S)e CckióeSou „Eoka" nam wraak door twee Britten op te hangen REBELLIE Engelsen „Propaganda", zeggen de Oog om oog, tand om Russische nota over de kikvorsman Mgr. Nierman te Groningen tot bisschop gewijd President Tito weer naar huis toe ZATERDAG 12 MEI 1956 47ste JAARGANG 4? No. 13802 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ctp.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 DE CONFLICTEN OP CYPRUS en in Algerijë worden er niet gemoe delijker op; integendeel: zij ontwik kelen zich tot een bijzonder grimmig en kwaadaardig soort. Zowel Enge land als Frankrijk hebben de weg ge kozen van gewelddadige onderdruk king, maar de vraag is of zij wel op de goede weg zijn. Op Cyprus was de eerste daad van geweld: de verbanning van aartsbis schop Makarios naar de Seychellen. Resultaat: toenemende onrust en ver breking van de diplomatieke verbin dingen tussen Griekenland en Enge land. De volgende daad was de te rechtstelling van twee jeugdige Cy prioten, die terreurdaden 0 hadden gepleegd. In Athene is het daarop tot felle anti- Britse relletjes gekomen en op Cyprus heeft de „Eoka" de ondergrondse verzets-organisatie als represaille twee gevangen Britse soldaten terecht gesteld. De stemming op Cyprus en in Griekenland is zodanig, dat er geen land meer met de Grieken en de Cy prioten te bezeilen is. Hoe men op deze manier met elkaar tot overeen stemming denkt te komen, is ons een raadsel. In Algerijë gaat het dezelfde kant op. Dit z.g. „deel van Frankrijk" ligt thans zodanig met Frankrijk over hoop, dat een leger van 400.000 man rauwelijks voldoende zal zijn, om orde en rust in het land althans uiterlijk te herstellen. Ook hier heeft men de weg geko zen van het gewelddadig onderdruk ken van de ontevredenheid met als gevolg, dat dagelijks berichten bin nenkomen van moordpartijen, over valler) en in hinderlaag gelokte straf expedities. De Algerijnse Arabieren vormen guerilla-groepen, die gevaar lijk goed bewapend blijken te zijn, en duiken telkens dan hier en daar op om Franse nederzettingen te over vallen, uit te moorden en plat te branden. Het optreden "an de Franse soldaten heeft tot nu toe geen ander effect gesorteerd dan dat deze gue rilla-groepen steeds groter worden en het hele land in gisting gaat verkeren. De Franse kolonisten, die zo rumoerig hdbben aangedrongen op krachtige maatregelen, kunnen zich "nu gaan afvragen, of zij de eerste de beste boot naar het moederland zullen nemen of dat zij nog even zullen wachten, met het risico dat een thuisreis niet meer nodig zal zijn. Het nare van deze historie is, dat niet alleen de Algerijnen hoe langer hoe fanatieker worden, maar dat de haat tegen de vreemde overheersers zich langzaam maar zeker uitbreidt over geheel Afrika. Niet altijd zijn de blanke overheersers ook werkelijk on derdrukkers, maar dat maakt voor de fanatici geen verschil. Dat het vooral de bianken zijn, die het land in cul tureel opzicht ten voordeel strekken, is voor hen van geen betekenis; zij willen zich zelf zijn, onafhankelijk v an de vraag of zij het beter kunnen of niet. De Europeanen zullen zich ver trouwd moeten maken met de gedach te, dat de anders gekleurde volken onze leiding niet meer wensen te aan vaarden. Of de toestand er daardoor in de wereld beter op wordt, is een andere kwestie. tand De pro-Griekse ondergrondse verzetsleider op Cyprus heeft gisteren mee gedeeld, dat hij twee Engelse soldaten, die als gijzelaars werden vastgehou den, heeft laten ophangen als vergeldingsmaatregel tegen het ophangen van twee Cypriotische verzetslieden. Volgens de mededeling zijn de terechtgestelden de korporaals Gordon Hill en Ronnie Shilton, die resp. sinds december 1955 en april 1956 in handen van de Eoka, de Cypriotische verzetsbeweging, waren. In een officiële Britse verklaring, die in de Cypriotische hoofdstad Nicosia is uitgegeven, wordt echter verklaard, dat het niet mogelijk is te zeggen wat met de twee vermiste Britse soldaten is gebeurd of waar zij zijn. De vlug schriften van de Eoka, waarin de terechtstelling van de twee Engelsen wordt