S)e Ccidóe0Oii4cmt Drastische vermindering der Sow jet-strijdkrachten KROoffiïïEN Het Westen is er niet door verrast Wat het Kremlin nog overhoudt is niet mis LENTE? Het kikvorsman-debat door Eden gewonnen Prinses Wilhelmina ontving oorlogsinvaliden DINSDAG 15 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13804 Gaat maar naar huis, jongens Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. vv, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 De Sowjet-Unie gaat haar strijdkrachten in het komende jaar deren met 1.200.000 man. Tegen 1 mei van het volgende jaar zullen 63 divisies, waaronder drie van de luchtmacht en 30.000 man in Oost-Duitsland, ontbonden zijn. 375 Schepen van de marine zullen in de reserve worden geplaatst. De militaire uitgaven zullen in verhouding worden verlaagd. Dit is maandag bekendgemaakt op een persconferentie op het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. De vermindering van de Sowjet-strijdkrachten omvat niet de 640.000 man, die vorig jaar gedemobiliseerd zijn. In de Russische bekendmaking heet het, dat de regering bereid is tot verdere vermindering van de strijdkrachten, als de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hun legers en bewapening in gelijke mate beperken. Als deze landen werkelijk de vrede willen versterken, kunnen zij slechts het Sowjet- voorbeeld volgen. Als zij tot soortgelijke vermindering van hun strijd krachten overgaan, zal een belangrijke stap gedaan zijn op de weg naar verwezenlijking van een moeilijk ontwapeningsprogram en zal voor het vraagstuk van verbod van atoom- en waterstofwapens gemakkelijker een oplossing kunnen worden gevonden, aldus de bekendmaking. ZWAARDEN WORDEN PLOEGEN. De Sowjet-Unie heeft het besluit tot vermindering van haar strijdkrach ten genomen, omdat zij een nieuw initiatief op het gebied van ontwape ning en het verzekeren van de vrede nemen wil en gunstiger omstandighe den wil scheppen voor de vreedzame economische en culturele opbouw in de Sowjet-Unie, zo gaat de verklaring verder. De gedemobiliseerde militai ren zullen in industrie en landbouw aan het werk kunnen gaan, zodat de demobilisatie een groot aandeel zal hebben bij het omhoog brengen van alle takken der Sowjet-economié. Ook de ontlasting van de miltaire begroting zal aan de vreedzame op bouw van het land ten goede komen. De waakzaamheid zal echter niet ver slappen en de Sowjet-Unie zal op haar hoeden blijven voor intriges van krachten, die vijandig staan tegenover de vrede en de vreedzame samen leving van de volken. De „krachten van de vrede" zijn op het ogenblik echter genoeg en voldoende georgani seerd om alle pogingen om de vrede te schenden af te slaan. Volgens de officiële bekendmaking zijn direct na de wereldoorlog 33 lich tingen naar huis gezonden. Om hoe veel man het toen ging is niet bekend. De perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, üjitsjef, die maandag de persconferentie leidde, wilde geen antwoord geven op vragen van verslaggevers over de huidige sterkte van de Sowjet-strijdkrachten. wacht, zij het niet zo snel, als „pro- pagandamanoeuvre" na de onlangs opgeschorte ontwapeningsbesprekin gen in Londen. Buitenlandse waarnemers in Mos kou geloven, dat bij de besprekingen van de Sowjet-strijdkrachten zowel economische als buitenlandse poli tieke overwegingen een rol spelen. De Sowjet-strijdkrachten tellen vol gens westelijke ramingen circa 4.606.000 man. Het leger beschikt over 175 divisies met 3.200.00 man, de ma rine telt 660.000 man en beschikt over de grootste duikvlootvloot ter wereld, nl. 475 duikboten. Op het punt van oppervlakte-schepen zou de Sdwjet marine betrekkelijk zwak zijn. De luchtmacht telt 800.00 man en circa 20.000 operationele vliegtuigen, waar van 80 procent met straalmotoren. Zij heeft de sterkste vloot jachtvliegtui gen en 1200 tot 1500 lange-afstands bommenwerpers. De Russen hebben voorts aanzien lijke voorraden atoom- en waterstof- wapens. Die voorraden moeten ver moedelijk in vier cijfers worden uit gedrukt. Bij de produktie van bom- pieniwerpers lopen zij snel in op de Ver