Het graf van Walsingham gaf Shakespeare-geheim niet prijs Scherp Na, HUiBERS Geboarteaankondiginyen Muzikanten van Aarlanderveen namen afscheid van hun pastoor Tien jaar verkennen in parochie van de Groenendijk Bouw aan de Wilhelminalaan verschoven naar Goudse Rijweg ZATERDAG 12 MEI 1956 DE LEIDSE COURAJIT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Lange tijd heeft de litteraire wereld in spanning geleefd of de bewering van de Amerikaan Hoffman, dat Shakespeare geen schrijver zou zijn geweest doch enkel zyn naam geleend zou hebben aan een toneelschrijver, die in ongenade was gevallen, op waarheid zou berusten. Shakespeare, de prins der Europese toneelschrijvers en dichters, die in de 16de en 17de eeuw zijn triomphen op het Engelse toneel oogstte en die na zijn c.ood onsterfelijkheid verwierf zou in het geheel geen toneelstukken geschreven hebben, doch de jeugdige Marlowe, die om politieke redenen Engeland had moeten verlaten, zou de stukken, die hij schreef, gepubli ceerd hebben op naam van Shake speare, die zich hiervoor door tussen komst van Sir Thomas liet betalen. Ook de naam Bacon is weieens ge noemd in dit verband en men grond vest de stelling, dat Shakespeare geen stukken geschreven heeft, op het feit, dat-men nooit handschriften van hem gevonden heeft, hetgeen Stassen ziet meer perspectief De Amerikaanse minister voor ont wapening, Harold Stassen, heeft vrij dag te Washington op een persconfe rentie verklaard, dat als gevolg van de jongste ontwapeningsbesprekingen te Londen „de vooruitzichten voor een duurzame vrede een weinig gun stiger zijn". Hij verklaarde, dat de Sowjet-Unie een uitstekend systeem voor grond- controle op de ontwapening heeft voorgesteld en dat hij eventuele ver dere brieven van Boelganin aan Eisenhower grondig bestuderen zou. Ook zei hij, dat de huidige be- wapeningswedloop n^et met inzet van alle krachten gevoerd wordt. Er zyn tekenen, die erop wijzen, dat de Sowjet-Unie wat minder vaart is gaan zetten achter de produktie van wapens en meer a&ndacht is gaan schenken aan de economische dan aan de militaire sector van de produktie. Tenslotte wees Stassen er op, dat vóór er ingrijpende ontwapenings maatregelen genomen kunnen wor den, eerst vele politieke problemen opgelost moeten worden. Hij noemde in dit verband de hereniging van Duitsland, de toestand in Korea, het' Midden-Oosten en het Verre Oosten, inderdaad enigszins zonderling ge noemd kan worden. WERKLOOSHEID LAGER DAN OOIT NA 1945. Gedurende april daalde het aantal werkloze mannen van 29.197 tot 21:567 terwijl de bezetting van de aan vullende werken daalde van 17.807 tot 13.579, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 47.084 met 11.938 afnam tot 35.146. Hiermede werd voor april een naoorlogs laagterecord be reikt. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen daalde van 3200 tot 2900. De vraag naar vrouwelijk per soneel vertoonde oen geringe stij ging, voornamelijk ten gevolge van de toegenomen behoefte aan vrouwe lijk kantoorpersoneel. NIET GOED OP DE HOOGTE. Omdat hij in april en augustus jl. stambonen had geteeld zonder hier voor vergunning te hebben moest een 53-jarige landbouwer uit Alphen a. d. Rijn zich verantwoorden voor de Haagse Economische Politierech ter. De verdachte gaf het tenlaste- gelegde toe. „Ik ben vroeger alleen koeboer geweest en ik ben 'n beetje gaan tuinen. Ik was niet op de hoogte", zo verweerde hij zich. De rechter vond dat hü zich dan maar wat beter op de hoogte had moeten stellen, want ook in het boerenbe drijf zijn immers de nodige voor schriften. Verdachte had de zaak kunnen schikken voor 200,maar dit be drag vond hij te hoog. In zijn requi sitoir zei de officier van