bekendgemaakt, zijn volgens de verklaring een poging om propagandistische munt te slaan uit het feit van de vermissing der twee mannen. „WIJ WILLEN VRIJ ZIJN". Te Nicosia werd de mededeling be kendgemaakt op de in het Grieks en Engels gestelde pamfletten, die waren ondertekend door de leider der Eoka, Digenis, op wiens hoofd de Britse autoriteiten een beloning van ruim honderdduizend gulden hebben ge steld. In -de pamfletten wordt gezegd: „Wij haten de Britse militairen niet, doch wij willen vrij zijn. Wij zijn ge dwongen om, ter verwezenlijking van onze vrijheid, dezelfde middelen te gebruiken, als de Britse bezettings strijdkrachten. De stoffelijke over schotten der terechtgestelde Britse militairen zullen niet aan hun fami lieleden worden teruggegeven, daar dit ook niet is geschied met de lijken der vermoorde Griekse patriotten". Men meent dat achter de naam „Di genis", George Grivas, voormalig ko lonel van het Griekse leger, die door de Britten voor de strijd tegen de communisten werd opgeleid, schuil gaat. Grivas is een rechtse Griekse nationalist. Hij heeft in ..Griekenland Einde van de vasten in Algerië Met een en twintig kanonschoten is vrijdag te Algiers het einde vah de Mohammedaanse vastenperiode aan gekondigd. De Franse troepen in Algerië bereiden zich voor op een niéuwe golf van gewelddaden van de zijde der opstandelingen. In het gebied van Oran worden de boeren gewapend tegen mogelijke aanvallen. Vrijdag meldden de Franse autori teiten, dat woensdag en donderdag acht militairen zijn gedood en acht tien gewond bij aanvallen van de op standelingen in de streek van Con- stantine. Bovendien werden zes-en- wintig Mohammedanen gedood en tien Franse burgers gewond. 218 Ver zetslieden sneuvelden in de strijd tegen de Franse strijdkrachten, „die vijfhonderd verdachte personen arres teerden". Bij Marnia-Nedroma, in de buurt van de Marokkaanse grens, werden donderdagavond twee en twintig rebellen gedood in een botsing met Franse strijdkrachten. In het gebied van Oran hebben Franse troepen, gesteund door de luchtmacht, 60 onstandelingen ge dood. Mgr Groesz krijgt gratie De Hongaarse aartsbisschop Josei Groesz van Kalocsa is door de Hon gaarse regering vrijgelaten met vol ledige kwijtschelding van zijn straf. Dit is vrijdag in Wenen door het door schoten van Britse militairen. Deze laatstén hadden hem gesom meerd stil te staan, toen hij bij hun nadering op de vlucht sloeg. Zij scho ten toen de jongen geen gehoor gaf aan het bevel. De gemeenteraad van Athene heef, vrijdag besloten, standbeelden voor de twee terechtgestelde Cyprische Grieken te doen oprichten. Voorts is dc Loekianoe-straat, waar aan de Britse ambassade is gelegen herdoopt in „Karaolis-Demetrioe- straat". Bonn komt toch over de brug Von Brentano, de Duitse minister van buitenlandse zaken, heeft te ken nen gegeven dat de regering te Bonn zal blijven bijdragen tot het ouder- houd van de in West-Duitsland gesta tioneerde geallieerde troepen. Het bedrag dat Duitslands bijdrage zal vormen, is nog niet vastgesteld, maar in elk geval zal Duitsland be talen totdat zijn eigen strijdkrachten v/at meer de moeite waard zijn. Enige maanden lang is er tussen de Duitse regering en Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Ver. Staten on derhandeld. Nog kort geleden deel de Bonn onomwonden mee, dat het na 5 mei de datum waarop de vo rige overeenkomst verviel geen cent meer zou betalen. Van dat stand punt schijnt Bonn nu teruggekomen te zijn. eerst teigen de Duitsers en later tegen de communisten gestreden. Nog een slachtoffer. Een vijftienjarige Griekse Cyprioot, die in Nicosia vlugschriften uitdeelde over de terechtstelling van de twee Britse soldaten, is bezweken aan ver- kikvorsman. In deze nota wordt ge wondingen, die hij had opgelopen zegd, dat opvarenden van de kruiser Londen betuigt spijt De regering van de Sowjet-Unie heeft een nota aan de Britse regering gezonden over de verdwenen Britse Athene protesteert fel tegen Engeland ln weerwil van het Griekse regeringsverbod tot het houden van demonstra ties, is het in Athene