Vlucht van de gladiool Scherp 5 RIJNSTREEK Begrafenis slachtoffer WOENSDAG 6 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 BIJGOED WERD HOOFDCULTUUR Ja.... die gladiolencultnur. Het is nog niet zo heel veel jaren geleden, dat het een bijteelt was en dus in alle opzichten tot het z.g. bijgoed be hoorde. Het was een cultuur die vooral in „De Zuid", slechts door en kele specialisten serieus werd behar tigd. Dat alles is na Wereldoorlog II snel veranderd. De hybridateurs ver- lijkten het sortiment met steeds meer nieuwigheden en wisten bovendien ook voortdurend voor werkelijke verbeteringen te zorgen. De export nam eveneens snel toe en de laat ste jaren is de gladiolenteelt een hoofdcultuur geworden. Wat het sortiment betreft: men duizelt er van. De rubrieken in de vakbladen buigen 's zomers gewoon door onder de vele namen. Men creërde gladiolen in alle mogelijke en onmogelijke kleuren, men kruiste. Men zaaide met zo veel ijver, dat men -uiteindelijk-variëteiten kreeg die bij na dubbel zo groot waren als de voor oorlogse soorten en de gevlekte va riëteiten, die destijds tot de curiosa onder de gl-adiolen behoorden, kan -men u nu uit voorraad leveren in de kleur die u wenst Het merkwaardige was, dat men -aanvankelijk glad vergat eens uit te zoeken, welke variëteiten nu ook ge schikt waren om in een warenhuis in -bloei te worden getrokken. De we tenschap begon daar drie jaar gele den mee. En men kwam toen al vrij gauw tot de ontdekking, dat van de vele tientallen verschillende soorten er nu niet zo bijster veel voor dit doel gesdhi'kt waren. En nu, na drie jaar, heeft men nog maar een klein groepje, waarvan men kan zeggen: die en die zijn nu werkelijk rondom „af" voor de kas. Aan een kasgla- diool worden immers heel wat eisen gesteld. De bloemkweker vraagt een -variëteit, die gemakkelijk in bloei komt. Van kunst- en vliegwerk moet ■hij niet veel hebben. Om te beginnen heeft hij er geen tijd voor en bo vendien wordt dat nooit betaald ook. Hij vraagt een gladiool, die stevig op zijn benen staat, vroeg bloeit en een flinke „staart" produceert. Aanvan kelijk meende men, dat het een be hoorlijk verschil maakte van welke -grondsoort de knollen kwamen. Speelt dit bij tu'lpen inderdaad een -grote rol, bij de gladiolen heeft men er op het laboratorium voor Bloem- •bollenonderzoek niets van kunnen Nieuw opperbevel hebber in Argentinië Luitenant-generaal Lagos is ver vangen als opperbevelhebber van het Argentijnse leger door divisie-gene raal Francisco Zerda. Dit is dinsdag officieel in Buenos Aires bekend ge maakt. Volgens geruchten in de hoofdstad zou generaal Lagos aangesteld wor den als Argentijns vertegenwoordi ger bij de inter-Amerikaanse verde- digingsraad. Deze bevelswisseling bevestigt de crisis die in het Argentijnse opper commando heerst. Generaal Lagos, die in de september-revolutie nauw met wijlen president Lonardi samen werkte, deelde diens verzoenende zienswijze. De huidige regering- Aramburu staat echter een meer ra dicale politiek voor, waarbij geen enkel spoor van het oude Peronisti- sche regiem mag overblijven. Generaal Zerda streed in de sep tember-revolutie eveneens aan de zijde van Lonardi, doch hij heeft sindsdien geen belangrijke functie bekleed. Ook generaal Dalton, die eveneens de opvattingen van Lonardi deelde, zou binnenkomt vervangen worden. POTLOOD en GEEST li 2 3 L 1 6 7 8 9 10 li 12 13 U| 1b 16 i 7 18 19 20 |22B| 23 24 25 26 27 28 30 528. Horizontaal: 1. vaartuig, 5. langwerpig blok hout, 8. handelsge noot, 11. ijverig, 13. hemelgeest, 15. boom, 17. lidwoord (Fr), 18. bosgod, 20. votre excellence (afk.), 21. lid woord, 23. bladvezels van verschil lende agave-soorten tot hennep ver werkt, 25. vorderen, 27 bescheiden, 29. slaapziekte, 30. tegenstelling van dorp. Verticaal: 2. bijwoord. 