Dubbele basculebrug vervangt de draaibare 's Molenaarsbrug Weer 'n verbetering in Alphen Ring „Bloembollenstreek" van Boerenleenbanken vergaderde in Voormalig 4 R* L herdacht de gevallenen VRIJDAG 11 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 3tet uetiteet &te£t flag.e ei&ett Behalve dat er te Alphen aan den Rijn tal van wegen lopen en samen komen van meer dan lokale beteke nis. vloeien er tezamen tal van ri vieren en wateren van nationale en zelfs internationale functies voor het scheepvaartverkeer en ten nutte van de watersport. Beide omstandighe den brengen met zich mee. dat alt gebied tal van bruggen kent. In de loop van de laatste twintig jaren werden er verschillende oude brug gen afgebroken en ter plaatse of in de nabijheid door andere, betere kunstwerken vervangen. Maar ook zijn er oeververbindingen gebouwd op nieuwe punten waar de belang rijkheid van het wegverkeer dit ge bood. In de na-oorlogse jaren werd dit gebied zelfs drie nieuwe, formida bele bruggen rijker, waarvan twee met overwegend interlokale beteke nis. De derde is hoofdzakelijk voor het plaatselijk verkeer bestemd. Het eerst kwam de Provinciale brug over d« Rijn tot stand te Gouw- sluis, waar Rijn en Gouwe samenko men. Deze brug werd gerealiseerd voor het nationale verkeer over de Rijksweg van Rotterdam via Gouda en Alphen aan den Rijn naar Am sterdam. Daarna bouwde de gemeente Al phen de Koningin Julianabrug, de z.g. hooggelegen oeververbinding over de Rijn, welke brug eveneens een aansluiting geeft op de grote weg naar Amsterdam en Rotterdam. Deze brug dient ook het grotere plaatselijke verkeer. Dan volgde de bouw van een nieu we Alphense brug in het hart der gemeente, welke brug de oude, smal le en wankele twee-'klaps handbe- dieningsbrug heeft vervangen. Ook deze brug werd door de Provincie gebouwd. 's Molenaarsbrug. Nadat de dienst van de provin ciale bruggenbouw, gestationneerd te Alphen ondertussen ook elders, o.a. te Woubrugge, een brug heeft verwezenlijkt» over de Woudswete ring, zal men binnenkort weer Al phen tot zijn werkterrein hebben als de bouw van een nieuwe brug over de Heimanswetering, ter vervanging van de oude, draaibare 's-Molenaars- brug aan de orde zal zijn. Deze brug ligt in de secundaire verkeersweg UtrechtLeiden door het hart van de Rijnstreek. Zoals men zich zal herinneren is deze ouderwetse draaibare brug in de laatste oorlog door de Duitsers op geblazen. Provisorisch werd ze her steld en in elk geval bedrijfszeker gemaakt, maar het sterk toenemende verkeer, ook aan de lage zijde van de Rijn van oost naar west, stelt vooral na de oorlog zwaardere eisen aan wegen en bruggen. Ook de we gen in die contreien werden, worden en zullen ook in de nabije toekomst aan grondige herzieningen en ver beteringen worden onderworpen. Gelijktijdig met de bouw van een nieuwe brug aan 's-Molenaars, zal men o.a. de haakse bocht uit de weg r.emen van de Oudshoornse weg naar de Woubrugseweg ten oosten van de Heimanswetering. Hiertoe zullen het groene gebouwtje, bewoond door de familie Van Nood en het daarnaast gelegen pand, dat als bewaarschool tje dienst doet, worden afgebroken teneinde de hoek te kunnen verwij den en plaats te geven voor de brug. Verruiming invaart. De nieuwe brug komt ongeveer 35 meter noordelijker van de bestaande brug te liggen. Dit biedt tevens de mogelijkheid om ook de invaart voor de scheepvaart vanaf de Rijn aan merkelijk te