1 1 0 0 E DIERENPARK WASSENAAR Spanning in Marokko door Frans ingrijpen Scheep 12 B li i 20 ai 26 n m ÜJ J Tito's bezoek Parijs aan Gevangen kapper wandelde „weledelgestreng" de poort uit Oosthoeks Mannenkoor vierde tweede lustrum in Leiden Politiek en cultuur op een K.V.P.-avond in Zoeterwoude Pakkend slot van serie abonnementsvoorstellingen HUIBERS Communie-Geschenken WOENSDAG 9 MEI 1956 DE LEIDSE COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Tegen Rif-rebellen Dc Marokkaanse regering heeft dinsdag op een spoedvergadering ge sproken over de spanning, die is ont staan door grootscheepse operaties van het Franse leger tegen Rif-op standelingen, die zondagnacht bij Fez een twintigtal Senegalezen van het Franse leger hebben aangeval len. Het Marokkaanse ministerie van binnenlandse zaken meent dat de Franse inmenging niet juist is, om dat de Marokkanen zelf verantwoor delijk zyn voor het handhaven van de orde. Volgens gewoonlijk goed- ingelichte kringen heeft de sultan de Franse hoge commissaris Dubois ver zocht, de Franse troepen terug te roe pen. Volgens onbevestigde berichten zouden de Fransen hun operaties ten noordoosten van Fez stopgezet heb ben. Een Franse militaire parade, die dinsdag in Rabat zoü worden gehou den ter herdenking van de geallieer de overwinning in 1945, is afgelast. Alle Franse troepen in Marokko moeten in de kazernes blijven. Politieke waarnemers geloven, dat de toestand gevaarlijk is voor de Frans-Marokkaanse betrekkingen. Binnenkort zullen besprekingen over de onderlinge afhankelijkheid van Marokko en Frankrijk beginnen en de Marokkanen houden angstvallig vast aan hun onlangs verworven on afhankelijkheid. Bij de botsing tussen opstandelin gen en Senegalezen zijn vier Sene galezen gesneuveld. Zeven Senega lezen en twee Franse onderofficieren werden gevangen genomen. Wachtend op opheldering. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Fransen hun operaties ten Prinselijk huwelijk Prinses Elisabeth van Luxemburg is vandaag in het huwelijk getreden met prins Franz Ferdinand von Ho- henberg, kleinzoon van de aartsher tog, wiens vermoording te Serajewo de naaste aanleiding tot de eerste wereldoorlog was. Een uitgebreid ge zelschap hit de Europese aristocratie was bij huwelijksplechtigheid tegen woordig. De bruid, 33 jaar oud, is de oudste dochter van groothertogin Charlotte van Luxemburg. Zij werkte -tijdens de oorlog als rodekruiszuster bij de Engelsen. Zij maakte vorig jaar op de wintersport in Oostenrijk kennis met haar thans 28-jarige bruidegom. De gasten waren in het burger. Er werden geen saluutschoten gelost en er was geen militair ceremonieel. ONGEREGELDHEDEN IN SEOEL De politie van Seoel heeft bij elkaar 700 mensen aangehouden in verband met ongeregeldheden, die zich zater dag in de Zuidkóreaanse hoofdstad hebben voorgedaan na het overlijden van de voornaamste tegenstander van president Rhee bij de komende presi dentsverkiezingen. Sjinicky. Later zijn 300 gearresteerden, voorname lijk vrouwen en kinderen, weer vrij gelaten. Volgens de laatste berichten zijn bij de ongeregeldheden in Seoel vier mensen om het leven gekomen. Drie politiemannen en tien burgers wer den ernstig gewond. Ook in Poesan hebben zich onlus ten voorgedaan; hier zijn echter geen slachtoffers gevallen. POTLOOD en GEEST 3 5 19 1 3 23 2U 5 noordoosten van Fez hebben opge schort om de Marokkaanse regering in staat te stellen de schuldigen aan de aanval op de Senegalezen te zoe ken. De guerilla in Noord-Afrika Te Sebdoe, ten zuiden van Tlem- cen in het departement Oran, zijn vrijdagavond dertien militairen ge sneuveld bij een overval van opstan delingen. Twintig