RANG Dierenpark Wassenaar weer vol jong leven Waardering en bezwaren voor het plan Zijlwatering Raad van Leidschendam sprak over scholenbouw Industrie-terrein in Ter Aar zal binnenkort worden ontsloten DONDERDAG 17 MEI 1956 DE LEITSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 WASSENAAR Het uitbreidingsplan Zijhvatering, betrekking hebbend op het stuk van Wassenaar tussen de Oostdorperweg, de van Zuylen van Nijeveltstraat en de Rijksstraatweg, dat de gemeente de ruimte moet verschaffen voor ruim 2200 nieuwe woningen, zal de vol gende week woensdagavond door de gemeenteraad behandeld worden. In een lijvig preadvies, dat gisteren aan de leden van de raad is toege zonden, schrijven b. en w., dat van vele zijden grote waardering tot uit drukking is gebracht voor het door prof. Froger ontworpen plan. Van de vrij talrijke bezwaarschriften, die te gen onderdelen van het plan werden ingebracht, zijn er slechts enkele, die het college aanleiding geven tot het aanbrengen van wijzigingen van on dergeschikte betekenis. Een 16-tal gebruikers van weiland en bollengrond, die zal moeten wor den opgeofferd voor woningbouw, hebben bezwaren daartegen inge bracht. Een 14-tal van hen onderte kende een uitgebreid schrijven aan de gemeenteraad, waarin ernstige be zwaren tegen het verloren gaan van agrarische grond worden ingebracht. In het adres aan de raad wordt in overweging gegeven, de uitbreiding van de woningbouw in de eerste plaats te d<?er> geschieden op terrei nen, die voor recreatiedoeleinden be- stemdj waren; het aangename mag niet prevaleren boven het broodno dige, aldus de adressanten. Het ge meentelijk beleid moet, zo menen zij, meer gericht worden op de eigen bur gerij van nu en niet op een aanwas van buiten af. B. en w. zeggen in hun preadvies, dat reeds in 1937 het merendeel van het weiland en de bol lengrond voor woningbouw werden aangewezen. Bebouwing van deze terreinen kan in Wassenaar niet wor den vermeden, aangezien nergens anders mogelijkheden tot uitbreiding aanwezig zijn. Wassenaar wordt, wat dit betreft, zeer gehandicapt door de aanwezigheid van waterwingebieden, van het vliegveld Valkenburg en van de rijksweg no. 4. Belemmerd uitzicht. Vier bezwaarschriften zijn afkom stig van personen, die aan de Clema tislaan in aanbouw zijnde woningen hebben gekocht. Volgens het oude uitbreidingsplan zouden zij vanuit deze huizen het uitzicht krijgen op een kerk met kerkplein. In het nieu we uitbreidingsplan is de bestemming van deze terreinen gewijzigd. Er zal nu bouw van woningen, zelfs van étage woningen of flats mogelijk wor den gemaakt. Het gevolg is, dat zij in de toekomst het uitzicht zullen hebben op de achterkanten van deze huizen, en daartegen maken zij ern stige bezwaren. B. en w. zeggen in hun preadvies, dat zij bereid zijn aan de bezwaren van de adressanten tegemoet te ko men door een wijziging aan te bren gen in de bebouwingsvoorschriften. Woonschepen. Een drietal andere bezwaarschrif ten is afkomstig van resp. een kolen handel, een graanmalerij en een par ticulier, wier bedrijfs- of woonruimte door het nieuwe plan bedreigd wordt. Een 11-tal woonschipbewoners maakt bezwaren tegen het opheffen van de Prinsehaven als ligplaats. Zij hebben intussen de toezegging ontvangen, dat zij voorlopig kunnen blijven lig gen, totdat een nieuwe definitieve lig plaats zal zijn aangewezen. Een be woner van de Middelweg maakt be zwaren tegen het voornemen om te genover de achterzijde van zijn huis en dat van zijn buren een reeks ga rages te gaan bouwen. Hij vreest overlast van uitlaatgassen, benzine dampen en olielucht. Verder is er nog een bezwaarschrift van een aan de Rijksstraatweg geves tigde meubelfabrikant. Plaats van kath. kerk. Het kerkbestuur van de St. Joseph- parochie