Het aantal beschikbare woningen te Leiden heeft invloed op cijfers van vertrek IJNSTREEK Schet*p Geen sprake van „verantwoordelijkheid afschuiven" Gasvergiftiging eist twee doden K.A.B.-feest uitgesteld Bijeenkomst van r.k. Avond-Ulo in „Gulden Vlies" te Leiden Prof. Josselin de Jong opvolger van prof. Josselin de Jong DONDERDAG 17 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Minister Witte verontwaardigd „Ik tart u een uitspraak mijnerzijds aan te 'halen, die zou bewijzen, dat ik, welk deel van mijn verantwoordelijk heid ook zou trachten af te schui ven". Minister Witte zeide dit met enige stemverheffing in een toespraak tot de bezoekers van de 27ste jaar vergadering van de Ned. Chr. Aan nemers en bouw vakpatroonsbond in de Haagse Dierentuin. Het was een antwoord op een uiting van de waarnemd bondsvoorzitter, de heer J. van Es, over het gevoel van onbehagen in de bouwwereld, nu het gt op lijkt of met de verkiezingen in zicht de regering de verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in de woningbouw op het particuliere be drijfsleven wil afschuiven. Minister mr. H. B. J. Witte 'zeide wel te weten, hoe dit gevoel van on behagen ontstaan is. Door minder juiste en onjuiste vermelding en in terpretatie van de verdediging van zijn begroting in de Eerste Kamer, zijn deze praatjes in omloop gekomen. De minister heeft zich toen gekeerd tegen speoulatiebouw, doch zeker niet tegen de partiouliere bouwpatroons. Meerdere malen immers heeft hij zijn bewondering voor hun ptestaties geuit. In de afgelopen vier jaar is alles gedaan om het uiterste uit de bouw nijverheid te halen". Vier jaar gele den waren er nog duizenden werkloze bouwvakkers en probeer nu maar eens een bouwvakarbeider aan te trekken, zo zeide de minister. Sedert 11962 zijn meer bouwwerken geprodu ceerd dan ooit in 'n andere vierjarige periode. De woningprodiuktie heeft een steeds grotere voorrang gekregen bij de andere bouwwerken. De minister wees in dit verband op het afremmen van overheids- en utiliteitsbouw ten einde de arbeidsmarkt niet verder te overspannen. Het gebrek aan arbeids krachten en de nog niet voldoend^ op gang zijnde industriële bouw alsook het gebrek aan voldoende traditioneel bouwmateriaal (baksteen) zijn oor zaken, dat de woningproduktie niet sneller wordt opgevoerd. Het onbehagen van de aannemers is beslist ongemotiveerd, zo vond mi nister Witte. Hij bleek volkomen geen behoefte te hebben aan een „balans"- persconferentie, zoals voorzitter Van Es naar voorbeeld van de conferentie van minister Suurhoff. De pers heeft toegang tot alle mogelijke gegevens en heeft daarvan, gezien de enorme publiciteit over de woningbouw, uit gebreid en dankbaar gebruik van ge maakt. Vanochtend werden in de Mesdag laan te Schiedam de ouders van een tweetal kinderen, een 7-jarig meisje en een 9-jarige jongen, gealarmeerd, doordat de kinderen onpasselijk wer den. Men rook gaslucht, zette deuren en ramen open en kwam op de ge dachte direct bij de benedenburen aan te bellen aangezien men in het eigen huis niets verdachts kon ont dekken Er werd niet opengedaan en daarom waarschuwde men de politie, die zich toegang tot de benedenwo ning verschafte. In de slaapkamer aan de achterzijde vond men de twee bewoonsters dood op bed liggen, als slachtoffers van een gasvergiftiging. Bij onderzoek bleek dat een gasslang, aan het gasstel in de keuken be vestigd, van de muurkraan was ge gleden. Het gas kon door een serveer luik tussen keuken en slaapkamer in die kamer binnenstromen. Men heeft de slachtoffers, de 68- jarige mej. J. A. Kieboom en de 56- jarige mej. C, v. Neede, naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. GERUCHT OVER HUWELIJK KONING BOUDEWIJN. Een Vlaams