Episcopaat van Nederland begeeft zich op staatkundig terrein Stoffelijk overschot van Jungschlaeger in Nederland Aan het plan-Lange kan op zeer korte termijn begonnen worden Goede verhoudingen behoeven voortdurende zorg Doorgewinterde experts duizel den van de nieuwigheden Ook gisteren bosbranden Ambtenaren 6 pet. hoger DINSDAG 8 MEI 1956 DE LEIDSE COUR \NT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Mr Dirkzwager houdt vol: Hij wil bisschop niet onaangenaan zijn IVJr. A. Dirkzwager te Rotterdam, die in zijn kwaliteit van kiezer aan b. en w. van Rotterdam schrapping verzocht van mgr. M. A. Jansen uit het kiezersregister, heeft aan b. en w. een nieuw schrijven doen toekomen onder toevoeging van het antwoord van mgr. Jansen op een brief zijner zijds. In deze nieuwe brief stelt mr. Dirkzwager „dat het voor ieder dui delijk is dat het episcopaat in Ne derland zich ook op staatkundig ter rein begeeft". Ten bewijze daarvan haalt hij het mandement aan van 1953. Verder zegt hij van mening te zijn, dat de functies van de paus als hoofd van het kath. kerkgenootschap en sinds 1929 als „monarch van de Vaticaanse Staat" z.i. onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. „Het is zo zegt hij verder de staatkunde van de Vati caanse staat, die hier te lande het episcopaat beïnvloedt of wellicht dic teert". Als waarneembare staatkun dige functies van de bisschop noemt mr. Dirkzwager dan o.a. het voeren van de geel-witte vlag van de Vati caanse staat, het namens het hoofd van de Vaticaanse staat uitreiken van pauselijke onderscheidingen en rid derorden, het overmaken naar Rome van de zgn. Pieterspenning, etc. Voorts ziet de heer Dirkzwager in het officieel ontvangen van de nieuwe bisschop door b. en w. van Rotter dam een „erkennen van diens invloed op het politieke leven", hetgeen hij motiveert door op te merken: „want nog nimmer hebben b. en w. van Rot terdam een oud-katholieke bisschop, een domine of een rabbi, die hier ter plaatse zich zou vestigen, officiëel ontvangen ten raadhuize; de scheiding van kerk en staat zou zoiets trou wens verboden hebben". Mr. Dirkzwager stelt verder, dat hij niet begrijpt „welk bezwaar de bis- sbhop ertegen heeft om voor de aan vaarding van zijn ambt verlof van de koningin te vragen. Stellig zou hij die van haar verkrijgen". Anoniem. Mr. Dirkzwager, die zegt op zijn protest tegen de inschrijving in het kiezersregister tal van telefonische en anonieme schriftelijke bedreigin gen ontvangen te hebben, besluit met Om zeven uur gisteravond is met de KLM-constellation uit Djakarta, die toevallig „Maastricht" heet, het stoffelijk overschot van Leon Jung schlaeger op Schiphol aangekomen. De met een zwarte doek gedekte baar stond in een z.g. speedbak, een bootvormige extra bergruimte, die onderaan de romp van het toestel de reis heeft meegemaakt. Juist als op het vliegveld Kema- joran in Indonesië was ook het plat form van Schiphol door vele leden van de rijksrecherche afgezet. Geen enkele vertegenwoordiger van de pers, de radio of de televisie werd toegelaten. Eén enkele verslaggever werd tevoren verwijderd uit het vrachtgebouw, waarheen de speed bak werd vervoerd en een persfoto graaf, die kans had gezien in het vrachtgebouw de komst van de baar af te wachten, werd later meegeno men door de recherche. Hij moest in het bureau zijn camera doordraaien. Vanavond wordt de laatste etappe van de droeve reis, die het stoffelijk overschot van Indonesië naar Maas tricht, de geboorteplaats van Leon Jungschlaeger, moet brengen, afge legd- De baar wordt per auto naar de chapelle ardente van een ziekenhuis te Maastricht gebracht. Woensdag morgen om elf uur zal de plechtige uitvaartdienst in de Sint Servaeskerk worden gehouden, waarna