Toejuichingen op het nachtelijk Leidseplein Leidse studenten roofden in Utrecht Xerxes' olifant het vorstenpaar uit Luxemburg WILLEM II KROONPRINSES BIJ ALLE PROGRAMMAPUNTEN Wordend-Nederland verwelkomde Studentenrel op de Leidse Breestraat Politie voerde scherpe charge uit WOENSDAG 6 JUNI 1956 DE WEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 •litie snapt het niet", aldus luidde de reeds veel gehoorde typische studen- .tenklac'nt. De politie was van mening, dat zy de orde op dit uur van de dag in de drukke Breestraat moest handha- ,ven. Als de studenten dan toch „'bonje willen maken", kunnen zij beter een nachtelijk uur uitkeizen. Nader vernemen wij, dat de Utrechtse aanvallers (pl.m. 30 in ge tal) regelrecht de sociëteit zijn bin nengegaan. Terwijl een gedeelte zich onder de lunchende menigte mengde, gingen anderen naar boven om de touwen, waarmede De Olifant aan de zolderbalken was opgehangen te vie ren, terwijl van de aanwezige b 'rand- slang gebruik v/erd gemaakt om het oplaaiend verzet af te dóen koelen. Vervolgens werd door de Utrechte naren voor hun olifant een weg gevochten naar de achterzijde van het gebouw om het bakbeest onder een ware veldslag over de muur te werken, die de binnenplaats van de Vrouwensteeg scheidt. Eenmaal in de nautve Vrouwensteeg, werd het stof felijk overschot door het wraakroe pende Utrechtse Corps verscheurd, waarna de vechtpartij zich verplaat ste naar de Breestraat. Dit lokte de Leidse politie aan wat de bovenge melde charge tot gevolg had. (Foto: „De Leidse Courant"). Commissarissen van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" N. V. beslo ten opdracht te geven tot de bouw van een nieuw motorschip voor de Hoek van HollandHarwich dienst, ter vervanging van het ss „Mecklen burg". De bouw is opgedragen aan de scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" v.h. van Vliet en Co, t£ Neder-Hardinxveldi. Dit zal het eerste sdhip van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zijn, dat wordt uitgerust met „stabi lizers", die 'hinderlijke slingerbewe gingen beperken en die zodoende zul len bijdragen tot het comfort der passagiers. ENKABE-CONGRES IN NOORDWIJK AAN ZEE Voor de tiende maal na de oorlog houdt de centrale coöperatieve groot, handelsvereniging in koloniale wa ren, N.K.B., een congres. Ditmaal is het district Leiden, die congressis ten ontving in het Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee, de gastvrouwe. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer H. Boot, sprak de bur gemeester van Noordwijk, mr. G. W. F. van Berokel, de aanwezigen toe, waarbij hij de middenstand de rug- gegraat van de maatschappij noemde. In IJsselmeerpolders Lelystad, de vlaggende hoofdstad' van een 54.000 hectare metend rijk van water van dijkstrepen, ontving vanmorgen om elf uur met grote hartelijkheid koningin Juliana, groot hertogin Charlotte en prins Felix. De vorstinnen en vorsten kwamen met snelle hof auto's de 20 km lange Knardijk af, gevolgd door drie auto's waarin het gevolg was gezeten. De vorstelijke gasten van dit „land in wording" werden ontvangen door ir. J. F. R. van de Wall en waren al spoedig verdiept in de kleine mo derne expositie ter toelichting op de werken, die thans in uitvoering zijn. In het lichte museumgebouwtje, UITSLAG VERKIEZINGEN. Na de nieuwsberichten 's morgens donderdag 14 juni zal de K.R.O. ge durende een half uur overzichten van en commentaren op de verkie zingen uitzenden. Journalisten en politici uit de verschillende kieskrin gen zullen hieraan medewerken. Om 12.55 uur komt Prof. Romme voor