De strategische betekenis der Noordpool Keukenhof verwelkomde 300.000ste bezoeker WOENSDAG 9 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 $)e frió&cfaapówifding, aan mqx fanten Kortste verbinding Amerika-Rusland De kapitein-waarnemer bij de lucht macht M. G. Geschiere heeft gister avond voor de Vereniging ter Beoefe ning van de Krijgswetenschap te Den Haag een lezing gehouden over het onderwerp: „De strategische be tekenis van het Noordpoolgebied in een toekomstig wereldconflict". De kortste aanvalsroute van Rusland naar de Verenigde Staten, aldus spr., leidt over het Noordpoolgebied en de Poolstrategie is dan ook gebasseerd op de veronderstelling, dat in een toe komstige wereldconflict de top van de wereld een belangrijk strijdtoneel zal worden. Voor de Sowj et-Unie is de lucht- route over het Noordpoolgebied de meest economische naar het Ameri kaanse contigent en uit de ligging der Russische bases blijkt duidelijk, dat haar Poolstrategie offensief is. De Verenigde Staten bezitten overzeese vliegbases aan de periferie van het rode blok. Het opereren vanaf de^i vliegbases met lange-afstandlbommen- werpers biedt bepaalde voordelen tegenover operaties vanaf de eigen lijke Noordipoolibases. De Amerikaan se Poolstrategie, hoewel ook offen sief van karakter, legt echter het ac cent op de defensieve zijde. De Sow- j et-Unie toonde reeds voor de tweede wereldoorlog een grote belangstelling Brief van minister aan Ambonezen Minister van maatschappelijk werk, mr. van Thiel heeft aan de Ambone zen in de woonoorden laten weten, dat zij zondag a.s. voor de laatste maal voedsel uit de centrale beuken zullen ontvangen. Daarna zullen alle normale gezinsuitgaven voor eigen rekening komen. Alléén licht, water en brandstof blijven voorlopig nog vrij. Niemand zal zonder geld de nieuwe periode behoeven in te gaan, aldus de minister en wie geen inkomsten heeft kan een uitkering krijgen. De minister besloot zijn brief met de hoop uit te spreken, dat de Am bonezen zich er bewust van zullen zijn, dat zij zich hebben te gedragen naar de wetten en regelingen, die in ons land gelden. "Ook nu het een maatregel betreft, waarmede u het niet geheel eens bent". EERSTE PRUIMEN OP DE VEILING. De tuinder J. C. van der HoeVen te Maasland heeft aan de veiling aldaar de eerste pruimen van hét seizoen aangevoerd. Zij brachten 51 cent per stuk op. voor het arctische gebied en de Rus sische wetenschappelijke kennis van aangelegenheden, die het Noordpool gebied betreffen, heeft dius een voor sprong op het Westen. Op grond van de klimatologische omstandigheden en de aanvoerproblemen worden in het kader van de Poolstrategie groot scheepse acties met grondstrijdkrach ten niet waarschijnlijk geacht. In de ijsvelden van het hoge noorden zijn acties met bovenwaterschepen prak tisch uitgesloten zo verklaarde spr. tenslotte, en de marine heeft in het kader van de Poolstrategie doos in hoofdzaak een ondersteunende taak. Memorial Day op Margraten - De plechtige dodenherdenking „Me morial day" op het Amerikaanse mili taire kerkhof te Margraten zal wor den gehouden op woensdag 30 mei om twee uur 's middags. Een groot ajantal schoolkinderen uit Zuid-Limburg legt bloemen op de 8300 graven van de gesneuvelden. Verwaoht wordt, dat ook vele fami lieleden van de gesneuvelden uit Amerika de herdenking op Margraten zullen bijwonen De herdenking zal muzikaal worden opgeluisterd door het muziekkorps van de staatsmijn Maurits. De Amerikaanse ambassa deur zal de bevolking van Nederland en speciaal van Limburg uitnodigen roet hem aan deze dodenherdenking deel te nemen. Dienstbode stak per ongeluk huis in brand Omstreeks elf uur is gistermorgen brand uitgebroken in een dubbel he renhuis aan de Bosrandweg te Wage- ningen, bewoond door de families De Visser en Van der Lek. De dienstbode van eerstgenoemde familie was begonnen in de tuin achter het huis afval te verbranden, o.