S>2.£cid6e0oii/ïowt Overwinning voor 't democratische Westen TOGLIATTI weinig stemmen Toch zullen Centrum-partijen zich vaak met links of rechts moeten verbinden Vier vriendjes van Beria voor het executie-peloton KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 MEI 1956 47ste JAARGANG 4! No. 13818 vond thuis Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 ONDERWIJS BELEID J"\E onderwijsbegroting van minister Cals in de Eerste Kamer is de laatste der Mohikanen geweest van een vierjarige regeringsperiode. En ,zo men van lest best of wil men ,van 'n opzienbarend bekering spreken anag, dan in dit het geval geweest bij dit sluitstuk der 'begrotingen. Men /moet dan al'leen een uitzondering ma- iken voor de anti-revolutionaire se nator Algra, die in de minister van Onderwijs meer een makelaar meen de te moeten zien dan een regent, die beslissingen durfde te nemen. Hij somde voor deze beweringen drie voorbeelden op en wel: de algemene herziening van de Hoger Onderwijs wet, het uitstellen van de beslissing over de zesjarige H.B.S. en de bescha mende huisvesting van de Wereld omroep. Nu is dit tamelijk negatief, zolang men niet daartegenover stelt ten eer ste wat de minister wel gedaan heeft maar daarover straks maar ten tweede ook waaróm hij sommige din gen niet heeft gedaan. Bij de Kamer is er nu voor het eerst tamelijk een stemmig waardering geweest voor hetgeen de minister van Onderwijs in die vier jaar heeft voorbereid en ingeluid. In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer was het hier en daar nog gekomen tot dezelfde critiek, als in de Tweede Kamer bij de laatste begrotingsbehandeling was uitge oefend en waarbij mevr. Fortanier de Wit zelfs had gewaagd van „die pe verontrusting en teleurstelling". Ook hier werd opgemerkt, dat er be halve de begrotingen weinig tot stand zou zijn gebracht. Van de andere kant werd er in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer ook opgemerkt, dat er een zeker dualisme is in de opvattingen over wat men rekent tot het arbeids veld van de overhead en wat tot dat van de wereld van onderwijs en ouders. Enerzijds vindt men bij de overheid terecht het inzicht, dat zo- «wel inhoud als vormgeving van on- «derwijs en opvoeding nooit haar da- «recte taak kan zijn, anderzijds ont moet men in de onderwijswereld een «algemene aanvaarding van de nood zaak van een wettelijke regeling voor ieder nieuw type van onder- wijsrichting, dat uit het maatschap pelijk leven voortkomt. De wetgever is geen reformator en nog minder een profeet, is er in dat stuk gezegd. De betekenis van de onderwijswetgeving voor hervor ming, vernieuwing en uitbreiding van het onderwijs wordt dikwijls on derschat. Het leven is sterker dan de wet. WAT heeft minister Cals daarop nu geantwoord? Hij heeft er aan herinnerd, dat ook de heer Algra meende, dat het onder wijs niet primair een zaak is van de ovehbeid, maar een zaak van ouders en opvoeders, van de onderwijsorga nisaties, van het gehele volk. Dit brengt mee, dat wetten alleen geen oplossing kunnen brengen. Hier geldt meer dan elders, dat goede wetten zonder goede zeden weinig betekenis hebben. En nu heeft minister Cals gezegd, dat dit betekent, dat men een minister er geen verwijt van kan ma ken, als hij nagaat, of datgene, dat hij wil voorstellen een redelijke kans heeft uitgevoerd te kunnen worden met andere woorden of het weer klank vindt in ons volk, dus of er tegenspel aanwezig is. r\IT houdt verband met hetgeen mi- nister Cals in de vier jaar van