S)e CöicbeSoivtant DE FRANSEN SLAAN FEL TERUG IN ALGERIJE vCRHÖÓem BOMKOSTtN. j VCXHOÖCDl BEDRAGEN I 'jm St. Lodewijk-misdienaars uit Leiden bij hun bisschop Geen resultaat maar toch niet mislukt Ontwapeningsprobleem Qvaat affetiöief tegen de xefieiten Zegening van mgr Jansen na de plechtigheid Koudere lucht Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 9 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13800 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: J7 et. p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 ANTILLAANS CONFLICT IJTIET Antilliaans conflict is uitge- lopen in een compromis. Voor lopig althans, omdat er zich straks op de basis van het statuut weer een nieuw conflict zal kunnen voordoen. Men herinnert zich .uit de berichten in de bladen, waarom het ging. Er was een landbesluit, waarbij mr. van der Meer (een advocaat met een uit gebreide advocaten-praktijk, die hij wenste aan te houden) benoemd werd tot minister van Justitie der Neder landse Antillen, welk besluit krach tens het Statuut door de gouverneur moet worden bekrachtigd, daar hij in laatste instantie de verantwoordelijk heid di-aagt voor een deugdelijk be stuur en voor de rechtszekerheid, die als koninkrijks-aangelegenheden gel den en hierom gaat het in laatste instantie. Het ging dus in eerste aan leg niet om de positie van mr. van der Meer zelf, die slechts de aan leiding was tot het conflictmaar om de uitleg van het Statuut en met name van het reglement van de gouverneur. De gouverneur ging van het stand punt uit, dat de vereniging van de beide functies van minister van Jus titie en de eigen advocaten-praktijk niet kon worden bekrachtigd en hij wenste dit landsbesluit dus niet te tekenen. Dit conflict is nu opgelost, het besluit is getekend en het zou een gelukwens waard zijn, indien daar mee ook het conflict zou zijn opge lost. En dat is het niet. De kern van de kwestie ligt in de verhouding tus sen de gouverneur en de landsrege ring en nog meer in de uiteenlopende opvattingen over de betekenis van het anderhalf jaar geleden zo ent housiast ontvangen Statuut. En dit is met dit compromis niet opgelost. Er kan zich ieder ogenblik een nieuwe moeilijkheid voordoen, een actueel feit, dat aan de verschillen van op vatting omtrent het Statuut nieuw voedsel geeft. Van belang is het te bedenken, dat de rechtsopvattingen en zelfs de vormen van wat hier als het normale rechtsfatsoen wordt be- schouWd in het leven van de An tillen een enigszins andere waar dering kan vinden. Met dat feit heeft men rekening te houden en zolang dat het geval is en dat zal altijd —het -geval blijven zal men in een of ander reglement de interne be tekenis van het Statuut moeten vast leggen. Als men daar nu eerst mee begint naar aanleiding van dit con flict, kan men zich daarover alleen maar verbazen, omdat dit conflict niet het eerste schijnt te zijn geweest tussen de gouverneur en de lands regering. DE conflict-situatie is er dus nog altijd. Men dient hierbij ook wel in het oog te houden, dat het Statuut voor de Antillianen zo iets als de onafhankelijkheid betekende en waar deze zaken in tegenstelling tot in ons land, waar zij zich achter de scher men afspelen, in de openbaarheid ple gen te worden behandeld, kan er daar alleen maar een stemming ont staan van teleurstelling door de groeiende overtuiging, dat die onaf hankelijkheid alleen maar een wassen neus is, wat geenszins het geval is. Daarmee heeft men rekening te hou den, ook als men overtuigd is, dat een deugdelijk bestuur en rechts zekerheid aangelegenheden van het Koninkrijk zijn, waarvoor m hoogste instantie de verantwoordelijkheid bij de gouverneur ligt. Er zal een oplos sing moeten