HET 400.000ste K.A.B.-LID IS HEDEN INGESCHREVEN Viering van het bereikte resultaat Gouden paar in Alphen Vriendschap tussen vliegtuig en bloem op de Keukenhof Voor Klerenkast met mogelijkheden ZATERDAG 12 MEI 1956 DE LEIDSE r TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Waarvoor de landelijke Kath. Arbeidersbeweging geruime tijd heeft gestreden, is zo juist een feit geworden: het 400.000ste lid is ingeschreven en in de loop van de dag zal via de KRO worden bekend gemaakt, aan wie deze eer te beurt is gevallen. Intussen zijn een paar honderd telegram men aan de gewestelijke propagandaleiders verzonden om hun het grote nieuws bekend te maken. In een speciale uit zending voor de radio zal de propagandaleider Louis Beumer het kader toespreken en 's avonds zal een bijzondere KRO- uitzending worden ingelast, waarin een aantal vertegen woordigers van de katholieke standsorganisaties de KAB zal gelukwensen met het behaalde en verblijdende resultaat. Eveneens nog heden zal een groot feest-affiche in een op laag van 30.000 exemplaren in alle afdelingen worden ver spreid. Het ontwerp is van de Hilversumse kunstenaar Cor van Velzen. Op zaterdag 19 mei volgt een meer openbare viering, te beginnen met een plechtige H. Mis in de Sint Monicakerk te Utrecht, op te dragen door de assessor van de KAB, rector J. Doesburg. Daarna is er een ontvangst in het Huis van de Arbeid. Verbondsvoorzitter A. J. Middelhuis zal een toe spraak houden en een bezoek zal worden gebracht aan enkele KAB-instellingen. Bij die gelegenheid zal voor öe propagandisten de nieuwe film „Bevochten welvaart" wor den vertoond. Na een serenade volgt er en gezellig samen zijn, waaraan enige artisten medewerking zullen verlenen. De propaganda gaat verder Enige KAB-officials hebben ons iets meegedeeld over het resultaat van de straf gevoerde propaganda en over de komende plannen. Duizenden propagandisten hebben voor treffelijk werk gedaan; de laatste tijd bereikten zij zelfs een geweldige ledenaanwas. Het ging bij de actie niet slechts om het cijfer, maar vooral om de kracht; deze manifesteert zich ook in een grotere contributie-opbrengst zodat 't Verbonds- bestuur nog meer voor de leden kan doen dan tot nu toe. Ook is een grotere bereidheid tot samenwerking bereikt. Vt-Vi i J/C "l in één simpele haarwassing Intussen la nog niet de helft van alle katholieke arbeiders in ons land georganiseerd, zodat er aanleiding zou kunnen 'bestaan op het 450.000ste lid aan te sturen. Maar eerst moet de spanning breken, zei Verbondsvoor zitter Middelhuis. Intussen heeft de nu afgelopen actie ook naar buiten aangeslagen, wijl ze positief gericht was en niet gericht tegen anderen. We hebben nog vernomen, dat zo wel in woord als geschrift en door middel van optochten de humor in de propaganda-actie niet heeft ontbro ken. Belangrijk blijft de vraag zo deelde men ons mede hoe het Verbondsbestuur de leden kan bin den. Daarbij zullen nieuwe middelen worden aangewend. DE 400.000STE. De heer J. P. van Broekhoven,v dr. Mollerstraat 29 te Tilburg, is vanmor gen op het bondsbureau van de Ka tholieke Arbeidersbeweging te Utrecht als het 400.000ste lid ingeschreven. Hij meldde ?ich aan bij de R.K. Bond van Kleding- en Textielarbeiders „St. Lambertus". Direct na het bekend worden van dit nieuws werden de gewestelijke propagandaleiders van de KAB tele grafisch op de hoogte gesteld. Een WEER DRIE MAANDEN VOOR ZEEMAN. De drie maanden gevangenisstraf waartoe een zeeman uit Noordwijk in eerste instantie wegens diefstal in vereniging was veroordeeld, wer den overeenkomstig het advies van de procureur-generaal door 't Haags Gerechtshof bevestigd. Als