S)e CöicbeSon^cmt D Chroesjtsjef wil geen tweede partij Ontvangst van Soekarno in V.S. maakt grote indruk in Djakarta Prins van Kambodja brengt bezoek aan Parijs Winst voor de centrum-partijen verlies voor uiterst links en rechts DINSDAG 29 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13815 ramatische emonstratie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN zie pagina 1 2e blad Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ,l«m« Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 BEURSE PLEKKEN Plannenmakers uitgestoten president Eisenhower heeft vorige week op zijn persconferentie ge zegd, dat het communisme „een gi gantische mislukking" is. Waarschijn lijk hebben veel mensen geringschat tend geglimlacht bij het lezen van deze bewering. Er wordt tegenwoor dig zoveel beweerd! Volgens Daniël Cazel, speciale cor Als men de Sovjet Unie vergelijkt - met een peer, dan ziet zij er aan dej "«pondent van het te Bordeaux ver- buitenzijde communistisch stralend I schijnende dagblad „Sud-Ouest", uit. Aanhangers van de sikkel en dehebben vier leden der Sowjet-Russi hamer zouden er zo in bijten, maar. dat zou tegenvallen. Onder de „machtsbast" zitten flin ke beurse plekken. De internationale ontwikkeling heeft meegebracht, dat de Sovjet Unie het ijzeren gordijn toch een beetje moest ophalen Men kan constateren, dat de gods dienst in de Sovjet Unie niet is uit geroeid. Tientallen jaren heeft men er de jeugd vergiftigd met de sme rigste propaganda; bloedbaden zijn er aangericht onder geestelijke lei ders en wetenschapsmensen, die niet naar de pijpen van de partij wilden dansen. Maar het doel is niet bereikt! Stalin is van zijn voetstuk gesla gen; de godsdienst is nog steeds een belangrijke inspiratie bron voor het volk van Rusland en de wetenschap is geen slaaf geworden. De heer Chroestsjew heeft niu weer benauwde dagen. Vier academici, le den van de Sow jet Academie voor Wetenschappen, hebben voorgesteld een tweede partij op te richten in dej Scwjet Unie om in de toekomst toe standen als onder Stalin te voorko men. Deze vier academici zijn inmiddels al van hun functies ontheven. De tweelingbroertjes B. en C. zijn vermoedelijk zeer geschokt. Alle ter reur, gedurende zovele tientallen ja ren uitgeoefend, heeft de democra tische geest niet kapot kunnen ma ken in Rusland. Er wordt behoefte gevoeld, om op positie te kunnen voeren. De haast, waarmede men hiei-tegen te velde trekt, is tekenend voor de weinig stabiele toestand in de binnenlandse politiek van Rusland. Autobus over de kop in Duitsland 12 Nederlanders gewond Twaalf Nederlanders werden ge wond toen maandag op de snelver- keersweg tussen München en Stutt gart een kleine autobus uit Hilver sum in een twee meter diepe glooiing reed en tweemaal over de kop sloeg. In de auto zaten veertien leden van een reisgezelschap, die op de te rugreis naar Nederland waren. De chauffeur van de bus bleef onge deerd. De bus kwam na de buiteling weer op de wielen terecht. Het ziekenhuis, waar de gewon den zijn opgenomen, heeft de namen nog niet bekendgemaakt. Wel is mee gedeeld dat geen der gewonden in levensgevaar verkeert. Naar wij van de betrokken auto- busonderneming te Hilversum ver nemen zou geen enkele inzittende ernstige verwondingen hebben opge lopen. De reizigers zouden vandaag allen de reis met een andere bus van de onderneming voortzetten. De in zittenden waren afkomstig uit alle delen van het land. De Nederlanders waren met va kantie naar de Beierse badplaats Herrsching aan het Ammermeer ge weest. sche academie van wetenschappen 1ste partij-secretaris Nikita Chroesjt sjef voorgesteld in de Sowjet-Unie een tweede partij in het leven te roe pen. Chroesjtjef zou dit voorstel ver worpen hebben en de vier academici zouden zonder pardon uit de com munistische partij zijn gezet, terwijl zij van al hun functies werden ont heven. Cazel, die schrijft het bovenstaande van zeer betrouwbare zijde vernomen te hebben, verklaart dat het voorge vallene slechts aan de hoogste partij functionarissen is medegedeeld. Geen denken aan. Volgens Cazel heeft Chroesjtsjef tegenover deze topleiders verklaard, dat het toestr an van een tweede partij in de Sow jet-Unie een ernstig gevaar zou betekenen voor de nu onaantast bare positie der communistische par tij. Ook zou het de regering en het land „op gevaarlijke wijze verzwak ken". „Het toestaan van een tweede par tij zou de deur wijd openen voor het binnensluipen van rechtse afwijkin- Onaangekondigde atoomontploffing .