Bloedbank te Leiden officieel in gebruik genomen DUINSTREEK Nijpend gebrek aan donors Goede vooruitzichten bij Zaalberg Rijders van de 8e Tulpenrallye weer in Nederland terug WOENSDAG 9 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Met woorden van dankbaarheid voor hetgeen tot stand kwam doch tevens woorden van kritiek op de lange tijd die verlopen is alvorens deze aan- winst voor het Academisch Ziekenhuis in gebruik kon worden genomen is gistermiddag de „bloedbank" in dit ziekenhuis, waarover wij gisteren uit voerig schreven, officieel geopend. In de grote cursuszaal van het admini stratiegebouw werden onder belangstelling van vertegenwoordigers van vele betrokken instanties en instellingen door vijf sprekers verschillende facetten van deze gebeurtenis onder de loupe genomen, waarna het gezel schap het nieuwe laboratorium bezichtigde. De directeur van het ziekenhuis, dr. M. W. Jongsma zette in het kort de betekenis en het werk van de bloedbank uiteen en vermeldde iets over de historische ontwikkeling van de bloedtransfusie, waarna hij dank bracht aan de velen, die hun krachten hebben aangewend voor het tot stand komen van het nieuwe bloedtransfusielaboraitorium. In het bijzonder releveerde hij het initia tief van de hoogleraren Holmer, Mulder en Veeneklaas, dat uiteinde lijk tot deze verheugende dag heeft geleid. Voorts wees spreker er nog eens nadrukkelijk op, dat het huidige aantal donors te gering is om geheel te kunnen voldoen aan de steeds stijgende vraag naar bloed als ge volg van nieuwe operatieve mogelijk heden en de grotere stroom van pa tiënten naar het Academisch Zieken huis. Opening. Namens curatoren sprak dr. F. Kleyri uit Wassenaar, waarnemend president curator, die zich er over verheugde, ,dat het onaangename associaties opwekkende woord bloed thans in deze sfeer een zo grote wel daad is. Hij wees er op, dat in dit la boratorium niet alleen de menslieid wordt gediend door het „witte le ger" dat steeds op de bres staat, doch ook door de burgers, die het of fer van hun bloed brengen voor het heil van anderen. Met een geluk wens tot de directeur en de initia tiefnemers stelde hij de bloedbank officieel in gebruik. Prof. dr. J. Mulder, hoogleraar in de interne geneeskunde, waarbij het nieuwe laboratorium organisch is ondergebracht, vroeg zich af of het Nederlandse volk en de regeringsin stanties wel voldoende besef en be grip bezitten voor de heersende noodtoestanden in de universitaire ziekenhuizen. Telkens weer is er een eindeloos schijnende strijd en een „Nocturne" uitvinding met grote perspectieven In de gistermiddag onder presi- in Leiden, zoals in het jaarverslag dium van de heer A. B. Henny ge houden algemene vergadering der N.V. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden werd de heer H. Burghard als com missaris herkozen. Bij de behandeling van de jaar stukken bracht de heer Thoenis hul de aan de directie en de commissa rissen voor het gevoerd3 beheer, hij vroeg inlichtingen over het procédé „Nocturne", waarover op de vorige jaarvergadering reeds mededeling was gedaan, doch waarover het jaar verslag van dit jaar niets zegt, en in verband hiermede over de oprich ting van de N.V. „Nocturne"," terwijl bij inlichtingen vroeg over de ver wachtingen omtrent het nieuwe jaar en de likwiditeitspositie der N.V. De oudste der directeuren, de heer W. A. Schrandt, antwoordde hierop, dat het „Nocturne"-procedé" lange re tijd van voorbereiding vergde dan aanvankelijk was gedacht. Het is •evenwel een belangrijk