70 Jaar haring en wittebrood in Leiden Siiij&vuaag. (De Stenen S p iehen Bestuur wordt maandag a.s. op Beestenmarkt gehuldigd Jaardag Ned. Klassiek Verbond opende met gymnasiasten-avond 3 October-programma in 1886 De onvrijwillige luchtschipper I. ZATERDAG 12 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Eén van Leidens populaire verenigingen herdenkt morgen haar veertien de lustrum. Die dag is het nJ zeventig jaar geleden, dat enkele Leidenaars onder presidium van de heer N. Brouwer, hoofd van een openbare school, besloten tot oprichting van de 3 Octobervereniging. Nog datzelfde jaar kon de eerste feestviering, zij 't niet op zulk een uitgebreide schaal als thans het geval is, worden gehouden. Op deze foto zijn twee historische ty pen van de uitdeling haring: en witte brood vereeuwigd. Met hoge hoed: de heer Zandvoort, bestuurslid van de S October-vereniging. Griekse professor spreekt te Leiden Als onderdeel van de Nederlands- Griekse culturele samenwerking zal prof. dr. A po stol os Dascalakis, oud- minister van onderwijs van Grieken- land en thans hoogleraar aan de uni- j versiteit van Athene, een lezing ko men houden in ons land. Het onder werp van deze voordracht luidt: „La fondation de la nouvelle Rome et l'Hellenisation de l'Empire de rOrient". De lezing zal voor de eerste maal j gehouden worden op maandagavond 14 mei in het academiegebouw dei- rijksuniversiteit te Leiden, Rapen burg 73 en voor de tweede maal te Amsterdam en wel op dinsdag 15 mei in de aula van het Allard Piersonmu- seum, Sarphatistraat 129. De voordracht is uitgegaan van de Allard Piersonstichting, de vereni ging Nederland-Griekenland en het Vooraziatisch-Egyptisch genootschap „Ex Oriente Lux". VINGERS AFGEKNELD. Gistermorgen om half twaalf raak- te een 24-jarige fraiser op de Grof smederij aan de Zuidsingel met de linkerhand bekneld in een schaaf bank van de draaierij. Hem werden drie vingers afgekneld. Octoberdrukte in 1926. Voor het Waaggebouw kijkt het Leids publiek naar het „Japans Dagvuurwerk". Op de voorgrond de „jubilaresse" van de uitdeling haring en wittebrood. Sindsdien is het steeds crescendo gegaan. Hiervoor behoeven wij slechts te herinneren aan tal van traditionele hoogtepunten, als de koraalmuziek, de uitdeling van haring en witte brood en zeker niet in de laatste plaats de optochten, die de Ver eniging en daarmede ook Leiden ver buiten „de wallen van de stad" een grote bekendheid hebben gegeven. Bekendheid niet alleenook waar dering voor de wijze, waarop dit feest der tien en tienduizenden, met uit zondering van de oorlogsjaren, jaar lijks wordt opgezet. Van deze waardering nu zal de Leidse burgerij maandag doen blij ken. In de kring van de vele sub commissies, die telkenjare het bestuur der 3 Octobervereniging trouw ter zijde staan bij de uitvoering van de feestplannen, is nl. het initiatief ge boren om het bestuur die avond een muzikale hulde aan te bieden. Contact werd gezocht met de Leidse Bond van Harmonie- en Fanfare-korpsen. Ook in deze kring vond dit plan qen warm onthaal. Alle aangesloten mu ziekkorpsen zegden spontaan hun medewerking toe, terwijl ook het ge meentebestuur bereid was een en ander mogelijk te maken. Besloten is om dit muzikaal festijn op de Bees tenmarkt (in de omgeving van molen De Valk) te houden. Verrassing. Reeds om half acht zal één der Leidse korpsen in de aldaar te plaat sen muziektent zorgen voor 'n feeste lijke ouverture, waarna om acht uur de muzikale hulde, waarvoor een speciale vorm is gekozen, een aanvang neemt. Tijdens dit feest van klank en kleur hebben de subcommissies nog een verrassing voor het jubi lerende bestuur in petto. Een ver rassing, waarover op dit moment nog het stilzwijgen wordt bewaard. Ver moedelijk zal deze muzikale geluk wens, welke ook