t LENTE WATER Het Oranjeteam heeft ook tegen Ierland kans op 'n zege tsxafc Waarom geen televisie- uitzending mogelijk is Corry Schimmel verbeterde Ned. record 200m vlinderslag 8e Tulpen Rallye is zwaarder dan aanvankelijk leek WOENSDAG 9 MEI 1Ö56 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Revanche voor de nederlaag in Dublin Op 1 mei j.l. was het een jaar geleden, dat het Nederlands elftal na een teleur stellend gelijk spel tegen Denemarken en een hoopgevende overwinning tegen de Belgen een nieuwe klap kreeg te incas seren: met 10 werd een nederlaag ge leden tegen het Ierse voetbalelftal in de uitwedstrijd te Dublin. Thans staan mor gen beide ploegen weer tegenover elkaar in het Rotterdamse Feyenoordstadion en krijgt „het legioen" de gelegenheid rijn favorieten in eigen huis aan te moedigen. De omstandigheden zijn sinds die 1ste mei 1955 weer enigszins veranderd: toen zocht een jonge ploeg naar aansluiting met de middenklasse van het Europese voetbal, de aansluiting, die ondanks deze nederlaag, toch niet gemist werd in la tere wedstrijden. Toen werd het oranje team rigoreus gewijzigd na de slechte oefenwedstrijd tegen Rot Weiss, maar thans staat er, practisch gesproken, een ongewijzigd elftal, dat zowel de wereld kampioen West Duitsland als de Belgen heeft verslagen. De Nederlandse ploeg moet in staat worden geacht revanche te nemen voor de vorig jaar geleden 10 nederlaag, die het gevolg was van een klein foutje in de Nederlandse achterhoede, hoewel de Ieren over het algemeen sterker wa ren. In het verleden zijn thans de ploegen van Nederland en Ierland zesmaal tegen elkaar uitgekomen en slechts tweemaal zijn de Ieren er in geslaagd de oranje mannen een nederlaag toe te brengen. Zij kunnen een zeer sterk elftal op de been brengen, wanneer zij de beschik king hebben over die Ierse profs, die hun dagelijks brood in de Engelse league ver dienen. Kan men werkelijk de in de Engelse competitie geharde profs opstellen, dan staat het oranje team een zware taak te wachten, een taak. die niet té zwaar be hoeft te zijn, wanneer weer met vol enthousiasme wordt gestreden. Een ne derlaag zal het Nederlandse voetbal- prestige op de internationale markt wei nig doen dalen, maar desondanks hebben wij een onverwoestbaar vertrouwen in de capaciteiten van de oranjeploeg, zo dat wij, na de verrassende maar alles zins verdiende overwinning op West- Duitsland en de „mager" beloonde zege op de Belgen de komende interland te gen Ierland met een gematigd optimisme kunnen tegemoetzien. De opstelling der elftallen is als volgt: DeMunck (Fortuna'54) NEDERLAND Brooymans (WillemïïJ j v.d. Hart (Fortuna'54) Oden thai UEnschede) ^Klaassens L (vvv) Bosselaar Koopal (Fèyenoord) (VVV) Lenstra (Enschede) Fitesimons (Middfesbn) A Rlnqstead ^(Sheffield Un) \,T Dunne (St. Patrick* Athl.) Godwin /^(Bournemouth) In de Tweede Kamer zijn vragen ge steld in verband met het geen doorgang vinden van de televisiereportage van de voetbalwedstrijd NederlandIerland op morgen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer J. M. L. Th. Cals heeft hierop geantwoord dat de uit zending inderdaad niet kan plaats vin den omdat de Koninklijke Belgische Voetbalbond er bezwaar tegen had. Mi- inister Cals motiveerde deze bevoegd heid van de Belgische voetbalbond als volgt: De Federation Europeënne de Football heeft op 3 maart 1955 een besluit ge nomen, dat een internationale voetbal wedstrijd niet