3. kringvor mig voorwerp, 4. keelvliesziekte bij kinderen. 5. stap, 6. tegen, 7. atmos feer (afk.), 9. suikerstroop, 10. stad in Brits-Indië aan de bovenloop van de Ganges, 12. voorwerp om iets vast te steken, 14. ontkenning (spreektaal), 16. moi-sdockje, 19. wa ter in Limburg, 22. twijg, 24. vorm, fatsoen, 26. meisjesnaam, 27. ont kenning (Eng.), 28. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 527. Horizontaal: 1. gewag, 5. rog, 7. in, 8. loet. 10. stal, 11. on, 2. stijl, 13. vod. 14. goed, 15. leis, 16. nel. 17. voet, 18. os. 19. keer, 21. Born, 22. nu, 23. mee. 24. Essen. Verticaal: 1. gil, 2. en, 3. altijd, 4. goal, 5. R.T., 6. ginds, 9. cl. 10. stel, 11. ooit, 12. soes, 13. veer, 14. gnoom, 15. loens, 17. Vere, 19. k.o., 20. dun, 21. Be, 22. ne. •merken. Dit jaar had men bijv knol len van oude spuittuinen, van geest gronden, van gemengde grond en van zaveltuinen. De verschillen wa ren miniem. Wel is het van belang de knollen voor het planten als volgt tc behandelen: na het rooien droog stoken en ze dan in een ruimte te bewaren, die constant op 17 gr. houden. Na half december, zo ver telde ons de heer Hogewoning, die de leiding heeft over deze proeven, -brachten we ze zes weken in een af deling met een hoge vochtigheids graad en voerden de temperatuur daar op tot 22 gr. Op 30 januari wer den de knollen dit jaar geplant in de volle grond van een warenhuis ■met een warme luchtverwarming. Aanvankelijk hield men de tempera tuur op 12 gr. en voerde deze latei- op tot 15 gr. en 16 gr. Tientallen soorten staan er mo menteel in bloei. Maai- werkelijke uit blinkers voor glasoultuur?Ze waaien niet dik. Dat de bloemkwe kers binnen niet a-1 te lange tijd echter ook andere variëteiten in de warenhuizen gaan planten dan de nogal aftandse Allard Pierson, is vrij wel zeker. Want men liet hier zien, dat er ook nog wel betere variëtei ten zijn, die men even vroeg in bloei kan hebben. Daar was om te begin nen Happy End. Een gladiool met 'n weliswaar wat lange stengel, die ech ter voldoende stevig is. Happy End maakt een mooi gevormde tak, heeft een aantrekkelijke fris-rode kleur en bloeide op het laboratorium nu al drie jaar achtereen bij de allereersten. Heel goed was de vrij oude Jo- hann Strauss: vnij korte stengel en goede kleur en tak. Van de witte voldeden ons Princess Alba en Early White het best. Beide soorten worden in de kas niet te lang. Best deed Lus tige Wit we het, maar tot de uitblin- kehs behoorde de Rose Dr. Fleming en dan nog vooral de bollen die een jaar geremd waren sloegen een uit stekend figuur: korte stengel, lange tak en 10 bloemen tegelijk aan één tak open. In het rood vielen verder op Concordia en Red Signal en prima had ook de kleinbloemige Frou Frou het gedaan. Geen gladiool, waar over men links en rechts op deze aardkorst luidkeels „hoera" zal gaan .roepen, daarvoor is de kleur niet fris genoeg. Voor het overige ook een variëteit, die nooit zal tegenvallen in de kas. 't Is een vrij klein type, dat -zonder steun overeind blijft en niet één knol laat het zitten. Holcus Pokus is meer békend. Ook deze komt ge makkelijk, maar heeft een kleur die niet iedereein kan waarderen en be hoort op het water niet tot dc sterk- sten. Rondom goed was de middel grote Candy, terwijl de rose-rooö- gevlekte Melody tot de vroegste bloeiers behoorde. Al met al: belangwekkende proe ven, die niet alleen door de bollen, maar ook door de bloemkwekers met belangstelling gevolgd zullen wor den. Men is op dit terrein nog te wei nig weg-wijs, terwijl er toch grote mogelijkheden liggen. ALPHEN AAN DEN RIJN Politie gaat met Laura uit. De