De V.G.L.O.-meisjes van Vinkeveen bereidden 'n „Oranje-boven-menu" Aanvaarding ontwerp staat vast Instorting A'dams flatgebouw in Vijzelstraat gisteren voor rechter Lijsterpaar overwon krijgstucht en nam bezit van Rijkseigendommen WOENSDAG 30 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 KONINGIN BEZOCHT GISTEREN PROVINCIE UTRECHT Cadeautjes voor jarige bejaarden /BISTEREN heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan het westelijk deel van de provincie Utrecht, waar zij o.m. langdurig toefde aan de Loosdrechtse plassen, welke ondanks een mild Meiregentje een zeer grote drukte te zien gaven van zeilende vakantiegangers, die van het koninklijk bezoek gehoord hadden en deze gelegenheid niet wilden missen. Om half elf in de morgen arriveerde de Koningin bij het kasteeltje Sype- stein, waar zij de rijkdom der daar aanwezige kunstschatten bezichtigde en van hier reed zij naar de haven van het plassengebied, die door een ere haag van zeeverkenners was afgezet. De burgemeester van Loosdrecht verwelkomde haar hier en sprak over de plassen, die een gewild recreatie-oord zijn voor stedelingen, maar die zeer kostbaar zijn in onderhoud. De burgemeester meende, dat men zou moeten komen tot een publiekrechtelijk lichaam, dat de belangen van de Loosdrechtse plassen zou behartigen, daar de lasten voor één gemeente te zwaar waren. STUDENTIKOZE LUNCH Na een rondvaart ging het via een vlaggend Breukelen naar kasteel Nijenrode, waar sinds 1950 het „Op leidingsinstituut voor het buitenland" is gevestigd, dat beoogt jongelieden op te leiden voor verantwoordelijke posten in de Nederlandse export. Te midden van de 200 studenten gebruikte de Koningin de lunch en omdat zij uitdrukkelijk te kennen had gegeven, dat zij wilde eten „wat de pot schafte", kreeg ook de Koningin het „huzarenschelpje", dat aan iedere broodmaaltijd op Nijenrode vooraf pleegt te gaan. Het bezoek aan het instituut, dat werd besloten met een uiteenzetting van een der studenten in de aula, die pas teruggekeerd was van een werk- maand in Duitsland, werd gevolgd door de bezichtiging van een 3y2- eeuw oude kerk te Kockengen, die onlangs gerestaureerd is. Een stevige Kockengse ka^s, die door de boerinnen van de streek zelf gemaakt is, vormde de bezegeling van dit bezoek. VORSTELIJKE FELICITATIE De kaas kreeg om ruim drie uur in het plaatsje Wilnis gezelschap van een kistje tomaten en in Mijdrecht. In het bejaardenhuis „Avondlicht" hebben 2 jarigen, de 85-jarige heer L. v. Wezel en de 83-jarige mevr. O. Michel een ereplaatsje in de hal ge kregen toen de Koningin thee werd aangeboden. De oudste inwoonster, die bloemen had zullen aanbieden de 92-jarige mevr. A. de Grauw, aan wie deze eer wegens ziekte niet te beurt had kunnen vallen, kreeg aan haar bed bezoek van de vorstin, tot grote vreugde ook van de andere bed legerige patiënten van „Avondlicht". Bij de 2 jarigen kwam de Koningin niet zonder een geschenkje en op deze vorstelijke verjaardag kregen zij vor stelijke chocoladeflikken en sigaren cadeau. Ook in Vinkeveen waar de Konin gin hierna een bezoek bracht aan de R. K. V.G.L.O.-school voor meisjes was een jarige. Zuster Siena, oud onderwijzeres van de school, die gens gebrek aan onderwijskrachten op haar zeventigste verjaardag nog voor de klas staat, had de Koningin nog nooit ontmoet. Zij is evenwel een vurige bewon deraarster van de vorstin en schreef verjaardag van Koningin Juliana steeds fraaie gedichten op het schoolbord. De Koningin, die getroffen was door deze warme genegenheid voor haar, had een trommeltje koekjes voor de jarige zuster meegebacht, tommeltje, met de afbeelding van van het paleis Soestdijk erop. KLEURRIJK SLOT De meisjes, die reeds veel werk hadden gemaakt van een bloemrijke versiering voor de school, waren, toen Een drijvende erewacht, gevormd door een groot aantal feestelijk ge- ,pavoiseerde bootjes vormde in Oud- Loosdrecht de haag langs het plan kier, waarover H.M. de koningin, die dinsdag een werkbezoek aan