Vandaag: DIERENPARK WASSENAAR Vijf zilveren jubilarissen bij de jubilerende veiling in Ter Aar MAANDAG IN DE BLOEMEN - Na 1 september geen brommer die sneller rijdt dan 40 km ZATERDAG 12 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Toen op 1 maart 1931, na langdu rige en soms rumoerige samcnspre- kingen drie veilingen in Ter Aar in liquidatie gingen en één Veilingsver eniging werd opgericht, die thans nog steeds bestaat, trad het personeel van de die voormalige veilingen in dienst van de nieuwe Veilingsver eniging. Van dit overgenomen per soneel gingen in de loop der jaren met pensioen de heren Joh. Kroon, A. Kammeraat en P. van Dam, maar 5 van deze mensen zijn nog steeds in dienst van de Veiling, n.l. de heren C. Hoogervorst, C. A. Volgering, C. J. Pieterse, J. Touw en J. van Lam meren. Gelijktijdig met het zilveren feest van de Veilings vereniging vieren de ze personen nu hun 25-jarig arbeids- jubileum in dienst van deze Veiling. De heer C. Hoogervorst, thans di recteur der Veiling, was vroeger in dienst van de R.K. Tuinders vereni ging „Tuindersbelang", die werd ge leid door de heer P. Post. Geboren en getogen in een groot gezin, waar in hard werken geboden was, zijn zelfs de „kolenzakken" en de „veur- haalder" de heer Hoogervorst uit zijn jeugd niet vreemd. Toch gingen zijn jonge aspiratie's nu niet direct naar deze attributen uit en koos hij een ander beroep. Kantoorarbeid aan de Veiling lag hem beter en al vrij spoe dig moest deze kracht in dienst van Velling zijn stembanden de nodige krachttoeren laten verrichten aan de Veilingklok. De functie van af slager was hem toebedeeld totdat in 1945 de heer Kammeraat met pen sioen ging en de heer Hoogervorst werd benoemd tot directeur en tot nu toe is belast met de dagelijkse leiding der Veiling. Als voorzitter der feestcommissie fs hij bezig het grote Veilingfeest van a.s. maandag en dinsdag voor te be reiden. In de ambtsperiode van de heer Hoogervorst ging de Veiling over tot het centraal sorteren van de augur ken, wat voor dit product in deze streek het behoud is geweest. Tevens werd in deze jaren de eerste nieuwe grote neerzethal bij de veiling ge bouwd die in mei 1954 door de ko ningin werd geopend en de laatste ledenvergadering besloot men tot de bouw van een nieuw verkooplokaal. Op kerkelijk terrein beweegt de heer Hoogervorst zich als lid van het R.K. Armbestuur, waarvoor hij de administratie voert en de gelden be heert. Hij is voorts voorzitter van 't Wit-Gele Kruis. Als lid van de Kamer van Koop handel en fabrieken te Leiden over ziet de heer Hoogervorst het brede economische terrein, terwijl zijn so ciale inspiratie zich kan uiten in d« Huur-advies-commisie voor de Rijn streek, waarvan hij eveneens lid is. Als lid van de Bond van Veilingdi recteuren, doet deze directeur han dels- en verpakkingservaringen op tot zelfs op buitenlandse markten. De heer C. A. Volgering, werd geboren op 3 juli 1900. Na de schooljaren stond al spoedig de fiets met de mand voorop klaar voor hem om langs de huizen de te re- paren schoenen op te halen voor zijn vader. De ..drie stal" zat de heer Volgering niet al te lekker en ook hij liet zich liever zakken op de kantoorkruk bij de R.K. Veilings vereniging „St. Phocas" waar hij on der leiding van de heer S. A. v. Zwie- ten het veilingbedrijf leerde kennen. Na de samensmelting kwam de heer Volgering als beambte in dienst der Veiling, waar hij vrij spoedig de heer van Dam opvolgde als