- Gemeld is, dat het Japanse centra le metereologische observatorium, aan de hand van waarnemingen, tot de slotsom is 'gekomen dat de Ver enigde Staten zondagavond j.l. on aangekondigd een waterstofbom bo ven het Atol Bikini in de Stille Oceaan tot ontploffing hebben ge bracht. De Japanse „Veiligheidsraad voor de scheepvaart" heeft de regering thans gevraagd de Verenigde Staten te verzoeken in het vervolg tevoren mede te delen wanneer er waterstof bomontploffingen in het gebied van Bikini teweeg worden gebracht, op dat de scheepvaart hiermede reke ning kan houden. De woordvoerder van de raad, die dit mededeelde, verklaarde verder nog dat een Japans schip, dat zich bij de ontploffing van 21 dezer dui zend mijl Ten Westen van Bikini be vond, duidelijk sporen van radio activiteit vertoonde, toen het zondag j.l. te Tokio in het dok ging. BESCHERMING VOOR KONINGIN ELIZABETH. Koningin Elizabeth heeft maan dag in Londen een parade afgenomen van een afdeling van het garderegi ment grenadiers. 500 politie-agenten vormden aan beide zijden van de weg een ononder broken haag. Men brengt deze strenge veiligheidsmaatregelen in verband met de geruchten dat Cyprische ver zetslieden ook in Engeland geweld daden zullen gaan plegen. gen. Het zou allen die, om welke re den dan ook, ontevreden zijn, in de gelegenheid stellen zich in één orga nisatie te verenigen. De tijd is nog niet rijp voor een verzwakking der binnenlandse disci pline in de Sow jet-Unie. Want welis waar is de internationale spanning verminderd, doch samenwerkende Westerse staten staan nog steeds ge wapend langs de Sowj et-Russische grenzen", aldus zou Chroesjtsjef heb ben gesproken. Enige middel. De betrokken avcademici zouden hun actie hebben gebaseerd op 't op het jongste, twintigste congres der Sow- jet-Russisdhe communistische partij aanvaarde beginsel van het gemeen schappelijke leiderschap. Volgens hen is de enige wijze, waarop een herhaling van een dicta- kan worden vermeden, het instellen van een onafhankelijke partij, die vrij zou zijn van het strikte toezicht der communistische organisaties. Twee stromingen. Volgens Cazel hebben zich in de Sowjet-Unie, na de politiek tot ont luistering van Stalins streven, zoals die door de huidige Sowjet-leiders is gevoerd, twee stromingen geopen baard. De aanhangers van de ene willen niets meer dan het nu beter te krij gen, dan zij het hadden. De volgelingen van de andere stro ming zijn idealisten, die geloven in de mogelijkheid van een geleidelijke democratisering van het Sowjet- Russisdhe bewind, tot hen behoren de vier genoemde academici, die hun voorstel verworpen zagen en, volgens Cazel, prompt werden gestraft voor tuur, zoals die door Stalin is gevoerd, het indienen ervan. De grandioze ontvangst, welke pre sident Soekarno in de Verenigde Staten is bereid, heeft niet nagelaten grote indruk te maken in Djakarta, zowel in regeringskringen als bij het krantenlezend publiek, dat met kop pen over de gehele breedte van de voorpagina's der dagbladen op de hoogte wordt gehouden van het ver loop van het presidentieel bezoek aan Amerika. In politieke kringen ziet men in de luisterrijke ontvangst niet alleen een bewijs, dat Amerika een nieuwe koers wil varen ten opzichte van de jonge Aziatische landen, die een neu trale houding aannemen in de strijd tussen het Westen en de communisti sche wereld een nieuwe koers waarvan men niets dan goeds voor Indonesië verwacht maar ook een bewijs van vertrouwen in de eerste verkozen Indonesische regering, het non-communistische coalitiie-kabinet van mr. Ali