Roelofarendsveen heeft 'tl groots zesjarenplan 2 Miljoenenprojecten gecombineerd ruilverkaveling en sanering woningen Het verkavelingsplan Ade kan ongunstige snijdingen van Rijksweg 4 a ondervangen Honderd nieuwe huizen per jaar Wat beoogt ruilverkaveling in de Veen ZATERDAG 12 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De noodklok heeft in De Veen niet tevergeefs geluid! Het werd lang zamerhand duidelijk, dat men zich in een ontwikkeling bevond, die ergens en vermoedelijk heel spoedig vast moest lopen. Rapporten van het L.E.I. en het E.T.I. zetten de problemen zwart op wit. Daar was de zeer grote natuurlijke bevolkingsaanwas, de economisch zeer kwestbare toestand van het tuindersgebied Roelofarendsveen met zijn eenzijdige teelten en de te geringe risico- en arbeidsspreiding; de versnippering en zeer verspreide ligging van de eigendommen, waardoor efficient werken onmogelijk wordt en het kassenareaal niet kan worden uitgebreid. Voor de L.T.B. werd dit aanleiding om herverkaveling aan te vragen. Vorig jaar schreven wij reeds uitvoerig over deze plannen, die met een meerderheid van 92 door de belanghebbenden werden aangenomenen waarop wij in dit artikel terug zullen komen. Het bleef echter niet bij Roelofarendsveen. Ook in het weide gebied van de gemeente Alkemade en een gedeelte van Woubrugge deden zich moeilijkheden voor en de aanleg van Rijksweg 4a, die vele bedrijven gaat doorsnijden, voerde ook hier de problemen naar een toppunt. Het in stukken uiteenvallen van de bedrijven kan slechts ongedaan worden ge maakt door ruilverkaveling. Dit project is thans in voorbereiding en ver moedelijk zal nog dit jaar de eindstemming gehouden kunnen worden. Indien men ook dit plan, dat de naam draagt Verkavelingsplan Ade, goed keurt (en dat zou een wijze daad zijn) dan is de mogelijkheid geopend tot de gezondmaking van Alkemade op agrarisch, sociaal en hygiënisch gebied. NIEUWE TOEKOMST IN NOORDSE BUURTERPOLDER Ruilverkaveling ls niets nieuws meer in Nederland, maar toch dur ven wij het plan Roelofarendsveen uniek te noemen. Want toen in 1954 de eerste coördinatiebijeenkomst werd gehouden, bleek onmiddellijk, dat de gewone normen voor ruilver kaveling niet opgingen. Men kan niet spreken van een speciale dorps kom, waarin geen agrarische belan gen lagen. Als een zaagtand ligt de tuinderij door het gehele dorp. In de lintbebouwing liggen de bedrijf jes op elkaar gepalet en het bleek niet mogelijk om hier te gaan spre ken over een minimum bedrijfsgroot- te, over nieuwe wegen en verplaat sing van bedrijfsgebouwen zonder ook de overige bebouwing in de sa nering te betrekken. Merkwaardige combinatie. Dit feit heeft geleid tot het com bineren van ruilverkaveling met eep stedebouwkundig saneringsplan. Er werd een kwaliteitskaart gemaakt van de gehele bebouwing en deze bracht aan het licht, dat van de 515 woningen er 263 beneden de norm waren en dus voor sanering in aan merking kwamen. Burgemeester Kolfschoten is bij zijn komst in Alkemade voor een berg probleem gezet, maar hij heeft er zich met zijn bekende voortva rendheid en voorkeur voor tempo in vastgebeten. De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling is in Roelofarends veen reeds druk aan het werk en over een jaar of zes zal men het dorp niet meer herkennen. Voor de ruilverkaveling moeten 5,2 km weg en 3 km fietspad worden 'aangelegd. De veenbodem is niet be paald ideaal voor de aanleg van we gen. Hoofdwegen en bruggen zullen bestaan uit gewapende betonplaten, die, rusten op een gewapende paal- fundering. De kosten hiervan komen op 1.662.000,Electriciteit en wa terleiding langs deze wegen komen op 201.000 gulden, het dempen van 3 km sloten 1.340.000 en het gra ven van 1 km sloot f 83.000. In to taal kan men rekenen op een ruil verkaveling van ongeveer ƒ3.500.000. Maar het