Eenheid in het veilingwezen bracht Ter Aar tijd van rust en welvaart Er is heel veel veranderd BOSKOOP ACTIEVE BEZORGER EET Flinke binnenbrand in Alphen door smeulend sigarettenpeukje WOENSDAG 9 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Herinneringen bij zilveren jubileum Nog slechts enkele dagen zijn wij verwijderd van de data waarop de Coöp. Centr. Tuinbouwveilingver, Ter Aar en Omstr. op officiële, doch eenvoudige wijze het zilveren be- staansfeest zal vieren. Zonder over drijving mogen we wel vaststellen, dat de Centrale Veiling een der voornaamste, zoal niet de voornaam ste instelling is in de gemeente Ter Aar. Dit zal duidelijk zijn als wre weten dat naar onze schatting meer dan de helft van de Ter Aarse be volking via deze veiling de finan ciële resultaten van hun tuinbouw bedrijf ontvangen. Daarnaast is zij ook van belang voor de tuinders uit de omliggende gemeenten die bun producten veilen aan deze veiling. Het is dus wel de moeite waard om bij deze gelegenheid de schijn werper eens apart te richten op deze „zilveren veiling". Misschien zou men geneigd zijn te menen, dat nu ook 25 jaar groenten in Ter Aar ge veild worden. Dat is niet zo. Als we ons niet vergissen bestaat er hier reeds 57 jaren een veiling. De stich ting der eerste veiling heeft reeds dadelijk aan de tuinderij profijten gebracht. Desondanks echter heeft in de eerste 32 jaren van het bestaan van het veilingwezen nooit eenheid en nooit rust geheerst. Rust cn vertrouwen. Het is niet de bedoeling deze ge schiedenis hier op te halen. Maar wel willen we er even aan herinneren, om te duidelijker te illustreren ebt met de komst van de Centrale vei- ling in Ter Aar een periode werd ingeluid van eenheid en rx-st op net gebied van de veiling. Het is ook het moment geweest waaxoo de voor vaarde werd geschapen voor het herstel van een onderling ver trouwen onder de tuinders, da*, door de bestaande toestanden zozeer ge schokt was. En juist onderling ver trouwen is een onmisbare voorwaar de voor vruchtbaar werken. In de loop der jaren is dit vertrouwen ge groeid, hetgeen verdeelde is steeds meer vervaagd, en in eendrachtig samenwerken is er belangrijke ar beid verricht die geleid heeft tot de opbouw van het verkoopapparaat van tuinbouwproducten die de Ter Aarse veiling is geworden. De crisis. Het is misschien jammer dat het een economische crisis die de tuin bouw zeer zwaar trof. moest zijn die de weg baande voor één grote veiling. De tijd was zó slecht dat de tuinderij met ondergang bedreigd werd. Om dit te voorkomen werd overheids steun gevraagd. Wilde men bij de overheid echter een gewillig oor vinden dan was eenheid voorwaar de. Veel is er in die tijd geconfe reerd en vergaderd. Het uiteindelijk resultaat was dat de drie bestaande veilingen t.w. de R.K. Tuindersver eniging „St. Phocas", de R.K. Vei- lingsvereniging „Tuindersbelang" en de Algemene groentenveiling ,.De hoop geleidt ons" tot liquidatie be sloten. Onder leiding van een Commissie van Advies die gevormd was begon nen toen de stichtingswerkzaamhe- den voor de nu jubilerende veiling. Voorbijgaand aan bijzonderheden, is toen spoedig de nieuwe veiling op gericht. Het eerste bestuur is geko zen uit de drie in liquidatie zijnde veilingen. Iedere vereniging koos drie bestuursleden en een lid van de Commi^ie van Controle. De samen stelling van dit eerste bestuur was de volgende: C. W. v. d. Hoorn Jz., M. Hölscher en Mar. Kleijn; L. J. Hoogervorst, Joh. Rekelhof en C. v. d. Vlugt; P. Esveld, H. van Harten en Alb. van Straaten. De