De MRomme-brommers„ doorbraken gisteren reactionaire windvlagen Maak een LEG DE TOEKOMST IN VEILIGE HANDEN Nederlands rundvee na 5 jaar hard werken tuberculose-vrij Soldaat schoot z'n zus neer Te dure boerderij VRIJDAG 11 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 10.000 Tuften mee Gouda daverde! Zoet dromend liep gistermiddag mej. K. M. Brand uit Pijnacker met haar verloofde op de Bentinckweg te Rotterdam, toen achter haar luid- knallcnd een brommer stopte en een oud-collega, de heer C. P. Kriek uit Voorburg, haar vroeg of zij zijn „Stertocht-plak" in ontvangst wilde nemen; ze kon er een radio mee winnen! Mej. Brand stak de „plak" in haar tasje en dacht er niet meer aan, tot dat rond vijf uur de heer W. Honout haar uit Gouda opbelde om te ver tellen, dat de heer Kriek bij de grote Bromfietsstertocht der K.V.P. de bromfiets gewonnen had, waardoor zij automatisch in het bezit kwam jran de radio. Dit was het feestelijke slot van een brommerige dag, waaraan de weer goden tevergeefs gepoogd hadden een dreinerig karakter te geven. Uit alle delen van Nederland wa ren duizenden brommers en brom- sters naar de achttien eindpunten getuft, hun weg zo kiezend, dat zij 40 kilometer aflegden en omstreeks half vier had het witte Waagggebouw op de pittoreske Markt van Gouda rond 350 brommers onder zijn hoede genomen, terwijl de berijdsters en berijders in de toneelzaal van „Con cordia" bijeen groepten in grote ver wachting, wie de prijzen uit het vuur zouden slepen. Brommen en lopen. Grote bussen namen de ïnvulfor- mulieren in ontvangst, waar de deelnemers (sters) vijf vragen op verkeerstechnisch terrein hadden moeten invullen en uit deze bussen moesten de prijzen rollen, die zo verleidelijk op het toneel uitgestald stonden. De propaganda-leider van de K.V.P. de heer Honout, sprak in het wel komstwoord de wens uit, dat de deelnemers (sters) de 'komende we ken even hard voor de K.V.P. zullen lopen, als zij de uren daarvoor ge bromd hadden. Drs. W. K. M. Schneltzer, lid van het K.V.P.-partijbestuur, trok ver volgens een parallel tussen een bromfiets en de K.V.P.-verkiezings- strijd, hetgeen een voor de K.V.P. zeer voorspoedige 13 juni in het vooruitzicht stelde. Zoet-zuur. Nadat de heer Honout vervolgens 11 goed-ingevulde vragenlijsten uit de bus te voorschijn had gediept, kwam de spanning er eerst goed in, want deze 11 gelukkigen konden zelf beslissen of zij een pakje Goudse wa fels of de brommer wilden hebben, door een gesloten enveloppe te ne men van de bestuurstafel. De heer H. W. v. Leeuwen, Voor weg 67, Alkemade, die zeer voor spoedig begon hij kwam als eer ste uit de bus bleek zijn hart aan Goudse wafels 'te hebben verloren, evenals de heer Borst, uit de E. de Grootstraat 22, Noordwijk aan Zee, die als tweede uit de bus kwam. De heer Th. H. v. d. Berg, Here- weg 387, Lisse, nam vafi de tafel de enveloppe weg, die hem recht gaf op een bromfiets-regenscherm, het geen even later een erg praktische keus bleek, toen na afloop de wol ken het regenwater niet meer vast konden houden en een 'mistroostig motregentje de brommers en brom- sters op hun weg naar huis verge zelde. Op andere plaatsen. In vergelijking met de andere ne gen startplaatsen heeft Gouda het bescheiden gedaan. In Den Bosch arriveerden gister middag rond 1.500 brom-geestdrifti- gen met het k.v.p.-vlaggetje aan hun stuur bij het Casino en in Tilburg startten alleen al 500 brommers, die georganiseerd een rallye reden naar Breda; deze rallye heeft moeilijkhe den met het tijdschema gekregen en de voorzitter van de k.v.p., mr. Van Doorn, die de rallye-rijders(sters) in Breda opwachtte, stelde een nieuwe rallye en een nieuwe bromfiets in het vooruitzicht. In Alkmaar maakten de vele hon derden deelnemers na de prijsuit reiking een ererondje door de stad met aan de kop de prijswinnaars, wier halzen echte lauwerkransen sierden. Alhoewel enkele dagen voor He melvaart het partijbureau in Den Haag pas 4.000 deelnemers(sters) ge noteerd had, liep dit aantal met sprongen op, toen in de diverse ste den en dorpen depóts opgericht wer den en de verwachtingen liepen