SM DUINSTREEK RIJNSTREEK Nescafe PRONONCE Scheep koffie! 22444 Decentralisatie Leidse K.A.V. door mej. Stringa uiteengezet Rembrandt als leermeester VRIJDAG 1 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATWIJK Sluiting gemeentediensten. Op woensdag, 6 juni a.s., zullen de ge meentesecretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger gedurende de gehele dag voor het publiek ge sloten zijn. Raadsagenda. De agenda voor de maandagavond a.s. te houden openbare vergadering van de ge meenteraad vermeldt de navolgende punten: benoeming van een ambte naar van de burgerlijke stand: be noeming van een lid van de stich tingscommissie „Zeehaven Katwijk"; verkoop van een houten barak, be vattende 8 noodwoningen aan de Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs te Katwijk aan den Rijn; beschikbaar stelling van krediet voor verbete ring van de centrale verwarmings- installatie van het raadhuis; bouw van een ambtswoning voor de bur gemeester; verlenen van een bijdrage in de kosten van de stichting van een aula op de begraafplaats „Duinrust"; opnieuw vaststellen van verorde ningen betreffende de algemene be graafplaats „Duinrust"; overdracht in eigendom van grond in het uit breidingsplan „Koestal" aan de wo- ningbouwver. „De Brittenburg" t. b. v. de stichting van 78 woningen en 3 winkels; beschikbaar stellen van krediet voor de aanschaffing van schoolmeubelen en materialen t.b.v. de openbare kleuterschool te Kat wijk aan den Rijn; verlenen van me dewerking aan het bestuur der her vormde scholen voor de stichting van een gymnastieklokaal op een terrein, gelegen achter de schoolge bouwen Jan Tooropstraat 30a en 30b. LISSE Geboren: Marga d. van P. de Rooij en J. E. Vermeulen; Hendricus Johannes Maria z. van C. S. Kaan dorp en C. M. van Dijk; Cornelis Pe trus Maria z. van J. C. van Rooyen en C. J. Schenk; Catharina Francis- ca Maria d. van H. Dobbe en W. J. J. van Helvert; Pieter Jan z. van N. Huis en N. Wolthaus; Joanna Mag- dalena Maria d. van J. Th. R. de Vroomen en M. A. T. Beelen. Ondertrouwd: J. A. H. Berkens en M. M. de Kort; L. D. Does en M. P. Koomen. Gehuwd: A. Doornekamp en H. van Werkhoven; G. P. van den Berg en J. C. Wijnands. Overleden: Willem van Groen, wed. van N. Zorge, 95 j.; Catharina Elisabeth Johanna Peeters, wed. van J. L. Sloggers, 80 j.; Johannes Augus- tinus Faas, wed. van J. C. van Haas trecht, 72 j. I GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: sleutel van autodeur; bril; herenrijwiel; zwarte dames handschoen; capuchon van regenjas; paar kinderlaarzen; autosleuteltje; touw; gouden medaillon; twee groen tekisten; bankbiljet van 25, boxcamera; riem; schoolétui; acten- tas; autostep. Verloren: herenportemonnaie met inhoud; overall; rol balatum; jon genswindjack; portemonnaie met in houd; padvindersshawl; geelblauwe shawl; vulpen; schakelring; schil dersbroek; damesDortemonnaie met inhoud; dameshorloge; jongensjasje. A.s. zondag zal de zondagdienst worden waargenomen door dr. Duy- maer van Twist, Heereweg 295, te lefoon 3453. NOORDWIJK K.V.P.-MEETING. De afd. van de K.V.P. Noordwijk is voornemens op massale wijze op te trekken naar de grote meeting in het H.B.G.