corpschef van Alphense politie, in specteur N. G. Groothuyse heeft een verheugend besluit genomen. Hij heeft voor de agenten de mogelijk heid geschapen, minimaal met 10 man, als groep dus, deel te nemen aan de negende Rijwielvierdaagse, de Laura-rit. Nauwelijks had hij zijn wens kenbaar gemaakt, of de daar toe aangelegde lijst was spoedig tot de 10e man volgeboekt. Ofschoon de lijst voor nog meer gegadigden de mogelijkheid biedt zich hiervoor aan te melden, zal omtrent de deelname eventueel van een tweede groep nog nader moeten worden beslist, aan welke beslissing het belang van de politiedienst ten grondslag zal moe ten liggen. In elk geval staat nu reeds wel vast, dat de Alphense politie na een afwezigheid van zeven jaren, dit jaar weer van de partij zal zijn in de ge lederen van de Laurianen. Geduren de de eerste Laura-rit nam zij ook deel, doch daarna niet. Personalia. Met terugwerkende kracht is de heer E. W. van Leeuwen met ingang van 1 november 1955 ten kantore van de PTT te Alphen aan den Rijn bevorderd tot hoofd-em- plové le klasse. Voetbal. Alphens reserve-elftal is zondag kampioen geworden van de reserve derde klasse B. Nu volgen Saarkwestie nog niet uit dc wereld Bondskanselier Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, hebben dinsdag op een persconferentie te Bonn meege deeld, dat de regering van Saarland haar goedkeuring heeft gehecht aan de Frans-Westduitse overeenkomst, waarbij Saarland op 1 januari a.s. po litiek met Duitsland wordt herenigd. Adenauer verklaarde, dat door de maandagavond te Luxemburg geslo ten overeenkomst de hinderpalen voor een volledige samenwerking tus sen de Bondsrepubliek en Frankrijk uit de weg zijn geruimd. Intussen heeft echter de voorzitter van de Saarlandse mijnwerkersunie, Paul Kutsch, laten weten, dat zijn land niet akkoord kan gaan met de bepaling, dat Frankrijk, naar ver luidt, in de komende twintig jaar ongeveer negentig miljoen ton steen- mag delven. Overigens is deze kwes tie te Luxemburg nog tot 'het laat ste ogenblik een struikelblok ge weest. Het officiële optimisme, dat na de bekendmaking van overeenstemming tussen Frankrijk en West-Duitsland in Luxemburg over de Saarkwestie werd geuit, wordt in Parijs niet ge heel gedeeld. Krantenberichten leggen er de na druk op, dat niet alles is geregeld, een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag toegegeven, dat nieu we besprekingen tussen bondkanse- lier Adenauer en de Franse premier, Mollet, nodig kunnen zijn. Griekenland over onlusten op Cyprus De waarnemende Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsatsos, heeft dinsdag in het parlement ver klaard, dat Griekenland, „na de jong ste ontwikkelingen", in de alge mene vergadering der V.N. „onmid dellijke zelfbeschikking" voor Cy prus zal eisen. Griekenland zou voor lopig geen beroep doen op de Vei ligheidsraad daar het er van over tuigd was, dat de algemene verga dering een oplossing zou versohaf fen. De Griiekse regering had een witboek over Cyprus uitgegeven, dat onder de delegaties bij de Verenigde Naties zou worden verspreid. De minister stelde Engeland ver antwoordelijk voor Turkse aanval len op Griekse Cyprioten. Hoewel Grieken het sla-öhtoffer waren en Grieks eigendom was vernield wer den niet Turken maar Grieken ge arresteerd. dus de promotie-wedstrijden. Het programma daarvan is maandag avond als onderstaand vastgesteld. Het zullen zware wedstrijden wor den tegen sterke tegenstanders, twee per week, telkens op zaterdag- en zondagavond om zeven uur. 9 Juni DHC 3—ADO 4; Alphen 2 VUC 3; 10 juni VUC 3—ADO 4; DHC 3Alphen 2; 16 juni Alphen 2 —ADO 4, VUC 3—DHC 3; 17 juni: DHC 3—VUC 3, ADO 4—Alphen 2; 23 juni: Alphen 2—DHC 3, ADO 4— VUC 3; 24 