Het Nederlands elftal in Rotterdam met 4-1 door Ierland verslagen In plaats van revanche op de Ieren kreeg Oranjeploeg koude douche Doelpuntloze eerste helft en vijf doelpunten na de rust Stemming en stemmen na afloop VRIJDAG 11 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Succesvolle periode van een jaar eindigde door falen van de voorhoede Als 'n koude douche kwam de 41 nederlaag over het Oranjeelftal tegen Ierland, gistermiddag in het Feyen- oord-stadion te Rotterdam. Een 41 nederlaag, is bij de 00 stand na de eerste helft, helemaal nog niet ver wacht werd, doch die het uiteindelijk verdienstelijk werk van de Ierse gas ten en het absoluut falen van de Ne derlandse gehele ploeg treffend ken schetste. Een falen der voorhoede ook in de le helft ondanks veldmeerder- heid en voor 'n zeer groot deel te wij ten aan 't feit, 'dat Appel opnieuw be wees geen buitenspeler te zijn. Met tal van collega's hebben ook wij de Keuze-Commissie hierop herhaalde lijk gewezen en de ondervinding in deze wedstrijd heeft opnieuw het be wijs daarvan geleverd. Appel is nu eenmaal geen buitenspeler, hij kan geen ren langs de lijn ondernemen met een tegenstander naast zich of op zijn hielen. Deze wedstrijd leerde dat nogmaals: er is nagenoeg geen voorzet van zijn voet gekomen, doch er werden hem enigszins naar bim nengezwenkt wel scoringskansen gegeven, die evenwel door onbeheerst en onbesuisd schieten alle niets op leverden. Het meeste gevaar in de voorhoede kwam van Abe Lenstra en dat zagen dé Ieren ook al spoedig en toen zij het eenmaal dóór hadden, werd rechts-half T. Dunne hem als spe ciale bewaker aangewezen. Abe kon geen stap meer doen, of zijn bewaker ging mee. Zelfs als de Oranje-links binnen naar rechts afdwaalde, of een plaats in de verdediging zqcht, deze Dunne er was ook nog eén rechts back iS. Dunne ging met hem mee, liet hem niet los en soms als Abe eens zelfs als de bal uit het spel was een eindje ging wandelen, wandelde zijn bewaker met hem mee als een Cerberus. Niets nu is er voor een speler onaangenamer dan zo'n klit aan zijn zijde te weten en het was daarom ook voor de Fries om er moedeloos onder te worden/ Het pleit slechts voor Lenstra, dat hij niet versaagde, dat hij openingen in de Ierse verdedi ging wist te maken, dat hij telkens en telkens weer nog 'n vrij plekje wist op te zoeken maar er wer den hem ook door de eigen partij geen kansen geboden en 'n gtfed schot van deze voetbal-artist bleef deze middag uit. Daarentegen heeft hij zijn mede spelers wel verschillende kansen ge boden en slechts één ervan werd benut maar toen was .de nederlaag reeds een voldongen feit en niet meer ongedaan te maken. Die kans werd ook nog door Appel benut en de eer werd tenminste gered, maartoen speelde Appel ook midvoor, een plaats, die hem veel beter ligt, waar hij gemakkelijker speelt en waar hij dikwijls zijn kans kan afwachten. Het vlotte deze middag helemaal niet in de voorhoede en daar lag de grote fout, dat evenwel niet weg neemt, dat ook middenlinie en achter hoede ditmaal in velerlei opzicht te kort zijn geschoten. Vóór de rust ging het nog wel. De Verdediging goed gesteund door de middenlinie wist toen 'herhaal delijk bij de in opzet altijd gevaarlijke en soms geraffineerde aanvallen der Ieren, in te grijpen, doch het spel der verdedigers ging ook toen reeds ge paard aan 'n zekere nonchalance. Dat hebben de Ieren blijkbaar goed door zien en dank zij hun stevig doorzetten wisten zij dit zwakke punt in de Oranje-verdediging ten slotte uit te buiten en toen er eenmaal een bres in de Oranje-verdediging was gescho