zijn beleid tot stand heeft gebracht en wat niet. Er is een nota-pólitiek geweest, zegt men. Maar juist dat houdt verband met de opvatting na te gaan of Zijn voor stellen een redelijke kans in de Ka mer zullen maken of niet. En dat is het nu juist wat de Eer ste Kamer heeft begrepen, namelijk, dat minister Cals de zaak heeft voor bereid. De heer GerretsOn, die anders nog al critiek heeft op alles en nog wat, waarop hij critiek kan uitoefenen, heeft nu na alle critiek op minister Cals dit gezegd: „Voor alles, wij verlangen conti nuïteit van beleid. Ons is deze be windsman geen „ideale" minister, maar bestaat deze variëteit op dit ondermaanse? Ook zijn wij het niet in alles met hem eens: ware het te gendeel niet tegennatuurlijk? Maar de minister weet wat hij wil, hij is open voor critiek en overleg en hij staat nu voor de verwezenlij king van veel, wat hij in het afgelo pen tijdperk moeizaam heeft voorbe reid. En daarom, zegt nu prof. Ger- retson, de man van de critiek, trof het ons, dat vooral bij de behande ling van de vorige begroting in de andere Kamer (de Tweede) 's minis ters beleid op zo vaak bitse wijze is becritiseerd, dat men soms de indruk kreeg, als stuurde men aan op zijn vervanging. Op wat minister Cals heeft voorbereid komen wij, in een volgend artikel terug. THUISVAART VAN PRINS RAINIER EN PRINSES GRACIA Prins Rainier en prinses Gracia hebben gisteren hun vijf weken lange huwelijksreis naar Spanje beëindigd. Zij zijn met hun jacht van Malaga naar Monaca vertrokken. ITALIAANSE VERKIEZINGEN Franse troepen zuiveren oude Moslimwijk Bij de gemeenteraads- en provinciale verkiezingen, die zondag en maan dag in Italië zijn gehouden, hebben de communisten volgens de nog niet volledige uitslagen aanzienlijke verliezen geleden. De meeste stemmen, die zij verloren, kregen de-socialisten, die tot op heden ondergeschikt aan de communisten waren, doch die nu een kans maken om de leiding van de linkervleugel te krijgen. Een recordaantal kiezers, 91,1 procent, heeft ge stemd. Ook de neofascisten leden zware verliezen. De centrumpartijen die een gevaarlijk kleine meerderheid in het parlement bezitten, juichen de uitslag toe als een grote overwinning voor het westelijke democratische stelsel en de Italiaanse politiek die gericht is op krachtige ondersteuning van de Navo en de Europese eenheid. De christen-democratische partij, de grootste van Italië, heeft bijna overal winst behaald. De sociaal-democraten, plukten echter de meeste vruchten van de reactie tegen politiek extremisme van links en rechts. De liberalen, die zes maanden geleden door een splitsing van de gelederen zware ver liezen leden, kregen dank zij stemmen van monarchisten bijna hun aan vankelijke kracht terug. craten mogelijk nieuwe verkiezingen laten houden.. Met hun bondgenoten van het Centrum behaalden zij 35 ze tels tegen 20 voor de linkervleugel en 16 voor rechts. In Genua, Paler mo en Venetië is eenzelfde toestand ontstaan. Nenni wil wel. NIEUWE VERKIEZINGEN IN ROME Gedetailleerde uitslagen worden niet vóór donderdag verwacht. Volgens de eerste uitslagen hebben de cen trumpartijen, ondanks hun winst, in veel steden de absolute meerderheid verloren, die zij in 1951 en 1952 ver overden dank zij een speciaal „afge stemde" kieswet. De jongste verkie zingen werden in alle steden met meer dan 10.000 inwoners en in de provincie beslecht op basis van.zuivere evenredigheid. In vier van de zes ste den met meer dan een half miljoen .inwoners zullen de centrumpartijen zich met links of rechts moeten ver binden, als zij in staat willen zijn gemeenteraden te vormen. In Rome zullen de Christen-Demo- Zaterdag spreekt prof. Romme in Lisse Voor de kieskring Leiden Eindhoven maakte in 't vorige weekend het half miljoen vol. Meer dan 500.000 stemgerechtig de Nederlanders hebben reeds geluisterd naar de sprekers van de KVP, die momenteel een ver- kiezingstoernee door Nederland maken. Zaterdag zal de Kieskring Lei den in de gelegenheid worden gesteld om prof. Romme te be luisteren. 