commissie van controle bestond uit: W. J. v. d. Hoorn Azn, M. Mank en C. T. de Bruijn. Van dit eerste bestuur hebben thans nog twee heren zitting en vie ren dus hun zilveren bestuursjubi- leum. Van de commissie van con trole is geen der eerste leden nu meer in leven. Data. Op 23 februari 1931 is 'de eerste bestuursvergadering gch enden. De 6e maart 1931 werd door notaris jhr. G. J. Stoop de officiële oprichtings akte gemaakt, welke verscheen in de Ned. Staatscourant, no. 59 van 25 maart 1931. De eerste algemene le- clenvex-gadering is gehouden op 10 maart 1931. In deze vergadering werden statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld, en werd de heer Joh. Rekelhof gekozen tot eer ste voorzitter van de nieuwe vei ling. Het bestuur benoemde tot se cretaris de heer H. van Harten en de heer M. Hölscher werd vice-voorzit- ter. Deze drie heren vormden het eerste dagelijks bestuur. Zo had de Coöp. Centrale Veiling vaste vorm gekregen en begonnen de werk zaamheden. De officiële opening ge schiedde op 11 juni 1931 door het toenmalige lid van Ged. Staten van Zuid-Holland de heer II. J. Borghols. Zoals reeds gezegd was de tijd waarin de veiling begon te werken een moeilijke, zeer slechte en zorg volle tijd. Voegen we daar dan nog bij dat het klimaat binnen de ver eniging toch nog altijd niet zo was dat men nu gemakkelijk vruchtbaar werk kon gaan leveren, dan is be grijpelijk dat de eerste tijd van de niet altijd uitgebleven. Langzamer hand echter werd het vertrouwen gewonnen en verdwenen steeds meer de tegenstellingen. Veel veranderd. In de kwarteeuw van het bestaan is er veel veranderd, zowel in de tuinderij als bij de veiling. In de tuinderij vooral door een totale wij ziging der cultures. Deze wijziging was reeds begonnen op bescheiden schaal enkele jaren voor deze veiling tot stand kwam. Het was zo, dat ja ren en jaren lang de z.g. Veense pro ducten werden geteeld: peulen, dop erwten, snijbonen en augurken. In een oogsttijd van 3 a 4 maanden moest er zoveel geld voor de pi~o- ducten ontvangen worden, dat de winst voldoende was om een geheel jaar te voorzien in het levensonder houd van de tuinder en zijn gezin. Verreweg de meeste bedrijven zijn nu geheel anders van opzet. Men kan wel spreken van een algehele ver andering. Deze verandering heeft zich vooral voltrokken door de over schakeling op de glascultuur. Vanzelfspx-ekend heeft deze wijzi ging haar weerslag gehad op de vei ling. Ook hier moesten de nodige wijzigingen in de bedrijfsvoering ko men, en. was een directe aanpassing aan dc veranderde omstandigheden nodig. Aangepast. Daar was allereerst het systeem van veilen. In de aanvang werd ge veild volgens twee systemen n.l. en- bloc en persoonlijk. Dit heeft echter niet zo heel lang geduurd. De gewij zigde omstandigheden leidde er toe dat men overging tot het alleen per soonlijk veilen," met uitzondering van de augurken, die nu nog enbloc verkocht worden. Door de wijziging der teelten zijn enkele producten die eens de belangrijkste waren zozeer in aanvoer teruggelopen dat deze nu maar van ondergeschikt belang zijn geworden. Een voorbeeld hiervan is b.v. het product rijsdoperwten. Vroe ger werden honderd duizenden kilo's aangevoerd en waren de conserven- fabrieken-de vaste afnemers van dit product. Thans een zeer geringe aan voer en is hetgeen nog wordt aange voerd uitsluitend marktax-tikel ge worden. Zo zouden er nog meer voorbeelden te geven zijn. maar dat zou te ver voeren. Door de toepas sing van glas zijn er thans belang rijke aanvoeren van