RIJNSTREEK Verschillen in spoedig in grond van Ter Aar zullen kaart worden gebracht MAANDAG 14 MEI 1956 DE LEirSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN V erkeersonge vallen in het weekend Toen de 65-jarige mevr. J. v. d. ScheeKoren zondagmiddag in de Willem de Zwijgerlaan fietste, werd ze door een duizeling overvallen. Zij viel van haar rijwiel en liep een flin ke wónde op aan haar hoofd, en een zware hersenschudding. Zij bleef be wusteloos liggen. Dr. J. H. Pilon ver leende eerste hulp, waarna het slacht offer per ziekenauto naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. Zondagmiddag liepen de drie broer, tjes Rangelrooij, waarvan de oudste acht jaar is, in de Emmalaan in de richting Leiden. Vlak bij de ouder lijke woning gekomen, stak de zeven jarige van het drietal de weg over naar hifls. Plotseling wilde de vier jarige, die aan de hand werd meege nomen door de oudste van het drie tal, die voorbeeld volgen, rukte zich los en stak zonder op het verkeer te letten de rijweg over. Op dit moment naderde uit de richting van het cen trum een personenauto, bestuurd door de heer J. S. V. De auto was reeds zo dicht genaderd, dat de bestuurder, ondanks sterk afremmen, een aanrij ding met kon voorkomen. Het jonge tje brak zijn rechterbeen, liep snij- wonden op aan zijn arm en kreeg in wendige kneuzingen, welke van zo ernstige aaard bleken, dat in het Academisch ziekenhuis, waar het centje per ziekenauto werd vervoerd, operatief moest worden ingegrepen. De bromfietser J. C. B. uit Amster dam reed zondagmiddag op het rij wielpad langs de S teekter weg te Al phen a. d. Rijn in de richting van het centrum. Uit de tegenovergestel de richting kwam een personenauto, bestuurd door de heer Bootsma uit Volendam. Plotseling reed deze rechts een inrit in en kruiste het rijwielpad, zonder aan de naderende bromfietser voorrang te verlenen. Deze botste toen in volle vaart tegen de auto op. Zijn bromfiets werd totaal vernield. De berijder zelf kwam er met lichte verwondingen af. De auto werd licht beschadigd. Zaterdagmiddag kwamen twee bromfietsers op de Oudshoornseweg met elkaar in botsing, waarbij beiden ernstige kwetsuren opliepen. De heer J. G., wonende te Leiden, reeds over genoemde weg in de richting Leiden. De heer A. B., wonende te Woubrug- ge en komende uit die richïing, ver leende geen voorrang. Beide perso nen kwamen ernstig te vallen. De heer G. liep een wonde op boven het rechter oog en kreeg een zware her senschudding. De heer B. werd ern stig aan het hoofd verwond, boven zijn linker oog alsmede aan zijn knie, terwijl ook hij een ernstige hersen schudding kreeg. Nadat dr. W. v. Wermgskerken de eerste hulp had verleend, werden biede slachtoffers per auto naar hun woning vervoerd. Verkeersexamen. Aan het schrif telijk verkeersexamen, dat enkele maanden geleden op de deelnemende scholen onder'toezicht van de poli tie werd afgenomen, hebben 363 leer lingen van de onderscheiden Alphen. se scholen deelgenomen. Tot een goed einde brachten het 356 leerlingen. Aan het praktische gedeelte, de vori ge week gehouden, hebben zich 334 leerlingen onderworpen. Ongeveer 300 hunner slaagde 13 Van de deel nemende candidaten bracht het exa men zonder een enkele fout tot het einde. Dokter v. Eek draagt praktijk over. Na ongeveer elf jaren te Alphen a. d. Rijn als huisarts de volksge zondheid gediend te hebben, in wel ke periode hij een drukke praktijk opbouwde, heeft dr. J. van Eek zich thans om gezondheidsredenen ge noodzaakt gezien een minder zware taak als medicus op zich te nemen. Hij heeft zich thans verbonden aan het ziekenhuis te