eitsx Voorhout ontving zijn nieuwe burgemeester met open armen Brug over de Does bij Hoogmade zakte plotseling scheef §K 22444 DINSDAG 8 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wedev/Lijdó aettxauuien de &cima Gisteren, op een stralende meidag:, heeft burgemeester J. Smolders zijn Intocht gehouden in Voorhout. Aan de grens der gemeente, bij de ruïne van Teylingen, stond het comité van ontvangst gereed, om de burgemeester te verwelkomen. Om 2 uur arriveerden de burgemeester en mevrouw Smolders met hun zoontje bij de grens der gemeente, waar de heer H. Allard hem toesprak en de nieuwe burgemeester verzekerde dat de inwoners van Voor hout met deze nieuwe benoeming zeer ingenomen zijn. Door het dochtertje van de loco-burgemeester, de 5-jarige Marijke Derk sen, werd hierna aan mevrouw Smolders een fraai bouquet rode en gele rozen aangeboden. De nieuwe burgemeester dankte voor dit hartelijke wel komstwoord en zeide verheugd te zijn en naar dit moment verlangd te hebben. Hij hoopte dat Voorhout onder zijn beleid een mooie tijd tegemoet zal gaan en sprak de wens uit, dat hij spoedig met zijn gezin in Voorhout zal kunnen wonen. Triomphale intocht Na deze woorden werd plaats ge nomen in open landauers en naar gemeentehuis gereden. Van alle hulzen wapperde de driekleur: Het zonnetje zorgde voor heerlijk weer, zodat het een prachtige intocht werd'. Grote belangstelling. Bij het gemeentehuis stonden hon derden Voorhouters de stoet op te wachten. Vooraf gegaan door de mu ziekvereniging St. Caecilia en jeugd verenigingen, arriveerde de stoet om ongeveer kwart voor 3 bij het ge meentehuis waar een kinderzang- huilde was. Namens Voorhout's jeugd, hield het trio Riet v. d. Berg, Rieneke van Bruggen en Corrie v. d. Nouland een toespraak, na afloop waarvan Rieneke van Bruggen aan mevrouw Sjjnold'ers een fraai bouquet orchi deeën aanbood. Tóen het ogenblik was aangebro ken, waarop burgemeester Smolders zou worden geïnstalleerd, was de raadzaal, die sinds de verbouwing toch zeer ruim is, propvol. Voor de ze gelegenheid waren de raadsleden vergezeld van hun dames en voorts zagen wij de burgemeesters van Al- kémade, Sassenheim, Noordwij k, Npordwijkerhout, Warmond, Oegst- geest, Rijnsburg en oud-burgemees ter Van Iersel van Noordwijkerhout, een oom van de héér Smolders, vele gemeente-secretarissen en kort voor de opening arriveerde ook mr. Din ger v. Kruiningen, die de commisa- rls van de koningin vertegenwoor digde. De raadzaal was prachtig versierd met bloemen, waaraan de streek in deze seizoendagen zo rijk is. Veelomvattende taak. Na de opening van de buitenge wone raadsvergadering en de voor lezing van het JC'.B. van de benoe ming, werd het woord gevoerd" door dó loco-burgemeester, drs. Derksen, die de betekenis schetste van de ge meente en het burgemeesterschap. Wie deel heeft aan het bestuur van een gemeente, zo zei deze spreker, houdt als het ware de vinger aan de pols en voelt het leven van zijn stad of dorp. Het inzicht in de betekenis van de gemeente geeft vanzelf reeds enig inzicht in de zin en de waarde van het burgemeesterschap. Zelfs in deze tijd van specialisatie is het ambt van burgemeester uni verseel. Eén eerste burger kan niet volstaan met het ontwikkelen van één eigenschap. Zijn werkterrein is veelomvattend', zó veelomvattend als de vreugde en dé zorgen van de mensen zijn. Aan het slot van zijn toespraak gaf drs. Derksen een schets van de betekenis van Voorhout, een lande lijke gemeente, die afgezien van een korte periode weinig stof biedt voor boeiende publiciteit. Onder gróte hilariteit vestigde drs. Derksen de aandacht van de nieuwe burgemeester