gaat dan ook om 200 ha. hoogwaardige tuingrond! De rijkssubsidie bedraagt 75 Over de financiële consequenties voor de betrokken tuinders schreven wij reeds uitvoerig in een vorig ar tikel. Hun grond zal een waardestjj- 'n Typisch voorbeeld hoe agrarisch Roelofarendsveen zich als een zaag tand door de bebouwde kom snijdt. ging ondergaan, welke uiteraard be taald moet worden, maar men heeft hiervoor 30 jaar de tijd. Jaarlijks wordt 5 geïnd aan rente en aflos sing via het biljet van de grondbe lasting. Langs nieuwe wegen. Destijds schreven wij reeds over de verplaatsing van de bedrijven naar de nieuwe wegen, waardoor uit breiding van de glascultuur welke het nodig maakt dat men zijn bedrijf bij de tuin heeft en niet zoals nu alle mogelijke stukjes grond ver spreid over de polder en vaak op bijna onbereikbare plaatsen zeer goed mogelijk wordt. De uitbreiding zal gestimuleerd worden door credieten, welke vol gens dezelfde normen kunnen wor den terugbetaald als de kosten van de ruilverkaveling. In dit verband is het interessant om even in te gaan op de Veense tuinbouw. Op de 200 ha. tuingrond uit het ruilverkave- lingsgebied wordt per jaar ongeveer voor 4 Yi millioen aan producten ge teeld, zodat er per ha. een opbrengst is van 22.500. Teelttechnisch gezien staat de Veense tuinbouw dus op hoog peil. De bezwaren, die er aan dit gebied kleven zijn de te grote versniope- ring, 600 percelen voor 269 tuinders, en de verspreide ligging der perce len. Veel tuinders moeten 20 van hun tijd besteden aan het gaan naar en komen van het bedrijf. En ten slotte is het aantal kleine bedrijven te groot. De ruilverkaveling opent dus de mogelijkheid tot een grotere inten sivering door .glascultures en een be sparing aan tijd. Het ligt in de lijn der verwach ting, dat de tuinbouw zich nog meer zal gaan bmbuigen naar de bloemen teelt. Zesjarenplan. Het stedebouwkundige sanerings plan, dat een nadelig saldo vertoont van 1.359.807,94, is gecoördineerd met de ruilverkaveling in een zes- jarenplan, dat loopt tot 1961. De bouwnijverheid zal op hoge toeren moeten draaien. Er is reeds een boerderij aangekocht van 30 ha. en op dat terrein zullen ongeveer 100 woningen per jaar gebouwd moe ten worden, afgezien van de tuin derswoningen, die langs de nieuwe ruilverkavelingswegen moeten wor den gebouwd. De glasopstand wordt uitgebreid met 50.000 m2, hetgeen een verdub beling van het huidige areaal is. Voor eigenaren-bewoners zal in ruilverkavelingsverband het kapitaal worden geïnvesteerd. Voor een wo ning van 15.000 wordt een premie gegeven van 4.5',00 en een krotop- ruimingspremie van 1.500, zodat te betalen blijft een bedrag van 9000, hetgeen weer neerkomt op 5 ren te en aflossing of gedurende 30 jaar een bedrag van 450,per jaar. In het nieuwe uitbreidingsplan Googerpolder zijn 500 woningen ge projecteerd met daarbij behorende scholen, kerk e.d. Dit plan zal moe ten worden gerealiseerd in het tem po van de uitvoering van het ruil verkavelingsplan. 'n Groot belang. Van zeer groot belang is het stre ven bij de ruilverkaveling naar een minimale bedrijfsgrootte van 0.50 tot 0.60 'ha. Op 't ogenblik is een der de gedeelte van de bedrijven niet groter dan 0.30 ha. Aangezien men verwacht dat de totale oppervlakte grond voor en na de verkaveling gelijk zal zijn, om dat de aanwinst weer verloren gaat aan wegen e.d., is er naar een ex- pansiemogelijkheid gezocht. Deze is gevonden in de Noordse Buurterpol- der tussen Nieuwkoop en Zevenho ven, waar zich 70 ha. uitstekende tuingrond bevindt. Vrijwilligers kun nen zich voor deze verplaatsing mel den en men hoopt, dat er van deze unieke gelegenheid gebruik zal wor den gemaakt. Want een economische sanering staat of valt daarmede. Het zal voor velen ongetwijfeld moeilijk zijn zich van Roelofarendsveen los te maken, maar daar staat