rond de 15.000 deelnemers (sters). De regen, die in vele delen van Neder land krachtdadiger tussen beide kwam, dan in onze provincie, heeft ongeveer een derde van dit aantal afgeknabbeld, zodat ruim 10.000 Romme-brommers luid-knallend ge heel Nederland hebben doen weten, dat de k.v.p. onrembaar op weg is om op 13 juni a.s. vpend en vijand verbaasd te doen staan. Promotic van pater Geurts uit Leiden De rector van het R. K. Lyceum aan de Matiënpoelstraat te Leiden, pater P. A. M. Geurts o.f.ra., zal op vrijdag 18 mei a.s. om 4 uur aan de R. K. Universiteit te Nijmegen pro moveren tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Het academisch proefschrift ter ver krijging van de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte handelt over „De Nederlandse opstand in de pamfletten 15661584". Promotor is prof. dr. L. J. Rogier. K.A.B.-FILM „BEVOCHTENWELVAART" In verband met haar landelijke pro- paganda-acties heeft de K.A.B. een korte film van ongeveer een kwar tier laten maken, die onder het op schrift „Bevochten -Welvaart" een beeld geeft van hetgeen sinds de ravage tijdens de oorlog is verricht voor de materiële welvaart van ons volk. Pollygoon-Profilti heeft deze rolprent, scherp van fotografie, ver vaardigd en uit haar archief geput om enkele herinneringen uit het be zette land en aan de onderdrukker te toetsen aan de vrijheid, die we nu al weer elf jaar hebben herkregen. Het is alles heel suggestief en we waarderen de toelichting, dat het goed is, nu en dan te worden her innerd aan het verleden. Eerst in het laatste deel komt de film tot beelden van de wederopbouw en de gegroeide welvaart. Maar het komt ons wat eenzijdig voor, als de commentator toelicht, dat dit alles is verkregen, dank zij de werkzaamheid van de K.A.B. Inderdaad heeft ze daarin een groot werkzaam deel ge had; maar toch ook anderen hebben met vlijt en volharding meegeholpen aan de materiële opbouw van ons land. Juist in een proganda-film voor de K.A.B. hadden we graag iets meer willen zien over de verenigings-werk- zaamheid. Met al de eigen instellingen op de achtergrond zou dat zeker niet moeilijk te verfilmen zijn geweest niet in de zin van een documentaire alleen, maar met kernachtig filmrijm als de beste proganda die bovendien het langst in het geheugen overblijft. w De verkiezingsstrijd is in Neder land allerwege gestart' en iedere par tij belooft gul een hemeltje op aar de, als de goede stemmer op 13 juni a.s. het hokje achter haar naam wil invullen. Er zijn partijen, die heel veel be loven en die werkelijk geremd zou den moeten worden in hun goedheid; andere partijen pakken het meer ernstig aan en beloven enkele tast bare zaken, die bereikt kunnen wor den. Nederland heeft na de oorlog niet zo heel slecht „geboerd" en als we hierbij de k.v.p.-politiek bezien, dan ontdekken we een zeer vaste en reeële koers in haar streven. Deze, tijd van felle ontwikkeling en stormachtige hervormingen eist een beleid van nuchter overleg en, nuch ter als haar aanhang, is de k.v.p., die zich niet te zeer verblinden laat door stormachtige toejuichingen, doch die Athene bruiste en kookte over met kalme blik de mogelijkheden be ziet en nastreeft. Om echter deze vaste hand sterk te doen zijn zal een zeer klinkende stembusoverwinning op 13 juni a.s. nodig zijn, want deze tijd beslist niet alleen over deze generatie; vele ge neraties na ons zullen de invloed van deze tijd-van-wording ondergaan en de doorvoering der katholieke maat schappij-leer is alleen veilig in han den van de k.v.p., die in haar vanen: rechtvaardigheid en vrijheid voor allen geschreven heeft. Bijgaand affiche straat momenteel reeds van honderden gevels en dui zenden ramen het is nog aan te vragen bij de heer Th. de Wilde, Zoeterwoudsesingel 120, tel. 24557 en over enkele dagen zal het num merbiljet voor de ramen verschijnen, waarmede iedere katholiek uitge nodigd wordt op 13 juni a.s. zijn stem uit te brengen op NUMMER EEN Nederland is vrij van rundertuber* culose. Na vijf jaar intensieve bestrij ding, waarbij geleidelijk ruim een half miljoen reactie dieren werd af gevoerd, telt