Bisschopswijding mgr. P. A. Nierman Tribunes in de kathedrale kerk te Groningen Limburgs echtpaar keerde terug van een vacantiereis naar Amerika Een erepiaatje in de krant voor Motorrijder met duo-passagiere vloog bij Bussum tegen autobus Miljoenen-dans Bejaardenwoningen geen extra huurfaciliteiten „Politeia" eist overdracht van Nieuw Guinea aan V.N. VRIJDAG 11 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Aan het fraaie hoofdaltaar met de vergulde zilveren tabernakeldeuren een juweeltje van drijfkunst uit de 17e eeuw in de kathedrale kerk van St. Martinus te Groningen vond vanmorgen de plechtige consecratie plaats van de nieuwe bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. Hij ontving de wijding uit handen van mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht. De consecrator werd hierbij geassisteerd door de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lemmens en door de bisschop van Launfu (China) en mrg. C. Kra mer O.F.M. De plechtigheid werd op het pries terkoor bijgewoond door de apostoli sche nuntius in Nederland, mgr. Pao lo Giobbe, en het voltallig Neder lands Episcopaat. "Voorts waren aanwezig mgr. St, Kuypers C.ss.R., apostolisch vicaris van Suriname; mgr. dr. J. W. L. Da- men, procurator van het Nederlands Episcopaat te Rome; mgr. J. Keiler, Ibissdhop van Munster; de vertegen woordiger van de wijbisschop van Osnabruck, mgr. von Dudloff; Dom Kapitular dr. Schaeper, president van het bisschoppelijk priestersemi narie te Osnabruck. De kathedrale kerk, het neo-Go- thische bouwwerk van dr. P. J. H. Cuypers, eind vorige eeuw gebouwd op de plaats waar in de 13e eeuw de volgelingen van de H. Franciscus van Assisië Minderbroeders hun kerk en klooster stichtten, was tot de laatste plaats gevuld met auto riteiten en genodigden. Om zoveel mogelijk ruimte te winnen waren enkele tribunes in de kerk opgetrok ken. Maar al waren op die manier een paar honderd plaatsen in de kerk extra verkregen, het Groninger werk comité onder leiding van de heer H. Rottinghuis heeft nog heel wat puz zels moeten oplossen om de genodig den en de vertegenwoordigers van elke parochie in het bisdom een Bejaardentehuis te~ Apeldoorn in brand Vuur in de nacht In de nacht van woensdag op don derdag omstreeks 01.30 u. is in het bejaardenhuis „Avondzon" te Apel doorn een brand uitgebroken, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch die door het uitermate snelle optreden van de Apeldoornse brand weer toch nog vrij spoedig kon wor den bedwongen. Toen de brandweer met de magyrusladder en het spuit- materiaal arriveerde, sloegen felle vlammen, die werden aangewakkerd door de vrij krachtige wind, uit het dak. Het vuur is door een smeulende vank, die van een snijbrander enkele uren daarvoor moet zijn afgesprongen, ontstaan bij een ex- pansievat van de centrale verwar ming dat zich vlak onder de kap bo ven de eetzaal bevindt. De brand woedde al spoedig in de gang naar deze eetzaal en in een aantal onbe woonde kamers, juist op de grens tussen het oude en nieuwe gedeelte van het gebouw. Dank zij het feit dat het gebouw hier van betonnen vloeren is voor zien kreeg het vuur geen kans de daaronder gelegen verdieping te be reiken. De brandweer is tot half vijf 's morgens met de nablussing befcig geweest. De totale schade, die vrij groot is, wordt door de verzekering gedekt. De bewoners van het huis onder vinden geen last door de verwoes tingen, die aangericht zijn. plaatsje te geven. De kerk was slechts op vertoon van speciale kaar ten toegankelijk. De plechtigheid begon met de in trede van de bisschoppen met hun gevolg. De consecrator en de bisschop pen met de wijdeling werden door de geestelijkheid afgehaald en naar het rijk met bloemen versierde en door feestelijk kaarslicht en schijn werpers belichte altaar geleid. On middellijk daarop begonnen op het priesterkoor de plechtigheden, die geopend werden met de voorlezing van de Pauselijke