Drankbestrijders uit Zuid-Holland openden Blauwe Week in de Burcht De terreur in Indonesië PRONONCE NYLONS Scheep Dulles over de Sowjets Jubilea bij v. d. Vijver in Rijnsburg 22444 VRIJDAG 11 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De drankbestrijders uit Zuid Hol land zijn dit jaar op Hemelvaartsdag naar Leiden gekomen om de openings, demonstratie te houden van „De Blau we Week", waarin gecollecteerd zal worden voor de praeventieve drank bestrijding en voor de instellingen, welke zich bezighouden met het cu ratieve werk onder de alcoholisten. Begonnen werd met een optocht door de Sleutelstad en besloten met een bijeenkomst in de grote zaal van de Burcht, die voor deze gelegenheid tot de laatste plaats bezet was. De heer J. Molenaar schetste in een toespraak de mogelijkheden van de drankbestrijding. Deze spreker con stateerde, dat het de drankhandel niet slecht gaat. In vergelijking met 1945 is het gebruik van alcoholistische dranken toegenomen en het zal som mige drankbestrijders wel eens ont moedigen, dat het drankkapitaal dure reclame-campagnes kan voeren, ter wijl zij zelf Ibij hun actie op de moei zaam bijeengebrachte kwartjes en dulbbeltjes moeten teren. Maar met dat weinige geld is echter veel tot stand gebracht. Wij hebben consul tatiebureaus en een bloeiende Stich ting voor Alcoholvrije Bedrijven. In dien iedere drankbestrder ook actief deelneemt aan het organisatieleven kan er nog meer bereikt worden en vooral in de Blauwe Week kan men zich zeer verdienstelijk maken als col lectant Vier leden van de „Mobiele briga de" zijn volgens een communiqué van het hoofdkwartier van deze po- litietroepen in Makassar gedood tij dens een vuurgevecht met een goed gewapende bende op het eiland Ka- baena ten zuiden van Celebes. Vier leden van de politie worden vermist. De bendeleden hebben duizend woningen in de plaats Sikeli aan de westkust van het eiland in brand ge stoken. In Atjeh hebben zich 22 leden van de Darul Islam aan de politie over gegeven. Zij verklaarden te hebben ingezien, dat zij verkeerd hadden ge daan door zich bij deze organisatie aan te sluiten. Inmiddels heeft het militaire hoofdkwartier in Atjeh bekendge maakt, dat opstandelingen een aan val hebben gedaan op de plaats Bireuen in Atjeh. Na een gevecht van twee uur met legerstrijdikrachten trokken de aanvallers zich terug, het aantal slachtoffers aan beide zijnden is nog niet bekend. Nieuwe aartsbisschop van Wenen Mgr. Franz Koenig Is benoemd tot aartsbisschop van Wenen als opvol ger van kardinaal Innitzer, die drie maanden geleden stierf. Mgr. Koenig was coadjutor van de bisschop van San kt Poelten. Hij werd op 3 Augustus 1903 te Rabensteih in Neder-Oostenrijk geboren. UW ADRES VOOR BETERE (Advertentie). POTLOOD en GEEST No. 510. Horizontaal: 1. gevierde zangeres, 4. waterstand (afk.), 6. over dracht van een wissel, 7. uurwerk, 9. atmosfeer (afk.), 10. aardsoort, 12. bij woord, 13. winst, 16. jongensnaam, 17. voornaamwoord, 19. geplooid behang sel, 22. bekende afkorting, 23. vis, 24. lidwoord, 25. water in N.-H., 27. het zelfde, 29. munt in Portugal (afk.), 30. landbouwwerktuig. Verticaal: 1. hetzelfde, 2. titel (afk.), 3. in het vervolg. 