S>e&2id6e(Bou/fco/nt Felle anti-Britse onlusten in Athene eisen vier doden B. de KONING Het mysterie van de Britse kikvorsman Verontwaardiging over executie der twee Cyprioten Algerijnse rebellen slaan hard terug MGR. JANSEN BRAK LINKERARM Churchill overwerkelijk verenigd Europa' Het blijft koel VRIJDAG 11 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13801 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f 7.10 - Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes .1 1.50 Leon Jungschlager te Maastricht ten grave gedragen Karolis en Demetriou gistermorgen opgehangen De anti-Britse hartstochten zijn gisteren op Cyprus en in Griekenland hoog opgelaaid, nadat twee jonge Griekse Cyprioten wegens anti-Engelse ter reurdaden waren opgehangen. Duizenden soldaten en politiemannen met stalen helmen op patrouilleerden door Athene om een herhaling te voorkomen van de ongeregeldheden, waarbij woensdag in Griekenland vier personen werden gedood en 291 an deren verwondingen opliepen. Op Cyprus zelf ontstond een golf van proteststakingen. Overal patrouil leerden Britse jeeps en gevechtswagens. In de hoofdstad Nicosia hebben Britse militairen enige honderden Cyprioten, die zich op het gebeier van de klokken bij een kathedraal hadden verzameld, met behulp van traangas verspreid. „Als de executies voltrokken wor den, zal er een afgrond tussen Groot- Brittannië en Griekenland ontstaan", riep de aartsbisschop. De menigte juichte. De twee jongemannen, die gister morgen tegen zonsopgang achter de zwaar bewaakte muren van Nicosia's centrale gevangenis zijn opgehangen, waren de 22-jarige Michaël Karaolis en Andreas Demetriou. Hun executies zijn de eerste die werden uitgevoerd sedert Cyprus een woelige plek in het Midden-Oosten is geworden en er een Britse militaire leider als gou verneur kwam. Karaolis werd terechtgesteld we gens moord op een politieman, Deme triou wegens het verwonden van een Britse zakenman. De twee jongemannen worden door de Griekse Cyprioten beschouwd als martelaars voor de Enosisbeweging, die aansluiting van Cyprus bij Grie kenland wenst. In Griekenland eert men de twee terechtgestelde jongemannen als na tionale helden. Het machtige Griekse vakverbond, dat 600.000 leden telt op een bevol king van 8.5 miljoen, heeft geëist, dat de regering onmiddellijk de Britse ambassadeur, Sir Charles Peake, uit het land zet. De Griekse politieke leiders van allfe partijen hebben eenparig uitge sproken, dat de Engels-Griekse be trekkingen hun dieptepunt in de mo derne geschiedenis toereikt hebben. De minister van Buitenlandse Za ken, Spyros Theotokus, heeft verslag uitgebracht aan koning Paul. De Griekse regering had aanvan kelijk alle demonstraties verboden, maar onder druk van de woedende publieke opinie, is zij op dit besluit teruggekomen. Halverwege de 'middag verzamelde zich eén lawaaiige menigte van naar schatting 5000 personen om het Omo- niaplein in Athene. De talloze jonge ren in de menigte hadden spandoe ken bij zich met fel anti-Britse leu zen, zoals: „Gangster Harding: u zult sterven" en „Laat ons uit de Navo treden". Felle retle van aartsbisschop. Er werd opgewonden geschreeuwd toen de gebaarde aartsbisschop Doro- theus op een balkon verscheen en een hartstochtelijke rede hield. De aartsbisschop verzocht de me nigte aan het einde van zijn rede naar huis te gaan. Het Griekse volks lied werd gezongen en een groep opgeschoten jongens stak de brand in een Britse vlag. Daarna trachtte men Britse gebouwen met stenen te beko gelen. De menigte, die blijkbaar van het standpunt uitging dat Amerika Enge land inzake Cyprus steunt, probeerde ook het bureau van de Amerikaanse voorlichtingsdienst aan te vallen. De betogers leverden met stenen en stekken felle gevechten tegen de politie, die de Britse ambassade be schermde. De politie schoot over de hoofden van de betogers heen. De betogers staken een Britse vlag in brand. Een politie-auto werd om ver geworden. Volgens een nadere mededeling van het hoofd der Atheense politie is het aantal gewonden tot 300 gestegen. Hieronder zijn 59 politiemannen, On bevestigde berichten gewagen van zeven doden. Van officiële zijde spreekt men echter van vier doden. Franse boeren worden bewapend Volgens onbevestigde berichten zijn tot dusver ongeveer duizend Alge rijnse opstandelingen gesneuveld bij militaire operaties in het departe