justitie o.m. dat de telers zelf om regelingen heb ben gevraagd, want de teelt moet ge ordend zijn. Als er te veel wordt ge teeld komt er doordraai. Hij vorderde 150,boete of 30 dagen. Overeen komstig deze eis werd verdachte veroordeeld. Het Haags Gerechtshof sprak een 47-jarigè koopman uit Leiden vrij van de hem tenlastegelegde schuld- heling van door misdrijf verkregen koper, lood en ijzer. Deze metalen had hij gekocht van een vrouw van zekere F. Verdachte zei gemeend te hebben dat zij de vrouw van een broer van F. was, die installateur is en dus wel over afvalmaterialen kon beschikken. Het koper enz. was ont vreemd bij een elektriciteitsonderne ming. In eerste instantie was de verd. veroordeeld tot 2 mnd. gevangenis straf, waarvan e^n maand voorwaar delijk. De proc. generaal had beves tiging van dit vonnis gevraagd. POTLOOD en GEEST Oplossing no. 510. Horizontaal: 1. diva, 4. A. P., 6. giro, 7. klok, 9. at, 10. oer, 12. er, 13. voordeel, 16. Ot, 17. ge, 19. draperie, 22. e.a.. 23. aal, 24. de, 25. Zaan, 27. idem, 29. Rs, 30. egge. Verticaal: 1. dito, 2. Ir, 3. voortaan, 4. al, 5. poel, 6. gave, 7. kregelig, 8. kr., 11. ed, 14. oor, 15. eer, 18. leem, 19. daar. 20. pa, 21. idee, 22. Ez, 26. Alle teksten, uit die tijd bewaard, blijken copieën te zijn. De Amerikaan Calvin Hoffman, die een zeer diepgaande Shakespeare- studie gemaakt heeft, meende onge veer een jaar geleden, dat hij het bewijs voor zijn stelling, dat Shake speare slechts zijn naam aan de stuk ken gegeven had, te kunnen leveren. Hij beweerde, dat de originele hand schriften van de stukken in de graf tombe van Sir Thomas Walsingham moesten liggen en dat deze papieren het handschrift van Marlowe zouden dragen. Het gaf in Engeland heel wat be roering, toen de Amerikaan voor stelde de graftombe van Walsingham te openen, maar na veel onderhan delen, kreeg de Amerikaan enkele weken geleden toestemming van het ministerie van binnenlandse zaken om de tombe te onderzoeken. Het is een gevoelige teleurstelling geworden voor Hoffman, die 20 jaar besteed heeft aan het bewijzen van zijn stelling; de tombe bevatte geen enkel handschrift. Waarmede nog steeds niet bewe zen is, dat door Shakespeare wer kelijk de stukken geschreven zijn, die de wereld van vandaag nog altijd zoveel genot en plezier schenken. Wat ruimte in het arbeidsdwangbuis Dc Sowjet-Russische werknemers hebben in het vervolg het recht hun betrekking met een termijn van twee weken op te zeggen. Op arbeidsver zuim staat bovendien in het vervolg geen gevangenisstraf meer. Deze verbetering van hun positie danken zij aan een decreet van de op perste Sowjet dat verder inhoudt kwijtschelding van reeds opgelegde straffen voor arbeidsverzuim of het eigenmachtig verlaten van een be trekking; staking van reeds ingestelde vervolgingen. Voortaan wacht de werknemer die ongeoorloofd werk verzuimt een disci plinaire straf, een boete of ontslag. Het decreet is uitgevaardigd „om dat het verantwoordelijkheidsbesef van de werknemers groter is gewor- den'\ Haarlemmerstraat 123, Leiden Zeer onder de indruk van de emo ties van de afgelopen dag, doorgc bracht tussen de schooljeugd van de r.k. school, nam pastoor Jac. N. Omt- zigt te Aarlanderveen officieel af scheid van zijn. zo geliefde muziek vereniging. De secretaris, de heer C. G. v. d. Berg. heette alle aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde dat alles in het werk was gesteld om op deze avond op volle sterkte aan wezig te zijn, zelfs de militairen had den verlof gehad, om. hier te komen, daar vier muzikanten hun 25-jarig jubileum vierden. Over het feest viel echter een schaduw, omdat de gees telijk adviseur deze avond afscheid nam, na 22 jaar de vereniging