militairen worden nog vermist. Zaterdagavond zijn in het gebied van Sebdoe twee pelotons Spahi's in een hinderlaag gereden. Twee man nen van het eerste peloton worden vermist, één werd zwaar gewonfl. De verliezen van het tweede peloton zijn nog niet bekend. Dinsdag is te Parijs van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat Franse regeringsleiders de Zuidslavi- sche president maarschalk Tito, die thans Parijs bezoekt, hebben verzocht als bemiddelaar tussen hen en het Kremlin op te treden, opdat de Sow- jet-Russische regering ertoe bewogen kan worden te helpen bij het beëindi gen van d e vijandelijkheden in Noord-Afrika. De Franse premier Mollet en zijn minister van buitenlandse zaken Pi- neau hebben dinsdagmiddag, voor het eerst sinds Tito's aankomst op maan dag j.l. belangrijke diplomatieke be sprekingen met de Zuidslavische pre sident gevoerd. Présiten Tito is dinsdagmiddag of ficieel door premier Mollet in het hotel „Matignon" ontvangen. Mollet deelde na afloop mede, vrij dag weer 'n onderhoud met Tito te zul len hebben. Daarna zou een commu niqué uitgegeven worden. Met valse baard en aclentas De 49-jarige Francesco Boschi, die vier jaar geleden wegens heling van gestolen auto's tot negen jaar gevan genisstraf veroordeeld v/erd, heeft een stout stukje uitgehaald, door, ver momd als advocaat, achter een groep eerbiedwaardige strafp'ei'.ers aan de San Vittoriegevangenis in Milaan te verlaten. Hij passeerde doodbedaard drie zwaar bewaakte poorten, waar de cipiers eerbiedig in de houding stonden voor de weledgestrengc heren Boschi was in de grote gevangenis als kapper werkzaam. Hij maakte zich een valse baard uit de haren van een scheerkwast, zette een zonnebril op, stak zich in een goedzittend pak en voegde zich bij een groep advoca ten, die juist de zaal verlieten, waar Ziij met hun cliënten kunnen spreken. Volgens de politie is dit de eerste maal in vijftien jaar tijds dat een gevangene uit deze streng bewaakte gevangenis heeft kunnen ontsnappen. Onmiddellijk nadat de verdwijning van Boschi ontdekt was, stelden de autoriteiten een Uitgebreid onderzoek in. Tot mu toe is echter alleen de „geschoren" scheerkwast gevonden. Boschi had kortgeleden een brief aan een relatie geschreven, waarin hij verzocht hem een lichtgrijs fla nellen pak te zenden, „omdat hij net jes gekleed wenste te zijn vpor een No. 509. Horizontaal: 1. land in Europa (afk.), 4. spelonk, 6. verschei denheden, 9. landbouwwerktuig, 11. kippenloop, 12. rivier in Italië, 13. muzieknoot, 15. telwoord, 16. met borstels bezet, 17. voegwoord (Fr.), 18. scheikundig teken voor tin, 19. voorvoegsel, 20. spoedig, 22. voorzet sel, 24. stad in Frankrijk, 26. meis jesnaam, 27. boom. Verticaal: 1. bijb. figuur, 2. zo God het wil (afk. Lat.), 3. zuinig, 4. uit roep, 5. jongensnaam, 7. slede, 8. voor zetsel, 10. kleur, 12. strook hout onder langs de wand van een kamer, 14. bol rond vruchtje (spreektaal), 15. voeg- voordr, 19. melkschaap, 20. lidwoord, 21. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 23. boom, 24. deel van de mast, 26. muzieknoot. Oplossing: vrijdagavond. Oplossing no. 508. Horizontaal: 1. prior, 5. Leo, 6. lap, 8. te, 9. bom, 11. eg, 13. hap, 15. ale, 16. onder, 17. net, 19. moe, 21. Se, 22. ark, 24. el, 25. dra, 27. eer, 29. gleis. Verticaal: 1. p. e., 2. rob, 3. olm, 4. F.a, 5. Lea, 7. pel, 8. thans, 10. order, 12. gesel, 14. pot, 15. arm, 18. eed, 20. oer, 22. aal, 23. kei, 26. Rg, 28. es. De geheimzinnige kikvorsman De weinige mensen, die de waar heid over de geheimzinnige verdwij ning van de Britse kikvorsman Lio nel Crabb weten, hebben de officiële waarschuwing gekregen, dat zij in gevolge