ambal- lage-administrateur. Dagelijks is de heer Volgering be zig om „houten eindjes" van de fust- overzichten aan elkaar te knopen, geen gemakkelijke taak aan een Vei ling waar de fustvoorraad over zo veel opslagplaatsen is verdeeld we gens gebrek aan een goede fustloods. In zijn privé-leven heeft de mu ziek grote voorkeur, wat wel blijkt dat fiij als voorzitter van de R.K. Muziekvereniging „Arti et Religioni" reeds vanaf de oprichting dezer ver eniging zijn krachten eraan heeft ge geven, De heer Volgering bekleedt al meer dan 25 jaar de functie van voorzitter van de Bond van R.K. Muziekgezelschappen in Zuid-Hol land en heeft zitting in het bestuur der landelijke federatie van R.K. Muziekbonden in Nederland. Voor dit hoofdbestuur bekléedt hij een functie in de redactieraad van „Pro Musica" een door deze federatie uit gegeven maandelijks tijdschrift. Plaatselijk heeft de heer Volge ring al een lange reeks van jaren de eredienst gediend als koorzanger en thans als vice-president. In al deze functies is de heer Volgering altijd aanwezig en zijn bezonken oordeel wordt gaarne gehoord. Tenslotte heeft hij zich ook nog met hart en ziel aan de journalistiek verpand. De heer C. J. Pieterse, die als jong ste bediende via „Tuindersbelang" bij de Veiling in dienst kwam is een man, die zeer getrouw zijn arbeid verricht, zonder zich op de voorgrond te dringen, maar een even onmisbare schakel in het raderwerk der Vei ling. Gelijktijdig met de benoeming van de heer Hoogervorst tot directeur, kwam de benoeming van de heer Pieterse tot kassier-boekhouder, en hij is de verantwoordelijke man van de tegenwoordig zeer grote bedragen die dagelijks in de Veiling omgaan. Zijn jarenlange ervaring bewijst hem daarbij grote diensten. Reeds in zijn jonge jaren gaf de heer Pieterse zich aan de jeugdbe weging in de gezellenvereniging van Adolf Kolping. Zyn rustige natuur en gedegen kennis zijn zeker niet vreemd ge weest aan zijn benoeming op 38-ja rige leeftijd tot lid van het R.K. Vandaag wordt in ons land de Wereld-Kinds heids dag gevierd. Dat is de dag van de kinderen in de christen landen voor het ziele- heil van de ongelovige kinderen in de missie landen, welke door de Paus zelf is ingesteld. Katholiek Nederland, dat altijd vlot uitvoe ring geeft aan pauselij ke wensen, laat zich ook nu weer niet onbetuigd: in het overgrote deel der paroohie van ons land wordt deze We reld-Kindsheiddag ge vierd, zij het in ver schillende mate en soms opgeluisterd door kinds- heidsoptochten. Kerkbestuur, een promotie die hem zeer dankbaar stemde. Als secretaris van het Wit-Gele Kruis verricht de heer Pieterse veel werk, vooral nu deze vereniging op weg is een eigen wijkgebouw te stichten. Naast de zorgen van zijn groeiend gezin vindt hij ook nog tyd om als bibliothecaris de parochianen aan goede lectuur te helpen. Ook de voetbalsport ontgaat zijn interesse niet en Altior profiteert daarvan. Over de terrei nen der Veiling kan men dagelijks zien voortschrij- de heer Jacobus Touw, die even eens zyn zilveren jubileum viert. Hij, de man, die als emballege- meester de wacht betrekt bij kisten en zakken en fust der Veiling, heer Touw, die eveneens afkom stig is van „Tuinderbelang" heeft deze functie al zoveel jaren bekleedt, dat niemand hem daarin bidwijs be hoeft te maken. Een zeer secuur man, die zijn eenmaal ingenomen standpunt maar niet zo laat varen. Iedere bezoeker der Veiling kent de ze man, die niet veel woorden wis selt. maar zijn