DE BRULLENDE LENTE Z WATER Katholieken vormen stichting Kardinaal-De Jong monument' Faillissementen bewegen zich in stijgende lijn Romme keurt gebeurtenissen in Limburg af DINSDAG 22 MEI 1956 DE LEID SE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Te Utrecht is opgericht de stich ting Kardinaal de Jong-monument, waarvan het presidium wordt ge vormd door mr. J. R. H. van Schaik, minister van staat; mgr. A. Wiege- rink, deken van Utrecht en prof dr. L. J. Rogier van de r.k. universiteit van Nijmegen. Het directorium bestaat o.m. uit ae heren mr. Jan Derks, A. M. Bergers, directeur van de Kat. E.H.B.O. en drs. C. G. A. Cosijn, voorzitter van de jongeren K.V.P. te Breda. De stichting is voortgekomen uit het Utrechtse initiatief comité, dat in de landelijke stichting is opgegaan. Daarin zijn vrijwel alle katholieke organisaties door haar voorzitters of andere bestuursleden vertegenwoor digd én hebben ook zitting een aan tal prominente katholieke personep. Tot de Raad bestuur zijn o.m. toe getreden mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorz. St. Adel- Z.H. de Paus heeft pater Manfred Staverman, van de orde der Fran ciscaners, benoemd tot titulair bis schop van Masinopolis en apostolisch vicaris van Hollandia, op Nieuw- Guinea. „Flat-neurose" Mening van minister Witte Minister Witte meent dat er sprake is van een flatneurose ten gevolge van de geluidshinder in flats, die ve len parten speelt. Ook op te kleine woningen is de minister tegen. Kinderen lopen de deur uit omdat zij in de sfeer van het gezin niet meer kunnen spelen. Ouderen zoeken elders hun vertier omdat vrienden en kennissen niet thuis kunnen worden ontvangen van wege de gebrekkige ruimte. Voorts wist de minister op een bij eenkomst van de katholieke centrale vereniging voor geestelijke volksge zondheid te vertellen, dat bij velen neurotische verschijnselen optreden ten gevolge van inwoning. Hij meende dat het inzicht in al die zaken groter dient te worden. Hij pleitte voor wetenschappelijk onder zoek ervan. DODELIJK ONGEVAL TE WINSCHOTEN. Op de morgen van de Eerste Pink sterdag is te Winschoten een brom fietser, die geen voorrang verleende aan een personenauto aangereden. Op de bagagedrager van de brom fiets zat mevr. A. K. SiuimanKrui- ze uit Adorp (Gr,)., de echtgenote van de bestuurder van de bromfiets. Zij werd tengevolge van de aanrij ding zo ernstig gewond, dat zij kort nadien in het r.k. ziekenhuis te Win schoten is overleden. Haar man werd slechts zeer licht gewond. EMIGRANTENOUDERS NAAR CANADA. Mevrouw SmitMe or ens uit Vel- sen-Noord was met haar 76 jaren za terdagmiddag de oudste passagier aar» boord van de KLM-Skymaster, die naar Canada vertrok. Maar tal van andere zeventig jarigen vergezelden haar, want het betrof hier de eerste vlucht van 44 ouders meest agra riërs uit de Achterhoek die met een speciaal chartervliegtuig hun ge- emigreerde kinderen in Canada gaan bezoeken. Daarnaarst waren nog elf boeren aan boord, die een excursie langs agrarische bedrijven in Canada gaan ondernemen. Deze verwanten-vlucht is mogelijk geworden door een initiatief van de Gelderse Maatschappij voor Land bouw, die snel zoveel gegadigden bij eenkreeg om een chartervliegtuig te bestellen, waardoor de retourpassage kon worden gedrukt tot- ongeveer J 1500.tegen normaal 3501.in de eerste klas of 2087.in de toeris tenklasse. Het gezelschap, dat onderweg wordt verzogd door mej. Hillie Mul der (22) van het reisbureau Muldè- rije, die twee maanden lang alles deed om de reis voor te bereiden, blijft vijf weken weg. Op 23 juni keert de charter-Skymaster met de emigrantenouders weer terug. (Tel.) bertver. Wassenaar; J. A. Middelhuis, voorzitter K.A.B.; A. A. M. Sanders, voorz. kath. ziekenhuisraad, Wasse naar; mr. H. W. v. Doorn, voorz. K.V.P., prof. J. B. Kors