heeft bezwaren tegen het feit, dat de nieuwe parochiekerk ge projecteerd werd op een ander ter rein, dan dat reeds aan de parochie toebehoorde. Het bestuur kan over deze bezwaren heenstappen, als met gesloten beurzen de nieuw benodigde grond tegen de reeds in eigendom zijnde kan worden geruild. B. en w. schrijven daarover aan de raad, dat overleg over deze grondruil tot een voor beide partijen bevredigend re sultaat zal kunnen leiden. B. en w. zijn ook voornemens te gemoet te komen aan een bezwaar van de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat tegen het onvol doende uitzicht op de hoek van de Rozenweg en de Rijksstraatweg. Dat kan gebeuren, door een wijziging in de geprojecteerde bebouwing en een wijziging in een bepaalde uitrit. Protest van Den Haag. B. en w. van 's Gravenhage heb ben ook een bezwaarschrift inge diend, en wel tegen het feit, dat'in het uitbreidingsplan Zijlwatering dè bebouwingsdichtheid te gering' dreigt te worden. Het Haagse college bere kent, dat de bevolkingsdichtheid in het nieuwe gebied nog geen 17 wo ningen per ha. zal zijn, en merkt o.m. op dat het toch al moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn, in de agglomera tie Den Haag de toekomstige bevol king binnen de ontworpen uitbreidin gen onder te brengen. Dit legt elk van de gemeenten in de agglomeratie de plicht op de bebouwingsdichtheid op te voeren tot het maximaal toe laatbare. B. en w. van Wassenaar stellen hiertegenover, dat in plaats van 17 de bebouwingsdichtheid 22,7 zal zijn, omdat het college van Den Haag 862 bestaande woningen niet heeft meegeteld in hun berekening. Het :s met het oog op het eigen karakter van Wassenaar niet verantwoord, al dus b. en w. de bebouwingsdichtheid verder op te voeren dan in dit plan, in overeenstemming met de prognoses van de bevolkingsontwikkeling, is gebeurd. B. en w. zeggen in hun preadvies, dat, behalve de reeds genoemde en kele wijzigingen de overige bezwaar schriften geen gyond tot het veran deren van het uitbreidingsplan ople veren en stellen de raad voor, het plan met daarbij behorende bebou wingsvoorschriften vast te stellen. Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is, is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen ertz. los 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Scheepsberichten AMSTELSTAD 16 Havre. BOSCH FONTEIN 17 Southampton. CALTEX UTRECHT 17 Rastanura. DUIVEN- DRECHT p. 16 Beachyhed n. Hamburg. DUIVENDIJK p. 16 Flores n. Antw. GABONKUST 16 v. A'dam n. Dakar. HERSILIA 16 v. R'dam n. Hamburg. JO- HAN VAN OLDENBARNEVELT 17 te Sydney. KIELDRECHT p. 16 Sokotra n. Aden. KOPIONELLA p. 16 Azoren n. Algiers. LAAGKERK 16 Genua. LINDE- KERK p. 16 Ouessant n. Marseille. LOM BOK 16 Aden. MOORDRECHT 17 Ras tanura. OOSTKERK 16 v. Aden n. Fre- m an tie. PRINS WILLEM II p. 15 Kp Race n. R'dam. REMPANG 17 te Port Elizabeth. ROGGEVEEN 15 v. Beira n. Dar es Salaam. ROTTI 16 v. Colombo n. Suez. SIBAJAK p. 16 Guardefui n. Aden. SOMMELSDIJK p. 16 Lizard n. Antw. STAD DORDRECHT 16 v. Ceuta n. Gag- liari. STAD SCHIEDAM 16 p. Gibraltar n. R'dam. SUMATRA 16 v. Karachi n. Calcutta. Als een heerlijk zonnetje de be hoefte wakker maakt, om van de na tuur te gaan genieten, dan hebben vlak bij huis het Dierenpark Wassenaar, dat in deze dagen alle pracht en praal van het voorjaar uit stalt. Bomen en struiken staan volop in het groen en in de dierenverblij ven koesteren trotse moeders het jonge leven. Het Dierenpark Wassenaar is enig in zijn soort. Men vindt daar niet een onsympathieke tentoonstelling van dieren, maar een mooi bos, waarover met zorg wordt gewaakt, en daarin dierenverblijven, die steeds zoveel mogelijk met de behoefte van de fauna in overeenstemming wor den gebracht. De gigantische