Woningbouw in Nederland raakt beneden Europees peil BOUWBEDRIJF NIET EFFICIENT GENOEG Grootscheepse graandiefsfallen deden scheepsladingen verzinken Wijd-vertakt Lidmaatschap of zwarte lampjes! Ontwikkeling van de loonvorming vergroot moeilijkheden voor de landarbeid Komt de Hollandse Nieuwe vrijdag in Nederland aan? vuricT spel Vier toeristen ernstig gewond WOENSDAG 23 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Rapport van Mij voor nijverheid en handel Een vergelijking van de kwaliteit van de tegenwoordige Nederlandse woningbouw met die in andere West Europese landen leert, dat Nederland de voorsprong op woningebied, die het 25 jaar geleden had, volkomen heeft verloren en zelfs voor een deel in achterstand heeft zien veranderen. Bij de voortgaande integratie van West-Europa zal deze achterstand moeten verdwijnen en zal het woon- peil in Nederland op één iijn moeten komen met dat van de overige "West Europese landen. Aldus het rapport „woningproduk- tie en welvaart" van een door de Nederlandse Maatschappij voor nij verheid en handel ingestelde woning bouwcommissie, onder voorzitter schap van prof. dr. A. H. M. Al- ibregts. De commissie heeft zich diepgaand beziggehouden met de beantwoor ding van de vraag, welke de oorza ken van de woningnood en welke de middelen ter verbetering zijn. De commissie meent te mogen vast stellen dat om welke redenen dan ook de bouwtijd per woning na de oorlog zeer aanzienlijk is verlengd. Voor de grotere woningcomplexen be dragen de verschillen minstens vier lot zes maanden. Weinig belangstelling. Noch de aantrekkelijke lonen, noch de morele overwegingen, dat de wo ningnood voor ons volk een ramp be tekent, zijn redenen geweest voor de beoefenaren van de vakambachten om belangstelling te hebben voor het bouwvak, aldus het rapport. Slechts de vakgroep timmerlieden blijkt zij het ook uit andere over wegingen nog wel in trek te zijn. De commissie verwacht, dat de ar beidsmarkt zich eerder in ongunstige dan in gunstige zin zal ontwikkelen. Het weer tot stand brengen van een evenwicht tussen de lasten en de ba ten van het woningbezit en tussen het buurpei! en loonpeil is nood-zake lijk. De opvoering van de produktivi- teit zal gedeeltelijk tot compensa tie van verhoogde reëele huren moe ten strekken, zo meent de commissie. Het geval Utrecht voor de rechtbank Kind stierfterwijl ouders scooterden Het echtpaar W. te Utrecht, dat in november 1955 Nederland in veront waardiging bracht door de verregaan de verwaarlozing van de kinderen, heeft gisteren voor de Utrechtse recht bank terecht gestaan. Man en vrouw werden veroordeeld tot 21/2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Deze gehele droevige zaak werd gis teren voor het gerecht gereconstru eerd. Begin november '1955 had de politie aanwijzingen gekregen, dat er in de woning van een echtpaar onbe schrijfelijke toestanden heersten. De politie deed een inval en trof het tweejarige zoontje Peter Otto dood ziek aan. Een baby van negen maan den was eveneens ernstig ziek. Evenals twee andere kinderen uit het gezin waren de kleuters totaal verwaarloosd. De jongste twee wer den in het ziekenhuis opgenomen, v/aar de tweejarige kleuter de vol gende dag overleed. Slaapkamer van echtpaar en kin deren verkeerden in verregaande staat van vervuiling. Maar in de huis kamer heerste een zekere luxe. Een glanzend-nieuw televisietoestel stond in een van de hoeken naast 'n grammo fooninstallatie. Het echtpaar bezat, ook een scooter en een elektrische wasmachine. De man, die zeventig a tachtig gul den per week verdiende, gaf zijn vrouw niet meer dan vijftien gulden huishoudgeld. De rest van het inkomen was be stemd voor afbetalingen en privé- liefhebberijen, zoals gokken. Ook de moeder had evenmin enige zorg aan de kinderen besteed. Geregeld trok zij er met haar man met de scooter op uit en liet het kroost vrijwel onverzorgd achter. De eis van de officier, die grove verwaarlozing bewezen achtte, luid de twee jaar met aftrek tegen élk van de verdachten. DURE DRONKENSCHAP. Maandagmorgen vroeg liepen een 22-jarige expeditieknecht en een 23- jarige lichtdrukker in