verruimen. Opdat deze verruiming van de invaart zowel oostelijk als westelijk van de Rijn mogelijk gemaakt zal kunnen wor den, wordt voorts een gedeelte van het gebouw waar thans het provin ciaal kantoor is gevestigd, ten zuid westen van de Heimanswetering, af gebroken, hoofdzakelijk wat het voorste gedeelte van dit gebouw be treft. Over de bestemming van het blij vende gedeelte zijn nog geen omlijn de plannen. De genoemde provin ciale dienst gaat het gebouw in elk geval geheel ontruimen. Dit zal ver moedelijk reeds over een maand ge beuren. Dan gaat men de dan geheel gemoderniseerde villa van jhr. G. J. Stoop, honderd meter verder gele gen in de richting Leiden, betrek ken. Deze nieuwe aanwinst geeft het voordeel, dat men thans over een vrijwel permanente behuizing zal kunnen beschikken, waar voorts meerdere diensten van de Provincie onder een dak zullen zijn onder te brengen. Naar het nu reeds vaststaat komt daar de afd. waterbouwkundi ge werken, de afdeling wegenonder- houd en de afd. polderzaken. Technische gegevens. De nieuwe 's-Molenaarsbrug wordt een dubbele basculebrug, electrisch te bedienen. Het aanzien zal enigs zins doen denken aan de nieuwe Ko ningin Julianabrug. De doorvaart, 23 meter, wordt door twee klappen overbrugd, zonder pijlers, op een hoogte van plm. 4.50 m. Het beweeg bare gedeelte van de brug krijgt een rijweg van plm. 6,5 meter. Ter weers zijden komen trottoirs (voetpaden) van plm. 2 m breedte. Aan beide zij den zullen ruime viaducten toegang verschaffen naar de brug en zullen wegen, de z.g. grondlichamen op hun beurt weer aansluiting geven op de viaducten. Het grondlichaam aan de oostzijde van de brug wordt plm. 85 meter en vangt aan, vanuit Alphen gezien, even voor de villa „N'uova", en w'erdt een bestrate weg. De leng te van het oostelijke viaduct beloopt ongeveer 78 meter en krijgt een koudasphaltbedekking. Het westelijk grondlichaam wordt 85 meter lang en het viaduct aan dezelfde zijde 138 meter. De aansluitende viaducten krijgen een breedte van 7 meter en betegelde voetpaden aan weerszij den van ongeveer 1,5 meter breed. De viaducten worden betonnen kunstwerken. Op het grondlichaam wordt de rijweg iets smaller, n.l. 6,5 meter. Bij 's-Molenaarsbuurt en Wou brugseweg komen onderdoorgangen onder de viaducten. Aan de oostkant. Wat de oostkant betreft komt de nieuwe toegangsweg naar de brug achter de villa „Vredelust" om naar de Heimanswetering en vindt over de brug aan de westkant aansluiting op de bestaande weg even voorbij de villa van j'hr. G. J. Stoop. Uiteraard worden de nodige aansluitingen op andere wegen zo ruim mogelijk ge houden. Aan de westkant van de Heimans wetering moet voor het viaduct en de brug een doorgang worden ge maakt. Hiertoe worden de panden van de firma Bos, tussen de groen- tenwinkel van de heer A. van der Ende en de bakkerswinkel van de heer E. Visser, afgebroken. Door de afbuiging van de weg naar rechts hebben de desbetreffende autoriteiten bereikt, dat zo min mo gelijk huizen aan de bouw van de nieuwe brug ten prooi zullen vallen. Het bedieningshuisje* komt aan de zuid-oost-kant en wordt plm. 3,70 in het vierkant. De westelijke kelder voor de bascule wordt pl.m. 17.60 meter breed en de oostelijke pl.m. 14 meter. Zowel de brug zelf als de viaducten krijgen aan weerszijden ter bescherming van het publiek leuningen op de brug met spijltjes, z.g. „kinderdichte" afschermingen, tot een hoogtè