de wet op de geheimhou ding hun mond moeten houden. Crabb wordt, zoals gemeld, ver mist sedert een duik in de haven van Portsmouth op 19 april in de buurt van dè Russische kruiser „Ordzjoni- kidze", waarmee de Russische lei ders Boelganin en Kroestsjef hün reis naar Engeland maakten. Volgens de officiële bekendmaking van de Britse marine is Crabb vermoedelijk dood Een goede vriend van Crabb, Syd ney Knowles, die in de oorlog kik vorsman is geweest, heeft maandag avond in de haven van Portsmouth naar zijn vriend willen zoeken, doch een marine-officier hield hem ervan terug. „Doe het niet", zo zei hij, „Crabb is daar niet". Volgens sommige berichten zou de officier nog gezegd hebben: „Vraag me niet hoe ik het weet ik ben aan officiële geheimhouding gebon den". Knowles en andere duikers, die Crabb goed gekend hebben, verklaar den maandagavond te geloven, dat hij nog leeft. De Britse pers blijft zich met het geval bezig houden. Men dringt aan op een officiële verklaring. Het La- bour-orgaan „Daily Herald" waar schuwde, dat de geruchten, die in de wereldpers de ronde doen over de verdwijning van Crabb, de be trekkingen van Engeland met de Sowjet-Unie slechts kunnen schaden. Een aantal Labourafgevaardigden is van plan in het parlement vragen aan de regering te stellen. Dumais vrijgelaten „vrij belangrijke gebeurtenis". Toen hij zich maandagochtend voor het normale scheren ên knippen meldde, droeg hij dit pak onder zijn witte jas. Precies op het juiste moment zei hij zich onwel te voelen, waarna hij naar een vlakbij gelegen kamer wankelde. Daar plakte hij snel de kundig ge maakte valse baard aan, trok zijn jas uit, zette zonnebril en zwarte hoed op, greep een deftige leren tas en voegde zich nonchalant bij zijn „confrères". In 1954 wist Boschi uit de gevan genis van Perugia te ontsnappen toen een cipier hem opdroeg enig meubi lair uit bepaalde kamers''naar een andere plaats te brengen. Hij wan delde rustig met een flinke tafel op zijn schouders de gevangenis uit. Zeven paar per jaar De Nederlandse kousendragende vrouw tussen 16 en 70 jaar draagt per jaar ongeveer 7 paar kou sen af. Dit is medegedeeld bij de opening van het nieuwe pand dat de vereni ging van tricot en kousenfabrikanten gisteren te Utrecht in gebruik heeft genomen. De Nederlandse kousenindustrie produceerde het afgelopen jaar 1.8 miljoen dozijn paar kousen, waarvan 85 procent nylons en 15 procent ver vaardigd uit rayon garens. De export bedroeg 400.000. dozijn paar kousen en de import 600.000 do zijn paar. Het totaal aantal kousendragende vrouwen in Nederland bedraagt, vol gens (het C.B.S. 3,5 miljoen, zodat de Nederlandse vrouw gemiddeld ruim 7 paar kousen per jaar draagt. De Leidse Stadsgehoorzaal was gis teren geheel gevuld met niet-Leide- naar. Het waren de personeelsleden van de firma Oosthoek en zoon uit Alphen en Zoeterwoude, die geza menlijk een feestavond hielden ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van Oosthoeks mannenkoor. De direc tie had deze feestavond aangeboden, terwijl de beide personeelsverenigin gen de organisatie op zich hadden ge nomen. De avond werd geopend, door een o'er directeuren, jhr. Van Asch van Wy'ck. De bedoeling van deze avond is, aldus spr., het contact tussen de werknemers uit Alphen en Zoeter woude te verstevigen. Wij behoren wel bij elkaar, maar doordat wij zo ver uit elkaar liggen is onderling con tact haast niet mogelijk. Hij bracht hartelijk,dank aan de besturen van de beide personeelsverenigingen, die de organisatie op zich hadden genomen en aan de Alphense en Leidse politie, die voor een voortreffelijk escorte hadden gezorgd voor de 12 bussen, die uit Alphen