Vlaardingen. Behalve dat dokter Van Eek als arts veler achting, waardering en dankbaarheid heeft verworven, heeft ook mevr. Van Eek zich zeer ver dienstelijk gemaakt op het terrein van de E.H.B.O. en het Roode Kruiswerk. Dr. Van Eek had in de mei-dagen van 1945 de praktijk in de Juliana- straat overgenomen van dokter L. W. Mildernisse, die zich toen ging bekwamen in de chirurgie en zich vervolgens als zodanig aan een zie kenhuis heeft verbonden. Dr. Van Eek wordt opgevolgd door dr. J. K. Platteschor, die al sedert enige tijd als waarnemer in de prak tijk is ingewerkt. Zilveren jubileum H. C. Peek. Zaterdag hei-dacht de heer H. C. Peek de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Motorenfabriek „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. De heer Laurens Boot, een der directeuren, bracht een bezoek bij de jubilaris in de Conradstraat. In zijn complimenteuze toespraak me moreerde de heer Boot de belang rijke diensten, welke de jubilaris aan het bedrijf heeft bewezen. Spr. zei,1 dat bekwaamheid, ijver, accuraat heid, gepaard gaande met grote plichtsbetrachting de eigenschappen zijn die de jubilaris sieren en dooi de directie op zeer hoge prijs gesteld worden. De heer Boot uitte zijn wens, dat hij deze hoedanigheden zeer gaar ne iedereen ten voorbeeld wilde stel len. Spr. overhandigde als stoffelijk blijk van waardering een geschenk onder couvert. De heer Peek is lid van de perso- neelskern van het bedrijf en ook in die kring komt steeds waardering je gens hem tot uiting, hetgeen ook op dit jubileum gebeurde. Het prettige kontakt werd ook door de directie gewaardeerd. In de gezellige met veel bloemen versierde huiskamer van de jubilaris waren die morgen ook collega's en chefs van de heer Peek, die hun fe licitaties kwamen aanbieden, terwijl de verdere dag zeer velen gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid om de jubilaris geluk te wensen. Het bleef niet altijd bij woorden. Ook KATWIJK AAN DEN RIJN Vijf en twintig jaar collectant. Zondag herdacht J. A. van Schie het feit, dat het 25 jaar geleden was, dat hij voor het eerst collecteerde. De jubilaris werd 's morgens thuis gefeliciteerd door het kerkbestuur en 's avonds kwam het voltallige collectanten-college hun collega met dit jubileum feliciteren en hem een stoffelijk aandenken aanbieden. Ouden van dagen. Nu de zomer nabij gaat komen, begint ook het co mité „Ouden van dagen" weer plan nen te maken voor de jaarlijkse autotocht die vermoedelijk in de tweede helft van Juni zal plaats vin den. In verband hiermede stelt het comité zich voor in de loop van deze* week een beroep op de bevolking te doen voor het verkrijgen van bijdra gen, om ook dit jaar de tocht weer mogelijk te maken. Gezien de resul taten van vorige jaren behoeft er niet aan te worden getwijfeld dat een flink bedrag zal worden bijeenge bracht om de ouden van dagen weer 'een ware feestdag te-bezorgen. KATWIJK Nieuwe ambulance-auto. De vereniging „De Verpleging" viel het geluk ten deel een splinternieuwe ambulance-auto in gebruik te kun nen nemen. Nadat de wagen voor be langstellenden ter bezichtiging was gesteld, waarvan velen gebruik maakten, had de officiële ingebruik neming plaats in tegenwoordigheid van het voltallig bestuur, de loco burgemeester wethouder H. P. Bloot, de beide andere wethouders Kleen en van Leeuwen, de gemeente-secre taris de heer Boekhoven, vertegen woordigers van het Wit-Gele Kruis, van het Groene Kruis en de Chr. Wijkverpleging. De voorzitter van de Verpleging, de heer L. van der Zwan was de eerste spreker bü deze inge bruikneming die er o.m. op wees dat het voor een groot