ment Constantine, waar de opstande lingen dinsdagavond 46 dorpen heb ben aangevallen. De militaire auto riteiten hebben de politiebevoegdhe- den in dit departement overgenomen van de burgerlijke autoriteiten. De rebellen steken boerderijen in brand on plegen sabotage aan brug gen, spoorlijnen en wegen. In Roua- ched 50 km ten westen van Con stantine, hebben Franse militairen en opstandelingen felle gevechten van man tegen man geleverd temidden van brandende huizen. De strijd is zondagavond begonnen. De Franse minister met standplaats Algiers, Lacoste, is uit Parijs naar Algiers vertrokken, na van zijn re gering de belofte gekregen te heb ben dat nog 50.000 reservisten naar Algiers zullen worden gezonden. In maart telde' het Franse leger in Algerië 190.000 man ;binnenkort zul len het er 380.000 zijn. Het Franse kabinet heeft besloten de Franse boeren in Algerië van wa pens te voorzien. Zij zullen burger - waohteenheden vormen voor de be scherming van de bezittingen en de oogst tegen de opstandelingen. Ver der is besloten de berechting van ge vangen genomen opstandelingen te bespoedigen. Moederdag - Kousendag De grootste sortering in alle bekende merken. ZATERDAG LAATSTE DAG WAARDE-CHEQUES Bü aankoop van elke f 10.ontvangt TT een WAARDECHEQUE van fl—- DE KONING SLAAT ALLESA Haart.straat hoek Donkersteeg HEI ÜIDSCHE WOLLENDEKENHU1S ,Winston-de Grote Een beeld tijdens de begrafenisplechtigheid van de heer Jungschlaeger te Maastricht: we zien op deze foto de deken van Maastricht; mevrouw Jungschlaeger, met naast haar haar zoon en aan de andere kant een broer van de overledene. Links van de wijwaterkwast de schoonvader van wijlen de heer Jungschlaeger. Van fiets gevallen Woensdagavond, één dag na zijn wijding tot bisschop van Rotterdam, is mgr. M. A. Jansen met een gebro ken linkerbovenarm in het St. Fran- ciscuszickenhuis te Rotterdam opge nomen. Om 10 uur verliet mgr. Jan sen zijn huis aan het Koningin Emma- plein te Rotterdam en wilde op zijn fiets stappen. Hij moet zijn even wicht verloren hebben, want hij viel en kwam zeer ongelukkig terecht De breuk, die hij bij zijn val opliep is niet gecompliceerd. Het zal echter nog wel weken duren vóór mgr. Jan sen weer in staat i,s alle aan zijn ambt verbonden werkzaamheden te ver vullen. Zo is daar bijv. de priesterwijding, van een aantal neomysten in zijn bisdom, die hij zelf onlangs op 26 mei a.s. bepaald heeft. Het is nog niet bekend of deze wijding uitgesteld zal worden. AUDIëNTIE. BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 16 Mei geen audiëntie verlenen. Labour niet bevredigd De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis „in het openbaar belang" geweigerd te ver tellen waarom de verdwenen Britse kikvorsman in de nabijheid van het Russische oorlogsschip van Boelganin en Kroestsjef gezwommen heeft. Wel verklaarde de premier, dat het kabinet geen machtigjifg had gegeven tot de aan de kikvorsman verstrekte opdracht. Eden zei, dat disciplinaire stappen genomen worden. De leider van Labour, Hugh Gaits- kell, noemde Edens verklaring „on bevredigend". Hij zei, dat onvermij delijk achterdocht was ontstaan en wilde weten waarom Eden verbergt dat „een zeer grove blunder" begaan is. Moeten we geloven, vroeg hij, dat officieren of een officier van de Brit se strijdkrachten tijdens het Russi sche bezoek spionage pleegde? De premier antwoordde, dat Gaits- kell natuurlijk het recht had zijn eigen bewoordingen te gebruiken, maar dat men zijn (Edens) woorden nemen moest voor wat ze waren. De Labourafgevaardigde John Dug. dale vroeg nog wie de politie bevel gegeven had bladzijden te verwijde ren uit het register van een hotel te Portsmouth, kort nadat Crabb daar op 18 april gelogeerd had. Eden weigerde op deze vraag in te De voorzitter van het Lagerhuis heeft bekendgemaakt, dat maandag avond een debat zal worden gehou den over de verdwijning van de kik vorsman. De oppositie, die om het de bat heeft gevraagd, heeft een motie van afkeuring opgesteld. Russische verontwaardiging. De Russische dagbladen „Pravda" en „Izvestia" hebben vandaag het verhaal gepubliceerd vari de „spion- nage-operatie" tegen de Russische kruiser. De „Pravda" zei: „Deze operatie was gericht tegen hen, die voor een vriendschappelijk bezoek naar het land waren gekomen en getuigt van weinig eergevoel bij de organisatoren. Zij kan slechts aanleiding geven tot verontwaardiging, zowel in Engeland als in de Sowjet-Unie". Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? De Keizer Karei-prijs In de „Neues Kurhaus" te Aken heeft de burgemeester van deze stad, op Hemelvaartsdag aan de bejaarde En gelse staatsman Sir Winston Churchill, de „Karei de Grote-prijs" uitgereikt. De foto laat zien hoe burgemees ter Heusch van Aken (rechts) Sir Winston de oorkonde, behorende bij deze prijs overhandigt. Links op de voorgrond de Franse diplomaat Jules Monet, achter deze dr. Konrad Adenauer, de WestaUi tse Bondskanselier Sir Winston Churchill heeft giste ren in Aken het denkbeeld ontwik keld van een „werkelijk verenigd Europa" met inbegrip van een nieuw, tot overeenstemming bereid Rusland. Sprekend op de plechtigheid, waar op hem de Keizer Karelprijs van de stad Aken werd uitgereikt, verklaar de de 81-jarige Britse ex-premier, dat er geen reden zou zijn waarom het nieuwe Rusland, als de veroorde ling van Stalin echt gemeend is, zich niet zou kunnen aansluiten bij de Navo. Toch mag de Navo, „de enige ech te uitdrukking, van de Europese ver- enigingspoging.en", haar inspannin gen nog niet verslappen, want dan zouden de resultaten van de afgelo pen acht jaar weer teniet gedaan kunnen worden, zei Churchill. In een echte Europese gemeen schap, waarvan Rusland en de Oost- europese landen deel zouden uitma ken en waarmee de Ver. Staten en Canada verbonden zouden moeten zijn, zouden veel problemen, zoals die van de vereniging van Duitsland, veel gemakkelijker opgelost kunnen worden dar» nu bij de verdeling van Europa in twee tegenover elkaar staande blokken mogelijk is, meende Churchill. Na Churchill sprak bondskanselier Adenauer. Hij noemde Sir Winston de bezieler van de Europese eenheid en de pleiter voor vriendschap tus sen Duitsland, Frankrijk én Enge land. Per draagstoel de trap op. Toen Sir Winston en zijn echtge note bij het oude raadhuis aankwa men, werden zij door vierduizend Westduitsers toegejuicht. Churchill liep zonder hulp de 20 treden naar de ingang op, maar een maal buiten het gezicht van het pu bliek ging hij in een houten leunstoel zitten, die door vier stoere brand weerlieden de trap naar de zaal werd opgedragen. Gordijnen verborgen voor de gas ten de aankomst van de staatsman in zijn geïmproviseerde draagstoel. Pas toen Churchill weer ferm op beide benen stond gingen de gordijnen open en trad Churchill in het licht van de televisielampen de zaal bin nen. Het weer in West-Europa heeft de laatste dagen een wisselend karakter gekregen. Naarmate het zwaartepunt van het Azorenhogedrukgebied zich verder van de Golf van Biscaye naar het westen terugtrok, konden fron tensystemen van Oceaandepressies geleidelijk verder het continent bin nendringen. Zo passeerde in de nacht van woensdag op donderdag een front met enige regen, ons land, waarna koelere polaire lucht binnenstroom de. Daarin kwamen naast opklaringen ook buien voor, waarvan sommige met hagel en onweer gepaard gingen. In de nacht von donderdag op vrijdag trok vervolgens een rug van hoge- druk vergezeld van opklaringen over ons land, waarna de bewolking weer toenam bij de nadering van het fron ten-systeem van een volgende Oceaandepressie. Deze verplaatste zich in twee dagen tijds van de omge ving van New Foundland naar het zeegebied ten zuiden van IJsland en ging vergezeld van zware stormen. Aan de achterzijde hiervan wordt op nieuw tamelijk koude polaire lucht naar West-Europa gestuwd, zodat nog geen temperatuurstijging van enige betekenis is te verwachten. (Geldig van vrijdagavond tot 1 zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk enkele buien. Vannacht iets zachter, morgen overdag iets kouder. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. 11 Mei zon op 4.55, onder 20.23; maan op 5.18, onder 21.55. Hoogwaterstanden 11 Mei v.m. 3.40; n.m. 4.00. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO ROME AJACCIO Wenen, Innsbruck en Mallorca niet ontvangen. weer temp. onbewolkt 15 C. nevel 11 licht bew. 15 licht bew. 15 motregen 17 zwaar bew. 15 half bew. 15 nevel 17 motregen 19 zwaar bew. 20 licht bew. 19 geheel bew. 16 half bew. 19 geheel bew. 18 regenbui 16 half bew. 17 zwaar bew. 26 nevel 24 licht bew. 20 Korreltje De kikker op een gouden stoel springt toch weer naar zijn poel.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1