ogen goed de kost geeft bij laden en lossen van auto's met fust. Samen met de heer Volge ring maakt hij de verzamelstaten op, die een beeld moeten geven van de aanwezige voorraden. In de K.A.B. vervult de heer Touw de functie van administrateur van het Spaarfonds voor kolen. Ook daar in legt hij een getrouwheid aan de dag, die anderen ten voorbeeld kan strekken. De keurmeester de heer J. van Lamineren is ook een man van de oude garde. Het is aan hem niet te zien dat hij een zo moeilijke taak al zoveel jaren heeft vervuld. Er is niemand onder tuinders of ko pers die zijn ken nis van) zaken durft ontkennen al worden zijn beslissingen door betrokken partijen nu niet altijd gewaardeerd. Wie iets van het Veilingbedrijf afweet, zal er kennen, dat de heer Lammeren een zeer moeilijke functie heeft. Het keu ren van alle diverse soorten van pro ducten vereist goede vakkennis en een. volkomen onpartijdigheid. De leiding by het centraal sorteren der augurken heeft hem al menige nachtrust gekost, hetgeen naar het schijnt hem toch gëen kwaad doet. In zijn priveleven mengt hij zijn stem in het R.K. Zangerskoor, ter wijl zijn speciale hobby „de brom fiets" is. Voor al deze jubilarissen zal zon dag a.s. een H. Mis van dankbaar heid worden opgedragen in de R.K. te Langeraar. Op de receptie die maandag 14 mei n.m. half 3half 5 in de nieuwe Vei linghal wordt gehouden zal het deze jubilarissen niet aan belangstelling ontbreken. DR. RUTGERS VICE-PRES. RAAD VAN STATE. Bij koninklijk besluit van 11 mei is, met ingang van 16 mei a.s., benoemd tot vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, wonende te Was senaar. Abraham Arnold Lodewijk Rut gers, dié een zoon is van wijlen prof. dr. F. L. Rutgers, hogleraar aan de rije Universiteit, is 24 juli 1884 te Amsterdam geboren. In 1910 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de botanie op een dis sertatie: „De invloed der tempera tuur op den praesentietijd bij geo- tropie". Direct na zijn promotie ver trok dr. Rutgers naar het toenma lige Nederlandsch Indië, waar hy als .botanisch assistent by het instituut voor plantenziekten te Buitenzorg werkzaam gesteld werd. In 1926 wees de regering dr. Rut gers aan als leider van de delegatie naar het derde „Pacific Science Con gres" in Tokio. Gedurende vijf jaren, van 1928 tot 1933, bekleedde dr. Rutgers het hoge ambt van gouverneur van Suriname. Na zijn terugkeer dn Nederland vaar digde de a.r.-partij hem af naar de Tweede Kamer waarin hij tot 1936 (Zitting hield, toen hem de eervolle benoeming tot lid van de raadi van state te beurt viel. In 1946 vertrok dr. Rutgers met een regeringsopdracht naar West-In- dië om zich van de toestand aldaar op de hoogte te stellen. Na de bevrij ding is hij ook enkele maanden waar nemend commissaris der koninging in de provincie Zuid-Holland geweest. Meer Nederl. melk naar het Amerikaanse leger Worden al bijna zes jaar achtereen grote hoeveelheden Nederlandse melk dagelijks afgeleverd, bestemd voor in Europa gelegerde Amerikaanse mili tairen, met ingang van 1 juli zal een nog belangrijk igroter hoeveelheid, nl. zestien miljoen liter melk en melkpródukten in het tweede half jaar 1956 worden afgeleverd. De gehele levering zal, verpakt in papier, worden verzorgd door de Dordtse melkfabriek n.v. Sterovita. Met deze levering is aan deviezen een bedrag van circa tien miljoen gulden gemoeid. IEREN WILLEN INVOERVERBOD NED. TOMATEN. Tomatentelers in Ierland hebben aangedrongen