4. telwoord, 5. draskolk, 6. talent, 7. kregel, 8. munt in Zweden (afk.), 11. bekende afkorting, 14. lichaamsdeel, 15. ach ting, 18. taaie aardsoort, 19. op die plaats, 20. familielid, 21. denkbeeld, 2'2. afkorting van Ezechiël, 26. spil van een wiel, 28. gewicht (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509. Horizontaal: 1. Ned., 4. hol, 6. varia, 9. eg, 11. ren, 12. Po, 13. re, 15. al. 16. borstelig, 17. et, 18. Sn, 19. on, 20. dra, 22. te, 24. Reims, 26. Ida, 27. iep. Verticaal: 1. Noë, 2. D. V., 3. kren terig, 4. ha., 5. Leo, 7. ar, 8. in, 10. groen, 12. plint, 14. ert, 15. als, 19. ooi, 20. de, 21. A. M., 23. esp, 24. ra, 25. si. Pater Othmarus uit Helmond wees erop, dat na de oorlog het maatschap pelijk werk en het wérk voor de volksgezondheid een grote vlucht heeft genomen. Hij noemde de drank bestrijding een van de eerste uitin gen van. maatschappelijk werk en het werk voor de volksgezondheid' nog voordat er op dit terrein organen in het leven waren geroepen. Uitvoerig ging hij in op de ziekte alcoholisme en vertelde, dat zijn bureau in Hel mond alleen reeds 1-200 patiënten be handelde, mensen die hun zucht naar alcohol betreurden, maar zich er niet van los konden maken. Of men nu komt op het Bureau voor Huwelijksmoeilijkheden, 't Medisch Opvoedkiundigibureau, de Voogdij raad of de Reclasseringsdienst, over al komt anen 't alcoholisme tegen, 't Is een volksziekte, die doorvreet in de gezinnen en 't produktieproces. Maar helaas is men zich nog niet vol doende bewust, dat 't een volksziekte is. We geven geld voor t.b.c.- en kan kerbestrijding, maar voor de 30.000 alcoholisten die Nederland heeft en die niet alleen hun eigen leven, maar ook dat van hun huisgenoten ruïneren wordt nog te weinig gdaan. De overheid wil eerst weten of een consultatiebureau bestaansrecht heeft voor zij subsidies verleent. Daarom is de Blauwe Week-collecte van zoveel -belang, want uit de opbrengst daar van is tot op heden het startgeld ge komen voor onze bureaus. Aan het slot van zijn toespraak schetste pater Othmarus de betekenis van de praeventieve drankbestrijding, die zoveel ellende kan voorkomen. Deze openingsdemonstratie, die wat de opkomst betreft zo goed slaagde, werd opgeluisterd met muziek en de clamatie. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heren II. J. Ortt te Delft en J. de Jager te Utrecht; ge promoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift geti teld „THE KITAJB NAQD AL-SIcR OF QUDAMA B. GAcFAfR AL-KATIB AL-BAGDADI", de heer S. A. Bone bakker, geboren te Wisch en thans wonende te Leiden; gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proef schrift getiteld „De schildklierfunctie bij een demische krop", mej. J. Terp stra, geboren te Delden en thans wo nende te Oegstgeest. Een precaire gast Maarschalk Tito heeft woensdag morgen Versailles bezocht. Tijdens zijn bezoek aan de vroegere woning van de Franse koningen vlogen heli kopters boven het paleis. De weg van Parijs naar Versailles was afgezet door 8000 politie-agenten, terwijl ze ker 2000 politiemannen het paleis omringden. Pantserauto's en radiowagens ston den langs de gehele route in zijstra ten gereed en zelfs onder de brug gen bevonden zioh politiemannen. De uitgestrekte tuinen van het pa leis waren reeds bij zonsopgang nauwkeurig onderzocht. Dc Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag verklaard, dat de recente wijzigingen in de Sowjet- (Jnie op de duur kunnen leiden tot een regering die „gehoor geeft aan een ontwikkelde openbare mening" en die zich gedraagt op een wijze die aanvaardbaar is voor andere be schaafde landen. Hij zei dit voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden in een verklaring over het program voor hulp aan het buitenland. Op de Navo-vergadering van de vorige week in Parijs, zo vervolgde Dulles, waren alles ministers het er over eens, dat de veranderingen in de Sowjet-Unie bemoedigend zijn en dat ze de kansen van de .vrede groter schijnen te maken. Niettemin waren de ministers ook eenstemmig van me ning, dat de waakzaamheid niet mag verslappen en dat eenheid en kracht voor het westen op de eerste plaats blijven staan. In Europa schijnen de Russen zich goed te gedragen, doch dat is niet het geval