O.P., voorz. K.R.O. De plannen, die de stichting heeft om te komen tot een passend monu ment ter nagedachtenis van kardinaal De Jong, zullen binnenkort worden bekend gemaakt. Jacht op boter Auto vernield smokkelaar gevlucht Zaterdagavond is na een wilde achtervolging door Hoogerheide via Ossendrecht en Putte door de Neder landse douane een Nederlandse per sonenwagen tot stilstand gebracht, die bij nadere inspectie 600 kg. boter bleek te bevatten. Daar de wagen op het Belgische gedeelte van een grensweg tegen een boom tot stil stand kwam, is hij met de lading aan de douane te Belgisch-Putte overgegeven. De bestuurder, tevens de enige inzittende, wist te ontko men en is nog niet aangehouden. In de wagen zijn enige valse nummer platen en een schoevendraaier ge vonden; de schade aan de wagen is aanzienlijk. DEMONSTRATIE VAN 100 ROTTERDAMSE BOUWERS. Ongeveer 100 Rotterdamse bouw vakarbeiders hebben gisteren, toen minister Witte te Rotterdam twee sierbeeldjés zou onthullen, een korte demonstratie gehouden, die nu niet direct van veel goede smaak getuigt. Toen de minister constateerde, dat de arbeiders het werk neergelegd had- De SUS-doelen voor komende winteractie Na verkregen goedkeuring van het Min. van Justitie, zal de K.R.O. in samenwerking met de heer A. M. Bergers te Rotterdam dit najaar voor de derde maal de bekende SUS-actie houden. De opbrengst zal verdeeld worden onder de volgende 9 doelen: 1 De bijzondere eisen-groepen van de katholieke jeugdbeweging; voor de op- en uitbouw van dit werk; 2. de katholieke centrale voor stu die en research ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs; 3. de stichting „Sterke, Helpende Handen" voor de bouw van het le Ned. validatiecentrum op katho lieke grondslag voor kinderen; 4 het secretariaat der Katholieke Actie; 5. Ned. Fed. van het Wit-Gele Kruis voor de bouw v. wijkgebouwen in de onderontwikkelde gebieden; 6. Het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut voor een sociaal weten schappelijk onderzoek naar het vraagstuk der echtscheiding; 7. Stichting orthopaed. inrichtingen St. Maartenskliniek voor oprich ting internaat voor lichamelijk gebrekkige kinderen; 8 Stichting opleidingscentrum j eugd- leiding voor de inrichting en in ventaris van het kath. opleidings centrum; 9. B-Koloniehuis St. Godelieve voor afibouw van het eerste herstel lingsoord voor kinderen. KLEUTER VERDRONKEN Het driejarig dochtertje van de fam. Leeflang van de Overschiesedorp- straat te Rotterdam is zondagmiddag in- de Schie te Rotterdam verdronken. den en informeerde, vrat de oorzaakHet stoffelijk overschot werd om- van deze staking was, riepen de ar- streeks drie uur drijvende aangetrof- beiders in spreekkoor: Drie procent, fen. Vermoedelijk is het kind bij het wees geen krent. 1 spelen te water geraakt. Ondanks de hoogconjunctuur vait er de laatste maanden een geleide lijke stijging in het aantal uitgespro ken faillissementen te constateren. In april zijn er zelfs meer faillissemen ten voorgekomen dan in de zelfde maand van 1955, hl. 107 tegen 89. ïn maart waren 94 faillissementen voor gekomen tegen 106 in maart 1955. In de eerste vier maanden is het aantal gekomen op 333 of 22 minder dan in januari/april van het vorig jaar. Volgens .opgave van Van der Graaf Co. beliep het aantal faillissemen ten in april ini de provincie Noord- Holland (exclusief Amsterdam) 12 (v. j. 12). Amsterdam 21 (18), Zuid- Holland (exclusief Den Haag en Rot terdam) 15 (10), Den Haag 6 (11), Rotterdam 7 (8), Utrecht 2 (8), Gel derland 12 (8), Noord-Brabant 12 (16), Limburg 7 (7), Zeeland 3 (31, Friesland 1 (9), Groningen 6 (2), Overijsel 3 (5). Het totaal aantal definitief ver leende surséances, van betaling was in april 3 (v;m. 7 èri v.j. 2); voorlo pig verleende surséances in