naar Leiden kwamen. Op deze avond vieren wij het tien-jarig bestaan van het mannenkoor. Eigen lijk valt het jubileum in oktober, maar het is de vraag of wij dan weer bij elkaar zijn. Een woord van hulde voor het koor en de dirigent is hier zeker op zijn plaats, alius d eheer Van Asch van Wijck. De directs wilde het koor ook een geschenK aanbieden en deed dit in de vorm van een be drag aan geld, bestemd als basis voor een kledingsfonds; de mannen hebben wel allen een wit overhemd en een blauwe das, maar de pantalons ver schillen nog. De voorzitter van het koor, de heer Vermeer was uiterst dankbaar voor dit geschenk; een ver dere uniformering is een hartewens van'het koor. De heer Van Asch van Wijck had echter nog meer verras singen. Het voetbalelftal heeft Koninginnedag die wisselbeker wonnen. De voetballers hebben allen een blauwe broek, maar de hemden waren geleend. De heer Van Asch van Wijck overhandigde aan de aanvoer der een twaalftal shirts. Later op de avbnd voerde nog de voorzitter van de personeelvereniging Alphen, de heer De Wit, namens de beide perso- Een avond van verscheidenheid, i om geld, maar om erkenning van door het doel tot eenheid gebracht, erd de gisteravond gehouden bijeen komst van de R.K. Vrouwenbeweging en de katholieke Volkspartij te Zoe terwoude. De opkomst van de heren was sterk in de minderheid, een verhouding die later op de avond, na het beëindigen van een andere vergadering wat beter werd. De voorzitter van de K.V.P. de heer Adr. J. v. d. Poel leidde deze bijeen komst en sprak in zijn openingsrede eon In Memoriam voor de overleden leden, inzonder voor de secretaresse van de R.K. Vrouwenbeweging mevr. A. H. Paardekooper-Mentink met ge bed voor de zielerust. Daarna hield spr. een beschouwing over de waarde van de belangstelling van de vrouw in de politiek en mede werking tot activiteit tot de K.V.P. Bij de ledenwerving heeft de waar dering van de vrouw voor onze K.V.P. veel bijgedragen tot het grote succes van de propaganda. Gezinspolitiek. Deze avond was er op gericht nog meer medeleven te wekken, door de behandeling van het vooral voor de katholieke vrouw zozeer belangwek kend onderwerp de gezinspolitiek, in geleid door mej. Agnes Nolte, can didate voor de Tweede Kamer. In een zeer duidelijke inleiding zette mej. Nolte de stand van de poli- I tieke strijd voor deze verkiezing uit- M. C. Dumais, getuige a charge in een> de zaak-Schmidt, is gisteren na 28 maanden in arrest te hebben door gebracht vrijgelaten, aldus verneemt de correspondent van het A.N.P. te Djakarta uit betrouwbare bron. M. C. Dumais, Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst, werd in januari 1954 gearresteerd, verdacht van lid te zijn geweest van een on dergrondse organisatie, waarvan het doel was de Indonesische staat omver te werpen. Twee dagen geleden heeft Dumais in de 47ste zitting in de zaak-Schmidt waarin hij als getuige werd gehoord, zijn verklaringen, die hij eerder voor de Indonesische politie had afgelegd, ingetrokken. Hy had bekend lid te zijn geweest van een illegale organi satie en in dit verband beklaagde Schmidt te hebben gezien. Hy zei maandag jl aan de rechter, dat hij dit bekend had, omdat hij bang was door de politie te worden mishandeld. Na de behandeling van doorbraak pogingen, stelde spr. vast dat bij de vraag of het katholieke volk zal blij ven bestaan in een partij op zuivere grondslagen van het beginsel en bij het stellen van een bewijs van de noodzakelijkheid van confessionele politiek, de gezinspolitiek en het on derwijs tot eensgezindheid van het katholieke volk gebieden. Diep is de gedachte gefundeerd in Tiet program van de K.V.P. aan