West- Utrecht bracht, naar de salonboot liep, die haar naar Breukelen zou brengen. Naast H M. de koningin de burgemeester van Oud-Loosdrecht, mr. J. L. Vunderink. Nieuwe mariniers-uniformen in Rotterdam de Koningin binnentrad op de kook- ten. afdeling, druk bezig met de samen stelling van een oranjemenu: Oranje tomatensoep, worteltjes, aardappelen met oranje jus, pudding met oranje saus en een sinaasappel na. Ook hadden de meisjes een diner tafel feestelijk versierd en het was al oranje wat de klok sloeg. De 16-jarige Tony Voortwist kwam bedeesd naar voren met het werk waaraan zij met tal van schoolvrien dinnetjes koortsachtig gewerkt had, namelijk een heerlijke biskwietaart, rijkelijk met marsepein gegarneerd, waarop stond „Leve de Koningin" en die ook nog voorzien was van een uit marsepein gespoten wapen van Vin keveen. Tegen vijf uur verliet de Koningin langs een erehaag van leerlingen" van de V.G.L.O.-school Vinkeveen en reed via de Baambrugse Zuwe naarde Groenlandse Kade, waar om vijf uur precies de provinciale weg bereikt werd en de vorstin afscheid nam van de commissaris der Koningin in de prov. Utrecht en de andere autoritei- De spoorongelukken bij overweg te Heer Geen bijzondere maatregelen Het lid van de Tweede Kamer, de heer Maenen had de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd waarom geen betere voorzie ningen ter beveiliging van het ver keer over de overweg te Heer zijn getroffen, waar op 3 mei 4 mensen om het leven zijin gekomen en waar in oktober van het vorige jaar reeds 2 mensen het leven lieten. Minister Algera heeft daarop ge antwoord, dat, haar uitzicht ter plaat se normaal is en de gebruikelijke waarschu wingsmi ddel en aanwezig zijn, geen termen aanwezigen werden geacht, deze overweg, welke was ge- plaats op de lijst van overwegen, welke in 1956 van een automatische knipperlichtinstallatie zullen worden voorzien, eerder van deze installatie te voorzien dan met de volgorde van deze lijst in overeenstemming was. Een spoedige uitvoering van be doeld schema 1958 zal worden bevor derd, zo deelte de minister nog mee. In de Van Gent-kazerne te Rotterdam heeft mr. K. P. van der Mandele dinsdagmiddag als voorzitter van het comité „Rotterdam groottenu mari niers", tweehonderd nieuwe gala-uniformen namens dit comité overgedra gen aan het korps mariniers. De uniformen werden namens het korps in ontvangst genomen door de generaal van de mariniers H. O. Romswinckel. De foto toont de generaal (geheel links) met de heer Van der Mandele (naast de generaal) tijdens de inspectie van de in hun nieuwe uniformen gestoken mariniers. BEJAARDENPENSIOEN IN EERSTE KAMER Bliksem in oud fabrieksgebouw Tijdens een hevig onweer, dat gis termiddag tussen vier en vijf uur bo ven Eindhoven woedde, is de blik sem in een oud fabrieksgebouw ge slagen, eigendom van de gemeente Eindhoven en gelegen tussen Kruis straat en Broekseweg. Het vuur trof de bovenverdieping, welke in gebruik was voor het ver vaardigen van sigarenkistjes. De man, die hiermee bezig was, vluchtte naar beneden, toen zich snel in het zeer brandbare materiaal een vuur haard ontwikkelde. Beneden was het gebouw in gebruik bij 'n carrosseriefa- briek. Het personeel haastte zich de meest brandbare materialen naar bui ten te brengen. De gemeentelijke brandweer met veel wagens en de Philips brandweer met een wagen pakten de brand energiek aan en slaagden er in de benedenverdieping te behouden, al kreeg deze wel veel waterschade; de bovenverdieping brandde geheel uit. De onweersbui ging gepaard met enorme regenval. De riolen in de binnenstad konden het water aan vankelijk niet verwerken, zodat vele straten blank kwamen te staan en het water tal van kelders binnen stroomde. Na de redevoeringen die gisteren door de -woordvoerders van de ka merfracties van de Eerste Kamer zijn gehouden, staat het vast dat het wetsontwerp voor de algemene oude dagsvoorziening vandaag door deze Kamer zal worden aanvaard. Alle fracties juichten de indiening