met raad en daad te hebben bijgestaan. Bij deze gelegenheid waren voorts aanwezig, oud-directeur C. v. Dam, diens zoon A. v. Dam, de huidige di rigent en de ere-leden Th. Herr en P. Mol. Door overmoeidheid wilde de pas toor het niet te lang maken. Hij was zichtbaar bewogen door de beslom meringen welke aan zo'n afscheid voorafgaan. Hoewel ik er eigenlijk op dit mo ment niet toe in staat ben, aldus pas toor Omtzigt, heb ik deze gelegen heid niet willen missen, nu opnieuw vier muzikanten in aanmerking ko men voor het insigne van 25 jaór lidmaatschap. Helaas kan door om standigheden het insigne niet wor den overhandigd, omdat ze niet tij dig gereed zijn gekomen, doch de eer die jullie te beurt valt, is en mag er niet minder om zijn. In een persoon lijk woord richtte de pastoor zich tot ieder van de jubilarissen afzonder lijk t.w. de voorz. Joh. Poelwijk en LEIDERDORP Twee zilveren jubilarissen bij Touwfabrieken. Gisteren hebben de heren P. J. Philippo en P. Pikaar omringd door hun naaste familie, m de cantine van de n.v. Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp het feit herdacht, dat zij gedurende' 25 ja ren hun beste krachten hebben gege ven in dienst van deze vennootschap. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. de heer H. B. Haanappel toe komstig opvolger van de heer J. van Deventer, die helaas verhinderd was aanwezig te zijn, alsmede de heer P. Kuiper, bedrijfsleider, de heer D J. van de Moortel, hoofdingenieur van de Staaldraadkabelfabriek, de heren J. H. Witkamp en H. J. Dingjan, af delingschefs, alsmede vertegenwoor digers van Ondernemingsraad, toe zichthoudend personeel en jubileum commissie. De heer P. Kuiper heette alle aan wezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan de hoofdinge nieur D. J. van de Moorte). Deze richtte zich in het bijzonder tot de heer Pikaar, die voornamelijk gewerkt heeft in de Staaldr^adkabel. fabriek. Nog pas zes jaar kent spreker per soonlijk Pikaar, maar dat is voldoen de om een oordeel te geven. „Wij vie ren hier niet alleen het jubileum van een harde werker, maar ook vooral van een vakman! Nimmer was iets aan te merken op het product, dat uit zijn handen kwam en dat is op zich zelf een gelukwens waard". Namens de directie overhandigde de heer Van de Moortel tenslotte het zilveren V.T.-ernbleem en een ge schenk onder couvert. De heer P. Kuiper neemt dan an dermaal het woord en richt zich tot P. J. Philippo. Spreker schetst de ju bilaris als een goed vakman met een prettig karakter. „Onze producten moeten vóór alles kwaliteitsproduc ten zijn, en aangezien in de afdeling Hekelarij, waar Philippo werkt, de basis gelegd wordt voor alle «spinpro- ducten, moet in die afdeling naar de best mogelijke kwaliteit gestreefd worden. De afdeling moet liet dus hebben van vakwerk en daarom is een serieus werker als Philippo een zeer gewaardeerde kracht". Het is spreker een groot genoegen namens de directie een coucei't en de zilveren V.T.-medaille te mogen overhandigen. Dan is de beurt aan de heren D Houps en P. Hillebrand om namens de Ondernemingsraad en de jubi leumcommissie gelukwensen er fraaie polshorloges aan te bieden. Door beide jubilarissen worden woorden van dank gesproken. de heren S. Eijs, W. Herr on A. J. Verhage. De pastoor overhandigde als voorlopig geschenk ieder een doos sigaren. In zijn afscheidswoord zei de pas toor trots te zijn op deze hard wer kende vereniging, die, toen hij in Aarlanderveen kwam klein was, en nog in de kinderschoenen stond. Met belangstelling heb ik jullie werk ga degeslagen, en het is verheugend, dat ook bij de jeugd een goede geest heerst zo las ik nog deze week, dat de zoon van jubilaris Eijs z'n diplo ma B. bemachtigd