over de televisie zal kun nen worden uitgezonden, wanneer daar tegen bezwaar wordt gemaakt door een der bij genoemde ..federation" aangeslo ten nationale voetbalbonden. Aan dit besluit is ook de KNVB als lid van evengenoemde federation gebonden. Dit betekende, dat de KNVB, nadat hij van de bezwaren van de Kon. Belgische Voetbalbond kennis had gekregen, niet anders kon doen dan de Nederlandse te levisie stichting mededelen, dpt deze niet in het stadion te Rotterdam zou worden toegelaten tot het geven van een reportage. Hieruit is duidelijk, dat artikel 26, lid 3, van het Televisiebesluit 1956 ten deze niet in het geding is, aangezien het hier betreft een besluit van een internatio nale voetbalorganisatie, waarmede de Nederlandse Televisie Stichting geen en kele overeenkomst heeft aangegaan. Van enige machtiging van de minister is dus geen sprake geweest. Minister Cals wees er tenslotte nog op dat da KNVB zijn uiterste best heeft gedaan de Belgische voetbalbond tot andere gedachten te brengen, hetgeen echter niet heeft mogen baten. Het vraagstuk van het uitzenden van internationale voetbalwedstrijden over de televisie zal binnenkort weder- Brooymans speelt mee. Brooymans zal zijn plaats als rechts- kanthalf in het Nederlands elftal in de wedstrijd tegen Ierland kunnen inne men. Het bezwaar dat zijn club Willem II hem nodig had voor de competitie wedstrijd tegen MVV is uit de weg ge ruimd, omdat deze ontmoeting is ver schoven naar donderdag 24 mei. HET KNVB-RAPPORT OVER DE VOETBALPOOL. NOC betuigt instemming. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité deelt ons mede, dat dit bestuur in beginsel kan in stemmen met de strekking van het rapport van de KNVB inzake de voetbalpool, alsmede met het voorstel om op korte termijn tot de instelling van een officiële voetbalpool in Ne derland te geraken. WILKES GASTSPELER BIJ SPARTA Bij de wedstrijd tussen Sparta en het Britse militaire elftal, die op maandag avond 14 mei op het Sparta-kasteel wordt gespeeld, zal Faas Wilkes, die mo menteel wegens familie-omstandigheden in Nederland is. de Rotterdamse ploeg versterken. In de loop van volgende week zal Wilkes naar Valencia terug keren om enkele vriendschappelijke wedstrijden tegen Zuidamerikaanse clubs te spelen. Zijn contract met de Spaanse vereniging loopt eind juni af. LFC—STUDENTEN ELFTAL 0—0 De vriendschappelijke wedstrijd, die gisteravond werd gespeeld op het LFC- terrein tussen LFC en de Studenten is in blanke stand geëindigd, ondanks de vele kansen, die beide voorhoeden regel matig kregen. Doch de voorhoede-spelers voerden de spelopbouw te ver door, zodat legio kansen onbenut bleven, ter wijl er ook slecht werd geschoten. LFC heeft in deze ontmoeting met een zeer duidelijke veldmeerderheid ge speeld. Vooral in de tweede helft zagen wij zeer vele snelle en gevaarlijke aan vallen van de Kanaries, die nu beter op dreef waren dan j.l. zondag. Maar het schieten van Heymans en Van Kampen was slecht. Tweemaal schoot Van Kam pen rakelings langs en Heymans wist zelfs, alleen voor de keeper staande, het leer hard naast te maaien. Ook de voorhoede van de studenten- wist zich in de eerste helft legio van kansen te scheppen, doch ook zij wisten het doel niet te vinden en zo ging de rust in met blanke stand (00). Na de rust was het een en al LFC, dat opereerde op de studentenveste, maar de achterhoede, waar vooral stopperspil Op ten Kamp een voortreffelijke partij