Soekarno sprak in Amerika Amerika krimpt leger in over de zaak-Jungschlager Chroestsjef en Mollet werden omstuwd door opgewonden menigte ZATERDAG 19 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13808 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p.mjn. Telefoontjes 1.50 Vergeten Geest piNKSTDREN is een van de drie dagen van het jaar, waarop wij elkander „zaligheid" toewensen, een van de drie dagen van het jaar, waarop wij veronderstellen, dat het aardse en on-aardse bestaan samen vloeien. Van deze drie dagen, Kerstmis, Pasen en Pinksteren, is het Pinkster feest wel het minste met het aardse leven verbonden door zinnebeelden en gebruiken. Het is een zuiver gees telijk feest, het feest van de Geest, „die alles samenhoudt en kennis draagt van het gesprokene". Historisch wordt op deze dag de openbaring in storm en vuur her dacht van Gods Geest dn de wankel moedige apostelschaar. Van bedeesde en bekrompen lieden werden zij plotseling omgevormd tot geest driftige gezanten van Jezus' blijde boodschap. De deuren werden ge opend; onbevreesd traden zij de we reld in. Pinksteren is echter niet alleen, of niet slechts, een herdenking van een vierenswaardig geschiedkundig feit. Het gaat daar verre overheen in zijn betekenis voor de mensheid van alle tijden. Het is de openbaring van god delijke wijsheid in het hart van ieder mens, dat Zijn komst verbeidt, er zich voor open stelt met de nederige smeekbede: „Kom, heilige Geest. Het leven van ieder mens heeft altijd de neiging te verslonzen in bij komstigheden, in de zorgen en pretjes Van iedere dag. Bizonder in onze drukke samenleving hebben we er moeite mee het hoofd omhoog te hou den, het hart omhoog te heffen naar die geheimzinnige werkelijkheid van Gods alles-doordringende tegenwoor digheid, naar de onzichtbare aanwe zigheid van de Heilige Geest. Zo gemakkelijk wordt de Heilige Geestvergeten. Dat vergeten van Gods weldoende, sterkende, troostende, raadgevende tegenwoordigheid, het maar lukraak varen op het kompas van eigen wijs heid en eigenwijzigheid, is rampza lig voor de gehele menselijke samen leving en een oorzaak van misluk king voor ieder mensenleven. Wanneer de machthebbers dezer kleine wereld, wanneer ieder van ofls persoonlijk, zich in 't besef van uiter ste onmacht, openstelden voor het licht van de Heilige Geest plotse ling zou alles herschapen zijn door de liefde en „het aanschijn der aarde zou vernieuwd worden." Vergeten wordt de Heilige Geest! Zelfs op Pinksteren wordt de Hei lige Geest vergeten. Allen eohter, die op dit hoge heer lijke feest hun harten openstellen in het besef vari eigen kortzichtigheid en nietswaardigheid, zullen vervuld worden van wijsheid en van levens vreugde, vervuld als zij zullen wor den van de liefde Gods. President Soekarno van Indonesië heid van bruin tegen blank in mijn beeft gisteren, na zijn op schrift ge stelde rede voor de nationale persklub in Washington te hebben uitgespro ken, op vragen geantwoord, die hem door aanwezigen gesteld werden. Aan Soekarno werd o.a. de vraag gesteld: „Is uw (Indonesië's) behan deling van Nederlandse burgers nie', in tegenspraak met de idealen vaA democratie en rechten van de mens Soekarno antwoordde hierop: „Ik zou deze vraag met de volgende vraag willen beantwoorden: „Is de heer, die dei,e vraag gesteld heeft, zelf in Indo - nesië geweest, is hij getuige geweest van de dingen, die in zijn vraag he loten liggen? Ik denk van niet. Ik denk, dat hij in de kranten gelezen heeft, dat Jungschlaeger slecht behan deld is. Mijn hoogste rechter is hier en kan u vertellen, dat in de zaak- Jungschlaeger alles in overeenstem ming met de wet geschied is.Het nieuws was dikwijls zeer eenzijdig. Indien u denkt, dat er iets fout ge weest is, kom dan alstublieft naar In donesië en onderzoek alles omtrent deze zaak. Ons land is gegrondvest op de vijf beginselen, waarvan het derde „humaniteit" is. Jungschlaeger was niet zo maar een Nederlander en een blanke. Er bestaat geen vijandig- land. Jungschlaeger was volgens de openbare aanklager schuldig en de rechter is niet tot een vonnis geko men. Maar ik weet, dat vele dingen die over deze zaak gepubliceerd wer den, geheel onjuist waren". GEEN APPLAUS VOOR SOEKARNO Uit Amerikaanse perscommentaren blijkt, dat