nog een aardig be sluit krijgt, een klein uur in beslag nemen. PUBLIEK SCHANDAAL Ter inleiding tot de Verbondsdag van het Nederlandsch Klassiek Ver bond, welke heden in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" wordt gehou den, heeft de afdeling Leiden gisteren in de aula van het Gymnasium een feestavond georganiseerd. Tijdens dit gezellig samenzijn maakte de voorzit ter van het Verbond, mr. H. Schad- dee, de uitslag bekend van de on langs voor gymnasiasten en lyceis- ten gehouden opstellenwedstrijd en tevens die van de artistieke prijs vraag. Enkele inzendingen van deze prijsvraag worden heden en ook mor gen in „De Lakenhal" tentoongesteld. De voorzitter van de afdeling Lei den, mr. A. J. Sormani, opende met enkele woorden van welkom deze culturele avond, die dank zij het initiatief van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot tot stand is kun nen komen. Voor de spontane mede- Diamanten zusters in Leiden VIER JUBILARISSEN ONDERSCHEIDEN Zondag a.s. wordt in het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Leiden feestelijk het diamanten (60 jaar) professiefeest gevierd van de zusters Hieronyma (88 jaar) en Agatha (82 jaar). Zuster Hieronyma is sinds 1944 rustend te Leiden. Zij werd geboren in Oud- en Nieuw-Gastel (N.^Br.) en bij de burgerlijke stand ingeschreven als Maria Catharina Kostermans. Zij is keukenzuster geweest in Princen- hage en Breda. Zuster Agatha (Christina Helena v. d. Stok) is geboren te Leiden. Na in Leiden het examen zieken verpleegster behaald te hebben, is zij enige tijd als verpleegster in deze stad werkzaam geweest. Daarna werd zij aangesteld als moe der o.m. in Hillegom en Noordwijk. Sands 1951 is zy rustend te Leiden. Het feest begint hedenavond met de ontvangst van de zusters, die thans nog in het klooster te Breda zijn, in het St. Elisabeth-ziekenhuis, waarna een lof wordt gecelebreerd. Zondagmorgen om half negen wórdt tot intentie van de beide dia manten jubilarissen met assistentie een piedhtigg H. Mis opgedragen. werking zowel van leden als van niet- leden toonde mr. Sormani zich uiterst dankbaar. Hij droeg de leiding van de avond vervolgens over aan Hans van den Bergh, leider en conferen cier van het Amsterdamse Studenten cabaret „Publiek Schandaal". Hoog tepunt van het gedeelte voor de pauze was ongetwijfeld de opvoering van 'l op 12-jarige leeftijd door W. A. Mo zart geschreven zangspel „Bastien et Bastienne" door leerlingen van de Gem. H.B.S. voor meisjes onder lei ding van imej. S. Kruyt met aan de vleugel mevr. M. v. d. Heyden-Brakel. Tineke van Elk en Marijke Kamp man hadden als Bastienne en Bas- tien, de hoofdrollen. Anneke van der Huyizen vervulde ditmaal de rol van de tovenaar Colas. De woorden van dank en waardering evenals de bloe men, welke deze drie jonge meisjes na afloop in ontvangst hadden te ne men waren welverdiend! Mej. Kruyt en mevr. v. d. Heyden ontvingen ieder een boekeiubon. Na de pauze verscheen het Studen tencabaret „Publiek Schandaal" met medewerking van Hans van den Eei-gh, Annemarie Prins, Peter Lohr, Antoinette de Boer en Jaap van Luin voor het voetlicht. Onderwerpen van de meest uiteenlopende aard, zowel van tafelmanieren als van experi mentele poëzie werden aan diverse uitvoerige beschouwingen onderwor pen. Tussen de 'bedrijven door werd de voorzitter van. het Ned. Klassiek Verbond namens de. reiscomissie een splinternieuwe voorzittershamer over handigd. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus zn van M. A. Faasse en G. M. C. Wegman. Heinz Werner zn van W. Bodrij en G. M. de Waal. Jacqueline dr van J. Vavier en J. A. Koster. Johanna Petra dr van N. Nieuwenburg en C. Hogenes. Klaas zn van J. P. M. van Leeuwen en J. v. d. Visch. Hendrica Petronella dr van H. A. Wolffenbuttel en G. van Rijn. Margrietha Antonia dr van C. v. d. Berg en M. A. v. d. Ing. Anna Maria inelmina dr J. v. Emmerik en C. M. M. Verhorik. Jacobus zn van H. v. d. Meij en J. Noort. Ferdinand rillem zn van P. v. d. Brink en C. E. de Rooze. Maria dr van J. Helfen- sleijn en C. Jansen. Petronella Jo hanna dr van W. van Wageningen en A. van Leeuwen. Jacob zn van J. P. la Lau en C. A. C. Geeve. Overleden: A. Wasenaar, man 22 jr. W. Hoek, wed. van Van den Oever 59 jr. G. Tonkelaar, man 54 jr. Voor ons ligt het programma van de 3 October-vereniging in 1886. Het éérste programma dus, gedrukt bij P. W. M. Trap te Leiden, prijs 5 cent. De koraalmuziek waarmede de dag werd ingezet klonk van de Stadhuis toren en werd welwillend aangeboden door de H.H. Officieren der dd. schutterij. De bespeling van het carillon en het springen van de fontein prijken ook al op dit programma. Maar dan komt er een ingrijpende verandering, die er op wijst, dat de Leidse mannen niet voor hun zaak gewaakt hebben. Brood en haring werd n.l. in het Waaggebouw aan 1000 vrouwen uitgedeeld. De mannen ontvin gen echter in het gebouw „Nut en Genoegen" (ingang: Pieterskerkgracht) sigaren en bons voor bier. De optocht had nog niet die luister, die hij zich in de twintigste eeuw heeft verworven. De gesnorde heren, die in dreunende pas door de Breestraat gingen, vormden tesamen: 2 gelederen huzaren, het muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, de vereniging „Bouwkunst en Vriendschap", de typographische vereniging ,J^aurens Jansz. Koster", „Nut en Genoegen", de meubelma kersvereniging „Welvaart zij ons Doel" etc. Vlak acher het muziekcorps van het 4e Reg. Infanterie rolde een praal wagen aan de bewonderende blikken der burgerij voorbij: „Hulde aan de broeders in Amerika". 's Avonds speelde de stafmuziek van het Vierde in de tuin van Zomer- zorg, terwijl het muziekcorps der Schutterij een concert gaf op het Schut tersveld, dat xoerd gevolgd door een schitterend vuurwerk: „Een pyro- technische Hutspot". 3 OCTOBER 1925: Op 3 october 1925 ging er van de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden een ballon omhoog onder leiding van de bekende luchtvaarder de heer W. van Pottum. Juist op het ogenblik, dat het luchtvaartuig omhoog zou gaan, speelde een der bengels rond de ballon met een ballonkabel. Op de een of andere wijze slingerde het touw zich rondom zijn arm.met het gevolg, dat de knaap, Evert Magnin uit de Janvossensteeg, tot ontzetting van de dui zendkoppige menigte onder de mand bleef hangen. Terwijl de jongen nog aan het touw hing wist de commandant de ballon nog vóór de spoorlijn in de Broekerpolder aan de grond te zetten. De jongen kwam met de schrik vrijDe ballon ging tot 350 meter hoogte. De Leidse politie verklaarde later: „Had een agent de jongen gegrepen het verzuim hiervan werd haar n.l. later verweten dan zouden en de jongen en een agent de lucht in zijn gegaan! De balloncommandant moest nl. snel stijgen om boven de' huizen van Leiden uit te komen. Bij de foto: Van Pottum stijgt in de mand. Op de inzet: De onvrijwillige luchtschipper. op allerlei wijize behulpzaam, zijn bij de voorbereiding van het feest. Het is toch immers zo, dat vrijwel alle kin deren wat graag helpen om thuis iets lekkers klaar te maken. Eenvoudige traktaties, die zij zelf hebben zien „groeien", betekenen voor hen soms meer dan de duurste gerechten. Ook de keuken. Naast deze zelfwerkzaamheid van moeder en kind, wordt op deze ex positie ook belangstelling gevraagd voor de knutselcursussen en de voor lichtingsstand, terwijl uiteraard de keuken wordt ingeschakeld. Dinsdag is de tentoonstelling geopend van 2.30 tot 5en van 7.3010 uur en woens dag van 25 en eveneens van 7.30 tot 10 uur. LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand april 1956 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.023.590 en terugbetaald 993.892. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 914 en het aantal afbetaalde boekjes 200. Op 6.003 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 115.229 bijgeschreven. Er werden 569 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 13.003.98. Het tegoed der 37.640 inleggers be droeg aan het einde der maand ƒ26.111.580.12. Gezellige feestjes in huis Tentoonstelling Levendaal 1 Leiden A.s. dinsdag en woensdag wordt in het gebouw van de Commissie voor Huishoudelijke, en Gezinsvoorlich ting aan het Levendaal 1 een ten toonstelling gehouden onder het mot to „Huiselijke feestjes". Het is de bedoeling van de Commissie, die voor deze expositie reeds veel werk heeft verzet, om de Leidse huisvrouwen een inzicht te geven hoe zij met wei nig. middelen een gezellig feest kun nen voorbereiden. Iri dit verband wordt gedacht aan do komende Pinksterdagen, de ver jaardagen van de gezinsleden en ook aan de in juni te houdenvader dag. Niet alleen zal op deze tentoon stelling aandacht worden besteed aan het ontwerpen en vervaardigen van een alleraardigste tafelversiering en het bloemschikken, doch ook aan het klaarmaken van feestgerechten en handenarbeid. Het ligt in de bedoelin/g om de kin deren, die met moeder mee mogen komen, ook aan het werk te zetten. Ze mogen wat knutselen en moeder Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Psy chologie (cum laude) de heer J. M. van Meel te Katwijk a. d. Rijn; Doet. ex. Romaanse taal- en letter kunde mevr. A. v. d. Veen-Wiersma te Leiden; Doet. ex. Gen. II mej. M. L. v. Heerdt te Gorssel, en de heren H. P. J. Boerstocher te Voorburg, C. W. J. Beider te R'dam, S. Breven- der (U.S.A.), C. F. Hollander te den H'aag, D. T. W. Marijn te den Haag en H. A. Verbeek te Scheveningen; Semi-artsex. mej. E. H. A. Bloema te Leiden en de heren J. D. Arias (U.S. A.), Ho Tjong Djien te Oegstg.eest, R. S. Hulchin (U.S.A.) en H. van Wa- gensveld te den Haag; Arts-ex. de heren A. C. Bobbert te R'dam, R. C. M. Dalmeijer te den Haag, E. Engel- brecht te den Haag, L. A. H. Hogen- huis te Venlo, J. J. Kofman te Lei den en K. v. Tuijn te Leiden. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. zondag 13 mei zal de dienst wor den waargenomen door dr. den Haan, J asperse, Stof fers, Wijdicks en Van Aiphen. Dienst der apotheken te Leiden. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 12 mei 13.00 uur tot zaterdag 19 mei 8.00 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menscheid", Hooigracht 48, telefoon 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Zondag 13 mei is van 8.00 uur tot 24.00 uur alleen geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9. Heel geschikt voor deze prijs vraag zijn de verborgen hoekjes in Leiden, die slechts door een toe gangspoort of een smalle ingang te bereiken zUn. De fotograaf heeft te Leiden weer zo'n vluchthaven voor het stadsru moer gevonden. Propere huisjes op een rij, die als het ware door hechte muren van de boze buitenwereld zijn afgesloten. Ideale woonhoekjes voor bejaarden en huisgezinnen met kleine kinderen. Weet u waar de fotograaf dit huizenblok heeft gefotografeerd? De vorige week De meeste Inzenders hebben als plaats-aanduiding opgegeven „het huis aan de overzijde van de water- Dit is juist. Het huis is gelegen in De Waard, voorheen grondgebied van Leiderdorp, thans van Leiden. Eén van de inzenders schrijft ons. dat hij de helft van zijn jeugd in dit yr huis heeft doorgebracht. Zijn vader (Van Ulden) had hier nl. een scheepswerf. Het huis is thans in bezit van de fa. Zitman. Na loting werd de prijs toege wezen aan: Mej. Van Ulden, Roodenburgerstraat 62, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10