LEXINGTONBALLON Tweede lustrum in Oegstgeest De Nationale St* lorismarsen trokken dit jaar ruim 4000 deelnemers Scheep Pater H J* M* de Gruyter gaat naar Amsterdam Sassenheim had Zaterdag 'n bollen-ziekenhuis „Monsieur Bergeret" bij het Nederlands Klassiek Verbond Toonkunstenaars uit Leiden vergaderden in „De Doelen" MAANDAG 14 MEI 1956 DE LEIDSE COUEANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 OOK HET WEER WERKTE MEE Voor de tiende maal startten dit jaar de nationale St. Jorismarsen in Oegstgeest. Voor de tiende maal en met steeds groter wordende deelna me. Toen enkele leiders van de pad vinders en r.k. verkennersafdelingen van Oegstgeest de schuchtere schre den zetten om op zeer bescheiden wijze in 1946 met deze marsen te be ginnen zullen zij wel nooit bevroed hebben, dat hun werk zovele jaren stand zou houden en zo'n geweldige vlucht zou nemen. De jeugd is niet vaak lang enthousiast voor één ding. Kwamen er in 1946 plm. 1200 deel nemers met hier en daar een beschei den trommel of band, thans zijn er meer dan 4000 deelnemers de start lijn gepasseerd, waarbij 5 bands, de Haagse Districts Band, de Haarlem se Districts Band, de band van de St. Pauiusgroep van het r.k. Ly- seum, de St. Franciscus band en de gecombineerde districts band van de N.P.V. district Leiden, hun mede werking verleenden. Het Witte Huis was wélr het punt' van samenkomst, waar om twee uur al een heel gezellige drukte heerste. Overal kwamen ze vandaan, uit Haarlem, Westzaan, Schoonhoven, Gouda, Delft. Rotterdam, den Haag enz. Wat stond hen dit jaar weer te wachten? Wel, drie met zorg uitge kozen routes langs mooie wegen en verleende hij gaarne het woord aan burgemeester H. L. du Boeuff. Spreker feliciteerde de initiatief nemers met het succes, dat de Nat. St. Jorismarsen dit jaar voor de tiende maal gehouden werden en wel met een zo'n groot succes. Het was voor Oegstgeests eerste burger een eer dat deze marsen steeds weer in zijn gemeente gehouden werden. Namens het gemeentebestuur over handigde hij oubaas Beekes een prachtige wisselbeker. De deelne mers wenste hij veel succes en een prachtige tocht. Ook dit jaar had de rijkspolitie weer een zeer moeilijke taak. Niet alleen dat er een bijzondere drukte' door de marsen was, maar ook de bollentijd brengt een stroom van wegverkeer, waarbij nog kwam, dat er dit jaar een autorallye het par cours hier en daar kruiste. Inmiddels had de Haagse districts band zich bij de startlijn opgesteld. Het startsein klonk en onder zwaar trommelgeroffel en hoorngeschal trokken de 4000 deelnemers af. Langs de route. Evenals andere jaren zijn wij ook schitterende bollenvelden. De 1% dit jaar per wagen langs de route km voor welpen en kabouters liep - -- dwars door Oegstgeest naar Poel geest achter de Leidse Hout om weer terug naar het Witte Huis. De 15 km voor padvinders en padvindsters, gidsen en verkenners ging over Rijnsburg, Voorhout, Sassenheim te rug naar Oegstgeest. De 20 km voor pioniersters en voortrekkers en de individuelen pikte nog een klein stukje van Noordwijkerhout mee langs het Soldaatje om vervolgens weer met de 15 km naar huis terug te komen. Grote drukte. Vele autoriteiten van gemeente, Oranjevereniging, Districtscommis sarissen van N.P.V., N.P.G., K.V. en N.G.B. en rijkspolitie hadden zich op het platform verzameld, alsmede de burgemeester H. L. du Boeuff en diens echtgenote. Oubaas Beekes, Districts-commissaris van de N.P.V. opende deze middag officieel met het hijsen van de St. Jorisvlag. Hierna POTLOOD en GEEST No. 511. Horizontaal: 1. larve van een vlinder, 4. zijtak Elbe, 7. kippen loop, 8. inwendig lichaamsdeel, 9. meisjesnaam, 11. balans ener weeg schaal, 14. opening ener fuik, 15. on der, omdaag, 19. meisjesnaam, 20. stad in Italië, 21. mandje, 22. boter ton, 23. akelig. Verticaal: 1. kant, 2. salaris (Vlaams), 3. een bij elkaar behoren de hoeveelheid vaatwerk voor eten en drinken, 5. hoffeest. 