In Limburg besprak de koningin met Limburgers 't ontwikkelingsprobleem Polders van Zujd Holland als recreatiegebied Randstad-Holland OUDSTE STAD TER WERELD BIJ JERICHO GEVONDEN Hartelijke ontvangst van streekbewoners De taak van de overheid voor recreatie in de vrije natuur Leidse archaeoloog meldt sensationele vondst DINSDAG 15 MEI 1956 DE LEIDSE COUD ANT TWEEDE BLAD - PAGINA S Gisteren heeft koningin Juliana een werkbezoek gebracht aan Lim burg en speciaal aan de ontwikke lingsgebieden van Limburg, waar men met grote moeilijkheden kampt. Het belangrijkste agendapunt van dit bezoek gold verschillende bespre kingen over de problemen van een provincie, die een verschuiving van de agrarische naar de industriële sector doormaakt. Rond deze besprekingen, die in meerdere plaatsen gehouden werden, weefden de bevolking van Limburg een hartelijke ontvangst, die tenslot te zoveel bloemen en streekproduc ten opleverde, dat de koningin aan het slot van haar bezoek besloot de bloemenvracht en dft grote hoeveel heid vruchten te verdelen over de Limburgse ziekenhuizen. Bij de in aanbouw-zijnde Beatrix mijn in de Roerstreek, nam de ko ningin kennis van de plannen om in de komende jaren hier een nieuwe gemeente te stichten, die onderdak zal moeten verlenen aan de mijn- werkers en de andere mijn-employé'! Dit zo werd verklaard zal de enige nieuwe stad zijn, die in de naaste toekomst in Limburg gebouwd zal worden; de overige bevolkings uitbreiding zal opgevangen worden door het uitbreiden van bestaande gemeenten. De verscheidene vertegenwoordi gers van soc.-ec. en culturele organi saties klaagden over het gebrek aan ruimte voor het vormen van de jeugd, die zich in een moeilijke over gang bevindt doordat zij uit het be sloten milieu van het landbouwbe drijf overgeheveld wordt naar de industrie. Dringend beroep. Een dringend beroep deed een af gevaardigde van de L.T.B. te Wans- sum op de koningin om te willen be werkstelligen, dat 20 a 25 bedrijven in de Noordoostpolder toegewezen zullen worden aan boeren uit dit deel van Limburg om zo tot sanering te komen van vele te kleine bedrijven In de avonduren was de koningin te Maastricht, waar haar door de Koninklijke Harmonie een serenade werd gebracht, die gevolgd werd door een zanguitvoering van de Maastreechter Staar. Aan het slot nam de koningin van de vele duizenden Maastrichtenaren een hartelijke ovatie in ontvangst. Vestiging mgr. Jansen te Rotterdam Koninklijke goedkeuring Gistermorgen zijn in het bisschop pelijk paleis te Rotterdam de af schriften ontvangen van het konink lijk besluit bevattende de goedkeu ring van de vestiging van mgr. M. A. Jansen bisschop van Rotterdam, te Rotterdam. 'Het schrijven is gedateerd op 11 mei 1956, no. 11. De tekst van het koninklijk besluit luidt: „Wij Juliana, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau enz., enz., enz. op de voordracht van Onze Minister van Justitie van 7 mei 1956, 1ste af deling a, no. 233156; ten geleide van een verzoek van mgr. M. A. Jansen, benoemd bisschop van Rot terdam, gedagtekend 17 maart 1956, om de gemeente Rotterdam als zijn vestigingsplaats geschikt te verkla ren; gelet op artikel 5 der wet van 10 september 1853 (Staatsblad 102); de Raad van State gehoord (advies van 8 mei 1956 no. 33); gezien het nader rapport Van Onze Minister van Justitie van 9 mei 1956, 1ste afdeling a, no. 248156; hebben goedgevon den en verstaan de gemeente Rotter dam geschikt te verklaren als vesti gingsplaats van mgr M. A. Jansen in zijn hoedanigheid van de bisschop van Rotterdam. Onze voornoemde Minister is belast met de uitvoering van dit besluit waarvan, afschriften zullen worden verzonden aan Onze Het schrijven is eveneens onder tekend door J. C. Tenkink, secreta ris-generaal van het ministerie van justitie alsmede door de minister van justitie, J. C. van Oven. De priesterwijding en subdiaken wijding van het bisdom Rotterdam op 26 mei, zullen plaats vinden in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem, tegelijkertijd