-gebouw te Lisse, welke morgen (zaterdag) gehouden wordt te 7.30 uur. De vertrekpunten voor fietsers zijn te Noordwijk a. Zee (De Punt) te 6.30 uur en te Noordwijk (Binnen) Lindenplein te 6.45 uur. Het bestuur rekent op een grote deelname. Vele jeugdige beoefenaars van de tafeltennissport waren weer naar het Juvenaat gekomen voor een onder linge krachtmeting. Het ging erom, wie dit jaar de Noordwijkse jeugd- titel in de wacht zou slepen. De avonden stonden onder leiding van de vereniging T.O.V. De voorzit ter van de organiserende vereniging wenste alle spelers veel succes toe. Evenals bij de senioren-kampioen schappen werd volgens afval-systeem gespeeld en voor de onfortuinlijken, die reeds het eerste afvielen, was een verliezersronds ingeschakeld. De finales waren deze keer voor het grootste deel een TOV-aangele- genheid. Eén van de spannendste wedstrijden was wel het duel in de halve finale tussen R. de Groot en de titelhouder J. Beugelsdijk. De cij fers waren 2224, 2113, 23—21 in het voordeel van J. Beugelsdijk. In de halve finale verloor P. Turk even eens van Beugelsdijk en A. Meijer van H. de Ridder. De finale werd beslist in vier games. Winnaar werd A. Meijer, die zich ver de meerdere van J. Beugelsdijk toonde en hem aldus zijn titel afhandig maakte. In de finale van de Verliezers ronde kwam de jeugdige TOV-speler „Men mag overal kijken als de tijd daar is" Chroesjtsjef over ontwape ningsplan van Eisenhower Partijsecretaris Chroestsjef heeft donderdag in Moskou tegenover een groep Deense parlementsleden ver klaard, dat de Sowjet-Unie niet be vreesd is voor Eisenhowers program voor luchtinspectie ten behoeve van de ontwapenig. „Als wij iets te ver bergen hadden, zouden wij het even goed kunnen doen, aiamgezien ons land' groot genoeg is", zo ziei de partij leider volgens het Deense persbureau Ritzau. „Als de tijd daar is, zult u te voet door de gehele Sowjet-Unie kunnen trekken en niet alleen het land van UW ADRES VOOR BETERE NYLONS (Advertentie) POTLOOD en GEEST No. 525. Horizontaal: 1. wederzijds, 8. over. langs, 9. voertuig, 10. boom, 11. voorzetsel, 13. rivier in Italië, 14. glazen steekhevel, 16. op die plaats, 17. landschap op de O.-kust van Su matra, 18. scheepstros, 20. van het teken af te herhalen (afk. in de mu ziek), 22. zot, 23. was getekend (afk.) 24. zijtak Saaie, 26. aanwijzend voor naamwoord, 27. militaire standplaats. Verticaal: 1. onmatig, buitenspo rig, 2. holte in een muur. 3. afkorting van dona, 4. stuk chocolade, 5. pers. voornaamwoord, 6. houten bakje, 7. provincie van Nederland, 1. dwinge land, 12. in de richting naar omlaag, 14. bundel, 15. achting, 19. een der KI. Soenda-eilanden, 21. groente, 23. vragend voornaamwoord, 25. acade mische titel (afk.), 26. muzieknoot. Oplossing mogenavond. Oplossing 522. Horizontaal: 1. beo, 4. aal, 6. praal, 7. E.K., 9. sa, 10. kra keling, 15. aai, 16. Oda, 17. martelaar, 20. om, 21. re, 22. dreun, 24. ter, 25. alp. Verticaal: 1. beek, 2. op, 3. made, 4. al, 5. laag, 8. kraam, 9. snaar, 11. Aar, 12. kit, 13. lol. 14. Ida, 17. moet, 18. ever, 19. reep, 22. Dr, 23. na. die lucht uit kunnen bekijken", zo voegde hij hieraan toe. Qp de vraag van een lid van de Deense delegatie, of men Stalin, toen in zijn laatste jaren de „persoonlijk heidsverering" groeide, niet had kunnen verwijderen, antwoordde Chroestsjef, dat dit volgens ae wet mogelijk was, doch in praktijk niet uitvoerbaar. Als de kwestie van