dan een goede toekomst tegenover in een nieuwe buurtschap, waarvoor de grondslag is gelegd. Het gaat hier om een aniljoenen plan, waarvoor de overheid zeer veel geld ter beschikking stelt. Roelof arendsveen, dat in een benarde po sitie verkeerde, krijgt hierdoor plot seling grote mogelijkheden. Deze kans zal men moeten grijpen, want vermoedelijk zal men niet gauw meer in de gelegenheid komen om op een dergelijke grootscheepse wij ze zijn toekomst te consolideren. En hier dan een korte samenvatting! Wat beoogt de ruilverkave ling in het gebied van Roelofarendsveen, dat bestaat uit 100 ha. water en 200 ha. versnipperde tuingrond? 1. Ontsluiting te land en te water. 2. Verbetering der kavelindeling. 3. Verplaatsing der bedrijfspanden. 4. Sanering van tè kleine bedrijven. De wegen in dit veengebied zullen lopen van noord naar zuid. Het worden betonwegen op palen. Van oost naar west komen er wegen over land. De vaarwegen worden verbeterd voor bagger- aanvoer uit het Brasemerraeer. Bij de hergroepering der kavels wordt gestreefd naar aaneenge sloten ligging en ligging aan verharde weg en vaarwater van alle bedrijven. Dus breken met het overpadsysteem. Langs nieuwe wegen komen de nieuwe woningen, zodat uitbrei ding mogelijk is voor verwarmd-glas cultures. Tevens sanering van 'n groot aantal krotten. Streven naar minimale bedrijfsgrootte van 0.50 tot 0.60 ha. met verplaatsingsmogelijkheid, op basis van vrij willigheid, naar Noordse Buurterpolder. Zeer veel woningen komen voor sane ring in aanmerking. Hoewel het verkavelingsgehied Ade practisch geheel bestaat uit wei- de-gronden en de kosten per ha. dus heel wat lager komen te liggen dan in Roelofardensveen, is er in zoverre een overeenkomst, dat ook hier indien het plan wordt geaccepteerd een sanering van de woonkernen en bedrijven zal plaats hebben. Dit eventueel te saneren gebied heeft een oppervlakte van 3000 ha. en ligt in de gemeenten Alkemade (Oude- Wetering, Nieuwe Wetering, Rijpwe- tering en Oud Ade) en Woubrugge. Ook in deze buurtschappen van Alkemade is de woningtoestand niet rooskleurig. De kwaliteitskaarten ge ven een aantal te saneren woningen aan, dat ligt rond de 50 In Oude Wetering 92 van de 209 woningen, Nieuwe Wetering 67 van 117, Rijp- wetering 82 van de 163 en Oud Ade 25 van de 55. Behalve het feit, dat de rijksweg 4a hier een barrière gaat vormen voor het grondgebruik, waardoor een groot aantal parallelwegen en overbrug gingen nodig zouden zijn, wordt dit gebied gekenmerkt door eeh onvol doende ontsluiting en een slechte verkaveling. Uit een oogpunt van moderne be drijfsvoering is de waterhuishouding er onvoldoende. Er is veel windbe- maling, maar ondanks de waarde ring van deskundigen voor het waardevol element van landschaps aankleding door molens, meent men, dat deze aankleding niet mag druk ken als een extra last op het grond gebruik. Mechanische bemaling is veel goedkoper en de belangrijkheid daarvan ziet men nog meer op de voorgrond komen als in overweging genomen wordt, dat 37 van de melkprijs arbeidsloon is. Tevens gelegenheid tol woning en bedrijfssanering Het streven is daarom gericht op concentratie van de bemaling door verdeling van het gebied in bema lingscomplexen. De hoofdbemaling zal mechanisch zijn, de windbema- ling kan als hulpbemaling zo moge lijk dienst blijven doen. Deskundigen zien echter het mo- lenbehoud uit landschappelijke over wegingen niet als een taak van de landbouw, maar van molen- minnende instanties. Wat Alkemade betreft schijnt er reeds overleg te zijn om te komen tot een stichting van belanghebben den voor molenbehoud naar het voor beeld van de Alblasserwaard. Bij onderzoek is gebleken, dat ook de bedrijfsgebouwen zich vaak in een slechte toestand bevinden. Door ver plaatsing en nieuwbouw wil men een betere gebouwinrichting bevor