diverse bladen het niet eens zijn met de aanspraken van Soekarno op Nieuw Guinea. De Baltimore Sun merkt op, dat het congres geen be hoefte gevoelde tot applaudiseren, toen Soekarno de onderhavige kwes tie behandelde. Het Amerikaanse leger zal in het kamende belastingjaar, dat in juli be gint, met vijf percent van zijn totale sterkte worden ingekrompen. Generaal-majoor William S. Law- ton verklaarde gisteren voor een commissie van de Senaat dat het Amerikaanse leger met ingang van 1 juli uit gemiddeld 1.032.100 man zal bestaan. Harold Stassen, adviseur van ont- wapeni ngsaangelegenheden van pre sident Eisenhower, heeft bekendge maakt dat „taakgroepen" van voor aanstaande Amerikaanse geleerden, industriëlen en diplomaten bijeen zullen komen om het gehele ontwape ningsbeeld onder de loep te nemen. Stassen verklaarde dat deze groe pen de gevolgen zullen ontleden van een eventuele inkrinmping van de Russische strijdkrachten met 1.2 mil joen man. Amerikaanse atoom wapens voor de Navo pl^fsv™ vangende SSbb« «riT H« pakte Mollet impulairf bü KT.... de arm en kep met hem in de richting Amerika juicht ^EDERLAND is over het stadium van verontwaardiging heen en bij het lezen van de brallende rede voering, die president Soekarno voor het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft uitgesproken, kan men nog slechts bedroefd zijn, dat de haat een irran zover kan brengen. Soekarno heeft alles, wat Neder land in Indonesië tot stand gebracht heeft met een enkele volzin tot mis daad verheven; hij heeft verklaard, dat de zieken stierven bij gebrek aan doktoren, d. de bevolking op zettelijk analfabeet werd gehouden en dat rampspoed over Indonesië geheerst heeft, zolang Nederland daar het gezag uitgeoefend heeft. We zullen ons niet uitsloven met het maken van tegenwerpingen, die zo heel erg duidelijk zijn; waarom is jiet nodig om te wijzen op enorme bevolkingstoename, die voor, al op Java te constateren is geweest gedurende de tijd, dat Nederland de scepter voerde over Indonesië; waar om is het nodig om te wijzen op de ontelbare dessa-scholen, die opge richt zijn en de honderden medische posten, die overa\ voor iedere Indo nesiër bereikbaar waren? DE INDONESIëR heeft in de en- kele jaren van zijn vrijheid zo vertelde Soekarno het analfa betisme voor een groot deel over wonnen en het volk de welvaart en het geluk gebracht, dat het in het koloniale tijdperk heeft moeten ont beren. Waarom is het nodig Soekarno van repliek te dienen door te wij zen op de steeds toenemende onvei ligheid in Indonesië; waarom is het nodig te wijzen op de toestanden in de Priokse havens, waar voor mil joenen gulden goederen te loor zijn gëgaan, omdat men niet in staat was geweest een effectieve controle op in- en uitvoer in te stellen, waaruit blijkt, dat de Indonesische regering toch allerminst aanspraak kan ma ken de normale toestand in dit land- in-wording herschapen te hebben? De meeste Nederlanders hebben in de laatste jaren begrip gekregen voor het standpunt van Indonesië, dat vrijheid van handelen in eigen huis wenst. Maar door al die jaren heen. heeft Indonesië bewijzen aan de lopende band gegeven, dat het niet van plan was om via dit begriD te komen tot duurzame banden van wederziidse vriendschap. Een verbitterd en van haat-ver- vtilde man stond voor een uit^le^en gezelschap Amerikanen onjuiste Jei- van de Navo-strijdkrachten in Europa heeft vrijdag op een persconferentie te Ottawa verklaard, dat dc Navo- legers Amerikaanse atoomwapens zullen krijgen, doch dat deze wapens aanvankelijk door Amerikanen be diend zullen worden. De voorzitter van de Canadese commissie van staf chefs, generaal Foulkes, voegde er aan toe, dat volgens de Amerikaanse wet atoomwapens onder toezicht van Amerikaans personeel moeten blij ven. Montgomery zei verder nog, dat intercontinentale projectielen en af- wee.rprojectielen over ongeveer tien jaar in ruime mate beschikbaar zul len zijn. Montgomery zal als waarnemend opperbevelhebber aanblijven, hoewel hij van plan was geweest zijn functie neer te leggen als de opperbevelheb ber, generaal Gruenther, in de herfst zou aftreden. De waarnemende opperbevelhebber van de Navo was van oordeel, dat Engeland noch enig ander West Europees land de dienstplicht van twee jaar moet afschaffen. De mili taire opbouw van de Navo zou niet voltooid zijn voordat West-Duitsland zijn bijdrage had geleverd. Tenslotte keurde Montgomery het overbren gen .van Franse Navo-troepen naar Noord Afrika goed omdat er geen onmiddellijke oorlogsdreiging be stond. 