juni: VUC 3—Alphen 2, DHC 3—ADO 4. BOSKOOP Veilig verkeer. De voorzitter van de afd. Boskoop van de vereni ging Veilig Verkeer sprak er zijn spijt over uit, dat voor deze jaarver gadering zo weinig belangstelling bestond. In deze tijd van motorisch snelverkeer is wat meer belangstel ling voor de veiligheid zeker nood zakelijk. Het ledental steeg met 55 tot 403 terwijl dit jaar alweer 15 nieuwe leden werden ingeschreven. In verband met de grotere uitgaven voor brochures en andere drukwer ken was het kassaldo nogal geslon ken waarom werd voorgesteld de contributie te verhogen van vijftig cent tot één gulden per jaar. Dit is toch zeker niet te veel vooral wan- -neer men bedenkt dat daardoor nog meer werk kan worden verricht voor het veilig verkeer. Tot leden van de kascontrolecommissie werden benoemd de heren G. J. v. d. Togt jr. en M. Oosterwijk. Het aftredende -bestuurslid de heer P. v. d.Wit werd herkozen terwijl in de vaca ture H. de Rijk werd gekozen de heer - K. Kooij. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de afd. Boskoop is ingedeeld bij het district Zuid- Holland Noord hetwelk 19 gemeenten omvat. Bij voldoende deelname zal op 7 juli a.s. een puzzlerit voor auto mobilisten en motorrijders worden gehouden terwijl ook weer een cur sus voor bromfietsrijders zal worden gegeven. Bij een gehouden verkeerstelling op het kruispunt BiezenProvinciale weg, bedoeld om de noodzakelijke beveiligingsmaatregelen te nemen als de doorgaande verbinding tot stand is gekomen, bleek dat tussen 7 en 22 uur per werkdag gemiddeld passeerden: 3250 wielrijders en brom fietsers, 866 motorrijtuigen en 479 voetgangers. Op 24 november 1955 werd aan de gemeenteraad een verzoek ingediend met een advies betreffende: Inhaal- -verbod vanaf de Zijde de Rooij tot Valkenburgerlaan in Reijerskoop; oversteekplaatsen voor voetgangers nabij kruispunt hefbrug; betere en waarschuwingsaanduiding „Nadering voorrangskruispunt" naby hefbrug; nachtverlichting bij het pand van bakker de Groot in Reijerskoop; idem in de kromming Laag-Boskoop- Parklaan; waarschuwingshekken op T-kruisingen die bij water uitko men; verduidelijking van wacht, en stopverboden door zwart-wit blok ken op hoeken van straten. De voor zitter besloot met de opwekking: op naar de 500. BODEBRAVEN Kath. Landbouwschool. Op 30 mei en 4 juni j.l. eindigden twee cur sussen in handmelken. De cursisten waren bijna allen leerlingen van de r.k. landbouwschool te Bodegraven. De examens, die onder toezicht van het rijkszuivelconsulentschap en twee juryleden werden afgenomen, hadden plaats op de bedrijven van de heren Koot en Broekhuizen alhier. Het diploma handmelken kon wor den uitgereikt aan: mej. A. Droogh te Zwammerdam; mej. J. Broekhuizen; ^aot en M. Vink te Bodegraven; M. Stolwijk te dc Meije; H. Koot te Wad- dinxveen; A. Oostdam en W. Vergeer te Alphen; J. v. d. Werf; Th. Baars; A. v. Leeuwen en D. Vermeulen te Reeuwijk; J. Kroft te Ter Aar. Eén leerling werd afgewezen. Sinds de oprichting van de land bouwschool verwierven ruim hon derd jongelui het diploma handmel ken. Dammen. In het onlangs ge speelde damtournooi, waarbij onze plaatsgenoot W. Terlouw op dc vijfde eindigde met W. Roozenburg, Gordijn en Beeke, had Terlouw niet kunnen winnen van de laatste. In een ronde door deze vier dammers te spe len moest worden uitgemaakt, wie definitief de vijfde en zesde plaats zouden bezetten. Wederom moest Terlouw tegen Beeke de eer aan zijn tegenstander laten. De partij Gordijn tegen Roozenburg werd remise. Door deze resultaten is het practisch on mogelijk voor Ter louw om nog op een reddende plaats te eindigen. Te water. De militair S., wonen de aan de Lange Ruige Weide, raak te met z'n bromfiets