heeft bij het on langs gehouden examen. Gezien het feit, dat ik een zeker muzikaliteit be zit, kon ik ook uw werk beoordelen. Ge zijt vooral de laatste jaren hard vooruit gegaan en ge hebt een peil bereikt, dat voor deze kleine plaats goed is. Zo iets brengt vanzelf grote financiële offers met zich mee. Wat dat betreft kon ge steeds bij mij aan kloppen. Ge hebt voor het installeren van het tambourseorps renteloze aan delen uitgezet en ik stel voor, dat ge mijn aandelen terug neemt, terwijl ik het geldende bedrag aan de ver eniging als laatste blijk van waarde ring schenk. Ik dank u allen voor de wijze waarop ge mij het vertrouwen hebt geschonken en ik hoop, dat de vereniging tot in lengte van dagen mag groeien en bloeien. Hierna dankte voorzitter Poelwijk de pastoor voor zijn bemoeiingen t.a.v. de muziek. Nu uw vertrek zeer nabij is mogen we wel wat aan de openbaarheid prijs geven. U heeft ondanks al uw zorgen voor onze pa rochie ons steeds royaal bedacht. We herinneren ons nog, dat toen de tambours geüniformeerd moesten worden, u ons met honderd gulden verrasten, weinige hebben dit gewe ten, en ik neem de vrijheid om dit vanaf deze plaats te verklappen, om maar een enkele geval te noemen. Daarnaast konden we steeds bij u aankloppen voor raad en nimmer kwamen we ongelegen. De pastoor dankte voor de sympa thieke woorden en nam afscheid van de muzikanten, die nog enige tijd bij een bleven. ALPHEN AAN DEN RIJN TIEN JAAR GRIMBERGEN. Naar mate de mens ouder wordt, kan in het algemeen worden gecon stateerd, dat hij aan vitaliteit inboet. Maar geheel anders is dit met een bedrijf dat in jaren toeneemt en heel *n het bijzonder geldt dit voor het nog jonge bedrijf, de constructie werkplaats van de heer H. J. Grim bergen. Dit bedrijf, tien jaar geleden uit een eenvoudige smidse gegroeid, heeft een enorme groei beleefd en staat thans vele malen uitgebreid glanzend van nieuwigheid voor ons. Deze woorden, welke ene felicita tie betekenden, sprak burgemeester Ed. C. Witschey vrijdagmiddag in de nieuwe werkplaats van de heer Grimbergen aan de Emmalaan, ter gelegenheid van de officiële herope ning van het bedrijf, de opening van een moderne showroom en de viering van het 10-jarig bestaan. Tien jaar geleden nam de heer Grimbergen, afkomstig uit Rijnsburg, de kleine smederij over van de heer H. Botter, die daarin zijn jaren had uitgediend. Nu is op die plaats een keurige showroom herrezen van rijwielen, motoren, haarden e.d. aanverwante artikelen en achter deze aanwinst en de woning staat verscholen een flin ke constructie-werkplaats, uitgerust met de benodigde machiner-iën. De heer Grimbergen begon er al léén, met steur» van zijn vrouw, die de administratie verzorgde. Nu vin den er ruim 20 gezinnen er' een be staan in dit bedrijf. Hierbij zal het hoogstwaarschijnlijk niet blijven, want de aankoop van een flink aan grenzend terrein voorspelt nieuwe uitbreidingsplannen, op de verwe zenlijking waarvan men wel geen 10 jaren zal behoeven te wachten als v/ij goed geluisterd hebben. De heer C. J. Winninghoff, die als voorz. van de pl. afd. der N.R.K.M. ae gelukwensen van de middenstands, organisatie aan zijn medebestuurslid en diens echtgenote aanbood, noem de het geheim van deze snelle groei van de onderneming van de heer Grimbergen diens vakmanschap, ijver, doorzicht, economisch inzicht en vooral diens voorbeeldenswaardi- ge verhouding tot het personeel. De heer Th. Rozestratm sprak na mens de collega smeden en als colle ga-lid en bestuurslid van de sme- denbond. Zijn gelukwensen werden voorafgegaan door de aanbieding van een bloemstuk. De waardering, medeleven en fe licitaties van het personeel werden vertolkt door de heer