<m. oud behangselpapier (de schoon maak was juist aan de gang). De sterke wind blies brandende stukken papier naar de woning, waarvan het rieten dak weldra vlam vatte. De Wageningse brandweer werd gealar meerd en deze pakte het vuur met acht stralen aan. Spoedig kreeg de brandweer hulp van de Rennekomse brandweer, die uit 'n tankwagen wa ter gaf. Deze brandweer was gealar meerd door de bosbrandweer, die de rook had waargenomen. Indien de brandweer niet zo spoe dig na het uitbreken van de brand water had kunnen geven, dan zouden het bos voor het huis en de naburige villa's zeer ernstig gevaar hebben gelopen. De huizen waren verzekerd. Een beeld van de plechtige consecra tie van Mgr. Jansen van Rotterdam: een overzicht tijdens de plechtigheid Jaarvergadering St.-Melaniawerk De stichting St. Melaniawerk, de oudste organisatie van katholiek vrou wen-leken apostolaat in ons land, heeft gisteren in Amsterdam haar jaarvergadering gehouden, welke be halve door tal van afgevaardigden uit de ongeveer 40 afdelingen o.m. werd bijgewoond door de voorzitter van de organisatie verenigde missionarissen en respresentanten van de congrega tie Vrouwen van Nazareth, het cen trum van de katholieke vrouwenbe weging en van de medische missie zusters. De voorzitster, mevr. M. Vogel- Munnichs uit Oss, deelde in haar openingswoord mede, dat in Indone sië en op Nieuw Guinea nieuwe afde lingen van het St. Melaniawerk zijn opgericht, dat zich bezighoudt met J de opheffing en emancipatie der in- iheemse vrouwen door geleidelijke en I materiële steun te verstrekken bij de I oprichting door missionarissen van 'meisjesscholen, kraamklinieken e.d. In Suriname, waar dit jaar in Pa ramaribo met het werk werd begon nen, gaat men tot uitbreiding over. Voorts is men doende ook hulp te verlenen aan in Curagau en Brazilië werkzame missionarissen. Mej. Su- darmo, de enige vrouwelijke katho lieke kracht, die in Indonesië aan het departement van sociale zaken is ver bonden en daar algemeen presidente van het medewerking van het r.k. Studiefonds een studiereis door ons land maken om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van het Nederlandse maatschappelijke werk. MAASTRICHT HEEFT EEN PRIMEUR BU HAAR REINIGINGS DIENST. De gemeentelijke dienst der stads reiniging, welke de laatste anderhalf jaar een ingrijpende reorganisatie en vernieuwing van materiaal heeft on dergaan heeft de eerste van een reeks nieuwe vuilnisauto's in dienst geno men, die tot nu toe in Nederland nog niet gebruikt werden. Het is een loadmaster met stofvrije belading, welke voorzien is van een pers systeem waardoor 't mogelijk is 950 emmers huisvuil in een lading te ver voeren, doordat een hoeveelheid van 27 kub meter huisvuil kan worden samengeperst tot een gewicht Haagse bloemenkoningin maakte kennis met de pers De Nedeplandse regering heeft gis teravond in Hotel des Indes te 's-Gra- venlhage de Italiaanse minister var buitenlandse zaken, de heer G. Mar- tino, een diner aangeboden. Minister en mevrouw Beyen traden op als gast heer en gastvrouw. In een korte tafelrede gaf minis ter Beyen uitdrukking aan zijn blijd schap, dat de minister tijd heeft kunnen vinden voor een bezoek aan ons land. Minister Martino zei in zijn ant woord, dat 'hij de uitnodiging van de Nederlandse regering gaarne heeft aanvaard, omdat hij grote bewonde ring heeft voor ons land. Het heeft de laatste dagen storm «gelopen op de Keukenhof. Telde urven het afgelopen weekend rond 75.000 bezoekers, ook maandag «het druk en wie dinsdagmorgen om half tien langs het parkeerterrein reed, zag daar ook ai massa's luxe- wagens staan. Dinsdagmiddag om kwart over drie was het dan ook zo ver, dat i •de 300.000ste bezoeker van dit sei zoen kon verwelkomen. Het was dit «keer een Amsterdamse: mej. F. B. Cuhfus, die voor de tweede maal haar leven de tentoonstelling met een bezoek vereerde. Ze werd ontvangen door de heren Th. Zwetsloot eh K. Grullemans. Ze ontving een boeket parkiettulpen gemaakt van Orange Parrot en Black Parrot, terwijl