met de pries ter- en subdiakenwijding voor het bisdom Haarlem op 26 mei. De oorspronkelijk aangekondigde afzonderlijke wijdingen voor het bis dom Rotterdam in de kathedrale kerk van Rotterdam op 26 mei, komen dus te vervallen. W.K.A. VOERT PROPAGANDA- ACTIE. Tijdens de jaarvergadering van het Werkverband Katholiek Amateurto neel, die zaterdag in Den Bosch werd gehouden, werd het landelijk be stuur als volgt samengesteld: Prof. G. v. d. Poel, geestelijk advi seur; mr. dr. Th. van Schaik, voor zitter; Frits Bloemkolk, secretaris; B. J. M. Maessen. penningmeester; en de commissarissen mr. E. Meyer, Th. Loerakker, drs. L. Lockefeer en J. Buyvoets. Besloten werd het 10-jarig bestaan van de W.K.A. te vieren in mei 1957 te Rotterdam. Een propaganda-actie onder de leuze „in 1957 750 leden" zal worden ingezet, terwijl een uitgebreid pro gramma van vormingsobjecten zoals declamatiewedstrijden, beoordelings wedstrijden en een landjuweel zal worden uitgevoerd. We zien de vorstin hier bij het bezoek aan het kasteel Well te Bergen, waar zij uit handen van Martha Verkoelen en Annemie Jansen een mand met diverse soorten groenten kreeg aangeboden. (Advertentie) Mogelijkheden scheppen In een rapport van „Natuur- en Landschapsbescherming" over de taak die de overheid kan hebben bij de recreatie in de vrije natuur, komt men tot de ontdekking, dat de over heidsmaatregelen, die totnutoe aan de recreatie in de vrije natuur raken, nog niet veel mogelijkheden bieden. De planologische organen kunnen gronden bestemmen voor recreatie gebied, maar of dit dan inderdaad gebeurt hangt af van de particuliere eigenaar. Ongewenste voorzieningen kunnen worden verboden, maar ge wenste kunnen niet worden voorge schreven. Zo kan bijvoorbeeld ieder een kampeerbedrijf beginnen, zon der dat eisen worden gesteld op hy giënisch en esthetisch gebied. De steeds groeiende stroom van provinicie Zuid-Holland heeft ten. Dan blijken vaak bossen plannen het polderland, dat binnen bomen te worden geveld, plasranden de hoefijzer van de randstad Holland (het gebied, dat zich van Dordrecht over Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam uitstrekt tot aan Utrecht) voor recreatie te ontsluiten door het aanleggen van fietspaden. De plannen zijn gesplitst in twee de len: een plan A, dat voorziet in de aanleg van 170 km fietspad, waar door om de steden Rotterdam en Den Haag een „spinneweb" van toeristi sche fietswegen komt te liggen, en een plan B, waarbij nog eens 195 km fietspad zullen worden aangelegd om die gebieden te ontsluiten, die buiten de paden van plan A liggen. De kos- sten voor plan B- zullen gedeeltelijk door de gemeenten worden gedra gen. De plannen zijn zodanig opgesteld, dat gebruik wordt gemaakt van be staande binnenwegen, die tot nu toe t doodliepen of vrijwel onbereikbaar i V v waren, zodat juist de fraaiste en schilderachtigste delen van het Zuid hollandse polderland practisch „bui ten de route" lagen. Beschikbaar voor het toerisme zijn thans een vrijwel doorlopend rijwiel pad door de duinen van Hoek van Holland tot de Zilk (prov. grens), dat thans wordt aangesloten op Zand- voort, het rijwielpad van Leiderdorp langs Hoogmade en de Wijde Aa naar Woubrugge en het rijwielpad langs de Brielse Maas van Brielle tot Oostvoorne. Voorbereid worden on der meer de rijwielroute tussen Schiedam en Kijkduin, voltooiing het_ rijwielpad om de Brielse te v/orden volgestort en bebouwd en komen autokerkhoven en opslag plaatsen soms als paddestoelen uit de grond. Als deze gevaren niet zouden worden bezworen dan heeft een kost bare' ontsluiting voor de recreatie geen enkele betekenis. Afzonderlijke vermelding verdient in dit verband het werk van het Zuidhollands Land schap. Dit is een onafhankelijke stich ting, die zich de zorg voor het land schap tot taak heeft gesteld, niet al leen in de drukke recreatiegebie den laqgs de kust maar ook in 'het polderlandschap. Bossen en bosscha ges, waterpartijen en alle daarvoor in aanmerking komende elementen van het landschap