Veiling Ter Aar in het zilver DE BRULLENDE BERG Wordt „Drees-sprookje" vervolgd? „Ondernemingen in Indonesië N.V." gaat kapitaal verkleinen Geschenkenregen voor jubilarissen PINSDAG 15 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „SUURHOFF-MYTHE" Wederom heeft de p. v. d. a. in de verkiezingsfolder, die dezer dagen door Leiden en omgeving is ver spreid, een poging gedaan om het „Drees-sprookje" te prolongeren en dit sprookje wordt nog onwaar schijnlijker, omdat men er tevens een „Suurhoff-mythe aan vast wil kno pen. In 1952 heeft de p .v. ,d. a. nogal succes gehad, en wat één keer lukt, kan men allicht nog eens proberen! Het overigens zeer sympathieke gezicht van dr. Drees straalt de lezer van het verkiezingspamflet weer even vertrouwd toe, als in 1952 vanaf het verkiezingsaffiche en we derom wordt verteld, dat dr. Drees de Ouden van Dagen toch maar aan een pensioen geholpen heeft. Laten we deze zaak nu eens zui ver stellen. Na de oorlog werd door praktisch alle partijen in Nederland de behoef te gevoeld om tot een ouderdoms voorziening te geraken. Dr. Drees, die toen minister van Soc. Zaken was, deed dus niet meer dan het ver wezenlijken van een wens en een wil van het overgrote deel der volksver tegenwoordiging, toen hij het voor stel tot de noodwet-ouderdomsvoor ziening indiende. K.V.P. wilde meer. Zonder de steun en de wil van de k.v.p.-fractie zou dr. Drees onmachtig zijn geweest deze ouderdomsvoorzie ning in de wet te doen opnemen en het is algemeen bekend, dat de k.v.p.- wensen omtrent de omvang der voor ziening verder reikten, dan dr. Drees in zijn wetsvoorstel voorgesteld had. (Amendemient-Steinmetz) De wet uitdrukkelijk „noodwet" genoemd, omdat met name ook de wensen der k,v.p.-fractie niet volledig verwezenlijkt waren werd aan genomen; dr. Drees verliet het mi nisterie van Soc. Zaken, maar de p. v. d. a. 'bespeurde politiek voordeel en bestempelde de noodvoorziening tot „Drees-voorziening", hetgeen in fei te even logisch is, als had de k.v.p. Boerderij prooi der vlammen Door een tot nog toe onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitge broken in een erote boerenhoeve van de heer J. H. Heller te Vledderveen. In zeer korte tijd was de gehele boer derij een vlammenzee, waartegen de inmiddels gealarmeerde brandweer van Stadskanaal en Musselkanaal Weinig meer kon uitrichten. De werk zaamheden werden beperkt tot het beschermen van de naast de boerderij staande landbouwschuur. Bijna het gehele boerenbeslag, bestaande uit diverse landbouwmachines werd een prooi van het vuur. Een paard dat ge stald was, kon met moeie gered wor den evenals een gedeelte der inboedel. Van de boerderij rest nog slechts een verwrongen ruïne. De boerderij was laag verzekerd. MEISJE DOODGEREDEN. Op de Langstraat bij Deurne is gis termiddag om half vijf een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij het vijfjarige dochtertje van de heer H. van Berlo dodelijk is verongelukt. Het kind stak achter een tractor met aan hangwagen de weg over en werd door een tegemoetkomende auto van de heer Van Thiel uit Beek en Donk ge grepen. Dit is het tweede ongeluk met dodelijke afloop op deze zeer drukke verkeersweg tussen Deurne en Ven- ray binnen vijf dagen. Twee mannen verdwenen Zaterdagmiddag zijn de 59-jarige E. Baas en zijn 20-jarige zoon met een roeibootje, dat voorzien was van een klein zeil en buitenboordmotor van Vlaardingen naar Nieuwersluis ver trokken en sindsdien niet terugge keerd. Ze zijn op de terugtocht naar Vlaardingen om 19.30 uur 's avonds in Hartelsluis afgeschut. Vermoede lijk is het bootje in de ebstroom op de Nieuwe Waterweg omgeslagen, waardoor de inzittenden te water zijn geraakt en verdronken. 