deel aan de welwillendheid van het gemeentebe stuur, door een aanzienlijke subsidie, te danken was, dat „De Verpleging" in het bezit van zo'n ambulancewa gen kon worden gesteld. Volgende sprekers waren o.m. de loco-burge meester, wethouder van Leeuwen, de leverancier de heer Rooijakkers uit Oegstgeest, de heer Blinxma namens het Centraal Ziekenfonds Haarlem mermeer-Rijnland, dokter Cleverin- ga namens de plaatselijke artsen, de heer Verplancken namens het Roode Kruis en de heer Verhart, beheerder van de ambulance-auto. De wagen is van het modernste type en werd door de firma Miesen te Bonn (D.) gebouwd op een Mercedes-Benz chassis, type 1800. Het is de eerste wagen van dit type dat in Nederland werd afgeleverd. HAARLEMMERMEER Geboren: Hanne Agatha, dr. v. P. Eergmeijer en C. P. Kuijvenhoven; Tjeerd, zn. v. J. Korenstra en M. van der Zwaard; Henk, zn. v. B. Heinen en J. W. Mentink; Hendricus Marinus, zn. v. J. J. van Buijten en J. van Lu- ling. Yvonne Elisa, dr. v. P. L. Snij ders en A. M. Kuiper; Tjeerd, zn. v. H. Moolhuijsen en L. Korenstra; Ma rinus Johannes, zn. v. H. C. Aarsen en M. Korsuize; Cornelis Arie, zn. v. M. Slootweg en L. Imanse; Koenraad, zn. v. K. Janzweerd en A. P. van Leeuwen; Pieternella Maaike, dr. v. J. C. Meijer en H. Koorn; Roelf, zn. v. D. Dresch'ler en S. Westra; Leonar- dus, zn. v. E. P. Klein en M. Geers. Ondertrouwd: O. Kempe, 27 jr. en T. Geluk, 22 jr.; P. Ch. Bonkerk, 25 jr. en C. de Stoet, 32 jr.. A. N. van Altena, 30 jr. en C. J. J. Dekker, 26 jr.; G. A. Krijger, 26 jr. en S. Beers, 26 jaar. Getrouwd: J. P. G. Terwee en J. Borsje; H. C. van Staveren en A. M. Huibers; C. Spaan en M. Huibers; A. A. Bosman en G. C. Louter; P. Zui derduin en G. G. van Oosten. Overlijden: Hittje Postma, wed. van J. van Tienderen, 88 jr.; Gijsbertus Sdhreurs, wedn. v: A. Stevens, 79 jr. HILLEGP^ Geboren: Lianne Madeion d. van W. C. van den Akker en A. M. Wiede- meijer. Johannes Bernardus Henri - cus z. van J. W. Voges en C. P. Casgpers. Adriana Evelientje d. van E. Krike en A. van der Molen. Overleden: M. 'Welp echtg. van P. van der Linden vr., 94 j. LISSE GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: twee sleutels; paar da- mëshandschoenen; broche; baby schoentje; herenrijwiel; portefeuille m. inhoud; twee autosleuteltjes; da mestas met inhoud; wieldop van Volkswagen; agenda met inhoud; haarspeldje; portemonnaie m. inh. Verloren: pr. dameshandschoenen; kinderportemonnaie met inh.; zak mesje; matras en matrasdek; porte monnaie m. inh.; wollen shawl; auto sleuteltje; damestas met inh.; pols horloge; damesschoen: f 1.50; foto toestel met tas; bankbiljet van 10; koffertje inh. fototoestel en twee lenzen; kerkboek; herenportemon- naie met inh.; zwarte damestas met inh.; plastic damestas met inhoud; hengseltas met inh.; gouden arm band; paar sleutels aan ring; colli met ligstoelen; drie piano-studieboe ken; damesportemonnaie m. inhoud. Geboren: Wilhelmina Maria d. van W. H. van Hage en J- C. Zwet sloot. Ondertrouwd: P. W Geerlings en vele geschenken ontving de heer Peek, o.a. van het gezamenlijk perso neel. Geboren: Cornelia Theodora Maria d. v. Mattheus W. A. Knaapen en Cornelia T. J. M. Doeleman. Anna Bertha d. v. Jacobus W. van der Vliet en Janigje v. d. Laken. Anna d. v. Gerrit van Rijswijk en Neeltje Zuidam. Johanna Maria d. v. Aart Verburg en Sara F. van Vliet. Willem z. v. Al'bertus van Harskamp en Jaantje Schenkel. Jeroen z. v. Hen dricus M. Dercksen en Lena Oskam. Christiaan z. v. Lourens M. Tissink en Alida K. Visser. Lihda d. v. Jan van Sloten en Geertruida Rodrigues. Overleden: Cornelis van Leeuwen 81 j. Gerrit