worden eventueel door aankoop tegen vernietiging of ontluistering beschermd, en tevens zoveel mogelijk verbeterd en toegan kelijk gesteld voor het publiek, dat er verpozing en ontspanning kan vin- Toerisme. Maas en aanleg van gedeelten in de Bollenstreek, het plassengebied en in de Krimpener- en de Alblasser- waard. Ook autowegen. Ook voor het toeristische autover keer wordt het polderland de pro vinciale wegverbinding over Voorne- Putten, de „Centrale" weg door de Krimpenerwaard en de „Centrale" weg door de Alblassërwaard, terwijl ook de provinciale wegen in het plas sengebied belangrijk zijn verbeterd Deze autowegen ontsluitend geheel nieuwe landstreken voor het auto- toerisme. Dc plannen tot ontsluiting van de Zuidhollandse polder zijn gisteren toegelicht door ir N. P. J. H. Roorda van Eysinga, directeur van de Stich ting het Zuidhollands Landschap en landschapsadviseur van de Provin ciaal Planologische Dienst tijdens een excursie die voor de pers werd georganiseerd door de A.N.W.B. In zijn betoog merkte de heer Roorda van Eysinga verder op, dat het uiteraard niet voldoende is zich in het polderland te kunnen voort bewegen. Er moeten grazige en be plante stroken zijn waar het publiek zich rustig en prettig kan ophouden, zonder daarbij in conflict te komen met de landman, die zijn veevoeder ziet platgelopen. Ontsluiting. Vrij toegankelijke brede bermen, plasranden, overhoeken en dergelij ke behoren daarom tot de essentiële elementen van het'rijwielpadenplan. ontsluit het rijwielpad tussen Hoogmade en Woubrugge een fraai gedeelte van de oevers van de Wijde Aa. Het rijwielpad om de Brielse 1 Maas ligt in een groot recreatiege bied op de plasranden. Ook bij de aanleg en beplanting van de provin ciale wegen wordt hieraan veel aan dacht gegeven. Langs de centrale weg door de Krimpenerwaard komt tussen de wegberm en het op enige afstand gelegen fraaie boezemwater een vrij brede recreatiestrook be schikbaar, waarin zelfs ruimte is voor vrij wat kampeergelegenheid. De schoonheid van het polderland moet zorgvuldig worden onderhouden en „verpleegd", vooral wanneer het gebied eenmaal goed wordt ontslo- Tevoren had de heer J C. Ligtvoet van de afdeling Sociaal Toerisme van de ANWB een uiteenzetting gegeven van de mogelijkheden en wenselijk heden voor de recreatie in het gebied om de randstad Holland. De bevol king van Zuid-Holland telt thans reeds 2.5 miljoen inwoners, waarvan 2 miljoen in steden woont In de ko mende 25 jaar moet gerekend worden op een aanwas tot 3 miljoen. Van de stedelijke bevolking trekt een vierde gedeelte, dus nu rond 500.000 perso nen op zomerse dagen naar buiten waarvan, zoals blijkt uit waarnemin gen van de provinciale planologische dienst, ongeveer 2/3 gedeelte gelijk tijdig in de recreatiegebieden aanwe zig is. Dit zijn nog slechts de „dagjes mensen" uit Zuid-Holland zelf. Daarbij komen nog de bezoekers van elders. In 1955 trok de Bollen streek 1 miljoen bezoekers uit het buitenland, terwijl bovendien nog de talloze vakantiegangers uit binnen- en buitenland hun plaats opeisen. Voor het opvangen van de massale stroom van recreatiezoekenden zijn dagen. beschikbaar ca 40 km. strand, een klein gedeelte van de duinen en, voor zover het de watersport betreft, het plassengebied. Thans reeds zijn deze recreatiegebieden op zomerse dagen op benauwende wijze overbevolkt. Ook de toenemende motorisering van het verkeer en de invoering van de 5-daagse werkweek, een factor waar mede ernstig rekening moet worden gehouden, zullen een sterk stimule rende werking hebben en verwacht moet worden, dat de trek naar buiten zich in de nabije toekomst zal ver veel vuldigen. Weliswaar biedt het Deltaplan ten dele grote mogelijk heden, maar het zal nog jaren duren voordat de Deltawerken zo ver gevor derd zijn dat aan het scheppen van nieuwe recreatiegebieden begonnen kan worden, en ook*voordat de land schappelijke aankleding daarvan tot wasdom is gekomen. Er liggen echter onder de rook der grote steden nog steeds de mogelijkheden