lastbrief door de secretaris van de consecrator.. De gezangen van de bisschopswij ding werden uitgevoerd door de geestelijkheid van de stad Groningen en de wisselende en vaste gezangen van de H. Mis door het koor van de kathedrale kerk onder leiding van de heer B. Sleumer. Cadeau van bisdom. Tijdens de receptie hedenmiddag heeft de voorzitter van het diocesaan- comité mr. C. J. J. W. van Gronin gen namens alle gelovigen van het bisdom het cadeau van het bisdom aangeboden. De dag werd besloten met een pontificaal lof in de kathe drale kerk, gecelebreerd door mgr. Nierman. De straten zijn veiliger dan hier „Het was in één woord prachtig", vertelde mevrouw F. P. H. Stassen, toen zij gisteren met de „Maasdam" uit Amerika terugkeerde, waar zij met haar man 14 dagen heeft door gebracht, omdat zij de 2.500.000ste bezoeker was op de „E-55"; „het was prachtig", vertelde mevrouw Stassen uit het Limburgse Spaubeek, „maar ik zou er niet willen wonen!" De veertien dagen zijn in Amerika door het Limburgse echtpaar niet in ledigheid doorgebracht, getuige het dagboek van mevr. Stassen, waarin zij alle bezoeken en ervaringen nauwkeurig opgetekend heeft. Het meest was zij getroffen door Washington met zijn brede, lage huizenbouw en zijn golvende par ken, hetgeen een grote tegenstelling was tot New York, waar alles tot aan de wolken reikt. „Ja", zei mevrouw Stassen, „het is er wel een beetje drukker, dan in Spaubeek, maar ik heb de indruk, dat het er minder gevaarlijk is op straat, dan hier in Nederland., om dat het verkeer uiterst gediscipli neerd is". In het hotel, waar het echtpaar lo geerde, was de slaapkamer voorzien van radio en televisie, hetgeen voor een vroege avond wel gezellig had kunnen zijn, maar erg vroeg zijn de wereldreizigers nooit in hun hotel gekomen, want Amerika is veel gro ter dan veertien dagen en de moge lijkheden schier onbeperkt. Het zwembad. Toen het echtpaar op koninginne dag een bezoek bracht aan een fa- MEISJE ONDER VRACHTAUTO Woensdagmiddag om vijf uur is het bijna 7-jarige dochtertje van de fami lie E. Hendriks aan de Langstraat te Deurne voor de woning van haar ouders onder een vrachtauto gelopen en dodelijk verongelukt. Zij liep met haar jongere broertje en zusje achter een tractor. Plotseling staken de drie kinderen de weg over, waarbij het meisje door de auto werd gegrepen. De chauffeur dacht aanvankelijk alle drie kinderen te hebben overreden, daar de kinderen op een afstand van ongeveer vier meter plotseling, voor zijn wagen te voorschijn kwamen. MIJNWERKER VERONGELUKT - Woensdag is op de 420 meterver dieping van de staatsmijn Wilhelimina te Terwinselen de 35-jarige onge huwde houwer H. C. Offermans uit Simpel veld in een sdhuifpijler door een uit het dak vallende steen aan het hoofd getroffen en op slag gedood. briek in Nieuw Yersey, waarmede de zaak, waar de heer Stassen werkt, zaken doet, hing de Nederlandse driekleur in top. De twee zoontjes van het echtpaar vinden het gesprek maar erg lang duren, want zij zijn enorm benieuwd of mammie aan het zwembad ge dacht heeft, dat zij gevraagd hadden mee te brengen. De koffers lieten weinig hoop op zo'n omvangrijk cadeau, maar me vrouw Stassen stelt haar kroost ge rust: Er is een werkelijk zwembad voor hen meegekomen uit Amerika, al is het niet zo heel erg groot; het zat heus in de koffer. En met die belofte stappen de twee jongetjes in de gereedstaande auto's, waar de gehele familie mee uit Spaubeek gekomen is om hun avontuurlijke leden weer veilig thuis te zien komen. Eerst werden echter nog even de bollen bekeken, want men was nu toch in de buurt, en daarna ging het naar het verwachtingsvolle Spau beek, dat het huis van de familie Stassen feestelijk versierd had. Twee doden Gistermorgen heeft zich om kwart voor tien op de rijksweg nr. 1 ter hoogte van Bnssum een ernstig ver keersongeval voorgedaan, dat aan twee jonge mensen het leven heeft gekost. Een autobus met