LEN TE Z WATER Méér verkiezingslawaai: Fonds Kinderverlamming maakt Mytyl-scholen niet overbodig In de toekomst coöperatieve ijskasten in Nederl. gezinnen? een AKKERTJE DONDERDAG 17 MEI 1956 DE LEITSE COURANT PAGINA 2 door de radio IEDER BLAFT ZOALS HIJ GEBEKT IS De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zendtijd be- schikbaar gesteld aan de navolgende politieke partijen: de anti-revolutio naire partij (A.R.), de christelijk his torische unie (C.H.U.), het gerefor meerd politiek verbond (G.P.V.), de katholieke volkspartij (K.V.P.), de nationale unie op algemeen christe lijke grondslag (N.U.), de Nederland se oppositie unie (N.O.U.), de partij van de arbeid (P.v.d.A.) en de volks partij voor vrijheid en democratie (V.V.D.). Aan de staalkundig gereformeerde partij OS.G.P.) is op haar eigen ver zoek geen zendtyd beschikbaar ge steld. Met 'betrekking tot deze zendtijd is bepaald,- dat iedere politieke partij (met uitzondering van de communis tische party Nederland) die in alle, althans die meeste kieskringen kan didaten heeft gesteld, in de laatste 21 dagen voor de verkiezingen eenmaal per week een verkiezingstoespraak kan doen houden. Voorts, dat iedere partij die in één of in enkele kies kringen kandidaten heeft gesteld, in de aangegeven periode één verkie- zimgstoespraak kan doen houden, het- Twee kleuters door treinen gedood Dinsdagmiddag om vier uur is het 3^2-jarig oude meisje Thea Caris bij de overweg GrathemLeveroij door de trein uit de richting Eindhoven overreden en gedood. Het kind was met een broertje op weg naar huis en is vermoedelijk tussen het traliewerk van de overweg doorgekropen en onder de trein geraakt. Gistermorgen omstreeks tien mi nuten voor half elf heeft de trein uit de richting Apeldoorn naibij het sta tion Klarenfoeek een bijna driejarig jongetje uit het igezin Blikman ge grepen; het kind is kort na het onge luk overleden. Het jongetje was kort te voren nog thuis geweest en is daarna ver moedelijk bij het spelen de spoorbaan opgelopen. DODELIJKE VAL. Gisteren is in de nitraatfabriek van het stikstofbindingsbedrijf te Geleen de 44-jarige bedieningsvak- man A. Hollands uit Doenrade door een hijsgat van een hoogte van on geveer 40 m. naar beneden gevallen en op slag gedood. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. DODELIJKE BOTSING. Op de Maasheese weg onder de ge meente Helden is gistermiddag de 50- jarige J. van Karei uit Amsterdam, toen hij bij het passeren van een truck met oplegger met zijn auto teveel naar links 'uitweek en tegen de langs die weg staande bomen botste, op slag gedood. De auto werd zwaar bescha digd. In de toekomst geen gestempelde eieren? Ongeveer 1200 miljoen van de 1800 miljoen eieren, die het vorig jaar in Nederland verkocht werden, ver wisselden ongestempeld van eigenaar onder het motto: Ongestempelde eieren zijn verse eieren. Naar aanleiding hiervan was bij het Landbouwschap het voorstel binnen gekomen om 't stempelen van eieren dat als garantie bedoeld is, maar af te schaffen. Tijdens stemming over dit voorstel c,Lra vtu> v» staakten gistermiddag de stemmen, een „Saibre F86 k van de komnk-1 dat het Bv0?retel d<f voigende ver- Nederl. piloot doorbrak ruiten van Den Haag De straaljager, die dinsdag boven Den Haag de geluidsbarrière heeft doorbroken en daarbij een grote heeft veroorzaakt, was zjj over een der beide landelijke radio-omroepzenders, hetzij over een regionale zender. De toespraken zullen ten hoogste 15 minuten duren. De uitzendingen zullen zoveel mogelijk over beide zen ders gelijkelijk worden verdeeld. Ten zij meer dan 12 partijen zich zouden aanmelden, zal ten hoogste één toe