Louisa-hal met zijn bijna 17.000 m3 inhoud ligt in de greep van het geboomte, dat op de koude dagen de gure wind tegen houdt en op de warme dagen een koele schaduw verzekert. De hal zelf draagt op het ogenblik het stempel van het voorjaar. Bij het binnenko men trekken direct een bloeiende ananas en prachtige orchideeën de aandacht en verder ziet men er een schat van voorjaarsbloemen. De meest zeldzame vogels leven hier heel gezellig samen en hun gezang en gefluit hoort men reeds van ver re. Zelfs in het klimop vlak langs het wandelpad ziet men op nog geen me ter van de grond een nest met jon ge bastaard nachtegalen en even ver der metselt een tokvogel zijn vrouw tje in, die de eieren gaat uitbroeden. Onder de nieuwe aanwinsten be vinden zich diverse soorten paradijs vogels en de zeer zeldzame borstel- kop. Af en toe ziet men een winter- slachtoffer, een vogel, die in de strenge vorstperiode aan zijn eind was en na in de Louisa-hal op zijn N00RDWIJK NOORD WIJKSE TAFELTENNIS - KAMPIOENSCHAPPEN. De Noordwijkse kampioenschappen georganiseerd door TOV, hebben dit maal voor enige grote verrassingen gezorgd. Geheel buiten de verwach tingen is de titel in bezit gekomen van F. Tim an van Dolfijn. 27 Deel nemers uit Noordwijk-Biimen en Noordwijk aan Zee hadden voor dit tournooi ingeschreven. Alvorens men aan de wedstrijden begon vroeg de voorzitter van TOV een minuut stilte voor P. de Groot, kampioen 1954, die bij een ongeval om het leven kwam. Er werd gespeeld volgens af- valsysteem en de spelers die reeds bij him eerste wedstrijd uitgeschakeld werden, kwamen in de z.g. verliezers ronde. Tot in de halve finale hadden de volgende spelers zich weten te handhaven: K. Godé (Dolfijn), F Timan (Dolfijn), J. Hazenoot (Dol fijn) en G. Turk (TOV). Timan ver sloeg de wel zeer zwak spelende titelhouder 1955 Godé en G. Turk wist op het kantje af en wel in 3 games van J. Hazenoot te winnen. In de finale echter steeg de spanning ten top. Men speelde in „lest of five". De le game werd gewonnen door G. Turk, de 2e door Timan, de 3e door eerstgenoemde en de 4e weer door Timan in een gelijkopgaand spel. De spanning had z'n hoogtepunt bereikt en de 5e game bracht een 2118 overwinning voor Timan, die zich van dat ogenblik af kampioen van Noord- wijk 1956 kon noemen. G. Turk nam een eervolle 2e plaats in beslag en J. Hazenoot werd door een overwin ning op K. Godé derde. Winnaar in verliezersronde is G. Wiering gewor den die in de finale J. Alkemade versloeg. Ook dit jaar zijn de Noord wijkse kampioenschappen weer een groot succes geworden waar het aan verrassingen en spanning niet ont brak. verhaal te zijn gekomen er niet meer over denkt om weg te gaan. Wie van de kleurenpracht der on telbare vogels geniet, zal zich moei lijk kunnen voorstellen, hoeveel moeite het kost, om de diertjes zich zó te doen thuis voelen, dat ze in le ven blijven 'en „een gezin stichten". Er is een speciale kok voor de me nu's en als men een indruk van zijn taak wil hebben: er zijn vogels, die 20 verschillende ingrediënten in hun voedsel moeten hebben. Naast het mensapenhuis verrijst momenteel een grote openluchtgale rij voor de open. Over een lengte van 80 meter zal meq binnenkort de capriolen van deze grapjassen kun nen gadeslaan. Want ook de apen- collectie van het dierenpark mag er zijn. Van de 13 gorilla's, die Europa heeft, bezit Wassenaar er twee! Ook voor de roofvogels worden er weer grote volières gebouwd en dit alles geschiedt zódanig, dat er geen enkele boom in het park sneuvelt. De zoogdierencollectie breidt zich eveneens uit. Er zijn weer apen, oli fanten en zebra's onderweg naar Nederland, terwijl in het dierenpark zelf ook aan de uitbreiding wordt meegewerkt. Pasgeboren dieren zijn reeds te vinden