in het Midden-Oosten, dat door de olie van groot belang is voor het Westen. Het zou gevaarlijk zijn als Amerika de landen langs de Sow- jet-grenzen in het Midden-Oosten, Pakistan, Perzië, Turkije en Irak, die de poort naar het Zuiden met zijn oliereserves en verderop naar Afri ka bezet houden, niet zou helpen. Dulles geloofde, dat er een dui delijk onderscheid moet worden ge maakt tussen de binnenlandse veran deringen in de Sowjet-Unie en de wijzigingen in de buitenlandse poli tiek van dat land. „Ilc geloof, dat de veranderingen in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie alleen maar wijzigingen van tactiek zijn. Wij moeten erop voorbereid zijn die te pareren". Gaatje in het IJzeren Gordijn De Hongaarse regering heeft beslo ten de prikkeldraadversperringen en mijnvelden langs de grens met Oos tenrijk te verwijderen, aldus meldt radio-Boedapest. Vandaag zouden de Hongaren er reeds mee beginnen. Woensdagavond heeft de Hongaarse regering bekend gemaakt dat zij het voor illegale passanten levensgevaar lijke gordijn zal opruimen „bij wijze van vriendschappelijk gebaar en als voorbeeld van vreedzaam samenle ven". i Het is niet waarschijnlijk dat het slopen van het IJzeren gordijn zal betekenen dat Oostenrijkers en Hon garen voortaan vrijelijk elkanders gebied zullen betreden. Tussen Tsjechoslowakije en Oos tenrijk bevindt zich een soortgelijk stelsel van draad- en mijnversperrin- gen. De Oostenrijkse communisten' hebben beweerd, dat ook dat spoedig zal worden gesloopt, maar de Tsje chische regering heeft zioh daarover nog niet uitgelaten. In de bijeenkomst van directie en personeel van de firma van der Vij vers Conservenfabriek te Rijnsburg, die woensdagmiddag is gehouden, werden personeelsleden gehuldigd, één in verband met zijn 50-jarig ju bileum, drie in verband met hun 40- jarig en twee in verband met hun 25- jarig jubileum. Burgemeester Höweler zei 'bij de huldiging, dat hij het in zijn ambte lijke loopbaan nog niet had beleefd, zes jubilarissen tegelijk te kunnen fe liciteren. Zich tot de heer v. d. Eykel wendend, die gouden jubilaris, zei de burgemeester, dat 'het in het bijzon der voor hem een gedenkwaardige dag was. De burgemeester deelde mee, dat het H.M. de koningin hal be haagd, de jubilaris de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De voorzitter van de afdeling Lei den van de Mij. voor Handel en Nij verheid, de heer Verhey van Wijk, spelde de heren v. d. Etykel, de Mooy Burgemeester Höweler speldt de heer A. v. d. Eykel, bedrijfsleider bij de conservenfabriek v. d. Vijver te Rijns burg de zilveren ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau op, verleend voor 40 jaar trouwe dienst. (Foto v. d. Horst). Teljeur en Gijsman de gouden en de heren R. de Mooy en Remmerswaal de zilveren ere-penning op de borst. Allen kregen een ingelijst getuig schrift. Vervolgens voerde de heer v. d. Vijver het woord. Ook de heer Speyer, mede firmant, huldigde de jubilarissen. Namens het kantoorper soneel sprak de heer de Wildt. Na mens het personeel voerde ten slotte de heer Zandbergen het woord; hij bood de heer v. d. Etykel een fiets, de heren Jac. de Mooy en Gijsman een klok, de heer Teljeur een rook- stoel en de heer Remmerswaal een kloostertafel aan. TELEF. (Advertentie» KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen. De uitslagen van de door de bridgeklub „De Brug" in de Roskam gehouden bridgedrive waren als volgt: 1. echtpaar F. van der Valk 37 m. p.; 2. VermeulenAgema 36J4 m.p.; 3. D. ParlevlietJ. Parlevliet '04^2 m.p.. 4. De JongHermans 3Z]A m.p.; 5. D. v. d. PlasL. van der Flas 313-2 m.p.; 6. mevr. SaeyZijlstra 31 m.p.; 7. S. VisserPluimgraaf 293^ m.p.; 8. LörsJagerman 18m.p. Duivensport. Met 