Lamfers 78 j. Ondertrouwd: Rengert van de Pol 49 j. en Wilhelmina v. d. Akker 33 j. Joost Verduijn 32 j. en Margje van Vliet 22 j. Jannetta J. Tatje 24-jaar en Klazina Bruné 19 j. Otto C. van Hemmessen 31 j. en Aagje Reijneker 21 j. Arie van Rijn 30 j. en Pietje Turkenburg 23 j. Getrouwd: Pieter Breeveld en Ma ria Heutgens 67 j. Arie Meeling 25 j. en Cornelia van Uunen 19 j. HAZERSW0UDE DIAMANTEN ECHTPAAR. Op 22 mei a.s. hopen Johannes van Gent en Jannetje Kruijtihof de dag te herdenken, dat zij 60 jaar geleden in de echt zijn verbonden. De brui degom is 85 jaar en de bruid is 83 jaar. Beiden verkeren nog in n' goede gezondheid. De bruidegom werkt vanaf zijn 9e jaar nog bij de boeren, en de bruid doet nog dagelijks opge wekt haar huishouden. Van de ver eniging Onderling Hulpbetoon is de bruidegom al 65 jaar lid. Uit dit hu welijk zijn 3 kinderen geboren, een zoon en twee dochters, waarvan de zoon en een dochter nog in leven zijn. Zij höbben 4 kleinkinderen en 11 achterkleinkinderen. - Door de boomkweker A. P. is bij de politie aangifte gedaan, dat \an zijn kwekerij een kruiwagen is ontvreemd. G. J. van der Meer; P. C. Warmer dam en M. J. T. van der Voort; E. Dijkstra en P. H. Vledder; J. A. v. Bragt en A. E. Timmers; L. W. v. Dijk en M. van der Lans Getrouwd: C. L. J. Jansen en M. Groenedijk; H. Oosthoek en A. M. van Wijk; Th. A. van der Hulst en M. J. van der Meij. Overleden: Johannes Herman van Steijn, wed. v. P. Zwetsloot, 47 jaar. .N00RDWIJK Geb.: Johanna E. A. M., dr van H. J. Commandeur en E. A. de Haas; CathariAa M., dr van P. v. Schie en C. M. Schulte; Ingrid J., dr van A. A. M. Lekkerkerker en M. v. Leeuwen; Franciscus M., zn van C. F. J. Brou wer en M. C. v. d. Burg; Michiel, zn van G. W. v. Eeden en A. E. Timmer; Adrianus J. P., zn van J. P. Moeite- kind en E. M. v. d. Berg. Ondertr.: J. Daniels en E. H. Bockoch; H. A. L. v. d. Berg en C. M. H. Neelissen; KI. v. Duin en A. G. Duyndam. Getr.: J. E. Kuipers en A. C. M. Duivenvoorde; J. H. H. Dommers en N. Boezelijn; A. A. M. v. d. Berg en A. C. Th. Hoogervorst. Overl.: Adrianus v .d. Voorn 52 j., ongeh.; Carolina J. M. 2 mnd.; Corne lis v .d. Wiel 78 j.; Adrianus J. Ka pel 78 j. WASSENAAR BLOEMBOLLENKWEKERS VERGADERDEN. Eind vorige week heeft de plaat selijke afdeling van de Koninklijke algemene vereniging voor bloembol lencultuur een ledenvergadering ge houden in de bovenzaal van café de Groot. De voorzitter, de heer C. E. van den Berg herdacht het overleden lid, de heer C. van Rooden. Hij gaf een overzicht van de situatie in het bloembollenvak; in verband met de stijgende kosten moet de toekomst van de bollenekport met bezorgdheid tegemoet gezien worden. De vergadering hield zich bezig met een verzoek van de Koningin Wilhelminavereniging om deel te nemen aan het bloemencorso tijdens het zomerfeest in augustus a.s. In principe werd besloten de uitnodi ging te aanvaarden. De penningmeester bracht een ver slag uit over de stand van de kasmid delen; er is een bescheiden batig sal do. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heren C. Kraaij en H. Hogewoning werden herkozen en dat in een vacature werd voorzien door benoeming van de heer W. van Rooden. Er kwamen enkele voorstel len in-verband met de a.s. algemene vergadering ter sprake. Deze alge mene vergadering zal namens de Wassenaarse afdeling worden bijge woond dor de heren C. E. van den Berg en L. Ruygrok. Te Helmond slaagde voor Kleu teronderwijzeres acte A en Ward- diploma mej. S. A. M. v. d. Ham. Geboren: Marinus L., zn van L. W. Traats en P. van Oosten: Johan na M. M., dr van C. J. Noordover en