de begra fenis op het R.K. kerkhof aan de Tongerse weg zal geschieden. Dode en gewonde bij ontploffing Aan de kade van de dokhaven te Rotterdam is gistermiddag een fles acetyleengas ontploft, tengevolge waarvan een brandweerman om het leven is gekomen en een employe van de handelscompagnie N. V. ernstig ge wond in het ziekenhuis Coolsingel tnoest worden opgenomen. Op het terrein van de handels compagnie raakte de fles acetyleengas in brand, waarvoor de brandweer ge alarmeerd werd. Deze begon te blus sen, doch men was van oordeel, dat men de cylinder beter in het water van de dokhaven zou kunnen gooien. De fles werd daarop met een steek- wagen naar het water gereden. En kele passen voor de kade ontplofte de cylinder met een enorme klap. Een brandweerman, de 52-jarige brand wacht eerste klasse M. T. van der Gaag werd door de rondvliegende scherven zo gewond dat hij hierdoor overleed. Een tweede man, de 53- jarige lasser T. v. Helder liep ernstige beenfracturen op. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. aan te voeren dat zijn actie niet be oogt de bisschop onaangenaam te zijn, doch slechts beoogt een bijdrage te vormen tot de vervulling van het ideaal van Thorbecke: een emancipa tie tot gelijkwaardige burgers, die gehoorzamen aan de Nederlandse wetgeving. Een afschrift van dit schrijven deed hij toekomen aan mgr. Jansen en aan diens raadsman prof. mr. Loeff. In een^tweede schrijven zegt mr. Dirkzwager nog het, hangende de huidige procedure, ongewenst en on juist te achten wanneer b. en w. van een uitnodiging van een der procede- renden tot het bijwonen van een plechtigheid of maaltijd gebruik zou den maken. Verkiezingscampagne op het televisiescherm Vertegenwoordigers van vijf grote partijen zullen gezamenlijk voor de televisie verschijnen in een verkie zingsuitzending, waaraan alle om roepverenigingen hun medewerking geven. Op dinsdag 31 mei a.s. zal in een gezamenlijk programma van alle om roepverenigingen vanuit het Konink lijk Instituut voor de tropen tp Am sterdam een directe televisie uitzen ding worden gegeven van een vraag gesprek tussen vertegenwoordigers uit de jongeren-organisaties der grote politieke partijen en een forum, be staande uit de heren mr. J. A. W. Burger (P.v.d.A.), prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.), prof. dr. J. Zijlstra (A.R.), H. W. Tilanus (C.H.), en prof. mr. P. J. Oud (V.V.D.). In het vraaggesprek zullen de ko mende verkiezingen aan de orde worden gesteld.^ De uitzending begint om 21.15 uur en zal eindigen om on geveer 23.90 uur. Hoe is Z.W. Nederland over 25 jaar Binnen 10 jaar binnenlandse waterverbinding Rotterdam-Antwerpen door Voorne en Goeree? Het plan-Lange van de Zuidhol landse Prov. Planologische Dienst, waarover wij enkele weken geleden uitvoerig berichtten, het plan, dat o.m een zeehaven wil bouwen langs het Haringvliet, omdat de uitgroei van Rotterdam de grenzen van het mogelijke nadert, heeft allerwege de nodige stof doen opwaaien en vooral de betrokken gebieden hebben met de nodige reserven van dit toekomst beeld kennis genomen. Het vrijdag jl. verschenen verslag van de Tweede Kamer-commissie over het Delta plan, heeft' het plan-Lange wel uiterst actueel gemaakt, al dient men wel in het oog te houden, dat het plan-Lange gerealiseerd kan wor den althans in onderdelen naast het Delta-plan en dat men niet eerst 20 jaar behoeft te wachten de geschatte tijd voor het afsluiten der zee-armen voordat aan het plan-Lange gewerkt zal kunnen wor den. Op de P.P.D. in Den Haag ziet men de mogelijkheid op zeer korte termijn de eerste onderdelen van het plan-Lange te verwezenlij ken en de gedachten gaan daar uit naar het kanaal met twee uitmon dingen, dat dwars door Voorne ge graven