158 duiven hield de postduivenver. „De Rhijn- monders"' een wedvlucht met oude duiven, afstand naar Vilvoorde 142 km. Ze werden te 13 uur met mooi weer en z. w. wind gelost. Eerstaan- komende duif te 15.1.28 uur. De uit slagen: E. van der Hoof 136; A. J. Hus 210; J. Kagenaar 4; W. van Rijn 5; A. Grimbergen 7; J. Vianen 8; H. M. Tjebbes 9. Verkoping. In café „De Kroon" werd woensdagavond openbaar ver kocht het pand Commandeurspad 10 met schuur, ondergrond en verdere aanhorigheden, in bod gezet door C. van den Eijkel op 300. Het per ceel werd afgemijnd door J. van der Marei te Katwijk aan Zee op 900. LEIDSGHENDAM Brommers organisatieDe brom fietsers van Leidschendam en omge ving gaan zich organiseren en zullen hun plannen a.s. woensdagavond be spreken. De bedoeling is op die avond de vereniging officieel op te richten. Als doel hebben de initiatiefnemers gesteld o.a. verhoging van de veilig heid op de wegen, zowel zelfstandig als door samenwerking met alle orga nisaties welke een zelfde doel nastre ven. Het is tevens de bedoeling toer ritten en puzzle-ritten uit te schrij ven en verder alles in het werk te stellen wat voor bromfietsers van be lang is. N00RDWIJK UITSLAG MOZAÏEKEN- WEDSTRIJD. Ondanks het feit, dat de glorietijd van de bloemenfeesten in Noordwijk voorbij is, blijft het comité toch ern stig streven, om al is het dan slechts op bescheiden schaal, de gedachten van de bloemenfeesten toch levendig te houden. Het gevolg is, dat men op verschillende punten in het dorp heel aardige mozaieken aantreft. De uit slag van de keuring is als volgt: Verenigingen: Soli Deo Gloria le prijs met lof; Bedrijven Huis ter D;uin le prijs. Scholen: R.K. Ulo le prijs. Particulieren: A. v. Beelen, Was- senaarsestraat le prijs; kinderen v. Went, Wilhelminastraat 2e prijs: Lampe, Kon. Wilhelmina Boulevard 3e prijs; kinderen Tappenbeck, Beet- hovenweg 4e prijs; kinderen v. Rhijn Voorstraat 5e prijs. Enkele deelnemers zijn buiten de prijzen gevallen; laat hen dit niét ontmoedigen om volgend jaar toch al hun krachten in te spannen. Philatelica" besloot haar verga derseizoen. Philatelica hield in „De Zeeleeuw" een zeer druk be zochte vergadering. Door het bestuur zal getracht worden de rondzendin gen ook in de zomermaanden te doen circuleren. Er werd een beroep op de leden gedaan de termijn, waarop men de beschikking over de rond zending heeft, strikt in acht te ne men. Hierna volgde een geanimeerde verloting en de veiling onder lei ding van veilingmeester Th. Beurse, die vele kavels vlot onder de hamei- liet doorgaan. Jeugdige vandalen gepakt. De politie heeft veertien jongensxopge- spoord, die niet minder dan 47 rui ten van de in verbouwing zijnde oude gasfabriek hebben ingegooid en tevens de daklijst en een gedeelte van een muur hadden gesloopt. De schade bedraagt plm. 200.Deze knapen in de leeftijd van 614 jaar zullen hun spaarpotten moeten aan spreken om met elkaar de schade te vergoeden. Teneinde aan dit vanda lisme paal en perk te stellen is het niet uitgesloten, dat zij voor de rech ter gebracht zullen worden. De heer M. Stel, kommies der belastingen is benoemd tot assistent- dienstgeleider bij de belastingen te Schoonhoven. N00RDWIJKERH0UT Raadsvergadering. De raad komt dinsdagavond as. te zeven uur in het raadshuis bijeen. De agenda van dez> vergadering vermeldt o.a. de benoe ming van een ambtenaar van de burg. stand en een waarnemend gemeente ontvanger, een voorstel tot onbewoon- baarverklaring van enkele woningen, de behandeling van diverse verzoe ken om. verkoop van grond en een voorstel tot subsidieverlening aan zangverenigingen. Duinbrandje. Woensdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een duinbrandje langs de Herenweg, even ten noorden van het dorp. Dank zij het snelle ingrijpen van de brand weer en de vrijwillig aangeboden as sistentie van passerende automobilis ten kon de brand snel bedwongen wórden. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door het spelen met vuur dóór kinderen. Bejaardensociëteit. Op woensdag, 15 imei zal de laatstë sociëteitsmiddag voor. bejaarden in dit seizoen gehou den worden. Aan deze middag, die om 2.30 uiur begint, zal een feestelijk tintje gegeven worden. Het kinder koor van „De Echo der Duinen" zal optreden en er zullen enkele films gedraaid worden. Alle bejaarden van 65 jaar en, ouder zijn van harte wel kom. KATWIJK Nieuwe ambulance-auto in gebruik. Door de vereniging „De Verple ging" is een nieuwe ambulance-auto aangekocht, die dezer dagen werd af geleverd. Tijdens een korte plechtig heid, welke vóór het raadhuis plaats vindt, zal de nieuwe wagen heden avond te 7.30 uur officieel in gebruik worden gesteld. WARMOND Zweminrichting „Lommerlust". Het bestuur van de zweminrichting „Lommerlust" spaart moeite noch zorgen om deze inrichting tot een gro tere groei en bloei te brengen en het is daarom, dat het bestuur recht heeft op de steun en medewerking van een ieder, die het zwemmen als een echte gezonde Hollandse sport beoefent. De heer J. v. Seggelen heeft zich, in verband met zijn gezondheidstoestand genoodzaakt gezien zijn functie van toezichthouder neer te leggen en het is het bestuur na veel moeite gelukt voor hem een opvolger te vinden in de heer C. Ouwehand, lid van de Kat- wijkse Reddingsbrigade. Op warme dagen en op drukke uren zal de heer Ouwehand worden bijgestaan door een extra hulp, zodat in de toekomst een goed en doeltref fend toezicht verzekerd is. Wanneer het gemeentebestuur hiertoe zijn goedkeuring zal verlenen zal een betere fietsenstalling worden inge richt, terwijl ook de open kleedhok jes zullen worden overdekt. Hierdoor zal worden voldaan aan reeds lang gekoesterde wensen van het bestuur. Mede ligt het# in de bedoeling het komende seizoen een grote zandbak aan te leggen, waardoor ook voor vele kleintjes, die met hun ouders de zweminrichting bezoeken, een prettige wijze van verpozing wordt geschapen. Dit jaar zullen weer zwemgordels in huur worden gege ven, terwijl men de fietsen gratis kan stallen. Aanbesteding. De aanbesteding met betrekking tot het vernieuwen van de kademuren van de gemeente haven, had het volgende resultaat: J. Splinter, Voorschoten 28.300,J. Pijl, Zuidland ƒ25.248,fa. Blij- leven, Oosterhout 35.450,fa. Overdevest, Zoeterwoude 24.200, fa. Wed. vanDriel, Koudekerk 26.900,A. v. Kerkwijk, Amster dam ƒ34.500,fa. Hennepman, Lei derdorp 28.400,J. Stam, Voor schoten ƒ26.500,fa. A. Stuijzand, Leiden 26.200,-. De gunning werd aangehouden. WASSENAAR R.K. JONGEREN SPEELDEN VERMAKELIJK DETECTIVESTUK, De toneelgroep van de r.k. jongeren heeft woensdagavond in het vereni gingsgebouw het seizoen besloten met een vlotte opovering van een de tective-stuk: „Boeven en madeliefjes- jes". Het verhaal, dat zich afspeelde in een verlaten landhuis was niet alleen spannend, maar ook zeer ver makelijk. Jammer was het, dat alle moeite, die de toneelgroep zich gege ven heeft bij de voorbereiding van dit stuk, slechts beloond werd met een matige belangstelling; de zaal was sledhts voor ongeveer de helft ge vuld. Maar de aanwezigen hebben waar voor hun geld gekregen, en met een enthousiast applaus werden de spelers en speelsters en de regisseur, Jos Molenkamp, aan het slot van de avond bedankt. Behalve enkele meer ervaren krachten, zoals Jeanne van Noort als de juffrouw van het meispespensio- naat, die op een zwerftocht door Gods vrije natuur verzeild raakt in het hoofdkwartier