opvaren de van een Nederlands schip had verd. in de haven van Antwerpen in oktober 1955 met een ander plm. 9000 sigaretten van boord gestolen. De da ders, werden door de douane aange houden. speciaal door de Hilversumse affiche- tekenaar Cor van Velzen ontworpen feestaffiche, werd in een oplaag van 30.000 in alle afdelingen van de KAB in Nederland verspreid. Vanavond zal in het KRO-programma een spe ciale uitzending worden ingelast, waarin een aantal vertegenwoordi gers van de katholieke standsorgani saties de KAB zal feliciteren met het behaalde resultaat. Het nieuwe lid werd ingeschreven door de propagandist van de KAB de heer B. Rijnen te Tilburg. De heer van Broekhoven, het 400.000ste lid van de KAB, werd 30 juli 1932 in Tilburg geboren. Zijn be roep is kettingscheerder. Keukenhof de vriendschap tussen bloem en vliegtuig bevestigd onder het welwillend toezicht van minister mr. J. Algera. De heer T. H. M. van Waveren doop te een oranjekleurige amaryllis met de heer Frits Diepen namens de di rectie van de Fokkerfabrieken als peetvader: „Friendship", naar het ge lijknamige vliegtuig van deze natio nale industrie. Deze amaryllis, eigen lijk een hippe-astrum, een „Ridder ster", werd gekweekt door de heer B. J. C. van aer Nat van G. C. van Meeuwen en Zonen N.V. te Heemste de. De heer Van der Nat vertelde, dat het hem gelukte uit enige duizenden kruisingen deze rijkbloeiende varië teit te kweken. Aan ieder der forse stengels bloeien vijf tot zes wijdge- spreide oranjekleurige kelken, die goudkleurig stuifmeel verspreiden. Deze oranje „Ridderster" nu zal in de naaste toekomst alle Friendships van de Fokkerfabrieken dragen: „Over de gehele wereld" zo zeiden de heren Van Waveren en Diepen. Vriendschap in oranje over de aard- bol. Minister Algera, die ter gelegenheid Op 29 mei a.s. hoopt het echtpaar G. van der Hoorn en A. van der Hoorn-Wolvers, wonende in de Wil lemstraat 34 te Alphen a. d. Rijn zijn 50-jarig huwelijksfeest te her denken. De heer Van der Hoorn is 26 ja nuari 1881 in de Ridderbuurt te Al phen a. d. Rijn geboren, toen nog ge meente Oudshoorn. Mevr. v .d. Hoorn is 24 april 1882 te Woubrugge gebo ren. Beide echtelieden genieten nog een goede gezondheid en zijn trouwe léden van de r.k. bond van bejaarden en gepensionneerden „Sint Joseph" Men kan ze wekelijks aantreffen op de sociëteit van de afdeling in de Sint Josephzaal waar ze actief aan de programma's deelnemen. Mevrouw Van der Hoorn zal trou wens ook in gezinsverband wel raad met haar tijd weten nu en ook voor heen wel. Het echtpaar heeft "n.l. 11 kinderen groot gebracht, waarvan or helaas twee overleden zijn op latere leeftijd. Cees., die handelsgeest bezat, kwam vijf jaar geleden bij een mo torongeval om het leven, toen hij op de Prins Bernhardlaan waar deze zaal te Alphen a. d. Rijn. Een champagnedoop heeft op de van deze doop een korte toespraak hield, zeide te geloven, dat Neder land met deze bloem en dit vliegtuig een naam in de wereld kan maken, handhaven en vergroten., Nooit heb ben we er spijt van gehad, dat we de ontwikkeling van de F27 Friendship bevorderd hebben. Ik kan deze geluk kige combinatie van bloem en vlieg tuig slechts alle geluk en voorspoed toewensen, zo zeide mr. Algera. De heer Diepèn vertelde nog, dat. de Friendship thans door vijf landen be steld is en dat een licensie-overeen- komst met een Amerikaanse fabriek is gesloten. Na de „Ridderster" werd in het theehuis van Keukenhof de nieuwe Fokker-Friendsihip-filim ten doop ge houden Deze Polygoon-Profilti film onder regie van Karei Nort dwong aller bewondering af. De heer Nort werd na afloop van de vertoning door minister Algera hartelijk en langdurig gecomplimenteerd. Deze dubbele doop werd bijgewoond door luit.