zal worden. Wanneer dit kanaal gegraven zal zijn men sdhat, dat dit object on geveer 10 jaar zal vergen kan de nieuwe havenstad aan de Ha ringvliet tot ontplooiing komen en in die tijd zal tevens blijken in hoe verre de gemeenten op de Zuidhol landse eilanden bereid zijn mede te werken. Men onderschat bij de P.P. D. niet de bezwaren, die in deze overwegend agrarische gemeenten bestaan tegen de plannen. Vele dui zenden hectaren grond zullen opge ëist worden door de te vestigen in dustrieën, door de aan te leggen ha venwerken en door de te bouwen woningen, die de bewoners der nieuwe stad het aantal wordt na een kwart eeuw ontwikkeling ge schat op 1 miljoen onderdak zul len moeten verschaffen. Evolutie? Reeds nu zullen de gemeenten langs het Haringvliet aan de toe komst kunnen medewerken, door het verlenen van faciliteiten aan in dustrieën, die met het oog op de toe komst vestiging zoeken langs de Ha ringvliet. De problemen op sociologisch ter rein zijn momenteel nog niet zo erg urgent, al zal men er zeer ernstig re kening mee dienen te houden. Men koestert echter de hoop, dat tijdens de vele 'tientallen jaren, die de ver werkelijking van het plan vergt, een soort evolutie vele van de thans ge voelde bezwaren zal'opheffen. Grote stap. En, hoewel „buiten haar boekje", denkt de Zuidhollandse P.P.D. nog even verder en zij ziet een tweede kanaal, dwars door Goeree, waar door via de Schelde een regelrechte binnenlandse verbinding met Ant werpen tot stand gebracht kan wor den. Wat de gevolgen hiervan zullen zijn voor Zeeland en West-Brabant laat zich "nauwelijks schatten. NEDERLANDSE RUNDVEESTAPEL VRIJ VAN TUBERCULOSE. Op 20 mei 1951 werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het nationale plan tot bestrijding van de rundertuiberculose. Thans, na 5 jaar, heeft Nederland zich geschaard bij de weinige landen ter wereld, die zich kunnen beroemen op het bezit van een rundveestapel, die vrij is van tuberculose. Het grootse plan kon slagen door de nauwe samen werking tussen de overheid en het agrarische bedrijfsleven. Het resultaat heeft vérstrekkende gevolgen. Immers, een bedreiging van de volksgezondheid is afgewend. De cijfers van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht spre ken duidelijke taal. In twee jaar tijd liep het aantal positieve bevindin gen van rundertuberculose bij de mens terug van 4H pet. tot minder dan 1 pet. Daarnaast is er het grote materiële belang, niet het minst voor de export, van een gezonde veesta pel. Mede door de grote wegverbinding, die vanaf Rotterdam, via Roosendaal naar Antwerpen zal lopen, zullen de plaatsen Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal kunnen uitgroeien tot steden van internationale bete kenis, hetgeen zijn weerslag zal hebben op het gehele thans nog overwegend agrarische gdbied van West-Brabant. De plan-Lange is stoutmoedig en wordt het ooit zij 't mogelijk in gewijzigde vorm gerealiseerd, dan zal wederom een groot deel van Nederland zijn agragrisch karakter verliezen en zal men wederom een zeer grote stap verder zijn op de wel iswaar minder romantische, maar practische weg der industrialisatie. Economisoh gezien, slechts toe te juichen.... maar sociologisch beke ken, lijkt ons dit plan-Lange, dat grote groepen mensen, die eeuwen lang op akker en water hun brood verdiend hebben, in vrij korte tijd wil overschakelen op fabriek en scheepswerf, nog wel een ernstige studie waard. Brand in logement Lucifer viel in petroleum Gistermorgen liet een achtjarige jongen, die in de kelder van een lo gement aan de Haarlemmer Hout tuinen te Amsterdam een bromfiets schoonmaakte, een brandende lucifer vallen in een hoeveelheid gemorste petroleum. Even later was de kelder, die als fietsenstalling