van een dieven en moordenaarsbende, Riet van der Holst, als de leidster van de bende, Ad Hoogeveen als de geheimzinnige butler, Wim Teeling als de veldwaeh- er en Agaath van Doorn en Leo van der IJssel, kwamen er ook enkele nieuwelingen op de planken, die zich er best thuis bleken te voelen. Niet alleen aan het spel zelf, ook aan de noodzakelijke technische en tourage als het onheilspellende ge rommel van de donder, de bliksem schichten, de storingen in het licht die nodig waren om allerlei ge heimzinnige figuren de gelegenheid te geven in het duisterover het to neel te sluipen was veel zorg be steed. Tussen de bedrijven door zorgden Marinus de Smit aan de piano en en kele leden van het eigen orkest, The Tornado's, voor vlotte muziek. Kapelaan Plantinga sprak een slot woord. Voorrangskruisingen. Tot 2 juni a,s. liggen ter gemeentesecretarie ter inzage de 'besluiten van burgemees ter en wethouders tot het aanwijzen van 'n aantal voorrangskruispunten in de gemeente. Afschriften van deze besluiten zijn gezonden aan de rijks waterstaat, aan gedeputeerde staten en aan de verkeersbonden. Geslaagd voor EHBO-instructeurs- diploma. De heer C. W. Bachofner, lid van de Wassenaarse Rode Kruis- colónne is dezer dagen geslaagd voor het diploma instructeur EHBO. BOSKOOP VERHUUR VAN GEMEENTE WONINGEN EN INSTELLINGEN VAN EEN WONINGBEDRIJF. Nu de 48 premie-woningen aan de Goudse Rijweg binnenkort in exploi tatie komen het eerste blokje van 3 zal de volgende week voor bewo ning gereed zijn, dienen enige maatregelen te worden genomen om deze exploitatie in goede banen te leiden. Behalve 46 van deze 48 wo ningen er zijn er twee verkocht heeft de gemeente nog een aantal andere woningen in eigendom en beheer. Bovendien zijn in de admi nistratie bij de gemeentebedrijven nog een aantal woningen opgenomen, waardoor het totaal aantal 83 wonin gen bedraagt. Deze woningen zijn te onderschei den in verschillende categorieën pre miewoningen, woningwetwoningen en woningen geheel uit eigen middelen gefinancierd. Elk dezer categorieën stelt afzonderlijke eisen aan de ad ministratie wil men een juist inzicht hebben in de exploitatie-uitkomsten en een overzichtelijk beeld van de vermogens-toestand der woningen. Nu het woningbezit een dergelijke omvang heeft genomen, komt het b. en w. noodzakelijk voor dit te gaan administreren volgens de beginselen der dubbele boekhouding.. Het hier voor aangewezen middel is de instel ling van een woningbedrijf, hetgeen wil zeggen, dat de administratie van het gemeentelijk woningbezit geheel wordt losgemaakt van de begroting en de rekening en een zelfstandige administratie voor het beheer dezer woningen in het leven geroepen wordt. Geschiedt dit, dan wordt voor dit bedrijf, evenals voor de nutsbe drijven, jaarlijks een afzonderlijke begroting en rekening opgemaakt evenals een balans en een rekening van baten en lasten. Alleen het ba tig of nadelig saldo van het bedrijf komt in de algemene begroting en rekening. De instelling van een wo ningbedrijf brengt geen uitbreiding van personeel mede. De gemeente ontvanger kan als administrateur worden aangewezen. Het zal in de praktijk niet mogelijk zijn dat de gemeenteraad zal moeten beslissen over de verhuur van elke afzonder lijke woning. Uitbreiding van de de legatie tot alle bij de gemeente in eigendom en beheer zijnde woningen komt b. en w. dan ook noodzakelijk voor. ZWEMONDERRICHT IN HET ZWEMBAD TE WADDINXVEEN. Nu na ampele overweging, in over eenstemming met het oordeel van de raadscommissie, is afgezien van het inrichten van een nood-zwembad in de Otweg-wetering hebben b. en w. zich gewend tot het gemeentebestuur van Waddinxveen met de vraag of het mogelijk is gebruik te maken van