van ongeveer 1 meter, en op de viaducten stijlen met regels. In het water komen nieuwe, hou ten remmingswerken, terwijl heel wat nieuwe oevervoorzieningen ge lijktijdig zullen worden uitgevoerd in beton. De onderbouw, voor de uitvoering waarvan ongeveer twee jaar werk bare dagen zijn gesteld, wordt 28 mei a.s. door Provinciale Staten aan besteed in opdracht van Ged. Staten van Z.H., in gebouw „Pulchri" te 's-Gravenhage om 11.30 uur. Geen belemmeringen. Als wij dit werk nader beschou wen en daarbij vooral ook letten op de kunstwerken waarop wij in dit kader al wezen in de aanhef van dit artikel, dan is het duidelijk hoe zeer het verkeer in ons land, zowel te land als te water, zijn eisen in toe nemende mate en met de dag klem mender stelt. De tractie wordt breder en zwaar der, de bewegingen drukker. Maar dit geldt in niet mindere mate voor het scheepvaartverkeer. De tonnen- maten klimmen en dat heeft tot ge volg dat de omvang der schepen in lengte en vooral in diepte en breedte in evenredigheid toeneemt. Vooral voor deze grote schepen vormde de oude houten draaibrug, de 's-Molenaarsbrug met haar nau welijks 8 meter doorvaartmogelijk- heid, een belangrijke belemmering in de waterweg RotterdamAmster dam en van Utrecht en Leiden v.v. en naar de beide grote havensteden, door het hart van de Rijnstreek. Want deze laatste belemmering wordt straks opgeheven en dan zul len er schepen van omstreeks 2000 ton gemakkelijk deze kortere „bin- nendoor'J verbinding kunnen volgen. Voor deze mogelijkheid zijn in .de loop van de laatste 30 a 40 jaren in de Rijn- en Gouwestreek al vele bruggen met grotere doorvaartmoge- lijkheid gebouwd, wij wezen al op enkele te Alphen aan den Rijn en om nog een paar te noemen: de hef- bruggen te Gouda (inclusief verleg ging van de vaart), te Waddinxveen, Boskoop en in Alphen aan den Rijn. Triduum voor bejaarden. De le den van de plaatselijke afdeling van de Ned. R.K. Bond van bejaarden en gepensioneerden „Sint Joseph" te Alphen aan den Rijn hebben ee* tri duum meegemaakt, dat gegeven werd in de kapel van het Sint Josephpen- èïon door pater J. van Dieren, de geestelijk adviseur van de diocesane •bond. De driedaagse kerkelijke bijeen komsten werden ingezet met een H. Mis voor de overleden leden van de bond; de tweede dag werd de H. Mis opgedragen voor de leden en de der de dag voor de weldoeners- Tijdens de H. Missen en de Loven van des middags hield de g.a. predi katies. Het triduum werd besloten met een gezamenlijk ontbijt in de Sint Jo- sepbzaal. Hieraan werd door ongeveer 70 leden deelgenomen, een mooi aan tal voor de nauwelijks een half jaar oude afdeling. Tijdens dit gezamenlijk ontbijt, waaraan ook werd deelgenomen'door de geestelijkheid van de parochie, hield de voorz. van de landelijke bond, de heer W. J. Heselaars een toe spraak waarin hij het doel en stre ven van de bond uiteenzette en de nieuwe pensioenwet belichtte. Ook de geestelijk adviseur van de pl. afd. kapelaan J. Sdhrama sprak enkele bemoedigende woorden ter voortzetting van de aktiviteiten, waarmede Alphen wel een heel goed voorbeeld geeft. De voorz.. van de afd. de heer H. Fakkeldij, dankte de leden voor de grote deelname en de weldoeners voor hun bijdrage om deze dagen mo gelijk te maken. BODEGRAVEN OPENING WEEGBRUG. In tegenwoordigheid van vele nota belen, vooral uit agrarische kringen, werd de nieuwe weegbrug officieel in gebruik genomen. De voorzitter