deelnemers voor wandelmarsen rond Bussum, af komstig uit Utrecht, sloeg bij het kruispunt „de Gooise boer" linksaf. Een motorrijder uit de richting Am sterdam, de 23-jarige T. Jongejans uit Assendelft, die op weg was naar Markelo, moest hierdoor naar links uitwijken. Tengevolge van deze ma noeuvre kwam hij in hotsing met de tweede van een aantal hem tegemoet komende Duitse autobussen. De motor van de Duitse autobus vloog in brand; de motorrijder en zijn passagiere, de 28-jarige mej. C. Klein, eveneens uit Assendelft af komstig, kwamen onder de toeristen bus terecht en overleden vrijwel on middellijk. Paniek. In de autobus ontstond onder de vijftig uit Rheinen in Westfalen af komstige inzittenden een hevige pa niek; enkelen van hen sprongen door. de ruiten naar buiten en liepen daarbij verwondingen op. Personeel van een dichtbij gelegen benzine pompstation bestreed met schuimblus- sers het vuur van de brandende auto busmotor. Brandweren uit Naarden H. M. tie koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben woensdagmiddag op het paleis te Soestdijk de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, de heer Martino en zijn echtgenote ontvangen. We zien het gezelschap hier in de tuin achter het paleis: links de heer en mevrouw Martino; schuin achter de koningin de Italiaanse am bassadeur in ons land. l namen later het blussingswerk over en voltooiden het. Tengevolge van dit ongeluk word het enorm drukke verkeer op de rijksweg, waarlangs zich tallozen naar de Bollenvelden spoedden, gestremd. Niet lang echter. Rijkspolitie uit Huizen, Naarden en Bussum leidde de verkeersstroom langs parallelwegen om. De inzittenden van de Duitse auto. bus, die gistermorgen reeds om vijf uur uit Rheinen waren vertrokken, hebben per trein hun weg naar de Bollenvelden vervolgd. Zij verkozen dit vervoermiddel boven een inmid dels gecharterde nieuwe autobus. Las-apparaat deed garage vlamvatten In een garage aan de Pastoorstraat in de vesting Naarden waren woens dagavond enige monteurs aan het las sen met een acetyleen gascylinderap- paraat, toen plotseling met een hevi ge knal een grote steekvlam naar bujten sloeg, waardoor niet alleen brand ontstond in de garage, doch te vens het gas in de cylinder ging branden en de vuurspuwende cylin der de houten garage aantastte. De brandweer, die snel ter plaatse was, had de niet eenvoudige taak te voorkomen, dat de cylinder zou ont ploffen; met veel moeite lukte het deze met schuim af te dekken en nat te houden, waarna de cylinder op een wagentje werd geladen en vergezeld van spuitende brandweerlieden en kele straten verder in het water van een gracht geworpen. De garage en twee auto's liepen ernstige brandschade op; een ernaast gelegen woning kreeg aanzienlijke waterschade. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. „Rembrandts" komen naar hun vaderland Uit alle delen van de wereld ko men thans schilderijen van Rem brandt naar Nederland om daar de grote Rembrandt-tentoonstelling te sieren, die ter gelegenheid van het Rembrandtjaar samengesteld wordt. Met de K.L.M.-er „Rembrandt" kwam Woensdagmiddag de kostbaar ste lading kunstschatten, die ooit door een Russisch museum is afgestaan op Schiphol aan bestaande uit „De Heilige Familie", portret van Jeri- mias de Decker, „Saskia als Flora", „David en Jonathan"-, „Maartje Doo- ner" en de studie van een oude vrouw (1654), alle afkomstig uit de Ermitage te Leningrad. Enkele uren later, gistermorgen, arriveerde de „Maasdam" te Rotter dam met aan boord „Hendrikje als Flora", 2 studies van Saskia", 2 „Vermomde figuren te paard" en „St. Marcus, predikend in Venetië", afge staan door musea uit New York Fries in rechtzalen De Eerste Kamer toonde zich woensdag niet onverdeeld geestdrif tig over het voorstel van minister Van Oven om de Friese taal in de Friese rechtzalen toe te laten; slechts 19- van de 31 stemmen steunden het regeringsvoorstel. De minister vond het een recht van de Friezen om hun eigen taal te gebruiken, maar de v.v.d.