speelde zodat hij Heymans volkomen in bedwang hield, weerstond de druk. Ook keeper v. d. Lee deed prima werk en mede aan hem was het te danken, dat de stand blank bleef. Door de overwinning van afgelopen zondag tegen LDWS (31) hebben de Voorschotenaren zich achter Foreholte genesteld met slechts 1 punt achterstand. Als de voortekenen niet bedriegen, zal het kampioenschap in de Leidse afdeling worden gestreden tussen deze twee ploe gen, waarbij de Voorhouters het moeilij ker zullen hebben dan de rood-groenen, omdat zij nog twee uitwedstrijden heb ben (VNA en SVLV), terwijl de Voor schotenaren nog twee thuiswedstrijden voor de boeg hebben nl. Alphense Boys en Foreholte. De wedstrijd tegen LDWS was nau welijks enkele minuten oud, toen P. Zonneveld reeds het eerste Voorschoten- se doelpunt maakte. Na een half uur volgde van de voet van dezelfde épeler het tweede doelpunt, met welke stand rusten werd geblazen (20). De Leidenaars, die het degradatie spook steeds dichterbij zagen komen, be gonnen de tweede helft in een veel ho ger tempo en SVLV die aanvankelijk deze druk kon weerstaan, moest tenslotte toch door de knieën toen de groen-witte IERS TEAM ARRIVEERDE GISTEREN „Het zal beslist geen „walk-over" wor den". Op bijna verontwaardigde toon kwamen deze woorden uit de mond van mr. Carey, manager van de nationale Ierse ploeg, als antwoord op de vraag wat hij dacht van de kansen voor zijn team. „Tenslotte versloegen jullie de Belgen en bedwong het Nederlands elf tal de wereldkampioen in Dusseldorp. Nederland heeft de beschikking over een sterke, homogene ploeg. Wij daarentegen zijn midden in een opbouw-periode. Ik beschouw de Nederlanders als de favo rieten". vervolgde hij even complimen teus als diplomatiek, kort na de aan komst van de Ierse gasten in Nederland. Gistermorgen ving voor officials, jour nalisten, alsmede voor de spelers Tom my Dunne en Jack Fitzgerald de reis te Dublin aan. Het chartervliegtuig, waarmee gereisd werd, onderbrak de tocht te Manchester, waar de spelers, die in de Engelse league uitkomen, zich bij het gezelschap voegden. De aanvoerder van de ploeg, Con Martin, moest zijn vertrek naar Nederland in verband met familie-omstandigheden uitstellen tot hedenavond. De spelers zijn, ondanks de lange league-competitie, niet bijzon der vermoeid. Om hun vorm te behou den werd hedenmorgen in het Feyenoord stadion een laatste training gehouden, vanmiddag werden de spelers gemas seerd en voor de avonduren stond een bezoek aan een bioscoop of theater op het programma. De donderdagmorgen zullen de Ieren in volledige rust door brengen. Drie spelers van de Engelse eerste di visieclub Everton, momenteel op toer- nee door Amerika, die anders een zeer goede kans maakten voor verkiezing in de nationale ploeg, konden niet worden op gesteld. Ook zonder Farrell, Iglinton en O'Neill vormt het team een niet te on derschatten tegenstander. Zelfs de vleiende verklaring van manager Carey, die bij het afscheid opnieuw zijn diplo matieke talenten toonde en niet na kon laten te zeggen: „Maar ja. voetbal blijft nu eenmaal voetbal....", doet hieraan niets af. Voor morgen is in de betaalde afdeling van de KNVB het volgende programma vastgesteld: Hoofdklas A: EBOH—Vitesse Eerste klasse B: Be QuickONA. Eerste klasse C: KFCZwartemeer; TOPWilhelmina; HelmondiaOlden- zaal. „HEERENVEEN" BLIJFT BETALEN In een buitengewone algemene verga dering heeft de voetbalvereniging „Hee renveen" besloten