procédé en •omvat het kroezen der wol, waardoor de deken eens zo dik wordt als nor maal, terwijl zij toch lichter weegt. Deze deken gaat een belangrijke toe komst tegemoet, vooral voor de ex port, want de mogelijkheden zijn zeer groot. Dat voor deze „Nocturne" een aparte N.V. is opgericht, vindt, naar spr. mededeelde, zijn oorzaak in het feit, dat men van tevoren nimmer weet voor welke vraagstukken men bij een nieuw procédé komt te staan. In verband met de grote perspectie ven, die zich hier openen, zal men deze uitvinding tot verdere ontwik keling moeten brengen. Daarvoor zou uitbreiding nodig zijn, waarvoor Contactavond oud-medewerkers Kon. Ned. Grofsmederij In de Jacobazaal van Den Burcht werd een contact-avond gehouden voor de oud-medewerkers van de Ko ninklijke Nederlandse Grofsmederij te Leiden. De directeur, ir* M. C. de Jong, constateerde in zijn begroetingsspeech met voldoening, hoe deze avonden telkenjare zich in grote belangstelling mogen verheugen. Na vervolgens juffrouw M. Bosman, sociaal werk ster van de fabriek dank gebracht te hebben voor de goede zorgen en orga nisatie van deze avond, werd een be gin gemaakt met de afwerking van het programma. Dit programma, verzorgd door „De Sleutelbloemen", een groep jongeren onder leiding van mejuffrouw Van der Voort, heeft met zang, ballet en toneelspel op prettige wijze de aan wezigen beziggehouden. In de paiuze wist mejuffrouw Van der Voort met geestdrift de genodigden tot gemeen schappelijke samenzang te brengen, welke dikwijls tot uitbundige vreugde aanleiding gaf. Aan het eind gekomen van het programma, werd door een der oud medewerkers, de heer D. Fasseur, een dankwoord gesproken tot de directie van de fabriek voor dit zo prettig samenzijn. Tenslotte bedankte juffrouw M. Bosman allen die aan het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. Aan „De Sleutelbloemen" en hun leidster werden verrassingen aange boden. AVOND VOOR SANATORIUM FONDS MARINE. De afdeling Voorschoten/Leiden van de militaire belangenvereniging van beroepsschepelingen bij de zee macht organiseert vanavond in Den Burcht te Leiden een propaganda- feestavond ten bate van het marine sanatoriumfonds voor gezinsleden van het marine-personeel en de ge zinsverzorging der VBZ. Aanvang 8 uur nam. ireeds gememoreerd, thans geen ge legenheid is, doch Zaalberg aarzelt voorshands deze uitbreiding te Vlij men te doen plaats vinden. Wat de huidige gang van zaken be treft deelde spr. mede, dat men op het ogenblik tot aan het najaar be hoorlijk van winstgevende opdrach ten is voorzien, ook omdat de export •toeneemt. De j aarstukken werden hierna goedgekeurd en het dividend, als voorgesteld, op 8 pet. vastgesteld. bovenmenselijke volharding voor nodig om iets niet alles te be reiken van wat broodnodig is in* het belang van de volksgezondheid. Zo is het ook gegaan met de bloedbank, waarvan de noodzaak lang vaststond. Tien jaar lang is er voor gevochten, tot dit belangrijke nieuwe specialisme kon verhuizen uit een kamertje van vier bij vier meter naar een redelij ke behuizing, zoals thans in gebruik genomen kon worden, terwijl het aantal bloedflessen dat werd uitge geven steeg van 1200 in 1947 tot ruim 4300 in 1955 Het is een wénder, dat in deze strijd om ruimte en on der de zeer moeilijke omstandighe den waaronder moest worden ge werkt, niet meer en grotere fouten gemaakt zijn. Dank zij de buldog-natuur van dr. Van Rood en de steun van velen die de belangen van de volksgezondheid goed inzagen is het thans