beschoken toestand op de Haagse Veenkade. Zij hadden reeds van een geparkeerde auto het spatscherm en het dashbord vernield, toen zij een andere wagen zagen staan, waarin de expeditie knecht plaats nam. De drukker duw de daarna de auto op, maar de expe ditieknecht kon deze niet meer in zijn macht houden en de auto ver dween in het water van de Veenka de. Op het laatste ogenblik wist de expeditieknecht er uit te springen. De politie heeft het tweetal gearres teerd en de brandweer heeft de auto op het droge gebracht. De drukker had niet minder dan 35 glazen bier gedronken volgens zijn verklaring. Voor de overiieid is volgens haar een belangrijke taak weggelegd in het scheppen van het juiste klimaat voor het bevorderen van een effi- cliënte woningproduktie. Van het bedrijfsleven moet een totaal andere instelling ten opzichte van de problemen worden verlangd. Het volledig naast elkaar werken en vaak tegen elkaar inwerken van de ontwerpende en de uitvoerende instanties en de toeleveringsbedrij ven zal vervangen dienen te wor den door bewuste samenwerking. Arbeidsklimaat. Het arbeidsklimaat kan, aldus het rapport, o.m. worden verbeterd door: 1. Het overbrengen van vele werk zaamheden van de bouwplaats naar de fabrieken en werkplaatsen. 2. Het bevorderen van een z.g. be- drijfssamenwerking, waardoor o.a. ook een vaste band tussen arbeiders en bedrijven zal kunnen ontstaan. 3. Het zo spoedig mogelijk aan brengen van verwarmings- en licht installaties, waardoor tijdens de win ter „normaal" kan worden doorge werkt. De commissie is van oordeel dat, zolang de aantrekkelijkheid van het bouwvak voor de arbeiders niet ver- ROEP STICHTING in het leven In haar rapport „woningproduk tie en welvaart" doet de woning bouwcommissie van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel een suggestie voor een door het hoofdbestuur der Maatschappij te nemen-initiatief tot het in het leven roepen van een stichting, die tot taak zou kunnen hebben om, door het stimuleren van in dustriële produktie- en bouw methoden en door standaardisa tie van woningonderdelen, zowel voor traditionele woningbouw als voor de z.g. systeembouw en montagebouw. te komen tot een meer rationele voorziening in het huidige tekort aan woningen voor huisvesting van medewerkers, betrokken bij de grote indus triële en andere bedrijven in Ne derland. beterd wordt, geen vergroting van het arbeidspotentieel te verwachten is. Het is zelfs de vraag of het om streeks 1962 aan de markt komende grotere arbeidsaanbod, wanneer in die periode niet veel veranderd is, zijn weg naar de bouwvakken zal zoe ken. Dit is te meer bedenkelijk, zo meent de commissie, omdat omstreeks 19681969 een extra-toeneming van de behoefte aan woningen te ver wachten is. (Advertentie) Bij het overladen in een ander schip lijdt de scheepslading een ze ker verlies en de handel houdt bij graantransporten rekening met een verlies van 3% der lading. Toen dit echter een jaar geleden in de Rotter- damste haven opliep tot 12% vonden de reders het tijd de politie te waar schuwen, die na een onderzoek een reeks arrestaties dwars door Neder land verrichtte; gistermorgen begon de zaak tegen deze verdachten, waar voor de Rotterdamse rechtbank drie dagen heeft uitgetrokken. Volgens een uit onderzoek en ver horen verkregen beeld, werd het graan waarbij de verduistering gekonstateerd werd met tonnen boven het gewicht, dat op het weeg briefje stond aangegeven overgela den op de schepen van een schipper, die voor het overwicht een dubbel tje per kilo betaalde. Goede winsten. Deze schipper hod contact gezocht met een coöperatie in Lekkerkerk, die hem weer twee dubbeltjes be taalde per kilo, zodat er beduidende winsten ontstonden, di« echter ge deeltelijk uitbetaald moesten worden aan controleurs,, dekpersoneel, ver voerders en aldegênen, die van de onregelmatigheden op de hoogte wa- ten en een oogje dicht deden. Hierdoor is het aantal verdachten, dat voor de rechtbank moet verschij nen tot een interessante hoogte ge stegen, want in een havenbedrijf zijn veel instanties die met veel dingen iets te maken hebben. Eén vrijspraak. Een verdachte