om ruimte, stilte en rust te vinden in het Zuid hollandse poldergebied, dat ook land schappelijk van grote waarde is. toeristen dreigen gebieden, die na- tuur-historisch van belang zijn, on der de voet te lopen. Enkele gemeenten zijn eerder geneigd hun geld te steken in die recreatievoorzieningen, die zekere baten opleveren en door exploita tie of verpachting, zoals de aanleg van sportterreinen, recreatiebaden, restaurants e.d.; deze commercialisa- tie van het toerisme houdt grote ge varen in voor het natuurbezit. In de kringen van de provinciale besturen wint het inzicht veld, dat er op het gebied der recreatievoor zieningen bovengemeentelijke taken zijn. Zo verlenen Gelderland en Zuid-Holland belangrijke subsidies voor de aankoop van natuurterreinen door de provinciale natuurbescher mingsorganisaties, terwijl Noord- Holland reeds jarenlang door mid del van 't provinciale waterleidings bedrijf veel voor de ontwikkeling van de recreatie heeft gedaan; Zuid-Hol land en Noord-Brabant zijn bezig met de uitvoering van rijwielpaden. Vier punten. Door het Rijk wordt de nodige aandacht besteed aan de opvoedkun dige kant van het recreatieprobleem in de vorm van financiële steun aan de Nederlandse kampeerraad en de stichting werkcomité natuurbehoud en recreatie. Het rapport komt tot de conclusie, dat de regering o.m. tot taak heeft het bevorderen van het gebruik van de staatsgronden ten behoeve van de recreatie, voorzover dit met het ge bruik voor andere doeleinden ver enigbaar is. Ten tweede om meer nationale parken in te stellen, welke geen of slechts geringe landbouwkundige waarde hebben, zoals b.v. duinen en wateren en die kunnen worden inge richt en ontsloten ten behoeve van toeristische doeleinden. Ten derde het aanleggen van spe ciale rijwiel- en voetpaden, zodat de natuurliefhebber nog de illusie kan hebben echt buiten te zijn. Ten vierde zijn er nog de volgen de overheidstaken: Het bevorderen van de betekenis van de autowegen voor het toerisme o.m. door de aanleg van picnic-plaat- sen, tevens ten behoeve van het vreemdelingenverkeer; het dienstbaar maken van de daar voor in aanmerking komende open bare wateren met aangrenzende Roofoverval in Cineac Amsterdam Twee onbekende jongemannen van ongeveer 25 jaar hebben gisteravond omstreeks kwart over tien de be drijfsleider van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam, de 35-jarige P. W., die in zijn kantoor bezig was de recette van die dag na te tellen, overvallen en beroofd. Zij namen 2100 gulden, hoofdzakelijk in kleine coupures mee. De indringers waren volgens de beschrijvingen van de bedrijfsleider Amerikaans gekleed. Hij kon echter maar een vaag signalement van de twee overvallets geven. De een was blond, de ander bruin, en beiden droegen weekend-shirts in felle tin ten. De overval is zeer snel in zijn werk gegaan. Eén van de jongemannen heeft direct na zijn binnenkomst de bedrijfsleider met een vuistslag be wusteloos geslagen. Toen deze na enkele minuten weer bij kwam, was het geld verdwenen. Men heeft de indruk dat de indrin gers goed op de hoogte waren van de gang van zaken in dit theater. De kamer van de bedrijfsleider be vindt zich aan de trap van het bal- con naar de uitgang-Damrak. Vermoed wordt dat de overvallers eerst normaal een plaats op het bal- con hebben gezocht, daar het tijdstip hebben afgewacht, waarop de recet te bij de bedrijfsleider wordt ge bracht, en toen hun slag sloegen. De recherche van het bureau War moesstraat heeft de zaak in onder zoek. oeverstroken aan de recreatie te wa ter met aandacht voor de tussenlig gende verbindingen; het ontwerpen van nieuwe moge lijkheden voor de recreatie bij de inpoldering van gronden en het af dammen van zeegaten; het bevorderen van een regeling, waardoor het financieel mogelijk wordt verantwoorde vakantiebedrij- ven te bouwen en te exploiteren. PINKSTERAVOND RADIO UITZENDING UIT ZEVEN EUROPESE KATHEDRALEN. Evenals vorig jaar wordt op de avond van de Eerste Pinksterdag in 7 kathedralen een