aan de vooravond van de terechtstelling van de twee ier dood veroordeelde Cyprioten Karaolis en Demetriou, in de Griekse hoofdstad tot felle anti-Britse en anti-Amerikaanse betogingen gekomen. De foto toont een menixte demonstranten in een Atheense straat. Zij dragen spandoeken mee, waarop o.m. valt te lezen: „Gangster-Haring, je zuit sterven". „Ordzjonikidze" in Portsmouth een kikvorsman nabij het schip hadden waargenomen. Deze nota werd vrij dagavond voor radio-Moskou voor gelezen, waarbij tegelijkertijd het Britse antwoord op de nota vermeld werd. Dit antwoord zou inhouden, dat de Britse regering haar spijt over het gebeurde uitdrukt en tevens mee deelt dat zij geen toestemming ge geven had voor deze operatie. In haar nota had de Russische rege ring er haar verwondering over uit gedrukt, dat de Engelse marine blijk baar geheime onderwater-operaties uitvoerde in de nabijheid van Russi sche schepen, die daar op een vriend schappelijk bezoek waren. Zij ver zocht het Britse ministerie van bui tenlandse zaken dan ook om een op heldering. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken weigerde vrijdagavond commentaar op de beide nota's te geven. Wapens bij mondjesmaat De drie grote westelijke mogend heden gedogen thans dat kleine hoe veelheden oorlogsmateriaal Israël be reiken. Zij doen dat om de militaire krachten in het Naburige Oosten in evenwicht te houden. De Verenigde Staten blijven weige ren Israël oorlogsmateriaal te leve ren maar gaan er naar 't schijnt mee alk koord dat Frankrijk en Engeland dat wel doen. De drie westelijke grote mogendheden zouden het hier over zondag in Parijs eens zijn gewor den. Oostenrijkse katholieke persbureau „Kathpress" meegedeeld. Mgr. Groesz, die op dat tijdstip de hoogste katholieke geestelijke in Hon garije was, werd in 1951 gearresteerd op verdenking van staats-vijandelijke activiteit en tijdens een monster proces tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld. In oktober van het vorig jaar werd zijn straf verzacht tot arrest in een klooster. Het is nog niet bekend of hij zijn kerkelijke taak als aartsbisschop zal mogen hervatten. Gezamenlijke verklaring President Tito van Zuid-Slavië is vrijdagavond, na een officieel bezoek van vijf dagen aan Frankrijk, per trein uit Parijs vertrokken op terug reis naar zijn land. Er waren, evenals tijdens het gehele bezoek, uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen. Vrijdagmiddag is na afloop van de Vrijdagochtend werd mgr. P. A. Nierman tot bisschop van Groningen gewijd in de kathedrale kerk van de H. Martinus te Groningen. Op de foto ziet men mgr. Nierman bij het betreden van de kathedrale kerk: Mgr. Nier man ziet men links. Het IJzeren Gordijn Hongaarse troepen hebben op be paalde, korte gedeelten van de grens met Oostenrijk landmijnen opge ruimd. Doch de prikkeldraadversper ringen zijn gebleven, evenals de met zoeklichten en machinegeweren uit geruste wachttorens. De Oostenrijkers vrezen dan ook, dat het hier slechts een verkiezings list betreft, die de Oostenrijkse com munisten moet helpen. Deze hebben de Hongaarse communistische autori teiten nl., als gemeld, 'enkele dagen geleden op demonstratieve wijze ver- zooht de versperringen aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens op te rui men. Ze zeggen nu, dat 't opruimen der mijnen een gevolg is van hun beroep. Ned. ambassade niet erkend De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, Sunarjo, heeft een opdracht gegeven aan de provinciale autoriteiten, dat alle brieven, die door de Nederlandse diplomatieke kanto ren worden verzonden en het op schrift dragen zoals „ambassade, conAulaat-generaal of consulaat", aan de afzonder moeten worden terug gezonden. In de instructie zet minister Su narjo uiteen, dat de Indonesische re gering voorlopig de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging als ambassade niet erkent. besprekingen tussen president Tito, president Coty van Frankrijk en pre mier Mollet een communiqué uitge geven, waarin de regeringen van Zuid-Slavië en Frankrijk de over