ook komend seizoen in de competitie voor het betaalde voetbal uit te komen. Het nieuwe uit negen man bestaande bestuur krijgt nu twee jaar de tijd te trachten de weg omhoog terug te vinden. Na twee jaar zal de situatie opnieuw onder ogen worden gezien. Van het kapitaal van de vereniging, dat thans ruim 213.000 gulden bedraagt zal 100.000 gulden worden gereserveerd voor het amateur-voetbal. middenvoor onhoudbaar inschoot (21). LDWS bleef ver opgedrongen de Voor- schotenaren belagen. Maar dank zij een goede verdediging, kregen de Leidenaars geen kans tot doelpunten. SVLV kon weer eens enkele goede aanvallen op zetten, maar van de afwerking kwam niets terecht. Een kwartier voor het ein de echter werd aan alle onzekerheid 'n einde gemaakt, toen uit een vrije trap C. v. Rhijn onverwachts kon doelpunten, hierbij geassisteerd door de linksachter van de Leidenaars, die de bal voor zijn verblufte doelverdediger in de andere hoek van het doel schoof. Het laatste kwartier deed het warme weer zich gel den en kreeg de wedstrijd een loom ka rakter. LDWS legde zich bij de nederlaag neer en SVLV had zijn kans op het kam pioenschap geheel in eigen hand gehou den. FINALES SCHOOLWEDSTRIJDEN De eindstrijden van de schoolvoetbal- wedstrijden van de afd. Leiden zijn thans vastgesteld op zaterdagmiddag 12 mei op het Warmunda-terrein te Warmond. Aanvang 2 uur. MOTORSPORT BUITENLANDSE RENNERS OVERHEERSEN IN ZANDVOORT Voor de internationale motorraces, die op zondag 27 mei a.s. op het circuit Zandvoort worden gehouden, blijkt het buitenland bijzonder grote belang stelling te bestaan, want bij de KNMV, die deze wedstrijden organiseert, kwa men zoveel aanmeldingen van buiten landse renners binnen, dat zelfs in en kele klassen het maximum aantal deel nemers, dat uit veiligheidsoverwegingen kan worden toegelaten, werd overschre den. Heel wat rijders, die zich meldden, moesten worden afgewezen. Over de be zetting heeft de KNMV dus geenszins te klagen. Dit is vooral een gevolg van feit. dat de Grote Prijs van Frankrijk (Franse T.T.) die op dezelfde dag zou worden gehouden, niet doorgaat. In de lichte klasse (125 cc) komen ze ker tien buitenlanders uit, doch de gelijkheid bestaat, dat nog enkelen hier aan toegevoegd zullen worden. Ook 10 Nederlandse renners zullen van de partij zijn. Bij de kwartliters (250 cc.) zullen voor zover thans bekend is 14 buitenlan ders en 6 landgenoten deelnemen. Acht nationaliteiten zijn vertegenwoordigd de 350 cc klasse. Ook hier maar 6 I derlanders tegenover 17 vreemdelingen, waaronder vele bekende namen uit de racewereld. Hetzelfde is het geval in de zware klasse (500 cc), hoewel daar het Neder landse element wat groter is, want be halve tien van onze beste mensen ver schijnen nog 11 buitenlandse renners aan de start, afkomstig uit Duitsland, Zwit serland, Frankrijk, Ierland. Australië. Oostenrijk en Engeland. Dat zo'n veld voor een spannende strijd kan zorgen, ligt voor de hand. Wat evenwel nog nooit in Zandvoort is vertoond, dat is een veld van ten minste 17 zijspancombinaties. Daaronder bevinden zich maar- twee Nederlanders, namelijk Henk Steman en Van de Wal. Zij zullen het tegen 15 tegenstanders uit het buitenland, die thans reeds definitief zijn gecontracteerd, moeten opnemen. Bij een zo grote deelneming moet dit zij- spannummer wel zeer spectaculair wor den. De zeventienjarige Corrie Schimmel van de zwemclub 't Gooi uit Bussum heeft tijdens