Het geld blijft rollen DE BRULLENDE BERG Algemene jaarvergadering van Kath. Vrouwen Gilde Deel van 1955 in dienst dan ook deel van 3 pet. VANAVOND Zeggen kappersbedienden C.A.O. op? dp 't MaaiCemte matje Hillegommers overtraden het remplaceringsbesluit WOENSDAG 6 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Onder presidium van mevrouw B. KortekaasDen Haan hebben afge vaardigden van het Katholiek Vrou wen Gilde in de bisdommen Haar lem en Rotterdam hun algemene jaarvergadering te Haarlem gehou den In haar openingswoord herin nerde de presidente aan de splitsing van het vroegere Haarlemse diocees, en zij verklaarde, dat het Gilde be reid was geweest de organisatie op te delen over de diocesen Haarlem en Rotterdam. Voorlopig zal er ech ter nog niets gebeuren, maar wel dient met een komende splitsing re kening gehouden te worden. Daarom zal de bestuursverkiezing aldus mevrouw Kortekaas er op gericht zijn om Haarlem en Rotterdam evenredig vertegenwoordigd te doen zijn. Door reorganisatie der bisdommen heeft het interdiocesane Gilde er nu 2200 leden -bij gekregen en de pre sidente heette daarom de afgevaar digden uit het Gooi, Uithoorn en Vianen extra hartelijk welkom. Zij stelde voorts voor om aan mgr. J. P. Huibers en mgr. M. A. Jansen telegrammen van hulde en trouw te zenden, aan laatstgenoemde boven dien wensen voor algeheel herstel. Na een kort gebed voor pastoor C. Hesp uit Katwijk, die onlangs is overleden en die zo trouw de jaar vergaderingen van het Gilde had be zocht, mocht mevrouw Kortekaas vaststellen, dat er in het Gilde ge durende het voorbije jaar enorm veel werk is verzet. Verschillende problemen konden worden opgelost, nieuwe afdelingen kwamen tot stand en zij legde er de nadruk op, dat het creëren van kringen, waarin de af delingen elkaar kunnen treffen, van groot belang is. Thans is er weer een kring in Leiden en een in Gouda op gericht. Geen werkprogram. De suggestie om een werkprogram voor de afdelingen samen te stellen wees zij in zekere zin van de hand. Zij betoogde, dat de ervaring geleerd had, dat de leden van de afdelings besturen zelf capabel genoeg waren om een program samen te stellen. Zij weten trouwens ook het beste, wat het meest geschikt is voor hun afde lingen. Niettemin gaf de presidente enkele waardevolle tips en zij gaf de ge dachte door van een ideeënbus, waar mede men bij voorbeeld in Heer- Hugowaard veel succes had. Zij drong er bovendien op aan van het Gilde geen amusementsvereniging te maken, die de weg van de minste weerstand volgt. Evenmin mag het de bedoeling zijn fabrikanten aan te trekken om over hun produkten te praten, waar het in de meeste ge vallen toch slechts om reclame te doen is. Zij wees er op, dat er voldoende kwesties zijn (industrialisatie, vei ligheid op straat en in gezin, vrije tijdsbesteding, afbetaling enz.) om op een vergadering in bespreking te brengen. Tenslotte, bedankte mevr. Kortekaas de leden voor hun acti viteit en met name was zy hun dank baar voor de geldelijke bijdragen, waardoor een communiebank aan de kerk van Salzgitter geschonken kon worden. De bestuursverkiezing bracht ver schillende nieuwe gezichten achter de groene tafel: mevrouw Kortekaas werd bij acclamatie tot presidente herkozen. De secretaresse bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat bij een splitsing van het Gilde Haarlem (exclusief het Gooi) 67 afdelingen met 9000 leden zou tellen en Rotterdam 35 afdelingen met 6000 leden. Uit de indrukwek kende becijfering van de penning- meesteresse kwam een gunstig batig saldo voor de dag. Ervaringen in de West. De vroegere presidente, mevrouw HermansPerquin, die na een ver blijf van zes jaar op Curagao