3 October-bestuur op stemmige wijze gehuldigd ;9L Laatste afscheidsbijeenkomst in de pastorie van Aarlanderveen Beestenmarkt goede achtergrond voor vaderlands tafereel „De vlucht naar Egypte" in de Leidse „Lakenhal" Ambonnezen willen noch zelf koken noch werkplichtig zijn DINSDAG 15 MEI 1956 DE LEIL'Siï-^SS.. TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Overzicht van de Beestenmarkt met muziektent tijdens de huldiging. (Foto: N. v. d. Horst). De ballade van de hoge hoed De Beestenmarkt te Leiden is een verrukkelijk plekje voor een huldiging, waar muziekcorpsen aan te pas komen. Gisteravond weerkaatsten de oude huizen het geschetter van zeven Leidse korpsen, die zich op deze markt verzamelden naar aanleiding van het heugelijk feit, dat ons aller 3 October- vereniging 70 jaar bestaat. Terwijl het late avondlicht als de lichten in een bioscooptheater heel langzaam verflauwde, speelde zich op de steentjes van de goede Leidse Beestenmarkt een typisch Hollands hul digingstafereel af. Vóór en bovenop de muziektent, die dank zij de attentie van het ge meentebestuur op dit plein was geplaatst, bevonden zich de hooggehoede heren, die de taak van huldiger of gehuldigde zeer ernstig opvatten. Op het podium was was voorts „Concordia", dat al sinds half acht een lustig stukje hoempa-muziek liet klinken. MUZIEK EN HOGE HOEDEN Op het plein, dat omzoomd was door een reikhalzende burgerij, stel den ziöh al spelend de volgende mu ziekgezelschappen op: Werkmans Wilskracht, T. en D., De Post, Nieuw Leven, de R.K. Harmonie en K. en G. Het Politie ^muziekgezelschap moest tot zijn spijt verstek laten gaan, om dat bij dergelijke evenementen nu eenmaal een sterke arm der wet voor een afzetting moet zorgen. Om acht uur kon de officiële hul diging, de is ontsproten aan het •brein van enige actieve cómmissie- van-bijstand-leden, t.w. de heren J. P. van Zwanenburg, A. Kors, J. v. d. Waard en S. Platteel, een aanvang nemen. De heer J. P. Zwanenburg nam, na-' mens de commissie van bijstand het woord. Namens burgerij. Hij herinnerde aan de woorden van de voorzitter der 3 October-ver- eniging, de héér De Ruyter de Wildt, waarin deze had vastgesteld, dat de 3 October-vereniging al vaak genoeg aan de weg timmert en dat een open bare viering overbodig was. De cofnmissieleden waren het hier niet meer eens, aldus de heer Zwa- ren'burg en zij hebben daarom, na mens de gehele burgerij, die aan het bestuur van de vereniging dank ver schuldigd is, deze huldiging georga niseerd. Hij deed vervolgens een greep in de geschiedenis van de 3 October - feesten, herinnerde aan het besluit door de commissie van volksbijeen komsten op 13 mei 1886 genomen om Leidens ontzet te 'herdenken. Hij me moreerde het initiatief van het Leids Studentencorps in 1923 genomen om aan het volk haring en wittebrood uit te delen en de dankdienst in de Pieterskerk, die al sedert 1575 wordt gehouden. Hij sprak met grote erkentelijkheid over de besturen, die van jaar tot jaar de idee van de 3 Octobervereni- ging verder ontwikkeld hebben en dankte ten slotte het huidige bestuur voor zijn activiteit. Cadeau. De heer Zwanenburg stond niet met lege handen... Hij toverde aan 't slot en tevens het hoogtepunt van zijn redevoering een geschenk te voorschijn: een in leer gebonden no tulenboek, waarin het 'bestuur van de 3 Octobervereniging op nog maagde lijke bladzijden zijn nieuwe geschie denis kan schrijven. Antwoord. Mr. Ph. de Ruyter de Wildt, die zich zeer erkentelijk toonde voor deze huldiging, vond het een toepas selijk geschenk. Het boek leek hem royaal genoeg van formaat om alle vergaderingen en besprekingen van het bestuur, die aan de viering voor afgaan te kunnen bevatten. Op zijn beurt dankte hij de burgerij, die altijd op zo'n prettige manier het feest heeft gevierd. Een feest zonder vrolijke feestelingen heeft geeh be tekenis. De burgerij heeft echter in de oor logsjaren eerst goed ondervonden wat vrijheid betekent. Ook in de herdenking van Leidens ontzet wordt een bevrijding gevierd, en juist in de oorlogsdagen, aldus meende spreker, is de band tussen de burgerij en het bestuur verstevigd. Hij dankte de leden van de com missies van bijstand, die