eindelijk gelukt aan deze strijd een zegevie rend einde te maken. Prof. Mulder sprak voorts over de oorzaken van de toenemende vraag naar bloed, zoals het stijgend aantal verkeersongevallen, het snellere ver voer van zieken en gewonden naar de ziekenhuizen, de moderne opera tieve techniek en chirurgische spe cialismen en voorts de studie van de anti-lichamen. Namens het hoofdbestuur van het Roode Kruis sprak jhr. Verspijck een woord van dank tot de initiatief nemers en dr. Van Rood die de lei ding bij de inrichting heeft gehad. Donors gevraagd. Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden van het Roo de Kruis, wees tenslotte in een korte toespraak nog op de grote behoefte die er bestaat aan donors, waarna hij een nauwe coördinatie bepleitte tus sen de belanghebbende instanties, eventueel in de organisatorische vorm van een fusie. Dr. Jongsma dankte de sprekers, waarna de aanwezigen naar de bloedbank gingen om de moderne outillage en inrichting in ogenschouw te nemen. GEMEENTE KATWIJK OPHALEN HUISVUIL. De directeur van gemeentewerken maakt bekend, dat in verband met de a.s. feestdagen de vuilnisophaaldienst van donderdag 10 mei wordt opge schoven naar maandag 14 mei en die van maandag 21 mei naar donderdag 24 mei. (Advertentie). KATWIJK Loop der bevolking. Per 1 mei telde de gemeente Katwijk 26568 woners, tegen 26548 op 1 april. Door geboorte en vestiging vermeerderde 'het zielental in april met resp. 61 en 46, terwijl door overlijden en ver trek een vermindering optrad van resp. 8 en 97. KATWIJK AAN DEN RIJN PATER PATRICIUS MIK, O.F.M. SECRETARIS MIDDELBARE SCHOLEN. Dezer dagen is de benoeming door de hoogeerw. Pater Provinciaal af gekomen van Pater Patricius O.F.M. tot secretaris van de Middelbare scholen die onder leiding staan van de Paters Franciscanen. Een ver erende benoeming, maar niet alleen in het St. Willibrorduscollege zal zijn heengaan worden betreurd, doch ook door de parochianen en zelfs door zeer vele niet-katholieken. Pa ter Patricius is in geheel Katwijk en in de omgeving een zeer bekende persoonlijkheid, die door zijn vrien delijkheid en innemend optreden al ler harten won. Pater Patricius was reeds sinds 19 augustus 1932 werk zaam in het Missiecollege. Na enkele jaren studie aan de universiteit in Leiden werd hij benoemd tot leraar en econoom aan genoemd college. Velen zullen zich nog de tijd herin neren van de Duitse bezetting, toen zo velen door de brandstoffennood zich tot Pater Patricius wendden en geholpen werden. Het bos achter het College was na dit tijdperk zo goed als geheel van zijn bomen ontdaan. In 1942 waren de paters door de be zetting genoodzaakt het college te verlaten. Maar het contact bleef. Nu gaat Pater Patricius voor zijn nieu we functie zich vestigen in het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden. Ongetwijfeld zal er voor de vele kennissen en vrienden nog wel gelegenheid gegeven worden om af scheid te nemen en de belangstelling zal dan, daar zijn wij reeds nu van verzekerd, bijzonder gróót zijn. DE GROENTEVEILING IN 1955. Uit een door de Groenteveilings vereniging „Katwijk en omstreken" gepubliceerd overzicht blijkt, dat de opbrengst over 1955 3.133.088, bedroeg, tegen 3.291.067,over 1954. De aanvoer gaf echter een ver hoging te zien, namelijk van 13.195.200 eenheden in 1954 tot 14.725,900 eenheden in 1955. Ten aanzien van de voornaamste produk- ten laten wü hieronder een overzicht van aanvoeren en opbrengsten in 1955 volgen. De tussen haakjes ge- plataste cijfers geven