in Oud-Bode graven te water in een langs de weg gelegen sloot. Door omwonende werd hij spoedig op het droge gebracht, waarna hij echter geheel buiten be wustzijn op de grasberm bleef lig gen. Zijn toestand was dusdanig, dat dr. Ragay en de heer v. Waveren enige tijd met het zuurstofapparaat bezig zijn geweest. Voorts had de drenkeling een flinke wonde aan zijn arm, waardoor dr. Ragay overbren ging naar een Gouds ziekenhuis nood zakelijk achtte. Polo. De Bodegraafse Zwem- en Poloclub begon het seizoen met een fikse nederlaag. Deze eerste compe titiewedstrijd ging tegen ihet Woer- dense N.Z.C. De bezoekers waren over alle linies de meerderen van de thuisclub in techniek, snelheid en reacties. Het enthousiasme van de gastheren behoedde hen voor een debacle. In de eerste helft kwamen de Bodegravers nog wel tot enkele aan vallen, maar dat was in de tweede helft afgelopen. Midvoor Lok van Woerden scoorde voor de rust twee maal (02). De tweede helft gaf een eenzijdig spelbeeld. Voortdurend be laagden de gasten het doel van kee per de Jong. Deze kon ondanks fraai verdedigend werk niet voorkomen, -dat Lok tweemaal achtereen voltref fers plaatste, hetgeen de stand op -9-4 bracht. Kort voor het einde maak te een onhoudbare kogel van de Woerdense midvoor er 05 van, waarmee een verdiende overwinning behaald werd. De thuisclub speelde met één invaller. LANGERAAR VERGADERING H.K.W. In het parochiehuis kwamen de leden van de H.K.W. woonachtig in Ter Aar bijeen. Het doel der verga dering was te bespreken of het mo gelijk is te komen tot oprichting van een zelfstandige afdeling van de Ned. Katholieke Bond van Administratief, verkopend en verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisie. De ver gadering werd ingeleid door de voor zitter van de K.A.B., de heer C. Eg berts. Deze verwelkomde het dage lijks bestuur van de K.A.B., bectuurs. leden van de H.K.W. te Alphen aan den Rijn, de heer Th. G.Steinmetz districts bestuurders en de verdere aanwezigen. De heer Steinmetz het woord ver krijgende bespreekt de vraag die deze avond aan de orde is. Het stich ten van een zelfstandige afdeling noemt hij geen eenvoudige zaak, om dat deze levensvatbaarheid moet be zitten. Daarom komt ook de vraag aan de orde of er van een zelfstandige afdeling voldoende expansie moge lijkheden aanwezig zijn. Ook de di verse bedrijfstakken die in de HKW georganiseerd zijn moeten in het oog gehouden worden. De bondsbedrijfs- groepen en afdelingsbedrijfsgroepen worden in dit verband besproken. De heer C. Egberts wil zich uitspreken voor het oprichten van de zelfstan dige afdeling. Dat er mogelijkheden zijn is wel bewezen dat in vijf jaar het ledental, na met vier begonnen te zijn is uitgegroeid tot zeventien en nog wel meer uitbreiding zal krij gen. eniEr volgt een gedachtenwisseling Waarbij het voor en tegen van een zelfstandige afdeling of aaneenslui ting met de afdeling Alphen aan den Rijn in den brede besproken worden. Deze besprekingen resulteren in een compromisvoorstel om een grote af deling Alphen aan den Rijn te hou den, maar een sub-afdeldng of wijk afdeling Langeraar te stichten met een eigen bestuur, waarvan de voor zitter dan toegewijd bestuurslid in de afdeling Alphen aan den Rijn zal zijn. Hiertoe werd besloten. Tot be stuursleden werden gekozen, de he ren J. van Egmond, A. Wassenburg en Joh. van Kessel. Eerstgenoemde werd gekozen tot voorzitter De heer Steinmetz heeft de heer C. Egberts dank gebracht voor de ijver waarmede hij de H.K.W. zaken heeft behartigd in de tijd dat Lange raar nog coi-respondentschap was, en aan de opbouw der afdeling heeft gewerkt. De heer Egberts sprak een kort slotwoord. NIEUWKOOP Gemeenteraad. A.s. vrijdag des