bij de yaks, bisons, zeboes, kamelen en schroefhoorn- schapen en bij de kangeroes, zebra's, hertgeiten en antilopen zijn blijde gebeurtenissen in de nabije toekomst te verwachten. Wie behoefte heeft aan een voor jaarswandeling, kunnen we 't Die renpark Wassenaar aanbevelen. Bezoekers kunnen zich ook een gids aanschaffen van het park en de Louisa-hal, via welke men een uit gebreide voorlichting krijgt over al les, wat er in het park leeft en groeit. HILLEGC OPPERWACHTMEESTER C. BRAAS VERLAAT POLITIEDIENST. Met ingang van 1 juni a.s. verlaat opperwachtmeester C. Braas de po litiedienst. Vanwege het béreiken van de pensioengerechtigde leeftijd moet hij heengaan en hij sluit daar mede een zeer verdienstelijke loop baan af. Bijna 40 jaar is hij in poli tiedienst geweest en het grootste aantal daarvan in dienst van de ge meente Hillegom. Begonnen in Zand- voort en daarna na een paar jaren bij de gemeentepolitie in Bloemen- daal, kwam de heer Braas in dienst van de gemeente Hillegom. Daar doorliep hij in vlug tempo de ver schillende rangen en was al spoedig waarnemend chef-veldwachter. Na de reorganisatie van het corps, toen er ook in Hillegom een inspecteur werd benoemd en de „veldwachters" werden omgetoverd tot agenten van politie, werd de hoofdagent Braas wederom waarnemend chef. Dat in de jaren voor de oorlog een post van vertrouwen en werd in de oor log een post van nog groter vertrou wen en het mag nu wel eens gezegd worden, de heer Braas heeft in die jaren, toen de Hillegomse inspecteur van politie naar elders werd geroe pen en op zijn schouders de gehele verantwoordelijkheid werd gescho ven, getoond dat hij uit het goede hout was gesneden. SCHRIKDRAAD VAN 220 VOLT. De 8-jarige Frans v. Zanten is gis teren ernstig gewond geraakt, toen hij naar de goudvissen van de heer G. H. te Hillegom ging kijken. De heer H. heeft deze vissen, die in de vijver van zijn tuin zwemmen, tegen katten beschermd door een schrikdraadver sperring, welke hij op het lichtnet had aangesloten. Het jongetje raakte de draad aan en werd getroffen door een stroom van 220 V. Hij liep ernstige brandwonden op. Zijn toestand is thans redelijk. De schrikdraadver sperring is thans gesloopt. In de vorige raadsvergadering te Leidschendam was een besluit geno men tot stichting van een houten noodschool ten behoeve van het ka tholiek lager onderwijs. B. en w. hadden daartoe geadviseerd en de noodschool zou gebouwd worden op een terrein aan de Van Ruysdael- laan. Zij waren daarbij van oordeel, dat de sinds kort aan het armbestuur van Veur in eigendom toebehorende grond aan de gemeente zou verkocht worden. Gebleken is dat het arm bestuur de grond niet wil afstaan en als gevolg daarvan maken b. en w. ernstig bezwaar om een kostbare 6-klassige houten school te doen bou wen op gehuurde grond. B. en w. hebben nu gisteravond in een spoed vergadering voorgesteld het raadsbe sluit tot het bouwen van een nood school, waarvan de kosten worden geraamd op 100.000 gulden in te trek ken. De raad kon hiermede accoord gaan. Het katholiek schoolbestuur heeft nu tot de raad het verzoek ge richt medewerking te verlenen om zelf een houten noodschool te bou wen omdat een definitief gebouw voorlopig toch niet kan worden ge sticht. Daar geen formele bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek besloot de raad de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen en inrichten van de noodschool welke volgens het plan reeds met ingang van het a.s. school jaar in gebruik zal worden genomen. Tweede school met de bijbel. In de vorige raadsvergadering is ook breedvoerig van gedachten ge wisseld pver het verzoek van het be stuur van de vereniging tot oprich ting en instandhouding van één of meer scholen met de bijbel. Dit