T. W. Dongelmans; Barbara S., dr van J. L. Ruijgrok en J. E. van der Kleij; Yvonne H. J., dr van T. P. Gladpootjes en C. H. Meijer; Martha T. M., dr van J. J. Schroder en T. M. Tap; Silyia C., dr van F. Spanhau- ser en I. Richter; Maria J. J. A., di van K. van Rije en A. J. Hengeveld. Ondertrouwd: G. de Leve en J. H. Idenburg; W. J'. l'Ami en C. J. H. Konings; M. A. Mulder en H. M. Tet- teroo; G. F. Vink en J. H. van Rhee; A. A. Id erna en J. G. Vissers; J. E. R. Berends en C. M. Krone; H. Kiel en A. Wetsteijn; J. W. Rood en L. van Hoeflaken. Getrouwd: E. van Brederode en M. T. P. J. Remmers waal; P. van der Moolen en J. M. M. Bakker; G. J. M. Kortekaas en A. F. M. Noordoven; A. van der Bent en A. Bremer. Overleden: Elisabeth Kool, 32 jr; Johannes G. Seijsener 48 jr; Anna L. van der Velden 51 jr. "WOORAL DE grondgebruikers zul- len wel weten, dat de grond van plaats tot plaats zeer verschilt in kwaliteit. De lage polders, zoals b.v. de Vier Ambachtspolder, de Blok- landse polder, polder Nieuwkoop, enz., hebben een geheel andere grond dan de hoge polders zoals de Geer- polder en de Uiteindsche Middelpol der. De lage polders zijn vrij kleiig en tamelijk vast. De hoge polders, het zogenaamde bovenland, is meer venig en in de ondergrond zeer slap. Ook binnen deze gebieden komen nog zeer grote verschillen voor. Vooral in de lage polders komen tal van hogere zandige stroken voor. In het bovenland wat minder, maar ook hier treft men tussen het veen klei- banen aan. Verder is de bouwvoor plaatselijk zwaar en plaatselijk licht. De bouwvoor verschilt ook aanmer kelijk in dikte. Vroeger grote moerassen. De verschillen in grond in de di verse polders zijn grotendeels een gevolg van het ontstaan. Ongeveer 3000 tot 4000 jaar voor Chr. was in deze streek de zee nog aanwezig. Er lagen hier toen grote z.g. schorren met diepe kreken. In de kreken was meestal veel zand aanwezig met daarnaast ook zware klei. Na ver loop van tijd trok de zee zich terug, wat tot gevolg had dat er allerlei waterplanten konden gaan groeien. Het werd tenslotte een groot moeras NIEUWKOOP Werkbezoek van mr. J. Klaasesz De commissaris der koningin in Zuid-Holland zal, vergezeld van zijn echtgenote, op vrijdag 18 mei a.s. een werkbezoek brengen aan de ge meente. Om 10 uur 's morgens zullen zij op het gemeentehuis begroet wor den door het college van burgemees ter en wethouders, waarna mevr. Klaasesz met damesgezelschap een tochtje gaat maken over de plassen, waarbij het natuureservaat te Noor den bezichtigd zal worden, waar o.a. meeuwen en purperreigers neste len. De dames worden rondgeleid door de jachtopziener W. Th. Wansinck en zijn vader Jac. Wansinck, welke laat- :te 50 jaren van zijn leven aan de tot standkoming van dit reservaat ge werkt heeft en deswege door de ko ningin vorig jaar is onderscheiden met de Eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Mevr. Klaasesz zal ook een bezoek 'brengen aan het atelier van de kunst schilder en restaurateur H. Rot te Noorden en het wijkgebouw van het Groene Kruis te Nieuwkoop.. Hierna zal zij in paviljoen „Plaszicht" de thee gebruiken. De commissaris zal de ijzerwaren fabriek van de gebrs. Bodegraven met een bezoek vereren, alsmede het vorig jaar tot stand gekomen Engels- Nederlandse bedrijf van Teddington- Holland N.V. De heren rijden daarna per .auto naar Tïoorden, waar zij met de dames in het „Piashuis" de lunch gebruiken. Gezamenlijk vaart het gezelschap dan met^de kruiser van de heer "'wint weer naar Nieuwkoop, waar de commissaris van ongeveer 23 uur een vergadering heeft met de ge meenteraad. Hierna zal in de Ned. Herv. kerk de heer