enige tijd in Nederland) vertoeft, vertelde op geestige en leerzame wijze van haar ervaringen in de West. Zij drong er onder meer bij de Gilde- leden op aan om ook hun aandacht te wijden aan de „landskinderen", die geruime tijd, om welke reden dan ook, in Nederland verblijven. De diocesaan adviseur, rector J- Kraakman, haakte daarop in door de suggestie te doen om via verant woorde instanties correspondentie te ,,San Filippo Neri" vierde 2de lustrum Het katholiek cultureel verband van katholieke dansleraren „San Fi lippo" Neri" heeft gisteren te Utrecht het tienjarig 'bestaan herdacht met een receptie en een feestvergadering in „Esplanade" Op de feestvergadering werd aan de voorzitter de heer C. J. de Jong uit Amsterdam de Pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. Op de receptie kwamen zeer velen hun opwachting maken, o.m. de heer H. Th. Rooswinkel namens de minis ter van O. K. en W., mgr. A. Jansen namens de Katholieke Actie in het aartsbisdom, mej. mr. B. Twaalfho ven namens de katholieke jeugdraad, alsmede vertegenwoordigers van de landelijke Katholieke Actie, van «ie kulturele afdeling der katholieke jeugdbeweging en van -zusterorgani saties. Zondag a.s. zullen in Krasnapolsky te Amsterdam de nationale kam pioenschappen voor katholieke dans leraren worden verwerkt, 's Middags hatf twee beginnen de voorronden, 'sAvonds zijn de eindwedstrijden. laten voeren tussen de kinderen van de Gildeleden en kinderen uit Cu rasao. Hij deed vervolgens het voor stel om relatie aan te knopen met een contemplatieve gemeenschap in Nederland, die zou willen bidden en werken tot zegen van het Gilde. De Zusters van Bethanië zouden daar toe gaarne bereid zijn. Op die ma nier zou het Gilde een geestelijke versterking kunnen krijgen en zou den de leden op hun beurt door of fertjes die biddende en werkende gemeensevhap ten bate van het bin nenlands apostolaat kunnen steunen. Het rectorale voorstel zal nader wor den uitgewerkt en ter bespreking aan de afdelingen worden doorge geven. Mevrouw Nuwenhuis, die met twee secondanten namens de Katholieke Vrouwenbeweging het Christus Ko ningfonds had geleid, deelde mede,, dat het beheer nu in handen is ge legd van het Gilde, nadat een verde ling van het saldo tussen Gilde en K.A.V., welke organisatie haar eigen weg gaat, had plaats gehad. Zij wees r.og eens op de bedoeling van het fonds, namelijk op het feest van Christus Koning de katholieken met het bekende kruis-speldje te tooien. Met nadruk verklaarde zij, dat dit doel op de eerste plaats moet blij ven. Dat van de opbrengst rustbe- hoevende leden van het Gilde gehol pen kunnen worden is een gelukkige omstandigheid. Zij betreurde het, da.t men nog steeds niet is kunnen komen tot de inrichting van een eigen tehuis, waar moeders enkele weken vrij-af krijgen, en zij drong er der halve op aan alsnog pogingen te on dernemen, zo nodig op landelijk ni veau. Tenslotte besprak op uiterst des kundige wijze mevrouw A. van We- semaelVan Velthoven de taak van de vrouw in de Oudercomité's, wel ke willen pogen de verloren gegane band tussen gezin en school te her stellen. Waar over dit onderwerp reeds uitvoerige publicaties versche nen zijn, mogen wij in dit verband volstaan met haar opmerking, dat de verstandige vrouw in een ouderco mité bijzonder goed werk kan ver richten. Door haar tact en wijsheid zal het mogelijk zijn, dat zo'n comité de bouwstof en niet de springstof levert om de kloof tussen 6chool en gezin te overbruggen. Tijdens de discussies konden de afgevaardigden zich over dit moder ne probleem oriënteren en mevrouw Kortekaas kon tot besluit van de Jaarvergadering vaststellen, dat men met genoegen op de besprekingen mocht terugzien. De vergadering had inderdaad een bijzonder leven dige sfeer, waarin het niet aan vrou welijke gezelligheid ontbrak. Getui ge althans de verschillende attenties, die aan verdienstelijke (bestuurs)- leden werden betoond. Voor Mia Smelt, de bekende medewerkster aan de K.R.O.