ver zoek is toen wegens door de heren Boone (p. v. d. a.) en Copray (k.v.p.) te berde gebrachte bezwaren aange houden. Het betreffende schoolbe stuur heeft nu een lijst van hand tekeningen ingezonden waaruit blijkt dót de nieuwe school voorlopig be zocht zal worden door 91 leerlingen waarvan er thans 67 de bijbelschool aan de Damstraat bezoeken. Dat was nu juist weer aanleiding tot een brede uiteenzetting van de heer Boone om tegen het advies van b. en w. in te gaan. Volgens de algemene bepalingen kan geen toestemming voor scholenbouw gegeven worden indien overheveling van leerlingen van de ene naar de andere school zal plaats hebben. Daarbij is de school gebouwd voor de toekomst. Ook de heer Copray stond op grond van de wettelijke bepalingen voor een moeilijke beslissing err vroeg aan b. en w. uitleg welke bevolkingstoe name verwacht mag worden om een nieuwe bijbelschool te motiveren. Burgemeester Banning toonde zich een vurig voorstander om de ge vraagde medewerking te verlenen. Wij zitten, aldus spr., in een dyna mische gemeente. Op spontane wijze verklaarde hij, dat de cijfers op hem geen indruk maken. B. en w. moe ten vooruit zien en al zou de school een jaar te vroeg klaar staan dan acht hij dat beter dan te laat te ko men met voldoende schoolruimte. Toen na deze lange discussie tot stemming werd overgegaan waren de K.V.P.-ers en de Prot. Chr. met de partijloze heer De Rozario vbor inwill{~ing van het verzoek van het schoolbestuur terwijl de heren Boone (p. v. d. a.) en Koerts en Van den Dool (v.v.d.) zich als tegenstanders verklaarden. Voor de behandeling van een slechts vier punten tellende agenda kwam de gemeenteraad van Ter Aar gisteravond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester B. J. Ho- genboom. Van de heer P. C. van Rijn was bericht van verhindering ont vangen. Onder de ingekomen stukken be vond zidh een schrijven van het be stuur der r.k. school St. Jan Baptist de la Salie te Langeraar, met het verzoek om medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet, be treffende het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen bij het verkeersonder- wijs. Het is, aldus het schrijven van 'belang, dat door het drukke verkeer en het meerdere gevaar op de weg, regelmatig verkeersles gegeven wordt op de school. Het betreft de aanschaffing van boekjes, verkeers- platen, verkeersborden en filmstro ken. Het berekende bedrag, dat hier mede gemoeid is, bedraagt f 578.25. B. en W. stelden voor de gevraagde medewerking te verlenen. De raad was overtuigd van het grote nut van goed verkeersonderwijs en keurde met algemene stemmen de aanvra ge goed. De heer G. Versluis maakte naar aanleiding hiervan de opmer king, dat het zeer nuttig zou zijn als er een verkeerscursus zou komen voor volwassenen. Wegaanleg. Hierna komt aan de orde het voor stel tot aanleg van een weg langs de Smidskade. Het 'betreft de aanleg van een weg vanaf de Vijfgaten- brug langs de Leidse Vaart tot de fabriek van de heer C. J. J. Koele- man. B. en W. stellen voor nu over te gaan tot aanleg van de fundering van deze weg. Een puinfundering waarop dan in verloop van een half jaar de weg verder kan worden op gebouwd. De lengte bedraagt 210 meter. Begonnen wordt dan vanaf de Prov. grens, omdat over een leng te van 36 meter provincie-grond nog een regeling getroffen moet worden. De begroting der kosten is 9000,De weg wordt 3J^ meter 'breed en wordt iets opgeschoven zo dat de helft van het nu bestaande pad berm wordt. B. en W. vragen machtiging om dit werk onderhands op te dragen. Verder vraagt het college machti ging in contact té treden met de polder, teneinde dit gedeelte Smids kade in onderhoud te doen overgaan op de gemeente en daartoe logische voorwaarden te bedingen. De