april 13 (10 en 2) en in januari/april 36 (v.j. 20). ANTWOORD AAN DREES Laat ik vooraf uiten, dat ik be treur wat in Limburg aan dr. W. Drees als candidaat-volksvertegen- woordiger is overkomen en wat ten onrechte aan onze partij ten laste wordt gelegd. De twee onbeschaafde pogingen van onbezonnenheid om het spre ken te beletten zijn door de par tij-voorzitter, dat is dus de hoogste leiding in de partij, scherp afge keurd. En ik ben van oordeel: te recht. Aldus prof. C. P. M. Romme op de KVP-kadervergadering, die Tweede Pinksterdag onder grote be langstelling te Goes is gehouden. Prof. Romme werd bij zijn ver schijning op het spreekgestoelte ova tioneel toegejuicht. In zijn rede dis- tancieerde prof. Romme zich nadruk kelijk van het gebeurde in Venlo en Roermond en verklaarde daarover verder: Daarenboven heeft de voor zitter vastgesteld dat aan deze hele affaire de KVP part noch deel heeft. Wanneer men haar nu toch nog te gen de KVP poogt uit te spelen, dan protesteer ik daartegen ten sterkste. Vooral met het oog op onze voortref felijke jongerenorganisatie. Prof. Romme bestreed de socialis tische slogan, dat het KVP-program een grabbelton zou zijn. Hij deed dit aan de hand van het werkprogram 1956/1960 met tal Van voorbeelden. Ook toonde hij aan dat de katholie ken een gezamenlijke taak hebben op het grote gebied, dat de politiek bestrijkt. Wij kunnen en wij mogen ons voor onze gezamenlijke katholieke poli tieke taak niet laten terugdringen binnen de omheining van het zgn. specifiek-kafcholieke. Onze gezamen lijke hoofdtaak ligt buiten die om heining". Als te verwerkelijken punten noemde prof. Romme onder meer weduwen- en wezenvoorziening, ge zinspolitiek, bezitsvorming, PBO, vrijere loonvorming, belastingverla ging en algemene kinderbijslagver zekering. De weduwen- en wezenvoorzio- ning gaan vóór op de belastingverla ging. Maar belastingverlaging is ook mogelijk, terwijl toch tal van desi derata vervuld kunnen worden, al dus prof. Romme. De belastingen. Prof. Romme antwoordde vervol gens op wat „zijn hooggeachte colle ga lijsttrekker" Drees'in zijn jongste redevoering of in een van zijn jong ste redevoeringen aan zijn adres heeft ...Zoeimoem.Jkwoonopde Montladsu. ihmaiaja... Vorig jaar kwamen drie bergbeklimmers.. dus mr het eerst kennis met de..zoemzoem..beschaying...!k wou de beschaafde wem wet eens zien enkwamte net naar hierimieen,smchls...wiHemet Tot nu toe klinkt alles nog alvreedoamiWaarom dan die aanslagen op de drie bergbeklimmers Dr. Drees heeft volgens het ver slag van zijn blad allereerst gezegd, dat wij belastingverlaging willen in het belang van alleen maar de grote vermogens" en dat wanneer de P.v. d.A. belastingverlaging wenst wannéér zij het wenst verlaging van de belasting van de „lage inko mens en van de verbruiksbelasting wit". Wanneer dr. Drees het inderdaad zo heeft gezegd, aldus prof. Romme, dan zit daarin een groot stuk ver gissing. In ons program wordt als een der kernpunten van onze poli tiek genoemd: het gezamenlijk dra gen der lasten overeenkomstig ieders draagkracht, en verder wordt daar in gezegd, dat bij verdere verlichting van de zeer zware belastingdruk in acht genomen moet worden een even wichtige verhouding tussen de druk van de indirecte belasting en die der verbruiksbelastingen, die wij aller minst buiten beschouwing laten. Het verschil is dus zeer beslist niet, dat wij alleen maar het belang van de grote vermogens op het oog hebben. Het verschil is, dat wannéér de socialisten nog belastingverlaging willen (iets anders is het of zij het willen, dat zal nog wel blijken) maar wannéér zij het willen, dan kijken zij alleen maar naar de lage inkomens en naar de verbruiksbe lastingen, terwijl wij van onze kant in de toekomst gelijk in het verle den. gelijk ook in het verleden