Sta- lins vervanging aan de orde was ge steld, had dit tot strijd geleid. Het was noodzakelijk, geduld te hebben, aldus de Russische partijleider. Gedurende het onderhoud, dat de Denen met Chroestsjef en premier Boelganin hadden, deelden de Sow- jet-leiders ook mee, dat veel moeite wordt gedaan om de Sowjet-Unie te openen voor toeristen, die het land per auto willen bezoeken. Zij hoop ten, dat dit volgend jaar het geval zal zijn. De zestien landen die in Korea on der het opperbevel van de Ver. Na ties tegen de communisten hebben gestreden, hebben een voorstel van communistisch China en Noord-Ko- rea voor een conferentie over het terugtrekken van alle vreemde troe pen en de vreedzame hereniging van het land verworpen. In een nota die Engeland namens de zestien landen aan Peking heeft gezonden, wordt gezegd dat een nieuwe conferentie geen zin heeft, tenzij de communisten tevoren in stemmen met het uitschrijven van vrije verkiezingen in het hele land. De regeringen zijn van mening dat van communistische zijde geen be wijs is geleverd van goed vertrou wen, dat onontbeerlijk is, wil een nieuwe conferentie enig nut hebben. De communisten hebben volgens de nota de wapenstilstandsovereen komst geschonden door hun strijd krachten in het noorden te verster ken en het werk van de commisie van toezicht te bemoeilijken. ZOON VAN DULLES WORDT JEZUÏET. Avery Dulles, zoon van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, zal zestien juni a.s. toetreden tot de orde der Jezuieten. Hij be keerde zich in I940 tot het katholi cisme. Zijn vader, die Presbyteriaan is, heeft veel werk gedaan voor de federale raad van de kerken van Christus in Amerika. POOLSE EMIGRANTENLEIDER IN WARSCHAU TERUGGEKEERD. De voorzitter van de uiterst recht se „Poolse Nationale partij in bal lingschap" in de V.S., Zwajdler, is na een afwezigheid van zeventien jaar donderdag te Warschau terug gekeerd, aldlus meldt de Poolse radio. Hij zou van plan zijn, zich weer als jurist te Lodiz te vestigen, warar hij voor de oorlog een bekend advocaat was. Dit is de tweede opzienbarende te rugkeer van een Poolse balling, na dat in september van het vorige jaar Hugo Hanke, die indertijd pre mier van de Poolse regering in bal lingschap te Londen was, naar zijn vaderland was teruggekeerd. Th. v. d. Ploeg tegen Passchier vafi Dolfijn. De Dolfijnman wist op het nippertje, en wel in drie games, te winnen. Schietvereniging. De wisselprij- zen werdert deze week gewonnen door: D. A. Lutschen, 47 p.. Ie kl W. v. Bohemen, 42 p., 2e kl.; A. v. d. Loo, 40 p., 3e kl. In de kringwedstrijd, gehouden te Loosduinen nam de afd. deel in de B-klasse en wist beslag te leggen op de 2e prijs. Gemeenteraad. Voor hedenavond 1 juni is een spoedeisende openbare vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven te 3 uur. Het enige agendapunt is: Herziening huren van 57 in Noordwijk a. Zee te bouwen woningen in verband meer zeer be langrijke verhoging aannemingssom na heraanbesteding. Reddingsbrigadenieuws. Woens dag j.l. werden in de Leidse zwem inrichting „de Overdekte" 25 jeug dige leden in de leeftijd van 9 tot 15 jaar geëxamineerd voor het jeugd- brevet I van de Koninklijke Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen. De kandidaten voldeden allen aan de gestelde eisen welke o.a. beston