Onderling overleg maakt toch 2de r.k. ziekenhuis mogelijk Verhoging van gewicht zal de reiziger rustiger reis geven Groot-wild op de Veluwe zoekt een weg naar de graanakkers Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Roomboter Gouden paar in Noordwijkerhout VRIJDAG 1 JUNI 1956 DE LEIDSE COUK,"1"' TWEEDE BLAD PAGINA 1 AMSTERDAM IN UITBREIDING Franse burgers strijden voor militairen Toestemming verwacht Het regentencollege van het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Amsterdam heeft thans voor de tweede maal een verzoek ingediend bij de minister van wederopbouw om in een van de wijl vóór 1970 de Pieter van Foreest- kliniek met 75 bedden zal worden op geheven als gevolg van de totstand koming van het academisch zieken huis van de vrije universiteit met 700 bedden. Het regentencollege van het Onze nifuw"tuinstedén (in h7t"veiréngiié Lieve Vrouwe gasthuis dat de oor- van de Jan van Galenstraat) een tweede R K. Ziekenhuis, thans met een capaciteit van 250 bedden, te mogen bouwen. Verwacht wordt, dat de minister van sociale zaken op dit verzoek wel een gunstig advies zal uitbrengen, hetgeen hij weigerde op het eerste verzoek, waarin vergunning werd gevraagd voor een ziekenhuis van 400 bedden. In februari van dit jaar liet de heer Suurhoff het regentencollege en B. en W. van Amsterdam per brief weten, dat de particuliere projecten voor ziekenhuisbouw in Amsterdam be perkt moesten worden, en dat er bij de door zijn departement berekende behoefte van 5800 ziekenhuisbedden in 1970 in de hoofdstad geen ruimte was voOr een nieuw R. K. Ziekenhuis. Hoewel men in Amsterdam zelï tot de conclusie was gekomen dat in de spronkelijke opzet voor het hyper moderne R. K. Ziekenhuis in Nieuw- West thans zal herzien, zal zich na verkregen toestemming met spoed zetten aan de verwezenlijking van zijn plannen. ZAAK-SCHOKKING 13 B.B.-wijkhoofden zeggen vertrouwen op Terwijl de rechter nog uitspraak zal moeten doen in de nieuw tegen bur gemeester van Den Haag, mr. Schok king, aangevoerde klachten met be trekking tot de zaakiHazersiwoud'e, hebben 13 wijkhoofden van de Haagse B.B. in een schrijven aan de leider van de Haagse B.B. Kring A ontslag toekomst zeker 6100 bedden nodig als zodanig genomen, omdat zij niet zouden zijn, heeft men naar een op- meer samen wensen te werken met lossing gezocht om aan de verlangens de Haagse burgemeester, die hoofd van de R. K. bevolkingsgroep toch tegemoet te komen. Passen en meten. In de contactcommissie voor de ziekenhuizen is na langdurige bespre kingen een andere verdeling van de toegestane 5800 bedden bepaald, waardoor het mogelijk werd een R. K. Ziekenhuis van 250 bedden te stich ten. Een aantal verpleeginrichtingen hebben of afgezien van hun voorge nomen uitbreiding (Gereformeerd Juliana-ziekenhuis met 175 bedden) óf deze ingekrompen (gemeentelijk academisch ziekenhuis met 85, Ned. Hervormde Diakonesseninrightïng met 40, kankerinstituut met 50), ter- Gebrek aan hoefsmeden Boeren stichten Coöperatie Te Hooghalen is een coöperatieve smederij voor landbouwwerktuigen opgericht. De boerenbevolking van het dorp Hooghalen, had de laatste jaren namelijk onder meer mqeilijk- heden, omdat de paarden, die op regelmatige tijden van nieuwe hoef beslag te moeten worden voorzien, elders behandeld moesten worden. Het gilde van de hoefbeslag-smeden is noodlijdend in verband met de me chanisering van de boerenbedrijven. Er is geen droog brood meer te ver dienen als hoefsmid en jonge krach ten, die in het smidlsvak gaan, voelen er niets meer voor de paarden te be handelen. De