van dr. Drees zelfzij het als minister president alle contribualen in het oog blijven vatten. Heiden brandden Gisteren is het ongeveer 30 ha. grote natuurreservaat „de Klotter- peel" in Noord Brabant voor een groot gedeelte door brand, verwoest. Ongeveer 20 hectare natuurschoon, voornamelijk heide, gingen verloren: Ruim vier uur heeft 't vuur huisge houden en de oostenwind deed de vlammen dermate fel oplaaien, dat de Ripse brandweer, die spoedig ter plaatse was, de assistentie van de brandweer van Asten moest inroepen. Ongeveer half tien 's avonds had men het vuur bedwongen, maar de droge hei smeult nog steeds, zodat men de komende dagen nog wacht zal moe ten lopen, omdat een enkele wind vlaag het vuur opnieuw kan aanwak keren. De oorzaak van de brand is onbekend. Men vermoedt dat een van de vele bezoekers van het natuur reservaat te slordig met vuur is om gesprongen. In de middag van Tweede Pink sterdag moest de Oosterhoutse brand weer driemaal een heidebrand blus sen langs de Oirschotsedijk nabij Campershoefke. In totaal ging circa vijf hectare natuurschoon verloren; een van de branden is veroorzaakt door een primus. Motor tegen brommer Vier gewonden lil 'het Asser bos reden zondagavond tussen acht uur en half negen drie militairen op een zware motor langs de Hoofdlaan, toen een bromfietser plotseling dwars de weg overstak. De 'bromfiets werd precies in het mid den door de motor gegrepen, waarna de militair, die de motor bestuurde en met een snelheid van 60 a 70 km. reed, de maoht over het stuur verloor, zQciat de motor viel. De bromfietsbe rijder kreeg een dubbele beenbreuk, terwijl zijn fiets vernield werd. Twee der militairen werden zwaar, de der de minder ernstig. Drie artsen ver leenden geneeskundige hulp, waarna de slachtoffers naar ziekenhuijzen werdeii gebracht. De toestand van de militairen, de 23-jarige ongehuwde sergeant A. P. Doodenwaard pit Rotterdam, diens 20-jarige broer en de 20-jarige dipl. soldaat N. C. Stoutjesdijk uit Rotter dam, die allen hoofdwonden oplie pen, is niet ernstig te noemen. Zij reden op een particuliere motor. JONGETJE VERDRONKEN. Zondagmiddag tussen vijf en zes uur is bij het terrein van de sport vereniging „Randwijck" onder Maastricht een vijfjarig jongetje uit Maastricht bij het spelen in de Maas geraakt en verdronken. De Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kweedjiehoo. is gis teravond uit Djakarta in ons land te ruggekeerd. Hij was op vier mei j.l. naar Indonesië vertrokken voor het voeren van besprekingen met zijn re gering over de vraagstukken, die samenhangen met de Nederlands Indonesische betrekkingen. Op «vragen over deze betrekkingen wilde de heer Kweedjiehoo na aan komst op Schiphol niet ingaan. De „Badan perwakilan rajat ma- luku selatan" heeft blijkens een com muniqué haar leden geïnstrueerd in gaande 21 mei het werk te hervatten. Zij heeft tot deze stap besloten, al dus de mededeling, na sterke aan drang van de zijde van Nederlandse werkgevers en beseffende, „dat een verdere handhaving van haar in structies zou leiden tot consequenties bij bepaalde Nederlandse bedrijven en bij Nederlandse collega-arbeiders, die de Zuid-Molukkees niet wensen". De B.P.R.M.S. acht met deze sta king voldoende aan de Nederlandse regering te hebben getoond, dat de strijd om de reohtspositie der Zuid- Molukse burgers hier te lande haar heilige ernst is. Het conflict tussen de staat der Nederlanden (de minister van maat schappelijk werk) en de Zuid-Moluk- kers hier te lande i.e. de rechtsposi tie dezer laatsten, is nog niet beslist, doch wordt voorshands verder op rechtsgronden uitgëvochtén, aldus het communiqué, dat voorts o.a. me dedeelt, dat de landelijk voorzitter van de B.P.R.M.S. zijn hongersta king tijdelijk zal beëindigen. Aetherklanken en WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Idem. 9.00 Voor de zie ken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Idem. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.05 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb. meded, 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade ork. 14.00 Gram. 14.15 Bondsdag Bond v. Geref. meis jesver. in Nederland. 15.30 Pianore cital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel spel. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: mevr. dr E. Pereira—d'Oliveira: Het spastische kind. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke liede ren. 21.00 Emigratie, een nationaal belang, caus. 21.20 Mil. Kapel. 21.50 Intern. Evang. Comm. 22.00 Instr. Trio. 22.25 Clavecimbelrecital. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.45 24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.00 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nieuws, 13.15 Tentoonstellingsagen- da. 13.18 Accordeonork. 13.45 Medi sche kron. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 10.80 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regc- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: Het klimaat in Suriname, door dr. L. J. L. Deij. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Pianospel. 18.45 Voorlo pige balans, toespr. 19.00 Het lied van de levensadem. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.00 Sherlock Holmes geeft 1000 pond weg, hoorsp. 21.30 Metro- pole-ork. 22.20 Tussen mens en ne velvlek, caus. 22.35 Joodse liederen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Sue. nieuws in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO. 17.0017.40 Voor de jeugd. AVRO. 20.0022,00 De avond van de Grand National, TV-spel. door JEANNE BOUWMAN 53) Die middag deed Anne haar ver- haal duidelijk en klaar, onbewust er- 1 van dat de schorsing van die morgen de plannen van het openbaar mini- sterie in de war had gestuurd. Men i had gehoopt haar in kruisverhoor te kunnen nemen, wanneer zij vermoeid zou zijn na een zware dag. Zoals het nu ging was zij met haar lezing van de moord op Lee Farnsworth om vijf uur klaar. Maar zij was doodsbleek na die beproeving. Haar lippen, hadden ge beefd, toen Sharlie hysterisch gilde en Charlotte Farnsworth kreunde bij haar beschrijving, hoe haar oom op het dek van de „Ahti" getuimeld was, nadat de kogel, die langs haar hoofd vloog hem getroffen had. i De verpleegster en de dokter, die haar die avond onderzochten, waren bezorgd en waarschuwden haar voor een nieuwe instorting, maar hun be zorgdheid was buitengewoon vi'ien- delijk. De meisjes in de cellen naast haar riepen: „Hoe zal het aflopen?" en de matrone berispte ze, maar als een kloek haar lastige kuikens. Toen de anderen in slaap waren en Anne zich onrustig om en om wierp, kwam ze stil bij haar binnen en masseerde haar rugspieren totdat een ontspan ning intrad. Toch bleef Anne toen nog wakker liggen Telkens herhaalde zij in haar gedachte het verhaal, dat zij gehoord had. Ze was Anne Neilsen Farns worth, half een Fin, zoals John. John! Aan hem denkend betrok haar ge zicht. Vreemd dat hij niet bij de terechtzitting geweest was. Lenholm had haar gewaarschuwd, dat de volgende dag de zwaarste zou worden, want dat dan het openbaar ministerie zou proberen de mazen van h£(ar keurig geweefd verhaal te strikvragen. Ze stond op en deed een warm goudbruine japon aan; op haar wan gen een weinig rouge, zodat het min der zou opvallen als ze zou verbleken. De kapper van de gevangenis kwam haar het haar opmaken. De zitting werd geopend. Anne moest direct plaats nemen op de ge- tuigenstoel en het openbaar mini sterie het hoofd bieden. De officier begon onmiddellijk met zijn verhoor. „Juffrouw Farnsworh, u zegt dat u nimmer dit pistool