gekondigd dat de versterking van f Ull< ubuim w het christelijk gezinsleven betere be-onder leiding van L. Zajac behaalde hogere waarden. Spr. zet de totdusver gevolgde rich tingen van de K.V.P. op bij de ningbouw, het onderwijs en de plaats in huwelijk en gezin. De Gezinsraad, waar Romme jarenlang op heeft aan gedrongen is geinstalleerd en bundeling van alle organisaties die werken aan de gezinsproblemen kan in een gezamelijk zoeken naar op lossing het gezin ten goede komen. De kinderbijslagwetten voor zelf standigen, zullen vooral in verband met het betalen van premies voor de ouderdomsvoorziening in de K.V.P. tot stand moeten komen. Het pro gramma van de K.V.P. heeft boven alle wensen een wijziging van de grondwet, waarbij de aanhoudende zorg voor het gezin omschreven staat opdat deze niet op de achtergrond kan geraken. Jeugdzorg, vakopleiding, steun aan een levensschool voor de werkende jeugd zoals de Mater Amabilisscholen zullen door de regering gestuwd moe ten worden. Ook de belangen bij dienstplicht, steun bij emigratie, ge zinszorg, maatschappelijk werk zijn in de richtlijnen van de K.V.P. op genomen. Om al deze grote belangen spoort spr. aan in de komende we ken de K.V.P. te steunen opdat men later met voldoening kan terugzien daaraan te hebben meegewerkt. Na de pauze volgde een gedachten- wisseling over weduwenzorg, loon politiek in verband met de wenselijke positie, dat kinderbijslag voor het eerste en tweede kind niet nodig is. Vooral de moeilijkheden van de kin derbijslag voor zelfstandigen werd door de inleidster aangetoond. Na be vredigende beantwoording van de ge. stelde vragen dankte de voorzitter mej. Nolte voor de wijze waarop zij vooral de vrouwen had voorgelicht. Zang en dans van „Krakus". Na dit ernstige gedeelte volgde een zeer gezellige afwisseling door het op treden van het Pools Dansgezelschap „Krakus". Wel dubbel werden de ver wachtingen overtroffen want op zang was niet gerekend en het gezelschap bestaande uit zes dames en zes heren leving van het christendom waar borgt. In het gezin groeit de wens tot volwaardigheid. De grondslag, de hechte basis van onze politiek, is dus de gezinspolitiek Ook andere partijen voeren deze politiek, maar deze is gericht op het menselijk verstand met al zijn dwa lingen. Het gaat hierbij niet alleen een groot succes. Het was vooral de natuurlijke uiting van deze kunst uit het geboorteland overgeplant en voortgezet die de be koring zo groot maakte. Deze volks dansen, waarbij Poolse liederen wer den gezongen, (hadden een forse rit miek, zonder tot ruwheid over slaan met fantasieën diepzinnig van neelsverenigingen het woord. Na een woord van dank aan de directie voor dé feestavond, bracht hij de geluk wensen aan het koor over. Hij over handigde daarbij een fraaie vlag, uit gevoerd in wit en blauw. De voor zitter van het koor huldigde daarna nog de heer Van der Velde, de diri gent, die tien jaar de directie heeft gevoerd. Hij ontving als dank voor al zijn werk een vulpen. Het programma werd geopend door zang van het mannenkoor. Het be trekkelijk kleine koor beschikt over uitstekende krachten, vandaar ook dat men het aandurfde met een vrij zwaar programma te komen, zoals o.a. „Vesper" van Beethoven en het Sla venkoor van Verdi. Voorzitter Ver meer zong in „De Twaalf Rovers" op voortreffelijke wijze de solo. Het op treden van dit koor was zeker een saoces. Het programma werd verder ver zorgd door Joop Boeree, die al heel poedig de juiste stemming wist te kweken. Hansy Pallieter met haar Witte Kraaien oogstten ook bijzonder veel succes. Geraldini goodhelde weer dat het een lieve lust was en Frans van Dusschoten trad voor het voet licht als imitator. Het was een buiten gewoon gezellige avond! F 670.