'Het omge keerde bootje is gistermorgen bij Rozenburg teruggevonden. De rijks politie te water van Vlaardingen dregt nog in de nabijheid van het bootje. Ijskoud onderpand Geen salaris; geei} ijs De Scala-ijsrevue, die enkele maan den geleden een toernee door Neder land begon, is een weinig teleurge steld in de belangstelling, die Neder land voor ijsrevue's aan de dag legt en besloot daarom 'haar heil in Duits land te zoeken. Het revue-orkest, dat uit Neder landse musici bestaat, denkt daar echter heel anders over: het contract vermeldt, dat zij tot 30 juni a.s. in dienst genomen zijn om in Neder landse steden op te treden. Om nu te voorkomen, dat de revue maar Duitsland vetrekt en hun niet schadeloos-stelt, hebben de musici door een Dordtse advocaat beslag laten leggen op de ijsmachine, die voor de ijsrevue een onmisbaar appa raat is. Zolang als de ijs-revue in Neder land optreedt, mag zij de machine ge bruiken, maar zou zij vóór 30 juni naar Duitsland vertrekken, zonder de salarissen aan de Nederlandse musici uit te betalen, dan komt het deur waarderszegeltje op de machine. haar „Romme- of Lucasvoorziening" gedoopt. Voor een herhaling van dit grapje, nu de socialistische minister Suurhoff op uitdrukkelijke wens $n herhaal delijk aandringen van de gehele volksvertegenwoordiging en in zeer felle mate van de k.v.p.-fractie de definitieve voorziening in de wet voorgesteld heeft, zal wel wei nig kans van slagen zijn. Maar nog zij eens met grote nadruk vastgesteld, dat de noodvoorziening en de definitieve voorziening voor het ouderdomspensioen, evenzeer een k.v.p.-werkstuk is, als een p.v.d.a.- prestatie en dat de naam aan de nood voorziening gegeven slechts voort spruit uit het feit, dat dr. Drees, als dienaar minister) van de volks vertegenwoordiging, een opdracht, die door deze volksvertegenwoordiging gegeven is, uitgevoerd heeft. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft heden een geluks telegram verzonden naar de O.V.P. in Wenen, waarvan de inhoud luidt: „Het bestuur van de Katholie ke Volkspartij in Nederland wenst de Oostenrijkse zuster partij van harte geluk met het behaalde succes. De Nederlandse K.V.P. ver heugt zich bijzonder over de ge stegen invloed van de katholie ke politiek tegenover de socialis tische politiek van de staatsbe moeiing." Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de K.V.P. Mr. van Doorn en door dr Albering, secreta ris. NIEUWE VLAG VOOR BRABANT. Ged. Staten van Brabant stellen Prov. Staten voor een. officiële vlag voor dit gewest in te voeren. Deze vlag zou moeten bestaan uit drie gelijke, hoi'izontale banen in de kleuren zwart-geel-zwart. In de eerstvolgende zomerzitting zal over dit voorstel een besluit wor den genomen. ARBEIDERS STALEN VOOR DUIZENDEN GULDENS AAN MATERIAAL. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft gisteren een aantal personen terechtgestaan, die in de afgelopen maanden, werkkleding, gereedschap pen en materialen, als lood, koper en ijzer van bouwwerken zouden héb ben gestolen. Aan deze bouwwerken is grote schade berokkend, doordat kabels van hijskranen en betonmolens werden gerukt of afgesneden, en vrij kostbare gereedschappen alleen voor de metaalwaarde werden weggeno men. De schade beliep bijna lö.uSO gulden. Zij hoorden straffen tot één jaar gevangenisstraf 'tegen zich eisen. Neem dadelijk Kmschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende' organen