gezien hebt, inge schreven als stuk van overtuiging No. 1. Is dat waar?" „Ik heb het nimmer gezien eer het hier vertoond werd", verbeterde Anne. „En toch is het altijd in het bezit van uw pleegvader geweest sedert hij het kocht vermoedelijk tien of twaalf jaar geleden. Hoe verklaart u dat?" „Ik heb nooit de gelegenheid gehad het te zien. Ik wist niet, dat mijn. mijn vader het in zijn bezit had". „Juffrouw Farnsworth", hij stelde een andere vraag als om haar te overrompelen, „u zegt, dat iemand uw naam riep terwijl u in de boot was even voor de moord. Wilt u eens herhalen wat er op dat ogenblik ge beurde?" „Ik wilde juist uit de boeg van mijn boot op de „Ahti" overspringen, die iets was afgedreven. Ik stond op het gangboord, klaar om te springen, toen opeens iemand riep: „Anne!" „Juist: Anne? Weet u zeker, dat de naam Anne was?" „Ja, beslist!" De officier van justitie wierp een veelzeggende blik op de jury en richtte zich toen andermaal tot Anne. „En desondanks geeft u toe, dat u in de Finnenwijk alleen bekend stond onder de naam Nikki? In uw buurt waren vissers uit de Finnenwijk. en toch zegt u, dat een van hen u met „Anne" riep?" Op Anne's gezicht tekende zich een ogenblik verbazing af, maar snel ant woordde zij: „Ik heb niet gezegd, dat een visser uit de Finnenwijk riep. Ik heb gezegd „iemand". Ze zweeg even van verbazing. Voordien had zij nog nooit aan dat onderscheid gedacht. Alleen John Neumann noemde haar Anne. Een gevoel alsof zij onwel werd, maakte zich van haar meester. John's boot had even achter de hare gelegen! „Juffrouw Farnsworth, u bevond u in uw boot een kleine vier voet beneden de plecht van het motorjacht „Ahti", op welks niveau de over- 1 ledene stond toen het schot hem trof. Gelooft u, dat een kogel eerst langs uw hoofd kon vliegen en dan zijn weg omhoog nemen om in de rug van de vermoorde terecht te komen?" Anne zette grote ogen op van ver bazing. „Dat zou onmogelijk zijn, tenzij „Antwoord met nee of ja!" „Edelachtbare", viel Lenholm hem in de rede, „de officier van justitie stelt de beklaagde een vraag, welke beantwoording een gevolgtrekking harerzijds inhoudt. Ik geloof, dat zij het recht heeft haar antwoord toe te lichten en de reden op te geven waarom zij zo antwoordt". „U mag met redenen omkleed ant woorden", besloot het hof. Anne herfhnerde zich haar school jaren, de verwarring van rechte en scheve hoeken. Ze bracht zich dit te binnen, toen ze haar tegenpartij het hoofd boöd. „Als het schot afgevuurd werd van een punt achter en recht van mij en van ,een lager punt dan waar ik stond op het gangboord en het schot, dat op mij was aangelegd miste door dat de boot door een golfbeweging omlaag ging, zou de kogel zijn weg omhoog vervolgd hebben en onder dezelfde hoek een doel getroffen. „Juffrouw Farnsworth, wilt u de mogelijkheid opperen, dat u een vijand onder de Finnen had?" Er klonk mededogen uit 's mans stem. „Zou het mogelijk zijn, dat iemand, die u als een vriend beschouwde bijv. een van de Sorki's in uw huis had ingebroken, het pistool gestolen had en nu trachtte u te vermoorden?" „Dat pistool is nooit in mijn huis of in mijn bezit geweest!" Toen Anne onmiddellijk dit ant woord gaf, zag ze Lenholm met een zucht van verlichting achterover leu nen en begreep ze, dat haar eerlijk heid haar uit een valstrik gered had. Ze begreep ook met ontsteltenis, dat als de beweging in het water er niet geweest was, zij een lijk zou zijn ge weest, en niet Lee-. Op dat ogenblik betreurde zij het, dat zij aan dc dood ontsnapt was. „Anne Farnsworth, heeft u het schot gelost, dat uw oom doodde?" „Neen". Het 'klonk bijna als het gebrul van een woedende leeuw. Evenals ieder een keek Anne naar de deur, vanwaar dat „Neen" geklonken had. (Wordt vei

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9