S)e CcicbeSou^cuit Pres. Soekarno spreekt het Amerikaanse Congres toe Soekarno bereed zijn stokpaardje j Hij eist bezit van Nieuw-Guinea op Krijgt Rusland voorsprong in kernfysica? Dwaas verhaal van Mexicaanse barkeeper Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN VRIJDAG 18 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13807 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRAOHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertentie^: 17 ct.p.man. Telefoontjes ƒ1.50 De Staat groot-grond-bezitter r\E UITGIFTE VAN GROND in de IJsselmeerpolders is voor de boeren een belangrijke zaak. Aller eerst is er de kwestie aan wie deze grond zal worden gegeven om daar te gaan boeren. Reeds lang is er door de katholieken op aangedrongen, dat minstens een derde van deze grond in handen zou moeten komen van katholieke boeren en in verband met de Stichting van landbouwscholen is er reeds enige dierfing hierover in de Tweede Kamer geweest. Verwant aan dez$ zaak zijn echter ook enkele andere kwesties,en wel, die van de boeren, die in andere ge bieden om een of andere reden grond moeten afstaan voor de aanleg van wegen, vliegvelden of anderszins en daarom elders schadeloos moeten worden gesteld en daarnaast de be langrijke vraag of deze grond in pacht, in erfpacht of in eigendom moet worden uitgegeven. Ten aanzien vsn de laatste vraag had minister Van de Kieft reeds drie jaar geleden een nota toegezegd. Die nota kwam eindelijk in 1954, zij kreeg een schriftelijke voorbereiding in de Kamer, welke uitmondde in het ge bruikelijke Voorlopig Verslag, maar de Memorie van Antwoord van de re gering liet eindeloos op zich wach ten. Het is een publiek geheim, dat de ze vertraging op rekening moet wor den gezet van een verschil van me ning in de ministerraad over het uit- giftebeléid, waaromtrent bij de kabi netsformatie in 1952 geen afspraak schijnt te zijn gemaakt. Met name minister Mansholt zou fel gekant zijn geweest tegen uitgifte in eigendom, terwijl minister Van de Kieft deze mogelijkheid geenszins wenste uit te sluiten. Toen de Memorie van Antwoprd van de regering tenslotte na enige jaren kwam, bleek in de boezem der regering het standpunt van minister Mansholt te hebben gezegevierd; de uitgifte in eigendom werd in deze Memorie van Antwoord aan de Ka mer afgewezen. Het waren echter geen principiële bezwaren die tegen de uitgifte in eigendom werden aangevoerd, het waren bezwaren op practische gron den. Zo kwam men met het gevaar van bedrijfssplitsing, het gevaar, dat de grond uiteindelijk in andere han den zou komen dan in die van de pachter en het nadeel voor de Staat bij verkoop van de tegen hoge kosten gewonnen grond tegen lage prijzen. TWEEDE KAMER heeft het hierbij echter niet laten zitten. Met name het lid van de K.V.P., de heer Engelbertink, heeft erop ge wezen, dat deze bezwaren deels wa ren te ondervangen door wettelijke maatregelen en dat er in die argu mentatie geen aandacht was besteed aan de voordelen noch aan de nade len van alle nieuwe grond in han den van de Staat. Het voornaamste argument van de Kamer was echter, dat ten aanzien van de uitgifte moest worden gelet op de belangen van eigenaars-grond gebruikers van het oude land, die ten gevolge van overheidsmaatrege len oultuurgrond moeten afstaan. In die geest werd een motie inge diend en aangenomen met de stem men van de P.v.d.A., tegen, waarin de regering werd uitgenodigd een ruim deel van de cultuurgronden der IJsselmeerpolders in paeht uit te ge ven en voor het resterende deel te streven naar uitgifte in erfpacht én in eigendom. Met name zou dan moe ten worden gelet op de belangen van bovenbedoelde eigenaars-grondge bruikers. Voordat dit amendement in stem ming werd gebracht, is minister Van de Kieft wel met een zeer vreemde argumentatie ter bestrijding van dit amendement gekomen. Het kwam eigenlijk hierop neer, dat het amen dement door de minister naast zich zou worden neergelegd, omdat hij er toch niets meer aan kan doen, daar de regering binnenkort zal aftreden. Van een geroutineerde parlementa riër als de heer Van de Kieft wel een zeer vreemde argumentatie. Alsof een nieuwe regering aan een vroe gere Kameruitspraak geen enkele waarde zou hebben te hechten. Maar dan had het parlementair gesproken ook geen zin nu bij het scheiden van de markt nog met deze nota te ko men. Hoe de