kassnijbonen. glassla, tomaten, en in de winter Witlof. Naast deze producten worden nog tal van andere groenten aange voerd geteeld onder glas of op de koude grond. Zozeer is het veran derd met de aanvoer dat thans het gehele jaar geveild wordt, tegen vroeger slechts hoogstens 4 maan den. Veel is er gewerkt aan kwaliteits verbetering der producten. Deze ar beid is zeker niet zonder succes ge bleven, Nieuwe afzet. Veel nieuwe afzetmogelijkheden zijn er verkregen en verloren ge- I gane werden teruggewonnen. Veel aandacht is besteed aan verbetering der verpakking en de sortering. Dit laatste vooral is belangrijk geweest. En dan noemen we in dit verband hét centraal sorteren der augurken. Hierdoor is bei-eikt dat nu een prach tig gelijk gesorteerd product kan worden geleverd. Het is ook vooral met dit product dat verloren gegaan afzetgebied werd hemvonnen. Snel vervoer is bevorderd vooral van groot belang voor de exporthandel. Hoe zegenrijk alles voor de tuin bouw is geweest door de wijzigingen, voor het veilingbestuur heeft dit de nodige problemen meegebracht. De gebouwen werden veel te klein, er kwam' steeds meer gebrek aan over dekte ruimte, en daarbij komt nog dat de oude gebouwen niet meer doelmatig zijn. De allerergste nood is enige jaren geleden opgevangen door het bouwen van een ijzeren loods van 30 X 12 meier; later ge volgd door de bouw van een stenen hal gvoot 45 X 22 meter. Deze hal is in 1954 geopend door de koningin. Maar nog is het probleem van ge brek aan goede gebouwen niet op gelost. Wel is er voor enkele weken in een ledenvergadering besloten tot de bouw van een nieuw verkooplo- kaal met kantoor en een nieuwe neerzethal. Er zal echter nog wel enige tijd mede gemoeid zijn eer dit besluit is uitgevoerd. Als alles klaar is zal er de beschikking zijn over een complex gebouwen dat beant woord aan de eisen van onze tijd, en zal een goede bedrijfsvoering moge lijk zijn. Een probleem is er dan nog gebleven n.l. de fustberging. Maar ook deze moeilijkheid zal ongetwij feld door de tijd tot oplossing wor den gebracht. N Omzetvergelijking. Zo is er een kwarteeuw vooi-bij- gegaan. Veel zeer veel* is er gedaan kunnen worden voor de tuinderij. Begonnen werd in een crisistijd, in 1935 was het hier het dieptepunt met een omzet van circa 350.000, Dit jubilé mogen we vieren in een tijd van welvaart met een omzet van ruim 2.600.000,Er is zeker vol op reden om bij dit 25-jarig bestaan even stil te staan en eens rustig te rug te zien op wat werd verkregen. Er is reden voor grote dank aan Cod op de eerste plaats en daarnaast dank aan een ieder die hetz'y als be- stuui-slid of als gewoon lid of als lid van het ousoneel ieder op eieren plaats heeft medegewerkt tot het verkx-ijgen van dit resultaat. Moge ook in de toekomst de veiling een gezonde verdere ontwikkeling tege moet gaan en tot zegen zijn van de tuinderij die misschien reeds eeuwen de voornaamste bestaansbron is ge weest van de Ter Aarse bevolking. Aan het slot van dit artikel mogen we nog vermelden dat vijf leden van het personeel hun zilveren ambts jubileum vieren t.w. C. Hoogervorst, directeur, Jac. Touw, emballage- meester,. C. Volgering, emballage administrateur, J. van Lammeren, keui-meester en C. Pieterse, kassier. De viering zal bestaan in een re ceptie te houden op maandag 14 mei des namiddags te half drie in de nieuwe veilxnghal, en een feestavond op dinsdag 15 mei eveneens in de nieuwe veilinghal voor 'alle leden, kooplieden en verdere genodigden. HAZERSW0UDE Geb.: Cornelia Elisabeth, d. v. A. Kersseboom en E. L. Bleeker; Adria- nus Wilhelmina Cecilia, z. v. S. J. van der Werff en M. S. B. Homan; Lydia, d. v. P. de Kruijf en M. C. van der Bijl; Johanna Adriana Hendrika, d. v. F. A. Demoed en J. Vos; Astrid, d. v. A. Spelt en C. Spee; Petrus Nico- laas Maria, z. v. M. J. v. Kampen en A. M. Th. de Goede; Anna Maria Cor nelia, d. v. P. A. A. v. Saase en M. A. van der Kleij. Ondertr.: Leendert Brak. 25 jr. en Aartje Adriana Harkes. 