komen, omdat de Zuid- Amerikaanse Staten met hun anti koloniaal complex de ontwikkeling van de zelfstandigheid der Antillen nauwlettend gadeslaan. Minister president Jonckheer zou de vorige week een vriendschaps- bezoek hebben gebracht aan Vene zuela, welk bezoek nu is uitgesteld. Men zal hem daar lastige vragen kunnen stellen omtrent de verhou ding tot de gouverneur en hij zal dit hebben willen voorkomen, juist- om dat hij het is geweest, die enige maan den geleden in de Verenigde Naties de nieuwe banden van de Antillen met Nederland met gloed heeft ver dedigd, toen een aantal Zuid Ameri- kaanse Staten zich nogal sceptisch over deze zelfstandigheid uitliet. Zou dit conflict een conflict dus niet om de positie van de heer van der Meer, maar om het Statuut zelf zich verder voortslepen en niet wor den opgelost, dan zouden die Zuid Amerikaanse Staten er als de kippen bij zijn om te verklaren, dat die be weerde zelfstandigheid van de An tillen niets om het lijf heeft en bij de openbaarheid, welke in de Antil len aan dergelijke conflicten pleegt te worden gegeven, zou deze over tuiging ook daar kunnen doordrin gen. PR moet dus een oplossing worden gevonden. In Den Haag schijnt men nu bezig te zijn met de bestude ring van de juiste draagwijdte van de bepalingen van het Statuut en het reglement van de gouverneur wat de positie van de laatste aangaat. Dat gebeurt dan rijkelijk laat. Het gaat hier toch om niets meer of minder dan om de aard en de inhoud van de aan de overzeese rijksdelen verleen de autonomie. Moet men zich neer leggen bij beslissingen aldaar, waar mee men het hier volgens onze op vattingen niet eens kan zijn? Ook als O God, die ons vandaag is voorgegaan op onze laatste reis, Gij liet een lichte spoor ten hemel staan. Op goddelijke wijs. hebt Gij de mensen twintig eeuwen her de juist weg getoond naar waar de laatste goddelijke ster die weg bekroont. 'Geef nu, o God, dat wij dat mogen zien: die weg, recht voor ons uit, opdat Gij ons belonen gaat misschien in Uw besluit. Ik tuur vandaag de wijde hemel af en speur naar 't goddelijk spoor, dat U ons naliet en in liefde gaf, U ging ons voor. Ik zie dat doel, het is zo ver en hoog en onbereikbaar haast, 'k verlies het in dit leven uit het oog; Gij blijft mij naast. FRANK VAN LEUVEN. In de vorige week gehouden slot zitting van de conferentie van de sub commissie voor de ontwapening van de V.N. in Londen heeft de Russische afgevaardigde Andrei Gromyko zich vierkant gekeerd tegen het Westelijke standpunt, dat volledige ontwape ning afhankelijk gesteld moet wor den van de oplossing van de grote internationale politieke problemen, als bijvoorbeeld de hereniging van Duitsland. Dit blijkt uit het gisteren door het 'hoofdkwartier van de Verenigde Na ties in New York gepubliceerde rap port over het beloop van de conferen tie. Volgende maand zal het worden besproken in de veltalige commissie voor de ontwapening. Uit het verslag van de slotzitting blijkt voorts, dat zowel door West en Oost optimistische commentaren wer den geleverd en d'at beide bereid zijn de onderhandelingen later in het jaar té hervatten na de zitting van de com missie voor de ontwapening. Zo merkte de Russische afge vaardigde Andrei Gromyko in de slotzitting op dat de discussie in de subcommissie in zekere zin niet zin loos was geweest; er was vrijelijk van gedachten gewisseld over een groot aantal problemen de ontwapening .betreffende. Harold Stassen zei te moeten toe geven dat de Sowjet-Unie belangrijke men dat niet kan, kan de autonomie daarmee worden aangetast. Het is dit conflict, dat zal moeten worden opgelost. En spoedig. En als dat niet zo spoedig kan, dan zou het misschien overweging