den uit het uitvoeren van enige be- vr ij dings- en vervoersgrepen; 50 m. gekleed schoolslag en 25 m. rugslag, alsmede 1 minuut gekleed watertrap pen. De namen van de meisjes zijn: R. de Jong, S. Admiraal, A. Hidding, N. van Abswoude, J. Caspers, J. Krijgs man, L. Verwey, A. Verwey, D. Ha- zenoot, A. v. d. Niet, I. Hoogevorst, R. v. d. Bent, H. van Rijn, A. van Nes en L. Hoogevorst. Die der jongens: P. Schrier, A. van Tilburg, B. van Tilburg, H. Vink, J. Bouwmeester, R. van Rheenen, L. Noordergraaf, A. Waal, F. van Rhee nen en Q. Vink. „De Sportvisser" besprak hengel- program. De Hengelaarsver. „De Sportvisser" hield in café-rest. „De Beurs" een goed bezochte ledenver gadering. Deze bijeenkomst stond on der leiding van de voorzitter, de heer A. van de Graaf, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het doel van deze vergadering was de bespreking van het zomenprogram ma van „De Sportvisser". Zaterdag, 2 juni a.s. zal te War mond worden deelgenomen aan de hengel wedstrijd ten bate van de uit gaansdag van de Warmondse ouden van dagen. Deze wedstrijd begint traditie te worden en heeft onder de sportvissers een goede naam vanwege de uitstekende organisatie. Op 9 juni a.s. trekken een flink aantal sportvissers naar Lisse, waar „Fraficus", onder auspiciën van de hengelaarsvereniging „Advendo" een hengelwedstrijid heeft georganiseerd in de Ringvaart. De competitiewed strijden zullen worden gehouden op 10 juni, 8 juli, 12 augustus, 9 sept., 7 oktober en 4 november 1956. De verenigingswedstrijd, waaraan allen kunnen deelnemen vindt plaats op 24 juni a.s. Vorig jaar bleek er buitengewoon grote belangstelling te zijn voor de jeugdwedstrijd. Het bestuur is voor nemens ook dit jaar in de vakantie een dergelijke wedstrijd te houden. Bij de jaarlijkse oranjefeesten was de viswedstrijd een zeer attractief programma point. Ook dit jaar zal „De Sportvisser" gaarne haar medewer king verlenen aan deze sportieve kamp. Verder zal naast de snoek- wedstrijd ook een karperwedstrijd worden uitgeschreven. Aftredend waren de bestuursleden W. J. Caspers, le secretaris G. Grim bergen, le penningm. en 2e commis saris de heer J! v. d. Halm. Deze he ren stelden zich allen herkiesbaar. Zij werden met algemene stemmen opnieuw benoemd. RIJNSBURG PAARDENMARKT. Gisteren werd alhier de traditio nele paardenmarkt gehouden, de aan voer was vermoedelijk door het niet zo aanlokkelijke weer, niet zo groot als vorige jaren. Er werden een 20-tal paarden aan gevoerd. De handel was niet vlug. Hoewel het weer niet uitstak was het toch weer een gezellige drukte langs de Vliet met zijn vele palingkramen enz. De muziekver. Wilhelmina luis terde de paardenmarkt op door van kwart over elf tot twaalf uur enige pittige marsen ten gehore te brengén. Hoewel het comité tot instandhouding van de paardenmarkt dit jaar niet zo veel inzenders van paarden kon boe ken, is het toch hun streven, deze tra ditie vol te houden in de toekomst. De prijzen werden dit jaar toege kend en door burgemeester P. N. Höweler uitgereikt aan de volgende heren: le premie 100.aan C. Barnhoorn uit Noordwijk met 13 paarden; 2e premie ƒ50.aan Jac. Ras uit Voorburg en 3e premie 25. Abr. Koekebakker, alhier; terwijl de twee ander inzenders als troost prijs ieder een doos sigaren, en aan de drie amazones, die