S)e fieldt (Sou tant 't Rommelt Amerika weigert Indonesië steun in de kwestie van Nieuw Guinea TREEDT MENDES FRANCE AF? Dulles gaf Abdoelgani uitleg Betrekkingen tussen Nederland en Indonesië Amerikaanse kritiek op dr. Van Heuven Goedhart Studenten van Algerije naar het rebellenleger CYPRUS BLIJFT EXPLOSIEF Australische schapenstapel bedreigd door staking Echtpaar Truman bij de H. Vader Regenkansen blijven klein WOENSDAG 23 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13810 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 IN PARIJS De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, heeft zijn Indonesische collega Roeslan Abdoelgani vorige week uit gelegd waarom Amerika de Indone sische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea niet kan steunen. De houding van de Ver. Staten blijft praktisch onveranderd. Dit heeft mi nister Dulles gisteren op zijn pers conferentie in Washington meege deeld. Dulles vertelde dat Soekarno hem tijdens hun gesprekken niet zelf om Amerikaanse steun voor de Indone sische aanspraken gevraagd heeft. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken heeft dit echter wel gedaan, zei Dulles. President Soekarno is dinsdag middag per vliegtuig in New York aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Hij werd begroet door een grote delegatie van permanente afgevaardigden van de 21 Aziatische en Afrikaanse landen die vorig jaar de conferentie van Bandung hebben bijgewoond. Namens het bestuur van de stad werd Soekarno begroet door de wet houder van handel en publieke zaken Richard Patterson, die zei dat de burgemeester hem had opgedragen niets ongedaan te laten om Soekar- no's bezoek aangenaam te maken. Op de televisie. Vanavond zal Soekarno op de te levisie verschijnen in een vraagge sprek. 's Avonds woont hij een re ceptie bij, die gegeven wordt door Indonesie's permanente vertegen woordigers bij de V.N. Donderdag ontvangt de president een eredoctoraatvan de Columbia- universiteit. Bus met Oostenrijkse toeristen in ravijn Een bus met Oostenrijkse toeris ten is bij Bolzano in Italië in een ra vijn gereden. Achttien personen kwamen om 't leven. 26 Gewonden zijn in een zieken huis in Bolzano opgenomen, drie van hen zijn er ernstig aan toe. Er bevon den zich 44 mensen, onder wie drie kinderen, in de bus, die uit Venetië op de terugweg naar Wenen was. De kronkelige Alpenweg was glad na een hevige regen en vele passa giers vroegen de chauffeur langzaam te rijden. Plotseling reed de bus te gen een rotspunt, slipte, schoot dwars over de weg en kwam in een tien meter diep ravijn terecht. Een aan tal der slachtoffers kwam in de on diepe bergstroom in het ravijn door verdrinking om het leven, doordat zij zich niet uit de bus konden be vrijden. De Deense ambassadeur in de Sow- jet-Unie heeft namens zijn regering maarschalk Boelganin en partijsecre taris Chroeststjef uitgenodigd, wan neer het hun schikt een bezoek aan Denemarken te brengen, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken te Kopenhagen bekend gemaakt. De Russische leiders hebben soort gelijke uitnodigingen uit Zweden en Noorwegen ontvangen. Soekarno arriveert op 10 juni te Rome voor een officieel bezoek van drie dagen aan Italië als gast van president Gronchi, zo wordt te Ro me bekendgemaakt. Niet naar Engeland. Een officieel bezoek aan Engeland heeft Soekarno afgewezen omdat ko ningin Elizabeth niet in Londen zou zou zijn om hem te ontvangen. Dit heeft de Indonesische ambassade in Londen meegedeeld. Koningjn Elizabeth begint op 8 juni een staatsiebezoek aan Zweden, twee dagen vóór Soekarno naar Eu ropa zal vliegen na een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. De Indonesische ambassade ont hulde dat Engeland de president had uitgenodigd voor een „officieel" be zoek. Indonesië heeft daarop geant woord dat Soekarno als staatshoofd Engeland alleen kan -bezoeken, „op een staatsiebasis in plaats van op een officiële basis." Daarom werd over eengekomen dat het niet het juiste tijdstip is om het bezoek thans vast Indonesië is niet bereid het initia tief te nemen voor het houden van be sprekingen met Nederland om de be trekkingen tussen deze twee landen normaal te maken, aldus heeft de cor respondent van het A.N.P. in Djakar ta heden uit officiële bron vernomen. Het