Kruit, die te vens een vloerkleed aanbood voor de showroom en aan mevr. Grimbergen bloemen gaf. De heer L. Duinisveld, een zwager van de ondernemer, vertolkte de ge voelens van de familie. Voor een leuke intermezzo zorgden een viertal kinderen van de familie grimbergen, drie jongens en een meisje, die in een aardig samen- spraakje de groei van het bedrijf onder woorden brachten, besluitend met een wens voor de verdere groei en bloei. Twee jubilarissen. Op 19 mei a.s. zijn bij de firma Ponsioen Zoon, technisch installatiebureau te Alphen a. d. Rijn twee jubilarissen. De heer J. de Hey herdenkt die dag zijn 40- jarig jubileum in dienst der firma en de heer A. Spaan is dan 25 jaar in dienst. BODEGRAVEN De medische dienst voor het ko mende weekeinde zal worden waar genomen door dr. S. Beye, Wilhelmi- nastraat, tel. 2118 en zuster van Wijk, Zuidzijde 14. Te Utrecht slaagden dezer dagen Het gezin is de eerste noodzakelij ke en natuurlijke gemeenschap, waarin het kind wordt opgevoed, geestelijk en lichamelijk. Opvoeden betekent: jeugdige onvolwassen mensen tot volledige ontplooiing van hun menselijke vermorgens te bren gen. Ook het onderwijs is een groot voornaam deel van de opvoeding. Ook dit behoort dus tot de ouders. Daar zij echter niet alles kunnen bieden wat nodig is voor een volle dig onderwijs, vertrouwen zij hun kinderen toe aan een goéde school, waar de onderwijzers in samenwer king met de ouders de opvoeding van de kinderen verder tot voltooiing brengen. Naast de school is ook de jeugdbeweging onmisbaar als aan vullende instantie van het gezin. De jeugdbeweging is een natuurlijk mi lieu, waarin de jeugd haar op groeiende zelfstandigheid ondervindt, beleeft en -tot uitdrukking brengt. Op een bepaalde leeftijd groeit de jeugdige mens over het gevoel van geborgen zijn in het gezin heen en wil in contact treden met de buiten wereld. De jeugdige mens wil op een bepaalde leeftijd zelf iets gaan doen, zelf gaan werken. Hij wil in zijn vrije tijd iets doen, waartoe zijn illusies hem aanzetten. De jeugdbe weging wil hem hiervoor de kans ge ven. Onder gezag en leiding van jeugdleiders, die toezicht houden, correcties aanbrengen en stimulerend werken kan de jeugdige mens zijn persoonlijkheid verruimen. Doordat hij dit doet onder leiding van ver standige leiders wordt ook zijn wil en karakter gevormd. De jeugdbe de heren G. van Dam en J. Roos voor het vakdiploma in het kruideniers- bedrijf. Zij werden opgeleid door de kruideniersvakschool te Utrecht. Tarieven weegbrug. Het weeg- geld van de pas geopende weegbrug bedraagt bij een gewicht van minder dan 3000 kr. 1.—; van 3000—6000 kg 1.50; 6000—10.000 2.—; 10.000— 20.000 kg ƒ.2.50; 20.CO—30.000 kg. 3.meer dan 30.000 kg 3.50. Voor het wegen van een ledige wagen is 1.verschuldigd. Het weeggeld moet onmidddellijk worden voldaan na de weging aan de waag- meester. De brug is ook disponibel voor det weging van auto's op grond van dé motorrijtuigen-belastingwet. Waagmeester is de heer L. Bokker, Nieuwe Markt 20, Bodegraven. DE KWAKEL Postduivenver. „Ons Genoegen'!. Bovengenoemde vereniging opende het seizoen biet een wedvlucht voor oude duiven. Deelname 287 stuks, los om 9.20 uur, met zwakke, westen wind, heieder lucht, zonnig weer, ver loop snel. Afstand 82 km. Tijd snelste duif 1358.53 m. per minuut, tijd laat ste duif 36.73 m. per minuut. Verkerk 110'1337; Vlasman 224; O- Cali per 37J'l151822253246 55; RekelhofZaal 45950; Jan maat 61427344349; M. Oui- per 8—28. Woerden 12—16—48; Ver hoef 17; Lunenburg 2024; de Horde 21—29—39—52; v. d. Sluis 26; Win ter 284551; Kranenburg 30—36; Pijnenburg 31—38; Bartels 33—58; Schippers 3541. v. d. Beid 4254. KDO. Het le juniorenelftal speelt op eigen