-.gen. A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf en diens plaatsver vanger generaal-majoor H. Schaper. Voorts waren aanwezig commodore J. Kruys, vlagofficier materieel van de Kon. Marine, pi'of. H. J. van der Maas, voorzitter en overste A. H. Geudeker van het Ned. Instituut voor Vliegtuigontwikkeling, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, ir. F. Besangon, directeur van de KLM, de volledige directie van de Fokkerfabrieken, het lid van de Tweede Kamer en bur gemeester van Lisse mr. Th. M. J. de Graaf en vele andere vooraan staanden, o.w. vertegenwoordigers van de Amerikaanse vliegtuigindustrie. Volgende week vlaggetjesdag 25 Mei nieuwe haring? De vlaggetjesdag in Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden, die ieder jaar het uitvaren van de vissersvloot inluiden, zullen dit jaar op 19, 20 en 21 mei worden gehouden; het accent valt dit jaar op Vlaardingen. Zater dag 19 mei is de dag van de feeste lijkheden, de volgende Pinksterdagen zijn bedoeld als kijkdagen de vis sersschepen liggen in een nieuw jasje gestoken, gepavoiseerd in de havens en op 22 mei begint tie jacht op de nieuwe haring, waarmee de eerste jager vrijdagochtend d.a.v. in een der- havens wordt verwacht. De Vlaar- dingse haringvloot vaart om acht uur uit, de Schveningse om twaalf uur en die van IJmuiden om twee uur. PASTOOR B. DE GROOT t Op 70-jarige leeftijd is woensdag te Gendt (Gld.) overleden pastoor B. H. de Groot, eertijds een leidende figuur in het R.K. jeugdwerk, offi cier in de orde van Oranje Nassau en ere-kanunnik van bet aartsbisdom Utrecht. In 1918 werd hij benoemd tot di recteur van het Jeugdwerk in het aartsbisdom. Hij werd voorzitter van de interdiocesane jeugdcommissie, ter wijl hij ook zitting, nam in "de lan delijke R.K. jeugdraad. Hij werd een van de medeoprichters en later hoofd redacteur van het priesterjeiigdblad „Dux". Ook was hij een van de man nen, die het verkennersspel iri üe -RK. Jeugdbeweging binnenhaalde. Tn 1937 keerde hij als pastoor in Driebergen- Rijsenburg, waar hij eertijds kape laan was, terug. aansluit op de Rijksstraatweg Leiden —Utrecht des morgens vroeg met zijn motor bij een botsing kwam te vallen. Van de elf kinderen had het gouden echtpaar vijf jongens en zes meisjes. Op één na zijn ze allen gehuwd. Twee der getrouwde kinderen wonen in Leidschendam, één 'in Boskoop en één in Zoeterwoude H.R. De anderen huizen in Alphen a. d. Rijn. Uit deze huwelijken werden 43 kleinkinderen van het gcuden echt paar geboren. Drie kleinkinderen vonden intussen ook een huwelijks- staat en schonken hun overgroot ouders zeven nakomelingen. Tot zijn 42e jaar heeft de heer Van der Hoorn in de landbouwsector gewerkt, daar na tot zijn 68e jaar in de bouwvak ken. Hij heeft in zijn leven slechts twee patroons gekend; de laatste was de firma Gesman en Zoetemeijer, aannemersbedrijf te Alphen a. d. Rijn. Op de feestdag wordt om 9.30 uur een H. Mis van dankbaarheid tot in tentie van het gouden bruidspaar op gedragen in de parochiekerk van de H. Bonïfacius. Van 4.306.00 reci- pieert de familie in de Sint Joseph- (Advertentie) Op zoek naar nieuwe snufjes J_Jet is in de mode als met alle men zoekt constant riaar nieuwe andere dingen om ons heen. moderne lijnen en vormen, ter wijl men tevens tracht nieuwe mogelijkheden te creëren. De moderne vrouw stelt over het algemeen bijzondere eisen aiaffi haar kleding en hiermede moeten de couturiers rekening houden. Dit houdt in, dat z\j steeds proberen met iets origi neels te komen, dat modêrn is en aangepast aan de eisen des tijds. Zo