verdienen om de benoeming van een volgende gou verneur, dié wel niet zo lang op zich zal laten wachten, te doen in volle overeenstemming met het gebieds deel der Antillen, zodat men ook daar zal beginnen met het volste ver trouwen in de man, die uiteindelijk de beslissingen voor de Rijksaange legenheden zal hebben te dragen. wijzigingen had aangebracht in 'be paalde aspecten van haar politiek met betrekking tot de ontwapening. Ik geef toe dat wij nader tot elkaar zijn gekomen, zei zei hij. Volgens een verklaring, die Stassen gisteren tegenover journalisten heeft afgelegd, heeft president Eisenho wer als toekomstige koers ten aan dien van het ontwapeningsvraagstuk aangegeven: voortgaan met het ge- «dudig en hardnekkig zoeken naar een gezonde overeenkomst over ont wapening met de Sowjet-Unie en andere naties. Het vierjarige knaapje Ohr. Oud bier uit Utrecht is aangereden door een personenauto en vrijwel op slag gedood. De jongen stak plotseling de rijks weg nabij het station over. De misdienaars van de St. Lode- wijksparochie hebben gisteren de eer gehad de plechtige bisschopswijding van hun oud-pastoor te mogen bij wonen. Zij gingen op voorstel van mgr. Jansen aan de zegenende bis schop vooraf, 's Middags voegden zij zich bij de vele autoriteiten, die mgr. Jansen de hand drukten en de bisschop van Rotterdam heeft bij het zien van zijn trouwe assistentjes onge twijfeld even aan zijn Leidse tijd te ruggedacht. Het werd een ongedwongen mo ment toen de bisschop de jeugdige Leidenaars vaderlijk *en vriendelijk toesprak. Ook de verkenners van de St. Lo- dewijksigroep te Leiden hebben aan de plechtigheid deelgenomen. Zij maakten deel uit van het escorte, dat de bisschoppen van de pastorie naar de kathedraal geleidde. Zij verzorg den ook de afzetting bij de ingang van de kerk. Voorts waren uit Leiden nog te genwoordig het kerkbestuur van de St. Lodewijksparochie, het bestuur van het comité tot huldiging bij het afscheid van mgr. Jansen, wethou der S. Menken, mede namens het Leidse gemeentebestuur. BERICHT Morgen, Hemelvaartsdag, zuli De Leidse Courant NIET verschijnen. DE DIRECTIE. Bezorgdheid voor het einde der vasten Franse troepen zijn in Algerië een nieuw groot offensief begonnen. De actie is het antwoord op de overvallen van opstandelingen op 47 boerderijen, waarbij veertig boeren en vrouwen vermoord zijn. Men vreest dat de over vallen het begin waren van het lente-offensief van dé rebellen. Met be zorgdheid ziet men de komende vrijdag tegemoet, de dag waarop de Mohammedanen het einde van hun vastentijd vieren. Duizenden Franse studenten en oud-strijders hebben gisteren in de stra ten van Algiers gedemonstreerd tegen het „slappe optreden" van de Franse regering in Algerië. Zij eisten, dat de resident-minister Lacoste zou aftreden en dat het leger alle macht in handen zou krijgen om met ijzeren hand tegen de rebellen te kunnen optreden. INGESLOTEN REBELLEN. Intussen vindt in de streek, waar (de bovengenoemde 40 boeren zijn vermoord, een gruwelijke represail lemaatregel plaats. Zeshonderd Alge rijnse rebellen zitten opgesloten in een dal, omgeven door hoge heuvels en worden daar voortdurend onder vuur gehouden door de Franse artil lerie. Zij hebben geen kans om levend (te ontsnappen. Honderd van hen zijn reeds ge- dood door het vuur van de artillerie en de mitrailleursalvo's van laag- vliegende vliegtuigen. Honderd zijn (gevangen genomen bij pogingen om luit de heksenketel te ontsnappen. ■Steeds meer Franse troepen worden lin dat gebied ingezet en de rebellen krijgen een van de zwaarste blagen 'te incasserendie hun tin de loop van campagne zijn toegebracht. In het gehele land is de spanning bijna ondraaglijk geworden nu