deren, die in ons klimaat, dat het vee zeker 6 maanden op stal houdt, wel nodig is. Een dergelijke nieuwe opzet kan een grote arbeidsbesparing geven en maakt dus een meer economisch verantwoorde bedrijfsvoering mo gelijk. Deze ruilverkaveling is thans vol op. in voorbereiding en naar men verwacht, zal de stemming over dit project aan het eind van dit jaar plaats hebben. Ondanks de grote werken, welke in Roelofarendsveen op stapel staan, gaat dus ook het werk in de andere gemeentedelen door Als het verkavelingsplan Ade wordt aangenomen en dat ligt wel binnen de redelijke verwachting zal een uiterlijk verfraaid en een innerlijk sterker Alkemade geboren worden. Modern. Mevrouw: „Is 't nieu we tweede meisje er nog niet?" Eerste meisje: „Ja mevrouw, maar 't meisje, dat wegging had twee kaartjes voor de bioscoop en nu zijn ze er samen heen". Blauwtje. Hij: „Ik zou de zon van je leven willen zijn". Zij: „Dat is best! Als je dan ook maar 20 miljoen kilometer van me verwijderd blijft". Dubbelzinnig. Uit een brief: „Gisteren heb ik hier in Rome het Colosseum bezocht bij maanlicht. Het was* erg romantisch. Terwijl ik naar die oude ruïnes keek, moest ik steeds aan jou denken, lieveling". Reden. Vader: „Waarom hebt u mijn dochter ontslagen?" Directeur: „Nou, telkens als ik haar een brief dicteerde vroeg ze hoe bepaalde woorden gespeld worden. En dat zou nou niet zo heel erg zijn, als ik het zelf maar wist". Kan niet anders. „Als' ik zo'n grote sterke man was, zou ik me schamen om geld te vragen". „Ach mevrouw, vroeger vroeg ik er ook nooit om, maar sinds ik een jaar zonder aftrek heb gekregen, is me dat toch een beetje te gortig ge worden". Vreselijk. Mevrouw: „Ja Marie, dat gaat zo niet langer. Eergisteren klaagde mijnheer over het vlees en vanmiddag weer over de groente". Keukenmeisje: „Net wat u zegt, mevrouw. Met zo'n man is 't geen leven". Begrijpelijk. Zij: „Alle mannen, die me ten huwelijk gevraagd heb ben zijn rijker geworden dan jij!" Hij: „Daar sta ik helemaal niet van het kijken". Eet ze. „Kellner, dit bord is vochtig!" „Pardon meneer, dat is uw soep". Vaktrem. Tandarts: „Liefste, ik kan je net zo min missen als kies pijn". Geen grapje. „Ik wou, dat we de piano ook meegenomen hadden", zuchtte de echtgenoot, die drie kof fers en twee hoedendozen droeg, toen hij voor het vacantiereisje aan het station arriveerde.. „Probeer niet grappig te zijn", zei zijn vrouw dreigend. „Ik ben niet grappig", antwoord de de ongelukkige echtgenoot, „maar op de piano liggen de spoorkaartjes". Redenaar. De voorzitter van de buurtvereniging sprak een openings woordje op de toneelavond. „De op komst valt tegen", zei hij. „We had den gehoopt, dat de zaal zeker half vol zou zijn, maar ze is helaas half leeg". Aanleg. „Waarom heeft de meesterknecht je ontslagen?" „Nou de meesterknecht wandelt rond en kijkt of de andere goed doorwerken". „Dat weet ik wel, maar waarom ben jij ontslagen?" „Omdat de anderen dachten dat ik de meesterknecht was". Liefhebster. Een heer, die 't doen kon, liet zijn vrouw een pape gaai bezorgen op haar verjaardag. De vogel sprak elf talen en koitte hon- de,d gulden per taal. Toen de heer 's avonds thuis kwam, informeerde hy: „En, hoe vond je 't cadeau?" „Lief van je", antwoordde zijn vrouw, „hij is bijna gaar". „Bijna gaar", schreeuwde de echt genoot ontzet, „en hij spreekt twaalf talen". ,Dan had hij zijn bek maar open moeten doen", vond de jarige. 't Was mogelijk. Gast: „Wat is dat voor biefstuk?" Kellner: „Paardenbiefstuk, me neer". Gast: „Kunnen jullie zo'n beest 't zadel niet afnemen, voor je het slacht?" Inzicht. Jantje: „Hoe kan de vee-arts nou in een paard zijn bek de leeftijd zien?" Pietje: „Hij kijkt, of ie een kunst gebit heeft" „Dag lieveling, hartelijk gefeliciteerd met mij".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5