in de ontvangkamer «de heer Zwetsloot haar tevens twee waardebonnen van 25,overhan digde, die het Kalverstraatcomité ter (beschikking had gesteld. Voorlopig in Amersfoort! Klein-seminarie van Bisdom Rotterdam Het klein-seminarie van het nieuwe bisdom Rotterdam zal als de plan nen doorgaan voorlopig gehuisvest worden in Amersfoort. In afwachting van de bouw van een seminarie Leidschendam, die over een of twee jaar waarschijnlijk zijn beslag krijgt, begint in augustus of september voor vijftig a zestig jongelui de opleiding in het klooster van de Franciscanen Stoutenburg bij Amersfoort, In dit klooster is ruimte beschik baar door de verplaatsing van het noviciaat naar Hoogcruts in Zuid- Limburg. KX.M.-vIiegtuig nog in Lydda Het door de Egyptische regering gehuurde K.L.M.-vliegtuig, dat zes dagen geelden door Israëlische jagers tot dalen werd gedwongen, terwijl het bezig was foto's te maken van bepaalde woestijngebieden i.v.m. on- r uv|;aauic nvcsujugiuicucii i.v.m. uu- St. Melaniawerk is, zal met derzoekingen naar ontginningsmoge lijkheden, bevindt zich nog steeds op het vliegveld van Lydda. De Israëlische autoriteiten willen namelijk de Egyptische vlieger, die zich aan boord van het toestel be vond, niet vrijlaten .terwijl de K.L. M. de bemanning niet gemachtigd heeft zonder hem te vertrekken. Waarnemers der Verenigde Naties zijn gereed met het onderzoek, dat zij naar dit voorval hebben ingesteld. De resultaten .hiervan worden echter niet bekendgemaakt, voordat e.e.a. is besproken in de gemengde Israëlisch- Egyptische bestandscommissie. De Nederlandse bemanning is, in afwachting van nadere instructies, te Lydda in een hotel ondergebracht. Twee vrachtauto's in brand In Apeldoorn zijn gisteren twee 6.5 ton. De gemeente zal nog zeker j vrachtauto's met aanhangwagen in drie van deze nieuwe type vuilnis-1 brand geraakt, auto's aankopen. de Zutfrtiensestraat reed vrachtwagen met aanhangwagen van het expeditiebedrijf Van Kirnmel uit Winterswijk. De chauffeur zag op zeker smoment in zijn spiegel vonken opwaaien en dacht aanvankelijk, dat deze van de uitlaatpijp waren. Toen Zes maanden gevangenisstraf en 3|de vonkenregen echter groter werd jaar ontzegging van de rijbevoegdheid V on6erzoek uit en bemerkte werd gisteren tegen een loodgieter uitdat de vrachtauto in brand stond. Putten, die op 10 augustus 1955 in J Hu waarschuwde onmiddelluk de Putten een verkeersongelnk veroor- P°htle en dc landweer, doch toen Onvergeeflijke dronkenschap Hij reed in een auto en had een zoontje op schoot, dat zat mee te sturen. Toen de verdachte omkeek naar bekenden en zijn aandacht van de weg liet afleiden maakte de auto plotseling een zwenking, wellicht doordat het zoontje een ruk aan het. Auiutuiuug m eeu stuur gaf. De auto reed in op een I zijlichten nabij de Woeste Hoeve groep voetgangers. De hegr E. F. A. brand._Ook hier liepen de auto en de deze arriveerden had het vuur zijn vernielende werk reeds voor 't groot ste gedeelte verricht. Enkele brand weerlieden liepen verwondingen op door glasscherven van uit elkaar springende limonadeflesjes. Een vrachtauto met aanhangwagen van de fa. Streng uit Apeldoorn raakte door kortsluiting in een der Dieterioh werd geraakt en brak beide onderbenen. Tengevolge van een com plicatie moest later een der benen worden geamputeerd. Amanda Langezaal, het meisje dat dit jaar is verkozen tot bloemenko ningin van Den Haag, is dinsdagmid dag met haar beide vriendinnen, die de titel van bloemenprinses verwier ven, Lisa Verleur en Irene de Vos, in de residentie aan de Nederlandse pers voorgesteld, Zowel koningin als prinsessen werken in minder bloem rijke dagen bij het „Nederlandse Ballet". De foto toont v.l.n.r.: Lisa Verleur, Amanda Langezaal en Irene de Vos temidden van de kleurige bloemen waaraan zij haar-titels ontlenen. voor België bestemde stukgoederen grote schade op. Naar raming 'min stens 25.000. Verzekering dekt de schade. Stoffelijk overschot van