bijzondere dienst gehouden, die zullen worden uitge zonden via Hilversum I. In de kathedralen van Groningen, Birmingham, Mechelen. Limburg a. d. Lahn, Straatsburg, Wenen en Ge nua wordt telkens een volgende strophe gezongen van de pinkster hymne „Veni Creator". Een kort woord zal aansluitend gesproken worden door mgr. P. A. Nierman, mgr. Francis Grimshaw, Joseph Er nest Kardinaal van Roey, mgr. dr. Wilhelm Kempf, mgr. J. J. Weber, mgr. dr. Franz Jachym, vicarius ca- pitularis van Wenen en Giuseppe kardinaal Siri. Medewerking wordt verleend door de koren der 7 kathe dralen. Aan het einde der plechtigheid zul len alle aanwezigen, waar ook in West-Europa, gemeenschappelijk een korte oproep beantwoorden. De uitzending geschiedt tussen 20.00 en 20.30 uur op zondag 20 mei. Dr. II. J. Franken, wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de archaeologie van Palestina in de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden, die op het ogenblik deelneemt aan opgravingen in Jericho, heeft mede deling gedaan van een sensationele vondst. Bij het graven heeft men niet alleen allerlei wetenswaardigheden ontdekt uit de geschiedenis van de steden uit de bronstijd (3.0001.350 jaar vóór Christus) maar evenzeer belangrijke overblijfselen uit de neo-lithische periode. Dit laatste tijdperk, dat men niet precies situeren kan, wordt ge plaatst in het vijfde en zesde millennium voor Christus. Opgravingen brachten tal van menselijke resten, gebruiksvoorwerpen en ruines van woonhtyzen aan het licht, die aanwijzingen zijn voor het leven van die De marechaussee van Apeldoorn staat haar muurtje! Een groep Belgische- en Luxemburgse oorlogsinvaliden brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. In de middag van de eerste dag waren zij o.m. te gast in de Willem III-kazernc te Apeldoorn, waar motorrijders van het depot Koninklijke Marechaussee voor hen demonstreerden. Tijdens een van de spectaculaire demonstraties werd deze foto gemaakt. 1 OUDE BESCHAVING. Maar het meest sensationele was de I ontdekking van een stadsmuur van t zware stenen en daarvoor een gracht, die met stenen houwelen in de rots bodem was uitgehakt. Deze vondst, aldus dr. Franken, kan volkomen uniek in de wereldgeschie denis worden genoemd, omdat hier uit blijkt, dat in deze vroege tijd de men sen het zwerversbestaan hadden opge geven en enig begrip hadden van tuinbouw en veeteelt. Men heeft namelijk tegelijkertijd de overblijfselen van een klein soort tam rund gevonden. Meende men tot dus verre dat de mensen van die dagen niet langer op één plaats konden blij ven dan enkele Jaren, omdat zij dan door roofbouw de bodem hadden uit- gepfit. Uit de thans gedane vondsten blijkt, dat deze opvattim herzien dient te worden. Verder trof men uit diezelfde tijd een zware verdedigings toren aan, die tot een hoogte van acht meter bewaard is gebleven. Deze to ren» die een ronde vonm heeft en zeer regelmatig van rivierstenen is ge bouwd, heeft een doorsnede van 12 meter. Men vond ook een schacht in deze toren met stenen trap. alsmede van een gar.g onder in de toren, gevuld met menselijke geraamten. Blijkbaar is deze gang in een bepaal de periode als graftombe gebruikt. Het onderzoek van de toren is nog niet afgesloten. Het belang van deze vondsten te Jerioho strekt zich ver uit buiten het terrein van de eigenlijke Palestina- archaeologie. Geen wonder dus, dat deze vondsten zeer de aandacht heb ben getrokken van geleerden uit de gehele wereld, die zich bezig houden met de pre-historie. Men heeft bere kend dat in deze, oudst bekende stad ter wereld, ongeveer 2900 mensen gewoond moeten hebben, hetgeen een voor die tijd aanzienlijk aantal ge noemd moet v/orden. Het volgend jaar hoopt men dit onderzoek te kunnen afsluiten. Vermeld dient ook te wor den, dat vrfj veel verkoold ihout is ge vonden, dat men naar Engeland heeft opgezonden voor een onderzoek met radio-actieve koolstof om aldus de ouderdom te kunnen bepalen,

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7