Uitwijzing geëist van Sobolow Het einde van 'n kikvorsman ZWAKJES Werd Britse kikvorsman tegen Russische kruiser gezogen? President Soekarno ere-doctor RADIO TELEVISIE Nasser kreeg Russisch cadeautje NOLET S)e fceidte&wiftMÜ Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 25 MEI 1956 47ste JAARGANG f No. 13812 5 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 |"\E communisten zijn met een, wat men noemt, „degelijk" verkie> zingspamflet op de markt versche nen. Zij openen met een citaat van de Paus Zijne Heiligheid netjes imet hoofdletters afgedrukt! en vertellen, hoe Paus Pius XII over (atoombommen denkt. Volgens het blaadje denkt Rorame daar heel anders over en daarom jbeslüit het blaadje, dat de katholie ken maar op een partij kunnen stemmen, de partij, die de woorden van Paus Pius Xn tot werkelijkheid dracht te maken: de lijst van Gerben Wagenaar! Een juister beeld van Romme's kijk op de atoombom zou de c.p.n. on getwijfeld kunnen geven, als zij de mening van Moskou tevens op het verkiezingstolaadje afgedrukt had, de mening van Moskou, dat alle ontwa peningsvoorstellen van het Westen met een kort „Nee!" beantwoordt en ondertussen enkele propagandisti sche stuntjes met zijn leger uithaalt om het weinig denkende deel der mensheid een rad voor de ogen te draaien. Ongetwijfeld zou de intentie van de Paus ook 'beter tot zijn recht gekomen zijn, als naast diens door •alle weldenkende mensen onder schreven mening over atoomwa pens, tevens diens mening over het .gevangen houden van kerkelijke en .wereldlijke gezagsdragers in de lan den achter het IJzeren Gordijn en diens mening over de communistische maatschappijleer was opgenomen. TREILER IN AANVARING MET IJSBERG. De kustvaarder „Nan" uit Delfzijl is maandag in de Botnische Golf tegen een ijsberg gevaren. Het schip is don derdag met schade aan de huid in de haven van Hudiksvall aangekomen, waai- het gerepareerd za» worden. De „Nan" heeft eerst zijn lading gelost in de Finse haven Rauma. Amerikaanse commissie contra Sovjet-diplomaat Werden Russische zeelieden ontvoerd? Een commissie uit de Amerikaanse Senaat heeft erop aangedrongen Ar kady Sobolow, de leider van de Rus sische afgevaardigden bij de Ver. Na ties, uit het land te zetten. De commissie beschuldigt het per soneel van Sobolow van het gebruik van „dwang, geweld en vrijheidsbe roving" om negen Russische zeelie den, die asiel in de Ver. Staten had den gevraagd, ertoe te brengen naar hun communistisch vaderland terug te keren. Vijf van de zeelieden zijn op 7 april onder Russische begeleiding plotseling per vliegtuig uit New York vertrokken. Volgens telegrammen uit Rusland zouden zij hebben verklaard vrijwillig naar hun land te zijn ver trokken. Maar volgens vier kamera den, die in Ajmerika zijn gebleven, waren zij gedwongen. Eis gesteld. Het verzoek tot uitwijzing van So bolow en een van zijn voornaamste ondergeschikten is aan het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gedaan door de subcommissie uit de Senaat voor de binnenlandse veiligheid. De subcommissie verwijt het ministerie en de immigratiedienst dat zij hebben nagelaten doeltreffen de maatregelen te nemen om de jeug dige zeelieden tegen wegvoering uit het land te beschermen. In de overeenkomst, waarbij het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York werd gevestigd, is aan Amerika het recht voorbehouden, op te treden tegen iedere functionaris die zich schuldig maakt aan (onge wenst) optreden „buiten zijn officiële hoedanigheid". Op grond van deze bepaling heeft de regering dei' V.S. op 25 april reeds twee lagere leden van de Russische V.N.-delegatie uitgewezen, wier han delingen ten aanzien van de vijf zee lieden „bijzonder laakbaar" werden genoemd. Maatregelen genomen. In een communiqué van het Witte Huis is donderdag verklaard, dat de V.S. reeds maatregelen hebben geno men, die „duidelijk hun vastbesloten heid aantonen om aan alle vreemde lingen in de V.S. de volledige bescher ming die de Amerikaanse wetten bie den, te verlenen". Er wordt geen be paalde nationaliteit genoemd. Ondanks de krachtige druk die op vluchtelingen uit de communistische landen is uitgeoefend, heeft slechts een gering aantal hunner besloten naar hun land terug te keren, aldus het communiqué, dat eraan toevoegt,, dat een voortdurende stroom vlucti telingen asiel zoekt in de westelijke wereld. Sedert 1946 hadden meer dan