boeren hebben nu de koppen bij elkaar gestoken en de coöp. smederij „Halen en omstreken" te Hooghalen opgericht, eerste in den lande Aangezien het bij de coöperatieve om de landbouwsector gaat, vallen ook de landbouwwerktuigen - hier onder. De boerencoöperatie heeft twee smeden in vaste dienst aangetrok ken die beide in het bezit van 't diplo ma hoefbeslag zijn, zodat men niet meer met de paarden naar naburige dorpen behoeft te gaan om geholpen te kunnen worden. Het is bekend dat verschillende dorpen met dit probleem hebben te kampen en er wordt dan ook ver wacht dat er meer coöperatieve sme derijen zullen worden opgericht. Zilveren priesterfeest van pater Th. Jansen 10 Juni a.s. hoopt pater Th. Jansen M.S.F. de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar de H. Priesterwijding mocht ontvangen. In 1932, 1 jaar na zijn wijding vertrok de jonge pries ter naar de Missie onder de Dajaks in Borneo. Tijdens de jongste oorlog werd hij door de Japanners geïnter neerd en ondergebracht in een con centratiekamp, waar zijn gezondheid een onherstelbare knak kreeg. In 1947, na een verblijf dus van 15 jaar in de tropen keerde hij huiswaarts. Zijn rust was echter van korte duur, want reeds in het voorjaar van 1948 keerde hij weer terug naar zijn ge liefde Missiepost. Om gezondheidsre denen echter moest hij in 1953 Bor neo voorgoed vaarwel zeggen. Als rector van Zusters Clarissen te Some, ren geniet hij nu van een welver diende rust na een 20-jarige missie- arbeid. Zondag 10 juni a.s. receptie van 3 tot 5 uur 's middags aan Pim-| van genoemde B.B.-krirg is. In hun schrijven protesteren deze 13 wijkhoofden tevens tegen de af wijzing van hun verzoek om hun 'be zwaren in een onlangs gehouden ver gadering der A-kring uiteen te mogen zetten. Wanneer deze 13 wijkhoofden in derdaad de Haagse B.B. zouden ver laten, betekent dit voor deze organi satie een zeer groot verlies, daar zij sleutelpositie in de Haagse B.B. ver vullen en omdat hun voorbeeld licht navolging zal vinden by onderge schikte functionarissen. De Haagse B.B.-kring-A, die oök verscheidene omliggende plaatsen be strijkt, is opgebouwd uit 48 wijken, waarvan dus 18 zonder leider dreigen te geraken. De Sibajak doorstond onverwachte controle Enkele weken geleden arriveerde tegelijk met de Nederlandse „Siba jak" het Italiaanse emigratieschip -„Surriento'' in Australië en voordat (deze schepen met de „fhuislading" naar hun vaderland konden vertrek ken, kwam er geheel onverwacht een controle op het reddingsmateriaal van de beide schepen. De Italiaan had geen beste dag, want 9 van zijn 26 houten en 5 van zijn 8 stalen reddingsboten werden af gekeurd, omdat het soms uren duur de eer zij gestreken waren. De Nederlandse „Sibajak" drukte slechts op een paar knoppen en tot grote voldoening van kapitein Roos juit Wassenaar zochten de redding boten in volmaakte regelmaat de gol- .ven op. De Australische radio, die een ver slag uitbracht van deze controle, sprak zeer waarderende woorden aan het adres van de Nederlandse scheep vaart en de „Sibajak" arriveerde met 12 uur vertraging op zijn grote reisschema gisteren in. de Rotter damse haven. Ongeveer 1500 demonstranten te St. Nazaire hebben getracht het vertrek van de trein met 200 dienstplichtige soldaten op weg naar Algerije te be letten. Uiteindelijk vertrok de trein zonder soldaten en de politie verspreide de demonstranten. De foto een overzicht van het station St. Nazaire in West Frankrijk tijdens de ongeregeldheden. NIEUW TREIN-TY PE IN GEBRUIK In haar streven naar groter com fort en meer veiligheid