blad heeft gewag ge maakt van geruchten over een mo gelijk huwelijk van koning Boude- wijn van België met prinses Alexan dra van. Kent, dochter van de her togin van Kent. In kringen van het Belgische hof verklaarde men dat dit gerucht ongegrond is. Ontploffing aan de Goudkust Men vreest, dat 25 Afrikaanse sol daten om het leven zijn gekomen door een ontploffing, die zich woensdag heeft voorgedaan in een legeropslag- plaats voor munitie op zes kilometer van Takoradi (Gudkust). De oorzaak van de ontploffing en het juiste aantal slachtoffers zijn niet bekend. Syngman Rhee herkozen De definitieve uitslag van de Zuid- koreaanse presidentsverkiezingen, die donderdag is bekendgemaakt, beves tigt de herkiezing van de 81-.jarige dr. Syngman Rhee voor zijn vierde pre sidentiële ambtstermijn. De officiële uitslag is als volgt: Dr. Syngman Rhee 4.958.250 (55.7 percent); Tsjo Bong Am 2.118.799 (23,8 percent); ongeldig (uitgebracht op de overleden kandidaat P. H. Shi- nicky) 1.821.773. Het aantal geregistreerde kiezers bedroeg 9.600.000, van wie 75.9 per cent heeft gestemd1. POTLOOD en GEEST No. 514. Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. weefsel, 7. vrouw van Abraham, 9. plechtige gelofte, 11. familielid, 12. stad in Z. Arabië, 14. meisjesnaam, 16. gebod, 18. voorgeschreven kerkge bruik, 20. vogel, 22. fakorting van dyne, 23. bakt men brood van, 25. getimmerde bewaarplaats, 27. Euro peaan, 29. gebod, 30. gem. in N. H., 32. Turkse munt, 33. welaan. Verticaal: 2. boom, 3. de oudste (afk.), 4. sap van run, 5. tovergodin, 6. bekende afkorting, 8. koemestvocht, 10. nauwe, 11. plaats, plek, 31. juf frouw, 15. rivier in Duitsland, 17. zoon van Jacob, 19. vloeistof, 21. een der profeten, 24. gast, 26. bekend dier, 28. badplaats in Duitsland, 29. muziek noot, 31. afkorting van dona. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. taks, 4. adem, 7. legio, 9. pieterman, 10 eng, 11. ten, 15. vloerbalk, 18. omega, 19. eens, 20. gril. Verticaal: 1. taps. 2. kleinzoon, 3. set, 4. air, 5. dompelaar, 6. mand, 8. gek. 12. evoë, 13. are, 14. akal, 18. Ems, 17. b.g.g. Wegens het overlijden van mgr. Van Schaik heeft de K.A.B. besloten de feestelijkheden, die zaterdag te Utrecht zouden Avorden gehouden ter gelegenheid van het 400.000ste lid, tot nader order uit te stellen. MILITAIR GEDOOD BIJ ONTPLOFFING. Gisteravond is in het artillerie schietkamp Oldebroek de 22-jarige ongehuAvde cadet-korporaal van de koninklijke landmacht F. H. van Rhijin, afkomstig uit Hilversum, door een ontploffing om het leven geko men. De korporaal had een projec tiel, waarschijnlijk een granaat, van de schiethei meegenomen en wilde dit in de slaapzaal van het kamp in zijn tas opbergen. Hierbij is het pro jectiel ontploft. Het slachtoffer is vrij wel direct overleden. Verder werd niemand bij de ontploffing gewond. Er is geen materiële schade aange richt. In het woonoord voor Amibonnezen „de Schattenberg" bij Assen is van ochtend in een van de barakken een brandje uitgebroken doordat 'n bran dend petroleumtoestel omviel. - eigen kampbrandweer heeft met be hulp van bewoners het vuur snel ge blust. ARBEIDER VERPLETTERD Vanmorgen om kwart over acht heeft zich een arbeidsongeval voor gedaan op „Werkspoor" te Utrecht, dat het leven heeft gekost aan de 45- jarige gehuwde J. G. v. Beek uit Kamerik. Een stuk cylindervormig gietijzer, met een gewicht van 2.5 ton, was ter bewerking op een stelling gelegd en werd gestut door een stuk hout. Dit hout is door nog onopgehelderde oor zaak bezweken. Het stuk gietijzer is hierdoor gaan rollen en heeft het slachtoffer ver pletterd. De recherche en de arbeids inspectie Utrecht stellen een onder zoek in. SOCIAAL CHARITATIEF CENTRUM. Over belangstelling