het bestuur I oude marktplein, deze huldiging bereid hebben en de Om half tien lag het marktplein leden van de Leidse bond van har-1 weer verlaten. monie- en fanfarecorpsen, d-ie op deze avond hun vertrouwde stemmen heb ben laten horen. Leiden mag dank baar zijn dat het zo rijk is aan goede muziekkorpsen. Hij gaf tenslotte de burgerij de ver zekering, dat het bestuur voort zal gaan op de weg, die het tot nu toe heeft bewandeld. De trouw en liefde van de burgerij moet daarbij een steun zijn. Nummertje. Alle verzamelde korpsen gaven daarna om beurten een nummertje uit hun repertoire. Vooral het optreden van Concordia, dat een soort taptoe-demonstratie gaf, heeft de aandacht van de omstanders vastgehouden. De muzikanten, die door de majo rettes werden voorafgegaan, trok ken enige sierlijke lijnen over het Een hoge hoed verleent sfeer aan een plechtigheid. Gister avond hebben wij nog eens kun nen vaststellen, wat er van zo'n gecultiveerde kachelpijp uitgaat. Het lijkt alsof de mens een ver lengstuk heeft gekregendat maakt dat hij boven zichzelf uit steekt. Bij de 3 october-herdenking op de Beestenmarkt stond één van de commissie-leden, een Leidse broodschrijver, zo indruk wekkend met dit kledingstuk te manoeuvreren, dat zijn vrienden die hem in de week amicaal op de schouders durven slaan, hoogst derzelve slechts met schroom benaderden. Zelfs hef uiterlijk van „aapjes- koetsier-in-goede-doen"dat de hoge hoed deze Leidse figuur verleende, vermocht daar geen jfferanderïng in' te brengen. Tót deze hooggehoede Leidse figuur, die naast de cylinder ook de vulpen hanteerde, de verslag gevers van de Leidse bladen naast zich riep en een onthulling deed, die ogenblikkelijk de stem ming deed omslaan. In de hoed stonden de initialen D. v., d. K. De vóórletters van een Leidse wethouder, die van huis uit weet, dat zuinigheid niet altijd de wijsheid bedriegt. Met een grootmoedig gebaar heeft de wethouder zijn cylinder voor het goede doel afgestaan. B. en W. waren voor het onder onsje van de burgerij gisteravond niet genodigd. Er was niemand geinviteerd. Maax het doet ons tóch deugd, dat wij kunnen schrijven, dat het gemeentebe stuur tegenwoordig was door de hoge hoed van één der wethou ders. „SPINOZA'-JAARVERGADERING De vereniging „Spinoza" heeft za terdagmiddag in het gemeentehuis te Rijnsburg haar jaarvergadering ge houden. De wnd. voorzitter, prof. dr. R. Casimir, deelde mede, dat de voor zitter, mr. L. A. Kesper is afgetreden wegens zijn vertrek naar Libanon. In de volgende vergadering zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. Na afwerking van de huishoude lijke zaken hield prof. jhr. dr. J. J. von Schmid een referaat over de schrijver Coornhert. Na afloop werd een bezoek gebracht aan het Spinoza- huis. De directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" stuurde een foto van het schilderij van Rembrandt uit het Museum te Tours, dat enige dagen geleden in de Lakenhal is gearriveerd, om hier deel uit te maken van de Rembrandt herdenkingstentoonstelling. Het schilderij is nooit eerder in Nederland tentoongesteld geweest en is een der belangrijkste werken uit de Leidse tijd van de meester. De licht- en schaduwwerking, geheel be heerst, wijst vooruit naar de verdere ontwikkeling van Rembrandt. De tentoonstelling die 1 juni geopend zal worden in de schitterend verbouwde Schottenzalen, belooft een van de belangrijkste evenementen in het Neder landse kunstleven te worden. Reeds ontving de directie van de Lakenhal schilderijen en tekeningen uit Hamburg, San Francisco, New York en Warschau, terwijl de transporten uit Frankrijk en Engeland volgende week verwacht worden. Vandaag vertrok pastoor Omtzicht Pastoor Jac. N. Omtzigt, die meer dan 22 jaren de zielzorg onder de katholieken van Aarlanderveen met volle toewijding heeft uitgeoefend, heeft de reeks van afscheidsbijeenkomsten maandagavond in de pastorie besloten met een ontvangst van de besturen der in zijn parochie werkende verenigingen. Mgr. Jansen heeft pastoor Omtzigt emeritaat ver leend. Hij gaat zich m.i.v. vandaag, dinsdag, vestigen in het R.K. Bejaardencentrum „Vredenburcht" te Rijswijk. Ere-penning. Tijdens de laatste