S)e &2idóe(Soti/fcci/nt Onderschatte Soekarno Amerika? een aankomend STENO-TYPISTE President Soekarno in Amerika Zijn bezoek ligt zuiver in de sfeer van „public relations" Frankrijk en Rusland hebben elkaar „beter Ieren kennen" Jonge koning van Irak te Madrid door Franco begroet Amerikanen brachten waterstofbom tot ontploffing bij Bikini Korreltje DINSDAG 22 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13809 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17rt. p. m.m. Telefoontjes j l.oO James Reston, de chef van de redactie van de New York Times in Was hington, schrijft, dat het bezoek van president Soekarno van Indonesië „illustreert hoe moeilijk het is de Amerikaanse anti-koloniale traditie te combineren met zijn internationale strategische belangen". Reston vestigt er de aandacht op, dat Soekarno een openlijke verklaring van de Amerikaanse regering verlangde, waarin zijn aanspraken op het strategische gebied van westelijk Nieuw-Guinea werden gesteund en daarom en om andere redenen was zijn bezoek niet geheel zo succesvol als hij had gehoopt.... Hij verspilde weinig tijd aan de merites van het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea, maar gebruikte slechts het argument, dat wij zijn aanspraken behoren te steunen op grond van anti-kolonialisme. Washington werd in termen, die geen ruimte laten voor onzekerheid, medegedeeld, dat Amerika in „concurrentie" is met de Sowjet- Unie voor de „harten van het volk van Azië", dat de Sowjet-Unie de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea steunt en dat Amerika het slachtoffer was van „schuld door vereniging" met de Engelsen, Fransen, Nederlanders en andere koloniale mogendheden". Schermen met een misleidend symbool James Reston schrijft voorts: „Met andere woorden, Soekarno heeft niet geaarzeld de Verenigde Staten uit te nodigen hun bondgenoten te verla ten en de defensie in Azië te ver zwakken teneinde „de harten van de Aziatische volkeren te winnen" en te laten doorschemeren, dat in dien wij dat niet doen het com munisme in Azië zal winnen, onge acht hetgeen Washington heeft ge daan om de nieuwe onafhankelijke landen te helpen". Te ver doorgevoerd. „Iedereen in Washington was zeer beleefd met betrekking tot dit alles, maar indien van beide zijden open hartigheid wordt betracht dient te worden gezegd, dat een groot aantal personen in Washington van mening is, dat Soekarno de kwestie Nieuw- Guinea te ver heeft doorgevoerd en dat hij niet het begrip en het geduld heeft toegepast jegens de Verenigde Staten, die hij voor Indonesië zelf heeft gevraagd. Washington is niet de mening toegedaan, dat de Indone sische aanspraak op Nieuw-Guinea zo goed gegrond is en dat de aan spraken van de Nederlanders zonder meer kunnen worden afgewezen. Washington staat sympathiek jegens de Indonesische aspiraties, maar het heeft vele andere vitale belangen, waaraan de Indonesische leider de voorkeur heeft gegeven hen te nege ren Public relations. Het artikel besluit: „Soekarno heeft één voornaam belang, de vrijheid en groei van zijn land. De Verenigde Staten hebben vele belangen, waar van sommige in botsing komen met die van Soekarno. De moeilijkheid is, dat een bezoek als dit in wezen een uitoefening van „public relations" is, waarbij Soekarno wordt vergeleken met George Washington en Thomas Jefferson en het beeld wordt ge vormd van een sympathieke leider, die, zoals onze voorvaders, heeft ge streden voor overeenkomstige doel stellingen. Dit is in de Amerikaanse gedachtenwereld een aantrekkelijk, maar een zeer misleidend symbool. De verschillen tussen het Indonesië van 1956 en Amerika van het einde van de 18e eeuw zijn veel groter dan de overeenkomsten, doch de hoffe lijkheid bij staatsbezoeken verbergt gewoonlijk de werkelijkheid", aldus James Reston. Niet realistisch. De Sydney Morning Herald schrijft, dat het aansnijden van de kwestie Nieuw-Guinea door president Soe karno tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten „tenminste voor Ne derlandse en Australische oren een wanklank is". Het blad schrijft, over de uiteenzetting door Soekarno over de Indonesische aanspraken op het gebied, dat „niets minder realistisch en minder oprecht" zou kunnen zijn. Indonesisch bestuur zou even uit heems voor de Papoea's zijn als het Nederlandse bestuur, voegt het blad hier aan toe. „Elke suggestie van Amerikaanse steun, zelfs indirecte steun, voor de Indonesische aan spraak zou in Australië en in Neder land de Verenigde Staten kwalijk worden genomen". Ere-doctoraat. Donderdag 24 mei zal de Columbia- universiteit Soekarno een ere-graad verlenen. Voorts zal hij het hoofd kwartier van de Verenigde Naties bezoeken en de eregast zijn op een lunch, die de secretaris-generaal in het gebouw der V.N. aanbiedt. Belangrijk Amerikaans document verdwenen De plaatsvervangende procureur- generaal van