de microfoon voor een vijf mi nuten toespraak. waar koningin Juliana kort geleden tijdens haar werkbezoek de eerste gast was. waren de vragen en ant woorden niet van de lucht. Na nog eventjes in het dorp te heb ben rondgekeken en naar de school kinderen, die met sjerpen, en vlag getjes waren aangetreden, ging men aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein", dat tevoren reeds onder veler bewonderende blikken aan de grote steiger dicht bij de betonnen kolos van het gemaal „Wortman" gemeerd lag. HOND BEET 170 HANEN DOOD Bij een landbouwer aan de Over- bekerwég te Zwartebroek, onder de gemeente Barneveld, heeft een hond gisteravond 170 hanen dood gebeten. Toen de slachting weid ontdekt, was er geen spoor meer van de hond te zien. De hengelaar, die de afgelopen nacht een damespruik, ter waarde van 150,uit een kapperszaak in de Witte de Withstraat te Amster dam ontvreemdde, zal zelfs in het visserslatijn over zijn vangst moeten zwijgen. Een gewonde, verschillende arrestanten NIEUW SCHIP VOOR LIJN NAAR HARWICH de zwarte orde-bewakers de gummi- »knuppel en ranselden zij op de Utrechtse studenten in. De gebaarde jongelingen waren te verbouwereerd om snel tegenstand te bieden. Zij werden in de Vrou wensteeg geslage. De klappen klon ken helder op en ketsten tegen de gevel van het gebouw, dat al zo dik- .wijls het décor is geweest voor wilde taferelen. Iedere klap wekte kreten van af grijzen op bij de studenten, die uit de ramen van de sociëteit ademloos dit schouwspel volgden. Zij wierpen -de active agenten allerlei insolenties .naar het hoofd. Uiteindelijk werden de studenten jn de achtertuin van Minerva gedre ven. Meningen. De corpsleden uit Leiden waren unaniem van mening, dat het optre den van de politie buiten de perken ging. „Zij hebben een kanon gela den om een mug dood te slaan". Het .betrof hier volgens hen niet veel meer dan een studentengrap. „De po- BALLET SLOOT EERSTE BEZOEKDAG franfaie oaeiötemde de waaiden aan divcgemeeatet d'CliCCy IJET MIDDERNACHTELIJKE uur was gisteravond al zeer dicht genaderd, toen groothertogin Charlotte met koningin Juliana aan haar zijde en kroonprinses Beatrix, vergezeld van prins Felix, de Hoofdstedelijke Schouwburg verlieten, waar zij een interessante balletuitvoering van de „Nederlandse Opera" hadden bijgewoond, maar de Amsterdammers stonden nog met dichte drommen op het hei-verlichte Leidseplein en bezegelden de eerste bezoekdag van het Luxemburgse vorstenpaar aan Nederland met een nachtelijke toejuiching. Statiebezoeken plegen vergezeld te gaan van dichtgeschreven pro gramma's en de eerste dag van dit bezoek vormde daarop geen uitzon dering. Nadat gistermiddag de paleisdeu ren op de Dam de vorstelijke-bezoe kers en hun gastvrouwe aan het ge zicht van de Amsterdammers ont trokken hadden, maakten na de lunch te half drie het Amsterdamst gemeen tebestuur zijn opwachting. De welkomstwoorden, die burge meester d'Ailly sprak gingen goed deels verloren door de schetterende tonen van het Amsterdamse politie- muziek-gezelschap, dat juist de Dam op kwam marcheren. De goede be doeling van Amsterdams eerste bur ger werden echter voor lief genomen en kort daarop werden de wethou ders en gemeenteraadsleden aan groothertogin Charlotte en prins Felix voorgesteld. Zoals 's morgens op het vliegveld, waar het volkslied slechts met vast geklemde hoofddeksels gespeeld kon worden, poogde ook tijdens de rü toer naar het Rijksmuseum de wind spelbreker te worden, maar de zon, die vrolijke pogingen in het werk stelde om Amsterdam een zo vrien delijk mogelijk aanzien te