heeft het So ciaal-Charitatief Centrum nooit te klagen en gisteravond wel allerminst. Mej. mr. A. H. M. H. Hommes, direc trice van het gelijkiiamig centrum te Maastricht, hield een inleiding over „het gesprek met de mens-in-nood". De vraagof een gespreks-techniék vruchtbaar werkt, beantwoordde zij bevestigend en ontkennend. Wanneer een sociaal werker niet over de juiste aanleg of gesteltenis beschikt, zal een ontwikkeling van de gespreks-techniek hem deze vereisten niet bijbrengen. Is echter ,de goede aanleg wel aanwezig, dan kan een meer wetenschappelijke verdieping in de techniek van het gesprek van veel waarde zijn. Bij dit gesprek tussen de helper en een mens-in-nood wordt van de helper veel zelfkennis ver langd, inzicht in eigen tekortkomin gen, in ejgen sym- en antipathieën, nederigheid ook en het besef, dat de mens-in-nood in zijn afhankelijkheid soms verbitterd en agressief reageert. Een „gesprek", in de zin als door spr. bedoeld, defineerde zij als een doelge richt spreken met mensen en naar hen luisteren. De nadruk legde spr. op het „mèt" mensen, niet tot men sen. In volgorde van belangrijkheid onderscheidde z\j in haar definitie: het observerén van de te helpen mens het luisteren! ,het kunnen luisteren (want luisteren is voor de meeste mensen een moeilijke kunst) en ten slotte het spreken. Bij zulk een ge sprek moet men de te helpen mens aanvaarden geheel en al zoals hij is, niet zoals wij hem gaarne zo*den zien. Bij het voeren van zulk een ge sprek gaf mej. Hommes vele wenken van practisch belang, welke zij toe lichtte met enige voorbeelden. Na de pauze werd over deze voor beelden nagepraat. De voorzitter, mr. H. F. A. Donders sprak een dankwoord voor het inte ressante betoog van mej. Hommes. In het bijzonder ook dankte hij deken W. P. M. Haring voor diens aanwe zigheid. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in Geneeskunde op proefschrift getiteld „De medicamenten behandeling van huidnecrose", de heer F. Oey Toan Ing, geboren te Tegal (Java) en thans wonende te den Haag. Meer gaan dan komen Het gepubliceerde cijfer over de be volking van de gemeente Leiden, waarvan wij reeds het grootste deel in deze courant hebben opgenomen, geeft tenslotte een beeld van vertrek en vestiging te Leiden. Na 1946 heeft de gemeente Leiden géén positief migratie-saldo meer ge had. Het overschot vertrekkenden bedroeg in 19,52: 1027. Sinds 1953 is het van 103 tot 360 gestegen. Zeer merkwaardig ook in ver band met annexatie-plannen van Leiden is het overzicht van vertrek naar, of komst van buurtgemeenten. In 1955 vertrokken 298 Leidse burgers naar de gemeente Oegstgeest. 234 Oegstgeestse ingezetenen vestig den zich ih Leiden. Over Leiderdorp spreekt het getal nog duidelijker taal. 77 Leiderdorpers werden Leidenaar. DaartegenoA^er vestigden zich 161 Leidenaars in Lei derdorp. Op de jaarvergadering ••van het provinciaal Utrechtse genootschap \'an kunsten en wetenschappen zijn tot leden in de sectie van natuur- en geneeskundige wetenschappen geko zen: Prof. dr. Goslings en dr. N. G. van Kampen uit Leiden; tot leden van de sectie rechtsge leerdheid en staatswetenschappen: mr. J. Bierens de Haan, Wasse naar en prof. mr. A. van Oven, Leiden en benoemd tot lid door de direc tie in de sectie natuur- en genees kundige wetenschappen prof. dr. C. J. Gorter te Leiden. Slechts 12.2 pet. van het vertrek was in het afgelopen jaar naar het buitenland. Sinds 1952, toen dit per centage 17.8 pet. bedroeg, is het voortdurend gedaald tot 17.7 pet. in 1953 en 13.7 in 1954. Uit een staat betreffènde de mi gratie naar gezinsgrootte blijkt, dat het aantal gezinnei^ dat Leiden ver laat, steeds groter is dan het aantal gezinnen, dat zich te Leiden vestigt. Verwacht