de toestand over 1954 aan: Waspeen: aanvoer 7..549.400 kg (5.717.600); opbrengst 1.660.904 (1.619.269); bloemkool: aanvoer 2.512.300 stuks (2.220.600); opbrengst 741.517,— (870.705,—); bospeen: aanvoer 465.400 bos (532.700); opbr. 134.149,— (182.374,—); sla: aanv. 959.500 stuks (1.226.100); opbrengst 76.200,(60.417,breekpeen: aanv. 455.600 kg (520.600); opbrengst 57.741,(57.923,spinazie: aan voer 431.100 kg (256.000); opbrengst 46.017,(27.349,andijvie; aan voer 304.400 kg (246.200); opbrengst 33.451,— (43.391,—); koolsoorten: aanvoer: 363.100 kg (443.000); opbr. 51.785,— (72.232,—): witlof: aanv. 46.000 kg (24.100); opbr. f 15.292,— (13.889,radijs: aanv. 95.700 bos (168.600); opbr. 9.285,— (9.361,—); selderie: aanv. 140500 bos (100.900); opbr. 7.382,(5.041,boskro- ten: aanv. 71.400 bos (129.000); opbr. 6.186,(10.980,peterselie: aan voer 84.600 bos (69.500); opbrengst 5.132,— (4.059,—). Aquariumvereniging „De Minor". In hotel-restaurant „De Roskam" werd gisteravond een vergadering gehouden van de Aquariumvereni ging „De Minor". Nadat de voorzitter de heer J. C. Zijderveld, de aanwezi gen welkom had geheten, was het woord aan de heer W. J. Nugter die, na een korte inleiding een aantal dia's vertoonde van aquariumvissen, waar bij hij over iedere vis het een en ander vertelde, zonder nochtaris de naam te vermelden. De aanwezigen werden dan in de gelegenheid ge steld de namen te raden. Voor de drie leden, die het beste resultaat bereik ten, waren prijzen beschikbaar ge steld. Prijswinaars werden de heren D. Wagter, J. Slootweg en Ph. M. Zweers. Na de pauze was er gelegen heid om vragen op aquariumgebied te stellen, welke door het bestuur zo goed mogelijk werden beantwoord. Een en ander had een geanimeerde discussie tengevolge. De voorzitter be sloot de leerzamen avond met een woord van dank aan de heer Nugter voor het gebodene. LEIDSCHENDAM Appèl van de KVP. De Leid- schendamse kvp houdt a.s. maandag avond 8 uur voor de laatste maal een verkiezingsbij eenko/mst in het paro chiehuis, niet alleen voor haar inge schreven leden maar voor alle katho lieken en voor hen die belang stel len in de door de kvp opgestelde punten van politieke actie. Het Twee de Kamerlid, mr. K. T. M. van Rijcke- vorsel zal daarbij een verduidelijking geven van wat de kvp voornemens is te gaan nastreven. De gelegenheid tot vragenstellen en tot discussies is steeds van belang en daarom verwacht de kvp een massale opkomst. Op zondag 13 mei a.s. na het Lof zal een orgelbespeling met toe lichting gegeven worden in de paro chiekerk H. H. Petrus en Paulus door de heer F. B. v. Raad. Het programma bestaat uit werken van Handel en Bach. Aanvang ca. 19.45 yur. Gelboren Joseph A. E., zn. v. H. N. I de Groot en E. J. Beltzer; Johanna A.1 M., dr. v. L. J. Bol en G. A. van Leeu wen; Jacqueline W., dr. v. I. A. Deurlo en L. Rijsdam; Wilhelmina A., dr. v. J. P. Kouer en P. J. Nuy. Francis crus en Bernardus 2 zn. v. L. A. van Kan en H. W. H. van Veen; Jacobus T. M., zn. v. J. J. Remmerswaai en M. H. G. van Veen; Hendrikus G. M., bn. v. G. J. J. Hulst en K. T. van Alderwe- gen. Ondertrouwd: J. van Santen en G. Visser. Getrouwd: Fr. Breen en A. H. Kou- wenhoven. Overleden: H. Lakkerwa echtgen. van: M. Tomson, 69 jaar. LISSE Vergadering Dierenbescherming. De afd. Lisse van de Ned. vereni ging tot bescherming van dieren hield gisteravond een algemene le denvergadering in het Luxor-thea- ter. Na het jaarverslag van de secre taresse, mevr. Grimme, deelde de penningmeester in zijn