wordt gebruikt, een vuurzee. De achtjarige wist met een koene sprong dwars door de vlammen het vege lijf te redden. Direct nadat de brandweer was ge arriveerd drongen brandweerlieden het logementbinnen om de talrijke gasten te wekken. Allen konden het gebouw verlaten. De brandweer slaagde erin 't vuur vrij snel te bedwingen, maar de schade aan kelder en aan het loge ment was vrij groot. Duivelskunstenaars houden zich met tweed bezig. Zc geven college bij Verhulst. Hun „staalkaart" m zomer' 56 hangt daar compleet af- gewerkt in reeksen sportcolbcrts, 7Z zó voor het passen. Tja,denkt U voor de spiegelvandSar de Voorkeur voor Verhulst! (Advertentie-) PRODUKTIE ELK JAAR 5% OPGEVOERD. De directeur van de rijksbegroting, dr. W. Drees jr., heeft gistermiddag in een lunchrede voor de leden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Groningen betoogd, dat de huidige hoogconjunctuur volledig ge handhaafd moet worden willen we tenminste in de race nummer één blijven. Spreker meende, dat de hoogcon junctuur niet abnormaal genoemd kan worden en stellig zal kunnen voortduren, wanneer voldoende gelet wordt op regelmatige expansie van ten reinste 5 pet. per jaar van de produktie. Dit percentage, dat mo menteel bereikt wordt, is, vergeleken bij vroegere jaren, hoog, maar ver geleken bij de Russische expansie is het nog te laag. Al had het Westen dan een flinke voorsprong, deze voorsprong zal op den duur te niet gaan, wanneer de expansie van 5% per jaar niet ge handhaafd blijft. Het gevolg is ech ter een voortdurend pogen, om de grenzen die hier gesteld worden, op te schuiven. Grenzen op het gebied van de energie (de ontwikkeling van atoomenergie) en op het gebied van het onderwijs. Wat dit laatste betreft, merkte dr. Drees jr. op, dat Nederland te kort schiet, vooral in de opleiding van technici. JOSEPHINE BAKER OP SCHIPHOL Josephine Baker, de Franse chan- sonniere en cabaret-danseres, die 49 jaar geleden als kind van een Spaanse vader en een moeder, die negerin was, in St. Louis, Mississippi, werd geboren en die thans definitief af scheid neemt van haar wereldbe roemde carrière op het toneel, is gis teravond om half tien uit Duitsland iper vliegtuig op Schiphol aangeko men. Zij zal van 9 tot en met 15 mei af scheid nemen van het Nederlandse publiek in het theater Carré te Am sterdam. Centraal sociaal werkgevers verbond: De samen werkingsg.edachte, uiting komend in de regelmatige ont moetingen van de vertegenwoordi gers der centrale werkgevers-en ar beiders organisaties in de Stichting van de Arbeid en in allerlei andere vormen in onderneming en maat schappij, is tijdens de herdenkingen in mei 1955 door velen als een na tionaal geestelijk goed op de voor grond gesteld. De bereidheid tot aaneensluiting is wel eens groter in jaren van tegen slag dan in jaren van voorspoed. Het is mogelijk, dat door deze omstan digheid de laatste tijd hier en daar stroevere verhoudingen aan de dag treden. Wij zien dit echter niet als een symptoon van een veranderend getij, maar slechts als een waar schuwend teken, dat goede verhou dingen tussen werkgevers en werk nemers een voortdurende zorg be hoeven. Aldus wordt opgemerkt in de in leiding van het jaarverslag 1955 van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond, bij welk verbond op 1 januari 1956 waren aangesloten 34 industriële werkgeversverenigingen, 22 organisa ties, die optreden op de gebieden van verkeer, handel, bankbedrijf, verze keringswezen en visserij, alsmede 3 regionale vereningen. Daarnaast waren rechtstreeks aangesloten 253 ondernemingen en instellingen. Ook in het afgelopen jaar bleek weer een goede samenwerking met de andere centrale werkgeversorga nisaties ook met die voor de mid denstand