IBISEXP0RT Kies uit de 3 beste shagsoorten in 3 smaken Duitse ex-commandant werd te Den Helder als spion betrapt PUROL Schots meisje werd door haar Nederlandse moeder ontvoerd Caféhouder en buffetjuffrouw brachten, jongens tot misdaad De bruid bleek een man te zijn! PONDERDAG 17 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 «Mac Tijdens het werkbezoek dat H.M. de koningin woensdag aan Rotterdam bracht bezichtigde zij ook de afdeling bouwambachten van het Ambachtscentrum, een onderdeel van het Bouwcentrum. De foto toont HJVf. de koningin die met belangstelling de demonstratie van de timmermansleerling K. Noordijk gade slaat. Mgr. van Schaik overleden In de leeftijd van 85 jaar is van ochtend om kwart over tien in het St. Elizabeth-gasthuis te Amersfoort overleden mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Kapittel en Protonotarius Apostolicus. Mgr. J. G. van Schaik werd op 12 februari 1871 te Vinkeveen geboren. Na zijn studie aan het seminarie werd hij op 15 augustus 1894 tot priester gewijd en werd direct hierna benoemd tot kapelaan te Hoogland. Hij werkte mede aan de oprichting van de Christelijke Boerenbond en werd in 1896 benoemd tot kapelaan te Groningen (H. Martinus). Hij richtte hier de R.K. Werkliedenver eniging op en was moderator van de R.K. studentenvereniging „Albertus Magnus". Op 19 januari 1916 volgde zijn benoeming tot geestelijk advi seur, van het bureau voor de R.K. Vakorganisatie (R.K. Vakcentrale). Een maand later werd hij tot geeste lijk adviseur van de diocesane bond van R.K. Werkliedenverenigingen in het aartsbisdom Utrecht benoemd. Daarna was hij achtereenvolgens ad viseur van de vereniging van R.K. Dagbladdirecteuren en adviseur van het R.K. Werkliedenverbond in Ne derland, dat gevormd werd door de samenvoeging van het bureau voor de R.K. Vakorganisaties en de fede ratie der diocesane R.K. Volks- en Werkliedenverbonden. In 1927 werd hij benoemd tot ka nunnik van het Metropolitaan Kapit tel en in november 1932 tot proost van dit kapittel. Op 15 augustus 1934 benoemde de Paus hem tot Geheim Kamerheer. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest eerde het R.K. Werkliedenverbond hem door de stichting van het Kanunnik J. G. van Schaikfonds, waarvan hij voorzitter werd. Het doel van de stichting is het verstrekken van financiële en zede lijke steun aan leden van de bij het R.K. Kerklieden ver bond. aangesloten organisaties, die opgeleid worden voor het priesterschap. Na de oorlog bleef hij adviseur van het R.K. Werkliedenverbond in Ne derland, dat toen zijn naam wijzigde in Katholieke Arbeiders Beweging. In augustus 1949 werd hem het emeritaat als pastoor van de St. Mar. tinusparochie te Utrecht verleend, waarna mgr. Van Schaik zich vestig de in Amersfoort in het moederhuis der zusters van de H. Joseph. Op 13 juni 1950 werd hij benoemd tot huisprelaat van, de Paus. Begin september 1951 werd hem eervol ont slag verleend als adviseur van de Ned. Kath. Arbeiders Beweging. Op 15 augustus 1954, bij gelegenheid van zijn diamanten priesterfeest, werd mgr. Van Schaik benoemd tot Proto notarius Apostolicus. Mgr. Van Schaik was officier in de orde van Oranje Nassau en werd door de Belgi sche regering begiftigd met de me daille van Koning Albert. Nederl. Fordfabriek toont zich optimistisch Nog vele mogelijkheden Tijdens de jaarvergadering van Nederlands Ford Automobielfabriek, die gisteren te Amsterdam gehouden is, toonde de directie zich zeer opti mistisch ten aanzien van de toekomst. In Amerika is momenteel een zekere malaise in de auto-industrie te be speuren, omdat daar de markt met op iedere