werd echter gister middag al vrij van schuld verklaard; het was de expeditieleider van de coöperatie, die geld van de schipper had aangenomen. Tijdens de recht zitting bleek echter, dat dit geld ge geven werd als fooitje voor snel- los sen en dat dit een soort traditie was, die al jarenlang tussen schippers en het bedrijf bestaan heeft. Slechts een overtreding? De voorzitter van de coöperatie zal 't moeilijker krijgen. Hij verklaarde dat hij niet geweten heeft, dat het graan van diefstal afkomstig was, want hij heeft zelfs een kwitantie voor de zendingen geëist. Wel was op de kwitanties 'n valse handtekening gezet door de schipper op aanraden van de voorzitter, zo verklaarde de schipper maar dit scheen gebeurd te zijn omdat de schipper geen handelsvergunning had De schipper hoor tenslotte 1 jaar en 6 maanden tegen zich eisen; twee schippers, die bij hem in dienst zijn en gestolen graan vervoerd hebben, kregen een eis van veertien dagen; een derde dienst-schipper hoorde 2 maanden tegen zich eisen en de voorzitter van de coöperatie kreeg 'n eis van 15 maanden. Klagende slager Een Zandvoortse winkeliersvereni ging zorgt elk jaar voor een stem mige feestverlichting bij de zaken van haar leden, doch omdat in de straat drie winkeliers geen lid zijn, kregen zij zwarte in plaats van lichte lichtjes voor hun zaak, zodat ieder een heel duidelijk kon zien, dat zij spelbrekers waren. Een slager, die ook met zwarte lampjes verrast werd, rende naar de rechter en eiste gistermiddag, dat de lampjes verwijderd zouden worden of dat de actieve vereniging anders een dwangsom van 100,per dag zou ■moeten betalen. De advocaat van de vereniging leg de uit hoe gezellig alles vroeger was geweest. De thans klagende slager was zelf een der oprichters van de vereniging, maar enkele jaren gele den wilde hij niet meer meedoen. Wie niet betaalt, zo betoogde de verde diger, krijgt natuurlijk geen lampjes, maar de lampjes hangen aan slin gers, zodat men niet eenvoudig-weg een winkel kan overslaan. Het vorig jaar had men bij de niet- leden geen lampjes in de fitting ge daan, maar toen het begon te regenen kwam er kortsluiting. Daarom was men op deze gedachte gekomen. De rechter, die met een zware denkrimpel had zitten luisteren, zal morgen uitspraak doen. Visventer vernielde reddingboot-materiaal Acht maanden geëist Acht maanden met aftrek heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren geëist tegen een visventer uit Velsen, die beschadi ging op een reddingboot en poging tot brandstichting op een ander schip was ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding zou de vis venter in de nacht van 4 op 4 april aan boord zijn gegaan van de red dingboot „Neeltje Jacoba", die in de haven van IJmuiden lag: Hij zou een radio-antenne, een scheepsklok en apparaten vernield hebben. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij aan boord van het onderzoekvaartuig van de staatsvissershaven „Willem Beu- kelszoon" een jutezak, liggende op een cocosmat boven het rooster van de machinekamer, in brand heeft -ge stoken, waardoor groot gevaar te duchten was. Verdachte kon zich van het voor val niets meer herinneren. Hij had een aantal café's bezocht en te veel gedronken. Het kon wel waar zijn, dat hij aan boord van de schepen is geweest, verklaarde hij. Een machinist van de „Wilem Beu- kelszoon" heeft in de nacht van 4 op 5 april een dronken man aan boord gezien. Deze had geroepen: „Ik steek de boel in brand en maak de boot los". De machinist heeft hem van boord gezet. Hij zag toen dat de jute zak in brand stond en heeft het vuur geblust. Of dit dezelfde man was als verdachte kon getuige niet verklaren. De officier van justitie was van me ning, dat de brand ernstige gevolgen had kunnen hebben: Er was beman ning aan boord, die sliep. De uitspraak volgt op 31 mei. KINDJE VERGIFTIGD. De nog geen 2 jaar oude Niekie Loogman te Kortenhoef vond dins dagmiddag in de tuin van zyn vader een weggeworpen glazen buisje, waarin zich een of twee druppeltjes vloeistof bevonden. Het kindje dronk deze vloeistof en overleed een uur naderhand aan ern stige