thans de veestapel bij na drie miljoen stuks gezond melk vee. Deze zullen nu geen bezwaar meer voor de volksgezondheid kun nen opleveren. De kosten bedroegen honderd miljoen gulden, waarvan de helft door de Marshallhulp, de ande re helft door de boeren en het be drijfsleven in het algemeen werden gestort. Minister S. L. Mansholt, die het woord voerde in een vergadering van het landbouwschap, bracht dank aan' de Ver. Staten voor de grote steun bij het moeilijke werd verleend. Hij huldigde de boeren, hun organisaties, de gezondheidsdienst voor dieren, de veeartsen en zijn eigen medewerkers in de veeartsenij kundige dienst, wel ke laatsten in goede harmonie stimu lerend en controlerend werken, voor de vele. arbeid en de grote toewij ding aan dit belangrijke doel gege ven. Hier is, aldus minister Mansholt, een voorbeeld van oplossing van de problematiek van samenwerking, ook voor de toekomst, gegeven. An dere dierziekten wachen op een de finitieve bestrijding. We mogen dus niet stil staan; al is de prijs voor het bedwingen van de rundertufcercuiose hoog geweest, toch was het een dei- beste investeringen, die de boeren in hun bedrijven hebben gedaan. Volksgezondheid ten voordeel. Vol vreugde over het bereikte re- Postagenten vragen betere voorwaarden Een te onzeker bestaan Op «en gisteren te Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandse vereniging van postagenten is ge pleit voor een betere voorwaarden van postagent, die door de directie van de posterijen een merkwaardige figuur in dit staatsbedrijf genoemd. HU is geen employé, noch een ar- beidscontractant, maar een zelfstan dige; zUn positie is onzeker; hU is overgeleverd aan de goedwilligheid van de directie, kan ontslagen wor den en onverwachts verlaging of verhoging van vergoedingen ver wachten, zonder dat hij zelf hierover gehoord wordt. Men decreteert een voudig in Den Haag en de postagent heeft zich er bij neer te leggen. De vereniging van post-agenten in Nederland heeft zich thans tot de hoofddirectie van de posterijen ge wend teneinde verbetering te ver krijgen in de huidige situatie. Dit on derhoud heeft geleid tot 'n toezegging van de hoofddirectie van de poste rijen om bepaalde verlangens van postagenten op een bespreking, die op 22 mei aanstaande zal worden ge houden, nader te bespreken Het be stuur van de vereniging van post agenten heeft thans een aantal ver langens kenbaar gemaakt, die dooi de vergadering werden goedgekeurd. Men wenst een opzegging uitsluitend aan het eind van het jaar met een opzeggingstermijn van drie maan den. Bij overlijden wordt voorts ver langd dat de weduwe primair in aan merking komt als opvolger terwijl de erfgenamen recht moeten hebben als eerste een opvolger voor te stel len; dit in verband met een even tuele verkoop van de zaak waarin het postagentschap is gevestigd. Voorts wordt door de postagenten verlangd, dat bij opheffing van een postagentschap door het 6tichten van een bijkantoor nog een vergoeding van drie maanden in acht wordt ge nomen De vakantie waarvoor thans door de PTT 6 dagen beschikbaar worden gesteld, met behoud van ver goeding, wenst men op 12 dagen te zien. Ook ten aanzien van de ver goeding wensen de postagenten ver betering. Voor elke handeling wordt thans 6,6 cent betaald. Dit is naar de mening van de vereniging van post agenten te weinig en men stelt een vergoeding van 8 cent per handeling voor. Aan zegelkorting wordt thans 1 procent van 1000 gulden per week ontvangen en daarboven een kwart procent. Deze korting wenst men op 1 procent van 7000 per maand ge steld te zien. Noodlottig spel Nadat aartsbisschop Dorotlieus van Athene, voor het eerst na de opheffing van het regeringsverbod tot het houden van demonstraties, op het Omonia- plein van de Griekse hoofdstad een grote menigte had toegesproken, kwam het hier tot felel anti-Britse demonstraties waarbU drie mensen de dood vonden en 124 personen werden gewond. De demonstranten vielen de Brit se en de Amerikaanse ambassade aan, nadat de goeverneur van Cyprus, Sir John Harding, bekend had gemaakt geen gratie te zullen verlenen aan