de V.S., William Teomp- kons, heeft zaterdag toegegeven dat er onlangs in de V.S. zeer belangrijke documenten verdwenen zijn. De in houd bestaat o.a. uit een complete lijst van alle installaties van de Amerikaanse Luchtmacht over de ge hele wereld en in vreemde handen levert het een gevaar op voor de Amerikaanse veiligheid. Donderdag is een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, Harold Brill, gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd het document ontvreemd te hebben. Drie zakenlieden worden ervan beschuldigd zijn medeplich tigen te zijn 't Resultaat van de conferentie Premier Guy Mollet van Frank rijk is zondagmiddag na een vier daags bezoek aan Moskon in Parijs teruggekeerd. Bij zijn aankomst ver klaarde hij dat zijn verblijf in de Rus sische hoofdstad hem er van over tuigd had, dat de internationale2span- ning reeds aan het afnemen is. „Het is duidelijk, dat de pessimisten, die voorspeld hebben, dat mijn bespre kingen in Moskou niets concreets zouden opleveren, in hun verwachtin gen teleurgesteld zijn", aldus Mollet. Mollet heeft de Russische leiders uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. De datum is nog niet vastgesteld. In een Frans-Russische verklaring wordt de overtuiging uitgesproken, dat de koude oorlog ten slotte zal worden beëindigd. De Franse en Russische staatslie den zijn overeengekomen hun in spanning en in de V.N. subcom missie voor de ontwapening voort te zetten. Zij spraken de hoop uit dat staatslieden van verschillende landen in gesprekken van man tot man naar een ontwapeningsovereenkomst züllen streven. De Russische premier Boelganin en zijn Franse collega Mollet teken den het in rood leder gebonden do cument dat in het Frans en in het Russisch was gesteld. Tijdens een grote receptie vertelde Boelganin de duizenden gasten dat de besprekingen veel hadden gedaan om de „vervreemding in onze be trekkingen" te boven te komen. 100ste dode op Cyprus Rebellen, die zich gemengd hadden tussen demonstrerende schoolmeisjes, hebben gisteren in Nicosia, de hoofd stad van Cyprus, een regen van bom men gegooid naar Britse militairen, die de orde probeerden te herstellen. Een militair werd gedood. Hij was de 30ste militair, die viel bij de bestrij ding van de ongeregeldheden op Cy prus, welke nu in totaal aan honderd mensen het leven hebben gekost. vraagt voor haar afdeling EXPORT, met enige kennis van de moderne talen. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zn., Vestestraat le, Leiden. Handel. Frankrijk en Rusland zullen onder handelingen voeren over een drie jaarlijkse handelsovereenkomst, een „aanzienlijke toeneming van de Frans-Russiche scheepvaart" zal in houden. Rusland heeft Frankrijk dezelfde aanbieding gedaan als vorige maand aan Engeland: maak een einde aan het westelijke verbod van de ver scheping van strategische goederen naar communistische landen, dan zul len wij de aankopen in uw land verdrie- of verviervoudigen. Aangenomen wordt dat Frankrijk, evenmin als Engeland, dit Russische aanbod aanvaard heeft. Maar Enge land verklaarde indertijd beslist, dat het zioh zou houden aan het weste lijke embargo. De Fransen hebben zo'n besliste verklaring niet afge legd. De twee landen zullen een ont werp samenstellen voor de uitwisse ling van films en periodieken, de bevordering van het toerisme, de uitwisseling van sportteams, de uit wisseling van studenten en samen werking op het gebied» van televisie en radio. In het communiqué erkent Frank rijk „de betekenis van de eenzijdige Russische beslissing, 1.200.000 man te demobiliseren. „Dit besluit "kan de be sprekingen over ontwapening ver eenvoudigen. Algerije. Een aanzien van de kwestie-Alge- rije, die de besprekingen op het nip pertje nog verlengde, hebben de Rus sische vertegenwoordigers de hoop uitgesproken, dat de Franse regering, handelend in een liberale geest, zal trachten voor dit vraagstuk een op lossing te vinden in overeenstem ming met de geest van de tijd en in het belang van de volken. Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, begroet op het vliegveld van Madrid de jonge koning Feisal van Irak, die een staatsiebezoek aan Spanje brengt. De president van Indonesië, ir. Soekarno, brengt momenteel een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. In Washingtoh bezocht hij o.a. het Islamitische centrum. De foto toont de president die als goed Mohammedaan zich eerst van zijn schoeisel ontdoet alsvorens het centrum te betreden. SELWYN LLOYD: „Wij geven Cyprus en Singapore niet op" Engeland moet tot elke prijs be paalde „strategische punten" blijven vasthouden, zoals Cyprus, Aden en Singapore, aldus heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, vandaag verklaard. „Engeland", tzo zei hij, „is een eiland, dat voor het instandhouden van zijn economie afhankelijk is van zijn overzeese handel en overzeese