het gemeentelpk zwembad teneinde de Boskoopsè jeugd te kunnen leren zwemmen. Het gemeentebestuur van Waddinxveen bleek aanstonds bereid om zoveel mogelijk te helpen. Zij zijn bereid gedurende het zwemseizoen 1956 het zwembad ter beschikking te stellen voor het geven van lessen aan kinderen en wel van maandag tot en met zaterdag, dus elke werkdag, des morgens van half acht tot half negen. De vergoeding hiervoor bedraagt 30 per week voor maximaal 30 kinderen, voor elk kind meer 20 cent per kind per keer. Marktberichten LEIDEN, 11 mei. Vee. Aanvoer '10 stieren, 110 melkkoeien, 150 vette koeien, 207 vare koeien, 39 vette kal veren, 324 nuchtere kalveren, 50 vet te schapen, 130 weide schapen, 198 vetfe lammeren, 274 weidelammeren, 49 varkens (zeugen), 327 schrammen 1089 biggen, 17 geiten.. Totaal 2974 stuks vee. Prijzen: stieren (slacht) 2.503.10, s. gew.; melkkoeien 800—1140, vette koeien 2.60—3.40 s. gew.; vare koeien 610—900; vaar zen 625915; pinken 380575; vette kalveren s. gew. 2.002.80; nuchtere kalveren (slacht) 4250, 1. gew. 1.101.25; vette schapen 100120; weideschapen m. 1 lam 160190; idem m.2 lam. f 240270; vette lammeren 100—130; weide lammeren 6580; zeugen (drachti ge) 250360; schrammen 70115 biggen 4255; geiten 2058. Handel: stieren en vette koeien goed, vette kalveren en geiten matig. Tbc-vrije afd. goede aanvoer (102). Melk en vaarkoeien en vaarzen, wil lig, nuchtere kalveren flauw, zeugen schrammen en biggen vlug. Kaas. Aanvoer 14 partijen G:udse kaas. Prijzen Goudse extra kwaliteit 2.15; idem le kwalteit 2.012.08; idem 2e kwaliteit 1.95 2.Handel flauw. 's-HERTOGENBOSCH, 9 mei. Vee. Op de markt van woensdag zijn aangevoerd 6.339 stuks vee, zijnde: 2.602 runderen, 557 vette kalveren, 604 nuchtere kalveren, 97 fokzeugen, 425 slachtvarkens, 31 lopers, 1.546 biggen, 162 schapen, 306 lammeren, 9 geiten. 1 De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 7651135; guiste koeien 675900 p. st., zware soor ten boven notering. Kalfvaarzen 6901080; klamvaarzen 595 650; guiste vaarzen 630760; pin ken 495615; graskalveren 285 425; nuchtere fokkalveren 98160; nuchtere slachtkalveren 3850; zware soorten 6084; lopers 76 90; biggen 46—64; drachtige zeu gen 280370; ooien met lammeren 180240; lammeren 5585. Aanvoer van slachtvee: 735 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 3.45—3.60; le kw. f 3.25—3.40; 2e kw. 2.95—3.15, 3e kw. 2.65—2.80; vette stieren 3.003.15, worstkoeien 2.502.65 per kg. gesl. gewicht. Vette kalveren prima soorten 2.65 2.90 p. kg. lev. gew. Vette kalveren middenklasse 2.30—2.50, vette kal veren lichte soorten 1.902.15, nuchtere slachtkalveren 2.221.32; zware soorten 1.52J41.72H, slacht- zeugen 1.40—1.47; jonge slachtvar kens 1.551.60. Minder aanbod van rundvee. De handel in melk- en kalfkoeien ver liep tamelijk vlot, de prijzen bleven ruim gehandhaafd. Guiste koeien en weidevee handel vlot en ruim-prijs- houdend. De handel in jong vee had een vlug verloop met iets hogere prijzen. Graskalveren werden ruim- prijshoudend verhandeld. Ruime aan voer vari vette kalveren, weinig vraag voor export, handel gedrukt, prijzen lager. Groter aanvoer van nuchtere slachtkalveren handel rustig met iets hogere prijzen. De handel in schapen en ooien met lammeren ver liep goed, prijzen hoger, eveneens voor de lammeren. Ruimer aanbod van fokzeugen, handel redelijk goed, prijzen onveranderd. Minder aanvoer van lopers en biggen, de vraag was voldoende, de handel verliep vlug met iets hogere prijzen. Minder aan voer van slachtvee, handel willig en ruim-prijshoudend. De handel in slachtzeugen werd vlot ingezet, af loop echter trager met weinig veran dering in prijzen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2