ten, vonden de gasten hierin een morele steun om telkens en telkens weer door te drukken, terwijl het aan de tegenovergestelde kant, bij de Oranje-verdediging nl. de zenuwèn wakker riep, waarvan deze spelers in de laatste tijd niets of maar heel wei nig last hadden gehad. Toen daarop in uiterste instantie ook keeper De Miunck geslagen werd eenmaal wieip hij bij een uitval de bal precies voor de voeten van 'n tegenstander, die daarop onberispelijk scoorde toen voltrok zich de nederlaag zien derogen. Het werd uiteindelijk een échec, waarvan de fouten dieper lig gen dan in het falen van het ogenblik. Het Nederlands elftal leefde enigszins boven zijn stand en dat deed zichvin deze wedstrijd gelden. Maar in ieder geval zien we Appel liever niet terug, zeker niet op de vleugel. Ook in de oefenwedstrijd tegen Portsmouth wij wezen er in het verslag van deze wedstrijd reeds op faalde hij daar volkomen. De Ieren speelden een aantrekke lijke, technisch knappe partij. In de eerste helft was elk hunner aanvallen ongetwijfeld gevaarlijk in zich om de gedegen opzet, maar de voorhoede- spelers vonden toen in de Oranje verdediging een linie, die zich door technisch knap spel niet van de wijs Het enige Nederlandse doelpunt, dat de stand op 14 bracht, werd ge scoord door Bram Appel. De foto Iaat zien hoe dit doelpunt tot stand kwam. V.l.n.r.: Bosselaar, de Ierse doelman Godwin, spil Martin, Cant- well, Bram Appel, Abe Lenstra, S. Dunne. ïiet brengen, zodat de score tot aan de rust blank gehouden kon worden. Na de hervatting hadden de gasten evenwel het „lek" in de Oranje-ver dediging gevonden en uiteindelijk wonnen zij zoals ze wilden. De uitslag had gezien de kansen, waarbij rechtsbuiten Haverty o.m. eenmaal voor open doel over de lat schoot CAMERAS gerust nog groter kunnen zijn, alhoe wel het eindresultaat de verhouding in het veld wel iets in het voordeel der gasten weergeeft. Door .deze nederlaag kwam een einde aan een periode van een jaar cn negen dagen, waarin de Oranjeploeg ongeslagen was gebleven en onder meer overwinningen in uitwedstrijden had geboekt op de V'creMkainpioen Duitsland en op België. Ds laatste nederlaag dateerde van 1 mei 1955, eveneens tegen de Ieren. De Nederlandse ploeg, die voor het eerst sinds een half jaar weer op eigen bodem speelde, heeft een teleur stellende herverschijning gemaakt. En hoewel het duel van Hemelvaartsdag qua spelpeil hemelsbreed verschilde met dat van een jaar geleden in Du blin,, was er toch in één opzicht overeenkomst, n.l. dat er tegen een duidelijk oppermachtige tegenstander werd gespeeld. Destijds in Dublin maakte de Ne derlandse ploeg een snelle inzinking door na het uitvallen van de midvoor Cor van der Gijp, waarna het in paniek verzonk en er slechts door het grijpen naar alle beschikbare destructieve wapens in slaagde, de ne derlaag tot 10 beperkt te houden. Hoewel we nu met 4—1 verloren, was er toch vooruitgang in het Neder landse spel zichtbaar, omdat de Oranjemannen bleven voetballen. Al leen hierom al was deze, zij het gro tere nederlaag, ons liever. Maar de vooruitgang op internatio naal niveau bleek nog niet ver genoeg gevorderd om op de duur dit elftal waarvan negen spelers werden ge vormd en gehard in de Engelse lea gue, te weerstaan. Onze ploeg leed een volkomen regelmatige en recht vaardige nederlaag, al vielen de cij fers wat hoog uit ten gunste van de Ieren. Het opmerkelijke was, dat Oranje volkomen gelijkwaardig, zo niet sterker speelde in de eerste helft. Met een spontaan applaus na (het derde doelpunt, gescoord door links binnen Fitzsimons en een