terrein tegen Wilskracht, aanvang half drie. Het 2e junioren elftal speelt een uitwedstrijd tegen A.mbon, aanvang 1 uur, vertrek per auto om 12 uur vanaf de kerk. Handbal. De dames van het le elftal spelen op eigen terrein tegen Altior I uit Langeraar, deze wedstrijd vangt om 12 uur aan. GEMEENTERAAD BOSKOOP In de vrijdagmorgen onder voor zitterschap van burgemeester Verkerk gehouden spoedeisende raadsvergade ring kwam de gemeenteraad voor be langrijke besluiten te staan. Wethou der Van Nes was met kennisgeving afwezig. In verband met gemis van een zwembad, omdat het „Zuider- bad" door verbetering van de oever verdediging van de Góuwo moest verdwijnen en van de mogelijkheid tot het stichten van een noodzwembad. aan de Otweg moest worden afge zien, stelden b. en w. voor om de geboden gelegenheid tot het geven van zwemlessen voor de schooljeugd in het zwembad van de gemeente Waddinxveen, gebruik te maken. De heer Jorïgejan (Prot. Chr. Gr.) juichte het voorstel toe, maar was van mening, dat het vervoer van de kinderen met de gewone lijndienst van „Citosa" heel wat voordeliger zou uitkomen, waarop wethouder Taat antwoordde, dat er voor dient te worden gezorgd, dat de kinderen om negen uur op de scholfen zijn. Verschillende raadsleden waren eenzelfde mening toegedaan en stel den voor om van de lijndienst Bos koopRotterdam gebruik te maken, temeer omdat de bussen van deze dienst bij vertrek uit Boskoop en by terugkeer uit Rotterdam in Waddinx veen weinig of geen passagiers ver voeren. Uit de besprekingen vloeide voort, dat deze aangelegenheid ter dege zal worden bezien en zo enigs zins mogelijk ten uitvoer zal worden gebracht. De heer Dool (Arb.) sprak zijn teleurstelling uit over de trage vorderingen van het nieuw te stich ten zwembad en merkte op, datfcem niet bekend was, dat het noodzwem bad aan de Ötweg definitief van de baan was- De voorzitter merkte op, dat dit besluit is genomen in een vergadering van b. en w. en de zwembad-commissie. De heer Kooy (Prot. Chr. Gr.) stelde in verband met het trage vorderen van het nieu we zwembad de lakonieke vraag, of Waddinxveen in 1957 weer de gele genheid tot het geven van zwemles sen zal openstellen, een vraag, die de voorzitter uiteraard nog niet kon be antwoorden. Instelling van Woningbedrijf. Nu de 48 premie woningen aan de Goudse Rijweg, waarvan er intus sen twee -zijn verkocht, binnenkort in 1 exploitatie komen, dienen maat regelen te worden genomen om deze exploitatie in goede banen te lei den, aldus b. en w. Deze woningen zijn te onderscheiden in verschillende categorieën, t.w. premiewoningen, woningwetwoningen en woningen ge heel uit eigen middelen gefinancierd. Bij een juist inzicht in de exploita tie-inkomsten stelt elk dezer catego rieën afzonderlijke eisen, o.a. een overzichtelijk beeld van de vermo gens-toestand der woningen. Het hier voor aangewezen middel is de instel ling van een woningbedrijf, hetgeen wil zeggen, dat de adiministratie van het gemeentelijk woningbezit, geheel wordt losgemaakt van de begroting en de rekening. Aldus een zelfstandi ge administratie voor het beheer van deze woningen. Bij dit voorstel kwa men alle tongen los. De heer Noest (Arb.) opende de rij van sprekers door op te merken, dat dit een vraag stuk is met zovele problemen, dat er zo maar niet zonder meer besloten kan worden. Dit onderwerp zal eerst terdege moeten worden bezien. De voorzitter antwoordde hierop dat er toch besloten zal moeten worden, waaraan wethouder Taat toevoegt, dat alles wel ingewikkeld lijkt, doch in feite eehvoudig is. De heer Bulk (V.V.D.) was het tenvolle met de heer Noest eens en naar zijn mening was dit geen aangelegenheid om in een spoedvergadering af te