mag worden, aldus schrijft men in dit geschrift, dat dit verschil kleiner zal Avorden naarmate het aan tal beschikbare woningen toeneemt. Het sterke geslacht. Tot slot wordt een overzicht gege ven van de leeftijdsopbouw van de Leidse bevolking per 31 december 1955. Het blijkt, dat 3.5 pet. van de be volking de leeftijd van 65 jaar en ouder heeft bereikt. Zoals over het gehele land is het percentage vrou wen boven de 65 jaar groter dan het percentage van de mannen. In Lei den zijn deze percentages resp. 9.37 pet. en 7.61 pet. In Leiden zijn op iedere 1000 mannen 1044 vrouwen. Gisteravond waren de leerlingen van de r.k. avond-ulo-school in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" bijeen om als onderbreking van het schoolse leerprogramma te luisteren naar hetgeen pater Boke- loh, rector-directeur van „Beresteyn" te Voorschoten, en de heer F. Erens, tekenleeraar van de r.k. dag-ulo school „Titus Brandsma" hen te zeg gen hadden. Om 8 uur opende de heer Scholte, directeur van deze avond-ulo-school, met woorden van Avelkom tot spre kers en leraren, maar in het bijzon der tot de leerlingen, voor wie deze avoyd belegd was. Pater Bokeloh S.M.M. behandelde het thema: „Is het leven waard om geleefd te worden" Hoogleraar te Leiden in Culturele anthropologie Voor de met ingang van 17 sep tember a.s. vrij te komen leerstoel van prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong. die op zijn verzoek eervol ont slag is verleend wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, is bij koninklijk besluit van 3 mei 1956 benoemd tot hoogleraar in de „Culturele anthropologie, in het bijzonder van Zuid-Oost Azië en het Zuidzeegebied", dr. P. E. de Jos selin de Jong, thans lecturer aan de universiteit van Malakka te Singa pore. Dr. P. E. de Josselin de Jong is geboren op 8 juli 1922. Hij is de zoon van de bekende sinoloog Th. H. J. de Josselin de Jong. De nieuw be noemde hoogleraar studeerde van 1940 tot 1948 Indonesische Letteren aan de Leidse universiteit. In 1951 promoveerde hij cum laude op een ethnologische dissertatie getiteld: „Minangkabau and Negri Sembilan socio-political structure in Indone sia". Van 1949 tot 1953 was hb als ad junct-wetenschappelijk ambtenaar werkzaam bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde hier ter stede, met als studieterrein: de Islam. Sedert 1953 geeft hij aan de uni versiteit van Malakka college in culturele anthropologie, in het bij zonder met betrekking tot het Ma- leise volk, terwijl hij daarnaast enige colleges geeft in de Maleise taal- en. letterkunde. Hij verrichtte field; Avork in Negri Sembilan, terwijl hij in de gelegenheid werd gesteld ver schillende studiereizen door het Ma leise Schiereiland te maken, Sera- dak (Brits Noord-Borneo) en Zuid- Thailand (Siam). Béhalve zijn proef schrift, .dat ook in internationale kringen sterk de aandacht trok, ver schenen van zijn hand een aantal artikelen, waarvan in het bijzonder vermelding verdient zijn critische beschouwing van Heyerdahl's om vangrijk werk getiteld „American Indians in the Pacific". Verschillen de grotere publikaties o.a. in samen werking met Sir Richard Winstedt geschreven, zijn reeds voltooid en ter publikatie aangeboden. Hij heeft zich doen kennen als een begaafd en op verschillende terrei nen geschoolde geleerde, waarom trent men in universitaire kringen grote verwachtingen koestert. Liefde. Aan de hand van enige practisohe voorbeelden maakte hij de jongelui zijn bedoeling duidelijk. Het leven zou echter saai worden, als aan ons leven geen „melodie" gegeven Averd. Deze melodiebewerker is de .liefde" Niet de liefde laag bfj de grond, maar de liefde met God als achter grond, die aan „elk" leven inhoud geeft, zodat