een miljoen vluchtelingen asiel gezocht in het Westen. De V.S. houden vast aan het recht van asiel, ieder die dit wenst kan naar zijn land terug keren, maar de Amerikaanse regering be houdt zich het recht voor zich ervan te vergewissen, of een vluchteling dit uit eigen* vrije wil doet. President Soekarno van Indonesië het werd ons opgedrongen. Wij had- heeft gisteren van de Columbia-uni- versiteit in New York het eredocto raat in de rechtswetenschap ontvan gen. De bul werd hem overhandigd door de president van de universiteit, dr. Grayson Kirk. Vijfhonderd on- derwijsautoriteiten woonden de plechtigheid bij. Dr. Kirk noemde Soekarno 't sym bool van een natie die vastbesloten is vrij te zijn en van een volk dat toegewijd is aan de rechten van het induvidu door opvoeding, culturele verrijking en door de onaantastbaar heid van de stembus. In zijn antwoord zei Soekarno, die in een schitterend witte uniform was .gekleed, dat de geboorte van Indone sië gepaard ging met geweld en revo. lutie. „Wij zochten dit geweld niet, NEDERLANDS VLIEGTUIG De K.L.M. zal haar Constellation PH-LDS (Soerabaja) laten schilde ren in de kleuren van de Garuda In donesian Airways. Het toestel is voor de periode van voorlopig een maand verhuurd aan de Indonesische lucht- 14 "juni houdt kanselier eenlprêek- /w o beurt voor de „raad" voor buitenland den mèer dan genoeg té doen, om te trachten het land weer op gang le krijgen. Zoals in de meeste gevallen van geweld in het na-oorlogse Azië, werd dit niet veroorzaakt door het nationalisme, maar door de overblijf selen van het kolonialisme. Dat ge weld maakte onze vraagstukken nog talrijker". Na de plechtigheid maakte Soekar no een rondgang door het hoofd kwartier van de Verenigde Naties. De secretaris, Dag Hammarskjoeld, bood hem een lunch aan. ADENAUERS REIS NAAR DE V.S. Bondskanselier Adenauer zal 8 juni per vliegtuig voor een vriend- schaps'bezoek aan de Verenigde Sta ten vertrekken, aldus is van officiële zijde meegedeeld. Hij zal het week einde van 9 en 10 juni in New York doorbrengen en op 11 juni de ere- doctorstitel van de Yale Universiteit ontvangen. Op 12 en 13 juni zal de 'bondskanselier in Washington zijn waar hij met president Eisenhower en minister Dulles een noenmaal zal gebruiken, waarop een bespreking op het State Departement zal volgen. Op vaartmaatschappij. Op 9 juni zal het van Montreal (Canada) via Shannon (Ierland) naar Rome vertrekken. Vermoedelijk zal de president van Indonesië, Soekarno, dan de voor naamste passagier zijn. se betrekkingen" te New York en op 15 juni ontvangt hij een ere-doctors- titel van de Marquette-universiteit te Ghicago. Op 15 juni wordt de terug reis naar Bonn aanvaard. Oorlogsveteranen bij Belgische Koningin-Moeder Slachtoffer van radar en magneten Het Zwitserse blad „Basler Nach- richten" heeft een merkwaardig ver haal gepubliceerd over de omstandig heden waaronder de Britse kikvors- man Crabb de dood heeft gevonden toen hij in opdracht van de admira liteit een onderzoek instelde naar de bouw beneden de waterlijn van de Russische kruiser „Ordjonikidze". Sinds enige tijd, aldus het blad. vroegen experts van de Engelse ma rine zich af hoe het mogelijk was, dat de kruiser de moeilijkste naviga tie en manoeuvres kon uitvoeren zon der de hulp van een loods en zonder de gewone apparatuur. Tevens was men geinterresseerd in de 'bewape ning en beveiliging van het schip sinds verleden jaar bekend werd, dat Russische oorlogsbodems bij proeven zelfs een torpedo-aanval konden weerstaan. De Britse autoriteiten hebben vol gens de „Basler Nachrichten", die 2jjn bericht ontleend aan „experts uit een Scandinavische hoofdstad", Crabbs lidhaam gevonden. Grabb bleek door verdrinking om het leven te zijn ge komen. Het volgende zou zich heb ben afgespeeld: De Russen verwachtten onderwa- terspionage en hadden hun maatrege len genomen. Op 19 april registreerde de Russische radar de nadering van In haar residentie „Stuyvenberg" te Brussel heeft de Belgische koningin moeder Elizabeth vertegenwoordigers ontvangen van de diverse delegaties die zullen deelnemen aan de zesde algemene vergadering van de wereld federatie van oorlogsveteranen welke op 28 mei a.s. te Brussel begint. Dezë vergadering zal voor het eerst ook worden bijgewoond door een Rus sische afvaardiging en door waarnemers uit landen van achter het ijzeren gordijn. De federatie, die in