heeft de N.S. gisteren een nieuw type treinstellen in gebruik genomen, dat in de naaste .toekomst op meerdere lijnen van Nederland zal worden geplaatst. De nieuwe treinstellen zyn onge veer 35 ton zwaarder dan de thans in gebruik zijnde, waardoor het rij den rustiger zal geschieden, hetgeen voor de passagiers een aanmerkelijke verbetering wordt geacht. Tot ver betering van het rijden dragen te vens bij de 2 afzonderlijke draaistel- Jen, die ieder rijtuig bij het nieuwe type heeft. De plaats van de bestuurder is ho ger en meer naar achter gericht en tezamen met de versteviging van de „neus" zal de bestuurder 'bij een on verhoopte botsing veel minder ge- pernelstraat 20 te Noordwijk. Grote schadeposten Steeds- meer begint het groot wild op de Veluwe zich in de omgeving van de dorpen en stadjes te begeven. Het schijnt, dat de dieren hun na tuurlijke angst en schuwheid verlie zen en in plaats hiervan brutaal wor den. In de omgeving van de Gelder se vallei en de West-Veluwe, o.a. Achteveld, Barneveld, Voorthuizen enz. komt de laatste tijd veel groot wild voor. De dieren zijn onbevreesd voor de mensen en zij vernielen des nachts vele akkers. Vooral op de Noord-Veluwe onder vinden. de kleine boeren veel last van het wild, dat zich tegoed doet aan de gewassen op de akkers. In Elspeet komen tegen zonsondergang de dieren uit deze bosrijke omgeving te voorschijn. De tientallen hectaren bouwland langs de bosranden, voor het grootste deel bebouwd met jonge malse rogge, is voor de reeën een dorado. In de naaste omgeving van de Stakenbergseweg te Elspeet ziet men elke avond een aantal reeën met htm jongen op de roggevelden zich tegoed doen, tot grote schade van de eigenaren. Eigen akkertjes? Het is merkwaardig, dat het groot wild zich overdag of tijdens de week enden, wanneer het in de bossen on rustig is, nimmer vertoont. Zodra de rust echter weergekeerd is, komen de dieren te voorschijn en doen een aanval op de malse gewas sen. De jachtopziener van de Elspe- ter bossen heeft een middel gevon den om de schade aan landbouwge wassen zoveel mogelijk te beperken. Langs de gehele, bosrand bevestigt hij 's avonds aan de afrasteringen grote witte lappen, teneinde het wild af te schrikken, 's Morgens vroeg haalt hij de lappen weer weg omdat hij vindt, dat deze attributen het na tuurschoon ontsieren. Vanzelfspre kend stellen de landbouwers deze activiteiten van de jachtopziener op prijs, maar toch zal er op zeer korte termijn een bevredigende oplossing gevonden moeten worden. - Men is thans van plan om langs de vaar lopen, dan thans het geval is. In de studiekamers van de N.S. werkt men momenteel aan een plan ,om op de treinen 'een nieuwe elek trische voorziening aan te 'bren gen, waardoor de bedrijfszekerheid, vooral tijdens vriezend weer, aan merkelijk zal worden verhoogd. Door middel van wisselschakelaars .zal het zo het studieplan verwe zenlijkt wordt voorts mogelijk wor den om op andere energiebronnen over te schakelen, en in geval van kortsluiting een reserve-motor in te schakelen. De penningmeester van St. Eloy nam afscheid De katholieke metaal'bewerkers- bond „St. Eloy" heeft gisteren is een feestelijke bijeenkomst in het Jaar beurs-restaurant te Utrecht afscheid genomen van zijn penningmeester, de heer J. P. van Vonderen, die met pensioen gaat. De voorzitter van de bond, de heer P. Scheffers, die een opsomming gaf van die verdiensten van de scheidende penningmeester, releveerde dat deze veertig jaar lid is, vele jaren be stuurslid en sedert 1946 penningm. De KAB onderscheidde hem met 'het gouden