25 jr.; Abra ham Pardon 34 jr. en Neeltje van dei- Bijl, 34 jr.: Johan Hubert Tummers, 31 jr. en Alida Maria Clara Smits, 26 jaar. Getr.: Evert Jan Heij, 26 jr. en Antje Verwaal, 24 jaar. H00GMADE Brug over de Does is er erg aan toe Wegverkeer voorlopig gestremd Zag het er aanvankelijk uit, dat de dinsdagmorgen bezweken klapbrug over de Does weer spoedig hersteld kon worden, een verder onderzoek van deskundigen van de Leidse Grofsmederij wees uit, dat de schade veel groter is, dan men aanvanke lijk vermoedde. De ketting is afge broken op de plaats, waar deze aan het brugdek was vastgeschroefd. Over de oorzaak van deze breuk tast men nog in het duister. Het negen ton zware brugdek, in oktober 1955 nog verlengd, bescha digde de pijlers; ook de bovenbouw en de balans zijn totaal ontwricht. Brugwachter A. J. Hoogenboom bleek na onderzoek gelukkig geen nadelige gevolgen van de opgelopen klap ondervonden te hebben. Werk lieden van de Grofsmederij hoopten het gevallen brugdek zo snel moge- Voor de bezorging van de Leidse Courant te Boskoop vragen wij voor terstond een Aanmelden Adm. De Leidse Courant, Papengracht 32 - Lelden. (Advertentie) lijk te kunnen verwijderen, zodat althans het vervoer te water weer doorgang kan vinden en de belang rijke zandtransporten van het Brase- mermeer via de Does naar Leider dorp voor ryksweg 4A doorgang kunnen vinden. Het wegverkeer is zeker een paar weken gestremd, de NAL busdienst onderhoudt zolang een pendeldienst; LeidenHoogmade en Iioogmade-Woubrugge-Ter Aar. Het bekende pontje is weer in dienst gesteld om de voetgangers, fietsers, bromfietsers en motorrijders over te zetten. NIEUWVEEN Storing electriciteit. Gisteren heeft een gedeelte van de Kerkstraat en de gehele W P. Speelmamveg alsmede het Schoterveld zonder stroom gezeten. De storing trad op in de nacht van maandag op dinsdag tc 1 uur; het bleek een kabelstoring te zijn in de Kerkstraat. Daar het postkantoor ook zonder stroom zat viel de radiocentrale voor Nieuw- veen en Zevenhoven geheel uit, ook het confectiebedrijf Kwiek zat zon der stroom en gaf haar personeel de gehele dag vrijaf. Dinsdagmiddag te gen 4 uur werd de storing opgehe ven. WEET U HET OOK NIET Hond blafte zijn baas wakker Enkele minuten na twaalf uur in de afgelopen nacht werd een ernstige binnenbrand ontdekt, die woedde ten huize van de heer A. Rijnberg, Bloem hofstraat 5 te Alphen a.d. Rijn en die behalve voor het uit zes personen bestaande gezin Rijnberg, een ge vaarlijke bedreiging vormde voor een der buren. Dat deze brand geen mensenlevens i heeft gekost, is hoogstwaarschijnlijk te danken aan het aanhoudend blaf fen van de hond. Hierdoor werd de heer Rijnberg uit de slaap gewekt en hij hoorde toen ook een vreemd- soortig lawaai beneden in hét huis dat hem aanvankelijk deed vermoe den dat een der vier kinderen naar beneden was gegaan en daar met iets bezig was. Nauwelijks was hij de slaapkamer uitgelopen of hij identifi ceerde het geluid als geknetter van vuur. De sterke rookontwikkeling, die hem bij de trap tegenkwam, liet geen twijfel aan brand bestaan. In allerijl wekte hij zijn huisgeno ten, die op hun beurt de buren waar schuwden. De kinderen werden bij de overburen ondergebracht en men be streed de inmiddels hoog oplaaiende vlammen in de woonkamer met em mers water. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was men er reeds in geslaagd de vlammen te doven. Omtrent de oorzaak van de brand tastte men geruime tijd in het duister. Letterlijk en figuurlijk zocht men in het donker naar de oorzaak, daar men aanvankelijk gemeend had dat electriciteit de oorzaak was en men de hoofdschakelaar had omgedraaid. Na enige tijd kon men echter met vrij grote zekerheid de mogelijkheid aanvaarden, dat een smeulende siga ret, welke via een asbak in de papier mand was terechtgekomen, de brand heeft veroorzaakt. Van de papiermand leiding veel tact en voorzichtigheid ttdan ook was namelijk weinig of niets meer eiste. Verwikkelingen zijn te vinden. De papiermand had ge staan tussen de schoorsteen en de chuifdeur van de woonkamer. Het :ware gordijn van deze deur vatte weldra vlam en zorgde er voor dat het vuur snel werd verbreid. De brandweer heeft zich genoodzaakt ge zien enkele panelen van de deuren uit te breken, daar men vreesde dat het vuur al was doorgedrongen in de daarachter en daarboven gelegen ruimten. Het vermoeden werd be waarheid toen men de smeulende planken van hun plaats had verwij derd. Daar had het vuur reeds een kanaal gevonden naar een der buren waar de kamers al gevuld waren met rook. Voor alle zekerheid heeft de familie voor de nacht haar toevlucht genomen bij anderen. In de kamer is grote brand- en waterschade ontstaan die niet ver van duizend gulden af zal zijn en door verzekering wordt gedekt. Verkeersexamcn van 400 scholieren. Nadat enkele maanden geleden een kleine 400 scholieren op de respectievelijke scholen hun schrif telijk verkeersexamen hadden afge legd, volgde dinsdag de praktische proef voor ruim 360 hunner. Ook dit examen werd afgenomen door de plaatselijke politie, in samen werking met het bestuur van de pi. vereniging voor Veilig Verkeer. Voor het eerst ook moesten de scholieren de vuurproef doorstaan van een verkeersregeling door middel van lichten op het kruispunt Juliana- stx-aatPieter Doelmanstraat. Voorts heeft men op het Raadhuisplein een aantal naast elkaar liggende „inrij- gelegenheden", geïmproviseerd, waar- W. B. en C. Z. Betreft vlek cho comel in mantelpakje (ottoman), be treft vlek crème gebakje in otto man jurk. Antwoord H: deze stof laat zich moeilijk behandelen als men geen er varing heeft op was gebied. Dit weef sel vertoont neiging tot krimpen, men mag niet knijpen of wringen, want dan ontstaan er barstjes die nooit weer weg te werken zijn, ook niet bij een volgende beurt. Beide vlekken bestaan voor het grootste deel uit vetvlekken, voor de verwijdering waarvan een vetoplossend middel ge bruikt moet worden. Dat wil dus zeg gen: of tetra of vlekkenwater gebrui ken, omdat het hier een moeilijk was- bare stof betreft. Of deze stof dit mid del verdragen kan, zult u even moe ten proberen op een onzichtbaar plek je. In elk geval moet de vlek behan deld worden van buitenkant vlek naar binnenkant, anders la-ijgt u krin gen, die moeilijk te verwijderen zijrn. Het mantelpakje kan vermoedelijk v/el behandeld worden met warm sop van synthetisch wasmiddel. De vlek ken echter niet te nat maken (dit geldt voor beide kledingstukken), men moet doorwrijven( heel voorzich tig) tot de vloeistof geheel droog is. Wij voor ons raden u echter aan niet te veel risico te nemen en de kleding stukken te