heer C. v. Vliet heeft nogal bezwaren tegen de onderhandse opdracht. Hij vreest, dat-het-werk opgedragen zou worden aan een firma, waardoor andere ob jecten zouden vertragen. De heer A. P. Uijttewaal infor meert of het een weg wordt waarop alle zwaar verkeer is toegelaten. Dat is wel zo doch dit zal nooit zo spoe dig een verkeersweg worden. De heer L. Koning is er wel voor de industrie te helpen maar in dit object is niet alleen algemeen belang gelegen doch ook wel een gedeelte persoonsbelang. De voorzitter is het daarmede niet eens. Het gaat om de ontsluiting van het industrieterrein. Deze weg zou er ook komen als -de fabriek van Koeleman er niet was. Dit is alleen een reden om het nu sneller te doen n.l. in verloop van enige weken. De raad gaf. tenslptte KATWIJK Aan de school Commandeurs laan zijn met ingang van 1 sept. be noemd: tot onderwijzeres mej. G. Hot- tinga te Erica (Dr.) en tot onderwij zer de heer P. J. de Hek te Rotter- dam. Geboren: Arie, zn. v. A. de Vreugd en D. van Duyvenvoorde; Rene H. R., zn. v. J. W. Beuaner en E. C. Ech ter; Connelis A., zn. v. K. C. Zwa nenburg en A. Venhart; Dick, zn. v. P. van der Bent en M. van der Plas; Hugo J., zn. v. T. Kruyt en J. van Dijk Magdalena A., dr. v. P. Ouwehand en A. Vlieland; Gerrit, zn. v. T. van Dijk en A. P. van den Oever; Marja, dr. v. J. Boezaard en C. H. Teske; Cornelis J., zn. v. J. Maa-gdelijn en H. L. Eorsboom; Johanna C., dr. v. D. Ouwehand en C. Klok. Jacoba Gr., dr. v. W. van Dijk en J. Zwanenburg; Catiharina L., dr. v. A. Heemskerk en Th. van der Bent. Ondertrouwd: A. W. van dej: Plas en M. Aandewiel; J. ^yan den Eijkel en P. J. van der Berit; J. Valk en J. Haasnoo.t; G. van Duyn en W. Messe- maker; W. Masmeijer en J. E. Franse; B. van Delft en C. van Rijn; W. van der Plas en A. J. van der Plas; N. Zwanenburg en M. de Mol. Getrouwd: J. de Vreugd en Tr. Imthorn. C. Barrihoorn en A. Imt- hoorn;; C. Haasnoot en T. Plug; M, v.n Beelen en C. van Duyn; C. van der Plas en W. de Rooy. Overleden: J. Buys, echtgenote van: J. van Duyn, 79 jaar. ZOETERMEER „De Witpen". De posfduivenver eniging „De Witpen" hield een wed vlucht van Vilvoorden 1'25 km. Aan komst eerste prijsduif 9.39.54 uur, laatste prijswinnende duif 9.51.48 uur. De prijzen werden als volgt toegekend N. de Braber 1910151720 —21; G. Coops 23—<111625. K. Pelle 42223; S. Hoogendoorn 1-8—19; L. v. d. Goes 6—7—12—13— 2i4; A. Brussee 814. Vrijdag a.s. inkorven voor St. Ghrislain 185 km. van 6 tot 6.30 uur. Verplichte imkorvers zijn G. Coops, N. de Braber, N. Ponsen. P. Rietkerk. Klokken brengen zaterdag a.s. tot 5 uur. met algemene stemmen het fiat aan het voorstel van b. en w. Drinkwater. Het volgende punt was een voor stel tot wijziging van de statuten van de Stichting Drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten". De gemeente heeft in samenwerking met wel tien andere gemeenten garantie aanvaard voor een bedrag voor eerste aanleg. Dit bedrag nu is door noodzakelijke investering opgelopen tot 1.200.01)0 zal nog wel hoger oplopen. Een andere wijziging bleek nodig. Er moest n.1. een woordje veranderd worden en was dus meer een forma liteit. De heer C. v. Vliet vraagt of er door verdere investeringen niet de kans ontstaat op prijsverhoging van het water. De voorzitter zegt, dat sinds 1930 de prijs nog maar met 40 pet. is ge stegen. Nu komen verdere kapitaals investeringen. Als in de toekomst een verhoging zou moeten komen zou dat niet onlogisch zijn. De heer A. P. Uijttewaal merkte toen op, dat het water hier niet duur is. Docih het is zo, dat wat goedkoop is meestal niet best is. Vandaar dan misschien dat er op maandag en zaterdag zo'n ge ringe druk is. De heer A. Hooger- vorst is- van mening, dat dit kan ko men door de veelvuldige