het waard wordt ge leefd te worden. Vervolgens reikte de godsdienst leraar pater Hoeberichts S.M.M. aan alle candidaten "het godsdienstcLiplo- ma uit. Een pracht succes ook nog als men weet, dat deze jongelui na 3 jaar ook nog examen moeten doen voor het officiële mulo-diploma, afgeno men door de .Stichting ,R.K. Mulo examen". Na een korte pauze kreeg de heer F. Erens gelegenheid om op enthou siaste wijze „Het scheppende gevoel in de schilder" nader te belichten. In elke schilder is een scheppings drang aanwezig. Hij wil deze drang uiten, waarbij hij echter moet zor gen, dat zijn uiting „edel" blijft, dus de nodige beheersing toont. Vervolgens behandelde spreker en liet het ook aan de hand van een serie lichtbeelden duidelijk zien de wijzen, waarop een schilder deze drang tot uiting kan brengen. Allereerst de kleur als uiting van zijn gevoel. Veel oude meesters ge bruiken de kleur als gevoelsuiting, b.v. Frans Hals en Rembrandt. Vin cent van Gogh brengt bovendien in deze kleur rytme o.a. in zijn bekend werk „Het Korenveld". De kleuren komen hierdoor als 't ware in bewe ging. Vervolgens de vorm als gevoels uiting. Immers de vorm is het bele ven van het denken. Een meester dn de beheersing van de vormen noemde hij Pioaso. Suggestie. En tot slot zijn suggestie d.w.z. het mededelen in de vorm van een soort mysterie, zoals we zien bij tal van Russische iconen, maar ook bij onze Rembrandt van Rijn b.v. in zijn „Saul en Davil als harpspeler". Het luide appalus bewees, dat deze lezing in de smaak gevallen was. De heer Scholte bracht beide spre kers aan het einde van deze „onge wone" lesavond hartelijk dank en wenste de examencandidaten 100 pet. succes toe bij het mondeling gedeel te van het a.s. mulo-examen. GEM. AANKONDIGING BEKENDMAKING. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten Stadhuize is aangeplakt en ter gemeentescretarie, afdeling Open bare Werken (kamer 111) voor een ieder ter inzage is nedergelegd een bekendmaking van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, betreffende een bij hun College in gekomen aanvrage van de n.v. Ne derlandse Aardolie Maatschappij, ge vestigd te 's Gravenhage, kantoor houdende te Oldenzaal, om uitbrei ding van de haar bij Koninklijk be sluit van 3 januari 1955, no. 69 (Stcrt. d.d. 31 januari 1955, no. 21) onder- de benaming „Rijswijk" ver leende concessie voor de ontginning van bitumina, als bedoeld in artikel 2 van de wet van 21 april 1810 (Bul letin des Lois, no. 285) concernant les Mines, les Minières et les Car rières, zoals aardolie en aardgas,' als mede van andere daarmede tezamen in dezelfde afzetting voorkomende delfstoffen. De beoogde uitbreiding omvat mede het grondgebied van de ge meente Leiden. De in de aanvrage bedoelde pro cessen-verbaal, alsmede één stel van de daarbij gevoegde 25 kaarten met Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 1 januari 1656 is benoemd tot hoofdambtenaar A bij het centraal laboratorium van het Academisch Ziekenhuis der rijks universiteit te Leiden, W. A. L. Dek ker, arts, thans wetenschappelijk, hoofdambtenaar. bijbehorende bladwijzer zijp neerge legd ter provinciale griffie van Zuid- Holland, Korte Voorhout no. 9, te 's Gravenhage. Belanghebbenden hebben gelegen heid hun bezwaren, zo die er zijn, tegen de gevraagde wijziging, of hun aanvrage om concessie in concurren tie schriftelijk bij Gedeputeerde Sta ten bovengenoemd in te leveren voor de laatste dag van de vierde 4jaaand, gerekend van de dagtekening van deze afkondiging. Leiden, 18 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-burgemeester. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van be langhebbenden, dat met ingang van 22 mei 1956 tot en met 4 juni d.a.v. ter gemeentesecretarie, afd. Open bare Werken (Stadhuis, kamer 111), ter inzage zal liggen een ontwerp van een door hun College aan de Ge meenteraad voor te stellen besluit krachtens artikel 9 der Wegenwet (met toelichting en situatietekening), tot het aan het openbaar verkeer onttrekken \'an een gedeelte van de le Looierstraat. Eventuele bezwaren tegen dit voor stel moeten uiterlijk op 12 juni 1956, overeenkomstig artikel 10, lid 2, van genoemde wet bij de Gemeenteraad worden ingediend. Leiden, 18 mei 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-Burgemeester; de Secretaris, J. BOOL. BODEGRAVEN Examen EHBO. Het Rode Kruis, afdeling BodegravenZwammerdam, had een cursus van 18 lessen georga niseerd tot opleiding helpster 3e klas. De lessen Avaren gegeven door dr. S. Beije en zr. Van Wijk. Eerstgenoemde was nu ook examinator, terwijl dr. Kortenoever gedelegeerde was. Aan het eind van de avond was het dr. Kortenoever uit Gouda, die alle kan didaten kon feliciteren met bun suc ces. Met een toepasselijk woord reikte zij aan de 14 geslaagde het diploma uit. De namen van de gediplomeer den zijn: A. Rietstra, R. Sterkenburg, J.- Vergunst, J. v. d. Vlist, J. Walra- Aren, G. Walraven, R. Pijnacker, N. Bos, W. Zuiurveen, N. Linschoten, H. Warnaar, mevr. G. v. Leeuwen 't Hoog en mevr. J. SterkRiedstra. Namens de cursisten kreeg dr. Kor tenoever een aandenken aangeboden. Zuster Van Wijk mocht dit al eerder ontvangen. Hierna bleef men nog even gezellig bijeen in het consulta tiebureau. NIEUWKOOP Loods in brand In de naeht van dinsdag op woens dag is de grote loods en opslagplaats van de visser A. Leliveld door brand geheel vernield. Des avonds om onge veer half twaalf AvaarschuAvden voor bijgangers de eigenaar, dat zijn schuur brandde, daar er rook uitkAvam. JCoen deze de grote deur opengooide om teminste zijn auto te redden, stond door de luchttoevoer eensklaps het gehele gebouAv in lichterlaaie. Aan redding van de auto, visgerei en dergelijke viel niet meer te den ken. Ook de eigendommen van week end gasten, in een afgeschoten gedeel te opgeslagen, gingen geheel A^erloren. Tevens vatte het rieten dak van een huisje achter de opslagplaats, be woond door de gebrs. Berkesteyn vlam, en ook dit brandde geheel af, terwijl van de inboedel miets gered kon wordien. De brandweer, die juist die avond een oefening had gehad, was spoedig aanwezig, maar deze kon tegen de vlammenzee niets beginnen en moest zich beperken tot het nat houden van de aangrenzende woning van de heer Leliveld, die ook reeds door het overslaande vuur vlam had gevat. Het huis bleef gelukkig gespaard. Alleen is er een enorme waterschade. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Waarschijnlijk is kortsluiting de oorzaak. Verkeersexamen. In de Meeu- wenlaan en omgeving werd onder lei ding van postcommandant A. Schu- rink het praktische gedeelte van het verkeersexamen afgenomen, waar aan 34 kinderen van le Chr. school en 30 leerlirfgen van de meisjesschool deelnamen. Het schriftelijk examen was niet gemakkelijk en het af te leg gen traject zat vol verkeersmoeilijk heden. Desondanks slaagden alle leerlin gen van de chr. school, zeven leer lingen dezer school maakten beide gedeelten van het examen foutloos, t.w. J. Blijleven, S. Buys, L. Vermey, E. v. Lith, P. Rijfers, L. Slingerland en S. Verlöoy. Zij ontvingen tevens nog het insigne van de Ver. voor Veilig- verkeer. Van de meisjesschool wer den twee deelneemsters afgewezen. De anderen kregen allen het diploma. Zonder fputen maakten T. Pietersen, A. Twaalflhoven, C. v. Koert, W. v. d. Zon en A. Lelieveld het examen. Ook zij ontAringen als bewijs van haar uit stekende prestatie het insigne. Geboren: Johannes Wilhelmus, zn. v. A. \ran