op een verbod van de invoer van Nederlandse tomaten in de maanden juni en juli. Ben delegatie heeft het Ierse minis-- terie van Landbouw erop gewezen., dat er reeds voor de maanden augus tus, september en oktober een toaal irriijoerverböd bestaat, maar dat in juli voor ongeveer 350.000 pond ster ling aan tomaten wordt ingevoerd. Wanneer de Ierse telers een zekere mate van bescherming zouden krijgen, zouden zij een goed deel van de markt kunnen veroveren. BANKETBAKKERSBEDRIJFSCHAP Het bedrijfschap Banketbakkersbe drijf heeft dinsdag in het gebouw van de Sociaal Economische Raad zijn eerste openbare vergadering gehou den. Een en ander ging met enige feestelijkheid gepaard. Er zijn op het ogenblik in Nederland ongeveer 1700 I speciale banketbakkersbedrijven. Goliath-kraan in Breda Gistermiddag werd op het Kloos terplein te Breda een rijdende kraan opgesteld, die een mast heeft van niet minder dan 40 meter met een hefvermogen van 20 ton; de mast steekt een heel eind uit boven het profiel van de bekende Kloosterka zerne op dit plein. Deze rijdende kraan, die een „Go liath" onder de rijdende kranen wordt genoemd is in hoofdzaak be doeld voor het uitvoeren van hoge constructiewerkzaamheden. De kraan, die totaal met mast 40 ton weegt en zonder mast 37 ton, rijdt op 16 banden met vier aange dreven assen. Voor transport binnen 20 kilometer rijdt de kraan zelf; voor grotere afstanden wordt zij getrok ken door een tractor. De aandrijving geschiedt door een 80 pk.-luchtge- koelde zescylinder-motor. De mast wordt bij transport in vier of vijf stukken uiteengenomen, die per trai ler worden vervoerd. Maandag zal deze mobiele kraan naar de hoogovens te IJrnuiden ver trekken en daar te worden gebruikt by constructiebouwwerk. 1 VRIJWILLIGE OVEREENKOMST: De wetgever heeft meer tijd nodig schema's. Tevens zal men er op toe zien, dat de eigenaar van de brom mer niet door enkele eenvoudige in grepen zijn brommer sneller zal kun nen laten rijden dan de afgesproken 40 kilometer. Na 1 séptember a.s. zal geen brom mer meer op de Nederlandse markt verschijnen, die de snelheid van 40 kilometer per uur kan overschrijden en door deze vrijwillige afspraak tus sen minister, handel en industrie hoopt men de verkeersveiligheid in Nederland te diienen. Na 1 september zullen dus geen snellere brommers meer vervaardigd worden in de Ne derlandse fabrieken, en tevens zal invoer van snellere brommers stopgezet worden. Het ware toe te juichen geweest, wanneer de wetgever even snel ge handeld had als de handel en de in dustrie, en gezorgd had, dat eveneens per 1 september de maximumsnelheid voor brommers op 40 kilometer per uur gesteld was. Maar de wetgever heeft altijd meer tijd nodig en zo zal men de min of meer zonderlinge fi guur krijgen, dat er geen snelle brom mers meer afgeleverd mogen worden, maar wel bereden mogen worden. Men. verwacht, dat er nog wel een jaartje zal verstrijken voordat de wetgever klaar is de veiligheid van de Nederlandse wegen met een maxi mumsnelheid voor brommers te ver meerderen. De fabricage van brommers zal in Nederland na 1 september vrijwillig onderworpen worden aan een keu ringscommissie, die inzage zal kun nen krijgen in schetsen en productie- Door het offer der kinderen wordt het Genootschap van de H. Kindsheid in staat gesteld elke v>orm van zorg voor de jeugd en christelijk onder wijs te steunen, te beginnen met kraamiverzorging, kinderbewaarplaat sen, weeshuizen, tot aan de scholen voor lager onderwijs, vakscholen en zelfs voor middel/baar onderwijs toe. In het licht van dit missiewerk, dat het kind voortdurend voor ogen staat, wordt het zelf een ijveraar, een veroveraar, een apostel voor Christus. Het is de H. Kindsheid, die reeds bij de kleinsten begint hun geest naar het verre land te richten, waar O.L. Heer nog onbekend is en nog door.