lekkages, daarom wil hij verdere vernieuwing van het buizennet. Weth. Volgering hoort nu klachten die hij niet zou verwachten. Voorheen was het in Langeraar slecht, doch nu veel beter. Het blijkt echter, dat de kwaal slechts verlegd zou zijn. De discussies over dit onderwerp worden beëin digd en de voorgestelde wijziging werd goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Leesbibliotheken. Het punt subsidie-aanvragen verg de nogal veel tijd. Twee leesbiblio theken ml. de Ned. Hervormde jeugd vereniging op Gereformeerde grond slag „Jonathan" en de bibliotheek der Gereformeerde jeugdcentra le vroegen een subsidie van 250,De verzoeken zijn vergezeld van een aanbeveling van de Prot. Chr. lec- tuurraad. Deze verzoeken waren reeds langer binnengekomen. B. en W. hebben deze echter even Op z'n beloop gelaten in de hoop, dat deze twee biblotheken zouden beslui ten tot fusie en een worden. De per soonlijke mening van de voorzitter is, dat het niet juist zou zijn de beide organen te subsidiëren. Dit zou leiden tot concurrentie, omdat beide in stellingen op dezelfde grondslag staan. Hij gelooft dat het beter is af te wachten of er samenwerking komt. De heer Koning is ook voorstander van eenwording maar hij meent wel dat dit geen reden is om de subsidie te onthouden. Hij stelt voor elke bibliotheek een paar honderd gulden subsidie te geven. Hij wordt hierin gesteund door de heren C. v. Vliet en Joh. van Eijk. De heer A. P. Uijttewaal is van mening, dat subsi die-onthouding een stimulans lean zijn voor eenwording. De heer A. Hoogervorst zou de gevraagde sub sidie willen halveren. Weth. Volge ring vraagt of het principieel nood zakelijk is dat deze twee bibliothe ken er zijn. Zo niet dan is eenwor ding de beste weg. Door het gemeen tebestuur moet gestreefd worden naar zoveel mogelijk nuttig effect bij subsidiëring. Er is nog heel wat over gesproken en men besloot tot aanneming van een voorstel van de voorzitter met 7 tegen 3 stemmen, om beide biblio theken te verzoeken tot samenwer king te komen. Gaarne wil de raad dit werk steunen, maar men wil dan ook ernstig zien streven naar sa menwerking. Sulbsidie werd nog niet gegeven. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Hoogervorst naar een uitbreidings plan Geerweg. Dit ós voorlopig van de baan. Ook besprak hij de hopeloze toestand van de Hoekse Aarkade. Van Ged. Staten heeft het polder bestuur een schrijven ontvangen, dat deze kade berijdbaar gemaakt moet worden. Over een kwestie inzake aanleg van electriciteit naar een perceel aan het Oude Kerkad zal de voorzitter alles nog eens ernstig onderzoeken. De heer G. Versluis zou gaarne een verordening zien, dat auto's slechts aan een kant van de weg mogen par keren. Dit zal worden onderzocht. De heer F. Sassen informeert naar de vuilnisbelt bij de heer J. van Eijk, en de heer Joh. v. Eijk vraagt inlichtingen over het plaatsen van een machine voor het vervaardigen van betonblokken. Voor beide objec ten is een vergunning nodig volgens de hinderwet. Tegen het verlenen der vergunning kan men bezwaren indienen. De heer A. P. Uijttewaal vraagt nog voor de winter de brug in het Kerkpad te verbeteren. Ook spreekt •hij over vernieling van de pas aan gebrachte aanplant. De voorz. streeft naar een oplossing voor het eerste punt. De baldadigheid laakt hij in felle woorden. Vooral ook de vernie ling der kastjes waarin een dreg voor eventuele redding was aange bracht. Medewerking van het publiek wordt gevraagd om de daders op te sporen. TER AAR EERSTE BOSPEEN. De eerste bospecn is aan de Cen trale Veiling aangevoerd door de tuin der W. Fransen te Noorden. Koper was de groentehandel Jac. Jansen te Haarlem voor 58 cent per bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10