6. vreemd, 9. het anker werpen, 10. bedekking van een gebouw, 12. eind, 13. javaanse huisvogel, 15. oogopslag, 16. water in Limb., 17. slaapziekte, 18. vrucht. Oplossing morgenavond. gegaan. Rustig hebben we alles be- keken. Er werd. behoorlijk gemar- medewerkers nog een gezellig uurtje. cheerd. De rijkspolitie verleende weer een buitengewone medewerking en lieten hier en daar de tippelaars voor het andere verkeer gaan. Naar wij vernamen zijn de bands dit jaar alleen in de gemeente Oegstgeest gebleven, wat op de smalle buiten wegen een groot voordeel bood, om dat er geen opstoppingen ontston den. j Met het stijgende aantal deelne mers stijgt ook het aantal slachtof fers. In tachtig gevallen moest hulp verleend worden. Gelukkig waren het meest gevallen van doorprik ken van blaren, wat de helpers en helpsters van het Roode Kruis en E.H.B.O. onderweg wel af konden. Nadat de patiënt(e) behandeld was kon hij of zij wel weer de weg ver- volgen. In twee ernstiger gevallen moest worden ingegrepen, zij wer-1 den per wagen naar Het Witte Huis vervoerd. Later weiden zij naar huis! gebracht. De jury die zich her en der langs de route had opgesteld, staat elk jaar weer voor de taak uit dit kleurige 'schouwspel een keuze te maken. Uitslagen en prijsuitreiking. De prijzen beschikbaar gesteld door diverse instellingen o.a. wissel beker der gemeente Oegstgeest, wis selbeker van het Nat. Hoofdkwar tier enz. stonden keurig netjes uit gestald op hun nieuwe eigenaars te wachten. 7 y3 Km Welpen en Kabouters: 1. Dauwtrappers, Leiden (welpenhor- de) N.P.V.2. Beste Vaer, Katwijk (welpenhorde) N.P.V.; 3. Houthak ker tj es. van Duijvenvoordegroep, Voorschoten (kabouterkring) N.P.G.; 4. Mhala Panzi, Leiden (welpenhor de) N.P.V.; 5. St. Inakring, Voor schoten (kabouterkring) N.B.G. 15 Km Verkenners, Gidsen, Pad vinders en Padvindsters: 1. Poolster vendel, Heemstede (verkenners) N. P.V.; 2. Dauwtrappers, Leiden (ver kenners) N.P.V.; 3. Sprokkelaars, Alphen aan den Rijn (padvindsters) N.P.G.; 4. De cobratroep van de St. Lodewijksgroep, Leiden (verken ners) K.V.; 5. St. Catharinagroep, Roelofarendsveen (gidsen) N.B.G. 20 Km Voortrekkers en Pionier sters: 1. Spaarnegeuzen, Heemstede (voortrekkers) N.P.V.. Algemene klassificatie: 7 y2 km Houthakkertjes, van Duijvenvoorde groep Voorschoten (kabouterkring) J-Ï.P.G. wisselbeker Nat. Hoofdkwar tier en St. Joriswimpel. 15 km Dauwtrappers Leiden (ver kenners) N.P.V. wisselbeker gem. Oegstgeest en St. Joriswilnpel. 20 km Spaarnegeuzen, Heemstede (voortrekkers) N.P.V. St. Joris- vaantje. De bandprijzen werdén dit jaar als volgt verdeeld: 1. Haarlemse Districtsband; 2. St. Franciscusband, Leiden; 3. De gecombineerde Leidse Districtsband van N.P.V. en N.P.G. Gelukkige Akela's, oehoe's, hop lieden, guido's en wat al meer, zij kwamen namens hun horde, kring troep etc. de prijzen in ontvangst nemen. Na afloop was er voor de or ganisatoren, juryleden en de vaste DE WEER TERECHT! De gigantische Lexington-reclameballon welke bij keuken