van dit wetsontwerp toe. Alle vrijheid hebben de meeste fracties zich voorbehouden ten aan zien van het wetsontwerp tot aan passing der ambtelijke pensioenen. De heer LOUWES (V.V.D.) heeft dit met rtadruk voor de liberale frac tie vastgesteld en de heer REYERS deed uitdrukkelijk uitkomen, dat de CH-fractie het laatste wetsontwerp met gereserveerdheid heeft ontvan gen. Ook de heer SCHIPPER (A.R.) be hield zich ten opzichte van minister Beel's wetsontwerp alle vrijhéid voor en in nog krachtiger mate deed dit namens de gehele AR-fractie zijn partijgenoot de heer HELLEMA t.a.v. andere sociale voorzieningen, die na de ouderdomswet aan de orde zullen worden gesteld. „De regering rekent maar, dat ieder kan afwentelen", zó verzuchtte prof. Hellema. Voor onze exportpositie vreesde oók de heer Reyers door de afwen- Eén ring en zeven verliezers Enige tijd geleden plaatste de heer Van Dammen, landbouwer te Steen bergen, een advertentie in een plaat selijk blad, waarin hij aankondigde, dat hij bij het bewerken van zijn akkers een gouden ring gevonden had. De verliezer kon de ring komen halen, mits hij of zij precies de in scriptie aan de binnenkant van de ring kon vertellen. Het schijnt dat veel Steenbergena ren him ringen op het land van Van Dammen hebben verloren, want niet minder dan zeven kandidaten kwa men opdagen. De „gelukkige verliezer" was me vrouw MelissenGel ten, die in 1928 maar dus liefst 23 jaar geleden haar ring daar verloren had. teling der premie. Het slagen der ouderdomswet steunt nl. op volledige werkgeegenheid bij de industrie en de landbouw. De heer MIDDELHUIS (K.V.P.) was dankbaar voor de verbeteringen door amendementen in de Tweede Kamer bereikt tot beperking der aanpassing. Hij achtte zich formeel t.a.v. minister Beel's wetsvoorstel tot niets gebonden. Hij wachtte in ver trouwen het resultaat van het geor ganiseerd overleg af. De heer OOSTERHUIS (PvdA), voorzitter van het NVV, herinnerde met nadruk aan de verklaring der drie vakcentrales, dat, indien de eco nomische omstandigheden ertoe zou den nopen, zij van de arbeiders zou den vragen ten bate van de sociale rentetrekkers een offer te brengen door minder compensatie te aanvaar den voor de premie voor het bodem pensioen. Vandaag zal minister Suurhoff de ouderdomswet verdedigen. Bestelwagentje reed Zuid-Willemsvaart in Twee doden bij Helmond Twee jeugdige Helmonders van 20 en 16 jaar zijn gisteravond verdron ken toen de auto. waarmee zij uit de richting Weeft naar Helmond reden omstreeks half zeven in de Zuid-Wil lemsvaart terecht kwam. De bestelauto moest plotseling afremmen voor een tegenligger. De wagen kwam daarbij te slippen, reed tegen een paaltje en kantelde in de vaart. De derde inzittende, een 20- jarige juffrouw uit Helmond, wist zich uit de wagen te bevrijden en zwemmend de wal te bereiken. De bestelauto is later opgetakeld. Tegen aannemer geldboete geëist De instorting van*het flatgebouw te Amsterdam ongeveer een jaar geleden, toen tijdens werkzaamhe den aan het 27 jaar oude bouwwerk jn de Vijzelstraat een pilaar het be gaf en verscheidene verdiepingen instortten, werd gisteren behandeld door de Amsterdamse rechtbank, die de 41-jarige aannemer uit Amstel veen als verantwoordelijk voor het ongeval gedaagd had. Het grote probleem tijdens de rechtzitting was 't uitzoeken in hoe verre de dienst bouw- en woningtoe zicht 'van Amsterdam in gebreke is geweest bevelen te geven tijdens de herstelwerkzaamheden, toen geble ken was, dat de te herstellen zuil .geen ijzeren kern bevatte en het ge vaar voor instorting bij werkzaam heden aan de zuil niet denkbeeldig te achten was. Voorbarig. Verschillende hoofdambtenaren schoven tijdens de rechtzitting de ver antwoordelijkheid van zich af; de een had het gevaar onderkend, maar vertelde, dat het huiten zijn bevoegd heid viel een opmerking te maken; een ander had de aannemer een wenk .gegeven, dat de pilaar gestut moest worden (dit werd door de aannemer ontkend) en weer anderen vertelden, dat