vier inwoners één auto over voerd begint te geraken, doch in Ne derland meende de directie, dat er nog mogelijkheden genoeg aanwezig zijn. Hier in ons land bezit slechts één op de veertig inwoners een auto en dit geval vertoont een achterstand in verhouding met alle ons omringen de landen. In het komende jaar zal de fabriek voor 17 miljoen gulden investeren, voornamelijk uitbreiding van fa briekscomplexen. De omzet van de fabriek, die de eerste maanden van 1956 wat stagneerde door gebrek aan materiaal, heeft thans de omvang van 1955 weer bereikt, die met 20.900 een heden een- topproductie vertegen woordigde. Inwoners van Den Helder ontdekten zondag j.l., dat een Duitser, die tijdens de oorlogsjaren commandant van het Helderse fort Kijkduin was, in een hotel te Den Helder vertoefde en zijn vakantie veraangenaamde door een druk gebruik van zijn fototoestel. De gewaarschuwde marechaussee betrapte hem toen hij foto's van enkele verdedigingswerken maakte en nam hem in arrest. Een onderzoek op zijn hotelkamer leverde een hele verzameling foto's van Nederlandse verde digingswerken op. De man, die uit Oost Duitsland afkomstig is en die na het verhoor op vrije voeten werd gesteld, heeft een aantekening op zijn paspoort gekregen, dat hij Nederland niet mag verlaten. Den Helder schijnt wel in het brandpunt van de buitenlandse spionnage te staan, want dit is binnen de maand de tweede spion, die op deze marine- basis gegrepen wordt. Waneer de nieuwe voorschriften ook op buitenlandse voertuigcombi naties, die naar, van of door West- Duitsland rijden, van toepassing zijn, zal het Nederlandse goederen ver keer naar, van of door Duitsland zeer ernstig nadeel ondervinden. Dit is de mening van drie organisaties die de belangen van het wegvervoer en. de verladers behartigen. Deze organisaties hebben het mini sterie van verkeer en waterstaat in een gemeenschappelijk schrijven ver zocht al het mogelijke in het werk te stellen, opdat het besluit van de West- Duitse regering inzake de toegestane maten en gewichten voor oplegger- en aanhangwagencombinaties niet van toepassing zal zijn voor het Neder landse internationale wegvervoer. In hun gemeenschappelijk schrijven wijzen zij er nog op, dat deze nieuwe maten en gewichten aanzienlijk af wijken van hetgeen in de inter nationale overeenkomst van Genève, welke mede namens Duitsland werd ondertekend, is vastgelegd. Mr. G. J. Vermeulen verlaat de L.T.B. Mr. G. J. Vermeulen heeft op eigen verzoek eervol ontslag gekregen als algemeen secretaris van de L.T.B. in het bisdom Haarlem. Mr. Vermeu len, die ongeveer aoht jaar aan de L.T.B. verbonden was, heeft zich als advocaat-procureur te Haarlem ge vestigd. Zijn taak bij de L.T.B. wordt overgenomen door drs. N. H. M. W. van Wirsch, die verbonden was aan de economische afdeling van de K.N.B.T.B. in Den Haag. Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder (Advertentie) 2 x 20 40 Misdaad en boete „Een gemene streek" noemde de Amsterdamse politierechter gister morgen de verduistering van 20 gld., die een 22-jarige jongeman uit de hoofdstad had gepleegd ten nadele van de rijkspostspaarbank. Toen de verdachte eind vorig jaar aan een postkantoor 45 gld. opnam van zijn spaarbankboekje noteerde de post ambtenaar per vergissing maar 25 gld. CDe jongeman had later zijn tegoed, dat dus 20 gld hoger was, opgeno men. De officier van justitie achtte een verdubbeling van het ten onrechte verkregen voordeel de juiste bestraf fing en de politierechter legde dien overeenkomstig een boete van 40 gld. op. HEIDEBRAND TE OISTERWIJK, In het hei- en bosrijke gebied De Belvert te