spraak per zender per avond worden uitgezonden. De toespraken zullen op een enkele uitzondering r.a telkens tussen 19.00 en 20.00 uur wórden uitgezonden. Op zondagen zullen geen toespraken wor den gehouden Bespreking over 3 pet. in bouwbedrijf slepend In het bouwbedrijf zijn tussen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorganisaties sinds korte tyd besprekingen gaande over de mogelijkheid van een uitkering in eens van drie procent uit de bedrijfs resultaten van 1955. Deze besprekingen hebben een moeilijk verloop. In het bouwbedrijf veranderen de werknemers vaak van werkgever en dit is mede een factor waardoor deze uitkering niet zo ge makkelijk is te realiseren. Gistermiddag is opnieuw een be spreking aan deze zaak gewijd, doch men is nog niet tot resultaten kunnen komen. Het ligt in de bedoeling het overleg binnenkort voort te zetteh. AANRIJDING TIJDENS KONINKLIJK BEZOEK. Tijdens het koninklijk bezoek aan de Shell-installaties en -fabrieken te Pernis heeft een noodlottige gebeur tenis de vreugde van de ontvangst een weinig verstoord. Ben der direc teuren van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij, de heer F. A. C. Gué- pin was van Schiphol, waar hij per vliegtuig uit Engeland was gearri veerd, in een auto naar Pernis gere den. Dicht by het petroleumcomplex had hij echter een zo ernstige aan rijding met een autobus, dat'de auto grotendeels werd vernield. Wonder boven wonder kwam de heer Guépin er zonder letsel af, maar de chauf feur bekwam inwendige kneuzingen. Hij kon op het terrein van de Shell in het gebouw van de geneeskundige dienst worden behandeld en is later naar huis vervoerd. De directeur heeft zich nog tijdig bij het hoge gezelschap kunnen voe gen. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermorgen is de bijna 3-jarige Johannes Jansen uit de Paul Kruger- straat 27 te Vlaardiingen tijdens het spelen in de VTaardingse Vaart ge vallen en verdronken; het stoffelijk overschot is in de middag geborgen. BOSBRAND BIJ VENLO Bij een bosbrand, nabij het indus trieterrein Groot Bollerhoede te Venlo zijn gistermiddag 3 ha. tienjarige dennen in vlammen opgegaan. De Venlose brandweer en een veertigtal militairen van het Venlose garnizoen hebben aan de bestrijding van de brand, waarvan de oorzaak niet be kend is, deelgenomen. Nu op initiatief van de regering be sloten is tot oprichting van het natio naal fonds voor de bestrijdnig van kinderverlamming, rijst wellicht bij velen de vraag, welke hiernaast de taak is van de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind, gevestigd te Amsterdam. Het bestuur van deze stichting stelt het op prijs, mede te delen dat haar werkzaamheden onverminderd zul len worden voortgezet. De Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind wil blijvend gebrek kige kinderen uit het gehele land in een internaat opnemen teneinde hen onder leiding van deskundigen op medisch- psychologisch- en pedago gisch gebied zoveel mogelijk voor het leven in de maatschappij geschikt te maken. Deze kinderen zullen in de gelegenheid worden gesteld van. het internaat uit dagelijks een speciale school (Mytylschool) te bezoeken. De stichting heeft dank zij de milde .gaven, die het Nederlandse volk de lijke Nederlandse luchtmacht, gesta- tionneerd op de vliegbasis Soester- berg. De 'bestuurder van het toestel vloog op dertig- tot vijfendertigduizend voet toen hij zijn duik begon. Het was op dat moment zeer heiïg, zo dat de piloot niet kon zien waar hij zich bevond. Hij meende boven zee te zijn, waar dergelijke manoeuvres toegestaan zijn, doch toen hij zijn duikvlucht had 'beëindigd en dus la ger vloog, zag hij, dat hij niet boven zee, doch boven Den Haag zat. Hij had zich 5 kilometer in de afstand vergist. Direct na zijn landing op zijn 'basis is de piloot naar zijn commandant gegaan en heeft eigener beweging aan deze medegedeeld wat er was gebeurd. gadering weer op de agenda zal staan. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR SECR. RADBOUD STICHTING. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfink, heeft gistermiddag in een besloten vergadering te Utrecht aan mr. H. W. J- M. de Jong uit 's-Gra- venhage de pauselijke onderschei ding uitgereikt van Commandeur in de Orde van Sint Sylvester. Deze hoge onderscheiding werd de heer De Jong verleend voor het werk dat hij als secretaris van de St. Radtooud- stichting te Nijmegen van 1933 tot 1 januari jl. verrichtte. Op de bijeenkomst waren nog vier andere bisschoppen aanwezig. iaatste jaren, vooral door de jaar lijkse zomerloterij heeft doen toe vloeien, haar plannen vaste vorm kunnen geven, en zal te Utrecht een internaat bouwen in de onmiddellijke nabijheid van de Mytylschool, welke op hetzelfde terrein door de „My- tyl-stichting voor Utrecht en omstre ken" zal worden opgericht. Geen emissie op komst Sikkens' lakfabrieken In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Sikkens' Lakfabrieken n.v. werden de uitkeringen bepaald op 5 pet. di vidend uit de winst en 8 pet. uit de agio-reserve, beide in contanten; bo vendien 10 pet. uit de agio-reserve in aandelen. Prof. ir. E. L. Selleger werd als commissaris herkozen. Uit mededelingen van de directie bleek, dat met de uitbreiding der fa briek een aanvang is gemaakt, ter wijl in overweging is, na het gereed komen daarvan, de bouw van een nieuw laboratorium ter hand te ne men. Wanneer deze uitbreidingen zijn tot stand gekomen, acht de di rectie, dat voorlopig aan de toene mende vraag voldaan zal kunnen worden. Op de vraag van een aan deelhouder of een emissie van aan delen in zicht is, antwoordde de voorzitter dat dit niet direct in over weging is. DE GRUYTER VERHOOGT DIVIDEND TOT 14%. P. de Gruyter Zn., te 's Herto genbosch verhooigt het dividend over 1955 van 12 tot 14%. De maatschappij behaalde een batig saldo van 11.013.632 8.206.134). Voor reser veringen wordt 3 miljoen (2.3 mil joen) bestemd. De afschrijvingen ver eisten 2.436.0.48 (1.0.26.684). De omzetten in geld zdjn in 1955 opnieuiw gestegen en vormen een nieuw record, ondanks een doorge voerde prijsverlaging. Uitbreidingen en moderniseringen hebben investeringen gevergd tot l'l.746.205, waarin begrepen is de aanbestedingssom voor een nieuw fabriekscomplex, met de bouw, waar van eerst eind mei 1955 een begin is gemaakt. De ondernemingen waarin is deel genomen hebben over het algemeen bevredigend gewerkt. In 1956 is bij institutionele beleggers een onder handse lening, groot 5 miljoen aan gegaan. Gistermiddag heeft prof. dr. H. J. Frietema, directeur van de nationale coöperatieve raad te 's Gravenhage, de Nederlandse radioluisteraars de mogelijkheid voorgehouden, dat bin nen niet al te lange tijd in Neder land coöperatieve diepvrieskluizen in gebruik zullen worden genomen. Het is in Amerika, Denemarken en West-Duitsland gebleken, dat waar de aanschaf van een ijskast voor de gemiddelde consument te kostbaar is het gébruik van één grote vrieskast wel lonend kan zyn, als deze door een aantal gebruikers in samenwerking wordt geëxploiteerd. Van een derge lijke inrichting zouden bijvoorbeeld loketten kunnen worden verhuurd aan een aantal deelnemers in de coöperatieve explotatie van een grote ijskast. Voor het platteland. In Amerika huren thans vijf en een half miljoen gezinnen een of meer Nare dagen?t