Jungschlaeger De kist met het stoffelijk overschot van de heer L. Jungschlaeger, zoals deze staat opgebaard in het oude zie kenhuis in Maastricht, waar een chapelle ardente is ingericht. Pijn door welke oorzaak ook "AKKERTJES" flitsen Uw klachten weg! (Advertentie) HOORNVLIES TRANSPLANTATIES VIA HET RODE KRUIS. In 1955 werden in Nederland 196 hoornvliestransplantaties verricht, al dus blijkt uit een overzicht van de werkzaamheden van de hoornvlies centra van het Nederlandse Rode Kruis. Dit brengt het totaal van de sinds de oprichting der centra in 1950 verrichte transplantaties op 986. In Leiden bedroeg het aantal trans plantaties 43. Dit is na Rotterdam het hoogste cijfer in het land. Musserts testament In de laatste maanden van zijn ge vangenschap heeft ingenieur Mussert, de leider der voormalige N.S.B., een testament geschreven en een open brief aan de toenmalige minister-pre sident Sdhermerhorn. Thans wekt het „Sociale Week blad: Orgaan van de Nationale Op positie", dat deze week is versohenen ter herinnering aan het feit, dat Mus sert tien jaar geleden werd geëxecu teerd, .goedwillende Nederlanders, die de waaiiheid willen dienen" op gelden te storten voor een fonds, dat de uitgave van testament en 'brief mogelijk zal maken. Een uit zes personen bestaande commissie zal er zorg voor dragen, •zo kan men lezen, dat de netto-winst van deze uitgave wordt overgedra gen aan het Nederlandse Rode Kruis, in overeenstemming met de wens van Mussert. Maastrichtse raad gedacht Jungschlager Bij het begin van de gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft dc burgemeester van Maastricht een kort herdenkingswoord gewijd aan de heer Leon Jungschlaeger, wiens stoffelijk overschot in de nacht tevoren naar Maastricht is overgebracht en daar lag opgebaard. De 'burgemeester zei: „Er zijn mo menten in het leven ener stad, waarop het ondanks alles, verstandiger is te zwijgen dan te spreken. Nu mor gen Jungschlaeger wordt begraven geloof ik, dat zulk een ogenblik is aangebroken. Ik vraag u daarom als hoogste bestuurders der stad een ogenblik stilte te betrachten om ieder van ons in de gelegenheid te stel len hen te gedenken, ieder op zijn eigen wij«ze". Er werd een minuut stilte in acht genomen. Daarna 'begon de raadsvergadering. In de loop van de dag hebben zeer velen een bezoek gebracht aan o' - chapelle ardente, die in net rusthuis van C'alvarienberg te .Maastricht was ingericht. De kist was bedolven onder een schat van bloemen. Het uitzonderlijk mooie voorjaars weer heeft op de palingvangst op het IJsselmeer een opvallend gunstige invloed uitgeoefend. Voor het eerst sinds jaren vingen de hoekwant vissers vangsten van 400 tot 500 ton per vaartuig. Gisteren werd in de af slag te Volendam ongeveer 10.000 pond paling verhandeld. De prijzen daalden met 30 tot 40 cent per pond. Toen de 52-jarige landbouwer H. van Hunestein in Garderen gisteren behulpzaam was bij het machinaal zagen van hout, struikelde hij, toen hij onder de tractor enige houtblok ken wilde weghalen. Zijn kleren raakten vast aan een draaiende as met het gevolg, dat zijn linkerarm werd afgedraaid. Een plaatselijk arts en een militaire arts van de in de nabijheid gelegen legerplaats de Wit tenberg konden door snel ingrijpen zeer ernstig bloedverlies voorkomen. Het slachtoffer is naar het zieken huis Salem te Ermelo overgebracht. Minister Witte opende steenfabriek De Nederlandse minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. H. 'B. Witte, heeft dinsdag in het Gel derse plaatsje Rossum een nieuw complex van de steenfabriek aldaar in gebruik gesteld. In deze nieuw bouw zijn de modernste installaties, die de laatste jaren op het gebied van de baksteenindustrie zijn ont wikkeld, aangebracht. De foto laat zien hoe de minister het interieur van een steenoven betreedt op de voet gevolgd door de directeur van •de steenfabriek „Rossum" C.V., de heer F. H. Terwindt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5