't Begon met handjes geven De Franse premier Mollet en de Russische partijsecretaris Chroestsjew werden gisteravond buiten het ge bouw van de Franse ambassade in Moskou omstuwd door een woelige menigte van ongeveer 500 personen. Toen Mollet en Chroestsjew zich op straat begaven, weerklonk een dave rend applaus uit een menigte, die aan de overzijde van de straat door man schappen van de militie in bedwang gehouden werd. Daarop deed Chroestsjew iets wat de regelrechte aanleiding tot de herrie liep met hem in de richting van de menigte. Toen beiden de over zijde van de straat bereikten en Chroestsjew over de schouders van de militiemannen heen handen begon te drukken, raakte de menigte door het dolle heen. De afzetting werd verbroken en enkele minuten lang waren Mollet en Chroestsjew volkomen opgenomen in de enthousiaste menigte. De demonstratie volgde op een laat ste geheime conferentie in de studeer kamer van de Franse ambassadeur. Tijdens deze conferentie is de laat ste hand gelegd aan een slotverkla ring over de driedaagse Russisch- Franse onderhandelingen, die er niet toe hebben kunnen leiden, dat de partijen ook maar een duimbreed van hun oorspronkelijk standpunt af geweken zijn. ten te vertellen en de tragische fi guur in dit dramatische beeld is Amerika, dat doodsbang voor Rus sische invloed in Azië, deze man toejuichte. Vechtpartijen in Grenoble Een zestigtal betogers en dertig politiemannen zijn vrijdag in Greno ble gewond bij gevechten tussen politie en circa duizend jonge demon stranten tegen de oorlog in Algerije. De demonstranten trokken over de spoorbaan om het vertrek van treinen uit Grenoble te verhinderen. Zij leg den een barricade van stenen op een overweg en vernielden seinen. De po litie maakte gebruik van traangas om de betogers uiteen te jagen. Zeven personen, onder wie twee Noordafrikanen zijn in een zieken huis opgenomen. Volgens een diplomatieke zegsman heeft Mollet tijdens een lunch in de Franse ambassade aan de ambassa deurs van de Navolanden medege deeld, dat de onderhandelingen geen overeensteming opgeleverd hebben en dat geen van de beide partijen met voorstellen voor een akkoord ter tafel gekomen is. Volgens Mollet is het voornaamste resultaat van de besprekingen zo on geveer, dat de Russen er ten slotte van overtuigd raakten, dat Frankrijk niet met de Navo zou breken, ver klaarde de zegsman. De Franse en Russische staatslie den hebben twee commissies van des kundigen benoemd: één om een slot verklaring te ontwerpen en één om een overeenkomst over culturele en commerciële uitwisselingen op te stel len. Franse zegslieden deelden mee dat de overeenkomst slechts de gel dende praktijk op papier zou zetten. Uitdaging voor Harding N De Griekse kolonel b.d. Pavlos Gy- paris, een oud»afgevaardigde, heeft zijn Britse onderscheidingen terug gezonden aan de Britse ambassadeur sir Charles Peake en hem verzocht de gouverneur van Cyprus, Harding, een uitdaging voor een duel over te brengen. Gyparis schrijft, in de eerste wereldoorlog aan de Britse zijde ge vochten te hebben, maar toen ge bruikten de Britten Grieken om Tur ken te doden, terwijl zij nu Turken gebruiken om de Grieken op Cyprus om te brengen. Gyparis wil Harding waar ook in Europa, behalve in En geland, op „het veld van eer" ontmoe ten. Gaat hij daar niet op in, dan kunnen alle Grieken hem als een laffe moordenaar beschouwen, aldus Gyparis' brief. JAPANSE LERAREN IN STAKING Ongeveer 500.000 Japanse leraren zijn vrijdag in staking gegaan uit protest tegen een wetsontwerp van de regering inzake het onderwijs. Het wetsontwerp is reeds aan het parle ment voorgelegd. In de elf grote ste den van het land zijn protestvergade ringen gehouden en in Tokio hebben ongeveer 50.000 leraren deelgenomen laan een mars door de stad. Ouden van Dagen bestegen wederom de Griekse Parnassus Ieder jaar wordt in het Griekse plaatsje Arahova, op de Parnassus, waar tijdens de Griek onafhankelijk heidsoorlog de Turken zware verliezen werden