verslag mede, dat het saldo momenteel 287,78 bedraagt. Voor de bestuursverkie zing waren aftredend mevr. Roes en mej. Lefeber. In hun plaats werden gekozen resp. mevr. Pieper en de heer de Wit. Voor dc rondvraag waren ver schillende liefhebbers. Een vragen steller vroeg of men, nu de broed tijd van de vogels aangebroken is, er nog op toeziet, dat er geen vogel nesten uitgehaald worden. Dit kwaad schijnt n.l. vooral in het z.g. Reigers bos voor te komen. De voorzitter vond, dat deze kwestie de belang stelling van het bestuur en van alle leden vereiste. Men zal een verzoek richten aan de bevoegde instanties om hierop toe te zien. Nadat de vergadering gesloten was, werd een prachtige kleuren film vertoond, die de titel droeg „Lassie's grote avontuur". „De Luchtklievers". Wedvlucht vanaf Roosendaal, een afstand van 81 km. De duiven werden gelost om 8.30 uur met z.z.w, wind. In concours waren 169 duiven waarvan de eerste vogel haar hok om 9.30.00 bereikte, snelheid 1398,lo m per minuut. Uit slag: J. van Loon 1, 16; W. van Driel 2, 4, 5, 11, 25. 34; H. van Diest 3, 14; Jac. van Es 6, 10, 27; P. Wijnhout 7; Th. Visser 8, 12, 18, 23, 26; H. D. Meyer 9, 17, 22; B. Roodenburg 13, 19, 30: J. Vreeburg 15; P. Bessie 20; A. Holl 21, 28; G. Paardekooper 31, 32; C. Degger 33. N00RÏÏWIJK Teraardebestelling C. v. d. Wiel. Gistermiddag vond onder grote be langstelling op de Algemene begraaf plaats de teraardebestelling plaats van de heer C. v. d. Wiel die de vorige week op 78-jarige leeftijd in huize Dalrust overleed. De overledene was gepensioneerd hoofdbestuurslid van het C.N.V. Ook had de overledene in verschillende organisaties een leiden de functie. Hij was jaren ouderling bij de gereformeerde kerk te Noord wijk aan Zee. Bovendien maakte de overledene ook deel uit van de Noord wijkse gemeenteraad waar hij zitting had voor de A.R.-partij. Ook was hij een aantal jaren wethouder. Aan de groeve sprak Ds. B. Bouma, geref. pred. alhier, waarna een zoon van dë overledene een woord van dank sprak voor de betoonde belang stelling. Tramstag-natie. Gisteren werd op de lijn LeidenNoordwijk/zee van de N.Z.H. een proefwagen tus sen de gewone dienst ingelast, wel ke wagen tussen Noord wij k-binnen en Noordwijk/zee defect raakte, zo zelfs, dat er geen beweging in was' te krijgen. Het gevolg was, dat van 12 tot 5 uur gistermiddag een pen deldienst met een autobus ingesteld moest worden tussen de halte Beek laan en de-eindhalte aan zee. Dit was voor de reizigers wel gecompliceerd, doch het vervoer kon regelmatig worden onderhouden. Te Helmond slaagde voor kleu teronderwijzeres acte A en Ward- diploma mej. S. A. M. v. d. Ham. ZOETERMEER „De Witpen". De postduiven vereniging „De Witpen" hield een concours vanaf Neufviles, 171 km. De •duiven werden gelost om 8 uur. Eer ste prijswinnende duif arriveerde qm 10.3.16, le laatste prijswinnende duif torn 10.17.5 u. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. P. Gouweleeuw: fi. 5. 10, 11 H. de Braber; 3, 9, 12 G. /Coops; 4, 8, S. Hogendoorn. A.s. vrij dag dnkorven voor Vilvoorde, 125 •km. van 6 tot half 7. Verplichte in- ikorvers zijn: H. de Braber, P. Gou weleeuw en M. Ponse. „St. Willibrordus". De kath. bond van werknemers in industriële 'bedrijven „St. Willibrordus'' hield gisteravond haar jaarvergadering. /De secretaris kon in zijn jaarverslag /gewagen van de vele bereikte resul taten. Zo werd de ondernemersraad /bij Nutricia een feit en nieuwe /C.A.O.'s kwamen tot stand. Ook op •diverse kleine punten werden voor