socialistische opvatting was namelijk Staatseigendom en Staatsexploitatie wist de Kamer wel, het ging erom het regeringsbe leid te dien aanzien in een andere richting te buigen, omdat het uitgif- tebeleid, niet in het minst voor het katholieke volksdeel, een zeer be langrijke zaak is. In 1952 is de fout gemaakt, dat aan dit uitgiftebeieid bij de kabinetsfor matie geen aandacht is geschonken. Nu de Kamer een zo duidelijke uit spraak heeft gedaan, zal men er niet onder uit kunnen ook deze zaak bij de komende kabinetsformatie onder ogen te zien, ook al zal dit dan de formatie nog moeilijker maken dan zij nu reeds belooft te zullen worden. Maar minstens de boeren-grond- eigenareri van het oude land zullen dan toch dienen te weten waaraan zij toe zijn. D* Hulp wordt aanvaard, waar ze ook vandaan komt President Soekarno heeft donderdag: een beroep op de Verenigde Staten gedaan de volken in Azië en Afrika, die nog onder koloniale overheersing leven, te helpen hun vrijheid te verkrijgen. Hij drong sterk aan op de terugkeer van Westelijk Nieuw-Guinea tot Ipdonesiè, dat, naar hij zei, „nog een koloniale buitenpost op Indonesische bodem is". De president zei dit in zijn toespraak tot een gezamenlijke zitting van het Congres. Hij zei verder, dat Indonesië samenwerking van de Verenigde Staten vroeg „tot wederzijdse welzijn van beide landen", teneinde het te helpen „de moeilijkheden" ontstaan door economische of politieke mededin ging van buiten af" te helpen overwinnen. Het Indonesische staatshoofd voegde er echter aan toe, dat de Indonesiërs, „met grote waardering elke steun van welke kant deze ook moge komen, zullen aanvaarden, want deze hulp zal hun lasten verlichten en hun strijd verkorten". KOLONIALE KANKER. President Soekarno begon zijn toe spraak met te zeggen, dat „deze pe. riode de periode is van de Aziati sche en de Afrikaanse wederopstan ding." Hij herinnerde er aan dat, nu bijna elf jaar geleden, op 17 augus tus 1945, het Indonesische volk zich zelf onafhankelijk heeft verklaard. „Maar aldus Soekarno verder een deel van ons land, een deel van onze broeders zijn zelfs heden nog niet vrij. Het land Irian Barat, West-Nieuw- Guinea, is nog steeds een koloniale buitenpost op Indonesische bodem. Onze onafhankelijkheidsverklaring had betrekking op het gehele Nederl. Indië. De overeenkomsten, waarbij Nederland deze onafhankelijkheid en de souvereiniteit erkende, hadden betrekking op het gehele gebied van Nederlands Indië, doch een deel van ons land, een deel van het gebied, dat onder deze verdragen valt, is nog altijd een koloniale kanker in het lichaam van ons moederland". „Men beweert, aldus vervolgde Soekarno, dat de bevolking van West- Irian nog niet-rijp is voor een wij ziging in him koloniale status en dat zij een bestendiging van de leiding uit het Westen behoeft als een over gang naar de vrijheid. Wij kennen deze leiding, wij hebben ondervin ding opgedaan met deze opvoeding, zij heeft ons, na 350 jaren, achterge laten met een percentage van 94 pet. aan analfabeten. Zij liet ons zonder een voldoend aantal artsen, onvol doende zelfs om de doodzieken te be handelen. Zij legateerde ons een ty pische koloniale economische en so ciale structuur". Ik verklaar u dit plechtig: In de elf jaren van haar onafhankelijkheid heeft de Indonesische natie meer menselijke vooruitgang gemaakt en is "J het toneel geweest van groter menselijk geluk dan in de vele gene raties van kolonialisme tevoren. Ons volk is vrij en in die vrijheid heeft zij haar ziel gevonden gelijk de bevolking van West-Irian dat zal doen, als ook zij de vrijheid zal heb ben verkregen. De hereniging van West-Irian met Indonesië is het res terende deel van onze nationale poli tieke verlangens, het is de laatste af betaling op de koloniale schuld." BIJSTAND VAN WELKE KANT OOK. Sprekende over de hulp uit het buitenland zei Soekarno: „Wij zullen met de meeste voldoe ning alle bijstand aanvaarden die ons mogelijk zal worden geboden, on verschillig van welke zijde deze komt, want deze bijstand zal onze lasten verlichten en onze worsteling bekorten. Een dergelijke hulp wordt niet een zijdig gegeven, doch strekt tot weder zijds voordeel. Zij veroorzaakt een grotere mate van „goodwill" en en dit is misschien belangrijker leidt tot een grotere goederenproduk- tie in de wereld. Maar, van welke zijde uit deze verdeelde