-rubriek voor de vrouw zouden fruit en bloemen ge stuurd worden als blijk van mede leven tijdens haar ziekte. Nadere regeling rijkspersoneel Het rijkspersoneel, dat in het jaar of een gedeelte daarvan als zodanig 1955 in dienst was bij het rijk, maar op 1 mei 1956 in een andere betrek king werkzaam was, komt toch in aanmerking voor de. bekende uitke ring van drie procent over het jaar 1955. Deze beslissing werd onlangs genomen door de minister van Binen- landse Zaken en deze heeft hiervan mededeling gedaan aan zijn ambtge noten van de andere departementen. Oorspronkelijk werd voor het toe kennen van de drie procentuitkering van de datum 1 mei 195'6. Alleen het personeel, op deze datum werkzaam in rijksdienst, kon aan spraak maken op de uitkering. Zij, die gedurende het gehele jaar 1955 Nieuwe voorzitter kath. aannemersbond Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Aan nemers- en Patroonsbond, die gedu rende twee dagien in Arnhem gehou den wordt en gisteren geopend is, is tot voorzitter gekozen de heer J. P. A. Nelissen te Haarlem, die in deze functie de heer R. H. Terlingen op volgt. De geestelijk adiviseur van de bond, rector G. Klaver, deed de scheidende voorzitter, die zeven jaar is opge treden, en reeds jarenlang een werk zaam aandeel had in het bondsleven, mededeling van zijn benoeming tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grote en hij reikte de hierbij be horende ere-tekenen aan de heer Ter lingen uit Van verscheidene zijden is de scheidende voorzitter nog gehuldigd met hartelijke woorden en geschen ken. MOTORRIJDER VERONGELUKT Vermoedelijk door onbekendheid ter plaatse is een 28-jarige uit Am sterdam, die gisteravond per motor de Karei Lingenstraat bij de Slacht huisstraat in Haarlem-Oost wilde oversteken, door een auto aangere den. In het grote gasthuis is hij later op de avond aan een schedelbasis- fractuiur overleden. in functie waren, doch voor de peil datum ontslag haden, kwamen niet in aanmerking. Bij nadere regeling heeft minister Beel thans deze uitkeringsbepalingen herzien. Zij, die voor 1 mei 1956 uit 's rijksdienst traden, kunen voor dat deel van 1955, waarin zijn in deze dienst waren, rekenen op de uitke ring. Per circulaire heeft de minister van Binnenlandse Zaken de provin cies en de gemeenten van de nadere regeling op de hoogte gesteld. TELEVISIE en POLITIEK Vanavond om vijf minuten voor zeven worden de schijn- werpers der televisiecamera's gericht op de aftrap van de in- terland-wedstrijd SaarlandNe- derland en vanavond om vijf minuten voor zeven zal deze af- trap te bezien zijn op een van de vijf televisieschermen, die in grote zaal van De Burcht staan opgesteld. En tot tien minuten voor ne- gen zal de K.V.P.-aanhang iedereen is welkom zien, hoe 't Saarland Nederland of Neder- land Saarland verslaat, waarna J men met de heer Peters naar de 1 rotonde trekt om daar te horen, hoe de K.V.P. de volgende week de Tweede Kamerverkiezingen winnen en wat deze partij met deze overwinning denkt te gaan doen. Voor alle zekerheid zij nog even. meegedeeld, dat degenen, die niet in vuur en vlam gera- ken voor het gevecht Nederland Saarland, maar die wel een intense belangstelling hebben voor het politieke gevecht, dat de volgende week gehouden zal worden, natuurlijk na de tele- visie-uitzending om tien voor negen van harte welkom zijn. (Advertentie). Liefde in last