesteld. Het zal 180 passa gier kunnen vervoeren. Het heeft vier turbines en kan 900 km per uur vliegen. Het toestel, dat twee verdiepingen telt. zal-, aldus generaal Zachanof, zonder landing van Moskou uit iede re hoofdstad van de wereld kunnen bereiken. Wilt U iets weten? Vraag: Route WassenaarHeesch en HeeschMeerssen; hoeveel km? Antwoord: Wassenaar. Leiden, Utrecht. Houten, Culemborg, Tiel, Dreumel, Lithoyen, Oss, Heesch; af stand 108 km. Heesch, Uden, Gcmert, Helmond, Nederweert. Grathem, Echt, Sittard, Beek, Meerssen; af stand 125 km. Vraag: Route per fiets Alphen a. d. RijnDoetinchem. Antwoord: Alphen. Utrecht, Zeist, Driebergen, Ede, Arnhem, Doesburg. Doetinchem. Vraag: Route per fiets Gronsveld Langeraar. Antwoord: Gronsveld, Heer, Ro- them, Sittard, Maasbracht, Weert, Den Bosch, Utrecht, Woerden, Bode graven, Nieuwkoop, Langeraar. Vraag: Route per bromfiets Lei denRoermond, hoeveel km? Antwoord: Leiden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond, afstand 190 km. Vraag: Route Voorschoten—Nij me- gen en Beek (L.); hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Alphen, Utrecht, Zeist, Doorn, Rhenen, Op- heusden, Andelst, Nijmegen: afstand 125 km. Nijmegen, Cuyk, Venlo, Roermond, Susteren, Sittard, Beek; afstand 125 km. Vraag: Over jeugdkampen, enz. Antwoord: U kunt hiervoor alle inlichtingen verkrijgen bij de Katho lieke Vacantiehuizen- en Jeugdher bergencentrale, Nachtegaalstr. 60 bis, Utrecht. Vraag: Reizen per trein. Antwoord: Inlichtingen over rei zen per trein kunnen we in deze ru briek onmogelijk beantwoorden. Vraag: Instelling, die gedragen kle ding in ontvangst neemt. Antwoord. Zo er in Uw parochie een St. Vincentiusvereniging is, zal deze gedragen kleding graag in ont vangst nemen, anders weet de paro- chiegeestelijkheid er wel raad mee. Vraag: Kijkvergunning voor blij vend invalide verpleegde, die televi sietoestel ten geschenke gekregen heeft. Antwoord: Wend U tot de P.T.T., waar de kijkvergunning voldaan moet worden; daar zijn formulieren verkrijgbaar om ontheffing aan te vragen. Vraag: Bestaat er enig verhand tus sen de „Rembrandt-molen" te Ha- zerswoude en de schilder Rembrandt? Antwoord: Neen. Deze naam is een vergissing in verband met de naam Rembrandt van Rijn. De molen van Rembrandt heeft gestaan te Leiden aan de Weddensteeg bij het Noord einde. Vraag: Route per fiete Roelof- arendsveenVolendam. Antwoord: Roelofarendsveen, Lei- muiden, Amsterdam, Broek, Monni kendam, Volendam. Vraag; Rout? Alphenden Uriel. Antwoord: Alphen, Boskoop, Rot terdam, Rhoon, Hoogvliet, Zwarte- waal, Brielle. Vraag: Route per fiets Eindhoven— Meerssen; hoeveel km? Antwoord: Eindhoven. Valkena- waard, Weert, Maasbracht, Sittard, Meerssen; afstand: 80 kim. Vraag: Route per fiets van Leiden Hoenderloo. Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht. Zeist, Woudenberg, Ede, Otterlo, Hoenderloo. Vraag: Route Katwijk aan den Rijn Tricht; hoeveel km? Antwoord: Katwijk, Leiden, Utrecht Culemborg, Buur mals en, Tricht, af stand: 80 km. Vraag;: Route Gemert-Roelofarends- veen; hoeveel km? Antwoord: Gemert, Vegh«l, Den Bosch, Utrecht, Alphen, Roelofarends veen; afstand: 140 km.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11