Sastreamidjojo. En men acht dit laatste vooral ook van be lang omdat de eerste regeringsdaad van betekenis, welke de nieuwe re gering stelde, de verbreking van alle ter ronde tafelconferentie gesloten overeenkomsten is geweest. Succes. Algemeen is men er van overtuigd, dat de wijze waarop president Soe karno de Amerikaanse autoriteiten, de Amerikaanse pers vooral ook het Amerikaanse publiek is tegemoet ge treden, in belangrijke mate heeft bij gedragen tot het succes van zijn be zoek, ook al stond dat in verband met de nieuwe Amerikaanse benadering van de neutraliteitspolitiek van vele der landen, welke na de jongste we reld hun onafhankelijkheid verwier ven, bij voorbaat wel vast, dat de ontvangst hartelijk zou zijn. De in de Engelse taal verschijnen de „Indonesian Observer" die de pu- bliciteitswaarde van het presidentiële bezoek voor Indonesië op tien mil- lioen dollars stelt, noemde het staatshoofd „een uitnemend public- relations man". Ook critiek. Het links-onafhankelijke „Republik" heeft de vraag gesteld, waarom de president met een gezel- schap van 34 personen wenste te rei zen, 20 meer dan de Amerikaanse regering had uitgenodigd. De reis- en verblijfkosten van deze twintig leden van het gezelschap, die voor rekening komen van de Indone sische regering, schatte het blad rp 7.000.000,—. Het onafhankelijke „Indonesia Raya" maakte in een hoofdartikel aanmerking op het feit, dat de pre sident zijn zoon Guntur Soekarnopu- tra heeft meegenomen op zijn reis. Daarmee was, volgens het 'blad. toch wel geen enkel landsbelang mee ge diend. In een ander hoofdartikel waarschuwde het blad tegen over schatting van de betekenis der lof- tuigingen, welke thans in Amerika aan het adres van Indonesië worden toegezwaaid. „De „Amerikaanse" uit latingen van de president wijken dan ook wel zeer af van de verkla ringen, die hij in Indonesië aflegde, toen hij met de communisten coquet- teerde", aldus het Wad „Wij moeten vooral nu niet ineens brooddronken worden en denken, dat het inderdaad zo goed gaat met Indonesië. De hoog gestemde lofprijzingen van Ameri kaanse zijde zijn immers niet anders dan uitingen van hoffelijkheid. Bovendien vormt deze luisterrij ke ontvangst van president Soekarno een onderdeel van de verkiezings campagne in de Verenigde Staten", meent Indonesia Raya, dat ander zijds toegeeft, dat het bezoek „het prestige van Indonesië in de ogen van de wereld ten goede kan komen, vooral na de Nederlandse campagne om ons land te bekladden naar aan- lending van de zaak-Jungschlaeger". Russen en Amerikanen showden vliegtuigen Op het Zwitserse vliegveld Kloten nabij Zurich is een tweedaagse inter nationale luchtvaartshow gehouden waar zowel Amerikaanse als Russische vliegtuigen waren te zien. De foto toont het Amerikaanse geleide projectiel „De Korporaal" van boven af gezien, dat op deze show alleen maar te zien was en niet werd gedemonstreerd. 15.000 EN 25.000 UITGELOOT Bij de zesde trekking van de vierde klasse van de 531ste staatsloterij is de prijs van 25.000 gevallen op No. 12764. De prijs van 15.000 is ge vallen op lot No. 12596. ITALIAANSE VERKIEZINGEN Bij de verkiezingen voor gemeente en provinciale raden die zondag in Italië gehouden zijn, heeft circa 86 procent van de stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. De eerste uitslagen duiden op winst voor de centrumpartijen en verlies voor uiterst links en uiterst rechts. Het verlies van links, drie tot vijf procent, schijnt de sociaal-democraten ten goede gekomen te zijn, terwijl de christen-democraten en de liberalen de sternen kregen die rechtse monar chisten en neofascisten verloren. De verkiezingen -zijn vrijwel zonder incidenten verlopen. Twee kiezers, een man en een vrouw, kregen tijdens het stemmen een hartaanval, waaraan zij overleden zijn. In Genua moest een vrouw snel van het stemhokje naar een huis in de buurt worden overgebracht, waar zij het leven schonk aan een tweeling. In Palermo, de hoofdstad van Sicilië hebben de communisten en neofas cisten zware verliezen geleden. Chris