aan lot krachtiger werking. Die voe ren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; begin er vandaag mee. (Advertentie) Nog géén 500 gulden winst De directie van de maatschappij voor ondernemingen in Indonesië N.V. constateert tot haar grote spijt, dat in de gebieden waar de onder nemingen van de groep gelegen zijn, de veiligheid gedurende 1955 nog veel te wensen overliet, hoewel de autori teiten naar mogelijkheid hun best doen in deze toestand verbetering te brengen. De omstandigheden waaron der gewerkt moet worden blijven uitermate moeilijk. Stakingen om al lerlei futiliteiten enerzijds, exhorbi- tante eisen anderzijds bleven steeds dreigen en waren niet altijd te voor komen. e bezetting met behoorlijk ge schoold stafpersoneel wordt vrijwel een onmogelijkheid. Een en ander is niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken. Desondanks konden de maatschappijen, waarin de maat schappij voor ondernemingen in In donesië grote belangen bezit, speciaal dank zij de hoge rubberprijzen gun stige resultaten boeken. Het totaal der baten heeft bedragen 225.293 352.034). Na afboeking der alge mene onkosten ad 109.303 en reser- HAAGSE ECONOMISCHE POLITIE RECHTER. De officier bij de Haagse Economi sche Politierechter vorderde f 25, boete of 10 dagen tegen een 40-jarige Leidse slager. Deze had op 30 no vember j.l. appelen, peren en prui men onder glas geteeld zonder hier voor vergunning te hebben. Ver dachte vertelde graag buiten te wer ken. Hij stamt uit een fruitkwekers familie en met de teelt was hij be gonnen om later een huisje te kunnen hebben en er zijn brood mee te kun nen verdienen. Dit was hem aardig gelukt, maar hij was niet voldoende op de hoogte geweest met de voor schriften. Inmiddels was hem een tijdelijke vergunning verleend en nu volgt hij een algemene tuinbouw- cursus om een blijvende vergunning te krijgen. Overeenkomstig de eis werd de slager veroordeeld. vering van 145.300 resteert saldo winst van 481 500). In een buitengewone vergadering zal de raad van bestuur een voorstel indienen tot vermindering van het maatschappelijk kapitaal. Deze ver mindering zal worden uitgevoerd door terugbetaling van 50 per ieder aan deel van 175. Het geplaatste kapi- 'taal zal daarna bedragen 1.000.000, verdeeld in 8.000 aandelen van 125. MEER DAN j 2 MILJARD VERZEKERD KAPITAAL BIJ LEVENSVERZ. MIJ UTRECHT. Bij de Levensverzekering Maat-, schappij Utrecht werden in 1955 nieuwe verzekeringen afgesloten tot 'n bedrag van 260.99 (v.j.) 242.04) miljoen.De netto vooruitgang van het verzekerde kapitaal beloopt f 181.03 (v.j. 153.64) miljoen, zodat tegen het einde van 1955 het verzekerde kapitaal 1.983.25 (v.j. 1.802.22) miljoen bedroeg. In januari 1956 werd inmiddels het bedrag van f 2 miljard bereikt. De premiereserve, berekend vol gens de netto-methode, tegen een ge middelde rentevoet van 3.02 procent, bedraagt f 478.63 (v.j. 440.49) mil joen. De van alle beleggingen ge kweekte rente bedraagt 4.26 (v.j. joen. van alle bel< 'en ge- 4.16) procent, zodat een marge van 1.24 procent aanwezig is. De belangrijkste activa, voorko mende op de balans, zijn: vaste eigendommen 43.8 (v.j. f 38.6) mil joen, hypotheken f 138.5 (v.j. 117.7) miljoen, effecten 127.6 (v.j. 119.2) miljoen, leningen op schuldbekente nis f 151.3 (v.j. 143.9) miljoen en andere beleggingen 18.6 (v.j. 21.9) miljoen. Aan premiën werd geboekt f 52.5 (v.j. 47.9) miljoen. De zichtbare extra reserves stegen tot f 18.9 mil joen. Van de winst ad 7.7 miljoen werd na aftrek van