toegebracht een „race" gehouden voor de oudste inwoners van het dorp. Dit jaar waren er zes krasse inwoners die in hun schilderachtige kledij het drie kilometer lange parcours liepen, Tuide aangemoedigd door hun do rosgeno^en. De jongste van de deelnemers was 81! Winnaar werd de 84-jarige George Mibonis» die we op deze foto in actie zien. Door het onthullen van een van de zelfportretten van Rembrandt heeft H.M. koningin Juliana vrijdagmiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam de ten toonstelling geopend van honderd werken van de beroemde meester, daar ingericht ter gelegenheid van het feit, dat Rembrandt 350 jaar geleden in Leiden werd geboren. De foto geeft een beeld van de onthulling. Zelfkritiek van Rakosi Matyas Rakosi, eerste secretaris van de (communistische) Hongaarse Ar beiderspartij, heeft vrijdag in een rede te Boedapest zichzelf beschuldigd van „persoonsverheerlijking". In deze rede deelde hij voorts mede, dat alle gevangen genomen sociaal-democraten in Hongarije vrij gelaten zijn. Deze sociaal-democraten kwamen voor op de lijst die Britse Labourlei- ders tijdens het bezoek van Kroestsjef en Boelganin aan Londen aan de Sowjet-leiders 'hadden willen over handigen, doch zij waren reeds vrij gelaten. De Britse Labour part ij was hiarvan toen nog niet op de hoogte, aldus Rakosi. Wat zijn zelfkritiek betreft ver klaarde Rakosi, dat ernstige vergis singen op het punt van de rechtvaar digheid zijn begaan, ook door hem zelf en het gehele Centrale Comité van de Hongaarse communistische partij. Rakosi eiste voorts dat het parle ment een plaats voor levendige, op bouwende debatten zou worden en hij drong aan op kritiek. De kwesties der „legaliteit" en „per soonsverheerlijking" zijn tot dusver slechts in het algemeen behandeld. De partijleiders zullen een grotere mate van zelfkritiek moeten toepas sen. De partij vergadering waarop Rakosi sprak, keurde de politieke lijn van zijn rede goed. Iets beter weer Aan de oostflank van een hoge- drukgebied dat zich van IJsland naar Ierland verplaatste stroomt al enkele dagen achtereen koude, uit de Pool streken afkomstige lucht naar ons land, waarin tijdens opklaringen in de nacht van vrijdag op zaterdag op de meeste plaatsen nachtvorst op trad. Wegens de onstabiele opbouw van deze lucht ontwikkelden zich hierin boven de Noordzee en overdag ook in het binnenland tamelijk veel regen- en hagelbuien. Het hogedrukgebied zal de komen de 24 uur over Zuid-Engeland naar het vasteland trekken, waardoor voor de Eerste Pinksterdag een kleine weersverbetering te verwachten is d.w.z. minder wind, minder buien en over het algemeen iets minder koud dan zaterdag. Langs de kust zal het vermoedelijk zelfs overwegend zon nig zijn. Op de Tweede Pinksterdag zal een oceaanfront uit het zuidwesten op dringen, doch het lijkt onwaarschijn lijk dat dit ons land voor de avond zal bereiken. Daarom zijn de voor uitzichten voor de Tweede Pinkster dag nog iets gunstiger dan voor de eerste. De buienactiviteit zal dan worden onderdrukten de tempera turen kunnen dan bij weinig wind en zonnige perioden tot weer iets ho gere waarden oplopen dan op de Eerste Pinksterdag. De kans op nachtvorst blijft ech ter groot. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. weer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOG ENKELE BUIEN. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst. Overigens wisselende bewolking en hier en daar enkele buien. Matige, in de nacht zwakke noordwestelij ke wind en weinig verandering in temperatuur. 20 Mei zon op 4.41. onder 20.37; maan op 16.17, onder 2.29. 21 Mei zon op 4.40, onder 20.38; maan op 17.30, onder 2.51. 22 Mei zon op 4.39, onder 20.40; maan op 18.41, onder 346. Hoogwaterstanden 20 Mei v.m. n.m. 12(10 21 Mei v.m. 0.40; n.m. 1.10. 22 Mei v.m. 1.40; n.m. 2.00. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA van hedenmorgen weer tèmp. licht bew. 12 C. zwaar bew. 13 licht bew. 12 half bew. 11 onbewolkt 14 onbewolkt 11 zwaar bew. 14 onbewolkt 18 regen 23 regen 23 half bew. 20 zwaar bew. 14 zwaar bew. 15 regen 14 regen 11 regen 22 regen 22 regen 22 regen 23 nevel 23 zwaar bew. 22 zwaar bew. 23 Korreltje Hoogmoed deed nooit iemand goed

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1