november 1950 te Parijs werd opgericht telt thans achttien en een half miljoen leden in 31 landen. Op de foto v.l.n.r. de heren: Curxtis Campaigne (V.S.), F. de Loz (België), Ch. J. M: van Lanschot, voorzitter van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers, de koningin-moeder, Y. Zunic en generaal Miloje Milojevic (Joego slavië) en A. P. Ricci (Italië). Amerikaanse stafchefs naar Sowjet-Unie? Een woordvoerder van het Witte Huis heeft donderdag verklaard dat de gezamenlijke Amerikaanse staf chefs geen uitnodiging hebben ont vangen ora een bezoek aan de Sowjet- Unie te brengen. Hij voegde hier aan toe, dat indien een dergelijke uitnodiging ontvangen zou worden, het hem niet zou verba zen als deze aangenomen werd. Het New Yorkse blad „Daily News" vermeldt, dat bij navraag op de Rus sische ambassade in Washington is gebleken dat maarschalk Sokolofsky, de stafchef van het rode leger, aan de stafchef van de Amerikaanse lucht macht gevraagd heeft drie hoge Amerikaanse officieren naar de Sowjet-Unie te zenden ter gelegen heid van de Russische „Dag van de Luchtvaart" op 24 juni. De Ameri kaanse autoriteiten zouden op deze uitnodiging nog niet geantwoord heb ben. Het blad voegt hier aan toe dat de Sowjet-Unie waarschijnlijk als tegen prestatie ook een uitnodiging ver wacht voor Russische officieren om naar de V.S. te komen. „Roodboek" over kerkvervolging Het „roodboek" over kerkvervol ging, die in landen onder commu nistische invloed bestaat, is in de „Circolo di Roma" aan de leden van het corps diplomatique bij de Heilige Stoel aangeboden door Vittorino Ve ronese, vice-voorzitter van de Circolo. Kanunnik Bernard, voorzitter van de „Commissie voor de Vervolgde Kerk", die het Roodboek heeft uitgegeven, gaf een nadere verklaring, evenals mgr. Alberto Giovannetti van het Va ticaanse Staatssecretariaat. De Vaticaanse medewerker van het Italiaanse persbureau ,Ansa" heeft verklaard, dat men met het Roodboek een onbevooroordeelde documentatie heeft willen geven van grotendeels reeds bekende feiten en dat men het niet uitgesloten acht dat ceze publi catie waarvan, naar gezegd, de documentatie gaat tot het tijdstip van overlijden van Stalin zou kunnen dienen om vast te stellen wat gebeurd is tot op heden, in de hcop dat .Tiet gaat om een afgesloten penode en-dat, in de sfeer van „ontspanning";, de betrekkingen tussen de communisti sche regiems en de Katholieke Kö*k ook een nieuwe vorm z/ullcn kunnen vinden. de kikvorsman en onmiddellijk be gonnen de Russen de draadloze ver binding tussen Crabb en de kust te storen met een zender. Door middel van een andere installatie verhinder den de waakzame Russen onderwater fotografie. Desondanks kwam Crabb steeds dichter bij om de huid van het schip te onderzoeken. Daarop schakelde de Russische commandant een magne tische installatie ih, die Crabb tegen de scheepshuid aantrok en hem daar vasthield. Na verloop van een bepaal de tijdsduur werden de magneten uit geschakeld. Crabb werd toen door de Britse autoriteiten dood aangetroffen. Gangetje 1 2 Telef. 23005 Critieke toestand in Westduitse kabinet Het Westduitse kabinet is ai enige uren bezig te trachten de menings verschillen tussen bondskanselier Adenauer en zijn ministers Shaeffer en Erhard over de conjunctuurpoli- tiek uit de weg te ruimen. Minister van economische zaken Erhard en minister van financiën Schaeffer zijn de twee oudste en meest vertrouwde leden van Ade nauers regring. Zij worden wel „De vader en moeder van het duitse eco nomische wonder" genoemd. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zijn zij diep getroffen door de kritiek, die Adenauer woensdag op een congres van de bond van Duitse industrieën op hun jongste daden en plannen heeft geuit. Volgens deze bron zou den de twee ministers, die na Ade nauer de grootste stemmen trekkers van de Christen-Democratische Partij zijn, wel eens ernstig kunnen overwe gen af te treden als het kabinet het niet eens kan worden over een dui delijk economisch en financieel pro gram. Adenauer bemoeit zich de laatste tijd in toenemende mate met de eco nomische aangelegenheden. In een communiqué, anderhalf uur na het einde van de kabinetsverga dering uitgegeven, wordt gezegd dat de bespreking zal worden voortgezet. De regering was het er over eens, al- dus het communiqué, dat de stabili teit van prijzen, lonen en koopkracht tot elke prijs verzekerd