wereld die bijstand ook moge komen, wij zijn vastbesloten, dat geen materiële voordelen ons zullen verleiden tot het wederom opgeven van een deel van onze moeizaam bevochten vrij heid, want wij stellen deze vrijheid op hoger prijs dan de produkten, die welk land ook ons kan geven of verkopen." Na de V.S. zijn dank te hebben ge bracht voor hun technische hulpver lening, vroeg Soekarno verlof, rond uit zijn mening te zeggen over de wijze, waarop buitenlandse hulp dient te worden verstrekt. Zonder een voldoende kennis van de te helpen landen is het mogelijk, dat de resultaten tegengesteld zijn aan de bedoeling en zou de toestroming zelfs van miljarden dollars wel eens alleen maar tot gespannen verhou dingen kunnen leiden. Militaire hulp is stellig geen bijdrage voor stabili teit in Aazië. Het voornaamste doel van derglijke bijstand, zowel voor Aziatische als voor Europese volken moet zijn het verier ij gen van een economische, doch ook van een poli tieke stabiliteit, waardoor zij in staat zullen zijn him vrijheid te verdedi gen tegen alle mogelijke aanvallen. INDRUKWEKKENDE ONTVANGST. De ontvangst, die het Congres pre sident Soekarno bereidde, was bui tengewoon indrukwekkend. Zowel vóór als na zijn rede moest de presi dent de toejuichingen van het staan de Congres in ontvangst nemen en zijn woorden werden dikwijls met warm applaus begroet. De vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden heeft zelden een dergelijke verzameling van vooraan staande persoonlijkheden uit het po litieke en diplomatieke leven van Washington gezrien. Behalve leden van het Congres, waren ook verscheidene ministers, vele ambassadeurs en gezanten en negen rechters van het Amerikaanse opper gerechtshof aanwezig. Nek aan nek met^ Amerika Indien Amerika niet meer geld gaat geven voor de opleiding van geleer den, dan zal Rusland over vijf of zes jaar op het gebied van de kernfysica een grote voorsprong hebben op Amerika. Dit is verklaard door dr. Louis Alvarez, één van de 12 Ameri kaanse geleerden, die op het ogen blik in Moskou zijn voor 'n kernfy sisch congres, dat bijgewoond wordt door 400 Sovjet-geleerden en 60 ge leerden uit andere landen. Dr. Alvarez, die zich grondig ge oriënteerd heeft over de stand van de Sovjet-kernfysica, heeft verteld, dat de Verenigde Staten en Rusland op het ogenblik in een „nek-aan-nek" race gewikkeld zijn, maar dat de Rus sen er meer geld voor uitgeven en veel meer geleerden en technici op leiden. Dr. Alvarez achtte het nood zakelijk, dat in Amerika een weten- Het Pfenningske der huisvrouw De Westduise bondskanselier, dr Au.uauer, heeft een beroep gedaan op de Duitse huisvrouwen te helpen prijsstijgingen tegen te gaan door te weigeren bepaalde artikelen, die te duur worden, te kopen. Hij verklaarde in een persconfe rentie, dat alle Duitse huisvrouwen weer de Pfennig, de kleinste geld- eenheid in de bondsrepubliek, moe ten respecteren. Zij moeten eenvou dig weigeren te hoge prijzen te beta len. Dr. Adenauer deelde mede, dat de regering een programma uitwerkt om de huisvrouwen te helpen in haar strijd tegen de stijgende prijzen. schappelijke carrière aantrekkelijker gemaakt wordt. De Australische atoomgeleerde prof. Oliphant zei, dat uit de door de Rus sen ter conferentie verstrekte gege vens de enorme omvang was geble ken van het werk dat zij verrichten en de kwaliteit er van. Het blad Sovjet-vloot heeft berioht, dat op een niet genoemde scheeps werf begonnen is met de bouw van de atoomijsbreker, waarvoor de plan nen enige maanden geleden bekend gemaakt zijn. iDt zatt het eerste aan de oppervlakte varende atoomschip worden. Ook een mascotte moet eerst recruut zijn „Samsom" de mascotte van het derde Britse parachutisten bataljon, geeft op ondubbelzinnige wijze te kennen, dat hij van het lawaai van de trommel niet gediend is Wanneer hij later echter op parades vlak voor de muziek moet lopen, mag er natuurlijk niets verkeerd gaan, zodat hij tijdens zijn „eerste opleiding" iedere dag een uurtje wennen krijgt Het Huis houdt de touwtjes De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren beslo ten het verzoek van president Eisen hower om op lange termijn hulp aan het buitenland te mogen leveren n i e t in te willigen. Wel keurde de commissie een ver- Lindbergh's ontvoerde zoon Uit de Mexicaanse stad Mexicali kwamen gisteren berichten dat de oudste