's Avonds om 7.30 uur zal de fractie-voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer te Lisse, in het HBG-gebouw aan de Grachtweg, op een propagan- da-bijeenkomst spreken. Voorts zal het woord gevoerd worden door dr. W. J. Schuyt. Houdt de zaterdagavond dus vrij! De linkse socialist en Stalin-prijs- winnaar Nenni heeft tijdens de ver kiezingscampagne verklaard, dat hij bereid zal zijn met Christen-Demo craten bondgenootschappen aan te gaan in alle plaatsen waar de cen trumpartijen niet kunnen regeren. De Christen-Democraten hebben echter reeds bekend gemaa'kt, dat zij niet met Nenni willen samenwer ken als hij zijn overeenkomst voor ■gemeenschappelijk optreden met de communisten niet opzegt. De Nationale Raad van de Christen- Democratische partij zal zondag bij eenkomen, om zioh te beraden over de gevallen waar het Centrum niet langer alleen over de meerderheid beschikt. Het is bekend dat de mees te raadsleden tegen elke samenwer king met rechtse neo-fascisten en monarchisten zijn, ook al zijn zij niet bereid de grote stap te doen naar sa menwerking met de socialisten. ONOFFICIëLE EINDUITSLAGEN VAN PROVINCIALE VERKIEZINGEN. De onofficiële einduitslagen van de provinciale verkiezingen in Italië ge ven het volgende beeld te zien: Christen-Democraten 9.206.230 stem men (38.9); Uiterst-Linkse partijen 8.299.698 (35.1); Uiterst-Rechtse par tijen 2.005.598 (10.7); Sociaal-Demo craten 1.734.219 (7.3); Liberalen 1.023.191 (4.3). Totaal van de centrumpartijen 12.685.4)17 (03.0). De uitslagen van de algemene1 ver kiezingen in 1953 waren: Chr.-Democraten 10.859.554 (40.1); Uiterst-Links 9.562.860 (37.2). Uiterst Rechts 3.437.056 (12.9); Sociaal-De mocraten 1.222.957 4.5); Liberalen 8815.929 (3.0). Totaal van de centrumpartijen 12.899.105 49.9). De uitslagen van 88 provinciale hoofdsteden, voornamelijk industrie en commerciële centra, tonen, dat de socialisten het meest hebben geprofi teerd van de communistische verlie zen. De berichten uit 7.000 kleinere ste den en dorpen duiden op aanzienlijk zwaardere verliezen van de commu nisten, maar de einduitslagen hiervan worden pas over enige dagen ver wacht. Vier communistische leiders uit-de Sowjetrepubliek Azerbeidsjan zijn door de kogel terechtgesteld. Zij waren gebrandmerkt als nauwe medewer kers van Beria, de voormalige leider van de geheime politie, en werden beschuldigd van „terrorisme, lidmaatschap van tegenrevolutionaire orga nisaties, verraad en het afpersen van bekentenissen van onschuldigen". De belangrijkste beklaagde was J. Bagirow, die premier van Azer beidsjan is geweest. Hij was de enige Mohammedaan in het presidium van de communistische partij en had ook in het presidium van de Opperste Sowjet zitting. Ook ex-premier van Azerbeidsjan Het bericht over de terechtstellin gen verscheen in „De Arbeider van Bakoe", een streekblad. De zestigjarige Bagirow werd spoedig na Stalins dood, in maart 1953, kandidaatlid van het presidium van het centrale comité der Sowjet- Onberoerd door de