- gestolen bij St. Vincentius-ver. Een 26-jarige houtbewerker is gis teren door de Leidse politie aange houden wegens diefstal ten nadele van de St. Vincentius-vereniging aan ide Nieuwe Rijn te Leiden. Hij had 670 gulden gestolen en voer de bij de politie als verontschuldiging aan, dat hij zijn brofnfiets met dit geld wilde afbetalen. De politie heeft een gedeelte van het bedrag achterhaald. Katholiek Thuisfront houdt weekend te Leiden Men schrijft ons. WEET U: dat het bestuur van Katholiek Thuisfront der St. Petrus Parochie op 12 mei a.s. een week-end organi seert voor diegenen, die hun dienst plicht moeten gaan vervullen; dat dit weekend wordt gehouden in het R.K. Militaire Tehuis, Mare 34, alhier; dat dit week-end niet alleen is be stemd voor de dienstplichtigen van de S. Petrus-Parochie, doch ook voor die van de overige parochies van on ze stad; dat de kosten voor dit week-end bedragen 2,50; dat men zich in geval van deel name, kan melden bij een van de navolgende adressen: de heer A. Hosman, Breestraat lila, mej. R. Pastoors, Tulpenstraat 7, mej. M. Winkelmolen, Stadhouderslaan 30; dat de aanvang van dit week-end is zaterdag 12 mei a.s. des namid dags te 7 uur en de sluiting zondag 13 mei te 12 uur v.m. Daar het volgen van een retraite voor dienstplichtigen in vele geval len moeilijkheden oplevert, heeft het bestuur gemeend goed te doen een week-end te organiseren, waaraan door een ieder kan worden deelge nomen en het vertrouwt op een gro te opkomst. Het bestuur Kath. Thuisfront „ST. PETRUS". f\VER HET TONEELSPEL „Van de brug af gezien", dat als acht ste en laatste abonneimentsvoorstel- ling gisteravond in de Leidse Schouwburg is gegeven, schrijft de auteur Arthur Miller zelf: „Het leek mij, dat juist de soberheid, dit direct op het doel afgaan, in het tentoon gestelde skelet om zo te zeggen, de wijsheid en de charme (van het ver haal) zaten, en daar moet men niet aan knoeien." Inderdaad, het zijn juist die soberheid en - die stoerheid in de opboyw van het verhaal, welke de voornaamste kenmerken zijn van dit spel en de aantrekkingskracht ervan vormen. Naast al die kunstig in elkaar gedraaide ingewikkeldhe den, waardoor men zich tegenwoor dig graag hoofdpijn laat bezorgen, doet dit verhaal van de New Yorkse waterkant in al z'n eenvoud, zonder krullen en franje, als een verkwik king aan. Het gaat over een Amerikaanse kade-werker, die een nichtje als pleegdochter in huis heeft. Zonder het te weten gaat hij zich aan het meisje hechten en als er dan twee familieleden van zijn vrouw als il legale immigranten bij hem in ko men wonen en het meisje op één van hen verliefd wordt, knaagt een felle jaloezie aan z'n hart. Hij geeft de illegale immigranten aan bij de auto riteiten, waarna een ruzie ontstaat, welke hem ten slotte het leven kost. Deze ongekunstelde geschiedenis aard, soms grappig maar altijd be schaafd. Het eigen volkskarakter bleef zuiver behouden en in geen enkel opzicht werd gespeculeerd op inslagen van de moderne dans. Het solo-zangeresje zong de liedjes zuiver eenvoudig en boeiend. Na het solonummer was het publiek zeer dankbaar en de voorzitter dankte voor de schoon geboden zang en dansspel. V00RSCH0TEM Noord- Hoflandsche Polder. Al vorens aan de behandeling van de agendapunten van de ingelanden vergadering van de Noord-Hofland- sche polder te beginnen, heeft de heer G. van der Hulst, voorzitter van voor noemde polder, de heer A. C. v. Vliet, in leven bestuurslid, herdacht, die enkele dagen geleden is overleden. Deze herdenking! door alle leden staande aangehoord werd besloten met een