belangen, bij voorbeeld van de olie uit het Midden-Oosten. Het zou ver raad aan de komende generatie zijn om de overzeese bezittingen af te staan, die onmisbaar zijn voor zijn strategische belangen". Zo was Cyprus van .vitaal belang voor ons om onze verantwoordelijk heden binnen de NATO uit te voe- Vuurbal van 7 km doorsnee Maandagmorgen om 05.41 plaatse- Britse atoomproef, die vorige week lijke tijd (zondag 18.51 Ned. tijd) is op de Monto Bello-eilanden ten Wes- boven het eiland Namu nabij Bikiniten van Australië, is waargenomen, een waterstofbom ontploft, als tweede proef in de huidige Amerikaanse se rie experimentele kernontploffingen. De bom werd vanuit een B-52 straalbommenwerper afgeworpen. Dit is voor het eerst dat een water stofbom vanuit een Amerikaans vliegtuig tot ontploffing gebracht werd. Een wetenschappelijke medewer ker van de „New York Times", Wil liam Laurence, die de proefneming gevolgd heeft, meldt, dat de kracht van de proefbom lag tussen 15 en if tot 20 miljoen megatons. Een krach' Ook morgen zonnig Tijdens de Pinksterdagen trad een belangrijke weersverbetering in, die kon worden toegeschreven aan het langs trekken van een hogedrukge- bied dat zich van IJsland via Ier land en de Zuid-Engelse kust naar de Balkan verplaatste. De lucht, waarin we ons bevonden was van arctische oorsprong, maar deze werd door de felle zonnestra- ren en onze positie in het Midden- Oosten te handhaven. Het is tevens een eiland van groot strategisch be land voor onze vriend en bondge noot, Turkije". Lloyd meende, dat een herziening van de militaire machinerie van de N1ATO nodig is, gezien de verminde ring van de militaire bedreiging voor het Westen. Hiertegenover staat, dat de NATO politiek versterkt zou moe ten worden. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? Weersverwachting, medegedeeld: door het K.N.M.I., geldig van s dinsdagavond tot woensdagavond opgemaakt te 11.15 uur. ZONNIG Droog en overwegend zonnig* weer. Zwakke tot matige noord- oostelijke wind. Weinig verande. S ring in temperatuur. 23 Mei zon op 4.37, onder 20.41; maan op 19.48, onder 3.44. Hoogwaterstanden 23 Mei v.m. 2.20; n.m. 2.50. tiger waterstofbom is nog nooit tot ling van dag op dag iets opge- ontploffing gebracht. Ook niet bij Russische proeven. De waterstofbom ontplofte op een hoogte van circa 5.000 meter, na op circa 17.000 meter hoogte uit het vliegtuig geworpen te zijn. De vuur bal bereikte een doorsnede van zeker zeven kilometer en op een afstand van 64 kilometer was het lichtschijn sel ervan meer dan 500 maal zo sterk als het schijnsel van de zon. De atoomwolk die ontstond bereikte een hoogte van meer dan 40 kilometer en verspreidde zich over een afstand van meer dan 160 kilometer. De raad van Hirosjima, die streeft naar een verbod voor atoom- en wa terstofbommen, heeft bij president Eisenhower telegrafisch protest aan getekend tegen de jongste proefne ming met een waterstofbom. De raad heeft ook de democratische leider Adlai Stevenson verzocht, de stoot te geven tot krachtiger pogingen om kernwapens verboden te krijgen. De s<jhok van de ontploffing is door een seismograaf van de universiteit van Brisbane (op 5.000 km. van de plaats der proefneming) waargeno men, dit toestel regeerde niet op de warmd, zodat de maximum tempera turen sinds zaterdag een graad of zes zijn gestegen. In de nacht van zaterdag op zon dag en van de Eerste op de Tweede Pinksterdag trad op tal van plaat sen zware nachtvorst op, maar in de nacht van maandag op dinsdag bleef de nachtvorst achterwege. Op de Tweede Pinksterdag bereikte een depressie, die snel de Oceaan was overgetrokken, de Ierse kust, zwenkte of naar het zuid-oosten en verenigde zich boven Zuid-Frankrijk met een lagedrukvore. Een andere tamelijk actieve Oceaan- depressie die tussen IJsland en i Groenland naar het Oosten trekt wordt morgen in het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen ver wacht. Het lagedrukgebied boven Frank rijk zal vermoedelijk over het Alpen gebied naar de Balkan trekken. Daarna mag verwacht worden dat het morgen wederom zonnig zal zijn met temperaturen die niet veel met die van vandaag zullen verschillen. De wind draait in eerste instan tie naar noord-oost. Het gevaar voor nachtvorst is nu geweken. Het weer in Europa gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbew. 16 C. OSLO geh. bew. 17 KOPENHAGEN onbew. 11 ABERDEEN lichtbew. 15 LONDEN onbew. 19 AMSTERDAM onbew. 16 LUXEMBURG licht bew. 17 PARUS onbew. 20 BORDEAUX geh,. bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE licht bew. 22 BERLIJN onbew. 15 FRANKFORT onbew. 19 MUNCHEN licht bew. 17 ZURICH zwaar bew. 20 LOCARNO geheel bew. WENEN zwaar bew. 17 INNSBRUCK zwaar bew. 22 ROME licht bew. 29 AJACCIO ilcht bew. 24 De rijpe kennis hoort, d' onrijpe neemt het woord.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1