socialistische blad „Pedoman" berichtte, dat Nederland geen enkele poging heeft gedaan voor het hou den van dergelijke besprekingen. Verwacht wordt, dat de financieel- economische commissie, die de gevol gen van de eenzijdige opheffing van de RTC-overeenkomsten moet bestu deren, haar taak binnen twee maan den zal hebben beëindigd. Eerst daar na zal de politieke commissie bijeen kunnen komen, aldus „Pedoman". GEVANGENEN STELLEN ZICH BESCHIKBAAR VOOR KANKER ONDERZOEK. In antwoord op een oproep van geleerden hebben 96 gevangenen van de staatsgevangenis van Ohio (VS) zich beschikbaar gesteld ten behoe ve van een kankeronderzoek. Er wa ren 25 vrijwilligers gevraagd. Deze zullen met levende kankercellen worden ingespoten. Het doel van het onderzoek is na te gaan hoe een menselijk organisme, dat niet door kanker is aangedaan, reageert. Ongeveer 40 procent der vrijwil ligers gaf een reden op voor hun be sluit. De meesten zeiden, dat zij fa milieleden hadden, die aan de ziekte waren gestorven of er nog aan leden. Vier of vijf zeiden, dat zij hun hele heeft de koningin Kubitschek ont- leven „ellendelingen" waren geweest vangen. en nu iets nuttigs wilden doen. te stellen, maar de uitnodiging is niet afgewezen. Een soortgelijk geval heeft zich j voorgedaan in januari, toen de Bra- ziliaanse president Kubitschek van plan was een officieel bezoek aan Engeland te brengen. Ook hij schrap te Engeland van zijn program toen hij te horen kreeg dat hij niet als staatsiegast behandeld zou worden. Na „delicaat" overleg werden de schikkingen echter veranderd De hoge commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, de Nederland dr. G. J. van Heuven Goedhart, staat in de Verenigde Staten aan ernstige kritiek bloot. Reeds vorige week wijdag ver klaarde de auteur Julius Epstein in een subcommissie van de Senaat dat dr. Van Heuvel Goedhart niet alles in het werk stelt om te voorkomen dat vluchtelingen uit Oost-Europa overreed worden, weer naar hun. land terug te komen. Deze subcommissie houdt zich bezig met de Russische campagne om vluchtelingen naar Oost-Europa te doen terugkeren. De voorzitter van de commissie, de democratische senator van Eastland schreef daarop een brief aan Cabot Lodge, leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. In deze brief verzocht hij om een verklaring voor het feit dat „iemand die opvattingen heeft als dr. Goed hart, aangesteld kon worden als hoofd van de V.N. vluchtelingenorganisatie". Dinsdag heeft het rechtse New Yorkse blad „Daily Mirror" een hoofdartikel aan deze kwestie gewijd. Het blad zegt dat dr. Van Heuven Goedhart het voorwoord geschreven heeft van „De grote samenzwering tegen Rus- De algemene unie van Mohamme daanse studenten in Algerije heeft al haar leden „die wapens kunnen dra gen", opgedragen hun studie te sta ken en zich bij het rebellenleger aan te sluiten. Tot-dusver bestonden de rebellen- eenheden grotendeels uit ongeletterde boeren en arbeiders, merendeels on der commando van Algerijnen die bij de Franse strijdkrachten gediend heb ben. De studentenunie heeft de dringen de oproep uitgegeven als protest te gen de- beweerde wrede Franse re presaillemaatregelen in Algerije. Het besluit van de unie valt samen met berichten dat in Tlemcen een groot aantal doktoren, advocaten en onderwijskrachten door de Fransen gearresteerd zijn, daar deze Moham medaanse intellectuelen ondergrond se veldhospitalen voor de rebellen zouden hebben opgericht. Intussen houden de gevechten in Algerije onverminderd aan. Meer dan Toen de politie en Britse troepen in Nikosia, de hoofdstad van het woelige eiland Cyprus, trachtten een einde te maken aan de relletjes, die ontstonden nadat schoolmeisjes een demonstratie van betrekkelijk geringe omvang hadden gehouden, zijn door opstandige elementen bommen geworpen, waarvan er een terecht kwam in een patrouille-jeep van het Britse leger en een andere in een wagen van de politie. De gevolgen beperkten zich wonder boven wonder tot verwondingen. De foto laat zien hoe een lid van het Britse Staffordshire regiment direct na de bomaanslag op de Engelse leger-jeep hulp verleent aan een gewonde kameraad. 