grote schoonmaak Tijdens de voorjaarsschoonmaak op het Buckingham Palace te Londen kregen ook de schilderhuisjes voor het hek van het paleis een beurt, zoals de foto laat zien. Het was voor de wacht echter geen rede om ook maar iets van zijn stramme waardigheid te verliezen. russische communistische partij. In augustus van hetzelfde jaar, bijna twee maanden na de arrestatie van Beria, werd hij wegens „ernstige ambtsmisdrijven" gearresteerd. Beria en Bagirow hadden in het allereerste begin van de Russische revolutie samengewerkt in de Tsje- ka, de organisatie der geheime poli tie. De rechtbank beschuldigt Beria en Bagirow ervan „samengezworen te hebben, om eikaars misdaden geheim te houden, onschuldige mensen ver moord te hebben en hun handlangers vooraanstaande functies in het appa raat van de geheime politie te heb ben gegeven." De andere drie mannen die te rechtgesteld zijn, waren M. B. Bar- sjitsjew, H. I. Grigoryan en R. A. Markaryan. Vijf en twintig jaar ge vangenisstraf kregen Atakisjew, een voormalige vice-commissaris van de staatsveiligheidsdienst en Emelya now, een voormalige volkscommissa ris voor staatsveiligheid in Azer beidsjan. Ordjonikidze. Bagirow en de anderen zijn er ook van beschuldigd, in samenwerking met Beria, „daadwerkelijk te hebben deelgenomen aan de samenzwering tegen de vooraanstaande partijman en gezagsdrager Ordjonikidze", ter wijl zij „arrestanten hebben gedwon gen valse getuigenissen tegen Ordjo nikidze af te leggen". Ordjonikidze is in het begin van de jaren dertig overleden. Aigemeen werd aangenomen dat hij zelfmoord had gepleegd. Hij is later volkomen in eer hersteld en Boelganin en Chroestsjew zijn onlangs zelfs naar Engeland geweest op een kruiser, die naar hem genoemd is. Aan Bagirow werd nog ten laste gelegd dat hij ten tijde van de Rus sische burgeroorlog „banditisme" had bedreven. Bagirow was toen chef van Beria in de Tsjeka. Later wer den de rollen omgedraaid. De procureur-generaal der Sow jet- Unie, R. A. Rudenko, is in het in april jl. te Bakoe gevoerde proces als openbare aanklager opgetreden. In het theoretisch orgaan van de Russische communistische partij is gisteren een artikel verschenen dat de wetsprincipes van het Sowjet- recht behandelt. De Communist was bijna geheel gewijd aan een uitvoe rig artikel van de jurist R. Rakhu- now, die rechters en ambtenaren van het justitieel apparaat waarschuwde dat de rechten van de individu ge ëerbiedigd moeten worden. Rakhu- now schreef, dat schuldbekentenis sen op zichzelf geen voldoende be wijs van schuld vormen. Waarnemers zagën in dit artikel een nieuw voor beeld van de pogingen van Sowjet- leiders om de Russen van hun ver anderde en nu weer wettige status te overtuigen. Een hele dag is de oude Moslimwijk Casbah in Algiers het operatieterrein geweest van de Franse troepen en politie. Een regiment infanterie, een bataljon paratroepen van het vreemdelingenlegioen en dienstplichtigen, hebben de wijk gezuiverd van rebellen en ongeoorloofd wapenbezit. De bovenste foto toont een aantal militairen op een pleintje in de wijk waar zij de wacht houden terwijl de onderste foto laat zien hoe een aantal arres tanten werden opgebracht. Poging tot ontvoering van aartsbisschop Makarios Het Britse blad „Daily Telegraph" heeft gemeld dat onlangs een samen zwering op touw is gezet om aarts bisschop Makarios, die op de Sey- chelle in ballingschap leeft, te ont voeren. Een internarionaal gezel schap van 25 personen zou met dit doel uit Madagaskar vertrokken