de twee Cyprioten die ter dood werden veroordeeld wegens moord op een politieman in Nicosia. De foto liet zien hoe demonstranten in Athene een politieman als gijzelaar wegvoeren, De 20-jarige dienstplichtig soldaat Jan de Bruin, die met kort verlof van de vliegbasis Soesterberg thuis gekomen was in de Amsterdamse Be- thaniënstraat, richtte daar gistermid dag by wijze van grap een meege smokkeld dienstrevolver op zUn 23- jarige zuster, mej. Truus de Bruin. Het wapen, dat met scherp geladen was, ging af en trof het meisje in de hals; dodelijk getroffen viel zU op de grond en overleed vrijwel onmid dellijk. De soldaat, die zeer aan zijn zuster gehecht was, geraakte doot het ongeluk buiten zinnen en richtte het wapen op zichzelf. Hij schoot zich in het dijbeen, doch voordat hij een tweede maal het wapen tegen zichzelf kon gebruiken, hadden ont stelde familieleden, die het drama bijwoonden, hem overmeesterd. Het gedode meisje werd door de spoedig ter plaatse gearriveerde po litie naar het Wilhelminagasthuis ge bracht en de jongen is opgenomen in het militaire hospitaal te Utrecht. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Bij praktisch iedere wapeninstruc- i tie worden de militairen gewaar schuwd tegen het grote gevaar om lichtzinnig met wapens om te gaan, maar het aantal slachtoffers, dat ge maakt wordt door het speels richten van wapens is in ieder leger vrij aan zienlijk. De buurt, waar het getroffen Am sterdamse gezin woonde, was diep onder de indruk en heeft reeds een inzameling gehouden voor de verde diging van ongelukkige militair, van wie bekend is, dat hij zeer aan zijn thans overleden zuster gehecht was. NATIONALE „TULIPDRIVE" VOOR HET RODE KRUIS. De Tweede Nationel Bridgedrive ten bate van het Nederlandse Rode Kruis, de Tulip Drive" zal gehou den worden op zondag 13 mei a.s. des middags 2 uur in „Treslong" te Hillegom. De inzet van deze drive vormt de wisselbeker van het Nederlandse- Rode Kruis, terwijl verder tal van prijzen beschikbaar zijn, o.a. voor de verstkomende club en het verstko- mende paar. En alle deelnemers krijgen een bloemetje! De opbrengst van deze drive komt ten goede aan het Rode Kruis-werk. sultakt was ook de voorzitterschap van het landbouwschap, de heer H. D. Louwes, die de bijeenkomst pre sideerde, evenals de heer R. Visser, voorzitter van de hoofdafdeling vee houderij van het landbouwschap, die de sprekers antwoordde. Prof. dr P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid van het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid vatte het belang van de bestrijding van de rundertuberculose samen in de stel ling, dat door het bereikte resultaat van de laatste vijf jaar het gevaar van tuberculose voor de volksgezond heid zeer aanzienlijk is afgenomen. De Amerikaanse landbouwattaché Robert H. Reed, getuigde van de vriendschap van zijn volk voqr het onze; hij bood de oprechte gelukwen sen van zijn regering, ambassadeur en volk aan bij het welslagen van dit vijfjarenplan, dat met groot ge duld en doorzettingsvermogen werd volbracht. De rij der sprekers werd gesloten door de heer Fl. den Hartog, voor zitter van de gezondheidscommissie voor dieren van het landbouwschap. Mr. Dirkzwager zet actie stop Mr. A. Dirkzwager heeft gisteren een brief geschreven aan de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, van de volgende in houd: „Monseigneur, Nadat ik in eer en geweten gebruik had gemaakt van een mij als kiezer bij de kieswet toekomend recht, ben ik in pers en radio aangevallen op een wy^e, die mij ontsteld heeft. Men heeft niet geschroomd daarbij mijn ambt ter sprake te brengen. De waar digheid van mijn ambt gebiedt mij te verhinderen, dat het nog verder publiekelijk belachelyk wordt ge maakt. Ik heb daarom gesloten om, hoe de uitspraak in het tussen u en mij hangende geschil ook moge zyn, mij van verdere processuële stappen te onthouden". Verloofde bracht ontsnapte terug Na voor de poort afscheid te heb ben genomen van zijn verloofde, stapte de tweede gevangene, die dins dagmorgen j.l. de Haarlemse gevan genis ontvlucht