onderlinge wedstrijden in het zwemstadion te Naarden het Neder landse record 200 meter vlinderslag ver beterd. Zij legde de afstand af in 2 r 49,5 sec. en bleef 0.5 sec. beneden het nationale record, dat door Mary Kok «Robben, Hilversum) op 21 januari 1955 te Hilversum was gebracht op 2 min. 50 sec. Als tegenstandster van Corrie Schim mel fungeerde haar clubgenootje Tineke Lagerberg. Corrie Schimmel is niet van plan binnen afzienbare tijd te trachten het record scherper te stellen en even tueel beneden de limiettijd voor het Europese en het wereldrecord te komen. Zij wil het nu enige tijd rustig aan doen en zich meer gaan toeleggen op de lange baanwedstrijden. De foto toont (rechts) Corry Schim mel in het water met Tineke Lagerberg, nadat zü het record had verbeterd. ZEILEN RECORDDEELNEMING GOUDSE ZEILWEEK. Voor de elfde maal organiseert het comité „Goudse zeilweek" de eerste nationale zeilwedstrijden van dit sei zoen De wedstrijden worden gehou den op de Reeuwijkse plassen nabij Gouda, en wel op zaterdag 19 mei. Mede in verband met de eventuele uitzending van olympische Candida- ten, beloven de wedstrijden zeer spannend te worden. Officials van de KVNWV zullen de verrichtingen in de internationale klassen speciaal ob serveren. Men verwacht behoorlijke bezetting in de Flying Dutchmann- en Sharpieklasse, een vloot van 30 Finnjollen. In deze klasse zullen be halve onze Nederlandse prominenten de olympische kampioen Paul Els- troem (Denemarken), 3 Fransen, 2 Engelsen, alsmede de Belgische kam pioen Nelis, deelnemen. Een dergelijk groot veld (ongeveer 200 schepen) is hier tot nu toe nog niet bijeen ge weest. De rit door de Franse Alpen zal de deelnemers aan de 8e Tulpenrallye lang heugen. Zes klassementsproeven hebben zij in deze contreien ondergaan, drie op de heenreis naar Monaco en drie terug en daar was er een bij, de klim naar Chambrousse in de omgeving van Gre noble, die nooit eerder op het routepro gram van enige sterrit heeft gestaan. Na deze proef, de zevende sinds te Champagnole het gemeenschappelijke traject begon, stond de Engelse ploeg van R. en E. Brookes, die in een Austin 800 cc rijden, nog altijd op de eerste plaats in de rangschikking, een prestatie om eerbied voor te hebben zowel wat de kwaliteit als wat die van het materiaal aangaat. Zij hadden die ereplaats ver overd in de eerste proef op de Faucille, en hebben zich daar weten te handhaven tot na Chambrousse, met een goede kans op de eindzege na de races op het Zand- voortse circuit. Achter hen is de rangschikking van de eerste tien nogal wat veranderd. Nog altijd zijn er drie kleinere wagens bij, maar de zware klasse is sterk komen opzetten. TakNiemöller deden hun in tree in de topgroep na de 6e proef, die van de Bayard, toen zij negende werden in het algemeen klassement En na de 7e klim. die van Chambrousse. waren zij opgeklommen naar de 4e plaats. Toen hadden de rijders nog drie proeven voor de boeg: de bestijging# van de Ballon d'Alsace, de race over 5 km. op de Nür- burgring en de wedstrijden over 5 ron den van ongeveer 21 km. op het circuit te Zandvoort. Maar het handicapsystcem speelt een dergelijk belangrijke rol. dat men zich alleen maar kan verdiepen in gissingen en speculaties wat betreft de einduitslag. Er waren tal van mogelijk heden. Zo zou het lang niet uitgesloten zijn dat, na de klim van de Ballon d'Al- sace, die TakNiemöller, om hen alleen te noemen, met een recordvaart kunnen