laten ontvlekken door een chemische stomerij, dat is de veiligste weg. Mevr. S. Heeft nieuwe velours over gordijnen gekocht. Na een week komt zij tot de ontdekking, dat er veel gaatjes in zijn. Hoe kan dat? Antwoord H: dat is 'een raadseltje voor ons, want wij kunnen die gor dijnen niet bekijken. Waarschijnlijk zijn het weeffout]es of is het ver legen stof. Het kan echter ook zym, dat de kwaliteit niet eerste klasse is en dus wat dun. Als nu de zon op de gordijnen staat, en men kijkt van o innen naar buiten (overdag) of 's avonds als de lamp brandt van buiten naar binnen, dan ziet men wel eens kleine openingen, die echter niet met „gaatjes" betiteld mogen worden. De stof is dan blijkbaar was weven. Stelt u zich echter in verbin ding met de winkelier die, indien uw klacht juist is, zeer zeker de grossier, eventueel de fabrikant zal waarschu wen. We zijn er zeker van dat die firma een expert zal zenden om de zaak op te nemen. Elke zaak is ge steld op de goede naam nietwaar? Abonnee. Kunt u mij zeggen wat de reden is dat een konijn dat pas ge jongd heeft z'n jongen direct daarna doodbijt of opeet. Antwoord H: dit kan verschillende oorzaken hebben. Een allereerste ver eiste is, dat de voedster de eerste tijd absoluut met rust gelaten wordt. Nie mand dan alleen de verzorger mag er by komen, dus geen vreemde en ook geen andere dieren. Het kan ook zijn, dat het moederdier niet voldoende voedsel voor de jongen heeft, of dat het zere tepels heeft. Dit zal onder zocht moeten worden. Zorg ook voor voldoende hooi en stro in het hok, zo dat 'het dier een flink nest kan maken. Ontstoken of .gezwollen tepels kunt u met wat goede vaseline behandelen. Vraag: Route Vooi-houtValkens- waard via Rotterdam en terug via Utrecht; hoeveel km.? Antwoord Vooi-hout, Postbrug, Haaese Schouw, Voorschoten, Ypen bij de verschillende verbodsborden in j burg, Rotterdam, Dordrecht, Breda, toepassing werden gebracht. Langs het gehele parcours hebben de leer lingen met vi'ijwel alle verkeers- borden kennis kunnen maken. In de loop van deze week hopen de betreffende instanties zover te komen met het nazien van de puntenlijsten, dat men de gelukkigen kan aan wijzen. Tilburg, Eindhoven, Valkenswaard; afstand 175 km. Terug over Eindho ven, Den Bosch, Utrecht, Alphen, Leiden Voorhout; afstand 160 km. Vraag Route LeidenSneek over de Afsluitdijk; hoeveel km.? Anwoord: Leiden, Haarlem, Alk maar, Scharwoude, Nieuw Niedorp, Middenmeer, Den Oever, Zürich, BoLsward, Sneek; afstand 160 km. Vraag: Route Noordw ijkerhout Helmond. Antwoord: Noordwijkerhout, Lei den, Alphen, Utrecht, Culemborg, Den Bosch, Veghel, Helmond. Viaag: Rouie Aarlanderveen— Berg en Bosch; hoeveel km.? Antwoord: Aarlanderveen, Zwam- inerdam, Noorden, Woerden, Utrecht, Bilthoven; afstand 40 km. S. te W. Hoe verwijder ik een grote vetvlek uit een jersey wollen kledingstuk? Antwoord-H: Dit kunt u proberen met sop van synthetisch wasmiddel. Indien de vlek daarna niet geheel verdwenen is, neemt u een vet oplossend middeltje b.v. tetra of vlek kenwater. Werken van buitenkant naar binnenkant van de vlek, ook de omgeving van de vlek behandelen, ter voorkoming van kringen. Antwoord-I: Ongeveer 35 a 40 cent per kilo. Sommige opkopers nemen het aan, andere wellicht in het geheel niet. De gx-ootste rijkdom krijgt u echter als u het schenkt aan een lief dadigheidsinstelling, omdat u daar door uw zieke medemens helpt of de missie. G. B. te W. Betreft cursus stra tenmaker. Antwoord-K: Inderdaad bestaat er een dergelijke cursus. Deze is echter uitsluitend