Niet naar Schotland Reina, een Zaanse schone van 19 jaar, ontmoette in Boxmeer een jongeman, met wie zijn voor haar verdere leven lief en leed wilde delen. Haar ouders waren' minder geestdriftig over deze keuze, maar Reina hield van doorzetten en sprak met haar ridder af naar Schotland uit te wijken, omdat minderjarigen in Schotland zonder de ouderlijke zegen kunnen trouwen. Reina is momenteel echter weer in Zaandam, want toen zij gisteren de grenspost Reuzel wilde passeren, werd zij aangehouden, omdat zij geen schriftelijke toestemming van haar ouders kon tonen, dat zij de grens over mocht. Een telefoontje bracht de Zaanse politie naar Reuzel en met de politie mannen ging Reina verdrietig weer terug naar Zaandam. PORTRET VAN ROMME. Onder de titel „Portret van Rom- me" zendt de K.R.O. dinsdag 12 juni een klankbeeld uit, samengesteld door Tom Bouws, waarin personen, die de katholieke politicus kennen als strijder, als voorman en als vriend van hem getdigenis afleggen. Tot deze medewerkenden beho ren: Prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken; pastoor dr A. A. Olierook; de heer J. Lücker, hoofdredacteur van de Volkskrant; verschillende leden van de Tweede Kamer en functionarissen van de Katholieke Volkspartij. In Voorthuizen vraagt men zich af, wat een normaal kalf, dat eer gisteren op de boerderij van de heer C. Ederveen geboren werd, met twee neuzen wil gaan doen. Harvard stort neer in N.-Brabant Twee inzittenden om het leven gekomen Om negen uur gisteravond is te Hermalcn in de gemeente Schijndel een Harvard-vliegtuig van de ko ninklijke luchtmacht neergestort. Het toestel was afkomstig van de basis Volkel. De bestuurder van een andere Har vard, eveneens van Volkel, die in de nabijheid van het verongelukte toe stel vlopg, vertelde dat dit na een vrille de grond ingedraaid is. Het viel in twee stukken uiteen en ge raakte in brand. De twee inzittenden van het vlieg tuig kwamen om het leven. Het wa ren de sergeant-vlieger G. Vergeer, 22 jaar, ongehuwd, uit Rotterdam en korporaal J. W. Blokpoel, eveneens 22 jaar, ongehuwd, en afkomstig uit Alkmaar. Fl. 1.000,- wegens dood door schuld Duizend gulden boete, subsidiair zes maanden hechtenis, en vijf jaar ontzeigiging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam vanochtend geëist tegen een 72-jarige landbouwer uit Den Bommel, omdat het aan zijn schuld te wijten is, dat op 31 decem ber j.L onder Sommelsdijk een hem tegemoet komende motorrijder in bot sing kwam met de door verdachte bestuurde auto; de motorrijder is en kele dagen later aan de bekomen verwondingen overleden. „Men knjigt de indruk, dat deze 72-jarige iman niet meer op de weg Uhjuis hoort", zo zeide de officier. „Ik heb werkelijk eerst uitgekeken voor ik ging passeren, ma'ar ik heb niets zien aankomen", voerde de ver dachte aan. Volgens zijn raadsman is de weg niet gemakkelijk ,te overzien. Tijdens een gistermorgen gehou den vergadering van de provinciale staten van Zuid-Holland is het nieu we statenlid, mr H. B. Engelsman (PvdA) die de heer Sabel opvolgt, geïnstalleerd. Twee statenleden, de heren C. P. Damme (PvdA) en N. van der Brug ge (A.R.) vroegen of gedeputeerde staten niét te lang wilden wachten met het indienen- van het preadvies op een adres waarin dringend voor zieningen worden gevraagd voor het veer Middelharnis-haven-hoofd-Hel- levoetssluis. Beide statenleden me nen dat daar een noodtoestand heerst. De gedeputeerde, de heer A. C. A. Deerenberg (KVP) zeide dat het pre-advies nog deze zomerzitting ge reed zal zijn. Op donderdag 14 juni a.s. zullen de provinciale staten van Zuid-Hol land bijeenkomen in de vergaderzaal van de Tweede Kamer voor de ver