star „EEN op EEN Streekplan niet méér dan richtlijn voor gemeente en burgerij American iezinaskrantc Feestende padvindsters boden driehonderd baby-uitzetten aan Toneelhuwelijk in Warmond VN Eigen verantwoording zonder zinloze scheldpartijen Prinses Marijke te midden van jubilerende kabouters WOENSDAG 23 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Koningin aanwezig Gekleed in het uniform der pad vindsters is koningin Juliana gister middag om kwart voor twee op de Goudsberg aangekomen om de „Jubel dag" van de Nederlandse Padvind sters bij te wonen, die gehouden werd bij gelegenheid van het 40-jarig be staan van deze bond. Nadat de koningin een rondgang over het terrein gemaakt had, waar zich ruim 7000 meisjes opgesteld had den, kwam het hoogtepunt van de middag, toen groepen padvindsters en kabouters onder wie zich ook prinses Marijke bevond aan de aan wezige vertegenwoordiger van de Unicef 300 volledige baby-uitzetten aanboden, bestemd voor arme ge zinnen in Griekenland. De baby-uitzetten, die als speciale daad in dit jubeljaar door de meisjes vervaardigd zijn, werden in een vrachtwagen geladen, die hen onmid dellijk naar Schiphol bracht, waar een vliegtuig van de K.L.M. hen op nam voor verder vervoer. Nadat de koningin met afgevaar digden van buitenlandse padvind- stersverenigingen de thee had ge bruikt, werd het jubelspel „De Tover- hoed" opgevoerd, waarna de konin gin rond kwart voor vijf het feest terrein verliet. NIEUW GEDEELTE VAN RIJKS WEG NAAR ARNHEM BEGIN JULI IN GEBRUIK. De eerste week van juli, zo bericht' de A.N.W.B., zal een belangrijk deel van de nieuwe rijksweg no. 12 Den HaagUtrechtZevenaar, het z.g. Hazenpad officieel voor het snel verkeer worden opengesteld, en wel het gedeelte tussen Veenendaal en Het Planken- Wambuis, oostelijk van Ede. Eind april is de tweede rijbaan van het gedeelte Driebergen tot voorbij Maarsbergen van deze rijksweg opengesteld, hetgeen reeds een gro te verbetering was voor het drukke verkeer op deze autoweg. Begin juli aldus de A.N.W.B. zal het eveneens uit twee rijbanen bestaande nieuwe deel Veenendaai- Het Planken Wambuis, ongeveer 10 km. westelijk van Arnhem, in ge bruik worden genomen, terwijl tege lijkertijd ook de tweede rijbaan tus sen Maarsbergen en Veenendaal ge reed zal zijn, zodat dan de gehele rijksweg 12 uit twee rijbanen zal be staan. Daar het nieuwe deel van de rijks weg op de oude rijksweg EdeArn hem zal aansluiten, is deze laatste tussen het Planken Wambuis en Arn hem verbeterd en op een breedte van tien meter gebracht. De openstelling van dit nieuwe ge deelte van de rijksweg 12 betekent een aanzienlijke venbetering voor het snelverkeer paar het oosten van het land en omgekeerd, terwijl de Veluwezoom eveneens van deze nieu we verbinding zal profiteren. Het wegwijzersysteem van de A.N. W.B., voorzover gebaseerd op de oude oost-westverbinding, ondergaat door de openstelling van het nieuwe weg- traject een. ingrijpende wijziging. De Bond zal er zorg voor dragen dat op de dag van de openstelling twaalf nieuwe wegwijzers zullen zijn ge plaatst, alsmede negenentwintig riohtingborden en vijfentwintig voor- richtingsborden. Van negentien weg wijzers moeten de opschriften wor den gewijzigd, hetgeen neerkomt op het vernieuwen van drie-en-veer tig wegwijzerarmen. Dinsdagmiddag heeft H.M. de Konin gin een bezoek gebracht aan het Ne derlandse Padvinstersgilde dat op de Geudsberg te Lunteren zijn veertig jarig bestaan vierde met een jubeldag. H.M. de Koningin is beschermvrouwe van het N.P.G. met de titel „Mova- vedo", moeder van vele