toegankelijk voor perso nen, die niet ouder zijn dan 16 jaar. Over enige dagen verschijnt er een advertentie in de dagbladen, waarin tevens vermeld staat waar en wan neer men kan solliciteren als men voldoet aan de gestelde voorwaarden, Een cursus voor ouderen is ons niet bekend. V. - Ik ben momenteel 9 maanden in militaire dienst, ben gediplomeerd timmerman. Kan ik de militaire dienst verlaten als ik een jaar in dienst ben? Antwoord-L: Naar onze mening niet, want deze regel gold alleen voor hen die op 1 maait 1956 een jaar in dienst waren en dat is bij u niet het geval. Verder geldt het voor die personen, die nog in dienst moe ten; deze konden uitstel krijgen tot september a.s. Daarna moeten ook zij opkomen. De regeling is door de com mandant van uw onderdeel in de kazerne bekend gemaakt, omdat de eerstbedoelde militairen het ontslag moesten aanvragen via de comman dant. W. C. S. Hoeveel spaargeld mag iemand hebben die uitkering ont vangt ingevolge de noodwet ouder- doms voorzien i ng Antwoord-H: Tot 500.— spaargeld is vrij van korting. Daarboven heeft gedeeltelijke korting plaats, berekend naar een rente van 6 indien be trokkene gehuwd is en naar 8 dien deze niet gehuwd is. J. G. Heeft een vereniging die de koninklijke goedkeuring heeft ver. kregen het recht zich „koninklijk" te noemen? Antwoord-L: Neen, een vereniging verkrijgt rechtspersoonlijkheid door de door u bedoelde koninklijke goed keuring van haar statuten. Deze goed keuring betekent niet, dat de konin gin of de regering met het doel of de werkwijze der vereniging instemt, doch alleen, dat zij daarin niets ziet, dat wettelijk ongeoorloofd is. Dit heeft met het toekennen van de ere titel „koninklijk" niets te maken. 4694 Met Kerstmis houdt men zich elk jaar konsekwent aan dezelfde datum. Waarom doen met dit met Pasen en Pinksteren niet en vallen deze feestdagen elk jaar op een an dere datum? Dit is inkonsekwent tegenover de christelijke religie. Is het vroeger wel eens anders geweest, dat men b.v. elk jaar een „vaste" datum had voor Pasen en Pinksteren? In verband hiermede zou ik graag willen vragen: hoe bepaalt men eigenlijk deze data? Er staat me wel iets voor de geest van de eerste lente- vollemaan, rqaar het juiste weet ik er niet van. Antwoord-de J.: De datum van het christelijk Paasfeest houdt inderdaad verband met de maanstand. Pasen wordt gevierd op de zondag na de eerste volle maan in de lente. De vroegste Paasdatum is dus 22 maart (de laatste 25 april). Er is in de chris telijke kerk vroeger wel strijd ge weest over de methode van tijd rekening (b.v. de alexandrünsc, de juliaanse) maar nooit over de onsta biele Paasdatum. Ten aanzien van de christelijke religie zit hierin ook geen inkonsekwentie. De vaste datum van het Kei'stfeest is noodzakelijk omdat de herdenking van Christus' geboorte niet aan een bepaalde dag vastzit, maar wèl aan een bepaalde datum, zoals ieders geboortedag. 25 decem ber is gekozen omdat men bij recon structie deze datum het best aan vaardbaar achtte als de dag van Christus' geboorte. Ten aanzien van Pasen geldt een heel andere norm. Men heeft hierbij niet geredeneerd „op welke datum is Christus opge staan". maar „op welke dag stond Hij op"? Aan de hand van bijbelse ge gevens kon precies worden vastge steld. dat Christus op vrijdagmiddag stierf en op zondagmorgen uit het graf verrees. Er is dus alles voor te zeggen, dat men hiervoor een her denking koos op precies diezelfde dagen. Waarom viert men het Paas feest niet op een zondag b.v. in mei of in juni? Omdat