hof in Llsse verankerd was doch gisterennacht door onverantwoordelijke personen werd losgesneden is terug gevonden nabij Alblasserdam. Gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De vinder van de Lexingtonballon die onmiddellijk aangifte deed bij de politie ontvangt als be loning van de Directie van Lexington 1000 Lexingtonsigaretten De bollenschuur der firma Martin zwammen, der insecten, der bacte- van Diest te Sassenheim was zaterdag een ziekenhuis. Men vond daar zo on geveer alle bollenkwalen, waar het vak vandaag-de-dag mee te kampen heeft en dat zijn er geen klein beetje. Bij de gladiolen ontwaardde men b.v. knollen met stengelrot, kurkstip, droogrot, schurft, hardrot, spikkel- botrytis, enz. Men toonde tulpen met ratelvirus en andere soorten virus ziekten, en als men bij de narcissen rond keek, dan kon men naast het zilver, het mozaiek, het bruin en het bolrot ook bollen zien die aangetast waren door kwade grond, de vorst, en de noem-maar-op. Zij, die zich spe ciaal voor hyacintenziekten interes seerden konden ook volop aan hun trek komen: aaltjesziek, geelziek, malaria, enz. Daar in die Sassen- heimse bollenschuur werd zaterdag nl. een ziektebeelden wedstrijd en ten toonstelling gehouden. Leerzamer show kon men zich moeilijk indienken en het was voor de organisatoren, de afd. Sassen heim van de Kon. Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, de Unie van Landar beidersbonden, de P. D. en de Keu- dingsdienst, dan ook prettig, dat er zo veel belangstelling was. Niet al leen van toeschouwers, maar ook van de zijde der deelnemers. Men telde er n.l. 198. Zij, die reeds gediplomeerd ziekzoeker waren mochten over de narcisziekten dertig minuten doen, terwyl zij die het diploma nog niet in hun zak hebben, twintig minuten langer mochten kijken alvorens hun diagnose te stellen. De bijeenkomst werd zaterdag middag om half twee na een inlei dend woord van de afdelingsvoorzit ter, de heer J. Heemskerk, door de Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, ir. A. F. Vlag, geopend. Deze wees op het zeer grote belang van deze wed strijd en ziektenbeeldententoonstel- ling. Immers: de export staat of valt met de gezondheidstoestand der ge wassen. Er moet een produkt ge kweekt worden dat aan de hoogste eisen voldoet en dat is tegenwoordig niet zo eenvoudig meer. De ziekzoeker moet het ziektebeeld niet alleen weten te herkennen hij moet ook het nodige weten van de levenscyclus, van de biologie der neen. De tulpenteelt noemde spr. thans een der moeilijkste teelten. Vooral de laatste jaren vermeerderen de mo gelijkheden zich. 't Speet ir. Vlag, dat Sassenheim wat deze wedstrijd en tentoonstelling betreft, eigenlijk het „alleenrecht" heeft, al was het ver heugend dat men zelfs deelnemers van boven het Noordzeekanaal had aangetrokken. Hij wees er op, dat men vooral ook de jeugd moet inte resseren voor deze wedstrijden en ze moet opwekken er aan deel te ne men. Als men daarin slaagt, dan zullen deze dagen een groot effect sorteren tot heil van het mooie bol- lenvak. De uitslagen zullen wellicht pas in de loop "der volgende week bekend gemaakt kunnen w or dep, daar de Plantenziektenkundiige Dienst in Sas senheim de deelnemerskaarten in de vrije tijd aan een nader onder zoek onderwerpt en beoordeelt. Geboren: Catharina Emma Maria, dr van J. L. N. v. Reijsen en Th. A. M. Lubbers; Cornelis zn van J. B. v. Beek en T. J, Blij leven; Theodorus Petrus Maria zn van J. H. Th. v. d. Nouland en H. M. Wassenaar; Johan nes Hendrik zn van H. J. Herruer en A. C. Hermans. Ondertrouwd: Cornelis Joseph Ig natius Berg 23 jr en Yvonne Maria Jeanne Hendrika Weusten 23 jr; Theodorus Gerardus v. Ruiten 27 jr te Lisse en Elizabeth Maria Cornelia Boekei 26 jr; Johannes Maria Hen- dricus v. d. Voet 27 jr te Lisse en Jo hanna Jacoba Caspers 30 jr. Getrouwd: G. Ie Feber en C. M. Kattenberg. Overleden: Johanna Maria van Leeuwen, e. v. Herruer, 64 jaar. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland maken bekend, dat als Hoofdingeland-plaatsvervanger voor het gebouwde eigendom wegens de gemeenten Amsterdam, Bloemendaal en Heemstede door de vergadering is aangewezen de heer B. K. Buurman, wonende te Heemstede, Heemsteedse Dreef 246. PaterD. M. Sweerts zijn opvolger te Leiden Pater H. J. M! de Gruijter o.s.c., di recteur van het Sint Francisca Roma- nawerk te Leiden (In de Vroüjcke Arke) is door de Magister Generaal der Kruisheren benoemd te Amster dam. Pater De Gruijter heeft de opdracht in de parochies van O. L. Vr. van Zeven Smarten en de H. Catha rina Buiten de Veste het Fran ciscus Liefdewerk te vestigen. In zijn plaats is te Leiden benoemd pater J. D. M. Sweerts o.s.c. tot op heden directeur van 't S.F.L. „Smeets- iand" in de parochie van de Kruis vinding te Rotterdam-Zuid. Pater Sweerts was tevens assistent in deze parochie. Pater Sweerts werd op 17 mei 1910 te Haarlem geboren. In 1933 deed hij zijn intrede in de orde; in 1938 werd hij tot priester gewijd. Direct na zijn wijding trok hij naar de missie te Brazilië, alwaar hij na verloop van enige jaren benoemd werd tot regio naal overste, gevestigd te Belèm. In 1952 repatrieerde hij om gezond heidsredenen. Twee jaar daarna werd hij benoemd in zijn huidige functie van directeur van het S.F.L. te Rot terdam-Zuid. Het vertrek van pater De Gruijter, die bijna vier jaar lang de bezielende directeur van het vrouwelijke jeugd werk, het S.F.R., is geweest, gaat de directeur en allen die tot het S.F.R. behoren aan het hart. Nadat hij van 1946 tot 1949 assistent is geweest van zijn voorganger, rector F. A. M. Ber- nefeld, die directeur was sinds de op richting van het Sint Francisca Ro- mana-werk nu 14 jaar geleden 10 JAAR „HAAGWEG" Ter gelegeriheid van het 10-jarig bestaan van cje Buurt Vereniging „Haagweg" geeft deze vereniging a.s. zaterdagavond een feestavond voor haar leden in het St. Antonius Club huis. Optreden zal het cabaret variété gezelschap „Luna" met „Vrolijkheid in Lentetijd". werd hij in september 1952 tot diens opvolger benoemd. Hij verkreeg, dank zij zijn vrien delijk en innemend karakter, een grote populariteit onder zijn assis tenten en de gezinnen. Hij ontwierp o.rn. de jaarlijkse „modeshow" en gaf het maandelijkse tijdschrift „Vaar mee" uit. Pater De Gruijter was ook. godsdienstleraar aan de „Mater. Ama- bilisschool". Foto: Vanmorgen ontmoetten de ko mende en scheidende directeuren elkaar in „In de Vroolijcke Arke. Links: pater Sweerts, rechts; pater De Gruijter. Prof. Keesom herdacht In de. zaterdag in het gebouw aan het Spaarne 17 te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen heeft de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de directeuren en leden, die in het afgelopen jaar waren overleden, herdacht. Hij sprak o.m. over prof. dr. W. H. Keesom, oud-hoogleraar in de na tuurkunde te Leiden, wiens naam verbonden is aan het koude-labora- torium aldaar en in het bijzonder aan het element