verbondsinsigne; de g< telijk adviseur, pater Rubrecht O.P., overhandigde hem de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice. De voorzitter van „S. Eloy" bood de heer Van Vonderen een geschenk onder enveloppe aan. Op de hierna volgende receptie kwamen velen bij de scheidende penningmeester hun opwachting ma ken. en afrastering te maken. In de bos sen zullen dan zgn wildakkers, waar de dieren op vaste tijden gevoederd worden, aangelegd worden. Wellicht zullen de herten en reeën zich dan in hun domein terugtrekken en de boeren geen schade meer berokke nen. Zuidhollandse veehandel hield feestvergadering De Zuid-Hollandse bond van vee handelaren heeft gisteren in Leer dam een feestelijke jaarvergadering gehouden ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan. Na een rondleiding door de n.v. Koninklijke Nederland se Glasfabriek Leerdam en een be zoek aan het Nationaal Glasmuseum, werd in de middaguren de jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer C. P. Alke made, memoreerde in zijn openings woord het 40-jarig bestaan van de bond, die in 1916 uit de nood der tij den werd geboren. De regerings maatregelen ten opzichte van het toen in oorlog zijnde Duitsland nood zaakte de veehandelaren gezamen lijk front te maken en ook na de eerste wereldoorlog heeft de bond steeds voor de belangen van de ver enigingsleden op de bres gestaan. Tijdens het congres van de Neder landse Bond van Veehandelaren zal de afdeling Zuid-Holland voorstellen een uniforme regeling voor de vee verzekering vast te doen stellen. Dr. P. Oskam, directeur van de provinciale gezondheidsdienst in Z.- heeft kunnen leven," terwijl de toe- Holland, deelde in verband hiermee gang naar buiten zo goed als geheel Vogelspin kwam naar Drachten Schooljeugd vertroetelt haar In een d!uimstokkenfabriek te Drachten hebben arbeiders bij het doorzagen van een uit Venezuela af komstige boomstam een exemplaar van een giftige, exotische spinnen- soort, een zgn. vogelspin, aangetrof fen. Het dier, dat in leven werd ge houden, is ongeveer acht cm. groot en vergfitigt zijn slachtoffers, meest insecten en jonge vogeltjes, alvorens ze te consumeren. Men vraagt zich in Drachten verwonderd af, hoe het mogelijk is geweest dat deze vogel spin maandenlang midden in de boom mede, dat de bestrijding van de le verbotziekte meer en meer de aan dacht trekt. Ook werd medegedeeld, dat de reglementen voor de uitrei king van erkenningen in revisie zijn. Nu de Nederlandse veestapel offi cieel t.b.c.-vrij is verklaard zuHen deze reglementen sterk vereenvou digd kunnen worden. Enkele cause^ rieën besloten deze vergadering, .die mede werd bijgewoond door de di recteuren van de veemarkten ïb- Lei den en Rotterdam en door een afge vaardigde van de Nederlandsfe Ver- i gehele bosrand over enige kilometers eniging tot Bescherming van Dieren. was afgesloten. Het dier is nu onder- gébracht in het Drachter lyceum, waar leerlingen muizen aanvoeren om te trachten het beest in leven te houden. DOOR BLIKSEM GEDOOD. In het Geesterveld nabij Oosterhes- selen is gisteren de arbeider J. Nij- boer uit Nieuw Weerdinge, die in het open veld aan het werk was, door het hemelvuur getroffen en ge dood. Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurprodukt Er gaat toch maar niets boven marfcan. In ruil daar- *aar krijft eirou»- ptaatjaa mr h«t pmehtlf* roombotar- albam. Vraaft uw lava- ranclar lnllchtln|«n. De nauwkeurige cijfers fcijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België3.63 x Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,43 x Zwitserland 2,13 x Poblikitie: Hat Nederland» Zuivelbureio. 