-niemand wordt bemind en die hun de wens ingeeft, aan de bestrij ding" van deze enorme nood daad werkelijk mede te doen. Dat is de weldage' invloed van het Genootschap van de H. Kindsheid in de christelijke landen: het kweekt bij het iüeuwe geslacht een openhartig en edelmoedig karakter a§n, verlan gend om zielen te winnen. BACONVARKENSPRIJS VERHOOGD. Blijkens de tweemaandelijkse her berekening van het landbouw-econo- misch instituut is de kostprijs van baconvarkens met 8 cent per kg. ge stegen, zulks als gevolg van de prijs ontwikkeling op de veevoedermarkt. Dienovereenkomstig heeft de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening besloten de richtprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse met ingang van maandag 14 mei 1956 te verhogen van 2.42 tot 2.50 per kg. koud ge slacht gewicht. Het verschil tussen richtprijs en overnameprijs, dat in het vleesfonds wordt gestort, zal van genoemde da tum af derhalve 20 cent per kg. be dragen. Moeder en kind op fiets gedood Een ernstig verkeersongeluk bij Raalte heeft op Hemelvaartsdag het leven gekost aan de 43-jarige me vrouw G. van DartelHovers uit Raalte en haar tienjarig zoontje. Ter wijl zij met haat zoontje achterop haar fiets op de nieuwe weg van Raalte naar Lemelerveld reed, is zij door een haar achterop komende auto gegrepen. De wielrijdster werd op slag gedood; het jongetje kreeg ernstige hoofdwonden en is in het ziekenhuis te Raalte korte tijd latei- overleden. De overleden vrouw laat een man en drie kinderen achter. Een meisje dat naast de vrouw fietste werd licht gewond. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Het is gebleken dat het slachtoffer en het meisje goed rechts van de weg hebben gereden. JONGETJE VERDRONKEN. Een tienjarige jongen, die gister middag in de Amsterdamse Houtha ven op dekschuiten aan het spelen was, geraakte op eqn gegeven mo ment te water. Na enige tijd dreggen werd het kind opgehaald, maar de levensgeesten waren toen reeds ge weken. Operatie Marieke van Dijk slaagde Over 3 weken beter? De 8-jarige Marieke van Dijk, het Nederlands immigrantje dat in Croy don bij Melbourne (Australië) woont, is vrijdag in Stockholm geopereerd aan een hersengezwel. De bekende Zweedse chirurg prof. Olivecrona, die de operatie verricht te, verklaarde na de afloop dat alles goed is verlopen en dat Marieke over drie weken geheel hersteld kan zyn als er zich geen complicaties voor doen. Marieke was vorige week met haar moeder en haar broertje van vier jaar in Stockholm aangekomen. Het geld voor de operatie was in Croydon in gezameld bij een grote collecte, geor ganiseerd door verpleegsters van het ziekenhuis van Croydon waar Marie ke niet geopereerd kon worden; de collecte bracht ruim 17.000 gulden op. Nog geen 6 pet voor personeel S.E.R. De Sociaal-Economische Raad heeft met 25 tegen 9 stemmen besloten om de verhogtag van de salarissen van het personeel van het secretariaat met ingaande 1 juni aan te houden. Er zal informeel overleg gepleegd wor den met daarvoor aangewezen orga"- nen. Een uitvoerig debat is aan deze be slissing vooraf