ovatie na 'afloop van de wedstrijd, die voor het Nederlandse elftal in een 41 neder laag eindigde, hebben 65.000 toe schouwers het prachtige spel van de Ierste tegenstanders beloond. Toen ide Nederlandse spelers het veld af liepen, bleef het eerst beangstigend stil in het Peyenoordstadion. Zij wer den gevolgd door de gasten, die de plotseling losgebarsten uitingen van bewondering beantwoordden met een .geestdriftig zwaaien naar de volge pakte tribunes. Ondanks minder «gunstige weervoor spellingen en in weerwil van een dreigend, maar gelukkig gebroken wolkendek, heerste er in en rondom het stadion een vrolijke sfeer, ken merkend voor de interlandwedstrij den. Vrolijk schetterde de muziek van .de kapel van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd over de zich vul lende tribunes, zelfs baadde de prach tig geschoren grasmat in de volle zon, toen de ploegen van. Neder land en Ierland het veld op lcwa- imen. Wel verduisterde een donkere wolk even de hemel tijdens het spe len van het Wilhelmus, dat, der tra ditie getrouw door de tienduizenden «uit volle borst werd meegezongen, .maar nog voor de laatste tonen van het volkslied waren verstomd, gle den de verwarmende stralen weer over de mensenmassa. Klaassens won de toss. Hij ver koos met de wiind schuin in de rug te beginnen. De Ierse middenvoor Fitzgerald mocht om enkele minu ten over half drie aftrappen. Hij zet te direct Fitzsimons aan het werk. Deze evenwel zag, doorgedrongen in het rechter deel van het Nederlandse verdedigingsblok, zijn rush gestuit door Brooymans, die door Moulijn te passeren, de Nederlanders voor het eerst op de Ierse helft bracht. Appel zorgde voor het eerste Ne derlandse schot. Lenstra had even te voren een duel met debutant Tommy Dunne gewonnen door met een sli ding zijn tegenstander te snel af te •zijn en de bal naar de vrijstaande Ne derlandse rechtsbuiten geplaatst. Appel zocht en hij zou het ook later meermalen doen het doel te hoog. De Ieren kregen bijzonder moei lijke momenten te doorstaan. Eén daarvan ontstond, toen hun keeper slecht uittrapte. Lenstra ving de uit trap op, kopte naar Koopal, maar deze richtte onzuiver en zijn schot miste het doel. Abe Lenstra toonde zich herhaal delijk de begaafde opbouwer van aan vallen. In het bijzonder met zijn bui tenspeler Moulijn stichtte hij verwar ring onder de Ieren. Uitstekend maakte hij gebruik van het vrije op stellen van de Feyenoord-speler. Over de andere vleugel evenwel ontstonden weinig gevaarlijke aan vallen, mede doordat Appel opnieuw bewees, dat deze /plaats hem minder goed ligt. Op enkele goede voorzetten reageerde hij met onbeheerste „vuur pijlen". Odenthal leidde na een half uur spelen opnieuw een periode van ver woede Nederlandse aanvallen in. Ver dreef hij de bal door de Ierse linies. Over links en over rechts probeerden de onzen de verdegiging te doorbreken. Verder dan een schot van Moulijn, dat voor het doel langs Iging en waar geen speler op liep, ikwam de Nederlandse voorhoede voorlopig niet. De Ieren, geschoold in het harde Engelse league voetbal, toonden met een haast wetenschappelijke opbouw, langs welke weg de aanval moest v/orden opgebouwd. In het bijzonder rechtsbinnen Whelan onderscheidde izioh. Razendsnel schoot hij door de Nederlandse verdediging. Zelfs in zijn snelle rushes ziag hij nog zijn vrijstaande medespeler en de pass die daarna volgde was veelal het begin van een Ierse aanval. Na 32 minuten volgde het eerste .gevaarlijke schot van Bram Appel, afgevuurd toen hij afgezwenkt was naar de middenvoorplaats. Hij kreeg -op de rand van het strafschopgebied