volbrengen en na de Niirburgring. deze ploeg de eerste plaats veroverde in het klassement. Maar dat zou nog niet be tekenen, dat TakNiemöller zich ook te Zandvoort zouden handhaven. Want het systeem is zodanig, dat TakNiemöller voor Zandvoort 15 min. handicap heb ben en de gebroeders Brookes 4 min. 15 sec. Dit komt hierop neer, dat TakNie möller 11 min. en 45 sec. sneller zou den moeten zijn dan de ploeg Brookes willen zij dezelfde tijd genoteerd krij gen. En dit lijkt een wel uiterst zware, ja praktisch onmogelijke opgaaf voor een race over 21 km. Overigens zijn Tak Niemöller ook voor de Ballon d'Alsace en de Nürburgring natuurlijk zwaarder gehandicapt. De spanning zat er dus ook na de Alpen nog terdege in, dank zij het stelsel der handicaps. Of de graduatie van die handicaps feilloos is geweest, is naar vroeger reeds werd opgemerkt, een andere kwestie. Voor de damesprijs kwamen na Cham brousse nog slechts vijf ploegen in aan merking. met de Engelse dames Nancy Mitchell en Doreen Reece als best ge- klasseerden en de Duitse ploeg Rut- Lautmann en Renate Utermöhl als ge vaarlijke runners-up. Na 7 proeven hadden nog 187 van de 220 gestarte teams een blanco strafregis ter. Het aantal uitvallers bedroeg 20, dat is ongeveer 9 percent, eigenlijk gering voor een rallye. die allerminst gemakke lijk mag worden genoemd, in weerwil van de grote noviteit, de langdurige rust tc Monaco. Na Belfort waren er nog 196 ploegen in de rallye, waarvan 180 zonder straf- punten. Het aantal uitvallers sinds het begin van de tocht bedroeg daar in to taal 24. dat is ruim 10 procent. Naar de wedstrijdleiding meedeelt zul len de laatste klassementsproeven, de races op het circuit van Zandvoort op morgen over 6 ronden gaan, dit in over eenstemming met de geest van het ral- lye-reglement, dat voorziet in races van ongeveer 25 km, De leiding is even van plan geweest de afstand terug te bren gen tot 5 ronden of 21 km. maar is op dit voornemen teruggekomen. Onze n Damrubriek Wegens ziekte van onze damredactcur kunnen wij deze week geen damrubriek. plaatsen. WIELRENNEN De Fransman Louison Bobet. die in de drie afgelopen jaren de Ronde van Frankrijk won, heeft tijdens de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje, van Saragossa naar Bayonne, de strijd ge staakt. Bobet. die zijn inschrijving voor de Ronde van Italië reeds had ingetrokken, heeft verklaard, dat hij dit seizoen in het geheel geen etappewedstrijden meer zal rijden. Bobet. die al verscheidene dagen aan een stevige griep en aan een ontsteking van de ingewanden leed, stapte na 47 km. van het traject te hebben gereden van zijn fiets. Hij was aan het einde van zijn krachten. Vóór Bobet hadden drie andere renners in deze etappe opgegeven te weten de Italiaan Falaschi en de Spanjaarden Hernan en Jimenez Quilez. Men verwachtte, dat er in deze lange en zware rit nog meer louden volgen. Nog een derde befaamde wielercrack heeft de strijd gestaakt en wel Miguel Poblet, die na 99 km. rijden stopte. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG De zesde etappe van de wedstrhd Warschau—Berlijn—Praag, van Görlitz naar Berlijn over een afstand van 228 km., is gewonnen door de oost-Duitser Lothar Meister I (het oostduitse team telt nl. twee renners, die beide Meister heten en beiden dezelfde voornaam hebben). Zijn landgenoot Leuder ging onmiddellijk na hem over de eindstreep, terwijl de Nederlander Tini Wolfs als derde arriveerde voor Chwiendacz (Po len) en Cestari (Italië). Volgens de offi cieuze uitslag hadden deze renners de 228 km. in dezelfde tijd, 5 uur 57 min. 27 sec. afgelegd. Leider in het algemeen klassement na 6 etappes is de Rus Kolumbet met 27 uur 26 min. 37 see. Wolfs staat op de 15e plaats. De Russische ploeg bezet de eer ste plaats in het ploegenklnssement na 6 etappes met 82 uur 19 min. 33 sec. De Ned. ploeg staat op de 14e plaats. Scheepsberichten ALAMAK 8 Port Said. ALHENA 9 Las Palmas. AMERSKERK p. 8 Sabang n Aden. ANNENKERK 9 Lorenzo Mar ques. BENNEKOM 9 A dam. BILIITON 8 v. Suez n. Singapore. BLOEMFONTEIN 8 v. Southampton n. Las Palmas. CAME- 8 V' Dakar A dam. GAAS P- 8 Penm Aden. HA- 1HOR 8 v. R'dam n. Emden. IBERIA 8 v. R dam n. Onton. KARIMATA p. 8 Sa- bang n. Colombo. LANGKOEAS p 8 Sa- bang n. Singapore. LEKKERKERK p. 8 Finistere n. Hamburg. LEUVEKERK 8 v Rdam n. Hamburg. LOENERKERK 8 5®8"1?- M£AS 8 v. Ormllia n. Istanbul. aJHÏLI v' Singapore n. Tj Priok. ORANJEFONTEIN p. 8 Ouessant n. ?°u"™mpton' VAN NECK 9 Surabaja. IJSSEL 8 v. A'dam n. R'dam. door JEANNE BOUWMAN 43) Ze kwamen het te boven. Lissa zou geen ander werk hebben kunnen doen dan de administratie in een vis- conservenfabriek. Gelukkig hoorde een andere fabriekseigenaar op welke wijze zij ontslagen was en zond be richt, dat ze bij hem kon beginnen. De nieuwe Farnsworth-„bende" was weinig populair bij de concurrentie. Doch Anne begreep, dat dit slechts de pas markeren betekende. Tijdens de verdachte kalmte, welke nu volgde, kwam de „Star of Lap land" steeds dichter bij de thuishaven. Radiogrammen meldden haar voor de kust van Brits Columbia, voor de zeeengten van San Juan en tenslotte voor de Columbia Rivier. De laatste dag zat Anne onafgebro ken voor het raam. Ze staarde over de stad beneden haar naar de zeven mijlen water tot aan de baar en daar over naar de open zee. „Zie je ze al?", vroeg Lissa, die, thuis van de fabriek, in een stoel zat te lezen. „Nog niet ja, ja, daar is ze!" Daar was zijn schip! En ze wist, dat hij naar het grijze huis op de heuvel zou staan kijken zoals zij naar het schip stond te staren. Tussen hen was al een verbindingslijn tot stand ge komen. De kleine sleepboot was bij het schip en er werd een tros overge bracht. Juist toen de laatste stralen van de ondergaande zon, die van ach ter grauwe wolken nog even te voor schijn kwam, de zee met goud over goten, voer de „Star of Lapland" de Columbia Rivier binnen. „Ze is binnen!", juichte Anne. „Nu, kunnen we dan misschien eindelijk gaan eten?", vroeg Lissa. Maar Anne kon niet eten. Ze stond telkens weer voor het raam. John kwam. Zo'n gevoel had zij voor Rob nooit gehad. „John!" Ze fluisterde zijn naam. Hij was helemaal als het land van zijn vaderen groot en recht als de pijnbomen, ruig als de rotsen, sterk en hard als de winters, zacht als de zomers. De storm, die boven de Oceaan ge hangen had, barstte los. De regen kletterde tegen de ruiten in kristal len droppels, die bij het licht van het haardvuur goud en rood leken. Anne trachtte uit te rekenen hoe lang het wel zou duren eer John bij haar zou kunnen zijn. Hij moest het schip aanleggen, dan eerst naar huis, misschien wel eten en dan.... dan! De tijd kroop voorbij en Anne wachtte voor het raam met haar neus tegen het venster gedrukt. Daar kwam iemand.... nee, die was te klein. Een korte, dikke man met bun dels onder zijn armen. Uit het huis van de Eskola's klon ken welkomstkreten