en de landbouw moge lijk. In het verslag .wordt o.a. met be zorgdheid geconstateerd, dat in het jongste verleden geen enkele vooruit gang is geboekt t.a.v. de huurverho ging. Wanneer een huurverhoging met 25 pet. voor de oude woningen begin 1957 tot stand komt, dan nog moeten spoedig daarna verdere huur verhogingen volgen. Wil het meerma len genoemde huuipeil van 250 (voor de oorlog 100) worden bereikt, dan zal dit in totaal (bij het nemen van compensatiemaatregelen) ten min ste nog tot een loonsverhoging met circa 8 pet. aanleiding moeten geven. Zowel voor de oplossing van het woningvraagstuk als voor het op een zuivere basis brengen van het Neder landse loonpeil, achten wij een voort varend huuraanpassingsbeleid drin- gand gewenst. Op dit punt is de hui dige regering ernstig tekortgescho ten", zo wordt in het jaarverslag opgemerkt. Haarlemse bloemenkeuring In de keuringszaal van de Krelage- huis liepen de bezoekers endui zelden. De H.H. Hybridateurs scho telden maandag n.l. een sortiment narcissen en- tulpen voor, zo rijk en zo gevarieerd, dat men zelfs de door gewinterde experts hoofdpijn kregen van 't vele nieuws. Vooral in de nar cissen-sector was het een drukte van belang. Daar vond men o.m. een collectie van ZandbergenTerwegen, Sassen- heim, met tal van nieuwigheden. Een bijzonder mooie groep, waaraan een gouden medaille werd toegekend. We doen slechts een greep uit het vele moois: Bij de grootkronige was o.i. Ambergate, vanillekleurig dekblad met sprekende oranje kroon, al een zeer aparte verschijning. Sterk in het oog viel de dubbele witte 211 met de oranje vlammen in het centrum, ter wijl ook de dubbele Fortune zeer curieus was. Intens geel dekblad had de gr. kr. Spelter. Verder zag men van de grootbloemige nog tientallen andere nieuwigheden, waaronder verschillende witte trompetten, die er uitstekend uitzagen. In het klein- bloemige genre is deze firma uitzon derlijk rijk gesorteerd. We noemen slechts de gele cyclamineus Little Witch, de merkwaardige trosnarcis Canaliculars, die men wel een minia tuur Laurens Koster zou kunnen noemen en verder noteerden we van deze narcisjes: Tenor, Dawn, Lady Bee en de dubbele gele Pencrebar, Prachtige kwaliteit narcissen was er van Warnaar Co, Sassenheim, met de witte trompet Guardian, de gele trompetten Golden Riot en Counsel- ler, de grote witte Broughlang en de gr. kr. Fermoy als uitblinkers. Gol den Ducat, de fraai dubbele gele sport, was er van D. v. Egmond, Hil- legom, en Speelman N.V., Sassen heim. Abbey of Egmond, een goede gele trompet van P. J. v. d. Berg Zn. en Egmond B., toonde deze firma in een mooi opgemaakt bloemstuk. De Graaff Gerharda, Lisse, bracht de mooie dubbele roomwitte White Lion naar voren. Van de nieuwe nar cissen, die de fa. Wed. G. A. Uit den Boogaard, Warmond, naar voren bracht, vonden we de gr. kr. 28/52, een forse aanwinst met wit dekblad en oranje gerande witte kroon, zeer opvallend. Ttrouwens: de kloeke gr. kr. 36/50, wit dekblad met grote, platte oranje kroon, zag er ook prima uit. J. Gerritsen, Voorschoten, bracht naar de charmante trompet Limohe, weer een aantal zaailingen met sterk gespleten cups, die voor een belang rijk deel het dekblad „overlapten". Zeer eigenaardig! Een rijke collectie bracht G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, naar voren. New Gold is een mooie goudgele gr. kr., die o i. geen verbetering is van Yel low Sun. Een goede indruk maakte trompet Temptation, terwijl TroCa- dero geen goede naam meer behoeft, te maken. Die hééft er al een. No. 488 vonden we een fraai gevormde middelgrote trompet en 56/6 een mooie melkwitte trompet met elegant gevormde bloemdek. Fraaie narcissen waren er ook nu weer van De Graaff Bros S. A. van Konijnenburg