I van de weegbrugcommissie, 't raads- lid W. Boer, begroette namens het ge meentebestuur de vele genodigden, in het bijzonder de vertegenwoordigers van LTB, OBTB de Holl. Mij. van Landbouw, aannemer Mulekhuysen en enkele heren van Van Berkel's Patent, die de weeginstallatie gele verd hadden. De heer Boer herin nerde aan de oude weegbrug bij het station, die te klein was gebleken. Thans beschikt onze gemeente over de modernste weegbrug van de Rijn streek met een plateau van 15 meter. Spr. dankte de gemeente voor de me dewerking. De heer v. Elk wees nog op het nut van de brug voor het be drijfsleven. Met een simpele hande ling zette vervolgens de heer Boer de brug in werking, nadat op het plateau een fonkelnieuwe koelvrachtauto van 't transportbedrijf „Transneerlandia" was gereden. Tot 12 uur werd gratis gewogen, waarvan vele bedrijven ge bruik maakten. Vergadering ,,'t Vinkie". De Bo- degraafse vogelliefhebbers kwamen bijeen in café „Het Bonte Varken" onder voorzitterschap van de heer K. Domburg. De leden maakten kennis met de nieuwe voorzitter van de Bond van Ned. Vogelliefhebbers, de heer G. Smit. Deze sprak over doel en stre ven van de nieuwe bond en vertelde een en ander over het opzetten van vogels waarna diverse vragen hier over vlot beantwoord, werden. Wedvlucht. De P.V. De Snel- vlucht organiseerde een vlucht over een afstand van 64 km. vanaf Roo sendaal. De duiven werden gelost om 8.30 uur. De eerste kwam binnen om 9.17 uur. De gemiddelde snelheid be droeg 1364 m. per minuut. De win naars waren: 1. A. Zuurveen 148; 2. P. Zeilstra 2—10; 3. J. Sterk 3—17; 4. J. van Rijn 56>19; 5. K. v. d. Veer 612>13. De eerste 20 duiven werden geplaatst. Esto. Esto I trekt a.s. zondag naar Boskoop om GDS te bekampen. Esto II heeft evenals Esto IH ook een uit wedstrijd resp. tegen VEP IH te Woerden en RVC Hï in Reeuwijk. De ring „Bloembollenstreek" om vattend 24 bij de Centrale Bank te Utrecht aangesloten boerenleenban ken. hield haar jaarlijkse vergadering in „Het Gulden Vlies" te Leiden. De voorzitter dr S. F. A. C. M. Ba ron van Wijnbergen herdacht in zijn openingswoord de heer Tj. Kuypers, die meer dan 30 jaren lid van het bestuur van de ring was geweest en vele jaren dq ring had .vertegenwoor digd in de landelijke Centrale Ring. Door zijn persoonlijkheid, inzicht en vooral als drager van de Raif f eisen- gedachte heeft hij zeer veel voor de organisatie betekend. De heer G. v. d. Marei bracht ver slag uit van de gehouden Centrale Ring vergadering. De Bedrijfsuitkomsten der locale banken geven reden tot tevreden heid. Wel zal met een verhoging van het onkostencijfer rekening moeten worden gehouden. De reserves van de gezamelijke locale banken hebben de 75 miljoen overschreden. Uitvoerig werd de crediètverlenen de functie der boerenleenbanken be sproken. Diverse zekerheden worden ter dekking van de credieten aan vaard. Bij de behandeling der agenda van de alg. jaarvergadering der Centrale Bank lichtte de heer ir Keijser. di recteur der Coöp. Centrale Raiffei- senbank te Utrecht, de rekening en balans uitvoerig toe. De resultaten over 1955 zijn bevredigend. Het to taal der spaargelden neemt van jaar tot jaar toe, ondanks het feit, dat naar pensioenfondsen en levensver zekeringmaatschappijen belangrijke sommen blijven toevloeien. In de kapitaalmarkt schijnt enige keer te komen. Gezien de toename der investeringen en vergroting der consumptie is het