P. Huisman, voor zitter van de Stichting „Aar en Am- stel" de commissaris begroeten. Ook burgemeester Van der Weijden zal hier een toespraak houden. Vervol gens wandelt het hoge gezelschap naar het bejaardentehuis, dat hoewel reeds sinds kort in gebruik genomen, officieel door de commissaris zal worden geopend. Het gezelschap zal o.a. worden rondgeleid door de archi tect van het gebouw, de heer J. Granstra uit Bolsward en de aanne mer, de heer M. F. v. d. Heijden uit Woerden. Van half zes tot zes uur is er voor vertegenwoordigers uit de 'burgerij gelegenheid om met de com missaris kennis te maken in pavil joen „Plaszicht" van de heer Tijster man. Kinderoperette. Zondagavond voerden de gidsen voor ouders en verdere belangstellenden in het pa rochiehuis de operette in 4 bedrij ven op, genaaimd „De Bloemenfee en de Prinses". Zeker dertig meisjes werkten hier aan mee. Het spel met zang en dialoog, waarin een koning en een koningin, de prinses en de bloemenfee, de elfjes, hofdames en dienaren optraden, allen in kleurige, welverzorgde en eigengemaakte toi letjes, was terdege ingestudeerd en wist de aanwezigen zeer te boeien. Alle moeite, besteed aan het leren van de zang, die weliswaar wel eens detoneerde, is rijk beloond door het enthousiasme, waarmee het publiek het spel wist te waarderen. Hierna Werd nog een korte één-acter „De parel van O. L. Vrouw" vlot gespeeld. Guido Leni van der Voorn dankte aan het slot van de avond speciaal Nico v. d. Haak, die de zang begeleidde, en haar zus Truus, die het spel met de meisjes had ingestudeerd en de grimeurs Piet v. d. Voorn en Wim Kwakkenbos. Het was voor de gidsen ook in financieel opzicht een zeer ge- avond. BOSKOOP GVONDEN VOORWERPEN. Kinderarmbandje; snoeimes, vul pen; wollen sjaal; vulpotlood; hand schoen; bal; waterpas; step; dames handschoen. rijwiel; vliegkap wind jack portemonnaie; damesrijwiel; broodzak; herenhandschoenen; heren- vest. Inlichtingen bij de rijkspolitie. Geboren: Gijsbertus Anthonius Jo hannes Maria, zn. v. C. F. Moerings en J. C. M. Zirkzee; Marha Cgristina Hendrika, dr. v. Jd. Hendriksman en Ch. J. van der Zon; Corlina Vhristi- na, dr. v. A: van Vuuren en C. San- ner. Ondertrouwd: H. Snel, 28 jr. en N. Peters, 29 jr.. N. Geers, 19 jr. en M. van Schaik, 20 jr. Overleden: Wilhelmina Elisabeth van Rijn, wed. van: A. W. Verheul, 95 jaar. KOUDEKERK Spoedeisende raadsvergadering. De raad komt hedenavond om half acht in het raadhuis bijeen in spoed eisende vergadering. Het enige agen- depunt is: de benoeming van onder wijzer uit de volgende voordracht: 1. J. Scherphof te Enschede; 2. H. A. Willemse te Enschede; 3. H. Wicherts te Garmerwolde. LEIDERDORP Geb.: Jan Janse, zn van J. Koning, en W. de Wit; Petronella, dr van W. de Graaf en C. G. Anker; Anna Ma ria, dr van T. J. Disseldorp. Ondertr.: W. F. Vermond 25 j. te Leiden en E. Hoogeboom 23 j. Geh.: M. van Dodewaard en M. R. van de Groep; A. Wijers en D. Ver hoogt; H. G. Bloemendaal en D. A. Boekee. LEIMUIDEN Ondertrouwd: J. H. Kemper 35 j. en Cornelia P. Bosman 35 j. Johannes Spijker 30 j. en Geertje van 't Wout 22 j. Johan A. Blom 34 j. en Meinsje M. van Vliet 26 j. Nicolaas Blom 55 j. en Maria C. Oudejans 40 j. Anto- nius C. Spijkerman 33 j. en Hendrica J. Kraan 35 j. Jan Johannes Boer 34 j. en Nellie M. van der Burg 24 j. Gehuwd: P. L. Pijnacker en Jo hanna Th. de Koning. Geboren: Anthonius Maria z. van J. de Prie en Klazina A. van Dam. Petrus Adrianus Cornelis z. van J. van der Weijden en Sophia A. Zand vliet. Josephina Theresia d. van W. G. van der Jagt en Maria Kuipers. Paulus Boude wijn z. van Johannes Jacobus van der Meer en Marta van Egmond. Nicolaas Cornelis z. van Pe trus Koot en Maria E. Keijzer. 