3.000 man Franse troepen die het ge bied van Palestro, ongeveer vijftig km. ten zuidoosten van Algiers, uit kammen, hebben dinsdag een over levende gevonden van een groep Franse militairen, die vrijdag uit een hinderlaag werden overvallen. Vol gens de berichten zijn zeventien van deze .militairen door folteringen ge dood. Drie leden van de overvallen patrouille worden nog vermist. De Franse troepen hébben meer dan vijf tig opstandelingen bij het zoeken naar de vermiste soldaten gedood, aldius de berichten. Aanslagen op Cyprus Als «een gevolg van aanslagen van verzetslieden zijn in de afgelopen 36 uur op Cyprus drie personen, onder wie twee Britten, gedood en 21, on der wie zeven Cyprioten gewond. De slachtoffers vielen onder meer ocor bomaanslagen. Verscheidene Britten liepen in een hinderlaag. Volgens de „New York Daily News" zijn twee fanatieke Cyprioten Enge- and binnengekomen met de opdracht de hertog van Edinburgh, de echtge- root van koningin Elizabeth, te ver moorden. Diens lijfwacht zou -verdrie voudigd zijn. De hertog vroeger r,rJis Philip van Griekenland zou ah een „verrader van zijn vaderland' worden beschouwd. Door de Staking van Australische schaapscheerders is in Queensland de dood van honderden schapen veroor zaakt en verkeren drie miljoen dieren in gevaar, heeft een woordvoerder van de vereniging van schapen'fok- kers 'bekendgemaakt. Volgens de woordvoeder wordt de hele schapenstapel van Queensland bedreigd doordat de schapen ai 17 maanden niet geschoren zijn, waar door zij nu een vracht op de rug dra gon die bij grote hitte dodelijk is. De staking begon op 1 januari toen de bond van schapenscheerders zei dat de leden niet moesten werken voor de 7 pond 6 pence per 100 scha pen die door het industriële haf-van Queensland waren aangeboden. De bond zei dat men moest vasthouden aan de 7 pond 15 shilling 3 pence per 100 die vorig seizoen betaald zijn. land" en dat hij in dit voorwoord de Sowjet-Unie geprezen heeft. Het boek, dat geschreven is door Michael Sayers en Albert E. Kahn, ademt volgens het blad een Sowjet- Russische gezindheid. Dr. Van Heuven Goedhart is op het ogenblik in Washington om uit par ticuliere bronnen geld te verzame len voor de vluchtelingenhulp. Hij verklaarde op een persconferentie dat hij poogde te verhinderen, dat er op vluchtelingen druk wordt uitgeoefend om hen te doen terugkeren. GRIEKS KONINKLIJK PAAR NAAR FRANKRIJK. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland zullen op 1 juni in gezelschap van minister van buiten landse zaken Theotokis, voor een of ficieel bezoek naar Frankrijk vertrek ken. Het koninklijk paar reist aan boord van een Griekse kruiser naar Tou lon. Op vijf juni zal het te Parijs aankomen voor een bezoek van drie dagen, als gast van president Coty. Te Athene is voorts bekend ge maakt, dat president Tito van Zuid- Slavië een uitnodiging van het Griek se koningspaar om met zijn echtgenote eind juni enige dagen op het eiland Korfoe te komen doorbrengen, heeft aanvaard. Geen gezonde Russen in Duitse sanatoria Het ministerie van buitenlandse za ken van de bondsrepubliek heeft dins dag in een nota ten stelligste ontkend dat zich in Westduitse sanatoria ge zonde Russische burgers bevinden, die daar als „zwakzinnnigen" zouden worden vastgehouden om hun, repa triëring te verhinderen. Deze beschul digingen waren geuit in een Russische nota van 19 mei. SYRIË ZAL COMMUNISTISCH CHINA ERKENNEN. Syrië zal „spoedig" communistisch China erkennen, zo heeft de Syrische ambassadeur in Egypte dinsdag vol gens radio Cairo medegedeeld. De vorige week heeft Egypte als eerste Arabisch land bekend gemaakt, dat het de regering van Peking zal erkennen. Leeuwen verslonden veertig mensen In het district Ankola van westelijk Oeganda in Oost-Afrika zijn de laatste tijd veertig mensen door leeuwen ver slonden. De regering heeft uu besloten een blanke jager te huren om te proberen deze opmars van de koning der die-1 ren tot staan te brengen. Het depar tement voor de wildstand verwacht, dat dit een karwei van drie vier maanden zal worden. GROTE BIDDAG BIJ O. L. VROUW TER NOOD. Mgr. Huibers, bisschop van Haar lem komt op 1 juni feest van Maria- Koningin om 10 uur in de Genade kapel van O. L. Vrouw ter Nood de H. Mis ter ere vari Maria-Koningin opdragen. Door zijn aanwezigheid wil de bisschop ons allen tonen, hoe hem die jaarlijkse biddag bijzonder ter harte gaat. Het programma van 1 juni is als volgt: 6.45 u. Plechtige