vergiftigingsverschijnselen, die veroorzaakt werden door het zware insectenvergif, dat zich in het buisje bevonden had. Graf-bloemen als zonnetje in huis Toen er steeds meer klachten bij de politie van Rotterdam binnen kwamen, dat op de begraafplaats Crooswijk bloemen en vazen gesto len werden, zette men een paar mannetjes op post, die zaterdag eer^ 57-jarige weduwe betrapten, toen deze een bos tulpen van een der gra ven weghaalde. Voor de officier van justitie geleid, vertelde de vrouw gisteren, dat zij iedere zaterdag naar het kerkhof ging om daar bloemen te halen, om dat zij zondags een bloemetje in huis wilde hebben. Taxichauffeurs staken niet Vergelijk in overleg Gistermiddag heeft de Nederland se bond van vervoerpersoneel, afde ling Amsterdam, bedrijfsgroep weg vervoer, zich in een rondschrijven ge wend tot de Amsterdamse taxichauf feurs. In het schrijven wordt gezegd dat het overleg met de landelijke iooncommissie en de erkende vakor ganisaties tot resultaten heeft geleid, waaraan het landelijk vakgroepsbe stuur taxi en het bedrijfsgroepsbe- stuur van de Nederlandse bond van vervoerpersoneel zijn goedkeuring heeft kunnen geven. Overeengekomen is het loon van 56.80 te verhogen tot 63, De 2 pet. vakantietoeslag a ƒ51.75 zal bindend worden opgenomen in de landelijke loonregeling. Het grond- loon voor taxichauffeurs wordt ver hoogd van 29.75 op 31,Het loon van huurauto-chauffeurs wordt ver hoogd van ƒ41.70 tot ƒ44, Plaatselijk zal moeten worden over legd, aldus het rondschrijven, over een uitkering ineens van 3 pet. uit de winst van 1955, waarbij het huur- autoloon van 42.70 als basis zal die nen. Zoals bekend hadden de Amster damse taxichauffeurs besloten de dag van vandaag af te wachten, alvorens te beslissen over een eventuele sta kingsactie. Kath. Boeren- en Tuindersbond De voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, de heer C. G. A. Mertens, acht de vrees, dat bij de vrijere loonvor ming de spelregels niet of onvoldoen de in acht worden genomen, niet on gegrond. Hij kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat van de geboden mogelijkheden een gretiger gebruik gaat worden gemaakt, dan volgens de gestelde voorwaarden behoort te ge scheiden. Voor 't agrarische bedrijfs leven betekent dit, dat de moeilijk heden bij de arbeidsvoorziening nog groter zullen worden. In zijn rede ter opening van de gistermiddag te Den Bosch gehouden buitengewone algemene vergadering van de KNBTB deed de heer Mertens daarom een dringend beroep, zowel op werkgevers en werknemers als op de loontoetsende instanties om alleen zodanige bedrijfstaksgewijze loondif- ferentiaties toe te staan als op grond van produktiviteit, rendabiliteit en werkgelegenheid mogelijk en met de coördinatie-gedachte verenigbaar zijn. De KNBTB was in buitengewone vergadering bijeengekomen om een rapport te bespreken, waarin de bond zijn eisen en wensen ten aanzien van de herziening van de agrarische voor lichting heeft neergelegd. Het rapport concludeert, dat aangezien deze voor lichting een sterk individueel mentaal beïnvloedend karakter draagt en ver scheidene van haar aspecten nauw verbonden zijn met problemen van levensbeschouwelijke aard, het geor ganiseerde bedrijfsleven medezeggen schap moet krijgen in het totale voor lichtingsbeleid. Het rapport werd ter vergadering toegelicht door de alge mene secretaris van de KNBTB mr. T. Brouwer en door prof. ir. W. J. Dewez. dinatie de relatieve gelijkstelling van de landarbeiders opnieuw aan de orde te stéllen. Hij opperde de suggestie, dat het dan wellicht zou moeten ko men tot afschaffing van de vijfde ge meenteklasse. Een dergelijke ontwik keling zou voor de Nederlandse volks- huishouding echter niet heilzaam en voor de landbouw te betreuren zijn, omdat daardoor de ongunstige ont wikkeling tussen kosten en opbreng sten nog zou worden verscherpt. De heer Mertens deed ook nog een drin gend beroep op het ministerie van Economische Zaken om er op toe te zien, dat loonsverhogingen, die de 3% te bóven gaan, niet afgewenteld worden op de prijzen, ook niet daar, waar dat onopvallend pleegt te ge schieden. Ten aanzien van de