kort ogenblik van stille over peinzing. De rekening 1955 werd vervolgens in behandeling genomen en overeen komstig de cijfers vastgesteld. De ont vangsten bedroegen 4.357,64, de uit gaven 1.730,34, aldus een voordelig saldo van 2.627,30. De commissie van onderzoek verklaarde bij monde van de heer G. J. Yperlaan alles in orde te hebben bevonden. Vervolgens kwam de begroting 1956 in behandeling en werd goedgevon den, dat aan het Hoogheemraadschap van Rijnland toestemming zal wor den gevraagd voor het maken en heb ben van een inlaatduiker nabij het gemaal. De begroting werd overeen komstig de voorgestelde bedragen vastgesteld en de omslag verlaagd met 2.per ha. en gebracht op ƒ8.—. Tot leden van de commissie voor onderzoek der rekening 1956 werden benoemd de heren G. J. Yperlaan en A. C. van Winden en tot plaatsver vangende leden de heren L. N. Duy- nisveld en N. van der Me ij Sr. Aan het slot van deze vergadering heeft de heer C. J. Yperlaan een woord van dank tot het bestuur ge richt voor hetgeen gedaan werd in het belang van polder en ingelanden. DE wordt door een advocaat, mr Alfieri verteld en wij overzien de hele dra matische historie als het ware „van af de brug". Zonder één woord te veel te gebruiken heeft Arthur Mil ler een meesterlijke schets gegeven van een stukje Amerikaans leven, maar vooral ook van menselijk le ven, niet slechts uit moderne tijd, maar uit alle tijden, want hij knoopt zelfs aan bij de oude noodlots ge dachte van de Griekse treurspelen. VERTELLENDE ADVOCAAT ziet in de ogen van Eddie, de bootwerker, als in twee tunnels, die heel in de verte uit komen in de donkere nacht der Helleense oudheid. Een gevaarlijke beeldspraak, want men moet al een heel goede acteur zijn om de monumentale groot heid van de klassieke tragedies op te roepen. Ko van Dijk deed dat; hij was als Eddie de centrale figuur in het drama en hij bouwde zijn rol op met stoere kracht, rustig aanvanke lijk, maar groeiend in geladenheid en bewogenheid als het noodlot met on afwendbare zekerheid opdoemt. Dat was prachtig spel, waarvoor hij na afloop een ovatie van het publiek in ontvangst mocht nemen. Naast hem moet direct genoemd worden Sigrid Koetse, een pas afge studeerde actrice, die in de rol van het nichtje bewees, dat zij heel wat in haar mars heeft. Zij beschikt over een verbazingwekkende felheid van expressie en een groot dramatisch talent. Ook haar partner Ramses Shaffy, eveneens een jonge kracht bracht, het er uitstekend van af als de immigrant Rodolpho. Het was trouwens over de hele li nie een voortreffelijke opvoering van de Nederlandse Comedie, want zowel Mimi Boesnach (Eddie's vrouw), als Frans 't Hoen (de Italiaan Marco) en Henk Rigters (de advocaat en tevens regisseur) voldeden in elk op zicht. Het decor was erg eenvoudig, in overeenstemming met de hele opzet en de keuze van de belichting beant woordde aan het doel. Deze opvoering welke in de plaats is gekomen van „De Koppe laarster", die oorspronkelijk zou wor den gegeven, maar moest worden af gelast wegens ziekte van Mary Dres- selhiuys zal ongetwijfeld 'n pretti ge herinnering achterlaten aan de serie voorstellingen, welke zij be sloot. Haarlemmerstr. 123 - Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in (Advertentie.» Burgerlijke Stand Geboren: Antonie z. van A. Vis ser en E. v. d. Hart. Petrus Johannes z. van L. F. A. v. Agtmaal en M. P. A. ten Brink. Jacob z. van D. J. Jon ker en P. A. Vlieland. Elisabeth Ma ria d. van A. A. Epping en P. C. Huis man. Overleden: G. v. Eijk wed. van v. (Rijn 83 j. M. Heikamp wed. van: Kalshoven 67 j. K. T. v. d. Meer c. 26 j.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2