Satén. Voorts zijin zij ver gevor derd met de ontwikkeling van geleide projectielen. De Oost-Europese landen, Oost- Duitsland, inbegrepen, hebben een landmacht van bij elkaar circa 1,500.000 man, een luchtmacht van 100.000 man en 'n marine van 200.000 GRUENTHER GERESERVEERD. Een woordvoerder van generaal Gruenther, de Navo-bevelhebber in Europa, verklaarde maandagavond in Parijs, dat elke wijziging van de sterkte der Sowjet-strijdkrachten voor de westelijke militaire leiders belang rijk is. De kwestie zal echter ernstig bestuderd moeten worden voor de werkelijke betekenis ervan kan wor den overzien. De perschef van president Eisenho wer, Hagerty, verklaarde in Washing ton, dat de Sowjet-maatregel meer betekenis zou hebben gehad als de Sowjet-Unie meer bereidheid had ge toond op de recente ontwapenings conferentie in Londen, vooral waar het Eisenhowers voorstel voor inspec tie vanuit de lucht 'betrof. De Russische bekendmaking komt niet onverwachts, zo zei Hagerty. Mi nister Foster Dulles en Eisenhowers raadsman op het gebied van de ont wapening, Stassen, hebben de vorige week nog verklaard dat zij die maat regel verwachten. brigade rvE POLITIEKE VOGELS vliegen U weer uit; president Tito van Joe- go-Slavië heeft zo pas Parijs be zocht, de Franse minister-president Mollet vliegt vandaag met zijn mi nister van buitenlandse zaken Pieau naar Moskou en president Soekar- no van Indonesië is onderweg naar Amerika. Zouden al deze internationaal-pölii- tieke zwaluwen een nieuwe lente aanduiden? Wanneer men leest, dat de 0 Russen voornemens zijn om de beruchte concentratie kampen af te schaffen en hun sol- dkten naar huis sturen, zou men het haast beginnen te geloven. De ope ning van de gevangenissen in de Sovjet-Unie en in de satellietlanden wijst ook al in die richting. De ijs koude temperatuur, welke jarenlang achter het IJzeren Gordijn geheerst heeft, schijnt plaats te malken voor een milder klimaat. Jarenlang heb ben wij bij wijze van spreken met onze militaire lcraag hoog opgetrok ken moeten zitten, wegens de ijse- lij'ke tocht, welke door de kieren van het IJzeren Gordijn over de we reld trok.i Maar nu is het warmer geworden,' zodat er hier en daar al mensen zijn, die hun uniformjasje willen gaan uittrekken. Als wij de verzekeringen van Moskou willen ge loven, zouden wij het beste doen om alle Navo-ballast maar meteen over boord te werpen; dat zou het over waaien van de behaaglijke Russische warmte alleen maar kunnen bevorde ren! Het Kremlin geeft het voorbeeld en demobiliseert een kwart van z'n legersterkte. Laten we voorzichtig zijn met het uittrekken van onze degelijke mili- aire pakjes; het gevaar van kouvat ten is nog altijd niet geweken. In Nederland weten we, hoe snel het weer kan omslaan; dat zou met het politieke weer achter het'IJzeren Gordijn ook wel eens het geval kun nen zijn. Bovendien is het de vraag of het klimaat achter het IJzeren Gordijn j nu werkelijk in wezen zoveel milder is geworden. Als wij horen, dat de Sovjets on-j geveer één-en-een-kwart miljoen mannen naar huis sturen, lijkt dat heel wat, maar als wij weten hoeveel zij er nog over houden, wordt ons enthousiasme belangrijk gedempt. Men moet ook niet vergeten, dat de j sterkte van een modern leger niet meer wordt afgemeten aan het aantal manschappen, dat het onder de wa- i penen heeft, maar aan de omvang en de kwaliteit van het technisch appa raat (atoomraketten bijv.). De fout, welke de Sowjet steeds opnieuw maken, is, dat zij teveel met reclame-stunts werken. Zij nemen maatregelen, die heel wat lijken, I maar in werkelijkheid niet zoveel om het lijf hebben. Wanneer zij eenvoudig en zonder i ophef eens „gewoon" gingen doen,| zich gingen gedragen als betrouw bare contract-partners, die zich met hun eigen zaken bemoeiden, hun neus niet staken in aangelegenhe den, waarmee zij niets te maken hadden, kortom zich gedroegen als goede, degelijke en vriendelijke mannen, die een nol-maal verkeer onderhielden met hun buren en zich niet verschansten achter IJzeren Gordijnen. Als ze dat deden, volgde de ont wapening vanzelf. .PROPAGANDA-MANOEUVRE. In westelijke kringen bij de Ver. Naties in New York heeft de Sowjet- bekendmaking geen verrassing ge wekt. Men had deze maatregel ver- ZO JUIST EEN NIEUWE ZENDING ONTVANGEN. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 alleen voor textiel. MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. GEHEIM BLIJFT GEHEIM Met 316 tegen 229 stemmen heeft het Lagerhuis gisteren een motie van persoonlijke afkeuring tegen premier sir Anthony Eden verworpen. Zij was door de oppositie ingediend omdat de premier volhardde in zijn weigering het Huis in te lichten over de wijze waarop de gewezen kapitein luitenant van de Britse marine, Lionel „Buster" Crabb als kikvorsman in de haven van Portsmouth verdween, toen de Russische oorlogsschepen daar twee weken geleden gemeerd lagen. Onder verontwaordigde uitroepen1 van de banken der oppositie als „schande" en „aftreden" wilde Eden ook gisteravond de waarheid in de zaak-Crabb niet onthullen, waarbij hij zich verontschuldigde met te wij zen op het feit dat er belangrijke in ternationale zowel als nationale be langen mee gemoeid zijn. „Mijn enige zorg op het ogenblik is, zo zei de premier, dat het resultaat van onze besprekingen met de Russi- De vrijlating van mgr. Groesz Hoewel men in Vaticaanse kringen nog geen bevestiging heeft gekregen van de berichten omtrent de vrijlating van mgr. Groesz, de aartsbisschop van Kalocsa, toont men in deze krin gen een gematigd optimisme ten aan zien van een betere verhouding tus sen Hongaarse autoriteiten en het episcopaat in Hongarije. Men is even wel vooralsnog niet geneigd om te geloven, dat er een wijziging is ge komen in de algemene houding van de Hongaarse regering tegenover de I Katholieke Kerk. sche leiders werkelijk het begin van een begin zal blijken te zijn. Die mogelijkheid wens ik tot elke prijs veilig te stellen. Ik geloof dat de Russische leiders die politiek in de gedachten hebben en daarom 'betreur ik dit debat en zal verder zwijgen". Nogmaals had Eden er op gewe zen dat het kabinet totaal niets van Crabbs onderneming afwist, toen zij besprekingen voerde met de beide Russen. Deze bewering van Eden werd door de leider van de oppositie volledig aanvaard. Wraak en weerwraak op Cyprus Britse troepen op Cyprus hebben maandag een Griekse Cyprioot ge dood, toen deze door een cordon heen brak en met stenen naar de Britse militairen gooide, die bezig waren met het doorzoeken van het dorp Polis, aan de uitsterste westpunt van Cyprus. De Cyprioot, Kyraikos Sote- riou, werd driemaal aangeroepen doch weigerde halt te houden, aldus een officiële bekendmaking. Uit wraak heeft de Eoka de gepen sioneerde Brit Thompson, voormalig directeur van de luchtvaartmaat schappij van Cyprus, die thans een 'boerderij op Cyprus heeft, doodge schoten, toen hij in het dorp Monar- ga wandeld. Hij is de derde Britse burger, die op Cyprus door de Eoka is vermoord. Motie van afkeuring verworpen, Met 314 tegen 23'6 stemmen heeft het Britse Lagerhuis maandagavond een Labour motie .van afkeuring aan gaande de tactiek van de regering op C(yprus verworpen. Prinses Margaret van Engeland en de deken van Canterburry, Sir Geoffrey Fisher, gefotografeerd tijdens de massale inspectie van meer dan 20.000 leden van de ambulancebrigade van St. Jan in het Londense Hyde Park. Prinses Margaret is „commandant-in-chief" van de cadettenbrigade van St. Jan. Paus achter K.A.B. in Duitsland In een brief aan de Katholische Arbeiter Bewegung in Duitsland heeft Z.H. de Paus zijn - blijdschap uitgesproken over de wederopleving van de organisatie der Katholieke Duitse arbeiders na de tweede we reldoorlog. Hij wijst er daarbij op, dat de Ka tholieke organisatie recht heeft van bestaan, omdat het daardoor mogelijk is met het oog op de huidige pro blemen aan de arbeiders een juiste vorming te geven zowel op het ge bied van het geloof en zeden als van de sociale leer der Kerk. Een tweede rechtvaardiging voer het werk van de K.A.B. vormt, al dus de Paus de noodzakelijkheid, dat de arbeider ook buiten zijn werk een bepaalde levenssfeer moet kun nen vinden. Op