de werknemers resultaten geboekt. Het ledenaantal bleef ook stijgen. In het afgelopen jaar werd het hon derdste lid ingeschreven. Ook over het vergaderingibezoek kon een opti mistisch geluid klinken, al kan het dan nog altijd beter. De penningm. had bij een totaal aan inkomsten en uitgaven van 433.24 een batig saldo van 91.28. De beide aftredende bestuursleden de heren M. C. van Tartwijk en N. A. /Borst, werden herkozen. De districtsibestuurder J. Schoof wees op de bereikte landelijke re sultaten, vooral wat betreft de vrijere Joonvorming. Het aantal leden van de bond heeft de 39.000 bereikt. Spoe dig verwacht men de 40.000ste. Met het werven van leden versterkt men tevens de K.A.B., die binnenkort waarschijnlijk al binnen een maand, 400.000 leden zal tellen. Bij de rondvraag werden enkele kwesties betreffende de invoering van de zes procent loonsverhoging be sproken, alsmede de oprichting van een nieuwe ondernemingsraad. Weg naar controle te Eindhoven was moeilijk te vinden In Eindhoven waren in de afgelo pen nacht al heel wat mensen in de weer ter voorbereiding van de ont vangst van de rallye-karavaan, die daar volgens het tijdschema om 10.12 uur met de eerste wagen zou moeten arriveren. Bij de Philipsju- ibileumhad waren zelfs doors meer bruggen en volledige reparatie-in richtingen ingericht om de deelne mers aan de Tulpenrallye van dienst te zijn. Daar is trouwens een druk gebruik van gemaakt. Vooral de af deling nieuwe banden had het bijzon der druk, omdat de strafpuntloze deelnemers, zich zo goed mogelijk wilden voorbereiden voor de klasse mentsproef op Zandvoort. Er vielen bij de eerste deelnemers, de equipe TakNiemöller was als eerste reeds voor half tien gearri veerd een vrij grote ontstemming •waar te nemen over de gebrekkige verkeersregeling bij Eindhoven. Voor al de buitenlandse deelnemers ston den voor een uitermate groot pro bleem, omdat de controlepost bij de Jubileumhal voor hen moeilijk te vinden was. Later toen de politie verscheidene agenten op de route door de stad had uitgezet, viel dat euvel weg en hoorde men hier en daar alleen nog wat gemopper over de handicap-regeling, die sommigen /niet juist vonden. Overigens was de verzorging Eindhoven weer best. In de Jubileum- hal, waar een uur rust genomen moest worden, kon men zich onder de douches verfrissen en er was gele genheid tot scheren. Bo-vendien wer den met royale hand verversingen aangeboden, waarvan de rijders een dankbaar gebruik maakten. Aankomst te Noordwijk. Hotel „Huis ter Duin" te Noordwijk, dat voor de komende drie of vier da- WASSENAAR Vrachtauto in sloot Chauffeur met moeite gered Op de Katwijkseweg kwam gister middag de 32-jarige vrachtautobe stuurder M. Spekman met zijn wa gen in de sloot langs de weg terecht, toen hij plotseling moest remmen voor een tegenligger, die op de smalle weg niet voldoende rechts hield. De auto kwam ondersteboven in het v;ater en de modder te lig gen. Spekman zou zeker verdronken zijn, als niet de 24-jarige tuinder N. Verhart en de heer Lankamp hen; uit zijn benarde positie hadden we ten te bevrijden. De man kwam nu met de schrik vrij. De vrachtauto is met de kraan- wagens van het vliegkamp Valken burg en van de politie op net droge gebracht. Dr. G. M. J. VELDKAMP SPRAK OP K.V.P.-VERGADERING. Voor de kort geleden opgerichte afdeling Wassenaar-zuid van de Ka tholieke Volkspartij heeft dr. G. M J. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken gisteravond in gebouw Zuiderhout een interessante inleiding gehouden over enkele fa- celten van katholieke politiek. Dr. Veldkamp werd ingeleid dooi de voorzitter van de afdeling, mr. J. P. M. Aghina en omschreef aller eerst het doel van de katholieke po litiek: het openbare leven doordrin gen met de eigen christelijke begin selen en daardoor het algemeen be lang dienen. Dr. Veldkamp noemde een aantal van de belangrijkste facetten van dit algemeen belang en ging op elk van die facetten wat dieper in. Hij bracht dc kwestie van het „redelijk be staan" ter sprake en sneed daarbij het grote probleem van de vergeten groepen aan, en het streven naar bezitsvorming. De waarde van het eigen bezit schuilt niet alleen in vruchten, die men daarvan even tueel kan plukken, maar veel meer in de invloed, die eigen bezit heeft op de persoonlijkheid van de mens. Spr. weerlegde de vaak gehoorde bewering, dat de sociale wetgeving to danken zou zijn aan de socialisti sche politiek. De basis voor onze so ciale wetgeving is integendeel ge legd door grote voormannen uit de christelijke partijen en na de oorlog hebben figuren uit de partij van de arbeid voortgebouwd op dit funda ment. Ook de sociale wetgeving bezag spr. tegen de achtergrond Van de persoonlijkheidsontwikkeling. In korte trekken besprak dr. Veld kamp nog enkele andere facetten van het algemeen belang: de voort gaande culturele en intellectuele ontwikkeling, de persoonlijkheids- ontwikkeling in verband met de be vordering van het particulier initia tief, de gezins- en woningbouwpoli- tiek en tenslotte de basis van dit al les: een gezond economisch bestol Er was na een pauze gelegenheid tot het stellen van vragen die door dx*. Veldkamp en door ars. Lango- meijer, van het bureau Van de KVP. beantwoord werden. Sieraden ontvreemd bij inbraak. Tijdens afwezigheid van de bo- voners werd ingebroken in de wo ning van de fam. W. aan de Schouw- weg. Ontvremed werden «nige sic raden. De inbreker heeft weinig moeite gehad, om hei huis binnen ie komen. Hij klom met een ladder op het bal kon en stap'.e via een geopende bal kondeur het huis binnen Dc recher che stelt een onderzoek in. gen weer de grote caravanserail wordt voor het puikje van de Euro pese rallye-rijders, had zich voor deze gelegenheid in het traditionele feestgewaad gestoken. In de vestibule /hing onder het plafond een prachti ge zegewagen, getorst door zweven de engelen, en natuurlijk kwistig op gesmukt met de fraaiste tulpen die ons beroemde bollenland kan ople veren. Het wachten was op de eerste deel nemer, en ieder was bereid er alles ender te verwedden, dat Tak-Nie- möller lang voor alle anderen met loeiende motor het voorplein van ho tel „Huis ter Duin" zou opstuiven. Voor de middag stond verder nog de gewone, zij 't voor ditmaal wat ge perfectioneerde technische keuring op het programma van de nog in rallye zijnde wagens. De heer Rijshouwer, chef van de technische controle, is een paar dagen geleden even naar •Monte Carlo gevlogen en heeft daar aan de belangrijkste onderdelen van alle motoren een verfje gegeven. Hij is allang weer terug en zou vanmid dag met behulp van een technische .fotograaf het materiaal grondig in specteren. Dan zou moeten blijken of er al dan niet op onoirbare wijze „gesleuteld" was, dat wil zeggen, dat eventueel vervangen onderdelen van het standaardtype moeten zijn. In zo'n geval moeten ook de oude onderdelen worden getoond. De wed strijdleiding wilde er voor zorgen, dat ook op dit belangrijke punt de sporti viteit niet in het gedrang komt, en zij heeft hierbij gebruik gemaakt