ten-democraten en socialisten boek ten hier winst, evenals in Syracuse, waar de socialistische winst bijna gelijk was aan de verliezen van de communisten en de winst der chris ten-democraten en liberalen ten koste van zware verliezen voor neofascisten en monarchisten ging. In Trento en Bolzano was de grote Prins Norodom Sihanouk, ex-koning van Kambodja, arriveerde op- het Parljse vliegveld Lc Bourget met zijn privé-vlicgtuig, waarmee hij uit Athene kwam. De prins werd vergezeld door verschillende militaire en polHlèke persoonlijkheden van zijn land. De prins werd op het vliegveld verwelkomd door de Franse secretaris voor de luchtvaart (links). De foto toont de prins (midden) die een groet beantwoord die hem op traditionele wijze door een van dc aanwezigen werd gebracht, OVERSTROMINGEN IN SPANJE. Na de ernstige overstromingen die in de afgelopen 48 uren de,Spaanse provincies Aragon en Navarra ge- I teisterd hebben, is het peil van de rivieren thans weer gedaald. 1 In Aragon zijn 10.000 ha land- I bouwgebied verwoest cn in de hoofdstad Calatuyud heeft het water op sommige plaatsen 2 meter hoog gestaan. In de provincie Navarra is het peil van de Ebro on de Arga op sommige plaatsen 5 m. boven normaal ge weest. Ook hier ls de schade zeer groot. meerderheid der stemmen voor de christen-democraten en de Zuid- Tiroolse Volkspartij. Een voor plaat selijke verkiezingen ongekend aantal kiesgerechtigden heeft zijn stem uit gebracht: 91.1 procent van het kiezers corps. Uit de volledig uitslagen voor de gemeenteraadsverkiezingen op Sicilië blijkt, dat de communisten sedert de algemene verkiezingen van 1953 on geveer 26.000 stemmen hebben ver loren (101.852 ipv. 127.543). Op 4000 stemmen na zijn deze naar de linkse socialisten, die met de communisten samenwerken, gegaan. De christen democraten kregen 250.070 stemmen tegen 215.418 in 1953. De bondgeno ten van de christen-democraten de liberalen en sociaal democraten maakten eveneens winsten. Zij kre gen resp. 39.000' en 27.000 stemmen tegen 29.000 en 16.700 in 1953. De hevigste verliezen werden ge leden door de neofascisten, die 66.571 stemmen kregen tegen 114.185 bij de algemene verkiezingen. De monar chisten, de bondgenoten van de neo fascisten, zagen hun aanhang even eens verminderen: bijna 100.000 stem men ipv. ruim 116.000. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). OPKLARINGEN. Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Aan de i kust plaatselijk mist. Ongeveer j dezelfde temperaturen als van- daag. Over het algemeen zwakke I wind. 30 Mei zon op 4.30, onder 20.50; maan op 0.01, onder 9.56. Hoogwaterstanden 30 Mei v.m. 6.40: n.m. 7.00. Opklaringen en weinig wind Terwijl gisteren middag in Zuid- duitsland temperaturen van meer dan 30 graden voor kwamen en het kwik in het Zuiden van ons land tot 28 a 29 gr:den steeg, begon zich boven Frankrijk een onweerstoring te ont wikkelen. Gisteravond nam deze sto ring in betekenis toe en begon zij zich naar het Noorden uit te breiden, zodat reeds in de loop van de nacht ook in een groot deel van ons land buiën vielen. Achter de storing begon de luchtdruk in Frankrijk weer te stijgen terwijl er bovendien opkla ringen voorkwamen, die zich naar onze omgeving uitbreiden. De lucht druk verschillen boven het vasteland blijven daarbij klein, zodat er weinig wind te verwachten is. Het weer in Europa De weersrapportqn van heden mor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 23 C. OSLO nevel 21 KOPENHAGEN onbewolkt 19 ABERDEEN geheel bewolkt 17 LONDEN geheel bewolkt 26 AMSTERDAM regenbui 24 LUXEMBURG onweer 28 PARLJS zwaar bewolkt 29 BORDEAUX half bewolkt 24 GRENOBLE onbewolkt 25 NICE onbewolkt 24 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT half bewolkt 20 MüNOHEN zwaar bewolkt 25 ZÜRIOH licht bewolkt 29 GENèVE onbewolkt 25 LOCARNO onbewolkt 27 WENEN onbewolkt 24 INNSBRUCK zwaar bewolkt 31 ROME onbewolkt 29 AJACCIO zwaar bewolkt 27 Korreltje Wij houden van wie van ons hou den.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1