verwonderlijk, dat de kapitaalruimte nog zo is toegeno men. Het is goed oplettend te blijven aangaande de verdere ontwikkeling. Gewezen werd op het feit, dat de balans een totaal van f 1800 miljoen aangeeft, terwyl hiervan f 700 mil joen in eigen kring werd uitgezet. De agrariërs zullen voor ogen moe ten houden het belang van een goe de bedTyfsfinanciering. Hierin zullen de boerenleenbanken een belangrij ke taak kunnen vervullen door cre- diet-verlening op korte of langere ter mijn. Een geanimeerde bespreking volg de op deze toelichting. Tot lid van het bestuur werd in de vacature van de heer Tj. Kuypers gekozen de heer A. Jansen (Leiden), die tevens het secretariaat zal waar nemen, terwijl de heer G. v. d. Marei (Wassenaar) benoemd werd tot ver tegenwoordiger in de centrale ring. KOUDEKERK Uitstapje van bejaarden. Het jaarlijkse uitstapje met de bejaarden van Koudekerk en Hazerswpude- Rijndijk zal dit jaar plaats vinden op donderdag 5 juli a.s. Zoals steeds blijft ook thans het doel van deze reis een verrassing. De plattelandsvrouwen, die al druk met de organisatie van deze dag in de weer zijn, rekenen als van ouds op de medewerking van alle ingezete nen. opdat 5 juli een mooie dag voor de bejaarden mag word en- In de week vaa 14 tot 19 mei zul len de dames voor dit doel collecte ren. Kunst na Arbeid behaalt twee eer ste prijzen. Zowel in de eerste af deling, als in de marswedstrijd be haalde Kunst na Arbeid een eerste prijs. De eerste werd behaald met 317 punten en de tweede met 84 punten. NIEUWKOOP GIDSEN VOEREN OPERETTE OP. VRUCHTI 3NADE gezonde koele dronk Advertentie Eenmaal per jaar/geven de een ouderavond en voeren don -ge woonlijk 'n operette of iets van dien aard op. Zo is het a.s. zondag dan weer de avond van het jaar voor de gidsen. Op de operette in vier be drijven „De Bloemenfee en de prin ses" hebben zij maanden gestudeerd, De inspanning die de meisjes zich hebben getroost, kan niet beter be loond worden dan door een zaal vol toescshouwears. De gidsen rekenen er al vast op. WOUBRUGGE Zomerdienst provinciale brug. In gaande dinsdag 15 mei treedt de zo merdienst in werking bij de provin ciale brug over de Heimanswetering. Dit houdt ondermeer in, dat de brug op zondag voor het soheqp vaartver keer 'is geopend van 12.3018 uur. Z0ETERW0UDE Groten Polder. Onder voorzit terschap van de heer L. A. Droogh had woensdagmorgen de vergadering plaats van stemgerechtigde ingelan den. De rekening over het. jaar 1955 werd vastgesteld aan inkomsten op 11.457.51, uitgaven 8872.36, batig saldo 2505.15. Door een der leden van de financiële commissie werd opgemerkt, dat de financiële positie achteruitgaande is; het saldo is plm. 1O0Ü teruggelopen, terwijl het res tant van de subsidie ad 732.98 voor de gewone dienst is aangewend door dat alle uigaven voor de reconstructie van de molen tot 'half mechanisch gemaal reeds over 1954 waren gedaan in 1954. Bdj de (begroting kwam dit reeds tot uiting, want de polderlasten werden \lan 13 op 16 per h.a. gebracht. De begroting werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 10.800.53. De jaarwedden van de voorzitter en bestuursleden werden verhoogd tot resp. 100 en 60. Hoewel bij de samenstelling van de begroting hier bij nog geen rekening was gehouden, werd besloten tot enige verbetering van de molenaarswoning en aanslui ting van dit huis zo mogelijk op het elektrische net. Het bestuur stelde voor