een pass van Lentra tussen Seamus Dunne, rechtsback, en stopper hor tin door. De sobuiver van Appel ging vlak langsde buitenkant van de paal. En meer dan een hoekschop kreeg Nederland niet. De Nederlandse druk bleef echter aanhouden. Lenstra kwam in duel met keeper Godwin. Vóór deze zich, terwijl hij uitliep, in het bezit van de bal kon stellen had Abe Lenstra razendsnel een boogbal over de Ier se doelman getikt. Linksback Cant- well, goed teruggekomen, kon bijna staande op de doellijn, nog juist redden. Aanvallen kregen de toe schouwers nog genoeg te zien, maar •doelpunten bleven evenwel uit. DE TWEEDE HELFT. Na de hervatting waren de gast heren nog steeds favoriet. Op de tri bunes werden de Nederlandse kan sen hoog aangeslagen en de fotogra fen vroegen de Oranjemannen, nog eens te poseren. Het bleef goed gaan. Hosselaar mocht de tweede Neder landse corner nemen. Hard schoot Koopal dn maar opnieuw was het Cantwell, die, toen zijn doelman ge slagen was, redding bracht. Twee Ierse doelpunten. Na 7 minuten gleed de Ierse links binnen Fitzsimons langs de Neder landse verdedigers Odenthal en Klaassens. Van enkele meters pas seerde hij De Munck met een hard laag schot in de hoek (01). Nederland gaf zich niet gewonnen. Twee corners van hoekschop-specia list Bossenaar volgden. De corner- verhouding werd hierdoor zelfs 40 dn ons voordeel. De Nederlandse voor hoede appeleerde wegens hands van een Ierse verdediger binnen de be ruchte lijnen. De Duitse scheids rechter Pennig liet evenwel doorspe len. De Nederlandse tegenstand ver slapte enigszins. Onrustig liep trainer Max Merkel langs de lijn heen en weer. Wat hij verwachtte, en wat ve len vreesden, gebeurde. In de 14e mi nuut vergrootten de Ieren hun Voor sprong. Whelan, afgezwenkt naar rechts, bereikte Ringstead, die bij de verste paal stond opgesteld en inkop te. Wel kon De Munck de lage kop bal uit zijn doel slaan. Doch hij sloeg •de bal te zacht voor de voeten van de op enkele meters van hem staan de linksbtiiten Haverty. De Arsenal- speler greep de hem geboden kans en liet De Munck geen tijd zich te her stellen (02). Verdediging gedesorganiseerd. Het klopte hierna niet meer in de Nederlandse verdediging. Odenthal -en in mindere mate ook Cor van dei- Hart weifelden als het op ingrijpen .aankwam. De razend snelle en tech nisch briljante Ierse binnenspelers maakten dankbaar gebruik van de hun geboden kansen. Het was op merkelijk dat in deze periode de Ne derlandse aanvallen ongevaarlijk ble ven, maar dat de onzen nog twee maal een hoekschop mochten nemen. In moeilijkheden brachten de voor- waartsen keeper Godwin echter niet. Nauwelijks acht minuten na het •tweede doelpunt volgde het derde. .Zonder enige schijnbeweging, in één ren, vloog de snel reagerende Fitz simons achtereenvolgens Odenthal, Klaassens en Van der Hart voorbij. Zijn rush, begonnen op de hoek van het strafschopgebied, eindigde enkele Deze foto laat zien hoe de Ierse links binnen Fitzsimons na de rust met het linkerbeen het eerste Ierse doelpunt scoorde. V.l.n.r.: Fitzsimons, Klaas sens, Odenthal, Cor v. d. Hart, Fitz gerald, Whelan, Brooyman en Haverty Enkele minuten na de wedstrijd kwam de heer Lo Brunt, secretaris penningmeester van de KNVB, met een somber gezicht uit de kleedka mer van de Nederlandse spelers. Zijn gezicht drukte de stemming uit, die aan de andere kant van de deur heer ste. Voor het douchen hadden de spe lers bepaald niet uitgebreid de tijd genomen. Het was alsof zij maar zo gauw mogelijk uit het stadion, waar zij zo juist een stevige nederlaag hadden geleden, wilden weg