ook ter opluis tering aanwezig waren van de rijver. Noordwijk, ieder werden verrast op een doos bonbons. Doordat het nieuwe voetbalterrein nog niet klaar is, zodat men niet als andere jaren een sportmiddag ge combineerd met de voetbalver, en muziekver. kon organiseren, had de Chr. gymnastiekver. DWS toch ge meend een kleine attractie aan de paardenmarkt toe te moeten voegen. Des middags om 3 uur vertrokken zij vanaf de Vliet, voorafgegaan door de drumband voor een mars door het dorp, waarna zij op het schoolplein van de Wilhelminaschool aan de Kerkstraat enige mooie demonstra ties gaven. Hier was veel volk naar toegetrokken om deze demonstraties gade te slaan. Polder Elstgeest Gisteravond kwamen de ingelanden van Polder Elstgeest in de zaal Vliethof in ver gadering bijeen. De voorz., de heer Joh. Kromhout, opende deze vergade ring met een kort openingswoord, waarin hij naar voren bacht dat men aan de opkomst kon merken dat er verschillende nieuwe eigenaars waren gekomen. Het doet, aldus spr., een O Si 100'/, KOFFIE 1007, KOFFIE 100'/, KOFFIE"""^, Bos voo. -fff, I 37 koppen prpr 140 f 8.85 1 Coffoiw-'"' '"P J f 2.80 on <s> ':^T00'l, KOFFIE lOO'/o KOFFIE (Advertentie). bestuur altijd genoegen als zovelen de vergadering bezoeken. Vervolgens werd de rekening 1955 vastgesteld op ƒ3388,74, terwijl de begroting 1956 werd vastgesteld op 7718.58. Op voorstel van een der ingelanden werd staande de vergadering het bunder- geld van het bestuur van 70 cent op 1.gebracht. De machtiging tot het doen van afschrijvingen en over schrijvingen op de begrotingsposten en de machtiging tot onderhandse aanbesteding of uitvoering van wer ken in eigen beheer werden goedge keurd. Tot leden van de commissie van het onderzoek der rekening over 1956 werden de heren P. v. d. Hulst, G. v. Starkenburg en C. Bouwman be noemd en tot plaatsvervangend lid de heer P. v. Egmond. De mededelingen bestuur bevatten o.a. een klacht over te hoge waterstand in de zomer bij sommige ingelanden. Gezien de moei lijkheid die er is doordat de een zijn land hoger ligt dan de ander, zou dit- misschien te verhelpen zijn door het aanbrengen van een duiker bij de in gang van de Elstgeest aan de Leidse- vaart. Besloten werd dat het bestuur de mogelijkheid hiervan ter plaatse zal onderzoeken. Op een vraag om in de winter het water lager te houden, antwoordde de voorz. dat ook hier door het bestuur de aandacht aan ge geven zal worden. De voorz. deelde verder nog mede dat het in de bedoe ling ligt een algehele schouw te hou den van de schei en binnensloten. Na enige discussie werd met grote meer derheid van stemmen dit aangeno men. De voorz. wees er nog op, dat bij de schouw vooral zal gekeken worden of de sloten goed schoon ziin, omdat bij 't schoonmaken der slo ten vele ingelanden enkel de ren ge bruiken zonder de kanten af te ste ken. Ook zal naar de duikers gekeken worden. Aan het einde van deze ver gadering werd de stembus geopend van de stemming, waaruit bleek dat de heer Kromhout met grote meer derheid van stemmen weer als voorz. was herkozen. Hierna sloot de voorz. deze zeer geanimeerde vergadering. SASSEHNEIM Géboren: Georgetine Mauritta, dr. v. J. P. H. Hoogervonst en A. Ber nard; Maria Anna, dr. v. J. P. Belt en M. A. Klaver; Marijke ,dr. v. K.' Post- ma en