Oisterwijk ös gistermid dag omstreeks 5 uur brand uitge broken. De gemeentelijke- en bos- brandweer van Oisterwijk, geassis teerd door de bosbrandweer van de gem. Boxtel was in 1H uur de brand meester. Een gebied van ongeveer 5 ha. heide, dat gedeeltelijk met vliegdennen was bezet, is door het vuur verwoest. PIJNLIJKE KWESTIE Een 30-jarige Nederlandse vrouw, die met een Schot getrouwd was, doch 7 jaar geleden het Schotse le ven niet langer meende te kunnen verdragen en daarom van haar man scheidde, heeft enkele dagen gele den haar 8-jarig dochtertje, dat na de scheiding aan haar man werd toe gewezen, uit Schotland naar Neder land ontvoerd. De vrouw, die zeer aan haar doch tertje gehecht is, heeft zich nooit met de gerechtelijke beslissing, die na eindeloze processen viel, kunnen verenigen en beschuldigde haar man zelfs van ontvoering, toen deze het meisje, dat vóór de gerechtelijke be- reeds een jaar lang op een Nederlandse aardappelen rotten in Engelse haven Te-kort maar te duur In de haven van Boston in Lincoln shire liggen 2.000 ton Nederlandse aardappelen te bederven. Zij zijn in verband met het Nederlandse export verbod een maand geleden overhaast uit Nederland ingevoerd, en liggen nu te wachten tot de handelaren ze weghalen. Een Engelse importeur verklaarde woensdag, dat er nog steeds een tekort aan aardappelen in Engeland bestaat, doch dat het publiek van mening is, dat de prijzen te hoog zijn eft daarom niet koopt. Haagse school was geweest, mee naar Schotland nam. De Schot verklaarde na de ont voering van het meisje uit Schot land, dat hij er helemaal geen be zwaar tegen iheeft, als de moeder het meisje opvoedt, maar hij wil, dat het meisje in Schotland en niet Nederland opgroeit; hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de moeder erg goed voor het meisje zou zijn. De internationale politie heeft in middels aan dé Nederlandse politie verzocht na te willen gaan, of de moeder en het meisje inderdaad in Nederland zijn aangekomen; een ver zoek tot opsporing en uitlevering werd echter niet gedaan. De verblijfplaats van de moeder en het meisje is inmiddels niet bekend, want de vrouw is naar haar Schotse reis niet op haar Haagse adres terug gekeerd. Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe dozen. Cellof aan-ver pakking garandeert constante kwaliteit (Advertentie). Met ploertendoder op pad Bijna de gehele dag heeft de Am sterdamse rechtbank gisteren besteed aan de berechting van twee jonge Amsterdamse boefjes en twee vol wassenen, op wier schouders volgens het openbaar ministerie voor een groot deel de verantwoordelijkheid voor de door de jongelui gepleegde misdrijven rustte. In de morgen stonden eerst de beide jongens terecht: een 17-jarige De Edese kudde bracht weer ujol in het laatje Woensdag werden op de Ginkelse heide bij Ede de schapen van de bekende Edese kudde van hun dikke win terse vacht ontdaan tijdens het traditionele schapensch eerdersfeest. De foto toont de scheerders aan het werk met hun niet altijd even gewillige dieren. leerling tandtechniker en een 16-jarige chemigraaf aan wie ten laste was ge legd, dat zij tezamen op 9 december j.l. gewapend met een ploertendoder een pand aan de Prinsengracht bin nendrongen zonder echter iets van waarde te kunnen vinden en de vol gende dag twee antiquairs het leven zuur maakten. Bij de eerste stalen zij een reeks antiquiteiten, de tweede sloegen zij met de ploertendoder op het hoofd in een poging hem buiten gevecht te stellen. De bejaarde man verweerde zich echter duchtig en het tweetal sloeg op de vlucht. Hun zaak werd in verband met hun jeugdige leeftijd