afscheidsbijeenkomst heeft weth. A. J. Dekker, die vergezeld was van zijn collega ambt genoot weth. C. M. Deerenberg, aan pastoor Omtzigt uitgereikt de ere-penning van de gemeente Alphen aan den' Rijn als erkenning van zijn verdienstelijk werk op kerkelijk en maatschappelijk terrein de gemeente bewezen. Een fraai uitgevoerde oorkonde geeft hiervan blijk. Wethouder Dekker schetste in korte trekken de schoonheid van het priesterlijk ambt en zei ervan over tuigd te zijn, dat als pastoor Omtzigt opnieuw zou moe ten kiezen voor een levensstaat, hij ongetwijfeld de geestelijke staat zou volgen. Spr. gaf vervolgens uiting aan de waardering van het gemeentebestuur voor de eenvoud van karakter en de prettige omgangsvorm, waarmede de pastoor de burgerlijke autoriteiten steeds tegemoet is getreden. Parochiegeschenk. De heer B. Straathof, lid van het kerkbestuur, heeft met een enkel woord, het geschenk van de parochie, bestaande in een geldsbedrag groot 1300,aangebo den en daarbij vertolkte hij tevens de dank der paro chianen, die de mooie som in enkele collectes zondag morgen bijeenbrachten. De heer Van Doorn, hoofd van de katholieke school, schetste een aantal veranderingen in het schoolgebouw en op onderwijstechnisch gebie.d en belichtte hoe de pastoor dit allemaal ondanks zijn jaren met groot aan passingsvermogen en in grote moed heeft aanvaard, begrijpend dat de vernieuwingen noodzakelijk voort gang moesten vinden. Dit stempelt de pastoor tot een groot mens. De resultaten, welke be reikt zijn in de kinderen van uw parochie, mogen het levende bewijs vormen dat uw oude dag een ge zegende dag is, zei de heer Van Doorn die als geschenk van het personeel der verschillende scholen die in Aar landerveen zo langzamerhand in aan tal toenamen, de scheidende herder en voorzitter van het schoolbestuur, een kist sigaren aanbood. In de loop-van de vorige week nam de pastoor op hartelijke wijze af scheid van de schooljeugd. Dr. W. v. d. Wind, die vergezeld was van zijn echtgenote, mevr. v. d. Wind-Peereboom Veller, arts, herin nerde aan de eerste ontmoeting, 22 jaren geleden, met de toen geinstal- leerde nieuwe pastoor. Sedertdien zijn de dagen van wel en wee in snel tempo aaneen geregen. Wij hebben ook eikaars zorgen gekend, ik als medicus, u als priester en wij beiden hadden onze zorgen voor de mensen kwamen nemen en die ook tevoren vaak bij hem om raad en daad kwa men aankloppen. De in ruste gaande zielzorger kon niet nalaten zijn parochianen de les na te laten: doet allen uw plicht met toewijding, eerbied voor het gezag en voor elkaar en als ge aldus uw weg leidt langs veilige banen dan zal u allen een goede toekomst beschoren zijn. Bij dit afscheid waren behalve pater Willibrordus, van de Orde der Passionisten, deservitor der Aarlan- derveense parochie, tegenwoordig het kerk- en armbestuur, pater Libentius Rozestraten O.E.S.A., priesterzoon der parochie, de heer A. Honout, Aarlan- derveens lid van de kath. raadsfractie en de heer P. Rozestraten, architect en dekenaal bouwinspecteur Leiden Alphen van het diocees. Deken nam afscheid. In de morgenuren had deken L. H. M. Nieuwenhuizen van Alphen a.d. Rijn een afscheidsbezoek gebracht aan zijn pastoor, die nu op eigen ver zoek eervol emeritaat heeft verkre gen. Bij dit bezoek waren eveneens de kerk- en armmeesters tegenwoordig alsook de heer J. C. Wagtendonk Jr., accountant van het Bisdom, bij welke gelegenheid tevens de overbracht plaats vond Van de kerkelijke zaken. Tijdens een zondagmiddag in de kerk gehouden bijeenkomst waarbij in zoverre gemeen, dat wij beiden hun welzijn bevorderden, u in gees telijk opzicht en ik in medisch op zicht, zei dr. v. d. Wind. Heel in het bijzonder dankte dr. v. d. Wind de pastoor voor het volle vertrouwen dat hij bij voortduring van de pastoor had genoten, een voor recht, waarvoor een niet katholieke arts buitengewoon gevoelig is. De pastoor gaat nu heen, de arts v. d. Wind blijft en hij zal ongelooflijk veel van uw parochie blijven hou den, verzekerde spreker. Namens de drie standsorganisaties, de K.A.B., de L.T.B. en de N.R.K.M. voerde de heer M. Hijman, voorz. van de eerstgenoemde organisatie het woord en bracht de pastoor in het bijzonder dank voor zijn rijke advie zen en zijn stimulering tot zel£stafcn>" digheid. Ter herinnering bood spr. 