het ogenblik vergadert de Duitse Katholieke Arbeidersbewe ging te Marl. De organisatie telt thans 200.000 leden, van wie 50.000 vrouwe lijke. De K.A.B. bouwde in de jaren van baar bestaan na de oorlog 10.000 woningen, waarvan 3.400 het bezit van de arbeiders zijn geworden. Vigilie van Pinksteren Verschillende kerkberichten in „Sursum Corda" vermeldden de vigilie van Pinksteren, dat is dus a.s. zaterdag 19 mei a.s., als Vasten- en Onthoudingsdag. Deze kerkberichten zijn ON JUIST. Vasten- en onthoudingsdagen zijn alléén de vigiliedagen van de feesten van Maria ten He melopneming en Kerstmis. Zaterdag vóór Pinksteren is dus géén Vasten- en géén Onthoudingsdag. (Zie Vastenbrief 1956.) H. SONDAAL, pr. Hoofdred. Sursum Corda. Atoomconferentie te Moskou De door Sowjct-Rusland georgani seerde conferentie over de kernener gie is maandag in Moskou geopend. Deze conferentie, die bijgewoond wordt door 1000 geleerden uit de Sow jet-Unie en meer dan zestig geleer den uit andere landen, waarbij Ne derland, zal een week duren. Ook de vooruitgang, die het wes ten op het gebied van de kernweten schap gemaakt heeft, zal besproken worden. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Gistermiddag hebben ongeveer 40 Belgische en 20 Luxemburgse oor logsinvaliden gedefileerd voor prinses Wilhelmina. Dit défilé is door de prin ses afgenomen, terwijl zij in een open auto zat, die geparkeerd stond voor het grote toegangshek van het paleis Het Loo. De heer B. Corthals uit Brussel, de voorzitter van de Belgische organisa tie van oorlogsinvaliden had teloren i prinses WiLhelmina bloemen aange boden. Na het défilé onderhield prinses Wilhelmina zich enige tijd met een deputatie der besturen van de Bel gische en Luxemburgse oorlogsinva liden. De landsmoeder werd vergezeld door haar dame du palais mevr. Douairière H. J. de Savornin Loh- mann. Het gezelschap oorlogsinvaliden werd vervolgens met zijn auto's naar de koning Willem 3-kazerne gebracht, waar de motorrijders van het depot der Kon. Marechaussee demonstraties gaven. Om half zes werden zij door Apel- doorns gemeentbestuur ontvangen. De nacht zou in Apeldoornse hotels wor den doorgebracht. KOUDER Nadat maandag een koufront van een oude Oceaandepressie op de noordelijke IJszee ons land vrijwel zonder neerslag was gepasseerd, klaarde het in de daaropvolgende nacht op, terwijl de wind ging lig gen. Als gevolg daarvan kon een sterke temperatuurdaling optreden, waarbij in De Bilt een temperatuur van slechts één graad boven het j vriespunt werd bereikt. De rug van i hoge druk, die deze opklaringen ver- oorzaakt, wordt gevolgd door hel frontenstelsel van een nieuwe de pressie, die maandag bij IJsland tot ontwikkeling kwam. Deze zeer actieve storing trekt naar het oosten en het begeleidende frontensysteem zal ons land in de komende verwachtings periode passeren, waarbij enige,regen verwacht mag worden. De wind zal uit westelijke richtingen aanwakke ren. Vannacht wordt het minder koud, morgen overdag daarentegen kouder dan vandaag. HOE wordt het wee r? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER OVFRDAG. Toenemende bewolking met l tijdelijk enige regen, later van het noordwesten uit opklaringen. Tot vrij krachtig of krachtig toe- j n emende wind tussen zuidwest j en noordwest. Minder koude nacht, maar morgen overdag'! kouder als vandaag. 1 16 Mei zon op 4.47, onder 20.31; maan op 11.11, onder 0.59. Hoogwaterstanden 16 Mei v.m. 7.25; n.m. 8.00. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 17 C. OSLO zwaar bew. 14 KOPENHAGEN zwaar bew. 23 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN half bew. 18 AMSTERDAM licht bew. 16 PARIJS geheel bew. 20 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE onbewolkt 10 NICE zwaar bew. 21 MüNCHEN zwaar bew. 16 ZüRICH regenbui 16 GENèVE licht bew. 18 LOCARNO zwaar bew. 22 WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK zwaar bew. 16 ROME nevel 23 AJACCIO zwaar bew. 22 MALLORCA onbewolkt 23 Korreltje Het geluk is als glas, als het schit tert breekt het.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1