op het feit, dat zijn gemeente twee stations op haar grondgebied heeft, maar dat er he laas nooit een trein stopt. Tot de ernst terugkerende vroeg spreker de speciale aandacht van de heer Smolders voor de woningnood. Daarna installeerde drs. Derksen de nieuwe burgemeester en nadat deze getooid was met de ambtsketen bood hij als eerste zijn gelukwensen aan. Mijn dochtertje, zo besloot spre ker, heeft straks rozen aangeboden als symbool van onze wens, dat het pad van U en Uw vrouw in deze ge meente. over rozen "zal gaan. Vol vertrouwen. In zijn eerste toespraak tot de raad zei burgemeester Smolders al zijn krachten te zullen inspannen om zich het vertrouwen, dat tot uiting kwam in deze benoeming, waardig te tonen. Loco-burgemeester drs. Derksen installeert de nieuwe burgemeester. Ik ben vervuld van vreugde, maar ook van de ernst van dit ogenblik. Ik ben mij ook volkomen bewust van de verantwoordelijkheid, die ik op mij genomen heb. Ik kan daar over uitweiden in woorden, maar 't lijkt mij beter dit te tonen met da den. Met vertrouwen als basis kun nen wij veel bereiken. Ik houd van overleg, van objectiviteit en opbou wende critiek, Burgemeester Smolders roerde en kele Voorhoutse problemen aan, waarmede hij blijk gaf zich reeds in de aangelegenheden van de gemeen te verdiept te hebben. Het deed hem genoegen, dat er zo'n bloeiend verenigingsleven in Voorhout is. De burgemeester dank te voor de hartelijke ontvangst en hoopte op een goede verstandhou ding met de burgerij. Er was moed voor nodig. De heer Nijssen voerde hierna als eerste spreker het woord. Na zijn ge lukwensen te hebben aangeboden, zei hij, dat de burgemeester ondanks de beruchte moeilijkheden toch naar Voorhout had durven komen en hij voorspelde hem, dat hij er nooit spijt van zou krijgen. De heer Prins zeide, dat de katho lieke fractie de nieuwe burgemees ter met vertrouwen tegemoet treedt. Namens de prot. chr. sprak de heer Eigenbrood een woord van wel kom en gelukwens. De heer Warmenhoven vond h©t afscheid, dat Warmond z(jn gemeen te-secretaris bereidde, veel belovend. U hebt 't rommelen van de donder gehoord en u bent toch naar ons ge komen. Hier was moed voor nodig en wij weten nu, dat U die heeft. Wij hopen op een prettige en vruchtba re samenwerking. Burgemeester Smolders dankte voor de gelukwensen en de vriende lijkheid van deze ontvangst en sprak de wens uit, dat de komende tijd 'n jVieuw tehuió aao% êejaatden in Atieuiukaap trvsl j -liT tg, n li- pi lij M w l® w 'vW j® w Het pensiontehuis voor bejaarden van de Protestants- Interkerkelijke Stichting voor Bejaarden zal vrijdag 18 mei a.s. te Nieuwkoop worden geopend door de commissaris van de Koningin in Zuid Holland, mr. J. Klaasesz. Namens de gemeente zal burgemeester v. d. Weyden het tehuis overdragen aan de stichting. Nieuwkoop begint een Eldorado te worden voor de bejaarden, want behalve dit prachtige tehuis, dat thans gereed gekomen is, wordt er reeds hard gewerkt aan de vernieuwing van het tehuis voor katholieke bejaarden. Vele gelukwensen. Na de buitengewone vergadering voerde als eerste de heer Zeiler het woord, die namens de burgerij een welkomstwoord sprak. Burgemeester Kolfschoten van Al kemade was ervan overtuigd, dat de raad alle medewerking zal geven en was blij, dat het beleid van de ge meente thans onder leiding van bur gemeester Smolders geconsolideerd zal worden. Namens de kring Duinstreek van de burgemeesters verwelkomde jhr. mr. Sandberg van Boelens de nieu we collega en maakte als ere-voor- zitter van het Corsocomité zijn ex cuus, dat de installatie door het ver schuiven van de corsodatum moest worden uitgesteld. Burgemeester