gegaan. Minister Suur- hoff had verzocht het voorstel tot ver hoging aan te houden nu nog geen bindende regelingen zijn vastgesteld in het 'bedrijfsleven met betrekking tot de beambten, zoals in het bank en verzekeringswezen. Mr. Berger herinnerde aan de mo gelijkheden van differentiatie en coördinatie. Overal is het overleg nog diepgaand aan de orde. Hij wilde overleg met de looncomimissie van de Stichting van de Arbeid. De voorzitter, prof. mr. De Vries, kwam daartegen op. De minister had hem gevreagd om psychologische re denen op dit ogenblik geen beslissing te nemen. De raad is een publiekrechtelijk lichaam; hij heeft nooit aanvaard om formeel met de Stichting van de Ar beid overleg te plegen. Het leek hem niet juist dat de S.E.R. het voorstel eerst naar de looncommissie van de Stichting zendt. Maar prof. De Vries had er geen bezwaar tegen de kwestie aan te hóu den zonder meer nu de loonkwestie nog sterk in discussie is. Steun kreeg de heer Berger o.a. van mr. M. W. Holtrop, president van de Neder landse Bank <en van mr. A. J. B. Mau- rits, secretaris van het Centraal So ciaal Werkgevers-verbond. De negen stemmen tegen .het voorstel Berger waren van de kroonleden Frietema, Vós, Van der Grinten en de voorzit ter prof. De Vries, de werknemers leden Ruppert en Rooi vink (CNV), Boersma, Alders en Collignon (KAB). DRIE PROCENT INEENS EN MEER VAKANTIE. Kartonnagebedrijf. Vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties heb ben overeenstemming bereikt over een uitkering van drie procent ineens over 1956 en de verruiming van de se condaire arbeidsvoorwaarden voor de werknemers in het kartonnage- en papieren-zakkenbedrijf. De vakantie is verlengd van 12 tot 16 dagen, waarvan 9 dagen aaneenge sloten dienen te worden genoten en de vakantietoeslag wordt verhoogd van een week tot twee weken loon. Het overleg over een eventuele loonsverhoging tot maximaal 6 pro cent aan de werknemers in genoemde bedrijfstakken v/ordt voortgezet. In dien dit overleg een voor de werk nemers gunstig resultaat zou opleve ren, kan deze verhoging pas met in gang van 1 september a.s. geschieden. LOONSVERHOGINGEN IN BINNENBEURTVAART. Ook in het binnenbeurtvaartbe- drijf is thans overeenstemming be reikt over de loonsverhoging. Alle lonen zullen met 5 percent worden verhoogd. Voor chauffeurs en schip pers op plaatselijke bestel- en af- haaldiensten is hot grondloon een gulden per week hoger dan dat van de walwerker. De verhoging voor overwerk voor het varend personeel wordt gebracht van 10 op 20 percent, terwijl de toeslag voor ongunstige uren van 11 op 15 cent, van 27 op 40 cent en van 53 op 75 cent per uur wordt gebracht. De vakantie wordt uitgebreid van 12 tot 15 dagen. In de nieuwe rege ling is een vakantietoeslag van 4 per cent opgenomen, waarvan de uitbe taling echter in twee termijnen kan geschieden. De jeugdloonregeling is aangepast aan de percentages, die thans in het bedrijfsleven algemeen gebruikelijk zijn. JAARLIJKE MISSIE-WEEK. Zondag 13 mei begint de twintig ste Jaarlijkse Misie-week. Deze week van Gebed cn Offer wordt ieder jaar in de week voor Pinksteren ge houden voor de traditionele Neder landse Missiegebieden, waar naast 1017 inheemse missionarissen niet minder dan 3696 Europese broedei en zuters, grotendeel Nederlander - werkzaam zijn. Het vorig jaar offer de Katholiek Nederland tijdens missieweek 104.000. Dit ös 18.000 meer dan in 1954.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6