Capel en P. J. v. d. Voorn; Jacobus, zn. v. G. J. ten Hake en E. J. Voorsluyt. Cornelis Willem, zn. v. J. Verlooij en T. M. Ooms; Anna Maria Cornelia, dr. v. J. A. Verlaan en A. van Capel. Getrouwd: M. van Dam, 27 jr. en J. Eijs, 21 jaar. Overleden: H. M. van Leeuwen, echtgenote van: A. Noteboom, -83 jr.; D. Sonneberg, wed. van: J. van Soest 80 jaar. HAZERSW0UDE Geboren: Alida dr. v. J. Harkes en II. Verbeek; Wiebra Dorothea, dr. v. H. van Beek en K. Jaarsma. Ondertrouwd: J. C. van Leeuwen, 35 jr. en J. M. Stolwijk, 29 jaar. Overleden: Cornelia N. van Tal echtgenote van: A. van den Bosch, 62 jaar. NIEUWVEEN KIND LIEP TEGEN AUTOBUS. Woensdagmorgen liep de 4-jarige Marja van 't Kruis naar de kleuter school. Ter hoogte van de woning van de heer Veenendaal, passeerde haar een vrachtauto. Onmiddellijk nadat deze haar was gepasseerd, stak zij zonder uit te kijken de weg over en liep daarbij tegen een juist van tegenovergestelde zijde naderende autobus van de NAL op. Marja werd tegen de weg geslingerd en bleef lig gen. Dr. van Dongen, die onmiddel lijk werd ontboden, constateerde een hersenschudding en enkele ontvel lingen en een gekneusde lip. De chauffeur van de autobus die bijna onmiddellijk stil stond, treft geen schuld; hij was hevig geschokken.' PINKSTER-SPORTFEESTEN Traditie-getrouw worden er ook dit jaar weer verschillende wedstrij den gehouden op het Boysterrein. Dit jaar zal het programma speciaal in het teken staan van de bouw van een nieuw kleedlokaal, wat geen overdadige luxe is. Het thans reeds ruim 20 jaar in gebruik zijnde ge; bouw verkeert in erbarmelijke toe stand en is dan ook voor verder ge bruik door de bevoegde instanties af gekeurd. In verband hiermede heeft het bestuur thans gemeend, om naast het Pinksterprogramma een cabaret revue-avond te moeten organiseren met een programma, dat klinkt als een klok. 't Sportprogramma voor zaterdag middag 19 mei a.s. is als volgt: 2 uur Nic. Boys jun.NSV jun.; 4 uur Nic Boys adsp.NSV adsp.; 7 uur Nic Boys IINieuwkoop II. Programma 2e Pinksterdag. Beker- tournooi: 1 uur: Nic. BoysNieuw koop; 2.15 uur ZWNSV; 3.30 uur Dameshandbalwelstrijd. 4.30 uur Fi nale winnaarsronde; 7 uur Nic Boys veteranenNSV veteranen. Op het terrein zijn verschillende attracties aamvezig, alsmede grote consumptietent met prima dansvloer. Programma Cabaret-revue op dins dagavond 8 uur eveneens op het sportterrein in de grote consumptie tent. Hier zullen o.a. optreden de overbekende radio-artisten: Willy Alberti, Langini (goochelaar) Olga Lowina. John Pander en Fientje Meester. Lou Marti (komisch excen triek). Tonny Bakkenes (radio-solo accordeonist. Mr Max (de vrolijke carricaturist). RIJNSATERWOUDÉ Woensdagmiddag, omstreeks 12.20 uur, geraakte een „Tiger Moth" les- vliegtuig van de Rijksluchtvaart school in moeilijkheden boven het Brasemermeer onder Rynsaterwou- de, doordat plotseling opkomende mistbanken en motregen de piloot het uitzicht ontnamen. De piloot, ge naamd J. C. M. Dekker, wonende te Hilversum, slaagde erin daarbij ge steund door de vrij krachtige wes tenwind, een zogenaamde voorzórgs- landing uit te voeren op het weiland van de landbouwer Kompier, gele gen aan de Kerklaan te Leimuiden. Het toestel kwam, door de keurige manoucuvres van de piloot geheel onbeschadigd aan de grond. De „Ti ger Moth" was omstreeks 11.20 uur voor een oefenvlucht opgestegen van het vliegveld Holland Reading te Hilversum. Omstreeks 15.30 uur, nadat de weersomstandigheden gunstiger wa ren geAvorden, is het toestel weer naar zijn basis teruggevlogen. De Rijkspolitie trof de nodige veilig heidsmaatregelen bij deze landing, welke uiteraard veel belangstelling trok.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2