'en electrisch scheerapparaat aan. De dank voor de ondervonden steun in morele en financiële zin werd na mens het bestuur van het Wit Gele Kruis vertolkt door de heer G. Stig- ter, die als stoffelijk blijk van waar dering een pijp aanbood. De heer Joh. Poel wijk sprak na mens de toneelvereniging „Dito" en kele afscheidswoorden en bood siga ren aan. Dankwoord. Tot besluit gaf pastoor Omtzigt allen de verzekering dat hij alle woor den deze dagen tot hem gespróken volstrekt serieus heeft genomen. Hij toonde zich voor de vele waardering erg gevoelig maar zei niets meer te hebben gedaan dan zijn plicht. j= De pastoor waardeerde heel in het bijzonder de grote stroom van niet- katholieken die afscheid van hen geen enkele plaats onbezet was ge bleven en ook zeer vele niet-katho- lieken tegenwoordig waren, heeft pastoor Omtzigt afscheid genomen van zijn parochianen en mede dorps genoten. Dit werd een treffend af scheid waarbij de pastoor zijn ont roering menigmaal moest onderdruk ken. De pastoor richtte dankwoorden vooral ook tot zijn niet-katholieke dorpsgenoten van wie hij vaak veel aanhankelijkheid en volgzaamheid had ondervonden. Hij vergat ook zijn rechterhand bij de kerkelijke diensten koster J. Poel- wijk niet. Hoezeer iedereen van pastoor Omt zigt in deze kleine maar zichzelf be wuste dorpsgemeenschap heeft gehou den is dezer dagen in velerlei vormen overduidelijk aan de dag getreden. Vele geschenken werden „stilletjes" bij hem aan de pastorie afgegeven voor wat de pastoor „eens in alle stilte" voor anderen heeft gedaan, bij wie hij op zijn eigen eenvoudige wijze moeilijkheden wist te onderkennen. Een 46-jarig actief, druk en vaak ook kommervol priesterleven beëin digt pastoor Jac. N. Omtzigt van de parochie van de H. H. Petrus en Paulus te Aarlanderveen met de woorden tot zijn paroohianen gericht: „Ik houd veel van u allen en zou gaarne nog bij u willen blijven, maar ik kan niet meer; laat mij gaan en gun mij wat rust; blijf mij in uw gebeden indachtig". Stakingsgolf door geheel Nederland Det bepaling, dat de hier in Ne derland vertoevende Ambonnezen voortaan geen voedsel meer uit cen trale keukens zullen ontvangen, maar zelf in gezinsverband hun potje moe ten koken, gepaard aan de bepaling, dat iedere mannelijke Ambonnees, die tot werken in staat is, zich als werk zoekende moet melden, heeft zeer felle reacties gewekt bij een gedeelte van de Ambonnezen. Door het gehele land zijn ongeveer 1500 Ambonnezen, die in fabrieken en op bedrijven te werk waren ge steld, een proteststaking .begonnen, die door sommige werkgevers beant woord is met een onmiddellijk ont slag; anderen zijn gematigder en De 57-jarige gemeentewerkman F. L. S. is gistermorgen in het Vole- wijckpark in Amsterdam-noord in een sloot gevallen. De man verrichtte be- schoeiingwerk en is vermoedelijk door een toeval getroffen. Collega's, die hem enige tijd later misten, vonden zijn lijk in de sloot. hebben besloten de toestand eerst enkele dagen te laten betijen. Wan neer de Ambonnezen echter in hun houding zouden blijven volharden, zijn binnenkort grootscheeps ontsla gen te verwachten. In dé Friese gemeente Oosterwoldc hebben de aldaar gehuisveste Ambon nezen een protest-optocht gehouden, die ondanks de vrij opgewonden leu zen, welke op spandoeken meegevoerd werden, een ordelijk verloop had. JONGETJE VERDRONKEN. Het 5-jarig jongetje, N. P. L. Eve raart, wonende aan de Amstelveense- vveg tc Amsterdam, is gistermorgen tijdens het spel in het water van de Kostverlorenvaart bij de 2e Schinkel straat geraakt en verdronken. In de loop van de middag is het lijkje op gehaald. ..WILLEM BARENDSZ" TIJDELIJK OLIETANKER. De walvisvaarder „Willem Barcndsz" zal tijdelijk als olietanker dienst gaan doen. Er zullen met het schip reizen worden gemaakt naar de Perzische golf. In het najaar, wanneer het wal visvangstseizoen zal zijn aangebroken, herkrijgt het schip zijn oorspronke lijke bestemming. Op het ogenblik ligt de „Willem Barendsz" voor reparatie in de Rot terdamse haven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5