agrarische voor lichting zeide de heer Mertens, dat het, mede door de evolutie in de taak en werkwijze van de Rij'ksvoorlich ting, waarbij de boer niet alleen als hoofd van het bedrijf maar ook en vooral als hoofd van hêt gezin, steeds meer in de voorlichting wordt betrok ken, het begrijpelijk is, dat de stands organisaties geen genoegen kunnen nemen met de plaats, welke zij tot op heden innemen. De voorzitter, de heer Mertens, be toogde in zijn openingswoord, dat de KNBTB gemeend heeft het streven, om de verantwoordelijkheid voor de loonvorming over te dragen aan het georganiseerde bedrijfsleven en de mogelijkheid te scheppen voor be drijfstaksgewijze differentiatie moeten steunen. Hij voerde hiervoor principiële en praktische argumenten aan. Daarbij werd uitgegaan van het vertrouwen dat de regels van het spel zouden worden in acht genomen, zo dat de repercussies voor de agrarische bedrijfstak beperkt zouden blijven. Hij vreesde, dat dit vertrouwen ge schokt zal worden èn omdat het pro bleem van de verdeling der welvaart tè beperkt werd gesteld de huis- en grondeigenaren werden wéér ver geten èn omdat van de geboden mogelijkheden een tè ruim gebruik wordt gemaakt. De heer Mertens wees erop, dat het agrarisch bedrijfsleven zichzelf heeft beperkt en hij uitte een woord van waardering aèn het adres van de landarbeidersbonden voor het getoon de verantwoordelijkheidsbesef en de zelfbeheersing. De landbouw heeft een voorbeeld gegeven, dat navolging verdient, wil de gedifferentieerde loonpolitiek aanspraak kunnen maken op het recht van voortbestaan", zo :eide hij. Hij liet er echter geen twij fel over bestaan, dat, mocht de reali sering van het nieuwe loonbeleid on gewenste gevolgen hebben voor de landbouw, de KNBTB niet zal schro men op grond van de beoogde coör- Felle strijd Een groot gedeelte van de Neder landse Haringvloot is thans op volle kracht op weg naar de visgronden op de Noordzee, op zeven en vijftig graden noorderbreedte, oostelijk van de plaats Aberdeen in Schotland. Circa honderdvijftien vissersschepen zijn thans buitengaats: uit Vlaardin gen vertrokken gisterochtend om acht uur twintig, uit Scheveningen tus sen twaalf en een uur gistermiddag zestig en uit IJmuiden gistermiddag om twee uur ruim dertig. Uit de IJmuidense vissershaven zijn 34 Katwijkse, Scheveningse en IJmui dense treilers en loggers vertrokken; twee schepen moesten blijven liggen omdat de bemanning incompleet was. Kw 144 „Rijnmond 3" stak het eerst de steven in zee en buiten gekomen troffen de Katwijkers ook de' vloten van Scheveningen en Vlaardingen, die al eerder uit hun havens waren vertrokken en volle kracht opstoom- den naar de visgronden. Van Vlaar dingen uit deed het hospitaalkerk schip „De Hoop", na Scheveningen ook nog IJmuiden aan; het zette daar een aantal passagiers aan land, waar na het zich onmiddellijk weer bij de vloot voegde. Treilers en Jagers. Bij de vloot, die uit IJmuiden ver trok, bevonden zich voor het eerst ook enkele treilers, de Schev. 117 en 171. Deze snellopende schepen, die met het treilnet vissen, maken een kans als eerste de haring in Neder land aan te voeren, wanneer zij in de woensdagnamiddag meteen goede vangsten doen. De loggers zullen niet eerder dan woensdagnacht aan de thuisreis kunnen beginnen daar de vleet dan pas wordt gehaald. Enkele schepen met sterke motoren hebben schepen van de eigen ploeg, die minder krachtige motoren heb ben. op sleeptouw genomen. Er zijn combinaties gevormd en voor iedere ploeg is een jager aangewezen die nield. de vangsten van de schepen aan boord neemt en dan als de wind huistoe gaat. Verwacht wordt dat vrijdag in de loop van de dag de eerste Hol landse Nieuwe in ons land zal kun nen worden binnengebracht. Maar aangezien er vissers zijn, die dichter bij huis hun geluk beproeven kan dat ook nog wel eerder worden. Veilingkisten vatten vlam Gistermiddag om vier uur moest de Haagse brandweer uitrukken naar de Troelstrakade, waar een langs het water opgeslagen partij veilingkisten van de Haagse groenten- en fruit veiling in brand was geraakt. Met autospuiten had men het vuur Hun nen het uur onder