toont onze illustratie een heel aardig cn vlot zomerjurkje, dat ogenschijnlijk niets verschilt van andere zomerjurkjes, maar toch is er een groot verschil, ge- inspireerd en gebaseerd op de deux-pièces. Het lijfje en de rok zijn wel is waar van dezelfde stof vervaar digd en wekken de indruk één geheel te vormen, doch vormen in wezen twee delen, een bloese en een rok. Dit biedt verschillen de voordelen. Ten eerste kan men het geheel als jurk dragen, waarbij niemand ziet, dat zij uit losse delen bestaat. Ten tweede kan de rok met een andere bloe se gedragen worden en tem derde kan men de bloese combineren met een contrasterende rok. Op zich het ei van Columbus, maar men moet maar op het idee komen. Deze vorm is een creatie die ongetwijfeld grote aftrek zal vin den. Zo zoekt men constant naar nieuwe mogelijkheden, die bij het publiek succes zullen hebben. De mode is springlevend en demon streert dit door in elk seizoen met verschillende nieuwe vond sten te komen. In de toekomst zullen we nog wel meer nieu wigheden leren kennen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT Griesmeelpudding. Liter melk, 90 gr. griesmeel, 50 gr. suiker, 1 ei, klontje boter, citroenschil, zout. De melk aan de kook brengen met citroenschil en zout. De griesmeel met de helft van de suiker droog dooreenmengen en in de kokende melk strooien on der goed roeren. Aan de kook laten komen en gaar laten wor den. Het eidooier roeren met de rest van de suiker, aanmaken met wat van de griesmeelmassa en ook erdoor roeren. Het eiwit stijfklappen, op het laatste mo ment door de puddingmassa scheppen, het citroenschilletje verwijderen, klontje boter toe voegen. De massa overdoen in een met koud water omgespoelde vorm of in kleine vormpjes of kopjes. Na het keren om de pud ding een vruchtensaus (bijv. bes sensap) gieten. Gebakken kaas 3 in de pan. 150 gr. Zelfrijzend bakmeel, 3 dl. melk, (1 ei), 100 a 150 gr. kaas in plakjes van plm. 1/2 can dikte, zout, boter. Van bakmeel, zout, (ei) en melk een glad beslag maken. In de koekepan boter warm laten worden, enige lepels beslag erin scheppen (zoals bij 3 in de pan). Oip elk hoopje beslag een plakje kaas leggen en dit weer bedek ken met beslag. De koekjes bruin bakken, keren wanneer de bo venkant droog is en de tweede liefde dradht van zeer vele dames en dat is verklaarbaar. De combinatie biedt zovele moge lijkheden, dat zij waarschijnlijk tot in lengte van dagen in zwang zal blijven. De vrouw, die over enige rok ken en bloeses beschikt, ir. in staat hierdoor een grote variatie in haar kleding te brengen. Een eenvoudig rekensommetje toont ons dat duidelijk. Bevat uw gar derobe drie rokken en drie bloe ses, die zodanig gekozon, dat eike rok bij elk 'bloesje te dragen is, dan kan men reeds tot negen verschillende combinaties komen. Vier rokken en vier bloeses ma ken theoretisch zestien vormen mogelijk en zo zou men kunnen doorgaan. Hieruit zien we overduidelijk welk enorm voordeel rok en bloe se bieden. Een vrouw met smaak, die haar rokken en bloeses met verstand kiest en met de diverse mogelijkheden rekening houdt, zijde bakken. Warm opdienen. Yoghurtpudding. 1/2 Liter yoghurt, 1.1/2 dl. melk, 45 gr. suiker, 10 gr. gelati ne (4 blaadjes wit en 1 blaadje rode), sap van 1/2 citroen. De gelatine oplossen. De yog hurt in een kom doen, sap van 1/2 citroen erdoor roeren en het iets afgekoelde mengsel van melk, suiker en gelatine. De mas sa overdoen in een puddingvorm. Zodra deze drillig wordt, laten opstijven en keren. Garneren met slagroom of vanillesaus bij de pudding geven. Andijvie met kaassaus. 