Co., Noordwijk. Een machtig elegant narcisje was de gr. kr. Roseate Hues, wit dekblad met rose gerande crème cup, terwijl de kortkronige eenkleu rige witte Chinese White ook een fijne indruk maakte. Dat laatste kun nen we van de imponerende forse Tarzan nu niet bepaald zeggen. Dat is weer een robuste narcis. Kloek en fors is ook een eigenschap van de zaailingen die G. B. van Rhijn, Noordwijk, naar voren brengt. Uit zijn groepje noteerden we nu Seafu- ry ert Stenton, twee goed gebouwde, forse gr. kr. aanwinsten. Heel char mante verschijningen zagen we in de collectie van Rijnveld, Hillegom. We noemen o.m. de zeer grote gr. kr. Sweet Harmony, wit dekblad met kloeke, gele kroon en de gr. kr. 228, wit dekblad met grijsachtig witte oranje gerande cup. Zeer apart! Gladiolen. Gladiolen waren er dit keer ook heel wat. Naast de hier al meer ge noemde dr. Albert Verweij van Ge broeders Vink, Noordwijk, was er nu de zalmoranje April Beauty van G. Hommes, Heiloo, die wel wel eens met langere veer in de keuringszaal hebben gezien, terwijl van de door A. J. Preijde, Breezand, getoonde gla diolen de gele Yellow Poppy in de beste conditie stak. Early Queen, sa tire en Alleretto waren wel mooi op kleur, maar de kop was wat aan de korte kant. Van K. M., Noordwijk, zagen we de fraaie licht puperen Ce cil Rhodes, de teerrose Rosenkave- lier, de felrode Lifeflame, de slanke rode Frans Hals (andere naam ver zocht), de zalmkleurige Emelia, de elegante lichtblauwe Tintorette met de diep blauw gerande rand en een Gistermiddag tegen half zes is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in he't bos- en heidegebied, ge legen langs de Oude Baan onder de gemeente Rosmalen (Post Nuland), waarbij een oppervlakte van zes ha. werd vernietigd. Door de droogte breidde de vuurhaard zich zo snel uit, dat het ergste werd gevreesd voor de omliggende, zeer uitgestrekte dennebossen. De brandweer uit Nu land, onder commandant H. Hane- graaf, heeft door snel optreden een grote brand voorkomen. Met nevel tankwagens werd de grote vuurhaard bestreden en met zand werden de kleine vuurhaarden gedoofd. Om half zeven was men de brand meester. De brand kon zodoende beperkt blijven tot een oppervlakte van circa zes ha. bos- en heidevelden. De brandweer, uit 's-Hertogenbosch was ook spoe dig aanwezig, maar behoefde niet op te treden. De bos- en heidevelden, die verloren gingen, waren voor een deel van de gemeente Rosmalen en voor 'n ander deel van de N.V. Water leiding maatschappij te 's-Hertogen- bósch. Rond Nijmegen. Dank zij de activiteit van de ge meentelijke brandweer van Nijmegen hebben twee door onvoorzichtigheid ontstane branden op Heumensoord en óp de Kwakkenberg weinig schade aangericht. Op de Kwakkenberg wist de brandweer het vuur in de kiem te smoren. Op Heumensoord bleef de brand beperkt tot 2 ha. jonge denne- aanplant. Hyacinten. Bij de hyacinten was men gauw uitgekeken. Daar stond n.l. alleen de bekende rose l^arconi uit het gras groene selectiepartij der fa. Gebrs. Segers uit Lisse. J. Eckhart, Uitgeest, bracht het bekenden kivietseitje" Frittelaria melegris in soorten, ter wijl we van L. Slikker, Heemskerk de statige Frittelaria imperialis lutea major in prima kwaliteit zagen. En kele pioenbloemige ranonkel zaai lingen waren er van J. Koeman, Wij- denes, waarvan we de grootbloemige gele 7 en 11 heel mooi vonden. H. Heere, Hoogezand, etaleerde de fraaie gele Hollandse iris Covent Garden. Restten nog de tulpen... Resten nu nog de tulpen. We be ginnen met het groepje van Gebrs. Segers, Lisse, waarin o.i. de bekende dubbele witte Firn en Red Advance de uitblinkers waren. J. Rijkelijk- huizen, Hillegom, toonde de gloeiend rode Parade, J. F. v. d. Berg, A. P., de typisch