dochters. De foto toont H.M. de Koningin in gesprek met „Blauwe vogel" Quini Jonker die H.M. een kalender aan biedt. NOG TWEE AANKLACHTEN TEGEN MR SCHOKKING? Tegen burgemeester Schokking van Den Haag zullen nog twee klachten worden ingediend, zo weet Het Vrije Volk reeds bij voorbaat te melden. Nadat mejuffrouw M. Pino, zuster van de in 1942 te Hazerswoude gear^ resteerde Jacob pino, onlangs een later niet ontvankelijk verklaarde aanklacht heeft ingediend, zal dit voorbeeld worden gevolgd door de moeder van mevrouw Pino, de we duwe Adler, wonend in Brazilië, en de heer D. Slui te Rotterdam. Mevrouw Adler is de schoonmoer- der van Jacob Pino, die in 1942 te Hazerswoude met vrouw en dochter is gearresteerd, naar beoogd wordt op advies van mr. Schokking. Als gevolg hiervan kwam dit joodse ge zin later om. De heer Slui was in 1942 landarbeider te Hazerswoude. Ook hij is in 1942 gearresteerd nadat hij 't joodse gezin onderdak had ver schaft. De aanklacht van mejuffrouw M. Pino is niet ontvankelijk ver klaard om een juridisch-technische reden. Mevrouw Adler en de heer Slui hebben zich gewénd tot mr. Ter Laan te Amsterdam als raadsman. VLAAG VERNIELT RUITEN. Toen de bloemen kweker P. Emme- lot in de Zonstraat te Utrecht maan dagmiddag achter zijn huis een gewel dig kabaal hoorde en naar het raam vloog, kon hij nog juist zien, hoe een aantal ruiten van zijn broeikassen hoogd door de lucht zeilden en veer tig meter ver over de heg bij de buren .terechtkwamen. De oorzaak was een kleine wind hoos, beter gezegd een „zomervlaag", die zich over de huizen had gestort op de kassen van de heer Emmelot. MO#** II Schots kind blijft bij Haagse moeder Het 8-jarig pieisje Pearl Bulloch blijft bij haar moeder in Den Haag. Gisteravond zijn haar moeder en vader samen met het kind bij de kinderpolitie in 's^Gravenhage ge weest. De man heeft toen aan de politie meegedeeld, dat hij er in'toe stemt, dat het kind bij de moeder blijft. Er is een afspraak gemaakt, dat het meisje eens per jaar voor veer tien dagen naar haar vader in SchotT land zal gaan. Zoals bekend is, heeft de 30-jarige mevrouw Bulloch-van Kuijeren vorige week maandag het kind in Glasgow uit school gehaald en linea recta per vliegtuig mee naar Nederland genomen. GEEN PLAATS MEER IN DE FORENSENKAMPEN. De animo om een tenthuisje te plaatsen op een van de vele foren senkampen, die binnen week-end-be- reik van de grote bevolkingscentra zijn ingericht, neemt nog steeds toe. Vrijwel al deze kampen zijn echter reeds lang volgeboekt en vele ervan hebben, lange en nog steeds groeien de wachtlijsten met namen van gega digden voor een vrijkomende plaats. Het is de Nederlandse Kampeer- raad gebleken, dat er niet op gere- Wanneer een verkiezingspamfletze mensen leven en een kort praatje hoe zij zich politiek inspannen voor de speciale functie, die zij in de frac tie hebben. noodzakelijk op partijen moet gaan schelden en koeien-met-gouden hoorns moet gaan beloven aan een beduusde stemraersmenigte, die zijn Opmerkelijk in dit verband is het k-fn kan helo de KVP Zl\ Z', «at Welter houdt en velen, ff. JÜÏÜÏL™ i 'l'e in hem de conservatieve liberaal vrezen, zullen getroffen worden door de logica van deze doorwinterde po liticus. verkiezingsblad, dat hedenmorgenI op de post is gegaan, wel een zeer grootse doorbraak gepleegd. Als een kleurrijk tijdschrift uitge voerd, wordt er alleen op de achter pagina, die aan mopjes is besteed, de naam van andere partijen ver meld, en als men tot die achterpa gina genaderd is, nadat men eerst het gehele blad gelezen heeft, dan zal men tot de ontdekking zijn ge komen, dat dit de juiste plaats is voor vele van die daar genoemde partijen. Verantwoording. De inhoud van het blad begint met een verantwoording van de afgelo pen regeringsperiode. De K.V.P. brengt de kiezers in herinnering, wat zij vier jaren geleden beloofd heeft en vertelt, wat zij in de afgelopen jaren gedaan heeft om deze beloften te verwerkelijken. Vervolgens komen alle leden van de K.V.P.