van alle vroeger opgedane ervaringen. Tak en Niemöller lachend, en ge bruind, presenteerden zich inderdaad als eersten bij de controle te Noord wijk. Zij maakten niet de indruk noch fysiek, noch mentaal een zware tocht achter zich te hebben. Wij hadden ge legenheid enkele woorden met hen te wisselen, terwijl zij op het voorplein van Huis ter Duin, waar de zeedamp door de stijve zuidwester in flarden langs het hotel werd gedreven, hun carnets lieten aftekenen. De rallye was aardig, zei Tak, wy hebben ook goed gereden, zeker -het beste in onze klasse. Maar als ge volg van het handicap-systeem zul len we niet eens winnaar in die klasse worden. Gezwegen nog van het algemeen klassement. Want morgen op Zandvoort zullen we nog meer /minuten verliezen. Dus er hapert volgens u wat aan de verdeling van de handicap? Ja, misschien, hier of daar, maar dat moet nog nader bekeken worden. De Denen Andersen en Roerum, die even na Tak-Niemöller binnen kwamen, vonden de hele rallye prach tig, behalve de handicaps. En de me ning van de Zweden van ploeg vier, Bussier en Bergkvist, evenals dc bei de vorige ploegen Mercedes-rijders week hier niet veel vanaf. Een schitterende rallye, aan trekkelijk door de afwisseling van hoog en laag. Wat de handicap be treft, dat is een probleem, dat na der besproken moet worden, zei Bergkvist. Laatste Berichten PROTESTACTIES OP CYPRUS. Enkele duizenden Cypriotische ar beiders die ten westen van Limassol aan militaire constructies werken, zijn woensdag in staking gegaan. Dit is een protest tegen de beslissing van gouverneur Harding om geen gratie te verlenen aan de twee Cy priotische jongemannen, die ter dood veroordeeld zijn. Berichten uit Limassol melden, dat alle winkels, kantoren en banken gesloten zijn. In Nicosia .:ijn de win kels nog open, maar men verwacht, dat ook hier een algemene staking beginnen zal. In Nicosia hebben dc krantenverkopers woensdag gewei gerd de dagbladen te verspreiden. In Athene is officieel beleend ge maakt, dat in geheel Griekenland demonstraties naar aanleiding van het doodvonnis voor de twee jonge Cyprioten verboden zijn. De politie bewaakt het Britse con sulaat in Saloniki en de Britse am bassade in Athene. De Griekse pers wijdt grote kop pen aan de beslissing van gouver neur Harding om geen gratie te ver lenen. Marktberichten WOERDEN, 9 mei. Kaas. Aan voer elf partijen. Notering f 1,92 2,05 per kilo. Handel kalm. VEUR, 8 mei. Groente. Sla A 12.00—16.00; idem B 8.40—11.90; id. C 5.708.00; stoofsla 1530; spinazie 917; komkommers A 5761; idem B 4963; idem C 4353; idem krom 7085. andijvie 5370; rabarber 25 33; radijs 1720; snijbonen 250; prei 8992; postelein 54—57; tomaten A 2.59—2.68; idem C 2.55—266. TER AAR, 8 mei. Groente. Wit lof I 0.52; idem II 0.27—0.28; idem stek 19. spinazie 0.150.24; idem B 0.09— 0.10; rabarber 0.11—0.20; kassnijbo- nen 3.00; idem stek 2.20; glasandijvie 0.360.46; idem B 0.18—0.19; peulen 2.103.30; postelein 0.190.40; prei 0.500.613; waspeen 0.130.16 alles per kg., sla A 0.10—0.18; idem B 0.07—0.09; idem C 0.05—0.06; bloem kool A. 0.60—0.76; idem B 0.54—0.59; idem C 0.110.27 alles per stuk; ra dijs 0.050.11 per bos; stoofsla 0.40 O.'80 per kist; aardbeien 1.40 per doosje, bloemen; narcissen 0.080.10 per bos. VINKEVEEN, 3 mei. Groente. Andijvie 4554; postelein 3744; ra barber 1621; spinazie 8 1/2«14: stoofsla 2124; witlof B 1 4855 cent per kg.; sla A 10—15; sla B 6—8 cent per stuk. seldery 5—12 cent per bo_.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3