M. Havenaar; Elisabeth, dr. v. H. W. Möhlmann en A. Chr. Du- rieux; Hyacintha Agatha Lucia Ma ria, dr. v. W. C. van Ruiten en Th. G. Gribergen; Marion Ellen, dr. v. Chr. Vonk en G. P. M. Kins. Ondertrouwd: H. L. van Rijn, 28 jr. en C. Th. van Dorp, 27 jr. Getrouwd: S. le Feber won. te Haar* lemmermeer en M. Lepelaar. J. M. H. van der Voet en J. J. Caspers. Z0ETERMEER PTT-nieuws. Mej. A. de Kra mer, lokettiste op het postkantoor te Zoetermeer, is op haar verzoek, naar Den Haag overgeplaatst. Ruim der tig jaren heeft zij op zeer accurate en vlotte wijze de klanten van de PTT bediend. Had mej. de Kramer TEIEF. (Advertentie) met de stille trom willen vertrekken, de directeur der posterijen alhier, de heer D. v. d. Ven dacht daar anders over. Op een avondbyeenkomst van alle personeelsleden, voor zover zij geen dienst behoefden te doen, heeft de heer v. d. Ven haar hartelijk toe gesproken en haar zeer terecht ten voorbeeld gesteld, aan allen die in dienst zijn van de PTT. Dat mej. de Kramer een geziene figuur is onder haar collega's bleek wel, toen haar bij monde van de di recteur een fototoestel werd aange boden. Onder grote dank heeft mej. de Kramer het afscheidsgeschenk aanvaard. Na afloop van de huldi ging bleef mén nog enige uren gezel lig bijeen. Slager J. Vollebregt heeft het aantal medailles, die hém bij diverse wedstrijden zijn ten deel gevallen, weer met drie vermeerderd. Op de slagersvaktentoonstelling te Dord recht, die gehouden werd bij gele genheid van het zestigjarig bestaan der slagersvereniging, heeft slager Vollebregt drie soorten vleeswaren ingezonden, die respect, bekroond werden met een eerste, tweede en derde prijs. Herensingelparochie zal voorbeeld geven De reorganisatieplannen, die bij de Leidse K.A.V. de laatste tijd onder werp van gesprek zijn geweest, had den vele dames gisteravond naar de „Harmonie" gebracht, waar te 8 uur de diocesaan-leidster der K.A.V. mej. C. Stringa aan deze plannen ge stalte zou geven. De Leidse K.A.V., zoals zij 10 jaar geleden werd opgericht, is tot nu toe een stedelijke vereniging geweest on der een plaatselijk bestuur, waar de vrouwen der werknemers elkaar troffen voor verdieping van geeste lijk leven, ontspanning, bestudering van maatschappelijke problemen etc. Pauselijke wens. Zoals mej. Stringa gisteravond uit- LEIMUIOEN Jongensdorp. Nadat de jongens van jongensdorp enige weken geleden besloten hadden uitgebreide plannen de zomer te verwerkelijken, die hun hoogtepunt gaan vinden in een grote sporttoernooi-dag, was de bij eenkomst in het parochiehuis van ndag j.l. bijzonder belangrijk van wege de halfjaarlijkse verkiezingen van een nieuwe raad. De aalmoezenier bedankte de aftredende leden van de raad voor hun diensten aan de bewe ging, en wees vervolgens op de eisen, waaraan ieder te kiezen lid van de raad moet voldoen. Vervolgens werd na een dankwoordje van de Schout, P. v. Graas, op snelle en echt jongens achtige wijze een nieuwe raad ge kozen door de jongens, waarbij de spanning merkbaar was. Herkozen werden G. Benk als secretaris, H. v. d. Meer als penningmeester, en C, Heuzen als voorzitter van het Hand werkers gilde. Tot bestuurslid werd gekozen H. de Graaf, die als zodanig ook de sportbelangen zal behartigen; terwijl G. Verdel zich de functie van voorzitter van het Toneelgilde zag toebedeeld. Het Muziekgilde blijft on gewijzigd. Met een gelukwens voor de toekomst van Ons Jongensdorp onder leiding van een frisse Raad, en een sluitingsgebed werd de avond be ëindigd. 