Moe en mat? U voelt U weer "stralend (Advertentie) VERGADERING ZUIDHOLLANDSE AFD. VER. NED. GEMEENTEN. De afd. Zuid-Holland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zal op 30 mei a.s. te Leerdam haar jaarlijkse algemene vergadering hou den. Op deze jaarvergadering zullen vier bestuursleden worden gekozen. Aan de beurt van aftreden en her kiesbaar zijn de heren mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem, mr. J. van Aartsen, wethouder van 's-Gravenhage en B. Ike, secretaris van Noordwijk. An dere kandidaten zijn voor hen niet gesteld. Voor de vacature mr. G. C. van der Willigen, die opgehouden heeft bestuurslid te zijn tengevolge van zijn benoeming tot burgemeester van Haarlemmermeer, beveelt het bestuur aan de heren H. C. Vermaat, burgemeester van Moordrecht en mr. L. C. A. Lepelaars, burgemeester Haastrecht Ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga, directeur van de stichting „Het Zuid- Hollandse Landschap" zal een inlei ding houden over het landschap van Zuid-Holland. Op het programma staan verder o.m. een ontvangst dor het gemeente bestuur van Leerdam en van Vianen en een rondrit door de Vijf Herenlan- den. In Horst „eet" men de vreemdelingen nog op De opgeschoten jeugd van het Lim burgse Horst schijnt nog in het sta dium te verkeren van het vreemde lingen koken en opeten, hetgeen twee matrozen, die in Horst de kermis be zochten tot hun schade ondervonden hebben. Een matroos uit Horst had zijn col lega-zeeman uit Brabant uitgenodigd imet hem naar de Horster kermis te gaan, maar toen zij zich in uniform tussen de vermakelijkheden bevon den, werden zij door een dreigende groep jongelieden ingesloten, die hen eerste ma langdurig en dringend ver zoek met rust liet. Toen de Brabantse gast later op de avond alleen naar het huis van zijn Horster vriend wandelde, werd de af keer voor vreemdelingen de Horster jeugd weer te machtig en met bak stenen begon men de Brabantse ma troos te bekogelen, zodat deze ten slotte met een hersenschudding op de grond bleef liggen. De politie heef tegen de „primitie ven" proces-verbaal opgemaakt en de Horster matroos heeft bij zijn com mandant een verzoek ingediend om de ouders van zijn getroffen vriend veertien dagen met oogstwerkzaam- heden te mogen gaan helpen, daar de gewonde jongen juist oogstverlof ge kregen had. loketten van een dergelijke inrich ting en 75% van deze gezinnen zijn boerengezinnen. Prof. Frietema con stateerde dat 93% van de huisvrou wen ten plattelande in Nederland levensmiddelen steriliseert, hetfcij door middel van weckmethodes, het zij door roken, zouten e.d. Voor deze vrouwen zou het stichten van een coöperatieve exploitatie van een grote vriesinrichting een uitkomst beteke nen. De nationale coöperatieve raad is thans voldoende met de financiële en technische kanten van deze zaak op de hoogte om aan initiatiefnemers voorlichting te kunnen geven op dit gebied. Culemborg zonder hotel? Steun werd geweigerd Nadat maandag in Culemborg be kend is geworden, dat het enige hotel dat Culemborg rijk is, het hotel Veen, door de eigenaar, de heer Veen, aan een textielfirma verkocht zou worden is door verscheidene instanties een krachtige actie gevoerd om dit hotel voor Culemborg te behouden. Het college van b. en w. van Cu lemborg heeft op donderdagavond een spoedeisende vergadering vastgesteld, waarvan het doel niet is bekendge maakt, maar waar, naar aangenomen wordt, over het hotelplan gesproken zal worden. De heer Van Veen heeft indertijd het gemeentebestuur van Culemborg om financiële steun verzocht, teneinde zyn hotel te kunnen verbouwen tot een modern en goed ingericht hotel, samen