de vastenmaand ten einde loopt en men kan rekenen op het uitbarsten van inieuwe terreur. Uit Frankrijk blijven de troepen Algerije dan ook binnen stromen. - Met stenen en tomaten. Tot de onrust in Algerije is giste ren aanzienlijk bijgedragen door ^ui tzenden Franse studenten en óud- strijders, die demonstreerden tegen de „slappe houding" van de Franse regering. Zij eisten dat het leger alle imaoht in handen zou krijgen om in de kortst mogelijke tijd de rebellen (uit te roeien. De residerend minister (Lacoste werd met tomaten en ste rnen bekogeld toen hij bij de herden- 'Icing van de geallieerde overwinning «in Europa, gisteren elf jaar geleden, «een krans legde bij een gedenkteken. MGR. JANSEN GAAT NA DE WIJDING ZEGENEND DOOR DE KERK Het weer in West-Europa stond de laatste dagen vrijwel geheel onder invloed van een krachtige rug van hoge luchtdruk, welke zich uitstrekte van het zeegebied bij de Azoren tot aan het Alpengebied. Enkele storin gen trokken daarbij langs Schotland en vervolgens over Scandinavië naar Rusland. De baan van deze storingen was zover van Nederland verwijderd, dat slechts zwakke fronten ons land passeerden zonder meer dan een paar spatjes regen te brengen. Een nieuwe actieve storing op de Oceaan, breidde zich in de nacht van dinsdag op woensdag echter snel over Ierland en Schotland naar het oosten uit en bracht daar plaatselijk véél regen. Een der waarnemingsstations aan de Ierse westkust meidde .n 12 uur tijds bijna 30 millimeter regen. Een met deze storing samenhangend koufront zal het grootste deel van ons land waarschijnlijk in de nacht van woensdag op donderdag passeren, hetgeen met enige regen gepaard zal gaan. Daarna stroomt by westelijke win den koudere lucht naar West-Euro pa waarin naast wolkenvelden ook opklaringen voorkomen, maar vrij wel geen buien. Huub van Dongen zaf Ie rang Dc 11-jarige Huub van Don gen uit Amsterdam heeft gister morgen tijdens de plechtige bis schopswijding van mgr. Jansen vóór in de kerk naast prof. Rom- me gezeten. Huub had n.l. een brief aan de secretaris van de bisschop ge schreven, dat hij te Leiden mis dienaar was geweest bij mgr. Jansen en dat hij nog nooit een bisschop -had gezien. Hij ver zocht dan ook vriendelijk bij de genodigden te mogen behoren. „Mijn moeder", aldus de kleine Huub, „is tot 11 uur 's avonds te lefonisch te bereiken." Inderdaad belde de secretaris van de bisschop, dr. De Jong, me vrouw Van Dongen om een uur of elf op met het gevolg, dat Huub op de morgen van de con secratie op de trein werd ge plaatst met de instructie op welke tram hij moest stappen. Hij meld de zich bij de secretaris van de bisschop en deze heeft hem weer onder de hoede gesteld van prof. Romme op de allereerste rij in de kathedraal. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen enige «regen, later opklaringen en ovor- wegend droog. Lagere middag -temperaturen. Matige tot krach- tige wind tussen zuidwest en west.' 10 Mei zon op 4.56, onder 20.22; maan op 4.37, onder 20.43. 14.04 N.M. Hoogwaterstanden 10 Mei v.m. 3.00; n.m. 3.25. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bow. 18 C. OSLO onbewolkt 16 KOPENHAGEN onbewolkt •15 ABERDEEN regen 20 «LONDEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM nevel 15 LUXEMBURG zw. bew. 21 -PARIJS onbewolkt 21 «BORDEAUX mist 24 GRENOBLE -onbewolkt 25 .NICE licht bew. 21 BERLIJN lioht bew. 18 FRANKFURT onbewolkt 24 ZURICH onbewolkt 25 GENEVE onbewolkt 25 WENEN half bew. 24 INNSBRUCK zwaarbew. 25 ROME onbewolkt 25 AJACCIO onbewolkt 21 MALLORCA mist 22 Korreltje Een talent wordt in stilte gevormd, een karakter in de maalstroom van het leven. (Goethe).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1