kiezingen van de leden van de Eer ste Kamer. Verkoop in voorjaar hoger weer Volgens het centraal bureau voor de statistiek zijn de voorjaarsomzet- ten dit jaar wederom belangrijk hoger geweest dan in voorgaande jaren. Dit blijklt duidelijk uit de indexcijfers inzake het verloop van de geldomzet bij grootwinkelbedrij ven in enkele branches van de detail handel en bij de warenhuizen. Deze indices zijn berekend over de 7 weken tussen Pasen en Pinksteren, de tijd, waarin de huisvrouw haar voorjaars inkopen pleegt te ver richten. Uit de cijfers blijkt, dat in ge noemde branches in de voor jaars periode van jaar tot jaar steeds meer geld door het publiek wordt besteed. In 1956 is deze beweging echter be langrijk sterker dan in, de voor gaande jaren, vooral in de huis houdelijke a.rtikelen. Ten opzichte van 1953 nl. blijkt de geldomzet in ImHmhrl), (38) Toekomt/Toekomstftimdich- Mom eens ofwodeBriMmMbé/lkmlweten/lkmoet Ie Ben eultgnjortfen!/' nr/m.''Ik Mweten! J 1956 in textiel en schoeisel met 16 in huishoudelijke artikelen met niet minder dan 41 en de totale geld omzet van de warenhuizen met 17 te zijn toegenomen. De sterke stijging in 1956 is ver moedelijk mede oorzaak door de uit kering ineens van 3 over het loon van 1955. VLEES WORDT NIET GOEDKOPER De voorzitter van de Algeniene Ne derlandse Slagershond, de heer B. van der Eijk, verwacht ook in de toe komst stellig geen prijsdaling van de vleesprijzen. De verhoging van lonen en salaris sen zal, zei hij, op het congres van zijn bond, de vraag naar vlees nog doen toenemen. Hij noemde het on aanvaardbaar dat de slagers de prijs stijging zullen opvangen die het ge volg is van de grote uitvoer van vlees. Gelukkig heeft minister Mansholt, aldus de heer Van der Eijk, al ver klaard dat het onmogelijk is dat de slagers de stijging opvangen. Met het ministerie van economische zaken wordt nog onderhandeld. Aardappelstrop in onderzoek De ernstige situatie op de Engelse aardappelmarkt, gevolg van gefor ceerde aankopen in Nederland in ver band met de sluiting van de uitvoer op 21 april door minister Mansholt en de terugval van het Engelse ver bruik, is door een delegatie van zes Engelse importeurs met hun Neder landse collega's te Den haag en Rot- terd'am besproken. Het is de Nederlandse exporteurs mede gezien de voorraden hier te lande, niet mogelijk het restant in de Engelse pakhuizen (tussen 50.000 en 70.000 ton) terug te kopen voor afzet elders. De Engelse importeurs zitten met grote financiële moeilijkheden en kunnen, althans op korte termijn niet betalen. De Nederlandse leveran ciers z(jn daardoor ook in moeilijk heden gekomen en kunnen hun ver plichtingen niet voldoende nakomen. Beslissing. Men verwacht tegen het einde der week een beslissing van minister Mansholt of hij al dan niet bereid is de Nederlandse leveranciers in hun moeilijkheden by te staan. Ambtenaren van het ministerie van Landbouw stellen over de mogelijk heden daarvan een onderzoek in. Valt de ministeriële beslissing gunstig uit, dan zal de vorm van de hulp nader moeten worden vastgesteld. Op de gisteravond gehouden jaar vergadering van de afdeling Leiden van de Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel, „St. Cosmas", deelde de bondsvoorzitter, de heer Sturkenboom, mede, dat, waar na maandenlang onderhandelen met de werkgeversorganisaties niet de ge wenste resultaten zijn bereikt, ver wacht mag worden, dat de werkne- versorganisaties de C.A.O. voor het kappersbedrijf zullen opzeggen. De nu geldende collectieve arbeids overeenkomst loopt af op 1 juli a.s. Van de geschilpunten, die tussen de partijen bestaan, is wel de voor naamste, dat ongeveer 85 pet. van het kapperspersoneel