en een kluwen kinderen stortte ziph uit de deur, hem tegemoet. Dc deur viel achter hem dicht. Maar even later kwam een kleine jongen naar buiten rennen, die de trap op holde en onder het ven ster schreeuwde: „Juffrouw Nikki! Juffrouw Nikki!" Anne schoof het raam omhoog. „John laat zeggen, dat hij straks; komt. Hij moet eerst uitbetalen en' dan nog even de stad in". „Kiitos!" „Ain ansitsi", antwoordde de jon gen en stormde weg, om-verder geen woord te missen van de verhalen van zijn vader. Anne bleef rusteloos de kamer op en neer lopen. Ze vroeg zich af, hoe John het zou vinden dat ze zo ver anderd was. „Je moest eens aan mijn zenuwen denken", zei Lissa; wat ben je on rustig!" Anne nam het avondblad en ging voor de haard zitten. Maar in plaats van te lezen luisterde ze naar het tikken van de klok. Twee uren gin gen voorbij. Toen hoorde Anne haas tige voetstappen. De deur werd open geworpen; George en Orva, in hun oliejassen, kwamen de kamer binnen. „Nikki", hijgde George, „de duivel is los op de werf van Farnsworth. John zegt, dat je dadelijk komen moet. Hij zegt, dat jij de enige -bent, die de mensen weerhouden kan van „Geweld te gebruiken", voltooide Orva de zin. Anne keek van de ene broer naar de andei\ „Onze mensen mochten Lucés graag", lichtte George toe. „John denkt, dat als zij zijn dochter her kennen. Anne wachtte geen ogenblik. Ze vloog naar haar kamer. In het wit zou ze meer opvallen en meer de aandacht trekken. Vele mannen had den haar gezien, toen John haar van de verdrinkingsdood redde. Ze zou de kleren aanschieten, die Lucas haar zo graag had zien dragen en die zij het hart niet had gehad nadien ooit weer aan te trekken. Zo voegde zij zich weer by de jongens, die bezig waren Lissa het geval uit te leggen. „Kom mee", riep ze, „en leg het mij onderweg maar uit. Waar gaan we heen?" Ze waren rond het huis gelopen en stonden toen opeens stil. Voorbij de aanlegsteigers van de fabrieken dans ten tal van lichten op het water; het leken er honderden. De hele vloot liep uit; niet alleen de vissers van de Farnsworth fabriek, maar alle Finnen uit sympathie voor hen. „We zijn te laat! Ze zijn uitgevaren om de fuiken te vernielen. Looppas!" HOOFDSTUK XXVI. Er was geen tijd om te praten toen zij door de regen holden naar de steigers. Orva was al in de boot en bezig de motor vóór te warmen toen Anne zich er langs de ijzeren ladder in liet zakken. George nam het roer en Orva ging bij Anne staan. „Zo is het gebeurd", verklaarde hij. „Ze hebben Rob Crocker algemeen directeur gemaakt, nadat Lee zijn ontslag had ingediend. Het eerste wat hij deed was Jim, de jongere broer van Tom Farley, als controleur aan te stellen. „Onze mensen controleren voor zichzelf cn kwamen er achter, dat Jim Farley speciaal de vangst van dc fuiken bevoordeelde, maar dat er bovendien meer boten binnenkwa men dan mogelijk was. „Laatstleden nacht kwam Hannula met zijn trawler de riviermond bin nen; vanwege de mist voer hij te ver de rivier op. Hij kwam ten anker om zich te oriënteren en merkte, dat hij voor een opgegeven fuik in Blind Cone lag, die uit het vaarwater haast niet te zien is. Hahnula en zijn volk hoorden stemmen en doofden hun lichten. Ze hoorden laden en toen kwam er een boot voorbij met een zware praam op sleeptouw. Ze kon den waarnemen, dat de vangst van de clandestiene fuik werd overgeno men en naar de fabriek ging. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7