-senator De Vos van Steenwijk meende, dat met het zelfde recht de Limburgers konden eisen om in de Limburgse rechtzalen hun dialect wettig te verklaren. CONFERENTIE IN KOPENHAGEN „MINDER ONTWIKKELDE GEBIEDEN" Prins Bernhard president. Van vrijdag 11 mei tot zondag 13 mei wordt in een ronferentieoord na bij Kopenhagen onder leiding van Z. K. H. de Prins der Nederlanden 'n conferentie gehouden over actuele problemen. De conferentie telt min der deelnemers dan die, welke het vorig jaar in Garmisch Partenkirchen is gehouden. Op de bijeenkomst zal o.a. worden gesproken over de ver houding tussen het westen en het oosten en over het vraagstuk van het verlenen van bijstand aan in ontwik keling achtergebleven gebieden. T eyler-jaaruerslag De bond van vermeende afgenamen van Pieter Teyler van de Hulst en Catharina Olthoff, waarbij zijn aan-, gesloten degenen die zeggen af te stamanen van Pieter Tej ïer van der -Hulst of van Catharina Olthoff en menen aanspraak te kunnen maken op het vermogen van de Teylerstich- ting te Haarlem, zegt in zijn jaarver slag t'hans veertien plaatselijke ver enigingen te tellen met 550 leden. Op verzoek van vele leden is een aanvang gemaakt met het stamboomonder zoek, waarvan de leiding berust bij de heer Oosterhoff te Wapenveld. Op 7 Juni 1955 heeft men een onderhoud gehad met de reehtsgeeleerde van de Teylerstichting, maar het contact is later in het jaar verloren gegaan. Minister Witte: Minister Witte acht geen aanleiding aanwezig het systeem van subsidië ring van de bouw van afzonderlijke woningen voor bejaarden, dat op ob jectieve wijze rekening houdt met de aan een bepaald woningtype ver bonden bouwkosten, te herzien. Even min acht hij het opportuun thans een verlaging van de huur van bejaarden- woningen door middel van een ver hoging van de aanvullende jaarlijkse bijdrage, welke ten behoeve van die woningen wordt verleend, te over wegen, nu het in het voornemen ligt om binnen afzienbare tijd een nadere algemene verhoging van de huur van vooroorlogse woningen tot stand te brengen. De minister kan nog niet medede len, wanneer een beslissing kan wor den verwacht omtrent de vraag in hoeverre er aanleiding is binnen het kader van de bestaande subsidierege lingen een aanvullende regeling te treffen voor de financiering van de verschillende in éénpensiuntehuis voor bejaarden voorkomend installa ties, zoals liften, centrale verwarming e.d. Deze zaak is onderwerp van in terdepartementaal overleg. De voort gang daarvan wordt zo veel moge lijk bespoedigd. Dit heeft minister Witter medege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Manen. Het dagelijks bestuur van de de mocratisch socialistische studenten vereniging „Politeia" is door het congres van de vereniging als volgt samengesteld: E. van der Kooy, praeses; R. N. Jolly, vice-praeses; H. E. Ruitenberg te Leiden, ab-actis; G. Epler, internationaal secretaris; M. R. de Jong. quaestor; H. Lange, hoofdredacteur. Naar het dagelijks bestuur mede deelt werden op het congres de vol gende resoluties aangenomen: „Het congres veroordeelt het kolonialis me van Nederland in Nieuw-Guinea en eist overdracht aan de Verenigde Naties". „Het congres veroordeelt de steun van de kapitalistische en zoge naamd communistische landen aan het feodaal geregeerde Arabië en betuigt zijn solidariteit met de held haftige strijd van Israel voor zijn vrijheid". Middeleeuwse pracht bij een vorstelijk huwelijk v W3ÊÊÊI In de eeuwenoude Notre Dame-kathedraal van Luxemburg fa het huwelijk voltrokken tussen prinses Elizabeth van Luxemburg en prns Franz-Fer dinand von Hohenberg. De foto toont het vorstelijk paar op hrt balkon van bet Luxemburgse paleis, wmivend naar de enorme menigte, an het hu welijk, dat met middeleeuwse pracht en praal werd gesloten, getuige was.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9