avonds om 7 uur komt de raad van •deze gemeente in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.a. verpach ting land op het ontginningsbedrijif, verhoging subsidie kraamcentra, ver goeding plaatselijk hoofd zelfbescher ming, verbetering en verbreding weg in het Zuid Einde, enige onbewoon- baarheidsverklarin-genbesch i k ba a in stelling gelden voor de bouw van de R. K. kleuterschool te Noorden, mede werking aanschaffing leermiddelen en meubilair R. K. kleuterschool tc Nieuwkoop, verandering stookinstal- latie gemeentehuis, aanleg tweede sportveld in Noorden en tenslotte uit breidingsplan in onderdelen Noorden- seweg. Bebouwing Noordenseweg. De stroken land langs de Noordse weg, grenzende aan de plas tussen Nieuw koop en Noorden zijn de laatste jaren als bouwterrein zeer gezocht. Enige fraaie landhuizen on verscheidene zomerhuisjes zijn daar reeds verre zen. En toen de gemeenteraad bij de herziening van het uitbreidingsplan deze terreinen met inachtneming van behoorlijke tussenruimten bestemde voor vilabouw, zijn er verscheidene particulieren geweest, die, vooruit lopende op definitieve goedkeuring van dit plan, grond hebben gekocht met de bedoeling daarop een land huisje te bouwen. De commissie, die aan Gedepu teerde Staten advies moet uitbrengen over uitbreidingsplannen is het met deze plannen van de ra'ad evenwel in het geheel niet eens. Voor enige weken zijn dc heren van deze commisie de situatie ter plaatse komen opnemen en in de daarop volgende vergadering op het gemeentehuis bleken ze nog meer dan te voren overtuigd van de nood zaak, dat de bijzonder fraaie oever van de plas langs de Noordenseweg niet verder ontsierd mocht worden door bebouwing. Het algemeen be lang van het behoud van natuur schoon praevaleert, naar het inzicht van deze commissie boven de plan nen van de weliswaar zeer gedupeer de particulieren, die daar een villatje willen bouwen. In de raadsvergadering van a.s. vrijdag stelen B. en W. de raad voor toch een geprojecteerd plan voor be bouwing bij G. S. ter goedkeuring in te zenden en bij eventuele weigering bij de Kroon in beroep te gaan. Het is wel haast zeker, dat de gemeente raad unaniem achter het voorstel van B. en W. zal staan. RIJPWETER8NG SPORTDAG L.T.J. Zondag a.s. organiseert de LTJ afd. Rijpwetering-Oud-Ade weer de jaar lijkse sportdag op hét terrein van de r.k. v.v. „Rijpwetering". De wedstrij den beginnen om 12.15 uur. Er staat heel wat op het programma voor die middag. Door middel van 'n geluids wagen zal iedereen op de hoogte worden gehouden van de stand van zaken, zodat het gemakkelijk zal zijn alles te volgen en er is natuurlijk ook wat gezellige muziek te horen. Onge twijfeld zullen velen van dit sport- feest en de altijd gezellige drukte komen genieten. Voor de leden van de LTJ en de handbalvereniging „Jong Ade" en „NIO" begint de dag met een H. Mis waaronder Algemene H. Communie in de parochiekerk te Oud-Ade, waarna gezamenlijk ont bijt in "t Lage Land". Te Amsterdam slaagde voor de acte onderwijzeres mej. J. van der Meer en te Beverwijk voor de acte onderwijzer de heer C. v. d. Poel Jz. TER AAR Donderdag 28 juni zal voor de Ter Aarse bejaarden en invalieden weer de uitgaansdag zijn waarnaar nu reeds velen uitzien. Door het comité Ouden van Dagen is een plan ont worpen dat bestaat uit een reis ma ken naar „De Efteling" te Kaatsheu vel met beschikbare particuliere auto's aangevuld met autobussen. Via Bodegraven, Nieuwerkerk gaat de reis naar Rottei*dam, waar in het Piashuis koffie wordt gedronken. Vervolgens door Rotterdam, de Maas tunnel, Dordrecht, de Moerdijkbrug, Breda naar de Efteling waar zo lang mogelijk vertoefd wordt. De terug tocht gaat via Den Bosch, Utrecht. Om