0UDE-WETERING Aanrijding met een staartje. Enige jongelieden stegen na het ge nieten van een ruime hoeveelheid spiritualiën op fietsen en bromfiet sen en veroorzaakten in hun euvele overmoed een aanrijding met een mo torrijder. De verwondingen waren rJet ernstig en werden door dr. A. v. d. Bijl ter plaatse verbonden. Toen de politie echter proces-ver- hual wilde opmaken, kwamen de pro testen los en dreigde een vechtpartij te ontstaan. De sterke arm maakte echter korte metten met de grootste onruststoker. De belhamel werd opge pakt en met het hoofd in het voor onder van een zijspan geladen. Met enige moeite werd de arrestant in een wat betere houding gedraaid en naar het gemeentehuis gereden. Daar kreeg hij ruimsohoots de gelegenheid om te ontnuchteren en de gevolgen van zijn „gezellige avondje" te overwegen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Kruising voorrangi- weg met een weg welke geen voorrang Laatste Berichten AMBONNEZEN IN STAKING. In verscheidene woonoorden van Ambonnezen zijn vanochtend stakin gen begonnen uit protest tegen de nieuwe verzorgingsregeling. Ongeveer honderd personen uit de woonoorden Schattenberg en Marum, die werkzaam zijn in de montage afdeling van Philips in Drachten, heb ben zich vanochtend niet op het werk gemeld. De staking in deze woonoor den is algemeen. In het woonoord „Lunetten" is het volkomen rustig. Naar schatting zijn 60 personen aan het werk gegaan. Het grootste deel van de bewoners is ech ter niet%aan werken. Zij houden zich echter rustig. KOSTBARE AFWIJKING Gedurende enkele dagen wordt de Amsterdamse binnenstad onveilig ge maakt door een persoon, wiens lief hebberij het is ruiten en in het bij zonder grote spiegelruiten van win kels met een of ander voorwerp te bekrassen. In de le Van Swinden- straat hoek Dapperstraat moesten het acht winkelruiten van een manufac turenzaak ontgelden. De schade wordt op ongeveer 2000 gulden geschat. In de middaguren van Hemelvaartsdag werden 15 winkelruiten van een manufacturenzaak op de hoek van de Dapperstraat en de Wagenaarstraat op verschillende plaatsen bekrast. De schade bedraagt hier eveneens onge veer 2000 gulden. van riet, biezen en dergelijke zout- minnende waterplanten. Plaatselijk werd het langzamerhand wat droger en werd het water in het moeras zoet. Het één en ander had tot gevolg dat riet, biezen en dergelijke er niet meer konden groeien. In plaats hier van zijn er allerlei mossen gaan groeien en zelfs ook bepaalde soor ten heide. Er ontstond dus een iets steviger moeras van heide en mos sen. Plaatselijk liepen er ook kleine riviertjes, deze voerden zoet, slibhou- dend en zeer voedselrijk water aan. Bij het overstromen van deze rivier tjes werd voedselrijk materiaal langs de riviertjes afgezet. Op deze afzet tingen zijn bomen gaan groeien en ontstond er plaatselijk zelfs een moe rasbos. Samenvattend kunnen we dus zeg gen dat ongeveer 1000 jaar geleden het landschap in deze omgeving ge deeltelijk bestond uit een moeras van mossen en heide en gedeeltelijk uit een moeras met bomen en hier en daar wat wilde struiken, waar doorheen kleine riviertjes stroomden. Jaar op jaar stierven de mossen en andere planten grotendeels af en werden min of meer bewaard door afsluiting in het water. Deze grote massa's afgestorven plantenresten noemen we nu veen. Zo'n veenpak- ket kan soms wel 5 meter dik zijn. De mens greep in. Omstreeks 1000 jaar na Chr. is men deze gebieden gaan ontwateren. Het land werd geleidelijk droger en aan de veenvorming kwam ,voor goed een