de knie. Het vuur is ontstaan, doordat kin deren met lucifers hadden gespeeld, waarbij wat houtwol tussen de kisten in brand was geraakt. Motor tegen vrachtauto Het Duitse ge^jn Zimmermann uit Straelen bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen is gistermiddag in En schede ernstig gewond, toen het rij dend in een motor met zijspan op de Getfert'singel, tegen een vrachtauto opreed, die niet stopte, voor een zich daar bevindend stopbord. De motor reed met flinke snelheid op de vracht auto, waardoor alle inzittenden van motor en zijspan ernstig werden ge wond. De vrouw en een der kinderen werden zeer ernstig gewond naar het R. K. Ziekenhuis te Enschede over gebracht. De toestand van de man en het andere kind, die beiden vrij ernstig gewond werden, is bevredi gend. De motor met zijspan werd ver- De betekenis van de V.G.L.O.-school Congres te Utrecht De sectie VGLO van het katho liek onderwijzersverbond heeft giste ren in Utrecht een congres gehouden, dat in een volle zaal van het ge bouw voor K. en W. werd geopend door de vice-voorzitter van het KOV de heer J. Poncin uit Haarlem. Naar zijn mening bestaat veel ver keerd inzicht omtrent de plaats van ■het VGLO in het onderwijsbestel. Hij betreurde het, dat dit onderwijs nog steeds niet de wettelijke bepa lingen heeft gekregen waarop het reoht heeft en er veelal bij het VGLO onder slechte pmstandigheden wordt gewerkt. De hoofdinspecteur bij het VGLO, de heer 'B. Stoopman, uit Nijmegen, hield een inleiding over de betekenis van het VGLO voor de maatschappij. Naar zijn mening vindt de moei zame ontwikkeling van het VGLO zjjn oorzaak in de instelling van een zevende leerjaar bij het lager onder wijs en in de tijdens de oorlog geno men voortijdige maatregel tot het in voeren van een achtste klas. Dit laatste is z.i. een mislukking geworden, waardoor het VGLO een kwijnend bestaan leidde en allerlei moeilijkheden bleven en .blijven be staan. Hij pleitte voor een nauwere samenwerking met het nijverheidson derwijs, waarmee nu een zekere con currentie bestaat. Dronken automobilist liet zoontje sturen Vier maanden gevangenis De rechtbank te Zwolle heeft gis teren een 41-jarige loodgieter uit Putten tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld, alsmede tot intrek king van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. Op 10 augustus j.l. heeft de man in de omgeving van zijn woonplaats met een auto een voetganger aangereden, tenyijl hij onder invloed verkeerde van sterke drank. Deze voetganger werd als ge volg hiervan zodanig gewond, dat hem later een been moest worden afgezet. Het achtjarig zoontje van verd. zat op het moment van de aan rijding bij zijn vader op schoot en stuurde de wagen. Juist op een mo ment, dat de vader even achterom keek naar kennissen, gaf het jon getje een ruk aan het stuur waardoor de wagen van de weg afreed, recht op een groepje voetgangers af. De auto was niet op tijd meer tot stil stand te brengen om de aanrijding te voorkomen. De eis luidde veertien dagen gele den zes maanden gevangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbe wijs. Desiderius glimlachte Pinkster-drie te Rotterdam Desiderius Erasmus, die nog altijd volgens de legende een blad van zijn boek omslaat, als hij het middernacht hoort slaan, moet zich gisteren weer in zijn element gevoeld hebben. Ter gelegenheid van Pinkster-drie stond hij temidden van marktkraampjes, standwerkers en een goedlachs, fla nerend publiek. Dit keert dan meestal met een zak pinda's en een potje geraniums of een andere bloeiende kamerplant naar huis terug, maar niet nadat er een ijsje is gesavoureerd of er voor Pa een das is meegenomen en zelfs de grote mensen enkele minuten van de aarde weg zijn ge weest, geboeid als zij waren door het aloude spel van Jan Klaassen en Ka trijn, dat in velerlei variaties en aan gepast aan deze tijd in de poppenkast wordt vertoond. Het weer werkte bijzonder mee, zo dat Desiderius dubbel tevreden kon zijn en het niet hoefde te betreuren, dat conform het opschrift op zijn beeld zijn zon te Basel onder is gegaan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6