was, in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks 1 uur zijn tijdelijke woon weer binnen, waar hij ontvangen werd door een opgeluchte directeur. Dinsdag j.l. wisten twee gevange nen uit de Haarlemse gevangenis te ontsnappen en een hunner bracht een bezoek aan zijn vrouw te Amsterdam, waar hij door de recherche ingere kend werd. De tweede, een 24-jarige zeemar», trok naar zijn verloofde en het meis je raadde hem dringend aan terug te gaan naar de gevangenis om de reste rende straf kalm uit te zitten. De zeeman liet zich overreden en voor de zekerheid bracht het meisje hem zelf naar de poort terug. De politie, die zeer veel belangstel, ling toonde, kwam na een verhoor tot de slotsom, dat de gevangenen geen hulp van buiten hadden ontvangen, doch hun ontsnapping geheel op eigen kracht volbracht hadden. HOGE BOETE Tegen een veehouder uit Wijde Wormer, die woensdag voor de eco nomische politierechter te Alkmaar terecht stond wegens overtreding van de wet vervreemding landbouwgron den, heeft de officier van justitie 7500 gulden boete of zes maanden ge vangenisstraf geëist. De man had, in strijd met genoem de wet, een boerderij met 20 ha gras land in Ransdorp te duur verkocht aan 'n veehouder, die inmiddels de boerderij weer aan een ander had overgedaan. De koper had 12.500 gulden meer betaald dan de door de grondkamer vastgestelde maximumverkoopprijs van 75.000 gulden. Verdachte zou reeds eerder aan gegadigden de boer derij voor 100.000 gulden te koop hebben aangeboden. Water lokt weer Jongen verdronken Woensdagmiddag is bij het zwem men bij de sluizen van het Beneden Sas te Steenbergen de 14-jarige Ad Danen uit Steenbergen verdronken. Hij had ér met zijn vrienden een wedstrijd van gemaakt, wie het eerst in het water zou zijn. Warm en be zweet was hij van de sluizen in het zeven meter diepe, ijskoude water gesprongen. Daarna is hij nog slechts eenmaal boven water gekomen, waarbij hij geen tekenén van leven gaf. Eerst gistermorgen slaagde de rijkspolitie na langdurig dreggen er in het stoffelijk overschot te bergen. De jongen is vermoedelijk door hartverlamming om het leven gekomen. Gp maandag 23 juli wordt dit jaar de 52ste nationale bedevaart naiar Dokkum ter ere van de H. H. Boni- fatius en Gezellen georganiseerd. Wegens het zilveren jubileum van deze nationale bedevaart wordt aan deze bedetocht een bijzondere luister gegeven. Mgr. P. A. Nierman, de niéuw- benoemde bisschop van Groningen, zal deze bedevaart 'leiden en in de morgen van 23 juli om 10.30 een pon tificale H. Mis opdragen in het St. Bonifaciuspark van Dokkum. PAUS BEDANKT NEDERLANDSE KINDEREN In een brief aan mgr. Giobbe heeft de Paus zijn dank betuigd voor de vele gelukwensen van de Neder landse schoolkinderen ter gelegen heid van zijn 80ste verjaardag. Wilt U iets weten? Vraag G. v. A. te Z. Hoe was de naam van de Oostenrijkse prins, die in juni 1014 te Serajev/o werd ver moord? Antwoord: De naam van de in juni 1014 vermoorde aartshertog is Frans Ferdinand. Hij was 'n neef van kei zer Frans-Jozef I en de wettige troon opvolger van de Oostenrijks-Hongaar se monarchie. De opvolger van keizer Frans-Jozef in 1916 was Karei van HabsJburg, een kleinzoon van een broer van de oude Frans-Jozef. Hiij werd na de eerste wereldoorlog samen met zijn vrouw, prinses Zita v. Bour bonParma, verbannen naar Madei ra, waar hij in 1922 stierf. Hun zoon Otto werd toen de troonpretendent. Otto en Zita zijn nog in leven. Twee jonge Cyprioten ter dood gebracht Op Cyprus is uit naam vait de Britse autoriteiten op dat eiland het dood vonnis voltrokken aan de Cyprioten Michael Karaolis en Andreas Dimi- triou, van wie de eerste schuldig werd bevonden aan moord op een Grieks- Cyprisch politieman en de tweede op een Brits zakenman had geschoten. De foto laat zien hoe Karaolis kort geleden tussen twee politiemannen in voor het gerecht werd gebracht. Tot het laatste toe heeft men op Cyprus en in Griekenland gehoopt, dat de Britse goeverneur op Cyprus Sir John Harding gratie zou verlenen aan de twee mannen, maar deze persisteerde by het doodvonnis.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5