met het naast zijn hotel gele gen leegstaande hotel Vulto. Het college van b. en w. heeft toen in november 1955 aan de raad voorge steld het nieuwe hotel te steunen tot een bedrag van 40.000. Dit voorstel is in een geheime zitting behandeld, doch een besluit is er niet over geval len, terwijl daarna geen nieuwe voor stellen in deze zaak zijn gedaan. Oude grafheuvels worden onderzocht Het instituut voor prae- en proto historie van de universiteit te Amster dam en de Rijksdienst voor Het Oud heidkundig bodemonderzoek tt Amersfoort stellen een bodemonder zoek in op een stuk land te Oostwoud (N. H.), waar zich een aantal ronde grafheuvels bevindt, die een door snede van circa twintig meter hebben bij een hoogte van een meter. De af graving geschiedt met steun van het historisch genootschap „Oud-West- Friesland". De oudheid van de eerste grafheu vel wordt op drieduizend jaar ge schat. In een tweede graiflheuvel, die ongeveer 4000 jaar oud moet zijn, heeft men twee geraamten gevonden,, die in gehurkte houding op hun zij lagen, met de handen voor de ogen. Ook zyn enige potscherven te voor- sdhijn gekomen. Bij het blootleggen van de „onderkant" der heuvels zijn typische ploegsporen ontdekt. Het ii mogelijk, dat de heuvel op een stuk 'bouwland is opgeworpen, maar ook wordt verondersteld, dat de grond vóór het opwerpen van de heuvel als rituele handeling speciaal met de ploeg werd bewerkt. Kale kudde f 3,per kilo Gisteren is bij de oude schaapskooi op de Zuid-Ginkel te Ede, het jaar lijkse schapenscheerdersfeest gehou den. 14 Scheerders, bejaarde boeren uit de verre omtrek, die het vak nog meester waren, hebben de 174 vol wassen schapen met de hand van hun winterse vacht ontdaan. Dit heeft ongeveer 500 kilo wol op geleverd, die de eigenares van de kudde, een Edese stichting, voor on geveer drie gulden per kilo wil ver kopen. Na de scheerpartij zijn de schapen met hun scheper Teus Minnen en de hond Arnold weer de hei ingetrok ken en hebben de scheerders zich tegoed gedaan aan het traditionele maal van zoutevis met rijst. Het jaarlijks evenement JACHT OP DE HOtt.NIEUWE Het wordt weer vlaggetjesdag en dan zal de Nederlandse vissersvloot weer in de havens liggen te pronken als een een deel van Hollands roem op het water. Na vlaggetjesdag zullen de vissersvloten van Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden op 22 mei het ruime sop kiezen waar mede dan de spanning wordt ingezet rond de aanvoer van de eerste „Hol landse nieuwe". De verwachting is, dat drie dagen later reeds de eerste kantjes „Hollandse nieuwe" in Neder land zullen worden aangevoerd. Dan voelt geheel Nederland de visserij weer als een nationaal bedrijf, dat zijn faam ver over de wereld weet te verspreiden. Wist u b.v. dat wij de haring naar zo ongeveer 40 landen uitvoeren? Tot de belangrijkste af nemers moeten Rusland, België en Duitsland worden gerekend. Naar Rusland verzenden wij zo ongeveer 170.000 vaten gezouten haring per jaar. Ook de ander landen laten zich tellen met dergelijke grote cijfers. Bij dergelyke grote aantallen is het dui delijk, dat er heel wat netten nodig zijn om de Hollandse nieuwe binnen te halen: Al onze netten aan elkaar gelegd beslaan dan ook een afstand gelijk aan een traject Amsterdam Berlijn! Deze netten werken voor het grootste deel voor het buitenland, want 70 van de totale vangst gaat naar het buitenland. Het vangen van de haring is beslist geen licht werk, de vissers moeten soms minstens 13 uur werken, voor He vangst is ingehaald. Daarna moet men de haring nog gaan verwerken. Garantieprijzen voor aardappel-oogst 1956 De minister van Lanbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft voor de aardappelen van de oogst 1956, zowel voor de consumptie-aardappe len als voor de fabrieksaardappelen garantieprijzen vastgesteld, over de uitwerking waarvan met het land bouwschap en het produktschap voor aardappelen nog nader overleg zal worden gepleegd. Voor de consumptie-aardappelen zal de minimumprijs voor veldgewas herfstaflevering ƒ4.75 per 100 kg. bedragen. Voor de fabrieksaardappelen is de garantieprijs vastgesteld op 6.25 per 100 kg. veldgewas. Aan deze garantieprijs is de voor waarde verbonden dat niet meer aardappelen tot aardappelmeel wor den verwerkt dan overeenkomt met een kwantum van 180.000 ton meel. In hoeverre het voor de oogst 1956 uitgestippelde beleid dat nog na der in details moet worden uitge werkt ook voor de daarop volgen de jaren zal worden voortgezet, zal mede afhankelijk zijn van de erva ringen, die met de regeling voor de oogst 1956 zullen worden opgedaan. DE SERINGENBERG BLOEIT. De koninklijke landgoederen zijn van 20 mei tot en met 3 juni a.s. opengesteld voor het publiek, om de bloeiende Seringenberg te gaan be zichtigen, tegen betaling van 0.25 per persoon, per dag. Ingang portiershuis Rijksstraatweg 557 Wassenaar, alwaar de dagkaartjes verkrijgbaar zijn. door JEANNE BOUWMAN 50) Deze advocaat, Nels Lenholm, kwam Anne opzoeken. Toen hij weg ging leunde Anne verslagen achter over. De man, die haar redden moest, meende dat zij schuldig was! Maar dieper hartzeer gaf het haar, dat John haar blijkbaar verwaar loosde. Hij, de man, die weten zou wat er gedaan moest worden, was weg om een trawler te kopen. „Ze maken haast met het proces", waarschuwde de verpleegster, toen ze het eten onaangeroerd op het blad had laten staan. „De eerste dag, dat je sterk genoeg bent, zal je worden voorgeleid". Uitwendig rustig en kalm, maar in wendig lijdend aan de wonde die John haar had toegebracht, wachtte zy die dag af. De gerechtszitting was op drie dagen later vastgesteld. De morgen was eindelijk aange broken. In een eenvoudige blauwe japon, de haren achterover gekamd en met een gezicht, waarop het leed, dat zij doorstaan had, te lezen stond, ging zij over het binnenplein. Ze dwong zichzelf geen notitie te nemen van de opmerkingen van hen, die zich in de gangen verdrongen. „Ze denken dat ik een moordenares ben", herhaalde ze in zichzelve en negeerde de opmerkingen, waaruit waardering voor haar voorkomen sprak.. Negeerde de vriendelijke op merkingen van de persfotografen, die chassis in en uit hun toestellen deden toen de sheriff en de matrone uit de gevangenis buiten de rechtszaal voor hen poseerden. In de deur van de rechtszaal ble ven ze even staan. Ze bekeek het ver trek met belangstelling. Het was pro zaïsch genoeg. In de wanden waren waarschijnlijk voor de jury, dacht ze. bevond zich dicht bij de deur Daar was de bank voor het hof met een Amerikaanse vlag er achter. Een hoge ramen, een lange houten box perstafel zat vol drukke plaatselijke verslaggevers en collega's van buiten de stad. Over deze heen keek ze naar het publiek. De zaal was stampvol; de mensen stonden langs de wanden en in de doorgangen die later ontruimd zouden worden. Ze hoorde woorden in zangerig Fins: „Houd goede moed. Spreek rechtuit, wees nergens bang voor. Je bent een van de onzen, we geloven in je". Hun goede raad was balsem voor haar vernederd en ge wond hart. Deze mensen geloofden in haar. Deze mensen hadden hun zuur verdiende spaarpenningen afgestaan om haar te helpen. „Ik moet meester van mijzelf blij ven", nam zij zich opnieuw voor. „Niet om aan de dood te ontsnappen, maar terwille van hén". Het masker van kalmte op haar gezicht