'i-Gravenhaga (Advertentie) Wederom heeft Noordwijkerhout 'n gouden echtpaar in zijn midden. Op 12 juni a.s. zijn de heer en mevr. J. J. van NoortRuigrok 50 jaar ge trouwd. De bruidegom, een geboren en getogen Noordwijkerhouter, is 'n zeer bekende figuur in het dorp. Als zoon van de nu nog bekende veld wachter Van Noort werd hij 81 jaar geleden in Noordwijkerhout geboren. Zijn jeugd bracht de gouden brui degom tussen de bollen door. Op 50- jarige leeftijd werd hij, voor hem to taal onverwacht benoemd tot opvol ger van burgemeester van Iersel als kassier van de Coöp. Boerenleenbank Noordwijkerhout. Deze functie oefen de hij 21 jaar uit. Daarnaast zette hij een familie-traditie voort en was 50 jaar lang als afslager bij verkopin gen en later ook als taxateur bij de notarissen Binnendijk, Wagenmaker en mr. Punt behulpzaam. Een neef van de bruidegom, de heer N. v. Noórt, is zijn opvolger hierin. Voegen wij daaraan nog toe, dat de heer v. Noort 25 jaar lid is geweest van het zangkoor der St. Victorpa- rochie en eveneens 25 jaar collec tant in de St. Josephparochie, dar» zal het iedereen duidelijk zijn, dat hy een wel besteed leven achter zich heeft. De rust, die de heer en mevr. van Noort thans genieten, komt hun dan ook volkomen toe. Dat ouderdom niet samen behoeft te gaan met ouderwets bewijst het prachtige tele visie-toestel, waaraan het gouden bruiloftspaar veel genoegen beleeft. Congres hoofdgroep Gemeente-ambtenaren 6 Procent voor gemeente ambtenaren mogelijk De hoofdgroep gemeente-amtbena- ren van de Algemene R.K. Ambtena- renvereniging heeft in Den Bosch een twee-daags congres gehouden, waar tal van facetten met betrek king tot de maatschappelijke positie van deze ambtenaren ter sprake zijn gekomen. De voorzitter, de heer J. Loerakker, uit Haarlem, uitte in zijn openingswoord zijn vreugde over het bereiken van het aantal van 9000 le den door deze hoofdgroep doch be treurde het, dat er te weinig contact tussen besturen en leden bestaat. In het landelijk bestuur is men reeds tot_ decentralisatie van werkzaam heden overgegaan. Wanneer dit in de afdelingen ook zou gebeuren, zou zulks het onder ling contact aanzienlijk bevorderen. In dit verband is ook een reorganisa tie van de organisatorische opzet van de hoofdgroep in voorbereiding. De heer Loerakker wijdde nog een beschouwing aan de positie van de se- cretarissen en ontvangers en aan de ziektekosten-regeling. De heren W. J. van Dijck te Den Haag en H. W. Miohels te Utrecht namen na een dertigjarig bestuurs lidmaatschap afscheid. Aan de heer Michels werd de pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice door de geestelijk adviseur, rector Kraakman, aangeboden, ter wijl namens de afdelingen aan bei den geschenken werden aangeboden. Drs. van Helvoirt, burgemeester van Boxtel, hield een inleiding over de mogelijkheden voor de zelfstandi ge groep van ourgemeesters die bin nen het kader van de hoofdgroeD tot stand is gekomen. Dr. W. Deijssei- bloem, directeur van het centraal Arka-bureau sprak over de vrije loon vorming in de overheidssector. Hij meende dat een zekere differentiatie ten aanzien van de 6 pet. ook voor de gemeente-ambtenaren mogelijk is, maar spoorde de organisaties aan tot grote beheerstheid bij de behande ling van deze materie. BLIKSEM DOODT KOEIEN. In de nacht van woensdag op don derdag zijn in een weide te Dijkhoek in de gemeente Borculo twee koeien van de landbouwer H. J. te Morsehke door de bliksem gedöod.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5