helium, waarover hij een standaardwerk schreef. Tijdens de vergadering, waaronder prof. dr. B. A. van Groningen, hoog leraar in de Griekse taal en letter kunde, een rede hield over „Aipollo", werden tot leden benoemd prof. dr. W. Bleker te Utrecht prof. dr. H. M. J. Oldewelt te Amsterdam, prof. dr. F. van Heek te Leiden en dr. J. J. Went te Arnhem. Successen voor „Rijnland" op hondententoonstelling Op Hemelvaartsdag werd in Delft een Int. Hondententoonstelling ge houden, waarop leaen van K. V. Rijn land de volgende successen mochten behalen: Het kampioenschap kregen: twee Franse Bassets van mevr. P. Gon- drexon, Den Haag; Bloedhond en Pyrenese Berghond van mevr. W. Janson, Huis ter Heide; Skye Terrier van Mevr. E. de Jong, Den Haag; Groenendaler van mevr. J. v. Peski, Driebergen; Japanse Spaniel van mevr. B. Pfeiffer, Den Haag; Schotse Herdershond van mevr. G. v. d. Schil den, Leiden; en de Airedale Terreir van P. Spierenburg te Rotterdam. Het reserve-kampioenschap ont vingen: Skye Terrier van mevr. E. Vieyra te Rotterdam; Yorkshire Ter rier van mevr. M. Tulleners, Nieuw Loosdrecht; Airedale terrier van P. Spierenburg te Rotterdam en de Chow-chow van C. Barning te Leiden. Uitmuntend behaalden: Bedlington Terrier van E. Fisher, Wassenaar; 3 Boxers van D. de Jongh, Oegst geest; Foxterrier van mej. N. v. d. Kasteele, Wassenaar; Boxer van mevr. L. Peereboom-Voller, Den Haag; Coc ker spaniel van mevr. A. Ver zaal te Wassenaar; Skye Terrier van mevr. E. Vieyra, Rotterdam; en 2 Cocker spaniels van L. Woesthof, Voorscho ten. Zeer goed werd gegeven aan: West Higl. White Terrier van mevr. C. v. Buuren te Leidschendam; Schotse Herdershond van mevr F. Dudok-de Wit, Oegstgeest; Duitse Herder van C. Dijkers, Leiden; Bedlington Terrier van E. Fisher, Wassenaar; Foxterrier van mej. N. v. d. Kasteele, Wassenaar; Welsh Corgi van mevr. G. v. Noort- wijk, Wassenaar; Japanse Spaniel van mevr. B. Pfeiffer, Den Haag; Cocker Spaniel van mevr. A. Verzaal, Was senaar en een Skye Terrier van mevr. E. Vieyra, Rotterdam. Geslaagde verbondsdag is te Leiden gehouden Namens het Nederlandsch Klas siek Verbond, dat zaterdag j.l. zijn jaarlijkse verbondsdag in Leiden hield, heette de voorzitter der Leidse afdeling, mr. A. J. Sormani des mor gens te half elf ongeveer 200 leden en introducé's welkom in de „Grote PerS'Van „De Lakenhal". Tijdens deze korte toespraak bracht mr. Sor mani bijzondere dank aan burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die hoewel dpor ziekte verhinderd de verbondsdag bij te wonen, veel steun verleend heeft tijdens de voor bereidende werkzaamheden. Tijdens de algemene ledenvergade ring werd met grote stemmenmeer- derheid prof. dr. W. J. Verdenius uit Zeist tot bestuurslid gekozen in de plaats van mr. H. Schadee, die het erelidmaatschap aangeboden kreeg. Rond twaalf uur werd het gezel schap ontvangen op het stadhuis, waar loco-iburgemeester, wethouder Van Schaik de leden van het Ver bond in de Sleutelstad welkom heette. Wethouder Van Schaik be schouwde deze verbondsdag als het hoogtepunt in 't^Leidse verenigings jaar en onderstreepte het belang der Afdeling Leiden van de „Konink lijke Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeniging" hield zaterdag j.l. in „De Doelen" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Iskar Aribo. Hoofdschotel vormde de bespre king van de agenda der Algemene Ledenvergadering, die dit jaar te Maastricht gehouden zal worden op 24 juni. Het