omstreeks 8 uur hoopt men weer in Ter Aar terug te zijn. Voor de uit voering van dit plan is dit jaar vooral veel geld nodig, en bovendien veel medewerking van de particulieren autobezitters. Zonder deze medewer king zal het plan niet uitgevoerd kunnen worden. Maar het comité heeft geen enkele reden om niet met vertrouwen een royale en volledige medewerking te verwachten. Het ver leden heeft bewezen dat Ter Aar met de reis van ouden van dagen altijd op buitengewone wijze gemeentelijke saamhorigheid demonstrert. Reeds hebben de hengelsportvere niging „De Brasem" en de beide voetbalverenigingen Altior en T.A. V.V. wedstrijden op het programma geplaatst ten bate van deze reis. De Brasem houdt een grote nationale viswedstrijd op zaterdag 9 juni a.s. in het Aarkanaal van 3—5 uur. Aan melden bij café van Acker. T.A.V.V. speelt zaterdag 16 juni a.s, een wedstrijd tegen Nieuwkoop en Altior speelt op 23 jursi tegen een nog nader aan te wijzen club. Deze voetbalwedstrijden worden gespeeld 's avonds te 7 uur Arti zal weer als gewoonlijk zorgen voor een feeste lijke thuiskomst. De dagen die ons nog scheiden van de reis zal Ter Aar de handen ineen slaan om de reis die is gepland moge lijk te maken. De bejaarden en inva lieden verlangen er reeds naar. Z0ETERW0UDE KRING OEFENING B B. De B.B. van Zoetermeer heeft ge toond bij de gehouden kringoefening, dat de daarbij ingedeelde ploegen voor hun taalT berekend zijn. De oefening werd gehouden op een fa brieksterrein aan de Vlamingsstraat. Verondersteld werd, dat een bran dend vliegtuig was neergestort grote brand had veroorzaakt cn explosies ontstonden, waarbij drie personen werden gedood en zeven gewond wa. ren. Precies half acht werd alarm ge geven 'en rukte de blokploegen on der leiding van de heer C. L. Kamp huis uit, om hulp te bieden. Op het bericht dat meerdere hulp noodza kelijk was, kwamen de mobiele teams opruiming- en redding, genees, kundig team en brandweer in aktie, die in de kortst mogelijke tijd op het veronderstelde br andterrein arri veerden. Het optreden van de ploe gen, zowel van de blokken als van üc mobiele teams, getuigden van een juist begrip van do toestand, terwijl de samenwerking wees op een onder ling op elkaar ingesteld zijn. Het enthousiasme, dat bij dergelijke oefeningen ontontbeerlijk is, ontbrak niet. De burgemeester mr. N. Vernè- de, woonde de oefening bij. Hij sprak zijn waardering uit voor de presta ties en de manier waarop werd on- getreden. De oefening werd gespeeld of het „echt" was. De ordonnansen hadden druk werk om de berichten over te brengen naar het centrale Laatste Berichten NIEUWE VERBLIJFPLAATS VOOR KARDINAAL MINDSZENTY? Volgens het Italiaanse R. K. blad „II Quotidiano" heeft de Hongaarse regering kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, Felsoepeteny, een klein dorp in het noorden van het land, als nieuwe verblijfplaats aangewezen. Het blad, dat zegt dit bericht „redhtstrecks uit betrouwbare bron" te hebben ontvangen, voegt hieraan toe, dat de kardinaal, naar verluidt, van zijn vorige verblijfplaats in Zuid- -Honigarijie naar Boedapest was over gebracht, waar hem herstel in zijn waardigheid op zekere voorwaarden in het vooruitzicht werd gesteld. Toen miunistische autoriteiten te aanvaar- hij weigerde de eisen van de com- den, zou hij naar het noorden zijn overgebracht. Vorige week meldde het* Duitse R. K. persbuareau K.N.A., dat kar dinaal Mindszenty weer was gearres teerd, omdat hij geweigerd had een verklaring van trouw san de Hon gaarse regering te tekenen. DE HAAGSE MOORD Het stoffelijk overschot van de hoofdagent van de Haagse politie, de heer Van Ax, zal op vrijdag 8 juni om kwart voor twee op het kerkhof „Nieuw Eyk