1 Kg. andijvie, zout, 2 dl. melk, 25 gr. boter, 25 gr. bloem, 50 gr. geraspte kaas. De andijviestruiken schoonma ken, spoelen, klein snijden en wassen. Dan gaarkoken zonder water toe te voegen in plm. 20 minuten. Een saus maken van boter, bloem, melk en zout. De andijvie afgieten, de saus erdoor mengen en samen met de groente even verwarmen. Tot slot gerasp te kaas erdoor roeren. maakt dat zij met minder geld meer mogelijkheden creëert. Een aardig voorbeeld biedt onze iluustratie. Een parelgrijze raffia rok, waarop een witte cot- tonelle bloese met verticale uiterst fijn geruite streep, geeft een keurige combinatie. Grijs en wit zijn kleuren die verschillende combinaties met andere kleuren toelaten. Dezelfde grijze rok zou met verschillende andere bloeses te combineren zijn, terwijl het bloesje op rokken van andere kleur te dragen is. Wanneer men met deze dingen bij de aanschaf van kleding rekening houdt, komt men tot een garderobe met dui zend en één mogelijkheden en- doet men wonderen met betrek kelijk weinig geld. (Nadruk verboden). llOIIOIIOIIOnOllOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIlOIIOIIOIlOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIICDIIOIIOIIC Utrecht zz Persepolis Xerxes werd onthuld Dc Utrechtse studenten vieren lus. trum en omdat de Perzische koning Xerxes een belangrijke plaats in hun lustrumfeesten inneemt, heeft Utrecht de komende weken ®Presepolis" en prijkt momenteel op de Neude een groot gipsen standbeeld, voorstellend Xerxes, gezeten op een olifant. Burgemeester De Ranitz, die plot seling aan het hoofd van deze nieuwe gemeente is komen te staan, heeft gisteravond het standbeeld met de nodige plechtigheid onthuld. TIJDENS BRUILOFT OVERLEDEN. De 46-jarige gehuwde P. Buur uit ]t Veld, die gisteravond op een brui loft in café Rijper vertoefde, werd plotseling onwel. Een spoedig ontbo den dokter moest helaas de dood con stateren. B. was hartpatiënt. Het feest werd door dit gebeuren afgelast. MEINEED UITGELOKT. Een Middelburgse caféhouder is door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot vijftien weken ge vangenisstraf, waarvan tien weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar wegens het uitlokken van meineed. De man had een getuige „bewerkt" om voor de kantonrechter te verklaren, dat hij twee vijftienjari ge knapen geen donker bier, maar cola had geschonken. Bedoelde ge tuige verklaarde nu, dat hij inderdaad had gelogen. Ned. militair in Duitsland gewond Bij oefeningen van een Nederlandse legereenheid op de Lünenburgerheide in Duitsland is donderdag een onge luk gebeurd, waarbij de wachtmees ter J. van Andel, die behoort tot 108 afdeling artillerie verzorgingsbatal jon, zeer ernstig is. gewond. Het slachtoffer is opgenomen in een zie kenhuis in Hannover. Het ongeluk gebeurde bij Munster- lager met een terreinwagen, die op rand van een greppel omkantelde. Behalve wachtmeester Van Andel werd nog een militair lichtgewond. ZEEUWSE BLOESEM BLOEIT. De bloei van de fruitboomgaarden in Zeelapd zal dit weekend haar hoogtepunt bereiken. In het Zeeuwse fruitcentrum dat gelegen is rond Ka. pelle-Biezelinge op Zuid-Beveland zullen dan namelijk de kersen, peren en pruimer» nog in volle bloei staan en daarnaast tonen ook de vroeg- bloeiende appelrassen, waartoe de goudreinette behoort, reeds hun bloe sems. Daardoor zal er tussen het wit van de peren, pruimen en kersen ook het rose van de appelbloesems komen. De appelboomgaarden zullen tij dens de Pinksterdagen het hoogte punt van hun bloei bereiken, maar dan zullen er geen kersen, pruimen cn peren meer bloeien, zodat er dit weekend de meeste bloeseips te zien zal zijn. -

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7