afdelingsbestuur, bestaande uit: Iskar Aribo (voorzitter), dra Marie Veldhuyzen (secretaresse), Han Zirkzee (penningmeester), prof. dr. E. W. Schallenberg en aMrtien Opdam, heeft in het afgelopen ver enigingsjaar blijken van grote activi teit en durf getoond. Vermeldenswaard zijn o.a.: de zeer geslaagde Pijper-avond, de lezing over IJslandse muziek met muzikale toelichting door dr. Hallgrimur Hel- gason en het huisconcert ten huize van de voorzitter. De goed bezochte vergadering vernam met enthousias me dat het ledental van de Leidse afdeling in 't afgelopen verenigings jaar belangrijk gestegen is. De penningmeester kon eveneens een optimistisch geluid doen horen. Met grote bijval werd voorzitter Iskar Aribo herkozen. In zijn slotwoord bracht deze hulde aan secretaresse en penningmeester; de vergadering dankte hij voor de prettige en collegiale sfeer, waarin de diverse problemen van de uitvoe rende toonkunstenaars en pedagogen aan de orde waren gesteld en be sproken. Burgerlijke Stand Geboren: Daan, z. van H. R. An- singh en J. Milders; Roelof, z. van C. D. Schats en C. P. Stokhuijzen; Paulus Hilarius Maria, z. van L. C. T. Elfering en A. L. M. Nederpelt. klassieke studie, waaraan Leiden naast zijn industrie- en handelsacti viteiten door zijn universiteit nauw verbonden is. Interessante lezing. In de middaguren na de koffie maaltijd en de vergadering van de wetenschappelijke sectie sprak prof. dr. J. H. Tiel over de roman figuur van de Franse analytische romancier Anatole France, monsieur Bergeret, die in het vierdelige werk „Histoire Contemporaine", dat deze schrijver rond de eeuwwisseling schreef, de hoofdrol speelt. Prof. Thiël bestreed in zijn inlei ding de stelling als zou Anatole Fran ce een schrijver zonder betekenis zijn en belichtte zijn waarde voor de klassieke studie, terwijl hij tevens waarderende woorden had voor het idealistische reebtsstreven, dat deze Franse schrijver bezield heeft, het geen o.m. tot uiting is gekomen dn de rol, die hij via zijn „Histoire Con temporaine" gespeeld heeft in .de „Affaire Dreyfus". De zich verongelijkt voelende lec tor Bergeret, die thuis met moeilijk heden kampt en door zijn filoso- fisch-opponerende geest maar weinig vrienden heeft, doorweeft zijn ge hele leven met de sohoonheid der Griekse klassieken, terwijl hij de La tijnse „Groten" praktisch allen klei neert, als gevolg van het feit, dat hij in een te lage rang geplaatst de La tijnse klassieken moet doceren. Als hij door zijn actie in de „Af faire Dreyfus" de hem vijandige rec- tor-magnificus aan zijn zijde krijgt, volgt zijn benoeming tot hoogleraar en zijn promotie naar de „Sorbon- ne", hetgeen tevens zijn minachting voor het Latijn doet verminderen. Prof. Thiel was van mening, dat monsieur Bergeret, de „alter-ego" van Anatole France is geweest en dat Bergeret is, wat France had kunnen zijn en vooral wat zijn mildere houding ten opzichte van de gods dienst aangaat wat France had willen zijn. Avondprogramma. De boeiende en soms zeer geestige redevoering van prof. Thiel werd beantwoord door de heer Sormani, die de eminente spreker de dank van alle aanwezigen overbracht. Nadat een gedeelte van de aanwe zigen de gerestaureerde Egyptische afdeling van het Museum voor Oud heden een bezoek had gebracht, ver zamelde men zich rond zes uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar de verbondsdag met een diner besloten werd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2