zij niet op de hoogte waren ge weest van feiten, die zij als ambte naren van deze dienst toch zeker hadden behoren te weten. De president was tenslotte van me ning, dat het oordeel van het hoofd dienst bouw- en woningtoezicht te A'dame die verklaard had: „Mijn dienst treft geen blaam" op zijn minst genomen voorbarig moest worden geacht. „Het onrechtmatig beslagleg- gen op rijkeigendommen", mom pelde een in de dienst vei-grijs- de sergeant-majoor, toen hij en kele weken geleden zag hoe een lijsterpaar zijn nestje gebouwd had tussen twee dienstfietsen, die gestald stonden in de garage van de Pieter Bierema-kazerne te Appingendam, en hoewel hij geen rapportje kon schrijven, gaf hij toch het bevel 't nest te ver wijderen en de fietsen weer in dienst van het Rijk te stellen. Het lijsterpaar, overmoedig ge worden door de milde toepassing der krijigstucht, waagde het ech ter nogmaals en de volgende dag waren de rijkseigendommen weer verbonden door de takjes, die tezamen een vogelnestje vormden, doch wederom werd de vogelwoning krijgstuchtelijk ver wijderd. Nog driemaal moesten de vo gels een nieuw huis bouwen, maar toen overwon de vasthou dendheid van de vogeltjes de krijgstucht. „Een lijsterpaar, dat zo dui delijk te 'kennen geeft, zich al leen thuis te voelen bij de Ko ninklijke Luchtmacht", zo zeide de sergeant-majoor, „moet men respecteren!", en zuchtend borg hij 't reglement van krijgstucht in zijn 'binnenzak om vervolgens 'n kaartje aan de fietsen te be vestigen, waarop stond, dat het Rijk 't tijdelijk zonder dit eigen dom moest stellen. Momenteel verbiedt de ge zinspolitiek van het Rijk een verdere ingreep, want in het nest ontvangen drie kleine lijstertjes al de eerste levenslessen en om dit onderwijs ongestoord te laten verlopen, zijn de fietsen met tou wen stevig vastgebonden, zodat niet een volijverige landsverde diger in een onbewaakt ogen blik toch déze rijkseigendommen tot nut van 't algemeen zou gaan aanwenden. Architectonische fouten. Deze mogelijke, ambtelijke tekort koming ontsloeg de aannemer echter niet -van zijn verantwoording en dat 16 getuigen gehoord waren, meende de officier van justitie, dat ,de Amstelveense aannemer wegens het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld een boete van f 150, en wegens het niet naleven van ar tikelen, vermeld in het veiligheids besluit voor fabrieken en werkplaat sen een boete van 100,verdiend had. De verdediger kon zich hiermede r.iet verenigen en meende, dat de aannemer aan de hand van ambte lijke berekeningen gewerkt had, zo dat dus de schuld eerder bij de ge meentedienst, dan bij de aannemer lag. Evenals de officier laakte ook de verdediger de fouten, die de archi tecten 27 jaar geleden bij de bouw van het complex gemaakt 'hebben. Hij concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepeald op 12 juni. Kermis eindigde met steekpartij Politieman ernstig gewond De kermis van Sprundel, een dorpje bij Breda, heeft gisteren met mes steken een einde gevonden, toen de politie vanwege de vele gevallen van dronkenschap een café ontruimde. Aanvankelijk bracht de ontruiming geen moeilijkheden, doch toen de opperwachtmeester Van den Enden, onderonder wiens commando de ont ruiming geschied was, buiten kwam, werd hij onverwacht aangevallen door twee broers. Voordat collega's hem te hulp konden komen, lag hij reeds hevig bloedend door enkele messteken op de grond. De broers konden ter plaatse ge arresteerd worden en de toestand van de agent bleek in het ziekenhuis in zoverre mee te vallen, dat de mes steken precies vitale organen gemist hadden. Zijn hand is echter zeer ern stig gewond en men verwacht, dat dit een blijvende invaliditeit met zich mee zal brengen. GRAAF METERNICH OVERLEDEN Te Swalmen is in de nacht van maandag op dinsdag op kasteel Hil- ienraad op 69-j-arigen leeftijd vrij .plotseling overleden graaf Hermann Jozef Ferdinand Aloisius Hubert us Maria Ana Wolff Metternich, Graaf Wolff Metternich werd op 3 april 1887 te Satzvey