Christus gestorven is en opstond tijdens het Joodse Paas feest. In diezelfde omgeving wilden de christenen hun Paasfeest vieren. Aangezien echter het Joods Pasen soms vóór het begin van de lente valt en men de lente ook wil zien als het symbool van Christus' nieuwe leven, is de bepaling van de Paasdatum ge grond op de hierboven genoemde methode. Soms (o.a. in 1955) vielen het Joods en het christelijk Paasfeest op dezelfde datum. Een vaste datum voor Pasen is er dus nimmer geweest, evenmin als voor Pinksteren uiter aard, dat altijd op de zesde zondag na Pasen wordt gevierd. Vraag: A. J. Z. te R. aangaar.de uitkering van de befaamde 3% over 1955. Antwoord: Gewoonlijk is het zó dat deze uitkering alleen verleend wordt aan personeel, dat op een bepaalde datum van 1956 (1 mei bijv.) nog in dienst van de werkgever is. Vraag: Over bloem in een rabarber - plant. Antwoord: Deze bloem kunt u ge woon uitsnijden, dat is beter voor de plant. Vraag: Hoeveel km. zijn de afstan den SassenheimNedei-horst den Berg, van hier naar Kevelaer, van hier naar Keulen, van Kevelaer naar Zevenaar, van Zevcnnaar naar Steg- gerda, van hier naar Anna Paulow- na, van hier naar Sassenheim. Hoe veel Nederlands geld mag men mee nemen naar Duitsland; mag men een fototoestel meenemen; wanneer is de dom van Keulen te bezichtigen? AntwoordSassenheim-Nederhorst den Berg 60 km., Nederhorst den BergKevelaer 140 km., Kevelaer Keulen 85 km, KeveaerZevenaar 35 km., Zevenaar—Steggerda 137 km SteggerdaAnna Paulowna 110 km., Anna PaulownaSassenheim 80 km. De deviczenverordening laat op het ogenblik een tedrag van 1000. toe. U mag eenr fototoestel meene men, doch u doet er goed aan bij de inspectie der invoerrechten een be wijs te halen, dat uw toestel in Ne derland is aangekocht. De Dom van Keulen is ondanks de restauratie werkzaamheden vrijwel dagelijks te bezichtigen. Felix. Komen Nederlanders, die in het buitenland wonen ook in aan merking voor uitkering ingevolge de nieuwe ouderdomsverzekering? Antwoord-H: Er zijn enkele cate gorieën van niet ingezetenen die on der de verzekering vallen. Dit zijn o.m. de grensarbeiders, die hier tc lande werken, doch in het buitenland wonen. Zij moeten in loondienst zijn. Verder is voor u nog van belang te weten, dat u voor uw 65ste jaar, 6 jaar in Nederland, Ned. Nw. Guinea, Suriname of Ned. Antillen moet heb ben gewoond, alvorens u in aanmer king komt voor de uitkering. Vraag: Over katholieke Vacantie- huizen in Brabant. Antwoord: katholieke Vacantiehui- zen in Brabant vindt u in Breda (j.) Oirschot (j.), Vught (m.), Galder (j. en m.), Boxtel (m.) en Handel (m.). Vraag: Route LisseMaastricht? Antwoord: Lisse, Oudewetering. Alphen a.d. Rijn, Utrecht, Culemborg, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Gel drop, Weert, Maasbracht, Echt, Sit- tard, Beek, Maastricht. Vraag: Route WarmondOistcr- wijk (terug andere route), War mondLeeuwarden en vandaar over Zwolle, Arnhem, Amsterdam; hoe veel km.? Antwoord: Warmond, Haagse Schouw, Voorschoten, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht. Willemsdorp, Tei-heyden, Oosterhout, Dongen, Til burg, Oisterwij'k; afstand 120 km. Te rug: Udenhout, Waalwijk, Ncer-An- del, Gorinchem, Schoonhoven, Gou da, Boskoop, Leiden, Warmond: af stand 100 km. Warmond, Lisse, Haar lem, Alkmaar, Den Oever, Afsluit dijk,, Harlingen, Leeuwarden; af stand 180 km. Leeuwarden, Heeren veen, Steenwijk, Meppel. Zwolle, Apeldoorn, Arnhem. Ede Amersfoort, Amsterdam; afstand 256 km.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9