handelen. De heer Verbey (K.V.P.J was ook van mening, dat eerst overleg met de woningbouwverenigingen moet worden gepleegd. Het slot van de dis cussies was, dat b. en w. voorstelden dat het college machtiging zou ver krijgen om hierover met de woning bouwverenigingen te spreken om zich daarna ernstig te beraden, welke beslissingen zouden moeten worden genomen, een voorstel, waaraan de raad zyn goedkeuring hechtte. Bouw van 22 Woningwet woningen. Daar met het bouwrijp maken van grond tén noorden van de Wilhelmina laan later kon worden aangevangen dan was voorgenomen, is de bouw van 32 woningen vertraagd. Teneinde enige continuïteit in de w'oningbouw te bevorderen komt het gewenst voor, deze bouw te verschuiven naar no vember e.k. en in de plaats daarvan over te gaan tot de bouw van "22 woningen aan de Goudse Rijweg, al dus een voorstel vgri b. en w. De procedure hiervan kan vlot verlopen, als de laatstbedoelde bouw wordt aangemerkt als een uitbreiding van de bestaande opdracht van de 15 wo ningen ter plaatse aan de fa. Rehorst te Waddinxveen. De fa. Rehorst heeft zich bereid verklaard om de uitbrei ding van de opdracht van 15 tot 37 woningen te aanvaarden tegen dezelf de prijs per woning als de bedoelde 15 woningen. In verband hiermede zal aan de direktie van de Wederop bouw en Volkshuisvesting uitstel worden gevraagd voor de bouw van de 32 woningen aan de Wilhelmina laan. De heer Jongejan verkeerde in de mening, dat het bouwrijp maken van het terrein aan de Wilhelminalaan reeds ver gevorderd was. De voorzit ter zeide hierop, dat het tegenover gestelde waar is. De bedoeling was, dat het terrein in november 1955 gereed zou zijn, doch men heeft hier twee maanden geleden eerst een aan vang mee gemaakt. De oude aan vraag blyft echter bestaan, zodat er geen sprake zal zyn van verdere ver traging. Het is verheugend, dat weer tot de bouw van 22 woningen kan worden overgegaan en hoe eer deze kunnen worden gegund, hoe eer zij klaar zijn. Hiermede bleek de raad het eens te zijn. weging is dus onmisbaar bij de gees telijke vorming van de jongeren. In de Groenendijk. Het is daarom ook een verheugend feit dat onze parochie ook een jeugd beweging heeft. De verkennerij. De ze bestaat nu 10 jaar. Reeds voor de oorlog waren in de parochie jeugd bewegingen, die in de oorlog zijn opgeheven. Nauwelijks was vrijheid en vrede in ons land terug gekeerd of pater Simon Remmerswaal O.C.D. verzamelde een groepje jongens om zich heen die onder leiding van en kele grotere jongens hun vrije tijd nuttig doorbrachten. Dit duurde tot 26 Maart 1946. Pater Avertanus Hen- nekens was inmiddels pastoor ge worden van onze parochie. Hij richt te 26 maart 1946 de Verkennerij op. Hij had het voorrecht enkele emi nente mensen in zijn parochie te heb ben, die hem hierbij hielpen. Deze mensen zoals de heer van der Putten, Jan de Jong Az, Dirk Spierenburg, Nico Wesselingh en nog vele ande ren hebben de eerte grondslagen ge legd voor de verkennerij, die van die dag af ging draaien onder de naam van St. Hubertusgroep. In uniform. Langzaam aan werd overgegaan tot het kopen van uniformen, deze werden aangekocht dank zij de fi nanciële steun van pastoor Henne- kens, die toen ook almoezenier was. Hopman Jan de Jong Az. wist de jon gens te bezielen voor het ideaal van verkennen, veel heeft hij gedaan voor de St. Hubertusgroep. Jan de Jong Cz. nam zijn taak als Hopman over, zijn enthousiasme en geest leeft nu nog bij onze verkenners. Omdat' het aantal verkenners toenam werd in 53 de verkennerij gesplitst in grotere en kleinere jongens. Dirk v. d. Ven werd hopman van deze laatste groep. Deze was altijd een trouw vaandrig geweest en in zijn trouw en eenvoud heeft hij jaren