geven, overwon zijn sterke concurrent en in de beste stemming arriveerde het vorstelijk gezelschap te kwart voor vier op de Rembrandt-tentoonstel- ling, waar het werd begroet door mi nister Beel. De thee in de Nachtwaobtzaal vormde het einde van dit museum .bezoek en om kwart voor zes maakte het corps diplomatique in het paleis zijn opwachting. Kroonprinses Beatrix, die voor de eerste keer in haar leven alle onder delen van een statiebezoek bijwoonde zat 's avonds ook aan het galadiner, dat om kwart voor acht in het paleis een aanvang nam. 'n knSip van een sigaar - subliem van gehalte, subliem van geur en verrassend laag in prijs: slechts Tengevole van verwondingen, die hij maandag j.l. opliep, toen hij in Apeldoorn werd aangereden door een stadsbus, is. de heer D. J. W. de Gier uit Uchelen in het Julianazie- kenhwis te Apeldoorn overleden. Ter hoogte van de berghaven te Hoek van Holland, leverde een onderhoudsvaartuig van de Rijkswa terstaat!, gisteravond een drenkeling af aan de Engelse coaster „Colum bine", waarvan deze overboord ge vallen was. Xerxes, hoofdfiguur van de Utrechtse maskerade, zal dit jaar te voet moeten gaan, aangezien zijn trouwe olifant omstreeks een uur vannacht door leden van het Leids studentencorps ontvoerd is. Het Utrechts studen tencorps zal dit jaar zijn lustrum vieren en heeft als hoofdfiguur van het lustrumspel gekozen „Xerxes", de mythologische held uit Klein-Azië, met zijn symbool: een olifant. Deze olifant, vervaardigd van bordpapier en 2 meter hoog, was op de Neude te Utrecht op een voetstuk geplaatst en zou meegevoerd worden in de maskerade-optocht na het lustrumspel. Het dier is echter geroofd door ongeveer 60 Leidse studenten, die met een autobus, personenauto's en een verhuiswagen, naar Utrecht zijn getrokken en de olifant in triomf naar de studenten-societeit Minerva te Leiden hebben gevoerd. Hoewel zij tot hun grote verbazing in Utrecht geen tegenstand hebben ondervonden, verwachten de Leidenaren toch wel een protestactie van Utrechtse zijde. Op de foto ziet u de Leidse studenten met hun buit in de soceiteit Minerva. Het kostbaar kleinood werd met takels in de balken van de zoldering der sociëteit opgehangen. De foto toont H.K.H. Groot-hertogin Charlotte van Lux emburg die in de Schouwburg bloemen in ontvangst neemt van Martin Schepers, rechts de prima ballerina van het Nederlandse ballet, Marian Sylvaine, terwijl men de leidster van het ballet, Adret, op de rug ziet. Op de achtergrond ziet men HJVI. Koningin' Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix. De Utrechtes studenten zijn van middag om een uur of een door de Leidse studenten gestolen olifant ■terug komen halen. En zij hebben .het geweten. Uiteraard hielden de Leidse studenten de sociëteit Miner va, waar de olifant van Xerxes aan j .de hanenbalken was opgehangen, i angstvallig gesloten. Maar omdat zij wel merkten, dat zij hun buit niet ,heel in him bezit konden houden, Jiebben zij de twee meter hoge pop, .die in een optocht mee moest lopen (zie elders in dit blad) in stukken .gescheurd en vervolgens door het venster aan de wilde horden prijs ge- i geven. Dit heeft de Utrechtse studenten diep gegriefd. Zo zelfs dat zy de Leidse opponenten met de vuist be werkten. j Er ontstond op de Breestraat een I typische studentensdhermiutselinig, I waarbij zoals bekend veel ge schreeuwd en weinig .geslagen wordt. Het werd pas menens, toen de Leid se politie onder leiding van inspec teur Verzijden zich voor de socië teit vertoonde. Al spoedig trokken

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5