einde. Doordat er sloten werden gegraven, waardoor de waterafvoer beter geregeld kon worden, kwam het land zover uit het water te lig gen, dat men er met succes het één en ander kon gaan telen. Door de ontwatering is het veen wat in elkaar gezakt. De klei van de oude riviertjes zakte veel minder, waardoor, deze nu als ruggetjes in het terrein liggen. In het heide-mosveen gebied, heb ben geen riviertjes gestroomd. Dit veen is dan ook slibarm en bleek daarom zeer geschikt te zijn voor brandstof (turf). Het bosveen daarentegen is slecht geschikt om voor brandstof te gebrui ken, daar in dit veen nogal wat klei aanwezig is. Het heide-mosveen heeft men dan ook op grote schaal voor turf gewon nen. Door het uitvenen ontstonden er grote plassen. Deze zijn groten deels in de 18e cn 19e eeuw droog gelegd. Slechts de Langeraarse Plas heeft men niet drooggemalen. In de drooggemaakte lage polders, die 4 meter lager liggen dan het onverveende bovenland, teelt men nu op het oude rietvecn en op de zeer oude zeeklei. Ook hier zijn door de ontwatering hoogteverschillen ontstaan. Het zand wat in de vroe gere zeekreken aanwezig was is min der gezakt dan de slappe klei er di rect naast, (ook hier weer het prin cipe als hiervoor reeds uiteengezet) met als gevolg dat wat vroeger een vrij diepe kreek was nu een hoge rug is. De hoogteverschillen laten bijna altijd grondverschillen zien. In het bovenland zijn de hoogteverschillen wat minder dan ih het lage land om dat men hier in de lage gedeelten zeer veel grond opgebaggerd heeft. Door het vele baggeren was het mo gelijk het land voor tuinbouw te ge bruiken. Vooral door dit baggeren zijn het zelfs zeer goede tuinbouw- gronden geworden. Hoe meer men een perceel opgebaggerd heeft, des te beter is over het algemeen het land. Alles wordt in kaart gebracht; Deze zomer zullen enkele deskun digen van de Stichting voor Bodem- kartering (Wageningen) al de pol ders die onder de gemeente Ter Aar vallen, in kaart brengen. De Stich ting voor Bodemkartering houdt zich bezig met het in kaart brengen van de Nederlandse bodem. Door middel van boringen tot ca 1.50 meter kun nen de bijzonderheden van een be paalde grond worden opgetekend. De gegevens worden dan tot een zoge naamde grondsoortenkaart verwerkt. Er zal niet op elk perceel een on derzoek verricht worden, aangezien er geen opdracht is gegeven een zeer gedetailleerde bodemkaart van dit gebied samen te stellen. Doel van het in kaart brengen. Het in kaart brengen geschiedt op initiatief van het gemeentebestuur. Het werk wordt gedaan omdat er nog vraag is naar goede tuinbouwgrond. Om te weten te komen wat werke lijk goed is voor de tuinbouw wor den ook vele tuinen bekeken en kan een inzicht verkregen worden welke percelen nog in tuinbouw gelegd zouden kunnen worden. Verder moet het onderzoek bijdragen om de min der goede .en slechte land en tuin- bouwgronden te verbeteren. Er is bijvoorbeeld veel grond in gebruik als bouwland wat daarvoor maar ma tig geschikt is, en ligt ook grond in grasland wat misschien beter bouw land zou kunnen zijn. Door diepploe- gen of andere cultuurtechnische maatregelen zou wellicht nog veel grond verbeterd kunnen worden Marktberichten ROTTERDAM 14 mei. Vee. Aanvoer 2059 stuks vee, waarvan 1084 vette koeien en ossen, 975 var ken. Prijzen vette koeien 3.30 3.50, 2.90—3.20, 2.80—2.90; var kens 1.741.721.70. Vette koeien aanvoer kleiner, handel goed, eerste kwal. iets hoger, verder als vorige week; varkens aanvoer groter, han del willig, goed prijshoudend, zware varkens 1.661.68 en moeilijk te plaatsen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3