komen. Aan voeder Jan Klaassens keek niet' op van zijn schoenveter, toen wij hem naar zijn mening over de wed strijd vroegen. Het antwoord was trouwens kort, maar openhartig: „Wij hebben verdiend verloren.imaar we hebben geen cent geluk". Dit Ier se elftal vond hij beter dan dat van vorig jaar in Dublin. Doelman de Munck wilde de hand doek voor zijn gezicht wel even laten zakken voor een korte nabeschou wing: „We speelden met een slechte bal. Het ding was veel te licht. Je kon het door de wind met werpen niet goed plaatsen. Bij de tweede goal werd ik er met wegwerken door misleid. De Ieren waren beter. Ik heb nu mijn eerste nederlaag met het Nederlands elftal meegemaakt. Eén voordeel heeft dat. Ik speel nu tenminste niet meer voor mascotte". Iedereen was het er verder wel over eens, dat de Ieren het beste elf tal hadden. Dat bleek ook uit het ant woord van de heer H. P. Hoolboom, voorzitter van de keuze-commissie: „Een verdiende zege voor de beter spelende Ieren". De Ierse uitblinkers vond hij de binnenspelers Fitzsimons en Whelan. En de voorzitter van de technische commissie, de heer G. Kruyver, was het daarmee eens. Hij achtte de Nederlandse voorhoede ver zwakt door het zware schaduwen van Lenstra. Ir. H. L. B. Denis zei: „Voor de meters voor bet doel. Eon hard dia gonaal schot volgde. De „zwarte pan ter", befaamd om zijn snelle reacties en katachtige lenigheid, bleef roer loos (03). Een daverend applaus van de Nederlandse toeschouwers klaterde op voor dit staaltje van Ierse vakmanschap. In de Nederlandse aanval hadden Bram Appel en Koopal inmiddels van plaats gewisseld. Op de vertrouwde imiddenvoorplaats bracht de eerste, oia een combinatie met Abe Lenstra •de handen van de supporters op el kaar. Een tikje van Appel naar Abe, die de béd onmiddellijk weer te rugplaatste naar de doorgelopen Fortuna-speler gaf deze een goede schietkans. Een kanjer volgde, maar de bal sprong via de buitenkant van de paal over het doel. Eindelijk Appel. Nog een vierde maal werd De Munck gepasseerd. In de 26e minuut bereikte Fitzsimons zijn rechtsbuiten Ringstead. Een draaibal van de zes tienmeterlijn volgde. Buiten bereik van De Munck wervelde de bal langs de paal in het Nederlandse doel (0—4J. De Nederlandse verdediging werd na dit vierde doelpunt ziohzelf weer meester. Een verre voorzet van Roel Wiersma werd door Appel over ge kopt. Van de tribunes klonk sner pend gefluit. Eindelijk, na 32 minuten, gebeur de dat, waarop de 65.000 supporters •hadden gewacht. Van rechts gaf •Koopal een pass naar Moulijn. Deze •plaatste meteen door naar de vrij staande Abe Lenstra. De Enschede- speler tikte de bal op zijn beurt di rect door naar Appel. De van vroege re gelegenheden befaamde schutter •in de Nederlandse aanval had zijn richtmiddelen dit keer goed gesteid. Een keihard, laag schot volgde. En dat was keeper Godwin te machtig (1-4). Bijna had dezelfde Nederlander er nog een doelpunt bijgemaakt. Een vrije trap van Cor van der Hart gaf Appel, hoogopspringend, gelegen heid Godwin nogmaals, en nu met een kopbal, op de proef te stelen. Fraai was de save van de Ier. Met •een stijlvolle duik naar de linker hoek maakte hij Bram's kopbal on schadelijk. Wel bracht Nederland het •nog tot twee corners en werd de hoekschopverhouding zelfs 8—0 in ons voordeel, maar gevaarlijk werden de Oranjemannén niet meer. De steeds beter sluitende Ierse verdedi ging maakte, dat de meeste aanvallen vastliepen vóór zij een directe drei ging vormden. rust, toen wij in de meerderheid wa ren, hadden wij de leiding moeten nemen. Na de rust werd onze verde diging