0UDE-WETERING Kampioenschapsdag Wet. Boys. Ter gelegenheid van het kampioen schap van het eerste elftal van Wet. Boys wordt zondag a.s. een feestdag georganiseerd. De dag begint met om half negen een H, Mis met gezame- lijke H. Communie te Leimuiden. Daarna gébruiken de leden gezamen lijk het ontbijt in café Meerzicht, 's Middags zijn een tweetal aantrek kelijke voetbalwedstrijden in het vooruitzicht gesteld. Gestreden zal worden tegen de grote rivaal Rijp- wetering. Om half een spelen van beide clubs de tweede elftallen tegen elkaar. Om half drie binden de eer ste elftallen de strijd aan. 's Avonds om half acht begint het gezellig samenzijn dat toegankelijk is voor leden en donateurs. NIEUWKOOP Geb.: Chris Willem, z. v. K. Koe hein en N. van den Heerik. Ondertr.; J. van der Knijff, 52 jaar en J. P. v. Tienhoven 47 jaar; P. Springintveld, 19 jaar, te Nieuwveen en L. Vork, 18 jaar. Overl.: J. Simmerman, 79 jaar echt genoot van A. van de Loo. NIEUWVEEN Gemeenteraad. Hedenavond te half !"negen komt de raad dezer ge meente in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt o.a. een aanvraag om medewerking tot stich ting van een nieuwe R. K. Kleuter school. HAARLEMMERMEER Géboren: Elina, dr. v. A. in 't Velt en W. J. Philippo; Martinus Hendri- kus Maria, zn. v. M. P. Blokker en M. T. Hoogeveen; Maria Margaretha dr. v. H. van Leeuwen en M. E. Rood. Martinus Richardus, zn. v. P. J. Blok ker en C. M. Stijnman; Maria Ber- dina, <Ir. v. P. C. Clemens en M. M. Slijkerman; Petronella Jacoba, dr. v. F. Vluigt en A. M. J. Barnhoorn; Maria Theodora, dr. v. W. J. van der Peet en A. M. Weenen; Dirk, zn. v. H. C. de Jong en A. K. Boer; Joan nes Petrus Jacobus, zn. v. J. Kager en P. G. Dekker; Elisabeth, dr. v. J. A. Roos en C. Hoogeniboom; Geer- truida Maria, dr. v. J. Spierings en G. M. Pelk. Ondertrouwd: J. de Vente, 24 jr. en H. van den Ban, 22 jr.; A. J. A. Bouw man, 35 jr. en C. M. van der Geest, 32 jr.. D. J. Kruyff, 29 jr. en R. Fie- man, 25 jr.; A. van Wirdum, 24 jr. en Nelly Café, 25 jr.; E. Hoogendam, 23 jr. en A. Wilhellemijnsje, 23 jr.; J. H. W. Kroon, 27 jr. en M. Th. Zeg- stroo, 2>2 jr. Getrouwd: A. N. van Altena en C. J. J. Dekker; P. Chr. Bonkerk en C. de Stoet; Th. J. M. van Haaster en A. J. M. Clemens; J. van Leeuwen en C. W. van de Velde; A. de Groot en W. A. Bram. C. Clement en P. Schalk; J. van Kooten en L. Versteeg. Overleden: Jan van Dyke, echtg. van: E. S. Saarloos, 71 jr.; Elisabeth Niudjt, wed. van: C. Eveleens^89 jr. Vanmorgen is de pers rondgeleid door de Lakenhal op de tentoonstel ling „Rembrandt als leermeester". Morgen kernen wij nog uitgebreid terug op deze boeiende tentoonstel ling, die de stad Leiden, geboorte plaats van Rembrandt tot eer strekt. De Schottenzaal van „De Laken hal" is geheel gerestaureerd. De ruim ten zijn verlaagd, in het nieuwe pla fond is een T.L.