van de hun in oktober 1954 toegezegde 3 pet. loons verhoging nog niets heeft ontvangen. Over de a.s. loonsverhoging van drie percent heeft de vakraad inmiddels al gunstig advies uitgebracht. De Drachter vogelspin, die uit een boom te voorschijn kwam en sinds de vorige week de grote belangstel ling van het Drachter lyceum gebon den houdt, is vanaf vandaag voor een dubbeltje (bestemming Koningin Wilhelminafonds) te bezichtigen; het beest leeft nog steeds, hoewel het tot nu toe alle voedsel geweigerd heeft. Uitvoerig is de gang van zaken rond het remplaceringsbesluit voor de economische rechter te Haarlem belicht. Drie firma's uit Hillegom hadden zich namelijk niet aan de voorwaarden van het remplacerings besluit gehouden. De eerste firma had 4300 tulpen uitgevoerd op dertig oktober zonder dat een uitvoermachtiging daarvoor was verstrekt. Het was een rempla- ceringskwestie,-gaf de firmant toe. Hij vond echter het delict niet be langrijk. De officier van Justitie mr. Wiarda geloofde niet dat financieel voordeel is geboekt. Slechts had de factuur moeten worden gewijzigd. Indien dat ware gebeurd zou alles in orde zijn geweest. Conform de eis werd een bo.ete van vijftig gulden subs, tien dagen opgelegd. Een andere firma had op 16 april negenduizend bollen zonder uitvoer machtiging uitgevoerd. Er was wel een vergunning op copy-factuur ver leend. Maar er waren door de boek houder eigenmachtig andere bollen bij gedaan, die dus niet door de uit voermachtiging waren gedekt. To taal bedroeg de waarde honderd en veertig gulden minder dan was be steld. 250,onvoorwaardelijk plus 750,voorwaardelijk met twee jaar proeftijd luidde de eis. De raadsman mr. Thijsse onthulde, dat de firma toestemming tot rem placeren was verstrekt en dat de af nemers geen bezwaar hadden gehad. Het was meer een formele overtre ding geweest, doch de vervanging was zowel naar bloei, kwaliteit en kleur goed geweest. De officier bleek echter over het gebeurde niet te spre ken en ging zelfs zover te vragen of de boekhouder niet is ontslagen. Op gelegd werd een boete van honderd en vijftig gulden. Ruim zevenduizend bollen had een derde firma zonder uitvoermachtiging geremplaceerd in augustus van het vorige jaar. Dit was feitelijk een bij zondere zaak. De firmant betoogde met nadruk, dat de Amerikaanse af nemer niet het minste bezwaar heeft gehad. Er was een collectie bloem bollen besteld. De enige voorwaarde was zo mooi mogelijk! En die had de firma verzonden. „Maar u mag geen knollen voor citroenen verkopen en dan een flinke prijs eruit halen!",, ageerde de officier van Justitie mr. Wiarda heftig. Op de uitvoermach tiging was eerst een andere naam en dan tussen haakjes, de juiste naam er achter gezet. Volgens getuige-des- kundige, de heer J. J. Bosman uit Haarlem, had de juiste naam eerst moeten worden vermeld met de toe voeging in plaats van en dan de naam van de niet geleverde bloem bol! Ofschoon de officier beweerde, dat b.v. op de Eros vijf gulden op de honderd was verdiend aangezien de prijs van een andere bloembol was berekend, ontkende een der firman ten zulks door naar voren te bren gen, dat de prijs van de Eros en de andere bloembol gelijk waren ge weest. Alleen was de bloem van de Eros mooier geweest en. daarom had hij die gezonden! Voor de officier stond echter vast. dat er andere bloembollen dan op de factuur stonden vermeld waren ge leverd. Verdachte moet nu eenmaal begrijpen, dat de handel aan voor schriften onderhevig is! Duizend gulden onvoorwaardelijk, plus vyf en dertig honderd gulden voorwaar delijk met twee iaar proeftijd werd gerequireerd. De uitspraak was 600,—.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6