getinte dubbele Golden Dawn, die we van het vrije veld mooier vinden dan uit de kas en John van Grieken, Bennebroek, bracht een mooi opgestelde groep tulpen naar voren, waarin vazen ge mengde dubbele, de wat vaal getin te, maar kennelijk tóch gewilde Siam. de uiterst merkwaardige Fata Morgana, wit aan de binnenkant en rood gespikkeld aan de buitenzijde, de verdienstelijke rode Red Queen en de lichtwijnrode dubbele Holland Festival. Schitterende tulipa's in de meest brilliante kleuren waren er van D. W. Lefeber, Lisse, terwijl P. W. Kok, Bovenkarspel, een inte ressante sport uit Mr. v. d. Hoeff naar voren bracht onder de naam Yellow Blossom. Deze sport broeit en bloeit iets vroeger dan mr. v. d. Hoeff, maar het meest in het oog vallende verschil is wel de veel for sere groei. Yellow Blossom wordt n.l. rond 50 cm hoog! Dutch Beauty is een donker pruimenpurperen dub. hele tulp van C. J. Wigchert, Sant poort, die we vermoedelijk nog wel eens terug zullen zien. Van J. H. Meskers, Hillegom, zagen we de mooie rode Fost. Elizabeth Jonk heer, van C. v. d. VlugtKimmena- de, Santpoort, ,de typisch getinte Apricot Beauty en van G. C. Tromp, Lisse, de opvallende Fidelio. Een tulp met een kleijr, die men waar lijk niet om de andere deur zal vin den. Diverse Fosteriana-hybriden toonde Hybrida, Schoorl, terwijl L. P. v. d. Lans, Lisserdijk, een rode sport uit Miss Ellen Willmott naar voren bracht. De parkiet Brilliant Star werd in uitstekende conditie getoond door P. A. v. Saase, Hille gom en Gebrs. Eggink, Voorschoten brachten 'a.o. de rode All Round en de gele Golden Joy naar voren. N. v. Reeuwijk, Abbenes toonde naast Red Advance nóg een sport uit Ad vance, n.l. Rose Advance, een lila- rose sport. Meer eigenaardig dan mooi van kleur. De tulpenrij werd besloten met een flinke groep nieu we tulpen van Ant. Nijssen Zn., Santpoort. We noteerden o.m. Grand Toreador, wat inderdaad een sterk vergrootte uitgave van El Toreador lijkt, de lichtgele Unicum, de aparte 12S geel met ornje rnd,, de mooie rode 50 ER, de dubbele gele Day of Glory en de lichtrode, geel-gerande Fost. Golden Dream. In topfuncties zelfs 14-16 pet. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, en de vertegenwoordigers van de ambtena ren-vakorganisaties hebben, aldus meldt de „Telegraaf" nog vóór het georganiseerd overleg over de loons verhoging van het rijkspesoneel over enkele weken begint, in prin cipe overeenstemming bereikt over de wederzijdse verlangens: 1. een loonsverhoging van 6 pro cent voor alle categorieën rijks ambtenaren, '2. een extra-verhoging van 810 procent voor hogere ambtena ren, gerekend vanaf de rang van referendaris. Minister Beel heeft de vertegen woordigers van de ambtenaren-vak organisaties n.l. laten weten, dat bij het door hen verzochte overleg over de loonsverhoging n.l. niet alleen de algemene door de vakorganisaties gewenkte 6 procent ter tafel zal komen, maar ook het regeringsvoor nemen om de hogere ambtenaren een meer dan dubbele verhoging uit te keren. Deze extra loonsverhoging is van de zijde der regering gemotiveerd met „het grote verloop in de hogere rangen van de rijksambtenaren", waarvan velen de laatste jaren een beter gesalarieerd heenkomen in het particuliere bedrijfsleven hebben ge zocht. Om hieraan een einde te ma ken is voorgesteld deze moeilijk vast te houden topfunctionarissen boven de algemene verhoging een verho ging van 814 procent toe te kennen, d.w.z. een totale loonsverhoging van 1416 procent. Een voorstel waarmee de vakorga nisaties in principe akkoord willen gaan onder voorwaarde dat aan de maximaal mogelijke loonsverhoging, 6 procent, aan 't lagere rijkspersoneel zal worden uitbetaald.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6