tuiging uitspreken, dat een duurzame vrede slechts kan bestaan als de be trekkingen tussen de staten met ver schillende politieke en sociale stel sels gebaseerd zijn op eerbied voor elkanders vrijheid, soevereiniteit er territoriale integriteit en als de sta ten zich onthouden van inmenging in elkanders binnenlandse aangelegen heden. De beide regeringen zullen het streven naar ontspanning op basis van beperking van de bewapening en controle daarop voortzetten. Internationale hulp aan minder ont wikkelde gebieden is een belangrijke taak, waaraan de landen zich binnen het kader van de Ver. Naties dienen te wijden. Zuid-Slavië heeft in dit verband met instemming kennis ge nomen van het Franse plan voor een V. N.-orgaan voor economische hulp. IJsheiligen laten zich gelden Het weer in West-Europa blijft on der invloed staan van de circulatie op de Atlantische Oceaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag passeerde het koufront van een Oceaande pressie, die in snel tempo de Oceaan was overgestoken en die hedenmor gen tussen IJsland en Noorwegen was aangekomen. Het front bracht op de meeste plaatsen in ons land 2 tot 5 mm regen. Het wordt gevolgd door een rug van hoge druk. Deze zal in de komende nacht ons land bereiken en voor flinke opklaringen zorgen, zodat de temperatuur wat verder zal dalen dan in de nacht daarvoor. Deze rug wordt gevolgd door het front van een nieuwe de pressie, Gat zich vanmorgen nog midden op de Oceaan bevond; het is niet waarschijnlijk, dat dit front ons zondag al regen zal b- engen, maar wel zal in de loop van de dag de be wolking gaan toenemen, terwijl de wind uit zuidwestelijke richting zal aanwakkeren. In de temperatuur komt geen grote verandering. „Zwitserse Garde bestaat 450 jaren Ter ere van het 450-jarig bestaan van de Pauselijke lijfwacht, „De Zwitserse Garde", is door het Vatikaan een medaille uitgegeven. De ene zijde van de medaille toont de profilen van Z. H. Paus Pius XII en van zijn voor ganger Z. H. Paus Julius II, onder wiens bewind de garde werd opge richt. De keerzijde toont de eedsaf legging van een nieuwe garde-sol daat: met een hand op de vlag van de garde en de andere omhoog. Mgr. Jansen blijft kiezer Bij besluit van heden hebben B. en W. van Rotterdam besloten het verzoek van mr. A. Dirkzwager- om de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, van het kiezersregister af te voeren, omdat hij zich volgens adressant in vreemde staatsdienst zou hebben begeven, af te wijzen. B. en W. overwogen o.m., dat bij vroegere bisschopsbenoemingen hier te lande met betrekking tot de op neming in het kiezersregister van de tot bisschop benoemde Nederlanders nimmer moeilijkheden zijn gerezen, waaruit volgt,, dat op grond van de heersende opvattingen hierbij ken nelijk aangenomen is, dat de benoe mingen tot bisschop, zijnde de op dracht tot een kerkelijke bediening door de Paus, zijn gedaan in diens boedanigheid van hoofd der Rooms- Katholieke Kerk en niet van hoofd van de Vaticaanse staat. Voorts werd overwogen, dat Nederlanders iedere kerkelijke bediening mogen aan vaarden en dat slechts voor vreem delingen hiertoe koninklijke toe stemming is vereist. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot i zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). i ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met wisselende he- wolking. Vannacht iets kouder. Morgen overdag iets hogere tem peraturen. Overwegend matige wind, krimpend van noord-west naar zuidwest. 13 Mei zon op 4.51, onder 20.26; maan op 7.16, onder 23.48. 14 Mei zon öp 4.50, onder 20.28; maan op 8.31, onder Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 19 C. OSLO regen 9 KOPENHAGEN geheel bew. 13 ABERDEEN licht bew. 17 LONDEN onbewolkt 19 AMSTERDAM licht bew. 17 LUXEMBURG regen 15 PARIJS half bew. 19 BORDEAUX motregen 17 NICE onbewolkt 22 ZURICH geheel bew. 14 GENEVE regen 18 LOCARNO onbewolkt 21 ROME onbewolkt 24 MALLORCA onbewolkt 26 Korreltje 'Het grootste recht is dikwijls het grootste onrecht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1