het onder houd van de polderkaden, dat nu op enkele ingelanden rust, voor rekening van de polder te nemen en de keur een desbetreffende bepaling op te nemen. De kaden van deze polder zijn door de gunstige bodemgesteldheid over het algemeen niet zorgwekkend. Op de uitgesproken vrees, dat de polderlasten aanmerkelijk zullen stij gen, waarbij gewezen werd op de korte termijn van aflossing van de lening die aangegaan is voor het re construeren en daarna reeds tot 15 zijn gestegen, kon het bestuur gerust stellende mededelingen doen. Ver schillende ingelanden, die nu geen onderhoudsplicht hebben, konden rich met het voorstel verenigen, omdat zij de billijkheid van het algemeen pol- Plechtigheden te Valkenburg Katwijk en Rijswijk Gisteren kwamen de oud-strijders van het v. m. 4e Regiment Infanterie naar Valkenburg en Katwijk voor de jaarlijkse herdenking van hun in de meidagen van 1940 in de gevechten rond het vliegveld Valkenburg ge vallen kameraden. Ook dit jaar had den zeer velen gehoor gegeven aan uitnodiging van het bestuur der Ver eniging van oud-strijders van het v.m. 4e R. I. De herdenking begon met het in top en daarna halfstok hijsen van de vlaggen op de Ere-begraafplaats te Valkenburg, Katwijk en Rijswijk. In de morgenuren vond een kerk dienst plaats in de Ned. Herv. Kerk te Valkenburg, waarin voorgingen P. van der Staaij, oud-veldprediker van het 4e R. I. en ds. D. Veldkamp, Ned. Herv. predikant te 's-Graven hage, die in 1940 predikant te Val kenburg was. In de kapel van het marinevlieg kamp Valkenburg werd gelijktijdig een H. Mis met militair eerbetoon voor de zielrust van de gevallenen opgedragen door de Hoofdleger-aal- moezenier mgr. kolonel H. J. J. M. van Straelen, die tevens de predikatie hield. De wisselende gezangen wer den gezongen door een koor, samen gesteld uit leden van het Madrigaal koor te Leiden. Oud-commandant afwezig. Na de godsdienstoefeningen begaf men zich naar de grote hangar van het marinevliegkamp Valkenburg, waar tijdens een gezamenlijke koffie maaltijd de voorzitter der Vereniging van oud-strijders, de reserve-kapitein H. Vlug de aanwezigen toesprak. Hij richtte daarbij een bijzonder woord van welkom tot de brigade-generaal Dijkstra, die de territoriaal bevel hebber vertegenwoordigde, de kapi teins Ulders en Van Rijswijk, die namens de garnizoenscommandant van Leiden aanwezig waren en de vertegenwoordigers van de comman dant van het M. V. K. Valkenburg, de Oorlogsschadestichting en de Ned. Bond van mil. oorlogsslachtoffers. Spreker sprak er zijn grote teleurstel ling over uit dat niet aanwezig kon zijn de oud-commandant van het 4 R.I., kolonel b. d. K. D. Buurman, die thans, voor de eerste maal ver stek moest laten gaan in verband met zijn gezondheidstoestand. De heer Vluig herinnerde er voorts aan hoe in de meidagen van 1940 een grote saamhorigheid en verdraagzaamheid ontstond, niet alleen tussen de strij ders onderling als ook tussen hen en de burgerbevolking rondom het vlieg veld, die ook eo zwaar te lijden had van de oorlogshandelingen. Als blijk hiervan noemde spreker het verheu gende feit dat de burgers van Val kenburg thans ook hun eigen doden herdenking laten samenvallen met de herdenking van de oudstrjjders.. Drukke Hemelvaartsdag in de Bollenstreek Het kille weer heeft tienduizenden toeristen niet weerhouden om de tnans in volle schoonheid prijkende bollenvelden ook op Hemelvaarts dag te bezoeken. Het