voorzieningen 2.4 miljoen voor winst aan hiertoe gerechtigde verzekerden toegewezen, waardoor een bijschrijving van 9 pro mille op het verzekerde kapitaal kon geschieden. Het dividend over 6 miljoen geplaatst kapitaal werd be paald op 125 pgr aandeel (v.j. 105). - Te midden van het rustige polder landschap van de gemeente Ter Aar waar, behalve enkele kerktorens, een groot aantal broeikassen domine ren welke het tuinders-karakter der streek a.b.w. op een visitekaartje de vreemdeling voor ogen houden, staat, met de vlag vrolijk wapperend in de top, het nieuwe veilinggebouw. Binnen in dit gebouw, dat als een jonge aanwinst aan water en weg ge legen is, was het maandagmiddag een geheel andere sfeer dan men gewend is, gedurende de normale werkdag, als het hart van de tuinderij daar klopt. Gedurende 25 jaar heeft de Coöp. Centrale Tuinbouwveilingvereniging Ter Aar en Omstreken de belangen van de tuinderij gediend. Dit feit gaf het bestuur aanleiding om te recipië ren. Feest was het ook voor zeven personen, die elk op hun terrein ten nauwste bij het wel en wee der ver eniging gedurende een kwart eeuw betrokken zijn geweest. Het zijn de bestuurleden L. J. Hoogervorst en Mar. Kleijn, alsmede de personeels leden C. Hoogervorst, de directeur van de veiling, J. v. Lammeren en- tot slot de heer C. Volgering emballage- adiministrateur. Grote belangstelling. De veilinghal werd ter viering van dit jubileum door vaardige handen veranderd in een ruime feestzaal met dubbele afdelingen, een toneel, schijn werpers, geluidsinstallaties enz. Voor wat een dergelijke viering vooral grote luister bijzet, de zeer vele bloemstukken, hadden talrijke instan ties gezorgd. Enkele willen wij memo reren: het gemeentebestuur van' Ter Aar, de L.T.B. van Langeraar, de Provinciale organisatie van veilingen in Zuid-Holland, vereniging van vei ling directeuren in Nederland, de Rijks Tuinbouw consulentschap en proeftuinen te Amsterdam, de groen- tenveilingvereniging Katwijk en Om streken, „Eendracht maafyt macht" te Roelofarendsveen, bestuur en perso neel van de Boerenleenbank „Ter Aar" te Nieuwveen. Dit veelvoudig jubileum was voor vele sprekers aanleiding om enkele grepen te doen in de historie van het tuinbouw- en veilingwezen. Burgemeester B. J. Hoogenboom van Ter Aar, die de lange rij der sprekers opende en namens het ge meentebestuur sprak vond het maar een raadsel, dat de veiling nog maar 25 jaar bestaat, terwijl het veiling wezen zeker sedert een halve eeuw gekend wordt en de tuinbouw in zijn historie vele eeuwen teruggrijpt. En als spreker hierbij even wilde stil staan memoreerde hij dat destijds in Ter Aar eigenlijk wel drie veilingen waren. Er waren vele punten van overeenkomst en van overeenstem ming. Slechts over het belangrijkste van de zaak, het tijdstip van veilen, kon men het aanvankelijk niet eens worden. Men veilde ieder op het zelfde uur. Samen gebracht. Het was een van de grote verdien sten van de voorganger van burge meester Hoogenboom, jhr. K. de Mu- ralt dat hij zich sterk beijverde om de partijen tot <?ikaar te brengen om van de drie veilingen er één te ma ken. Vele vergaderingen waren hier voor nodig en toen nog was de tussen gekomen regeringsregeling tot steun verlening aan de tuinbouw, die de doorslag gaf, omdat door de regering als voorwaarde was gesteld: één vei ling of géén steun. In elk geval heb ben de partijen toen op deze basis een overeenstemming bereikt en die eenheid, aldus constateerde burge meester Hoogenboom, heeft tot zegen rijke resultaten geleid. Wel moest de