zijn aan boord van de 120 ton metende schoener „Haisouko". De Britse luchtmacht en marine hadden op dracht het schip op te sporen, doch eerst vorige week, na twintig dagen speuren, werd de „Haisouko" gevon den, ten N.O. van Madagaskar. De vjjf overlevende schipbreuke lingen worden door de Britse inlich tingendienst ondervraagd, zegt de Daily Mail, en volgens dit blad is reeds komen vast te staan dat het doel van de expeditie inderdaad ge weest is om aartsbisschop Makarios te ontvoeren, hem naar neutraal ge bied te brengen en hem daarna naar Athene te laten vliegen. Arabische actie tegen Frankrijk De Bond van Havenarbeiders te Port Said heeft besloten alle Franse schepen, die het Suezkanaal passe ren, te boycotten. Het vrachtschip „La Marseülaise" en het vliegdek- schip „Lafayette" hadden echter bij hun aankomst in de haven geen last van de actie, omdat het laden en los sen en de bevoorrading met voedsel, water en olie werden verzorgd door arbeiders van de kanaalmaatschap pij. De Egyptische Kamer van Koop handel in het gebied van Gaza heeft ook besloaen Frankrijk economisch te boycotten. Intussen houdt te Cairo een com missie van de Arabische Liga zich bezig met de vraag, of de Arabische landen Frankrijk wegens zijn optre den in Algerië zullen boycotten. Opperste Sowjet in juli bijeen De Opperste Sowjet komt op 11 juli geheel onverwachts voor een een spoedzitting bijeen. Dit wordt de eerste zitting sinds die waarop de dwalingen van Stalin werden be kendgemaakt. Het is bijzonder ongewoon, dat om streeks deze tijd van het jaar en met zo'n korte voorbereiding, een zitting wordt belegd. Oorspronkelijk zou de Opperste Sowjet pas later in het jaar bijeenkomen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Temperaturen gaan weer omhoog Kans op onweer groter In de afgelopen 24 uur ontstond boven België en Noord Frankrijk een gebied van hoge luchtdruk. Met zwakke westelijke winden stroomde daardoor vochtige en iets koudere lucht ons land binnen, waarin plaat selijk mist ontstond. De onweersach- tige storing die gisteren het weer be ïnvloedde trekt langzaam weg. Boven Schotland bevindt zich een ander hogedrukgöbied, dat gevuld is met drogere en koudere lucht. De begren zing van deze lucht kwam echter ten noorden van ons land tot stilstand. Zowel de hogedruk boven Blegië als die boven Schotland beweegt naar het oosten. Dit zal tot gevolg hebben dat met zwakke zuidelijke winden weer warmere lucht uit Frankrijk naar ons land zal stromen. De temperaturen gaan dus weer omhoog, maar daarbij neemt ook de kans op onweer weer toe. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). S WARMER. Warmer met zonnige perioden maar plaatselijk ook enkele re- gen- of onweersbuien. Weinig S wind en vannacht hier en daar mist. 31 Mei zon op 4.29, onder 20.51; maan op 0.23, onder 11.02. Hoogwaterstanden 31 Mei v.m. 7.20, n.m. 7.45. Het weer in Europa De weersrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 25 C. OiSLO onbewolkt 24 KOPENHAGEN licht bewolkt 21 ABERDEEN regen 12 LONDEN mist 17 AMSTERDAM nevel 22 LUXEMBURG nevel 25 PARIJS geheel bewolkt 25 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN ZURIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUOK ROME AJACCIO regen 23 onbewolkt 25 nevel 21 onbewolkt 27 nevel 29 zwaar bewolkt 26 mist 26 onbewolkt 27 onbewolkt 27 half bewolkt 24 half bewolkt 29 mist 27 zwaar bewolkt 23 Korreltje Men vergeeft niemand zo gemak kelijk als 'zichzelf.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1