verkeer wa; buitengewoon druk, doch de rijkspo litie heeft kans gezien alles in goed< banen te leiden en te houden, zodat er betrekkelijk weinig oponthoud is geweest. De Keukenhof zag ruim 40.000 bezoekers door zijn poorten gaan, onder wie vele uit Duitsland, Frankrijk en België, en voorts uit de Verenigde Staten en Engeland. Ook het Scandinavische bezoek was vrij groot. Op de parkeerplaatsen stonden ongeveer 5000 personenauto's en 400 autobussen. Voorts was het opvallend dat het aantal wielrijders, dat -de vorige dagen nog betrekkelijk gering was, nu zeer is toegenomen. Het pronkstuk van deze bezoekers was wel een extratrein uit Parijs, waar mede een groot aantal inwoners uit de lichtstad zijn intocht in de bol lenstreek deed. Niet alleen de Bollenstreek langs de "kust werd druk bezocht, ook „Sonsbeek Flora" in Arnhem ont ving ruim 21.000 bezoekers voor de helft buitenlanders, die zich door het slechte weer niet hadden laten weer houden, en kwamen genieten van de kleurenpracht van de hier tentoon gestelde bloemenschaf. derbelang tot bescherming van de polder tegen het boezemwater. Met algemene stemmen werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Bij de besprekingen over de kaden werd gewezen op de schade toege bracht aan de kaden langs Meerburg door motorvaartuigen ten dienste van de uitvoering van de rijksweg 4a. Tot leden van de commissie ter naziening van de rekening over 1956 werden benijoemd de heren G. W. van der Poel, L. C. v. d. Poel en P. RijnsBurger en tot p.v.v. leden, W. de Groot, W. de Jong en Jac. C. v. d. Salm. Het viswater van de Molenboezem werd verhuurd aan de Alg. Z. H. Hen- gelaarsbond voor 25. Bij de rondvraag werd door enkele ingelanden gewezen op de hoge wa terstand in de nawinter. De voorzitter en andere ingelanden geven dit wel toe maar erkennen de moeilijkheid voor de enkele boeren die nog willen blijven varen. Tijdens deze vergadering had de verkiezing plaats van een lid van het bestuur wegens periodieke af treding van de heer P. de Wit. De aftredende werd met algemene stem men herkozen. Kranslegging. Vervolgens begaf men zich naar Valkenburg, waar de deelnemers zich in de Marinus Poststraat opstelden voor de tocht naar de Erebegraaf plaats. Hierna begaf een gedeelte der ouds try ders zich naar Rijswijk, voor ae kranslegging op de Erebegraaf plaats aldaar, welke geschiedde door luitenant-kolonel b. d. B. Tesink. Katwijk. De overigen begaven zich naar de Cantineweg te Katwijk, waar men zich opstelde voor de tocht naar de Erebegraafplaats. Namens het ge meentebestuur waren hier tevens aanwezig de loco-burgemeester, wet houder H. P. Bloot en gemeentesecre taris D. C. O. Boekhoven. Het mili tair eerbetoon had hier op overeen komstige wijze plaats als op de be graafplaats te Valkenburg. De krans- leg-gingen werden verricht door res. kapitein M. Vlug, namens de vereni-. ging van oudstrijders en door wethou der H. P. Bloot, namens het gemeen tebestuur. De plechtigheid werd be sloten met een kort wijdingswoord door ds. P. van der Staaij, die hierna het Onze Vader bad. Vanaf de Cantineweg vertrok men tenslotte weer naar het M. V. K. Val kenburg, waar. na een rondrit over het terrein, met een bijekomst in de grote hangar de herdenking werd be sloten. SASSENHEIM Marinier omgekomen op Curasao Woensdagmorgen heeft zich, tijdens oefeningen door de mariniers in het „Spaanse water" op het eiland Cura sao, een