in Duitsland gebo ren en kwam in 1910 naar Nederland, waar hij zich op zijn bezitting, kas teel Hillenraad, vestigde met zijn echtgenote, gravin Schall Riaucourt. In 1922 werd hij Nederlander door naturalisatie. Graaf Wolff Metter nich was verwant aan verscheidene oude Duitse adellijke families en o.a. ook aan de graven van Hoensbroek, wier stamslot in Zuid-Limburg ligt. Hij was o.m. ridder in de souve- reine Orde van. Malta. Te Swal-men was hij o.m. versohei den jaren lid van de gemeenteraad. De begrafenis zal vrijdag a.s. op het grondgebied van het kasteel Hillen raad plaats vinden. Op laatste ogenblik uit drijfzand gered Een forse lichaamslengte heeft maandag de 50-jarige heer Veltman uit Harlingen van de verstikkings dood gered, toen hij tijdens het zoe ken naar mosselzaad op het Gronin ger Wad in drijfzand terecht kwam en de modder ingezogen werd. Te zamen met zijn 25-jarige zoon en een 18-jarige knecht was de Har- linger op de Wad, toen hij zich vrij ver van zijn helpers verwijderd had en deze laatsten op een gegeven mo ment tot de ontdekking kwamen, dat hij verdwenen was. Na eventjes gezocht te hebben, von den zij hem INh-w xze xzea xzeaaa d enzij de man in een verradelijke geul waar hij alleen nog maar met zijn hoofd boven de modder uitkwam. Toen hft met behulp van wrakhout en touw uit de verstikkened greep van de modder bevrijd was, zei hij: .Gelukkig maar, dat ik twee meter lang ben!" NIEUW P.N.E.M.-GEBOUW. IN DEN BOSCH GEOPEND. De provinciale Noord-brabantse electriciteitsmaatschappij heeft gis teren haar nieuwe kantoor- en be drijfsgebouw te 's-Hertogenbosch -betrokken. Het hoogtepunt van deze feestelijkheden was de officiële in igebruikstelling der gebouwen door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting ir H. B. Witte. Bij de ingebruikstelling waren ongeveer 450 genodigden. Mgr. PETRUS CANISIUS VAN LIERDE 25 JAAR PRIESTER. Vandaag viert Mgr. Petrus Cani- sius van Lierde zijn zilveren pries terfeest. Ter gelegenheid hiervan droeg deze secrista van Z.H. de Paus en titulair bisschop van Porphyreon, hedenmorgen in de kerk van de H. Anna, parochiekerk van Vaticaan stad, een H. Mis dan dankbaarheid op, waarbij aanwezig waren de moe der van de jubilaris; enige familie leden; de Nederlandse ambassadeur bij de Italiaanse Republiek; de Ne derlandse en Belgische gezanten bij de H. Stoel; talrijke prelaten van de Romeinse Curie en vele vertegen woordigers van de Nederlandse en Belgische kolonie te Rome. Verpletterende liefde De rechtbank te Maastricht heeft dinsdag conform de eis van de offi cier van Justitie een 36-jarige inwoner uit Heerlen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering. De man heeft op 9 juli van het vorig jaar te Heerlen, op de Kloosterkool hof, zijn meisje uit wraak om haar afwijzende houding, met een bijl op het hoofd geslagen, waardoor een ge vaarlijke schedelbreuk werd veroor zaak. De verdachte werd in een rap- part verminderd toerekeningsvatbaar geacht. MERELNEST BOVEN DE TREINEN Een merelpaar heeft in Lunteren op een wel heel opgewone plaats huisvesting gevonden. Het bouwde zijn nest in een paal van de elektri sche leiding boven de spoorlijn tegen over het station'. De vogels trekken zioh niets aan van het gerucht, dat de voorbij daverende treinen maken en het spoorwegpersoneel zorgt er wel voor, dat niemand het nest kan verstoren. VIER MAANDEN CEL VOOR AMBTENAAR. Conform de eis van de officier heeft de Arnhemse rechtbank de 61- jarige H. B. W. B. te Arnhem voor malig hoofdcommies van de afde ling onderwijs van de gemeentese cretarie in Arnhem, dinsdag veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek. B.. die 41 dienstjaren heeft, was beschuldigd van het aannemen van tienduizend gulden steekpenningen van een boekhandelaar in Arnhem, die reeds veroordeeld is. De boek handelaar had belangrijke opdrach ten ontvangen voor leveringen van schoolmateriaal en het inbinden van schoolboeken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5