zoon van Charles Lindbergh, die in 1932 twintig maanden oud uit zijn slaapkamer in de ouderlijke vil la bij Hopewell, New Jersey werd ontvoerd, nog in leven zou zijn. Een circa 26-jarige barkeeper in de stad had nl. beweerd dat zijn moe der hem onlangs in een brief had ge openbaard dat hij de ontvoerde zoon van de beroemde vlieger Lindbergh zou zijn. Maar het viel onmiddellijk toege snelde leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst F.B.I. niet moeilijk te constateren dat hier sprake was van een weinig verheffende stunt en dat het verhaal van elke grond ont bloot was. Het verhaal. De jongeman, luisterend naar de De ruwe van het getroffen klooster in Canada Bijgaande foto geeft een beeld van de verwoesting die werd aangericht door een straaljager van de Canadese luchtstrijdkrachten die neerstortte op het klooster „Ville SL Louis" te. Canada. De foto werd gemaakt tijdens het onderzoek dat door officieren van de R.CJLF. werd ingesteld. namen Charles Augustus Campos, heeft dezelfde voornamen als de held van de eerste vliegtocht over de At lantische oceaan. Op zeer jeugdige leeftijd zou hij naar Mexicali zijn ge komen via Houston in de Amerikaan se staat Texas. Hij zou voorts door een Mexicaanke familie zijn opgevoed en enkele maanden geleden bij de dood van zijn pleegvader „het geheim van zijn geboorte" hebben vernomen. De F.B.I. ging de zaak met bekwa me spoed onderzoeken en het viel een detective bij de ondervraging niet moeilijk vast te stellen dat de man niet in staat was een samenhan gend verhaal op te dissen en voort durend andere antwoorden gaf. Blauw werd bruin. Campos bleek tot voor kort als barkeeper te hebben gewerkt, maar te zijn ontslagen toen hij eerst een politieagent vijftig pesos leende en vervolgens met het pistool, dat de politieman als pand bij hem had ach tergelaten,' verdween. In maart 1932 heeft de beroemde vlieger positief het lijkje van zijn ontvoerde zoontje geïdentificeerd, al dus de F.B.I. Bovendien vertoont de pseudo-Lindbergh enige geheel an dere kenmerken. Lindberghs baby had bijv. blauwe ogen, die van de Mexicaan zijn bruin. IJsheiligen blijven logeren Lucht van polaire oorsprong dringt steeds verder het vasteland van Eu ropa binnen. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur de afgelopen nacht op verschillende plaatsen in het noorden, midden en oosten van ons land tot om het vriespunt. De aanvoer van koude lucht neemt dicht bij het aardoppervlak nu in be tekenis af, maar in de bovenlucht daalt de temperatuur nog geleidelijk. In verband daarmee ontwikkelde zich vannacht boven het zuidelijke gedeelte van de Noordzee een kleine storing, die aanleiding gaf tot buien, die plaatselijk vergezeld gingen van onweer. Deze buien dreven vanmor gen het land binnen, later aan de kust weer gevolgd door opklaringen. In het temperatuurvérloop komt wei nig verandering. Komende nacht wordt in het binnenland weer nacht vorst verwacht. Samenhangend met de koude in de bovenlucht blijft de kans op enkele buien bestaan. klaring goed waarin gezegd wordt dat de hulp aan het buitenland zal worden voortgezet zolang dat nodig is om het communisme te bestrijden. Vérder halveerde de commissie het fonds voor bijzondere economische hulp aan Azië en het Midden-Oosten, ten bedrage van 200 miljoen dollar, waarom Eisenhower had gevraagd. De commissie bepaalde dat deze gel den moeten worden besteed voor le ningen of aankoop van overtollige landbouwvoorraden. Het geld mag niet gebruikt worden voor schenkin gen. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? i (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). 5 WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Wei- nig verandering in temperatuur. Vannacht zwakke en morgen overdag overwegend matige j wind tussen west en noord. 19 Mei zon op 4.43, onder 20.35; maan op 15.03, onder 2.08. Hoogwaterstanden 19 Mei v.m. 11.00; n.m. 11.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORA weer tem] zwaar bew. 15 onbewolkt 14 zwaar bew. 11 regenbui 11 zwaar bew. 17 zwaar bew. 14 zwaar bew. 14 geheel bew. 20 zwaar bew. 27 onweer 25 onweer 21 zwaar bew. 15 'geheel bew. 20 geheel bew. 21 half bew. 21 regenbui 24 zwaar bew. 22 regen 24 zwaar bew. 25 nevel 25 onbewoklt 20 licht bew. Korreltje Aan de beste kat kan een muis ontlopen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1