Von Fisenne van Warmond feliciteerde zijn nieuwe collega en oud-gemeentesecretaris. Deze spreker herinnerde eraan, dat in 1945 de burgemeester van Voor hout negen maanden met de waar neming in Warmond belast was ge weest. Onder gelach verklaarde hij: We zijn blij, dat we nu eindelijk iets terug hebben kunnen doen! Vervolgens boden nog gelukwen sen aan burgemeester Van Berckel van Noordwijk, de heer Boekhoven uit Katwijk namens de vereniging van gemeente-secretarissen, welke gelukwensen vergezeld gingen van een citatenboek, kapelaan De Graaff en ds. Kalkman. De gemeente-secre taris van Voorhout, de heer v. d. Aardweg sprak een woord van wel kom namens het gemeente-personeel en oud-burgemeester v. Iersel van Noordwijkerhout, oom van de nieu we burgemeester, namens de familie. In zijn dankwoord merkte de heer Smolders nog op, dat er mensen wa ren geweest die zeiden: „Durf je dat aan.... Voorhout?" Ik heb hierop geantwoord ,,'t Is ook een dorp van de bollenstreek en de mensen kun nen er dus niet veel anders zijn dan in Warmond. En daar heb ik altijd prettig gewerkt!" Na afloop van de raadsvergadering was er een receptie, die zeer druk bezocht werd. Toen hedenmorgen omstreeks tien uur de bruggewachter de brug over De Does bij Hoogmade wilde laten zakken, nadat een bak en een sleep boot gepasseerd waren, brak plotse ling de kabel, die de klap van de brug steunt. De bruggewachter, de heer A. J. Hóogeboom werd door het handvat van de slinger, waarmede hij de brug omlaag liet gaan, met kracht in de borst getroffen. Met veel lawaai zakte de brug omlaag met het gevolg dat onder- en bovenbouw geheel werden ontwricht. De heer Hooge- boora werd door dokter Loth onder zocht en heeft zich vervolgens op advies van de dokter in het zieken huis laten onderzoeken. De kwetsuur is niet ernstig. De brug over De Does, die dagelijks minstens tachtig maal omhoog gaat in verband met de werkzaamheden aan de rijksweg 4a, is in het najaar van het vorig jaar nog geheel vernieuwd en verbreed. Men vindt het dan ook een raadsel, dat de kabel het plosteling heeft be geven. Een kraanwagen van de Grofsme derij was spoedig ter plaatse. Het wegverkeer zal in de loop van de dag weer doorgang vinden. Het zal ech ter nog wel enige tijd duren vóór het verkeer over het water de brug kan passeren. GEM. AANKONDIGING Stemmen in een willekeurige gemeente door de in het centraal bevolkingsregister opgenomen kiezers. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan hen, die opgenomen zijn in het centraal be volkingsregister, op hun verzoek kan worden toegestaan in een willekeu rige gemeente aan de a.s. stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal deel te nemen De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, moet daarvan tot uiterlijk 31 mei a.s. mededeling doen aan de Burgemees ter van 's Gravenhage. De formulieren voor deze mede deling zijn ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar. Leiden, 8 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Wethouder loco-Burgemeester De Voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal in kieskring VII (Leiden) brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstembureau in een voor de kiezers toegankelijke zitting, te houden op maandag 14 mei a.s., te 10 uur v.m. in kamer 214 (2e ver dieping) van het Stadhuis, zal beslis sen over de geldigheid der op heden ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 13 juni a.s. te houden stemming ter verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en over het handhaven van de daarop voorkomende kan didaten. Leiden, 8 mei 1956. De Voorzitter voornoemd, J. C. VAN SCHAIK. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan een kie zer op zijn verzoek kan worden toe gestaan te zijner keuze aan de a.s. stemming ter verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal deel te nemen, hetzij in de gemeente in welker kiezers- register hij op de dag der kandidaat stelling (8 mei) is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen andere ge meente. De kiezer, die van de bevoegdheid om in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen gebruik wil maken, moet daarvan tot uiterlijk 31 mei a.s. in persoon mededeling doen ter secretarie ener gemeente. Leiden, 8 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-Burgemeéster. (Advertentie.) TELEF. Ook bij het raadhuis bood de jeugd bloemen aan Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Culturele Anthropologic mevr. I. E. SlametVelsink te Amsterdam. NOG EENMAAL DE ACTIE DER BLOKPLOEGEN IN DE B.B. De laatste weken hebben wij reeds bij herhaling mededeling gedaan van de actie der blokploegen in de B.B. Deze ploegen zijn thans druk aan het oefenen om zich te bekwamen voor de taak van brandweer, redder, mel der, verzorger bij de EHBO en al wat er meer bij de Bescherming Bevol king in actie komt. Al deze oefenin gen waren nodig om uit te maken welke ploeg het beste werk leverde in elke wijk. Morgenavond is wijk VI aan de beurt en de ploegen daar van zullen gaan oefenen op het ter rein van het voormalige Militair Hos pitaal aan de Morssingel, aanvang 7 uur. De blokpjoegen, die in diverse wij ken als winnaars te voorschijn zijn (Foto's; v. d. Horst gekomen, dat zijn er in totaal negen, zullen op 17 en 18 mei a.s. in de wed strijd van de A-kring Leiden tegen elkaar uitkomen om aldus de beste ploeg in de gehele kring naar voren te brengen. Nadere mededelingen daarover zullen later wel volgen. Burgerlijke Stand Gehuwd: P. J. Sdhophuizen en P. C. H. Labaar. T. H. v. Gijzen en G. F. v. d. Linde. J. B. Mulder en E. v. Hoven. J. W. Diks en J. C. T. v. Zonneveld. 'J. J. Binnendijk en A Zevenhoven. Geboren: René z: van M, Bosch en E. A. Koenen. Sara d. van J. G. de Haan en S. van den Broek. Louise d. van P. Paulus en E. C. Munnik. Menno z. van C. Scheepmaker en J. W. Rodenburg. Petronella Hendrika Marjolijn d. van P. J. de Vet en G. Waokerzapp. Gabriel z. van J. J. Gressie en C. v. D ui venbode. Adria- na Agnes Maria d. van M. A. Wij- nands en J. J. Brama. Astrid Corne lia d. van G. Kroesemeijer en A. v. (Advertentie» Egmond. Johannes Cornelis z. van J. Galjaard en J. Delmeer. Yvonne Eleonore d. van G. v. d. Linden en W. M. Orth. Elisabeth Adriana Maria d. van A. W. v. Veen en N. v. Tiel. Margrieta Geertuida d. van A. v. d. Bent en G. Batelaan. Petronella Ma ria Hendrika d. van P. W. Koomen en J. Kozijn. Michael Augustinus Maria z. van H. P. Ruijsenaars en A. M. Leegwater. Benjamin Franciscus Maria z, van H. P. Ruijsenaars en A. M. Leegwater. Willem z. van W. van den Haak en J. v. Vliet. Willem z. van N. W. v. Beelen en J. Harte- velt Charles Hendrikus Johannes z van M. H. A. Vaneker en T. A. Wilbrink. Hendrik z. van H. Siera en S. S. v. Kampen. Susanna Sophia d. van H. Siera en S. S. van Kampen. Yolanda Niooline d. van N. C. Nel len en A. M. Dees. Caroline Charlot te d. van W. J. C. Somerwil en M. J. van den Berg. Johannes Wilhelmus z. van J. W. Vreeswijk en A. G. v. d. Horst. Hendricus Johannes z. van H. J. Kromhout en C. E. v. Berkel. Lucia Maria Clara d. van J, A. Staaits en P. A. Waterreus. Overleden: A. C. v. Vliet man 54 j. D. de Jong man 75 j. J. C. Broek huizen wed. van: de Vos 88 j.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5