en Duijnen" ter aarde worden besteld. Op verzoek van de familie zal de teraardebestelling niet met korpeer geschieden. punt, van waaruit de situatie werd doorgegeven aan de commandopost te Alphen aan den Rijn, waar de staf van de king Zuid-Holland zetelt. Het Hoofd Zelfbescherming Zoetermeer verwacht, dat deze oefening 'n goede propaganda is geweest voor de B.B. en er veel aanmeldingen zullen binnenkomen om de blokploegen op volledige sterkte te brengen. Muziek-festival. Uitgaande van het Fanfare-corps Kunst en Vrien- schap zal zaterdag 9 juni a.s. een Festival worden gehouden, waaraan door verscheidene zangkoren en mu ziekverenigingen uit de omtrek wordt deelgenomen. Het festival zal gegeven worden op het terrein achter De Jonge Prins vrijdag 8 juni a.s. der avonds te 8 uur vindt de officiële opening wordt er een concert gegeven Voevos te Zoetermeer en het Fanfare corps Kunst en Vriendschap. Zaterdag begint heet Festival te twee uur. Vijf zangverenigingen en muziekvereni gingen zullen achtereenvolgens op treden. Zaterdagmiddag te 5 uur zal de Chr. Harmonie Concordia uit Bos- houden. Te half acht zal dit eveneens geschieden door de Harmonie. Paul Kruger uit Den Haag. Het ziet er wel naar uit dat het ko mende weekeinde geheel in het te ken zal staan van dit festival, dat voor zover wij weten, een primeur zal zijn voor Zoetermeer. Op 't feest terrein zullen diverse attracties wor den opgesteld. TWEEëRLEI PROPAGANDA. Wanneer de welbekende heer mr. Hans Velu op vrijdagavond a.s. Sov jet-Russische propaganda-films komt laten zien in het parochiehuis aan de Schenkeiweg, is dat uiteraard niet met de bedoeling de mensen te be wegen op^ lijst 6 te stemmen. Maar wel is het'de bedoeling om hen voor een keer een avond uit hun gezin, uit hun werk in de tuin e.d. te ha len, voor een keer maar, om te laten zien, wat „vuile politiek" vermag. Mr. Hans Velu zal immers laten zien, wat hij zelf achter het ijzeren gor dijn ervaren heeft en vertellen over de duivelse slavernij van miljoenen mensen in het rijk van hamer en sikkel. Wil men, nu de verkiezingsstrijd ongeveer het hoogtepunt bereikt heeft, even afstand doen van hec ge zegde: „De politiek is me geen cent waard". De heer Velu zal ons helpen om deze onzalige gedachte eens en voor goed kwijt te raken. Want te genover de gruwel van het commu nisme zal hij als felle tegenstelling plaatsen dc weldaad van een chris telijke samenleving der vrije volke ren naar het ideaal van de Katho lieke Volkspartij. Hij zal dit ook weer doen in woord en beeld, door namelijk een speciale K.V.P.-geluids- film te draaien, die buitengewoon in teressant is. De toegang is vrij voor ieder bo ven 18 jaar. Maar wie hel eerste komt, die het eerste maalt. NKJB-sportmiddag. A.s. zondag organiseert de NKJB een sportmid dag als opening van haar zornerpro- gramma. In de voorgaande jaren pleegde de NKJB deze wedstrijd aes avonds te houden, wat voor verscnil- lende personen nogal bezwaarlijk was. Men is hier nu vanaf gestapt en dit heeft men overgebracht naar een zondagmiddag. Nieuw is ook dat deze wedstrijden nu gecombineerd wor den gehouden voor dames en heren. Voor de dames staat een atletiek- vierkamp op 't programma, bestaan de uit 80 m. hardlopen, 200 m. hard lopen, hoogspringen en kogelstoten. Voor de heren is dit een vijf kamp waarin de volgende nummers zullen worden afgewerkt, 100 m hardlopen, hoogspringen, kogelstoten, 400 n: hardlopen en 1500 m. hardlopen. Voor de beste prestaties zijn een aantal prijzen beschikbaai*. Inschrijving is mogelijk voor elke inwoner uit Zoc- terwoude. De wedstrijden worden ge houden op het sportterrein van SJZ, aanvang 13.30 uur.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2