noodlottig ongeval voorge daan. De marinier derde klasse (zëemili- cien), A. G. Heydt, oud 19 jaar, af komstig uit Sassenheim, is met een been verward geraakt in een touw van zijn samengebundelde bepakking, die tijdens de oefening zwemmend moest worden voortgeduwd. Door on. verklaarbare oorzaak is de bepak king gezonken, de marinier meetrek kend naar de diepte. Andere mari niers, die naast Heydt zwommen, hebben getracht hem te redden, doch hun pogingen waren ongelukkiger wijze vergeefs. Na een half uur werd het lichaam van het slachtoffer bo ven water gebracht, doch de levens geesten bleken geweken. Ledenvergadering „Ons Belang". De Coöperatieve Land- en Tuinbou wers Aankoopvereniging „Ons Be lang" hield haar jaarlijkse alg. leden vergadering. Na goedkeuring der no tulen, behandeling der ingekomen stukken, volgde bespreking van het Accountantsrapport over 1955, waar uit bleek, dat de omzet met 15.000 gestegen was tot ƒ468.000. Ook de financiële resultaten gaven een gun stig bééld. Na afschrijving op gebouw en inventaris ad ƒ.12.000 resteerde een winstsaldo ad 7800, hetgeen aan de reserve werd toegevoegd. Uit het jaarverslag van de direc teur, de heer J. Slingerland, bleek, dat de omzet kunstmeststoffen en zaaizaden gestegen was, die van de kalkmeststoffen wat terugliep, en die van bestrijdingsmiddelen zich hand haafde op het hoge peil van 1854. In totaal was de omzet 2175 ton. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende, herkiesbare lid van het bestuur, de heer G. Rotteveel, her kozen. In plaats van het aftredende, niet herkiesbare lid van de Commissie van Toezicht, de heer Aten, Noordwij k, werd de heer J. de Haas, Noordwij k gekozen. VOORSCHOTEN R.K. Vrouwengilde. Het r.k. Vrouwengilde hield haar laatste bij eenkomst van het winterseizoen '55- 56. Op deze avond lieten de dames, die deelgenomen hadden aan de ma- trassencursus zien, wat er op dit ge bied viel -te bereiken. Er waren ze ker wel een 25 matrassen in het bondsgebouw tentoongesteld. De af werking en de vervaardiging van deze gebruiksvoorwerpen was uit muntend. Zij waren practisch niet van nieuwe te onderscheiden. Er bleek trouwens voor d§ze cursus veel belangstelling te bestaan en gezien de behaalde resultaten, zal deze cursus in- het komende seizoen wel zijn vervolg hebben. Er waren op deze avond nog meer plannen voor nieuwe cursussen o.a. een naai-cursus en een cursus om te leren knutselen. Dit laatste in ver band met vele huiselijke feesten zo als St. Nicolaas en Kerstmis. Het is de bedoeling de dames de nodige vaardigheid bij te brengen in het in elkaar zetten van kleine en leuke attracties. Er werd gelegenheid ge geven om zich voor bovengenoemde cursussen, te melden bij het bestuur, die dan verder de plannen zullen uitwerken. Verder werden er op deze avond door het voorlichtings bureau van de Huishoudraad uit 's-Gravenhage 2 films vertoond. De ene film ging over de vlasverbou wing en de linnenfabricage, De an der ging over de inrichting van een hypermoderne Canadese keuken. Deze inrichting was zeer aantrekke lijk. maar de manier waarop de Ca nadezen zich zo'n droomkeuken aan schaffen een afbetalingssysteem is voor ons Nederlanders bepaald niet aanlokkeliik. Het uitstapie van dit jaar naar Valkenburg blijfkt wel zeer in de smaak te vallen. Er be- tpot veel animo voor. Reeds een 60- tal dames gaven zich hiervoor op.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6