vereniging een moeilijke tijd door maken, mede door de „erfenis" van de drie verenigingen, maar het prach tige resultaat culmineert o.m. in de prachtige gebouwen die men thans rijk is, en de mooie plannen welke zo spoedig mogelijk uitgevoerd zullen worden en de vereniging opnieuw een stap verder zullen brengen tot de modernisering van het bedrijf ten einde het in staat te stellen het hoofd te bieden aan de grote toename van aan- en afvoerproducten. Burgemeester Hoogenboom sprak het vertrouwen uit, dat de veiling vereniging er ook in de komende periode in zal slagen de belangen van de tuin'bomvendc bevolking van de ge meente te behartigen tot welzijn van heel de gemeente. Flinke dochter. Mr. L. Niemöller, directeur van het centraal bureau van tuinbouwveilin gen, die, zoals hij zeide, destijds ge staan heeft aan de wieg van de jubi lerende vereniging en al haar zorgen heeft gekend uitte zijn vreugde dat. van 'n zorgenkind een flinke dochter is geworden, die haar weg wel zal vinden. Spr. herinnerde er aan, dat 25 jaar geleden op zeer korte afstand van elkaar nog vijf veilingsverenigingen waren, te Roelofarendsveen en Ter Aar. Onnodig te becijferen dat dit een vijf-voudige uitgave met zich bracht, die uiteindelijk toch weer opgebracht moest worden. Spr. bracht hulde aan de pioniers, die een eenheid op dit gebied hebben bereikt die vruchten droeg voor het veilingwezen, de tuinders, de streek en voor de landelijke economie. De coöperatieve opzet, op basis van vrijwilligheid, heeft grote voordelen, gebracht. De eenheid die op dit ter rein in ons land heerst, wordt in het buitenland benijd. Tevergeefs tracht men over onze grenzen daartoe even eens te geraken. Als voorbeeld i.d. noemde mr. Niemöller Engeland, dat in enkele jaren driemaal een com missie van onderzoek naar het vei lingwezen in Nederland hierheen heeft gezonden, hier verrijkt werd met alle mogelijke, openhartig ver strekte gegevens en naar het land van herkomst terugkeerde met weinig hoop op succes omdat de heren mening waren, dat zij de noodzake lijke eenheid als basis in.het eigen land niet zouden kunnen bereiken. De jongeren mogen noerft vergeten, aldus spr. dat alles wat dc positie der veilingen in de loop der jaren heeft geconsolideerd, strijd heeft ge kost. Hij bracht dan ook een warme hulde aan de jubilarissen, die hij de voortrekkers noemde, die de basis legden voor het voortbestaan der vereniging. De jubilarissen met hun dames tijdens de huldiging. (foto v. d. Horst). Geschenken. Spr. prees de goede leiding van be stuur en directie en verzekerde, dat de Ter Aarse veiling in Den Haag, bij het centraal bureau, een goede klank heeft. Hij wenste de jubilarissen har telijk geluk, dankte hen voor hun pionierswerk en verzekerde, dat de landelijke organisatie steunt- op de voortvarendheid waarmede in de af delingen wordt gewerkt, gelijk in Ter Aar het geval is. In zijn waarderende woorden be trok spr. in het bijzonder de directeur, de heer C. Hoogervorst, wfens leiding, verantwoordelijkheidsbesef en ijver, het bestuur van de organisatie niet zijn ontgaan. Als stoffelijk blijk van waardering bood spr. de directeur ^en pendule aan en het bestuur een Delftsblanw wandbord. Mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, onderstreepte hetgeen de vo rige sprekers omtrent de historie hebben gereleveerd en zei dat ook hij getuige is geweest van de samen smelting der verschillende tuinbouw veilingverenigingen in de Rijnstreek, welk moment ook spreker een ge lukkige noemde. Verder riohtte spr. nog enkele