-Tweede-Kamer-fractie aan het woord; een kleine schets hoe de- kend kan worden, dat in de toekomst slagplaats. de capaciteit van de 'bestaande kam pen verder uitgebreid wordt. Ook ontbreekt de ruimte om nieuwe fo rensenkampen in te richten. Daarom is een ernstige waarschu wing op z'n plaats vooral geen tent huisje te kopen of te gaan bouwen, indien men zich niet tevoren van een plaats verzekerd heeft om dat huisje neer te zetten, want men loopt het risico dat het tot in lengte van dagen opgeborgen moet blijven in een op- EEN op EENTs een blad, dat alle in deze verkiezingstijd reeds versche nen pamfletten een beetje beschaamd doet staan; het* is zonder rancune- gevoelens ten opzichte van andere partijen geschreven, in de geruststel lende zekerheid, dat de daden van fle eigen partij voldoende tot de kie zers zullen sperken. Onder grote belangstelling heeft hedenmorgen te Warmond „een interna tionaal toneelhuwelijk" plaats gehad. Mej. Jo de Greef en de heer Herman Sercu uit Ardooie bij Thielt (België), zoon van de burgemeester van die plaats, werden in de echt verbonden in de parochiekerk van St. Matthias. Bruid en bruidegom leerden elkaar kennen bij de toneeluitwisseling tu&en „Doe om wel" uit Ardooie en „St. Matthias" uit Warmond. Foto v. d. Horst. Meer dan 300.000 personenauto's in Nederland Volgens berekeningen van de KN. A.C. bedroeg het aantal geregistreer de motorrijtuigen op 1 april 1956: 301.400 (267.888) personenauto's; 6960 (6722) autobussen: 105.600 (97.699) vrachtauto's en bestelauto's, 4545 (4275) trekauto's 6.010 (4.944) specia le voertuigen; 153.950 (146.171) mo torrijwielen inclusief scooters; 580.000 (503.421) bromfietsen; 300 tractoren en 12.090 (11.294) motordriewielers. Het aantal personenauto's dat in het eerste kwartaal van 1956 in Neder land werd ingevoerd was 33 pet. ho ger dan het in 1955 in deze zelfde periode ingevoerde aantal personen auto's. In het bijzonder werden uit België en Luxemburg zeer veel personen auto's ingevoerd. Het aantal scoorters dat in Neder land werd geïmporteerd nam even eens zeer sterk toe; in 1955 werden er in het eerste kwartaal 2.421 scoo ters geïmporteerd, over deze zelfde periode van 1956 was dit aantal 4.366. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) bedraagt per 1 april 1.170.855 stuks. Op 1 aug. 1955 wat dit aantal 1.042.674. De tus sen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende, door het C.B.S. gepu bliceerde gegevens per 1 augustus 1955. K.v.K. Rijnland aan Tweede Kamer: Hoger beroep moet mogelijk blijven 1. dat het streekplan zoals ove rigens wordt voorgesteld in derdaad niet meer wordt dan een program of richtlijn vooi* de gemeente en burgerij; Prinses Marijke, temidden van haar medekabouters gefotografeerd tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van het Nederlandse Padvindstersgilde, welke dinsdag op de Goudsberg te Lunteren plaats vond. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft zich in een schrijven over het wetsontwerp „ruimtelijke ordening" tot de Tweede Kamer te Den Haag gewend. De K. v. K. komt in deze brief tot het vaststellen van de volgende hoofdzaken: 2. dat het voorgestelde systeem der bindende „aanwijzingen" komt te vervallen; 3. dat de Provinciale Staten bij het vaststellen van streekplan nen volledig blijven ingescha keld; 4. dat hoger beroep en recht op schadevergoeding mogelijk blijven, ook als men niet bin nen een maand tegen een ge- meentelyk bestemmingsplan in beroep is gekomen; 5. dat ontwerpen voor streek- en gemeentelijke bestemmings plannen en ook de nietbinnen de ontwerp-aanwijzingen ten kantore der Kamers van Koop handel en Fabrieken ter visie worden gelegd. De kamer hoopt met het voorgaan, de Uw Hoog College van dienst te zijn geweest. Macht vraagt rechten. Tegen de bepaling in het wetsont werp, dat alléén degene, die binnen een maand tegen de een gemeente lijk bestemmingsplan in verzet is ge komen, in hoger beroep bij G.S. ont vankelijk is, maakt de Kamer bezwa. ren. Dergelijke bepaling is haar in ziens in strijd met het rechtsbewust zijn. Het feit, dat voor zover de Ka mer bekend, nog nergens ter werpld een wet ten aanzien van het bodem- gebruik zoveel macht geeft aan de administratie als in ons land, moet er meer toe nopen de burgers en het bedrijfsleven een goede gelegenheid te geven voor hun rechten op te ko men. Tot het uiterste gespannen. Voorts koestert de Kamer beden kingen tegen het voorstel, dat dege ne, die niet tijdig tegen een bestem mingsplan in verzet komt, elk recht op schadevergoeding verspeelt. Deze bepaling zou medebrengen, dat een Nederlands staatsburger zijn ganse leven tot op het uiterste ge- spennen en op z'n hoeden zou moeten zijn tegen de bijna alles vermogen de administratie, wil hij t.z.t. zijn rechten kunnen verdedigen of scha devergoeding bekomen. Wie kan overigens bij de talrijk heid en ingewikkeldheid van de te genwoordige voorschriften reeds bij de totstandkoming dier voorschrif ten beoordelen of hij niet te eniger tijd als gevolg van die maatregelen schade zal lijden? Op deze wijze zou den talloze gedwongen worden bij voorbaat maar in beroep te komen, hetgeen toch nooit de bedoeling van dit ontwerp van wet kan zijn. Verkeerde toelichting. Ook meent de RijnlandseKamer de aandacht van de kamerleden te mogen vestigen op het helaas steeds voorkomende verschijnsel, dat een wetsontwerp, inhoudende bepalin gen, welke aan de administratie uit zonderlijk veel macht geven, verge zeld is van een Memorie van Toe lichting. welke niet zuiver met de wezenlijke inhoud van 't wetsontwerp klopt en de lezers op een dwaal spoor kan brengen. De Kamer kan zich ten deze aansluiten bij de klacht van de planoloog Ir Ch. G. Meeder in „Volkshuisvesting en Stedebouw" van juni 1955, waarin op hetzelfde euvel de aandacht wordt gevestigd en o.a. wordt opgemerkt: „In de toe lichting zet men dan alleen de din gen, die het plan kunnen steunen en voor de rest blijft alles in het vage". De samenstelling van de Memorie van Toelichting betreffende het aan hangige wetsontwerp stelt de zeer grote macht, welke de „aanwijzin gen" aan de uitvoerende macht ge ven, onvoldoende in het licht. De heer H. de Mooij uit R ij n s- b u r g, die de heer Joh. de Jong uit Rotterdam is opgevolgd als voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond zal de heer De Jong eveneens op volgen als vertegenwoordiger van de C. M. B. in de Sociaal-Economische Raad, de Stichting van de Arbeid, de Raad van bestuur in Arbeidszaken, de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen, het Con vent der Christelijk sociale organisa ties, het Consumentencontact, en als bestuurslid van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5