slordig en dat kostte doelpun ten tegen de geroutineerde Ieren". De heer Pellikaan merkte op: „Odenthal heeft zijn best gedaan, maar Kees Kuys heb ik toch wel sterk gemist" Over de verdediging was ook bondscoach Max Merkel, niet tevre den: „Odenthal werd op de duur te gemakkelijk uit positie gespeeld doordat hij tussen de snelle Ierse rechtsbuiten en de rechtsbinnen in bleef aarzelen. De dekking was trou wens over het algemeen slecht tegen over sterren van spelers als Fitzsi mons en Whelan, aan wie het niet te merken viel, dat zij een zwaar sei zoen achter de rug hebben. Wij moes ten eens verliezen. Het was alleen nog de vraag, tegen wie". Bram Appel, die het verheugde, dat hij het enige Nederlandse doel punt had kunnen maken, stemde met Merkel's laatste opmerking in. „Je moet ook een nederlaag kunnen ver dragen", vond hij. „Je kunt er een boel van leren". Bij de Ieren. In de kleedkamer van de Ieren kon men de vreugde over het behaalde resultaat gemakkelijk van de gezich ten lezen. Eén van de eersten, die hen geluk wenste met de overwin ning. was de secretaris-penningmees ter van de K.N.V.B. Team-manager Carey schreef de ze ge hoofdzakelijk toe aan het sublieme spel van de Ierse binnenspelers Fitz simons en Whelan, die keer op keer de Nederlandse defensie uit elkaar rukten en die maakten, dat onze ver dedigers op het laatst niet meer wis ten, wie zij nu eigenlijk moesten dek ken. De grote beweeglijkheid van de Ierse voorwaartsen was, naar zijn mening, een van de eerste oorzaken van de Nederlandse nederlaag. Fitzsimons, die dampend onder de douche vandaan kwam, had weinig tijd: „Ik vond het een prettige en faire wedstrijd en wij-Ieren begre pen elkaar bijzonder goed." i H.V.C. VERSLOEG NEDERLANDS JEUGDELFTAL MET 4—1 Op het Amerfoortse sportpark „Birkhoven" versloeg de hoofdklas ser H.V.C. het Nederlands jeugdelftal met 41, welke stand bij de rust reeds was bereikt. Het eerste doel punt werd door de H.V.C.-er Neder- hand gescoord met een ver schot. Rechtsbuiten Freeken (Haarlem) maakte de stand weer gelijk. Heijnen (tweemaal) en Sleekink voerden de score tot 41 op. Z.-NEDERLANDSE AMATEURS— BRABANTIA 2—1 Het Zuidnederlandse amateurelftal speelde woensdag een oefenwedstrijd tegen de eerste klasse amateur Bra- bantia, die door Zuidnederland met 21 werd gewonnen. Rust 00. VELOX—NED. AMATEURS 5—3 In een slechte wedstrijd heeft het voorlopig Nederlands amateur voet elftal met 53 verloren van de Utrechtse eerste klasser Velox. De ruststand was 31 voor Velox. Alleen het eerste kwartier leek het er op of de Nederlandse amateurs gemakkelijk zouden winnen. Daarna nam Velox het initiatief en behield dit tot het einde. Rechtsbuiten El- fring en Den Braker waren de belang rijke spelers in de voorhoede bij de amateurs. Na acht minuten scoorde Den Braker het eerste doelpunt na goed voorbrengen van Elfring. D. Uittenbosch, Klein en G. Uittenbosch veranderden deze stand echter in vlot tempo in 31, waarmede ook de rust aanbrak. Daarna kwamen de ama teurs er weinig meer aan te pas. Er kwamen nog doelpunten van Klin kenberg (4—1), Elfring (4—2), Den Braker (43) en D. Uittenbosch (53). Beide doelpunten van de ama teurs echter gaven geenszins de sterkte van dit elftal weer. Een laag tempo en slecht samenspel waren de voornaamste oorzaken van dit teleurstellende spel. ZWITSERLAND— TSJECHOSLOWAKIJE 1—6. De voetbalwedsrijd tussen Zwitser land en Tsjechoslowakije, donderdag te Genève gespeeld is door de Tsje chen met 61 gewonnen. Bij de rust hadden zij reeds een 31 voorsprong

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13