maakte plaats voor een glim lach. „Kiitoksia: mijn vrienden", zei ze. Ze gingen verder. Anne, een inspec teur en de matrone. Ze betraden een afgescheiden gedeelte van de zaal en bleven bij een tafel staan. Daaraan zaten drie vrouwen. Anne keek hen aan en kreeg een gevoel alsof ze met een dolk doorstoken werd. Drie paar ogen veroordeelden haar, die van de vrouw, de dochter en de zuster van de vermoorde Lee Farnsworth. En daarna zag ze Rob Crocker. Hy had achter de vrouwen een staan plaats ingenomen, als moest hij ze tegen haar beschermen. Uitgenomen de glimp, die ze van hem in haar huis in Portland en in de auto in de Finnenstad had gezien, was dit de eerste maal, dat zij hem zag sedert zij hem verteld had, dat zy onterfd was. Dit was de man, met wie zij in het huwelijk zou zijn getreden. Anne voelde, dat hun blikken elkaar kruis ten. Uit de zijne, die haar vroeger zo teder hadden aangekeken, sprak nu bittere vijandschap. Een minachtende trek lag nu om de lippen, die haar zyn liefde betuigd hadden. Ze dacht: „Ik heb hem vroeger nooit gezien zoals hij in werkelijkheid is. Hy is wreed en egoïstisch". Ze wilde van louter opluchting lachen. Ze had alle herinnering aan hem van zich afgeschud. Ze was bang geweest voor het hartzeer, dat hem te zien, haar zou kunnen bezorgen en ze had het niet gevoeld. De inspecteur trok aan haar mouw en de matrone legde vriendelijk een hand op haar schouder en Anne ging zitten. Bewust, dat aan de perstafel de potloden in beweging kwamen en tal van ogen dit tafereel met ver bazing gadesloegen. Alleen met haar eigen gedachten vergeleek zij deze nieuwe kijk op Rob Crocker met wat zij wist van John Neumann. Ze begeep plotseling dat John een goede reden moest heb ben gehad om haar te verwaarlozen. Er was geen enkel bewijs voor deze overtuiging. Maar ze wist het zeker en dit deed haar gezicht stralen. Zo dat de juryleden en journalisten hun overtuiging voelden wankelen, dat dit een moord in koele bloede en met voorbedachte rade was geweest. Ze 70U worden vrijgesproken. Daar van was ze opeens overtuigd. Ze was immers onschuldig. De officier van justitie was een goede vriend van Lee geweest, maar hij was natuurlijk rechtvaardig. Hy zou haar niet zoe ken; hy zocht alleen récht. Maar Anne's hoop vervloog spoedig in rook. Tom Farley kwam de zaal binnen en werd aan de rechtbank voorgesteld als de „bijzondere aanklager". De eerste dag kroop voorbij met ver moeiende formaliteiten. De eerste nacht kon Anne nog slapen, maar niet meer nadat zij na een tweede en derde dag de hoop had verloren, dat de 'jury haar begrijpen zou. Men had tot diep in het binnenland van de staat moeten zoeken naar mannen, die „de gemoedelijke Lee Farnsworth" niet gekend hadden en die dus onpartijdige juryleden kon den worden genoemd. Op de vierde dag begon eindelijk het eigenlijke geding. Met verbazing luisterde zij naar de inleiding van de openbare aanklager. Zij, een kind van onbekende ouders, was door de Farnsworth grootge bracht, opgevoed met liefde en in weelde. Maar bij de dood van de echtelieden had zij geen blijken van smart gegeven. Alleen van woede, toen de vrouw van Lee Farnsworth haar berispte over haar onverschil ligheid. Het openbaar ministerie zou hiervan de bewijzen leveren. Nadat zij tot de ontdekking ge komen was dat zij met een toelage van slechts honderd dollars per maand was afgescheept terwijl zij verwachtte de enige erfgename van miljoenen te zullen zijn had zij ieder waardevol stuk, waar zy maar de hand op kon leggen, bij elkaar gepakt en uit het huis gesmokkeld. Het openbaar ministerie zou dit be wijzen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6