-verlichting aange bracht, terwijl er ook overal plaats is voor spot-lights. De muren zijn zeer stemmig met jute bespannen, dat bespoten is. Het geheel doet modern en aangenaam aan. De catalogus, die ter gelegen heid van deze expositie verschenen is, bevat 181 nummers. Hieronder zijn 14 schilderijen en twee tekeningen van de hand van Rembrandt. Vanavond wordt de tentoonstel ling officieel geopend. Tussen acht en tien uur vindt er een officiële rondleiding plaats. legde, is de K.A.V. in opzet echter een parochiële binding, die mogelijk overkoepeld wordt door een stede lijke raad, maar die in de eerste plaats tot doel heeft de activiteit on der de dames van één parochie te sti muleren en te coördineren. Mej. Stringa toonde de logica van deze opbouw aan door te wijzen op de uitdrukkelijke wens van Paus Pius XII, die aandringt de katholieke organisaties zo veel mogelijk in te schakelen bij het ledenapostolaat het geen volgens de hiërarchie der Kerk neerkomt op een inschakeling bij parochie-activiteiten. Uitvoerig schetste mej. Stringa hierbij de taak, die de katholieke vrouw heeft ten opzichte van de Kerk gevolgd, door haar plichten jegens ge zin, en maatschappij; parochieel ver enigde groepen zullen deze opdrach ten het meest doeltreffend kunnen verwezenlijken. Geen dwang. Het plan van de K.A.V. is nu de stedelijk verenigde Leidse K.A.V. zeer geleidelijk over te schakelen naar parochiële opbouw en in dit proces zal de parochie aan de He rensingel het „proefkonijntje" zijn Dezer dagen zal gepoogd worden een groep dames van deze parochie in deze eerste parochiëele afdeling te verenigen, welke afdeling een eigen bestuur zal kiezen. Van een gedwongen afscheiding is geen sprake; K.A.V.-ers, die liever (voorlopig) nog lid blijven van de stedelijke vereniging, zullen daar welkom blijven als voorheen. Zullen echter de plannen van de K.A.V. naar wens verlopen, dan zul len na verloop van jaren de parochi ële afdelingen in de toekomst zul len ook de 4 andere Leidse parochies eigen afdelingen krijgen zodanig uitgroeien op alle terreinen, waarop de K.A.V. werkzaam is, dat de ste delijke organisatie overbodig zal blij ken. Onwennig. Uit de reacties, die na de uiteen zetting van mej. Stringa, tijdens het kop koffie te horen waren, valt even wel op te maken, dat de dames aan het nieuwe plan zullen moeten wen nen. Te verwachten is echter, dat het dringende beroep van mej. Stringa om deze reorganisatie zonder weer klank te doen verlopen, door de da mes beantwoord zal worden. Mevr. UphoffVisser, die als voorzitster de vergadering opende en leidde, wachtte vooral na de pauze de niet eenvoudige taak om de touw tjes in handen te houden. De leven dige belangstelling die de dames aan de dag legden, zou echter menige he ren-organisatie jaloers gemaakt heb ben. De geestelijk, adviseur, kapelaan J. A. M. Van Adrichem, woonde de vergadering bij. De staking bij Clos Leembruggen Over de staking b« de N.V. Clos en Leembruggen vernamen wij het volgende: Vanmorgen staakten nog ongeveer honderd man. Twaalf stakers hebben zich inmiddels bedacht en het werk hervat. In de loop van de morgen werd door het stakingscomité een verga dering georganiseerd, waarvan de uitslag bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend was. De indruk van de bedrijfsleiding was, dat de staking aan het verlo pen is. Om half één hedenmiddag warén de onderhandelingen tussèn directie en de ondernemigsraden nog gaande. De proteststaking van de bouwvak arbeiders in Leiden Zuid-West is volgens plan opgeheven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2