met gesloten deuren behandeld, 's Middags volgde echter al de openbare uitspraak. Beiden werden onmiddellijk ter beschikking van de regering gesteld. Na hen stond terecht de 27-jarige buffetjuffrouw in de Mexico-bar aan de Zeedijk, waar de jongens kind aan huis waren en waar zij eens binnen twee weken tijds bijna 900 gulden verteerden. Volgens de jon gens waren deze vrouw en ook de eigenaar van de bar op de hoogte van hun kwalijke praktijken. Zij zou hun de tip hebben gegeven voor de inbraak aan de Prinsengracht, waar bij de jongens tevoren een telefoni sche afspraak met de directeur van het daar gevestigde expeditiebedrijf maakten om hem na kantoortijd te komen opzoeken, teneinde hem dan met de ploertendoder te bewerken en te beroven Zij belandden bij vergis sing op een verkeerde etage en trof fen de directeur dus niet. De rechtbank veroordeelde haar tot 10 maanden met aftrek en met de bepaling, dat van het resterende ge deelte drie maanden voorwaardelijk zullen zijn. „Profiteur". Tot slot stond 's middags nog de eigenaar van de Mexico-bar terecht, die tevens de eigenaar was van de ploertendoder. Het werd een hete zitting, want deze verdachte, een 29- jarige caféhouder ontkende, dat hij de jongens het wapen ter beschikking had gesteld. Het had er aanvankelijk alle schijn van, dat dit niet te bewijzen was, want de beide jongens, als getuigen gehoord, waren weinig positief. De eerste zei: „We hebben hem de ploer tendoder gevraagd, maar hij wilde die niet geven. Ik ging toen naar be neden en later kwam mijn vriendje er toch mee aanzetten". Maar dit vriendje, de 16-jarige Eddie, zei vervolgens: „Ik heb de ploertendoder uit de kast gehaald, toen de caféhou der naar de bioscoop was gegaan". Tijdens het pleidooi van de ver dediger, die uiteraard wegens gebrek aan bewijs vrijspraak voor de café houder vroeg, legde de 16-jarige Eddie een verklaring af, waarin hij huilend te kennen gaf, dat hij de ploertendoder van de caféhouder had gehad. Uitspraak volgt. Druten vergiste zich Een blozende Johanna Gradussen kwam enige tijd geleden op het ge meentehuis van Druten mededelen, dat zij van plan was op 22 mei met Herman van Dinteren in het huwelijk te treden, een bekentenis, die door de aanwezige Herman onderstreept werd. Maar toen de ambenaar even de kaart van Johanna te voorschijn had gehaald om alles wettelijk vast te leggen, bleek, dat Johanna een man was, daar op haar kaart het woordje „mannelijk" prijkte. „Dat is de tweede keer in een jaar!", juiqhten de Drutenaren, wier vertrouwen in de gemeente-admini stratie, dat het vorig jaar geschokt werd omdat een trouwlustige jongen toen een administratief meisje bleek te zijn, thans helemaal verdwenen is. Johanna is intussen met een dok tersverklaring waarin staat, dat op haar kaart „vrouwelijk" had be horen té staannaar de politie ge stapt, die de verklaring weer opge stuurd heeft naar de officier van justitie te Arnhem. En uit Arnhem is inmiddels het bericht gekomen, dat men daar alles in het werk zal stellen om de bruiloft op 22 mei doorgang te doen vinden. Nieuwe Duitse eisen aan het vrachtvervoer Gewicht en omvang Op 1 januari 1958 zal in West- Duitsland een besluit in werking tre den, dat het toegestane totaalgewicht voor nieuwe vrachtwagens en aan hangwagens alsmede voor nieuwe trekkers cn opleggers terugbrengt van 40 op 24 ton. De maximum lengte zal voor deze voertuigcombinaties niet meer dan 14 meter mogen bedragen. Het reeds in gebruik zijnde mate riaal zal met ingang van 1 juli 1960 bij de nieuwe maten en gewichten moeten zijn aangepast.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5