moet zijn, de begroting moet in evenwicht zijn en er moeten maatregelen worden genomen ter bevordering van het sparen bij de bevolking, Voor de mid denstand moet het mogelijk zijn eigen kapitaal te vergaren. COMMANDO VERWISSELING ARABISCH LEGIOEN. Bij decreet heeft koning Hoessein van Jordanië gisteren het ontslag van Radi Innab als chef van de generale staf van het Arabische Legioen aan vaard. Enige maanden geleden was Innab luitenant-generaal Sir John Glubb als commandant van het Legioen, op gevolgd. Radi Innab, die voorlopig twee maanden verlof geniet voordat hij ontslag neemt uit de militaire dienst, wordt opgevolgd door de 33-jarige luitenant-kolonel Ali Aboe Noewar. Zijn benoeming die onmiddellijk is ingegaan, zal binnenkort bij decreet worden bevestigd. HHÜ I Vrolijk lachend loopt de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser (links) hier naast de Russische ambasadeur in Egypte, Evgeny Kisselev, die hem, als geschenk van de Russische regering, op het vliegveld van Cairo, waar deze foto werd gemaakt, een twee-motorig vliegtuig van het type Ilju Shin 14 aanbood voor persoonlijk gebruik. Voor het toestel, dat op de achtergrond gedeeltelijk zichtbaar is, staat een lid van de Russische bemanning van het toestel. Onenigheid in het Argentijnse leger In het Argentijnse leger heeft one nigheid geheerst over de regerings- politiek. Dit is donderdag in Buenos Aires bekend gworden. Als gevolg van deze strubbelingen zijn verschei dene officieren overgeplaatst naar buitenfuncties. Zo is kolonel Berna- dino Labayru in een nieuw-gescha- pen functie: Militair attaché- voor Nederland en België. Een kolonel die weigerde een diplomatieke post in 't buitenland te aanvaarden is voor zes maanden min of meer verbannen naar een klein dorpje in het Zuiden van Patagonië. Griekse primaat roept op tot rouw De primaat van Griekenland, aarts bisschop Dorotheos, heeft donderdag een manifest uitgegeven waarin hij de Griekse bevolking oproept om ieder maatschappelijk contact te ver mijden met Britten die niet proteste ren tegen de „misdaden van de gou verneur van Cyprus, sir John Har ding". Ook drong de aartsbisschop er op aan dat de Grieken hun rouw voor de martelaren van het Cyprische verzet betonen door feestjes af te gelasten en de gelden die hier oorspronkelijk voor bestemd waren, te besteden voor hulp aan de Cyprioten. Koel met kans op regenbuien Op het midden van de oceaan be vindt zich een voor de tijd van het jaar zeer krachtig gebied van hoge druk, dat de laatste 24 uur maar weinig van plaats is veranderd. Langs de Oostflank van dit gebied stroomt polaire lucht over dé Britse eilanden naar het West Europese vasteland. Deze lucht bereikte de af gelopen nacht ook ons land en breidt zich nu langzaam verder naar het Oosten uit. In het vlakke lagedrukgebied, dat zich van de Duitse bocht tot in Ita lië uitstrekte, ontstonden de afgelo pen nacht twee kleine depressies. De eerste lag vanochtend vroeg met een druk van 1009 mb iets ten westen van Hannover, de tweede met een druk van 1011 mb in de Po-vlakte. De kern in Noord Duitsland veroor zaakte ook bij ons op tal van plaat sen regen. Op het vliegveld Zuid- Limburg werd vanochtend 20 mm afgetapt. De over de Britse eilanden aanwe zige Noordwestelijke luchtstromen zal zich morgen verder over onze omgeving uitbreiden. Het blijft daar om koel en er bestaat kans op enke le buien. Sowjet-leger in 't nieuw „Het Sowjet-leger is, van de lichte automatische wapens tot atoompro jectielen toe, geheel nieuw uitgerust". Dit heeft generaal James Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek van het Amerikaanse landleger donder dag in de subcommissie voor de strijdkrachten van de Senaat ver klaard. Generaal Gavin sprak verder ever een Amerikaanse tank, die eventueel atoomprojectielen kan af schieten. Bij de eerste proeven waren bevre digende resultaten bereikt. De gene raal gaf geen verdere bijzonder heden. REGENJASSEN HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8 en 9 Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). KOEL WEER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, mati ge tot vrij krachtige noordelij ke wind. Koel. 26 Mei zon op 4.34, onder 20.45; maan op 22.29, onder 5.50. Hoogwaterstanden 26 Mei v.m. 4.25; n.m. 4.50. Korreltje Ook 'n ezel in satijn kan slechts 'n ezel zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1