gewerkt tot het in standhouden van onze beweging. Na Dirk v. d. Ven werd Kees de Jong hopman, wij hopen dat onze jongens nog vele jaren onder zijn bekwame leiding mogen staan. Naast de ver kenners hadden we ook welpen. De ze volgden de oude wolf in de per sonen van Nel Kaptein, Sjaan Spie renburg, Maria de Jong. Rie v. Am sterdam, Toos de Jong, Toos v. Wie- ringen, Jo Streng Annie Pennings en- Nel Duindam. Thans staan ze onder leiding van akela Joke de Jong met als assistente Clazien Verdegaal. Jammer genoeg liggen de gegevens van onze verkennerij in Badhoeven- dorp, zodat ik niet alles nauwkeurig kan weergeven. Ik weet echter wel, dat er nog andere leiders zijn ge weest, aan wie onze parochie veel te danken heeft. Hard is er gewérkt voor onze jongens in deze 10 jaar. Vele werden aangetrokken door hun voorbeeld en begeestering, is het te verwonderen dat er in deze tien jaar ongeveer 100 welpen werden geïn stalleerd en 106 verkenners. Boys Dream. Op verschillende plaatsen hebben zij hun bijeenkomsten gehouden. Eerst huisden zij op de stalzolder- van Duindam, toen zochten zij hun toevlucht bij Jan Wesselingh en Ari de Jong in het zomerhuis. In 1953 bouwden zij zelf een prach tig clubhuis Boys Dream waar zij nu hun bijeenkomsten houden. leder- jaar gingen onze jongens op kamp: Hoevelaken, Oosterbeek, Oirschot, Velzenduin. Soest, Hoog-Elten, Heem stede, Smakt en Aagtdorp bij Ber gen ook dé welpen bleven niet thuis. Ze trokken uit over heel Nederland: Noord wij kerhout. Wassenaar. Eg- mond aan Zee, Limburg en de Be tuwe. Er is rede om dit 10-jarig bestaan te vieren. Dit gebeurt dan ook. Zon dag a.s. 13 mei is er groot feest. Za terdagmiddag slaan we in de polder onze tenten op. De welpen trekken naar Boys-Dream. 's Avonds hebben we een groot kampvuur, waar de up en downs in geuren en kleuren ver teld zullen worden. Zondagmorgen trekken we allen naar de kapeltent. waar dan een H. Mis wordt opgedra gen uit dankbaarheid voor alles wat God aan ons in deze tien jaar heeft gegeven. Het zal het hoogtepunt van deze dag zijn. Daarna hebben we een feestelijk ontbijt. Daarna een groot spel. 's Middags een diner en nog veel meer. Om half drie opening van het circus HULUS. Een circus ver zorgd door de pongens zelf, maar daarom ook een circus rijk aan acro batische toeren. Dit circus wordt ver toond aan alle schoolgaande kinde ren. De toegang is gratis, wij hebben gedacht dit gratis te doen, omdat wij hiermee alle mensen van de Groe nendijk willen bedanken voor hun stoffelijke gaven, die wij iedere week weer opnieuw van hun mogen ont vangen. 's Avonds is het circus toe gankelijk voor alle ouders van ver kenners en welpen, donateurs en ge nodigden. Een mooi feest zal het zijn, reeds maanden zijn oudere leiders en leid sters en de tegenwoordige staf aan het werk tot welslagen van deze dag. Een groot feest van dankbaarheid, een feest dat de inzet zal zijn van weer opnieuw beginnen en door zet ten. Als aalmoezenier van de St. Hu- bertus groep ben ik allen zeer dank baar voor het vele wat zij gedaan hebben voor onze verkenners en welpen. Allen, leiders en leidsters, aalmoezeniers zoals onze pastoor, verder pater Simon, pater Berthol- dus en pater Brocardus. dank ik. Tot slot een woord van flank aan onze afdelingsleider Herman van Niekerk. Verkenners en Welpen ik wens jullie een mooi feest en dan voor de toekomst een zonnig spoor. Blyft een goed verkenner trouw aan God, Kerk en Land. Een vriend voor allen en leeft met open oog in Gods natuur. Welpen doe steeds je best, wees gehoorzaam aan de Jung le-wet en doe gaarne aan anderen een plezier. Goede jacht en zonnig spoor. Aalmoezenier.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2