Hoogmis ter ere van Maria-Koningin. Daarna Ro zenkransgebed; 8 u. S.tille H. Mis. Vóór en onder alle H. Missen gele genheid tot communiceren; 9 u. Stil le H. Mis; 10 u. Stille H. Mis opge dragen door de bisschop van Haar lem. 15 u. Plechtige Rozenkrans ge leid door drie priesters. Tussen de plechtigheden wordt voortdurend de Rozenkrans voorgebeden; 20 uur Plechtig Sluitingslof met feestpredi katie in de Gr. Kapel, onmiddellijk gevolgd door de Lichtprocessie. In zijn privé-bibliotheek in het Apostolische paleis te Rome heeft Z.H. Paus Pius XII de Amerikaanse ex-president Harry S. Truman en diens vrouw in audiëntie ontvangen. De foto geeft een beeld van deze ontvangst. Mendes-France heeft dinsdagavond gedurende 40 minuten met president Coty gesproken. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou hij de pre sident op de hoogte hebben gesteld van zijn voornemen om af te treden als minister van staat. Hij is het niet eens met de politiek t.a.v. Algerië. De Parijse correspondent van het Alg. Dagblad meldt hierover: Na de terugkeer van Guy Mollet uit Moskou met lege handen, vage belof ten en veel mooie woorden is de po litieke godsvrede, die tot zijn terug komst zou duren, afgelopen. De ko mende dagen zullen moeilijk worden voor de regering, zowel naar binnen als naar buiten. Het is al lang geen geheim meer dat Mendès-France, de vice-voorzitter van de ministerraad, met Mollet en Lacosta, residerend minister in Al gerije, verschilt over de wijze waarop het conflict met de se-paratisten tot een oplossing moet worden gebracht en overweegt uit de regering te tre den. Zijn voornemen daartoe zou hij gis teravond tijdens een bezoek aan het Elysée a2n president Coty hebben meegedeeld. P. M. F. vreest, dat Frankrijk bezig is zich in een bloedige pacificatiestrijd te werpen, die een regelrechte kolo niale oorlog zal ontaarden. Mendes-France zou de volgende maatregelen genomen willen zien: 1. Vrijlating van politieke gevan genen. 2. Algerijnse nationalistische bla den zouden mogen verschijnen. 3. De Franse ambtenaren in Alge rië, waarvan algemeen bekend is dat Een vlak gebied van lage druk, dat gisteren boven Frankrijk lag, verplaatste zich sindsdien, in bete kenis afnemend, langzaam naar het Noordoosten, In dit lagedrukgebied kwamen vrij veel onweerbuien voor, die zich gisteravond tot over Luxem burg uitbreiden, maar ons land niet bereikten. Op de oceaan treffen we nabij de Azoren een krachtig gebied van hoge druk aan, terwijl bij de Zuidkust van IJsland een,langzaam opvullende de pressie is gelegen. Het hogedrukgebied breidt zich over het Zuiden van Engeland en Frankrijk uit, terwijl de depressie maar weinig van plaats verandert. In het koufront van de depressie, dat vandaag Schotland passeert, is een storing ontstaan, die snel naar het noordelijk deel van de Noordzee trekt. Deze storing zal echter nauwelijks invloed op het weer in ons land kun nen uitoefenen. Wel doet ze tesamen met het naderende hogedrukgebied de wind naar het Westen draaien. Waardoor in de kustprovincies iets minder warme" lucht gaat binnen stromen. De regenkansen blijven nog steeds zeer klein. zij tegen politieke hervormingen zijn gekant, zouden moeten worden te- ruggeróepen. 4. De bestaande gemeentelijke ge zagsorganen zouden moeten worden ontbonden (zij zijn niet populair bij de Algerijnen). 5. Grote landgoederen zouden moe ten worden onteigend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG WEER. Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Vannacht weinig wind, morgen zwakke, later ma- tige westelijke wind. Over het algemeen iets minder warm. 24 Mei zon op 4.36, onder 20.42; maan op 20.50, onder 4.19. 16.26 V.M. Hoogwaterstanden 24 Mei v.m. 3.10; n.m. 3.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bew. 16 C. OSLO half bew. 17 KOPENHAGEN onbew. 13 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN onbew. 21 AMSTERDAM licht bew. 21 LUXEMBURG mist 20 PARIJS geheel bew. 24 BORDEAUX zwaar bew. 15 GRENOBLE zwaar bew. 18 NICE onbew. 21 BERLIJN onbew. 20 FRANKFORT zwaar bew. 23 MUNCHEN geheel bew. 22 ZURICH geheel bew. 23 GENEVE nevel 19 LOCARNO regen 14 WENEN geheel bew. 18 INNSBRUCK zwar bew. 22 ROME nevel 29 AJACCIO onbew. 23 Korreltje Goed is wel. maar beter wint.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1