complimenteuse woordien tot allen, die meegewerkt hél^ben om de ver eniging te maken tot wat ze thans is en hij merkte op, dat hem niet is ontgaan, dat bestuur, directie en per soneel de tijd vooral na de tweede wereldoorlog op succesvolle wijze hebben benut. Dat er nu weer nieu we uitbreidingsplannen zijn, stemt bijzonder tot tevredenheid. De heer A. van Staalduinen, hoofd controleur van het uitvoer-controle- bureau, zei, over de hoofden der aanwezigen tot alle tuinders, dat men niet uitsluitend mag streven naar kwantiteit, maar dat men het vooral op betere kwaliteit moet aan sturen. Dan alléén zal Nederland zich op de wereldmarkt handhaven tot economisch voordeel van het volk. Spr. bood een reuze bloemenmand .aan. De heer Th. A. Hij dra, die namens de leveranciers van veilingptroduc- ten het woord voerde, bood een ba rometer in propellervorm aan voor het nieuwe gebouw en wenste daar bij dat dit instrument steeds het weer en de temperatuur moge aan wijzen, die voor de tuinbouw ge wenst zijn. Namens de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank „Ter Aar" te Nieuwveen bood de heer P. C. van Rijn een klok aan voor het nieuwe veilinglokaal. Mevr. Schoorel, oud- kassiejrster van de bank, bood elk der jubilarissen geschenken aan. „Regen". Nadat vervolgens de heer J. W. F. de Bruin, die de gelukwensen van de kooplieden had aangeboden, was uitgesproken, kwam een ware ge schenkenregen los. Het bestuur ontving een fraaie schilderij, de directeur een huiska- merlamp, de heer Pieterse een roo'k- stoel, de heer Volgering een pick-up, de heer Van Lammeren een keuken- uitzet'en de heer Touw een rook-'bar. Er waren gedurende die middag trouwens wel meer personen die, be halve hun felicitaties, kleine atten ties aanboden. Onder de zeer velen die hun ge lukwensen kwamen aanbieden, merk ten wij o.m. op pastoor J. M. Halkes en kapelaan Lagerberg, beiden van Langeraar, ds. Van Amstel van Ter Aar, burgemeester J. A. Detmers van Zevenhoven, het Tweede Kamerlid en burgemeester van Nieuwkoop, de heer M. P. v. d. Weijden, ir. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent te Amstelveen en diens assistenten de heren J. v. Harten en J- den Haan, beiden te Ter Aar, en de he ren J. W. de Ridder, bouwkundige van de Provinciale Waterstaat en M. Bijlsma, techn. hoofdambtenaar bij dezelfde dienst, beiden te Alphen. De huldigingsbijeenkomst en de receptie werden geleid door de heren M. Heyns en N. Zwart, beiden em- ployé's van de veiling. De middag werd ook bijgewoond door de heren B. Lemkes uit Alphen aan den Rijn, voor?., van de commissie van advies voor de veiling. Serenade. Voordat het jubilerend bestuur en de jubilarissen, vergezeld van hun echtgenoten, gingen aanzitten aan een gezamenlijke feestmaaltijd, bracht de plaatselijke muziekvereni ging „Arti" een uitvoerige, goed ge slaagde serenade. Voor het voltallig personeel wordt vandaag, dinsdag, in dezelfde feeste lijk versierde veilinghal een feest avond gegeven. Naróens het bestuur sprak na af loop van de receptie de heer C. W. v. d. Hoorn voorz. van de veiling, een gevoelvol dankwoord. De heer C. A. Volgering sprak mede namens zijn jubilerende collega's de hoop uit. dat de vele goede wensen in vervulling mogen gaan. Hij dankte voor de geschenken welke allen ver rast hebben en door allen in dank baarheid worden aanvaard om de herinnering aan deze mooie dag jaren lang te bewaren. Tijdens het diner werden de jubi larissen door bestuur en raad van commissarissen gehuldigd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6